Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Teknoloji > Bilgisayar & Donanım > Windows İşletim Sistemi


Windows 7 Bilmeceleri (64/32Bit Hangisi, Hangi Paket/Sürüm Diyenler)

Windows İşletim Sistemi


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 23 Aralık 2012   #1
werewolf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 26 Kasım 2012
Alter: 27
Mesajlar: 487
Konular: 394
Rep Puanı: 1696
Rep Gücü: 493
Rep Derecesi : werewolf has a brilliant futurewerewolf has a brilliant futurewerewolf has a brilliant futurewerewolf has a brilliant futurewerewolf has a brilliant futurewerewolf has a brilliant futurewerewolf has a brilliant futurewerewolf has a brilliant futurewerewolf has a brilliant futurewerewolf has a brilliant futurewerewolf has a brilliant future
Aldığı Teşekkürler: 13
Ettiği Teşekkürler: 0
Standart Windows 7 Bilmeceleri (64/32Bit Hangisi, Hangi Paket/Sürüm Diyenler)

64/32 BİT NEDİR BAKALIM


64 Bit Nedir?

Kısaca anlatmak gerekirse 64 bit Hafıza adreslemesi, tam sayı tipi(Bilgisayar terimi olarak.) olarak geçer. Merkezi işlem birimi (CPU) da ALU yani aritmetiksel hesaplama ünitesi bulunmaktadır. Bu ünite işlemcinin gelen verileri işlediği bir nevi düşünen kısmıdır. 64 Bit bu kısımda çoğunlukla ele alınır. CPU üzerinde Register denilen bir birim bulunur. Bu birim birer küçük hafıza diyeceğimiz bir alanlardır. CPU ya özel hafıza birimleri diyelim. Bu birimler en hızlı hafıza birimleridir. Normal Ram yada Özel üretim Ram'ler dahi Register birimlerinin hızlarına erişemez. Register CPU işlem yaparken hesaplanan işlemi işleyip ilk önce buraya geçici olarak koyup diğer işlemlerine devam eder. Veri adresleri ve adres yolları buraya bilgilerini bırakıp diğer birimlere devam ederler.

Önceleri 64 Bit işlemci mimarisi çıkmadan önce 32 Bit işlemci mimarileri bulunmaktaydı. Biraz önce bahsettiğim Register bölümü ALU'nun en önemli birimidir. Register boyutları ne
kadar büyükse işlenen işlem sayısı o kadar fazla olur. 32 Bit işlemcilerde bu Register kayıtları düşük olduğundan işlenecek veri parçalara bölünüp işlemciye bildirilip Aritmetiksel işlemlere uğrayıp gönderileceği birimlere iletiliyordu. 64 Bit ise tahmin edeceğiniz gibi Register alanları daha fazla büyütülerek daha fazla aritmetiksel işlem (ALU) yapılarak daha kısa sürece çok iş sağlayabiliyordu. 32 Bitin adreslemesi sınırlıdır. Kısacası 4 GB ram ile sınırlandırılmış olup bir İşleme (Process) mesela Adobe Photoshop ile bir resim çalışması yaptığınızı düşünün: Photoshop.exe işlemcide maksimum 3.25 GB sınırlarında adresleme yapabilecek ve işlemcide o ayrılan bellek ile işlemlerine devam edecektir. Ama 4 GB nın tamamı kullanılmamış diyeceksiniz. Evet çünkü Kullanılan işletim sistemide kendisi için belirli bir adres ayırıp sağlıklı çalışmak zorundadır. Mesela Windows ilk açılışında boot'tan itibaren DLL yüklemeleri, Servis Yüklemeleri, Kullanıcı arayüzü vb işlemler için özel korumalı bir bölge açar ve buraya erişimi yasaklar. Bu yüzden 4 GB yi bir program kullanamaz.

64 Bitte ise tam tersidir. Toplam adresleme 2 Terabyte'a çıkartılmıştır. 64 Bit destekli bir işlemci sayesinde 4 GB ram ve üzerini rahatlıkla kullanabilirsiniz. Fakat bir sorunumuz var: İşletim Sistemi !!!

