Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Diğer Online Oyunlar > World Of Warcraft [WOW]

World Of Warcraft [WOW] World Of Warcraft [WOW] hakkındaki yazılar bu köşemizdedir.


World of Warcraft: The Burning Crusade Eklenti Paketi

World Of Warcraft [WOW]


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 27 Kasım 2012   #1
werewolf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 26 Kasım 2012
Alter: 27
Mesajlar: 487
Konular: 394
Rep Puanı: 1696
Rep Gücü: 493
Rep Derecesi : werewolf has a brilliant futurewerewolf has a brilliant futurewerewolf has a brilliant futurewerewolf has a brilliant futurewerewolf has a brilliant futurewerewolf has a brilliant futurewerewolf has a brilliant futurewerewolf has a brilliant futurewerewolf has a brilliant futurewerewolf has a brilliant futurewerewolf has a brilliant future
Aldığı Teşekkürler: 13
Ettiği Teşekkürler: 0
Standart World of Warcraft: The Burning Crusade Eklenti Paketi

Oynamış olan herkesin, World of Warcraftla ilgili en az bir anısı vardır. İlk çıktığı zaman üç aylık aralıklarla parti parti Türkiyeye gelen ürünü alma şansı bulanlar, ilk başladıkları acemilik dönemini asla unutamaz. Devasa online rol yapma oyunu olarak Türkçeleştirilen MMORPG türüne o zamana kadar uzaktan bakan birçok kişi, albenisi yüksek olan, ancak bir o kadar da karmaşık ve kendine özgü ifadeleri bulunan (OMG, LOL, WTB ve hatta WTF gibi) online oyunlara Warcraft ismini tanımanın verdiği cesaretle giriş yaptı. İçeride gümbür gümbür eğlencenin olduğu bilinmeyen bir mekâna girerken kapıdakilere Abi ben Warcraftı tanıyorum. demek gibi oldu çoğumuzun durumu.

Süslü paketini açıp kurulumu yaptık ve hesaplarımızı aktive ederek gaza getirici giriş videosunu izleyip karakter seçme ekranına geldik. Vay canına! O güne kadar hikâyelerini dinlediğimiz, minik karakterler şeklinde savaş alanında gördüğümüz herkes buradaydı: Aceminin dostu insanlar, havalı Night Elfler, cüceler (Dwarf), daha cüceler (Gnome) Bazılarının kötüler olarak adlandırdığı, oysa tek suçları Alliance tarafı gibi düşünmemek olan Horde tayfası da heybetli Orcları, devasa Taurenleri, pis kokan Undeadları ve dişlek Trolleri ile oynanmaya hazır halde bekliyordu. Apar topar karakteri belirleyip ortamlara aktık. Hatta ilk kasabada etrafta ağaç kesen işçileri görünce yanımızdakine Olm harbiden ordayız işte, bildiğin Azeroth burası. Ben bunların 4 piksellik hallerini de bilirdim. şeklinde caka sattık.

Zaman geldi geçti, World of Warcraft dünyası büyüdükçe büyüdü. İlk Onyxianın kesildiği haberi, internet sitelerine bomba gibi düştü. Ardından diğer büyük bosslara da acımayıp kıydılar. Herkes set set zırhları ve silahları giyinip kuşandı. Molten Core büyük guildlerin haftalık antrenman sahası haline gelirken, asil Ragnaros da iyice maskaraya döndü. Çeşitli eklentiler ve güncellemeler zamanla yeni zindanların ve yeni zırh setlerinin kilidini açtı. Ancak bir süre sonra kaçınılmaz olarak, Azeroth topraklarında hüküm süren tek şey doygunluk oldu. Bu noktaya gelineceğini hiç şüphesiz önceden fark etmiş olan Blizzard yetkilileri de, mükemmel bir zamanlama ile (Tamam biraz gecikti kabul) ilk resmî eklenti paketi The Burning Crusade (TBC) ile WoW oyuncularının iştahlarını açtı.

Paket dediğin böyle olur!

Açıkçası ilk duyurulduğunda, TBC için heyecanla karışık tedirginlik sarmıştı beni. Star Wars Galaxies gibi oyun sistemini nahoş biçimde değiştiren, güzel olanı zorla bozan bir eklentiyle karşılaşmaktan korkuyordum. Ancak ofiste bir Cuma günü elimize ulaşan paketleri kurup bitmez tükenmez güncellemeleri yaptıktan sonra (Bu kısım biraz sıkıcı, evet) bir süre uzak kaldığım World of Warcraft dünyasına girince karşılaştığım tablo beklediğimden hayli iyiydi.
The Burning Crusadede Blizzard, Bozuk değilse tamir etme felsefesini benimsemiş biraz. Resmi forumlarda ve sitesinde yaptığı anketler veya kullanıcıların bahsettiği konuların neredeyse tümüne değinilmiş. Hali hazırda güzel olan noktaları da bozmamaya dikkat etmiş. Sonuçta da ortaya StarCraft: Brood Wars veya Diablo: Lord of Destruction gibi, A kalite Blizzard yapımı bir ek paket çıkmış.

