Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Diğer Online Oyunlar > World Of Warcraft [WOW]

World Of Warcraft [WOW] World Of Warcraft [WOW] hakkındaki yazılar bu köşemizdedir.


World of Warcraft'a Başlangıç..

World Of Warcraft [WOW]


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 27 Kasım 2012   #1
werewolf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 26 Kasım 2012
Alter: 27
Mesajlar: 487
Konular: 394
Rep Puanı: 1696
Rep Gücü: 493
Rep Derecesi : werewolf has a brilliant futurewerewolf has a brilliant futurewerewolf has a brilliant futurewerewolf has a brilliant futurewerewolf has a brilliant futurewerewolf has a brilliant futurewerewolf has a brilliant futurewerewolf has a brilliant futurewerewolf has a brilliant futurewerewolf has a brilliant futurewerewolf has a brilliant future
Aldığı Teşekkürler: 13
Ettiği Teşekkürler: 0
Standart World of Warcraft'a Başlangıç..

Selam,
Öncelikle WoW Nedir ile Başlayalım:

World of Warcraft devasa bir online oyundur. Dünyanın her yerinde oynanan bu oyunun kullanıcı sayısı 10 Milyonu aşkındır...

Karakterler (Classlar, Sınıflar):


Bazı sınıflar sadece bazı ırka özelken bazıları ise sadece Alliance veya Hordea ait. Resmi forumları takip ettiğimizde bir çok kullanıcının çeşitli sınıflar hakkında şikayetlerini görmek mümkünse de Blizzard uzun süren beta test aşmasından ve oyuncu tecrübelerinden yola çıkarak sınıflarda dengeyi oldukça iyi ayarlamış gözüküyor.

DRUID

Alliance tarafında sadece Night Elflerin, Horde tarafında da sadece Taurenlerin seçebildiği bir sınıf olan durid oynaması en zevkli sınıflardan birisi. Hem hasar verme hem de iyileştirme gibi destek yeteneklerinden dolayı melez bir sınıf olarak düşünebileceğimiz Druidin bir warrior kadar hasar vermesini beklemek veya bir Priest kadar iyileştirme büyüleri kullanmasını beklemek hata olur. Druidin en ilginç yeteneği ise Shape Shifting denilen şekil değiştirme büyüsü. Kumaş ve deri zırh giyebilen Durdilerle bir kaplana yada bir ayıya dönüşerek savaşa devam edebilirsiniz.

HUNTER

Night Elfler, Cüceler, Orclar, Taurenler ve Trolllerin sınıf seçeneklerinin arasında olan Hunterlar adından anlaşılacağı gibi avcı sınıfı. 40. levela kadar kumaş ve deri daha sonra da zincir zırh giyebilen Hunterlar hayvanları ehlileştirme yeteneğine sahip. Genellikle yay ve tüfek gibi uzak mesafeden etkili silah kullanan Hunterlar beraberlerindeki hayvanlarıyla oldukça etkili olabiliyorlar. Bu özelliklerinde dolayı bir çok oyuncuya göre oyunda tek başına takılma (Soloing) konusunda en yetenekli sınıf. Yine de oyun tek başınıza takılmaktan ziyade sizi grup kurmaya zorluyor ve ilerleyen levellardaki görevleri tek başınıza yapmanız oldukça zor.

MAGE

Oyunda ki temel büyücü sınıfı. Sadece kumaş zırh giyebilen Magelerin büyü yetenekleri ise ateş, buz ve kadim büyülerinden oluşuyor. Oldukça yüksek hasar verebilen sınıfın dezavantajı ise yakın dövüşte etkili olamaması. Büyü yaparken darbe alırsanız yaptığınız büyü için konsantrasyonunuz bozuluyor ve büyünüze yeniden başlamak zorunda kalıyorsunuz. Size saldıran yaratığın vuruş hızı yüksekse ciddi sıkıntı olabiliyor. Her ne kadar oyundaki her büyünün çalışma mantığı aynı olsa da tüm yetenekleri büyüden oluşan Mage için bu durum sıkıcı. Mage seçebilecek ırklar ise şöyle: İnsanlar, Gnomelar, Troller ve Undeadler.