İşletim sistemi İşlemciye Programdan aldığını bildirmek zorundadır. Bir nevi aracı düşünebiliriz. 32 Döneminde İşletim sistemleri 32 Bit mimarili işlemciler için derlenmiş ve uyumlaştırılmıştır. Mesala Windows XP yi ele alalım. İlk çıktığında 64 Bit işlemci Yoktu (Burada şundan bahsetmek istiyorum. 64 Bit işlemciler vardı ama Kurumsal özel üretimli ve normal kullanıcının alamayacağı düzeydeydi.). Bu yüzden Microsoft Yaygın olan işlemcilere uygun olarak Windows XP yi derleyip piyasaya sundu. Fakat XP nin çıkmasından bir sene sonra AMD Firması Athlon64 işlemcilerini piyasaya sundu. İlk normal kullanıcı için piyasaya sürülen işlemciler. Microsoft 1 Yıl sonra Windows Server 2003 ve Windows XP 64 biti piyasaya sürdü.
Dediğim gibi eğer İşletim sistemi işlemci ile uyumlu değilse 64 bit kullanılamaz. Kısaca bundan bahsettim.


64 bit Ve Geri Uyumluluk

64 Bit işlemci için özel olarak üretilmiş programlar, işletim sistemleri, sürücülerin olması şarttır. 64 Bit için en büyük şart işlemcidir. İşlemciniz desteklemiyorsa bundan faydalanamazsınız. Dediğim gibi 64 bit için kodlanmış ve derlenmiş bir program geri uyumlu değildir. Burada bir sorun var. Ya eski bir programınız varsa? Yada sevdiğiniz bir oyun 32 bit ile yazılmışsa. İşte handikap burada başlıyor.

Burada en büyük iş o programı geliştiren firmalara düşüyor. Ama işletim sistemi geliştiren firmalar(Microsoft,Suse,Apple gibi)'a da büyük işler düşüyor. Şuana kadar en iyi performansı sağlayan Microsoft olmuştur. Windows XP 64 Bit çıktığında biz programcılar kara kara düşünmüştük. Programlarımız tekrar derlenecek özel 64 Bit sürümler gerekecek diye. Ama Microsoft bizi bu düşünceden kurtardı.
Windows on Windows (WoW) teknolojisi sayesinde 64 bit derlenmiş bir Windows XP üzerinde 32 bit programlarınızı çalıştırıyor, oyunlarınızı oynuyor keyfinize bakıyordunuz. Tek bir şey sorun oluyordu oda driver desteği mecburen 64 bit destekli olmak zorundalar. Şimdi biraz açalım bu WoW'u. WoW bir nevi sanal Windows gibi bir uygulamadır. Microsoft Windows u kodlarken 32 bit programlar için özel olarak Windows içinde sanallaştırma yapmıştır. Mesela System32 klasörü Normal 64 bit için kullanılırken Wow64 klasörü eski 32 bit uygulamalar için bırakılmış ve işletim sistemine eğer bir 32 bit program çalışırsa onu tanıması ve bu sanallaştırmaya uyması kod ile bildirilmiştir. Burada şu dezavantaj geliyor. 32 bit programlar Mesela 8 gb raminiz var ve Windows XP 64 bit kurulu diyelim. 32 Bit program eskisi gibi hala 3.25 gb ram görmektedir. Sebebi basit eski kodlama.
Peki performans kaybı: Çok az denilecek düzeydedir. Sanallaştırma sadece görsel kısım. İşlemciye bildirilirken program 32 bit bir program olarak bildirilip işlemci tarafında yine 32 bit işlemler yaptırılır. Adresleme sorunu bu işte ama performans fazla fark edilmez.


Performans

İlk olarak Windows Vista kurdunuz. İşlemciniz 64 bit bir işlemci. Raminiz 8 gb. Mesela diyelimki bir oyun açtınız. Eğer oyun 64 bit işlemci için derlenmemiş 32 bit bir programsa hiçbir performans göremezsiniz. Burada performansı işlemci hızınız çekirdek sayınız ve ram ile ekran kartının hızları belirler.

