Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Spor > Vücut Geliştirme

Vücut Geliştirme Vücut geliştirme ile ilgili bölümümüz...


Kadının Bedeni, Kadının Kararı

Vücut Geliştirme


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 27 Ekim 2013   #1
Avatar Yok
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 17 Temmuz 2013
Mesajlar: 783
Konular: 153
Rep Puanı: 1158
Rep Gücü: 788
Rep Derecesi : Sayısalcı has much to be proud ofSayısalcı has much to be proud ofSayısalcı has much to be proud ofSayısalcı has much to be proud ofSayısalcı has much to be proud ofSayısalcı has much to be proud ofSayısalcı has much to be proud ofSayısalcı has much to be proud ofSayısalcı has much to be proud of
Aldığı Teşekkürler: 9
Ettiği Teşekkürler: 12
Standart Kadının Bedeni, Kadının Kararı“Senin bedenin, benim kararım” dayatmasını yıkın

Toplumumuzda son zamanlarda kadın bedeni üzerinden muhtelif tartışmalar yaşandı ve “Benim bedenim, benim kararım.” söylemi birçok kadın tarafından bir bayrak gibi taşındı. Bu söyleme toplumun muhafazakâr kadınlarından yeterince destek gelmedi, çünkü bu tepkiyi doğuran sebepler “dinî” ve “ahlakî” kisve ile sunulmuş, buna karşı çıkanlar ise “zayıf inançlı ahlaksızlar” olarak gösterilmişti. Dolayısıyla bu tartışmayı yaratan sebeplere karşı çıkmanın, din ve ahlak olgularına karşı bir isyan olacağı gibi hatalı bir yorum yaptırıldı. Onun için ben de bu konuyu, bana göre sporu da ilgilendirdiğinden, yazacağım.

Kadının hakları insanlık tarihi boyunca çeşitli toplumlarda iniş ve çıkışlar yaşamış. Örneğin antik çağlarda kadına pek çok konuda erkekle eşit haklar veren toplumlar olmuş, ancak vermeyenler çoğunluktaymış ve bir süre sonra kadına hak tanımayan toplumlar bölgelerinde egemen, büyük devletler kurmuşlar. Antik Yunan öncesine kadar kadın hakları açısından daha umut verici bir durumdan söz edilebilirken Yunan’la birlikte bu haklar büyük oranda tırpanlanmış, Roma’da ise kadın kesin olarak ikinci sınıf insan olarak kabul edilmiş. Kuzeyinde bir ara durumlar daha iyi olmuşsa da Avrupa’nın karanlık çağları boyunca kadın daima ikinci sınıf insan kabul edilmiş. Orta Asya ve Uzak Asya medeniyetleri ise nispeten kadına daha çok hak tanımış hatta çoktanrılı Şamanist toplumlarda bu değer yönetimde törelerce açıkça belirlenmiş hak tanımlamalarına kadar uzanmış. Günümüzde sayıları oldukça azalsa da hâlen uygar dünyayla kopuk yaşayan pek çok ilkel kabilede bile kadına daha fazla hak tanındığını söylemek mümkün. Bizim açımızdansa İslamiyet’in benimsenmesi temel kırılma noktasını oluşturmuş. Kadına karşı erkeğin tahakkümü genellikle doğrudan İslam’a dayandırılmaktadır.

Kadın: Yarı-insan
Kadının tarih boyunca aşağı, değersiz, ikinci sınıf ve deyim yerindeyse yarı-insan kabul edilmesinin sayısız sebebi var. Ancak bu sebepleri sınıflandırdığımızda ilk çağlarda kadının fiziksel olarak zayıflığına dayandığını görüyoruz, bu sebep bugün de ne yazık ki geçerliğini korumakta ve kadına karşı şiddetin başlıca sebepleri arasında yer almakta. Yine de fiziksel olarak kadını ezmeyi yasaklayan yasalar birkaç İslam Devleti hariç dünyanın tamamında yürürlüğe konabilmiştir. Bir hayvan topluluğundaki gibi, fiziksel olarak daha zayıf olan kadınların “ele geçirilmesi” ve “zorla yönetilmesi” kendini “insan” olarak tanımlayan ve daha üstün bir bilince sahip olduğunu iddia edenlerce ifa ediliyor.

Kadının değersiz, edilgen ve yönetilecek olarak görülmesinin bir başka sebebi de kadının cinsel ilişkideki rolü. Nitekim bu dayanağa olan vurgu “uygar” toplumların tümünün küfürlerine geçmiştir. Kadının cinsellikteki rolünün bir aşağılanma sebebi olduğu anlayışını gösteren sayısız argo deyimimiz var. Kadının aşağılanmasının bir değer sebebi de ekonomik olarak erkeğe bağımlı yaşatılagelmesi olmuştur ve kadın hakları konusunda belki de en büyük kazanım da bu alanda olmuştur. Aslında bir kazanımdan çok Sanayi Devrimi’nde kadın işçilerin “değerinin” fark edilmesiyle başlamış bir süreç, hâlen de istenen düzeye gelinmiş değil. Bir başka ana sebep ise inançlar. Tarih boyunca sayısız din, erkekler ve kadınlar hakkında yaşama kuralları belirlemiş ve bunların hayata tatbik edilmesini emretmiştir.