PALADIN

Tanrıların sadık askerleri ve kuralların koruyucu olan Paladinleri sadece Alliance olan oyuncular seçebiliyor. Daha çok yakın dövüş ağırlıklı olan Paladinler Druidler gibi melez bir sınıf. Tüm zırh türlerini kullanabilen Paladinlerin iyileştirme özellikleri oldukça işe yarıyor. Koruma büyüleriyle iyileştirme büyülerini kombine halde iyi kullanan bir Paladini öldürmek oldukça zor bir iş. Özellikle PvP yaparken eğer karşınızdaki bir Paladin ise tam öldü derken HP sinin sürekli yenilendiğini görürsünüz. Buna rağmen Paladinlerin eksi tarafı nispeten yavaş olmaları. Paladini sadece cüceler ve insanlar seçebiliyor.

PRIEST

Her MMORPG oyununda diğer oyuncuların en sevdiği, sürekli gruplarda aranan fakat oynaması da bir o kadar zor olan sınıftır; destek sınıfları. WoW içinde bu kural çok değişmiyor. İyileştirme ve koruma büyülerinin yanı sıra diğer oyuncuların özelliklerini geçici bir süre artırabilen (buff) yeteneklerine sahip olan Priestler diğer oyunlardaki gibi zayıf bir sınıf değil. Genelde hiç savaş yeteneği olmayan bu yüzden sürekli gruba ihtiyaç duyan bir sınıf yerine WoW da gerektiğinde kendi başının çaresine bakabilen bir sınıf Priest. Her ne kadar hasar ağırlıklı sınıflar gibi tehlikeli olmasa da Shadow yeteneklerinde uzmanlaşmış bir Priest oldukça tehlikeli olabiliyor.

ROGUE

Normal FRP-RPG oyunlarından tanıdığınız Thief (Hırsız) karakterin benzeri olan Rogueları, Taurenler hariç her ırk seçebiliyor. Temel olarak hızlı ve sürekli hasar vermeye odaklanan Rogue kumaş ve deri zırh giyebiliyor. Karanlıklar arasında gizlenebilen ve zehir kullanabilen Rogueların oynanışı kimilerine zor gelebilecek türden. Çoğu zaman bir Rogue olarak düşmana gizlice arkadan yaklaşmak zorundasınız. Bir grup içerisinde de bu durum avantaja dönüşebiliyor. Örnek verecek olursak, grup halinde saldırdığımız yaratık başka bir sınıfa (Warrior, Paladin gibi) saldırırken Rogue arkasına geçerek inanılmaz hasar verebiliyor.

SHAMAN

Sadece Horde karakterlerin seçebildiği melez bir sınıf olan Shamanlar oynanışı ilginç sınıflardan birisi. Doğadaki hayvanların ve elementlerin ruhlarından kendine güç bulan Shamanlar level 40 kadar kumaş ve deri daha sonra da zincir zırh giyebiliyorlar. Yere diktiği totemlerle çevresindeki grup arkadaşlarına destek veren Shamlar hasar konusundada oldukça yetenekliler. Öyle ki forumlarda diğer sınıflardan bir miktar güçlü olduğunu düşünen oyuncuların sayısı hiçte az değil. PvP dede etkili olabilen Shamanları Orclar, Taurenler ve Troller seçebiliyor.

WARLOCK

Warlocklar karanlık sanatlarla ve şeytani büyülerde uzmanlaşmış bir büyücü sınıfı. Cehennemden sesledikleri yaratıkları kullanabilen ve düşmandan kendisine enerji ve mana çekebilen Warlocklar diğer büyücü sınıflar gibi sadece kumaş zırh giyebiliyorlar. Sürekli yanlarında bulunan cehennem yaratıklarıyla beraber oynanışı bir miktar Huntera benzeyen bu sınıf diğer büyücüler kadar tek başına takılma konusunda zayıf değil. Warlocku seçebilecek ırklar ise şöyle: İnsanlar, gnomelar, orclar ve undeadler.

WARRIOR

Her ırkın seçebildiği tek sınıf olan Warrior diğer oyunlardan alıştığımız temel savaşçı sınıfı. Her türlü silahı kullanabilen ve her türlü zırhı giyebilen Warrior mana kullanmıyor. Yapımcılar bir değişiklik yaparak Warriora Rage denen özelliği eklemişler. M****** tam tersi biçimde sürekli azalma eğiliminde olan ve normal zamanda boş olan rage özelliğini Gaza gelmek diye açıklayabiliriz. Her başarılı saldırının ardından rage puanı kazanıyorsunuz ve bu puanları özel saldırılar yapmak için kullanabiliyorsunuz. Başta alışmak zor gibi gözükse de seri biçimde yaratıklarla savaştığınızda sistemin oldukça iyi işlediğini görüyorsunuz. Şu an için oyunda diğer sınıflardan daha zayıf olduğu düşünülen ve bu konuda en çok şikayet edilen sınıf Warrior. Her ne kadar ciddi bir zayıflık olmasa da bir çok oyuncu Blizzard dan bir sonraki yamada Warrior için birkaç küçük düzenleme bekliyor.

