Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Pc Oyunları > Total War Serisi > TotalWar-Medieval II


Medieval II Ülke Politikaları Rehberi (Resimli)

TotalWar-Medieval II


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 16 Mart 2014   #1
Literary - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 16 Kasım 2013
Bulunduğu yer: PC Başı :)
Mesajlar: 916
Konular: 569
Rep Puanı: 10
Rep Gücü: 921
Rep Derecesi : Literary is on a distinguished road
Aldığı Teşekkürler: 10
Ettiği Teşekkürler: 9
Literary isimli Üyeye Skype üzeri Mesaj gönder
Standart Medieval II Ülke Politikaları Rehberi (Resimli)

Medieval II Ülke Politikaları Rehberi

Merhaba arkadaşlar, rehberimiz ülkelerin yayılma politikaları üzerine. Nasıl bir yayılmacılık izlemeli, kimlerle ittifak kurmalı, düşmanlarımız kimler. Özellikle belirtmek istiyorum ki, bu rehberdeki tüm varsayımlar % 100 doğru olamaz. Sonuçta bu bir strateji oyunu ve her seferinde çok farklı bir gelişme görebiliriz. Yinede çoğunlukla uygulanabilecek mantıklı bir rehber çıkartmaya çalıştım. Hatalarımız varsa affola.

Sizde eğer yorumlarınızı ve doğru olan - olmayan yerleri yazarsanız, rehber gelişir.İşaretler:
----------

Kırmızı Yıldız : Kendi Ülkemizin Yerini Gösterir
Yeşil Yıldız: Müttefiklik Kurabileceğimiz Ülkeleri Gösterir
Kuru Kafa: Varsayılan Düşmanlarımızı gösterir
Kırmızı Halkalar: Ülkenin Genişleme Politikası Dahilinde Yayılmacılık Yapacağımız Ana Alanı Gösterir
Düşmanlar : Bizans - Mısır (Tüm Dünya tbr*)
Müttefikler: Macaristan - Venedik


Anadolu candır , kandır... Bizans’ın başı ezilmelidir ) Osmanlılar ile ilgili strateji vermeyeceğim arkadaşlar. Zaten mevcut olan stratejiniz, damarlarınızdaki asil kanda mevcuttur Ezin gavurun başını...


Düşmanlar: Osmanlılar - Macaristan
Müttefikler: Kutsal Roma - Milan - Mısır


Anadolu ve balkanlar üzerine yayılmacılık uygulanmalıdır. Türklere karşı koz olarak Mısırla, balkanlardan gelecek tehlikelere karşı ise Kutsal Roma ve Milan’la müttefiklik kurulmalı. Kıbrıs mutlaka elde tutulmalıdır. Akdeniz ve Karadeniz üzerinde baskı oluşturabilmek için donanmaya önem verilmelidir.


Düşmanlar : Kutsal Roma - Polonya
Müttefikler: Milan - Macaristan


Kuzey Denizindeki tüm kıyı şehirleri üzerine bir yayılmacılık izlenmelidir. Kutsal Romanında bu deniz üzerinde isteği olması ve Polonya’nın güneye inmektense kuzey kıyılarına yönelmesi muhtemeldir. Polonya’ya baskı olarak Macaristan’la müttefiklik kurulabilir. Yinede Macaristan’a çok güvenmemek gerekir. Onlarda Bizans’ın baskısı altında olacaklar. Rusya saldırgan bir politika izlemedikçe müttefiklik düşünülebilir. Kutsal Roma tehlikesine karşı Milan’la müttefiklik kurulabilir.


Düşmanlar: İspanya - Mısır - Portekiz
Müttefikler: Fransa - Osmanlılar


Müttefikleri yönünden en zayıf ülkelerden birisi Emeviler. Yakın destek verebilecek müttefikleri olmamasına rağmen, bölgesel bir baskı yapabilme ihtimalleri vardır. İspanya yarımadası ve akdeniz üzerine yayılmacılık uygulanmalıdır. Sicilya açık tehdit olmasa da, izleme altında tutulmalıdır. Donanmaya önem verilmelidir. Portekiz ve İspanyayı birbirine kırdırmak belli bir zaman kazandırır. Gizli teşkilatlara önem verilmelidir.


Düşmanlar: İngiltere - Milan
Müttefikler : İskoçya - Danimarka - İspanya


Kuzeyde İngiltereye baskı oluşturmak için İskoçlar çok iyi bir müttefik olabilirler. Kutsal Roma kuzeye bir yayılmacılık izlerse , Milan’la bölgesel krizler yaşanabilir. Duruma göre Kutsal Roma'dan Milan'a baskı oluşturması için faydalanılabilir Ama unutulmamalıdır. Er yada geç Fransa ve Romanın çıkarları çatışacaktır. Güneyde sağlam bir müttefik olarak İspanya seçilebilir. Eğer Portekizlileri alt ederlerse Milan'a baskı için kullanılabilir. Fransa için aslında gerçek bir müttefik bulabilmek zordur. Er yada geç tüm saydıklarımızla çıkarları çatışacaktır. Diplomasiden çok kılıçları konuşturmak gereklidir. Mümkünse Milan'ın başını küçükken ezmek çok iyi olur.


Düşmanlar: Fransa - İskoçya
Müttefikler: Kutsal Roma - İspanya - Milan


Kuzeyde İskoçların başını çarçabuk ezmek gerekmektedir. İlerde çok pişman olabilirsiniz. Güneyde Fransa tehdidine karşı Kutsal Roma & Milan ikilisinden biri seçilmeli ilişkileri üst düzeyde tutmak için çaba harcanmalıdır. İspanya iyi bir müttefik olabilir. Donanmaya çok önem verilmeli, Kuzey Denizinde baskı oluşturulmalıdır. Uygun durum oluşursa, Danimarka üzerine de bir yayılmacılık gösterilebilir.