Pekala 64 Bit destekli bir program kurduk diyelim. Örnek: Adobe Photoshop CS4. 5 tane HDR formatında raw dosyalar açık ve özel yöntemle yüksek kaliteli bir resim elde etmek için çabalıyorsunuz. Photoshop'un ayarlarından ram kapasitesini bilgisayarın raminin %80 ini kullan olarak ayarladığınızı var sayıyoruz. Otomatik man 5-6 GB rami rahatlıkla tüketecektir. Ve renderlama işlemi çok rahat ve hızlı bitecektir. Burada eğer ekran kartınıda kullan derseniz Photoshop 64 bitin verdiği ram avantajı ve adresleme aracılığıyla işlenen veriyi ekran kartından işlemciye gönderecek ve hızlı bir sonuç elde edeceksiniz. Aynı şeyi birde oyunda düşünün. Mesela Crysis. Çok rahat ve hiçbir takılma olmadan keyifle bir oyun.
Peki benim 2 GB ramim var işlemcim de 64 biti destekliyor. Sorun olur mu? Hayır sorun olmaz sadece şunu aklınızdan çıkartmayın. 64 bit işlemlerde adresleme yüksek olduğu için rame daha fazla yüklenilir. Buda ram kullanımını arttırır. Sağlıklı çalışma için 4 gb ram önerilir. Ki böylelikle takılma yada dar boğaz olmasın. Forumlarda yada teknoloji sitelerinde soruluyor sıklıkla. Özellikle Windows Vista kullananlar buna şahit oluyor. Eğer 64 bit bir Vista kullanıyorsanız ve ram miktarı 4 gb nin altındaysa Windows işlemlerin aksamamısı için Harddiski sanal bellek olarak kullanır. PageFile dosyası vardır bu dosyaya İşlemcide çalışan işlemleri aktarır. Bu işlemdede durmadan Bilgisayarınızın harddisk ışığı yanar. 7200 devir harddisk altı harddisk yada sağlıklı ortamda çalışmayan bir harddisk kullananlar(sıcak,tozlu,harici ) ve 1 GB ramli makinaya Vista kuranlar bu sorunla karşılaşmaktadırlar. 64 bit burada kötüdür.


32 Bit mi hızlı 64 Bit mi?

Bu soruyu şöyle soralım. Bir su kanalı var küçük(32 bit) ve bu su kanalına bağımlı bir çok çiftçi var. Çiftçiler sulama zamanı gelince mecburen kanala yüklenecekler ve kanal bu kapasiteyi kaldıramayacak. Darboğaz oluşacak su yetmeyecek.

Bu kanalı 2 katına çıkartalım. Çiftçiler rahatlıkla tarlalarını sulayacaklar. İşte fark budur. Olaya şöyle bakalım. Kanalın su kaynağını güçlü bir pompa sağlıyor diyelim. Çiftçiye daha fazla su gidecek. Kanal küçükte olsa akış yüksek olduğundan tarla sulaması daha çabuk olacak. Kanal büyük ve pompa küçük olsa küçük kanalın hızı ve büyük kanalın sulama hızı aynı zamanda biter. Ya pompa ile kanal büyük olursa. Artık onuda siz düşünün ;
Burada işlemci hızınız yüksek ve 32 bit işlem yapıyorsanız o işlemi 64 bit bir sistemde 64 bit ile kodlanmış ve derlenmiş bir programla kıyaslarsanız eşit olur. Çünkü 64 bit işlemci daha fazla veriyi adresleyip işler. Hızlı bir işlemci ve 64 bit bir program olursa daha hızlı işlem gerçekleşir.


PAKET SÜRÜM FARKLARI NELERDİR BAKALIM


Aşağıdada gördüğünüz gibi aslında paket sürümleri (Home, ultimate, starter) arasında sadece içerik farkı
var performans farkı kesinlikle yoktur.GERİYE UYUMLULUK VE PERFORMANSWindows 7'de derin değişiklikler

Windows 7, Windows Vista'ya göre büyük güç ve hız avantajına sahip. Microsoft uzmanı Mark Russniovich de bu konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.