______________________________ ___________

MESLEKLER

Her oyuncunun ana sınıfının haricinde kendisine birincil, bir tane de ikincil meslek öğrenebiliyor. Öğrendiğiniz mesleklerle zanaatkarlık yapabilir, kendi ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Burada önemle vurgulanması gereken şey hangi sınıftan olursanız olun istediğiniz mesleği seçebilirsiniz. Her ne kadar bazı meslekler bazı sınıflar için daha uygun olsa da Şu sınıf kesinlikle şu meslek grubunu seçmeli demek yanlış olur. Örnek vermek gerekirse bir warrior madencilik(Mining) ve demircilik(Blacksmithing) seçerek kendi zırhlarını yapmak isteyebilir. Başka bir warrior ise zırhları satın almayı, kendisine ise meslek olarak simyacılığı seçebilir. Böylece topladığı bitkilerden (Herbalism) kendisine hazırlayacağı posyonlarla sürekli posyon almak derdinden kurtulur. Oyundaki meslekler başlarda bağımsız gibi gözükse de ilerleyen levellarda birbirlerine bağlı hale geliyorlar. Öyle ki bir demirci hazırlayacağı bir silahta kullanmak için bir simyacının (Alchemy) hazırladığı karışıma ihtiyaç duyuyor. Oyunda öğrendiğiniz meslekten vazgeçip ilerde başka meslek seçebilirsiniz. Ayrıca bazı meslekler her yerde yapılabilirken örneğin demircilik sadece demirci ocağının yanında yapılabiliyor. Gelelim mesleklerin detaylı açıklamalarına:

BİRİNCİL MESLEKLER

HERBALISM ve ALCHEMY

Herbalism ile doğada gezerek bin bir çeşit bitkileri toplayabilirsiniz. Simyacılık ise topladığınız bitkilerden şuruplar ve karışımlar hazırlamanızı sağlar. Topladığınız bitkileri satabileceğiniz gibi yaptığınız karışımları da satabilirsiniz. Her ne kadar bu iki mesleği beraber kullanmak gibi bir zorluğunuz olmasa da Herbalism ve Alchemynin beraber seçilmesi daha mantıklı gözüküyor. Aksi taktirde hammadde sıkıntısı veya elinizdekileri değerlendirememe durumu söz konusu. Şuruplara her sınıfın ihtiyacı olduğundan herhangi bir sınıf için daha iyidir demek zor. Hangi sınıf olursanız olun eğer çok fazla şurup tüketiyorsanız gönül rahatlığıyla seçebilirsiniz.

SKINING ve LEATHERWORKING

Deri yüzme mesleğini seçerek öldürdüğünüz hayvanların derilerini toplayabilirsiniz. Oyundaki bir çok yaratık derisi yüzülebilir olduğundan hammadde sıkıntısı çeken bir meslek değil. Dericilik ile toplanan derilerden deri malzemeleri yapabilirsiniz. Bu malzemeler deri zırhlar veya sadak (okların koyulduğu çanta) gibi çeşitli nesneler olabiliyorlar. Deri yüzme ve dericiliği de yukarıdaki gibi beraber seçmek mantıklı gözüküyor. Sınıf olarak deri zırh giyen sınıflar olan hunterlara, druidlere ve shamanlar bu mesleği tavsiye edebiliriz.

MINING, BLACKSMITING VE ENGINEERING

Mining mesleği adından anlaşılacağı gibi madencilik. Bitki toplama gibi elinizdeki madenci çekicinizle doğada bulduğunuz çeşitli madenleri toplayabilirsiniz. Yukardakilerden farklı olarak madencilik iki ayrı mesleğe hammadde sağlıyor. Bunlar demircilik ve mühendislik. Demirciliği seçerek zincir zırhlar yapabilirsiniz. Eğer: "Kendi zırhımı ve silahımı kendim yapayım" diyorsanız; paladinlere ve warriorlara madencilik ve demircilik tavsiye edilebilir. Engineering ise mühendislik mesleği. Oldukça renkli mesleklerde biri olan mühendislik de çeşitli patlayıcılar yapmak, tüfeklere dürbün hazırlamak gibi seçenekler mevcut. Farklı bir meslek seçmek istiyorsanız yada tüfek kullanıyorsanız madencilik ve mühendisliği seçebilirsiniz.