İşin teknik kısmına geçtiğimizde, ilk olarak gözümüze çarpan, karakter yapma ekranında gözümüze çarpan iki yeni isim. Horde tarafına Blood Elf ırkının ekleneceği uzun zamandır bilinse de, Alliancein yeni silahı Draeneiler birçokları için son dakika sürprizi oldu. Belki dış görünüşlerinin hiç dost canlısı olmamasından, belki de yerine gelebilecek daha iyi alternatifleri olduğu inancından, Draenei diyarı Exodar, Blood Elf memleketi Silvermoona göre sinek avlıyor. Yaptığımız araştırma ve görevlerde aldığımız bilgiler doğrultusunda, Exodar şehrinin, Kalimdora mecburi iniş yapan uzay gemilerinin kalıntılarından kurulduğunu öğreniyoruz. Warcraftta uzay gemisinin ne işi var demeyin. Büyü ve teknoloji konusunda hayli uzmanlaşan Erenar soyundan gelen Draenei ırkı, uzay gemileri ile farklı dünyaları ziyaret ediyor.

Zeki olmaları ve Alliance tarafındakilerle bile fazla geçinememeleri sebebiyle bir dönem karanlık tarafa geçmeleri için kendilerine teklif getirilmiş, ancak Delikanlı adam yanarlı dönerli birliğe katılmaz, işimiz olmaz Burning Legionda! cevabı vermeleri üzerine sürgün edilmişler. Sürekli uzay gemisiyle, diğer ırklardan soyutlanmış şekilde yaşamaları sebebiyle de, böyle ağzı yüzü yamuk, büyüyle iç içe, ucube kılıklı bir forma dönüşmelerine sebep olmuş. Alliance tarafında bile fazla sempati duymuyorlarken, Horde ile hukuklarını varın siz düşünün. Özellikle Orclardan ve teknolojilerini çalıp telif hakkı ödemeyen Blood Elflerden nefret ediyorlar. Exodarın düzenli ve görkemli yapısından da anlaşılacağı üzere, disiplinli, teknolojide gelişmiş, zeki yaratıklar Draeneiler. Jewelcrafting adlı ek paketler gelen meslekte +5 bonusları, shadow büyülere +10 dirençleri, Gift of Naaru büyüleri, ırka özgü yetenekleri arasında yer alıyor. En önemli özellikleri ise hiç şüphesiz shaman sınıfına sahip olmaları. Level 10 olunca aldıkları 15 dakikalık binek hayvanlarını da unutmamak lazım.

Blood Elf tarafına gelince; karizmanın üç DVDlik belgeselini çekip yayınlayan bu ırk, insanlarla sürekli didişmekten bıkıp Horde tarafına geçmeye karar vermiş. QuelThalasta eskiden kendi hallerinde takılmaktayken, büyük istilânın ardından soyları tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalmış. İstilada kaybettikleri kardeşlerinin dökülen kanları yüzünden adlarını Blood Elf olarak değiştirmişler. Ana şehirleri Silvermoon da tıpkı Exodar gibi, diğer şehirlerden çok daha geniş ve görkemli. Uzun binalar, kırmızının baskın olduğu parlak renklerdeki çevre, göz kamaştırıyor. Yüksek büyü güçlerinin yanı sıra Alliance tarafına öfke duyan Blood Elfler, uzun yıllar önce bir Paladini yakalayıp üzerinde araştırmalar yaparak işin sırrını öğrenmiş ve aynı özellikleri kötülük için kullanmaya başlamış. +5 büyü direnci, Mana Tap büyüsü, +15 Enchanting bonusu ve 2 saniye etkisi olan Silence yetenekleri bulunan Blood Elf ırkı, ek paketin yayınlanmasının ardından en çok tercih edilen ırk oldu. Tüm sunucularda dolup taşan QuelThalas, zamanla az önce bahsettiğimiz doygunluk olayının yaşanmasıyla normale dönecektir ama şimdilik Silvermoon esnafının yüzü hayli gülüyor.

Maksimum seviye lvl 60tan lvl 70e çekilince, tüm talent ağaçları da baştan aşağı düzenlendi. Talent ağaçlarına gelen yenilikleri şimdilik yorumlamak için çok erken olsa da, kullanışlı ve yeterli göründüklerini söylemek gerek. Ancak denge durumlarını tam olarak yargılamak için, her sınıfta lvl 70e gelip tüm kombinasyonları denemek gerekiyor. Şu an için tek sorun, Paladin ve Warlock sınıflarının yeniliklerden gereğinden fazla nasiplenirken Warriorların biraz ezik kalmış olması. Ancak kullanıcıların isteklerine cevap vermek konusunda hızlı davranan Blizzardın yakın zamanda düzeltmeler yapacağından kuşkumuz yok. Yeni başlayan bir oyuncuysanız, en üst sınıfa gelene kadar zaten uzun bir yolculuk sizi bekliyor. Girip çıkacağınız onlarca zindan, yüzleşmeniz gereken yüzlerce düşman, elde etmek için olur olmaz her yerinizden ter akıtacağınız, birkaç gün sonra çöpe atacağınız zırhlar ve setler var. Ayrıca zindanlarda zorluk seviyesi bulunduğundan da bahsetmek lazım. Yani artık 20 kişiyle bile yapılabilen Molten Corea ikinci zorluk seviyesinde girdiğinizde, herkes lvl 70 bile olsa zorlanmanız muhtemel. Tabii düşen silah ve zırhlar da orantılı olarak değişiyor. Bu da modası geçmiş zindanların tekrar değer kazanmasını sağlıyor.