Russinovich ve tasarımcı Arun Kishan'ın Windows mimarisindeki pek çok geliştirmede büyük payı var. Özellikle de çok çekirdeğe yönelik geliştirmeler, Windows kullanıcılarının canını sıkan takılmaları, bekleme ve çökmeleri temelinden çözen, çok önemli değişiklikler bu ikilinin imzasını taşıyor.


Daha önceki mimarilerde ve de özellikle çok eski olan Windows XP'de, işlemci şeridindeki iş bitmeden bir diğer işe geçilemediği için büyük bir performans kaybı söz konusuydu. Windows 7'nin gelişmiş çoklu işlem desteğiyle bu çözülüyor. Bekleme yapmıyor, yolu açıyor.


Kishan ve Russinovich yaptıkları açıklamalarda her şeyin eskisi gibi çalıştığını söylüyor. En azından görünürde, çünkü bu değişiklikler işletim sisteminin oldukça derinlerinde yatıyor ve uygulamalar, kullanıcı farkına varmadan yapılacak işlemlere göre çok daha iyi ölçeklendiriliyor.


Bu ölçeklendirme sadece donanımdan performans almayı değil, eski donanımlarda akıcı bir kullanımı da sağlayan temel unsur oluyor. Windows eskisi gibi sistem ihtiyaçlarında diretmiyor, ne bulursa onu kullanıyor ve de sistemi yormuyor. Ama gerektiğinde daha önceden kullanılamayan şekilde bütün kaynakları verimli bir şekilde değerlendiriyor.


İşlemciyi boşa alarak sistemi hızlandırmak!

Sistemde yapılan yeni bir değişiklik, işlemcinin boşta kaldığı süreyi uzatarak enerji tüketimini azaltıyor. Elbette performans bekleyen kullanıcıları enerji tasarrufu pek ilgilendirmiyor. Ama bu değişiklik performansa da olumlu yansıyor.


Bütün sistem yavaşlatılmıyor ve işlemlerin işlemciyi ilgilendirmeyen kısmı sürdürülerek darboğazlar engelleniyor. Donanımlar mevcut sistem kaynakları için daha az "interrupt request" yolluyor, daha az kavga ediyor.


Windows tasarımcıları sistemin en performanslı çalıştığı zamanın sanılanın aksine hafıza boştayken değil, bütün bellek kullanırken olduğunu keşfetmiş durumda. Sadece birkaç MB boşta bırakarak belleği çok daha verimli kullanmanın yolunu bulan tasarımcılar, çok az işlem çalışırken bile bunun etkili olduğunu, 8GB bellek bile olsa bunun çoğunun kullanılmasının daha etkili olduğunu keşfetmiş.Vista en çok tepki aldığı konuda haklı çıktı

Windows boş bellek bulduğunda sıfırlarla doldurmak yerine sistemin bir sonraki muhtemel kullanacağı uygulamaların bilgilerini yazarak sistem performansını arttırıyor. Sabit diskten veri okunması RAM ile kıyaslanmayacak kadar yavaş kalıyor. Boşta kalan belleğin bu şekilde değerlendirilmesi günlük kullanımda büyük fark yaratıyor.


Bu açıklama daha önce Vista döneminde de yapılmıştı ama kullanıcılar zaten Vista'nın ihtiyaç duyduğu 2GB minimum belleğe sahip olmadıklarından, bu özellikten de faydalanamamıştı. Windows XP'den gelen hafıza boşaltma alışkanlığı da Vista'nın belleği dolu tutmasına kullanıcıların ateş püskürmesine sebep olmuştu.


Windows XP döneminde dolu hafıza boşaltmak ve ek yazılım kullanarak bu işlemi yapmak mantıklıydı çünkü hafıza Vista ve Windows 7'deki gibi sistemi hızlandırmak için kullanılmıyordu. Genellikle bir yazılım işi bittikten sonra bellekten aldığı alanı kilitli bırakarak sistem performansını düşürüyordu.


Sonuç itibariyle kullanıcıların çoğunun pek tadını çıkartamadığı bellek kullanımı, Windows 7 ile beraber düşük güçte bilgisayarları süründürmeyecek ama yüksek güçlü bilgisayarları uçuracak bir şekilde ele alınıyor.Windows 7 RAM'i sömürüyor mu?