TAILORING

Türkçesi terzilik olan bu meslekle beraber kumaş zırhlar ve her oyuncunun çok ihtiyaç duyduğu çantaları üretebilirsiniz. Hammaddeyi diğer mesleklerde olduğu gibi gezerek toplayamıyorsunuz. İhtiyaç duyduğunuz parçaları humonoid denen insana benzer yaratıkları öldürerek buluyorsunuz. Tailoringle beraber ikinci bir birincil meslek olarak deri yüzmeyi seçebilirsiniz. Çünkü ilerde yapacağınız kıyafetler için deriye ihtiyacınız olacak ama bu bir zorunluluk değil. Ayrıca bir çok tailor ikincil meslek olarak enchantingi seçiyor. Eğer "Kendi kıyafetlerimi kendim dikeyim" diyorsanız mage, priest ve warlock gibi sadece kumaş zırh giyen sınıflara önerilir.

İKİNCİL MESLEKLER

FISHING
Bir dere veya göl kenarına oturarak doğayla baş başa kalmak ve saatlerce sakince balık tutmak istiyorsanız balıkçılığı seçebilirsiniz. Tuttuğunuz balıkları aşçılara satabilirsiniz. Ayrıca balık tutarken oltanıza takılan çeşitli nesneler Alchemy de kullanıldığından, Herbalism ve Alchemy birincil mesleklerinin yanında balıkçılığı seçebilirsiniz.

COOKING

Eğer her yaratıkla savaşmadan önce canınızın dolmasını bekliyorsanız ve bu yüzden sık yiyecek tüketiyorsanız aşçılık tam size göre bir meslek. Yaratıklardan çıkan yiyecek parçalarını veya balıkçılıkla tutulmuş balıkları leziz yemeklere çevirebilirsiniz. Bunları diğer oyunculara da satabilirsiniz.

FIRST AID

Terzilerde olduğu gibi yaratıklardan düşen kıyafet parçalarını kullanarak kendinize bandajlar hazırlayabilirsiniz. Özellikle savaş aralarında hızlı iyleşmek isteyenler için ilk yardımı tavsiye edebiliriz.


ŞEHİRLER

Oyunda ihtiyaçlarınızı karşılamak için, yeteneklerinizi geliştirebilmek için ve diğer oyuncularla alışveriş yapabilmeniz için 6 adet şehir bulunmakta.Gnomelar ve troller hariç herkese ırka ait bir şehir mevcut. Gnomelar, cücelerle beraber, troller ise Orclarla beraber yaşıyorlar.

ALLIANCE ŞEHİRLERİ

STORMWIND

Orclarla ikinci savaşta yıkılan ve yeniden inşa edilen Stormwind, Burning Legion istilası sırasında zarar uğramamış bir şehir. Eski insan başkenti Lordaeronın düşmesiyle beraber insanların Azreothtaki son sığınağı olan Stormwind mimari açıdan oldukça güzel gözüken bir şehir. Prens Arthasın babasını öldürmesi, kendisinin de kuzeye gitmesi sonucunda Storwindi yaşı daha çok küçük olan kardeşi yönetiyor.

IRONFORGE

Orclarla yapılan ikinci savaşta birçok cüce şehri düşerken Ironforgea hiç bir istila gücü ulaşamadı. Cücelerin mimarlıkta ve işçilikteki ustalıklarının göstergesi olarak Dun Morogh dağının kalbine yapılan Ironforge madencilerin, demircilerin ve zanaatkarların merkezi konumunda. Kral Magni Bronzebeard yönetilen şehrin en önemli tarafı oyundaki alışverişlerin merkezini oluşturan Açık Artırma Evinin de burada olması.

DARNASSUS

Tyrande Whisperwind tarafından yönetilen ve büyük ağaç Teldrassil de bulunan Darnassus doğayla iç içe bir şehir. Mistik Moonwelllerle dolu Night Elflerin anayurdu Kalimdor kıtasının yanında bulunuyor. Night Elfleri diğer ırkların gözünden uzak tutan bu efsanevi şehir oyunun en ilginç ve kesinlikle ziyaret edilmesi gereken mekanlarından birisi.

HORDE ŞEHİRLERİ

ORGRIMMAR

Orcların Kalimdor kıtasındaki yeni başkenti Orgrimmar ismini efsanevi savaşçı Orgrim Doomhammerdan alıyor. Durotar bölgesinin acımasız ve devasa kanyonuna kurulan Orgrimmar surlarıyla da dünyanın en korunaklı şehirlerinden birisi. Savaş şefi Thrall tarafından yönetilen şehir de Horde tarafının alışverişini yaptığı Açık Artırma Evide bu şehirde.