Ayak basılmamış topraklar

TBCnin özellikle üst seviye oyunculara en önemli armağanı, Outland isimli yeni harita. Orijinal oyunda kapalı olan Dark Portaldan geçerek gidebildiğimiz Outlandde bitip tükenmeyen bir savaş hakim. Bir tarafta Horde, diğer tarafta Alliance güçleri, Burning Crusadein geçite ulaşamaması için canla başla mücadele veriyor. Hatta çocuklar ortada Baba, baba diye koşuşturuyor. Orijinal haritaların aksine, Outlandde görsel anlamda fark edilir değişiklikler var. Kaplamalar daha kaliteli ve alanlar daha geniş. Devasa yaratıklar daha detaylı. Ek paketle gelen birçok özelliği bu nedenle sadece Outland sınırları içinde kullanabileceksiniz.

Druid sınıfın dönüştükleri uçan hayvan Storm Crow ve diğer uçan binekler gibi. Uçan binek demişken, yeni başlayanlar hiç telaş yapmasın çünkü sadece lvl 70 oyuncular sahip olabilecek bu bineklere. Fiyatları da uzun emek isteyecek kadar tuzlu. Normal uçan bineklerin kullanımı için alacağınız eğitim 800 altına, hayvanın kendisi ise 100 altına ediniliyor. Epik binek eğitimi için ise 5000 altın gerekiyor. Anlayacağınız enflasyon Warcraft dünyasını da vurmuş. Elbette bu fiyatlar, cezp edici özelliklere öyle her isteyen anında ulaşamasın, yani oyunun biraz keyfi olsun diye konmuş. Yoksa verdiğiniz altınları gerçek paraya çevirme teknolojisini Blizzard henüz geliştiremedi. Outland haritasında lvl 60-70 arası için yeni görevler almanız mümkün. Tabii bunlar normalde çok daha zor ve grupla yapılmayı gerektiren tarzda. Tek başınıza ilerlemek seviye arttıkça zorlaşıyor. Ancak görevlerin yıllardır alıştığımız 15 büyücü öldür, 25 elmas topla, 10 kurt kesip derilerini Türk Hava Kurumuna bağışla türünden olması, biraz canımızı sıktı açıkçası. Daha ilginç ve heyecan verici görevler bekliyoruz.

PvP öğelerinde de yenilikler mevcut. Artık Honor puanı kazanmanın tek yolu Battlegroundlardan geçmiyor. Outlandde bulunan köyler, her iki tarafın da kullanabileceği türden hazırlanmış. Özellikle Halaa adlı kasabayı Horde ve Alliance taraflarından biri ele geçirdiğinde, diğeri saldırmaya başlıyor. Halaa kimin elindeyse içerdeki dükkânlarda özel eşyalar satın alıp görevleri yapabiliyorlar. Elde etmeye çalışan taraf da bombalamalar ve raidler kurmakta serbest. Şu aralar herkes en kısa zamanda lvl 70 olmaya uğraştığından, PvP hakkında tüm detayların çözülmesi için zaman gerekiyor.

Grafik ve görsel öğeler gibi söz konusu oyun MMORPG olunca önemi hayli göreceli olan konulara değinmek gerekirse, yeni haritalar ve ırklar haricinde değişen pek bir şey yok The Burning Crusadede. Draenei ve Blood Elf karakterleri biraz daha ayrıntılı modellenmiş ve şehirleri daha geniş. Ancak geri kalanlarda kayda değer yenilikler görülmüyor. 2004 yılı için yeterli hatta kaliteli olan grafik teknolojisi, 2007nin başlarında eskisi kadar öne çıkmıyor. Yine de Kardeşim sen bana Hand of Ragnarosu ver, gör bakalım grafiği falan sallıyor muyum! diyenlerdenseniz, sizin için zaten hiçbir problem yok demektir. Atmosferi sağlayan en önemli özellik ekranın alt sol köşesindeki konuşma ekranı ve sağ köşesindeki combat log olduğundan, geri kalanın nasıl göründüğünü çok fazla umursamayabilirsiniz.


MerlininKazanı'ndaki arkadaşıma teşekkürler..werewolf isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
World of Warcraft Nedir, Nasıl Oynanır? Byfeel World Of Warcraft [WOW] 1 14 Ağustos 2015 13:20
World of Warcraft'a Başlangıç.. werewolf World Of Warcraft [WOW] 0 27 Kasım 2012 01:58
World of Warcraft'a Kayıt werewolf World Of Warcraft [WOW] 0 27 Kasım 2012 01:57
Dota Nedir ? imtheprince Oyun Mekanı 1 21 Kasım 2012 13:44

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 19:24.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750