Devil Mountain Software yayınladığı raporlarda ve yaptığı açıklamalarda Windows 7'nin bütün RAM'i kullandığını ve performansı çok kötü etkilediğini iddia ediyor.Bazı kullanıcılar da Windows XP, Windows Vista ve Windows 7'nin bellek kullanımına görev yöneticisinden kontrol ettiler. Windows 7 gerçekten de olan RAM'i kullanıyordu ve bu kötü performans iddialarının haklı olduğunu düşündüler.


İddialara göre bellek kullanımı fazla olunca sistem sabit diskte önbellek dosyaları oluşturmak zorunda kalıyor ve performans düşüyordu.Ancak yapılan açıklamalar gerçekten bu kadar uzak olabilirdi. Daha önce de bu konuda haberler yapmıştık, ancak bu yanlış bilgilendirme üzerine işin aslını bir kez daha vurgulamak gerekiyor...


Windows 7 RAM'i zaten önbellekleme işlemi için kullanıyor. Eğer sistem belleği kullanmıyorsa, Windows 7 sık kullanılan uygulamaların bilgilerini otomatik olarak RAM'de önbelleğe atıyor.Windows 7 bu sayede performansı körüklüyor ve olan sistem belleğinden maksimum performans sağlıyor. Sık kullanılan masaüstü işlemlerinin verilerini bu sayede çok hızlı çalıştırıyor.


Eğer bir uygulama RAM'e ihtiyaç duyuyorsa, bellekteki bu tür verileri silerek, hemen gereken verileri yüklüyor. Kısacası Windows 7 ne kadar çok RAM kullanırsa, sistem o kadar iyi performans veriyor.Windows 7 Ultimate başta olmak üzere pek çok Windows 7 sürümüyle yaptığımız testlerde, 1 GB belleğe sahip sistemlerin bile çok iyi performans verdiğini kendi gözlerimizle gördük. Kısacası iddialar Windows XP devrindeki anlayıştan kalma ve modern işletim sistemleri için kesinlikle geçerli değil.Windows 7 eski bir Pentium II'de çalışır mı?

Windows 7'nin netbook'lar üzerinde çok iyi çalıştığını ve oldukça mütevazi sistem kaynağı gereksinimlerine sahip olduğunu öğrendik. Ancak netbook'lardan çok daha zayıf donanımlarda çalışan Windows 7 bütün kullanıcıları şaşırttı. Ne tür bir donanımda mı? 266MHz Pentium II ve 96MB RAM ile!Windows 98 çalıştıracak güçte bir bilgisayar Windows 7'yi çalıştırabiliyor. İnternet forumları deney yapan ve bunların sonuçlarını paylaşan kullanıcılarla dolup taşıyor. İçlerinde 900MHz Celeron kullananlar da var ve oldukça iyi çalıştığını bile söylüyorlar. Bu konuda bir heyecan dalgası var. Donanım meraklıları bu tür testlerle oldukça eğleniyorlar.[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]


Elbette ki Windows 7'nin bu kadar zayıf donanımlarda çalışması, bu sistemlerde günlük pratik kullanıma uygun bir performans verdiği anlamına gelmiyor. Çok zayıf sistemlere kurulabilse de kullanımda pratik bir fayda sağlayamaz. Bununla birlikle birkaç senelik bilgisayarlarda sistem gereksinimleri yüksek olmayan güncel yazılımları çalıştırabilmek için Windows 7 iyi bir seçenek olacak gibi görünüyor.Eski oyun veya uygulamalarıma ne olacak?