THUNDER BLUFF

Mulgore bölgesinin yeşillikleri üstündeki yüksek kayalıklarda kurulmuş olan Thunder Bluff bir ticaret merkezi. Her türlü zanaatkarın alışveriş için uğradığı şehri kudretli şef Cairne Bloodhoof yönetiyor. Eski ırklardan olan Taurenlere yuva olan şehir Kalimdor Kıtasında bulunuyor.

UNDERCITY

İnsanların eski başkenti olan Lordaeron şehrinin yıkıntıları içerisine inşa edilmiş olan Undercity Undeadlerin yeni şehri. Prens Arthasın Lich King tarafından kuzeye seslenmesinden sonra undeadleri kendilerine yeni bir gelecek hazırlamak üzere Sylvanas Windrunner yönetiyor. Kendilerine forsaken diyen bu undead grubu Undercityi inşa etmeye devam ediyor.

PvP ve SERVER TİPLERİ

WoWun belki de en eğlenceli tarafı diğer oyuncularla savaşabilmeniz. Şu anda öldürdüğünüz oyunculardan tecrübe puanı yada üstündekileri alamıyorsunuz. Yani şu anda PvP sadece eğlence için yapılıyor ama Blizzard Honor denilen bir sistem üzerinde çalışıyor. Buna göre kendi levelınızda yada daha üst levelda olan oyuncuyu öldürüseniz puan kazanacaksınız bu puanda oyunda size çeşitli avantajlar sağlayacak. Eğer kendi levelınız'dan dşük oyunculara saldırırsanız puanınız azalacak ve bu durum aleyhinize olacak. Alliance iseniz sadece Horde'larla savaşabilirsiniz. Kendi grubunuza saldırmanız mümkün değilse de anlaşıp düello yapmanız mümkün. Her gördüğünüz diğer grubun üyelerine saldırmanız mümkün değil. Eğer saldıracağınız kişinin PvP flagı açıksa saldırabilirsiniz. PvP flagın açılması içinde çeşitli şartların oluşmuş olması gerekiyor. Oyunda 3 çeşit server var. Bunlar RP, PvE ve PvP olarak ayrılıyor.

RP Serverlar : RP yani roleplaying serverlar da oynadığınız karakterler gibi davranmayıp rol yapmanız gerekiyor. Bunun için İngilizce'nizin iyi olması şart. RP server'da PvP ile ilgili kurallar PvP server ile aynı.

PvE (Normal) Serverlar: Normal severlarda PvP flagınızın açılması iççin şu şartlardan birinin gerçekleşmesi lazım:

- Karşı tarafın NPC sine saldırmak,
- Karşı taraftan bir oyuncuya saldırmak,
- Birbiriyle savaşan iki oyuncudan sizin tarafınızda olana yardım etmek,
- Karşı tarafın bölgesine girmek
- Komut ekranından /pvp yazarak kendi PvP flagınızı 5 dakikalığına açmak.

Kendinize ve kimseye ait olmayan bölgelerde yukardaki şartları gerçekleştirmezseniz PvP sizin için aktif olmayacaktır.

PvP Serverlar: Normal serverlarda ki şartlara ek olarak kimsenin olmayan bölgeye girdiğinizde PvP flagınız otomatik olarak açılıyor ve bu bölgede sürekli risk altında oluyorsunuz.

İlerleyen levellarda tüm vaktiniz kimsenin olmayan alanlarda geçeceği için PvP server da iseniz sürekli savaşa ve ölmeye hazır olmanız gerekiyor. Henüz honor sistemi gelmediği için birden çok yüksek levellı düşman tarafından öldürebilirsiniz. Eğer sabrınız ve kalbiniz yeteri kadar dayanıklı değilse tavsiyemiz oyunu Normal serverlarda oynamanız. Ama oyunun asıl tadının PvP serverlarda çıktığı ise bir gerçek...


MerlininKazanın'daki Yakın Arkadaşım'a Burdan Sevgilerwerewolf isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
World of Warcraft Nedir, Nasıl Oynanır? Byfeel World Of Warcraft [WOW] 1 14 Ağustos 2015 13:20
World of Warcraft Private Server Listesi werewolf World Of Warcraft [WOW] 0 27 Kasım 2012 01:57
World of Warcraft'a Kayıt werewolf World Of Warcraft [WOW] 0 27 Kasım 2012 01:57
Dota Nedir ? imtheprince Oyun Mekanı 1 21 Kasım 2012 13:44

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 08:45.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750