Bir kadının, bir erkeğin tahakkümüne mecbur tutulması, tarih boyunca azınlıkta kalan sayısız insan tarafından reddedilmişse de toplumun çoğunluğunu oluşturan erkekler tarafından benimsenmediğinden bu alanda kadın hakları çok yavaş ilerlemiştir. Elbette, kimi kadınlar bir erkeğin kendi iradeleri üzerindeki egemenliğinden memnun olmakta, hatta bundan zevk bile almaktadır, bu da onların tercihidir ve sorun yok. Benzer istekleri olan erkekler de vardır. Ancak, bir kadının iradesinin, bedeninin ve davranışlarının erkeklerce yönetilmesinin bir zorunluluk olarak dayatılması kadınların aşağı, yarı-insan olarak var olmaktan başka çıkar yol olmadığını dayatmaktır. Bu hususta Batı toplumları da istenen seviyeye gelememişlerse de durumları bizden daha iyidir.

Biz tekrar kadın bedenine dönelim. Kadının kendi bedenini kullanmakta, giydirmekte, teşhir etmekte ve dahi kiralamakta ne derece özgür olup olmaması gerektiği çok tartışılan bir konu. Ancak, anlayış ve mantık sahibi herkesin kabul edebileceği objektif değerlerden söz edebiliriz. Üzücü olan ise, bizim toplumumuzda bu makul, objektif değerlerin bile toplumun büyük kesimi tarafından kabul görmemesidir. Daha da üzücü olan ise, birçok kadının erkeklerden gelen bu tip kısıtlamaları gönüllü olarak benimsemesi yahut inancının zorunluluğu addederek boyun eğmesidir. 2013 yılında halen bu sorunu tartışan, Müslüman kadınların ne derece ve şekilde örtünmesi gerektiği üzerine yapılan erkek tartışmaları devam etmektedir. Ferace mi giyilmeli yoksa siyah çarşaf mı, başörtüsü yeterli mi yoksa pardesüsüz olmaz mı? Örtünmek, gizlemek de yetmez, illa ki yine erkeğinizin emrettiği şekilde örtüneceksiniz onlara kalırsa. Bu da yetmez, diğer kadınların nasıl örtüneceğini de bu erkekler belirlemeli…

Her insanın toplumsal düzeni bozmadan, varsa toplumu ilgilendiren görevlerini aksatmamak ve bunları zorlaştırmamak, incitmemek kaydıyla dilediği gibi giyinme hürriyeti olmalı kuşkusuz. Bu tercih herhangi bir inanca dayanmak zorunda değildir, temel bir insan hakkı, ifade özgürlüğüdür. Ancak toplumdaki bir kısım yazar çizer takımının durmaksızın, sürekli olarak kendilerine göre örtünmeyen kadınları eleştirmesi anlamsızdır. Fakat bunu da ifade özgürlüğü olarak görmek gerekir. Ne var ki bazılarına göre özgürlüğün şartları da kendi dünya görüşlerince belirleniyor, başkalarına karışmayı ve onları da kendi istedikleri gibi yapmayı da bir hak hatta ödev olarak görüyorlar ve ifade özgürlüklerini kullanmaktan daha fazlasını yapıyorlar. Dinî değerlerin toplumsal olayları daha çok belirlediği Anadolu’nun pek çok kentinde “örtünmemek” bir günahtan da öte, bir taciz sebebi kabul ediliyor ve kadınlar taciz edilebiliyor. Bu tutumun son dönemde toplumumuzda sıkça artması kaygı vericidir ve toplumu daha ileriye taşımayacağı, toplumu daha sağlıklı ve gelişmiş yapmayacağı da aşikârdır. Sadece birtakım inananların tatmin olmasına yarar, o kadar. Bu tip dayatmaları toplumun her bir bireyini ilgilendiren yasa ve yönetmeliklere eklemeye çalışmaksa bir insanlık suçudur.