Windows 7 şüphesiz çok iyi bir işletim sistemi; ama onu iyi yapan yeniliklerin birçoğunun kaçınılmaz bir maliyeti var: Örneğin eski oyunlar gibi
Windows XP için optimize edilmiş bazı uygulamalar yeni Windows altında çalışmayabiliyor. Bu da, özellikle eski oyunların hayranları için büyük bir hayal jırıklığı anlamına geliyor. Ama bu hayal kırıklığı nihayet sona eriyor: Yayınlanan yeni bir Windows güncellemesi bu konuda oyunculara ilaç gibi gelecek. KB976264 isimli uyumluluk güncelleştirmesi dünden bu yana otomatik güncelleştirmeler üzerinden dağıtılıyor ve Microsoft'a göre başka oyunların yanında Warcraft III, Diablo, Tony Hawks Pro Skater 4, Age of Empires III ve Sid Meier's Pirates! gibi popüler başlıklara da ikinci baharlarını yaşatacak.


Bahsi geçen programların birkaçı geçen süre zarfında geliştirici firmaları tarafından uygun yamalar ile beslenerek zaten Windows 7'ye hazır hale gelmişti; ama resmi güncelleme ile artık çok daha fazla eski program ve oyun hiçbir ek ayara gerek kalmadan
Windows 7 altında çalışabilecek. Yani, özellikle oyunseverlerin, artık Windows 7'ye geçmemek için bir bahaneleri kalmamış oluyor.Microsoft'un dünden beri sunduğu diğer güncelleştirmeler Windows Media Center'daki bazı sorunları gideriyor, kızılötesi arabirimlerle olan sorunları düzeltiyor ve Internet Explorer'daki bir güvenlik açığını kapatıyor. Tüm bu takvim dışı güncellemelere, otomatik güncelleştirmeler aracılığıyla ulaşabilirsiniz...
WINDOWS 7'NİN GELECEĞİNE DAİR HABERLER


Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 7, 64-bit kullanımını da artırdı. Özellikle oyun sektöründe 64-bit kullanımı giderek artıyor.

Windows 7 22 Ekim 2009'da piyasaya sürüldüğünde oldukça ses getirmiş, kısa sürede başarılı satış grafiği yakalamıştı. Windows 7'nin yaygınlaşmasıyla birlikte sektörde de hızlı değişimler gözlemlenmeye başladı.Bu değişimlere bir örnek de oyun sektörü. Windows 7 64-bit kullanan kullanıcıların giderek artmasıyla birlikte oyuncular da 64-bit sistemlere yöneldi ve bu da, geliştiricilerin bir anlamda işine yaramış oldu.

Dünyanın en popüler online oyun platformlarından Steam'in yayınladığı raporlara göre, kullanıcılar arasında en büyük artış Windows 7 64-bit kullanıcılarında oldu.Birincilik ise, halen daha 32-bit Windows XP kullanıcılarında.
AlıntıdırÜye Profil Bilgileri
Evet Arkadaşlar Fiyatlar Gayet Uygundur ve 7/24 Cevap Alabileceğiniz Bir Botting Hizmet Firması.

Web Site : [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
İletişim : darkbotting@hotmail.com
GSM : 0553 282 1226

Ödeme Şekilleri :
Paypal - Kredi Kartı
PTT - Banka Havalesi
Mobil Ödeme İsteyenler
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...][Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] Güvenli Alış-Veriş
werewolf isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 17 Şubat 2013   #2
Avatar Yok
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 09 Nisan 2012
Bulunduğu yer: İst.
Mesajlar: 440
Konular: 24
Rep Puanı: 10
Rep Gücü: 447
Rep Derecesi : LastInside is on a distinguished road
Aldığı Teşekkürler: 14
Ettiği Teşekkürler: 2
Standart Cevap: Windows 7 Bilmeceleri (64/32Bit Hangisi, Hangi Paket/Sürüm Diyenler)

Paylaşım için teşekkürler.LastInside isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
katlayıcı paket alamıyorum :( canberk80 Dark Orbit Genel & Muhabbet 11 22 Ocak 2013 22:01
Pbdo-bot full paket mcnyvs777 Darkorbit Botlar ve Buglar 0 17 Aralık 2012 23:56
Windows 7 İçin Windows Xp Teması KingTR Forum Çöplüğü 2 21 Ekim 2012 11:29
32bit ve 64bit Arasındaki Farklar. Turkuaz ▼ Teknik Destek Servisi 11 28 Ağustos 2012 02:07

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 15:34.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750