Kadınlar, spora sahip çıkın
İnsan bedeninin cinsel ve dogmatik soslardan kurtulmuş bir bakış açısıyla görülebilmesinde spor kültürü çok büyük bir yardımcıdır. Spor bilinci, kadın bedenine bakışı normalleştirir. Sözüm kadınlara: Neye inanıyorsanız inanın, öncelikle bir insan olarak ahlak ve terbiye kurallarının hiçbir dine dayanması gerekmediğini bilin. Ahlak ve terbiye kuralları düşünce ve akılla da pekala olarak belirlenmiştir. Herkesin kendi inanışlarını toplumsal düzene uygun olarak yaşamasını destekleyin. Kendi bedeninizi sergilemeyi tercih etmeseniz bile kendi bedeninizden, uzuvlarınızdan ve endamınızdan utanmayın. Bedenini saklamayan kadınlarda kusur aramayın, onları kendi azgınlıklarına ve günahlarına bahane gösteren erkeklerdedir kusur. Sağlığınızı geliştirmek, vücudunuzu güzelleştirmek için düzenli olarak spor yapın. Eşinizden umut yoksa bile çocuklarınızın bu alışkanlığı sağlıklı ortamlarda edinmesini sağlayın. Onlara kadınların da erkekle aynı saygıyı hak ettiğini öğretin, cinsiyete değil insana değer vermesini öğretin. Düzenli spor yapın. Siz hiçbir şey bilmiyorsanız nasıl yapılacağını öğrenin ve evinizde spor yapın. Bu sizin hakkınızdır ve sağlığınız için çok önemlidir. Yoksa, yıllar sonra sağlık sorunlarınız arttıkça kendinizi bu sefer de “erkeklerinizin” merhametine bırakmış olacak ve onların size biçtiği “cefakâr ana” rolünü oynayacaksınız. Ayrıca şundan emin olun, sizin bedeniniz, sizin inanışlarınız ve sizin kararlarınızdır önemli olan. Aklını kadın bedeniyle bozmuş, ahlakçılığı ve namusu kimselere bırakmayan kadın düşmanlarının sözlerine kulak asmayın. Spor alışkanlığı, her inanıştan kadın için, kendilerine erkeklerin dayattığı anlayışsız rollere karşı bir zaferdir. Kadın, güzeldir; ve bu güzellik erkeğin tacizleri, saldırıları olmadan sergilenebilmelidir. Terbiye edilmesi gereken, yüzyıllardır kadını ezmeyi doğal hakkı sanmış, kadını saldırılabilir, hakları çiğnenebilir bir “şey” olarak gören öküz erkeklerdir. İnanın ki, siz bilinçlenirseniz, insanlık çok sürmeden kadını aşağılama belasından kurtulacaktır. Bir erkek bir kadının arzusu hilafına bir kadına yani bir başka insana "sahip" olamaz. Kölelik kalktı, bu beladan kurtulamadık daha.

Hiçbir şey yapmıyorsanız, en azından bu mücadeleyi verenlere köstek olmayın.

Üye Profil Bilgileri


Sayısalcı isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 31 Ekim 2013   #2
Perseus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 29 Ekim 2013
Alter: 28
Mesajlar: 189
Konular: 106
Rep Puanı: 11
Rep Gücü: 194
Rep Derecesi : Perseus is on a distinguished road
Aldığı Teşekkürler: 0
Ettiği Teşekkürler: 1
Standart Cevap: Kadının Bedeni, Kadının Kararı

TeşekkürlerPerseus isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 17 Kasım 2013   #3
Bouboum Killer
DeccaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 15 Kasım 2013
Bulunduğu yer: Bursa
Mesajlar: 801
Konular: 270
Rep Puanı: 4520
Rep Gücü: 806
Rep Derecesi : DeccaL has a reputation beyond reputeDeccaL has a reputation beyond reputeDeccaL has a reputation beyond reputeDeccaL has a reputation beyond reputeDeccaL has a reputation beyond reputeDeccaL has a reputation beyond reputeDeccaL has a reputation beyond reputeDeccaL has a reputation beyond reputeDeccaL has a reputation beyond reputeDeccaL has a reputation beyond reputeDeccaL has a reputation beyond repute
Aldığı Teşekkürler: 11
Ettiği Teşekkürler: 10
DeccaL isimli Üyeye Skype üzeri Mesaj gönder
Standart Cevap: Kadının Bedeni, Kadının Kararı

Teşekkürler...Üye Profil Bilgileri
ForumZero Bizim Başladığımız Ve Büyüdüğümüz Yerdir !...
DeccaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Konya'da bir kadının dramı Thor Güncel Haberler 0 26 Haziran 2013 14:24
kadının dayağı Vizit23 Komik Yazılar & Fıkralar 0 19 Ocak 2013 03:59
Kadının Adabı Passion Komik Yazılar & Fıkralar 0 06 Ocak 2013 17:38
Kadının Zekası Jairia Komik Yazılar & Fıkralar 0 05 Ocak 2013 16:23
Kadının İyisini Nasıl Anlarsın? SansarSalvo Komik Yazılar & Fıkralar 1 25 Aralık 2012 15:25

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 01:17.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750