Düşmanlar : İngiltere
Müttefikler : Fransa - Danimarka - Emeviler


İngiltere’ye karşı donanma tek artınız olabilir. Eğer deniz yarışında öne geçme ihtimali varsa donanmaya önem verilmeli yoksa boşa para harcanmamalıdır. İngilizleri adadan atabilmek için çok kan akıtılması gerekecektir. Gizli teşkilatlara önem verilmeli desteklenmelidir. Fransa ebedi bir dost olabilir. Fransa ile çıkarları çatışmaması açısından, diğer müttefikler uzaklarda aranmalıdır. Danimarka ve güneyde Emeviler iyi bir müttefik olabilirler. İlerde Fransa İspanya çatışmasında ilişkilerin zarar görmemesi açısından tercih edilebilir. Aynı şey Fransa - Roma içinde geçerlidir. Danimarka Fransa’nın tüm çıkar alanlarından uzakta bir ülkedir.


Düşmanlar: Emeviler - Portekiz
Müttefikler: Sicilya - Milan


Müttefikler açısından şanssız bir ülke İspanya. Ezeli düşmanlarına rağmen güvenebilecekleri dostlarınızı uzaklarda aramak zorundalar. Milan ilerde gelebilecek Fransa tehdidine karşı baskı oluşturmak için kullanılabilir. Sicilya’nın ise donanma gücünden Emevilere baskı yapması sağlanılabilir.Düşmanlar: Venedik - Danimarka - Fransa
Müttefikler: Rusya - Milan - Bizans


İşte tam bir ateş çemberi içindeki ülke. Komşulardan hiçbirine güvenmemekle birlikte Milan’la şanslar denebilir. Fransa’ya karşı ortak bir strateji geliştirebilir. Eğer kuzey yerine güneye bir yayılmacılık izlenecekse, çokda güvenilir olmamakla birlikte Danimarka ile müttefiklik denenebilir. Etrafı kurtlarla çevrili bir coğrafyada ordu kadar gizli teşkilatlara da çok iş düşecektir. Güneyde akdenize açılmak için çaba sarf etmeli, Venediğe fırsat tanınmamalıdır. Bizans iyi bir müttefik olabilir.


Düşmanlar: Polonya - Kutsal Roma - Venedik
Müttefikler: Osmanlılar - Milan - Rusya


Karadeniz ve kuzey denizi kıyılarına bir önce yayılmak için çaba sarfetmeli. Polonya tehdidine karşı Ruya ile müttefiklik kurulmaya çalışmalıdır . Kutsal Romanın tehditlerinden kurtulmak zorda olsa, olası bir Milan müttefikliği kurulmaya çalışmalıdır. Rusya’nın çıkar alanlarına girmekten çekinilmeli, yeni bir cehpe açmaktansa balkanlara doğru bir yayılmacılık izlenmelidir.


Düşmanlar: Osmanlılar - Emeviler
Müttefikler : Bizans


Donanmaya önem verilirse Akdeniz de çok etkili bir baskı kurulabilir. Verimli topraklardan faydalanmalı ticaret hacmini en yükseğe çıkartmaya çalışılmalıdır. Savaşlardan çok siyaset ile ilerlenirse daha az zarar görülecektir. Kuzeyden gelecek Osmanlı tehdidine karşı Bizans’la ilişkileri üst düzeyde tutmalı. Mümkünse ispanya ile Emevilere karşı baskı oluşturulmalıdır.


Düşmanlar: Macaristan - Kutsal Roma - Danimarka
Müttefikler: Milan - Bizans - Rusya


Rusya’yı bir punduna getirip onların topraklarında gözümüz olmadığına inandırmalı ve ortak düşman tehdidine karşı (Danimarka) müttefiklik kurulmaya çalışmalıdır. Güneyde Macarlara karşı Bizans ile sıkı dost olunabilir. En büyük tehdit Danimarka’dan gelecektir. Aç gözlü barbarlardan önce kuzey kıyıları ele geçirilmelidir. Kutsal Romanın ne yapacağı belirsiz olduğundan, Milan ile müttefiklik ilerisi için iyi olacaktır. Rusya üzerine değil balkanlar üzerine bir yayılmacılık izlenmelidir.

Düşmanlar: Danimarka - Polonya
Müttefikler: Kutsal Roma - Bizans


Polonya balkanlara değil Rusya’ya karşı bir yayılmacılık izleyecek olursa yakında güvenilebilir bir müttefik bulmak zor olacaktır. Macar - Polonya gerginliği tahmin edilse de bir müttefiklik zor gözüktüğünden daha uzaklarda ama sağlam birisinin kapısı çalınabilir: Bizans. Eğer Anadolu da Osmanlıların baskısından kurtulabilirse, en kısa sürede balkanlarda etkili bir güç sahibi olacaktır. Danimarka ya karşı ise Kutsal Roma ittifakı bir koz olarak kullanılabilir.


Düşmanlar:Emeviler - Mısır - Venedik
Müttefikler: Kutsal Roma - Bizans - İspanya


Doğal bir koruma olarak görülen Vatikan ile iyi ilişkiler kurulursa, denizden bir yayılmacılık uygun olacaktır. Emevi ve Mısır toprakları ve adalar çok uygun işgal alanlarıdır. Müttefiklerimizde Emeviler için İspanya, Mısır içinse Osmanlılar olabilir. Bizans ise balkanlardaki baskısı dolayısıyla iyi bir tercih olacaktır. Donanmaya önem verilmelidir.


Arkadaşlar son olarak tekrar belirtmek istiyorum ki, medieval bir strateji oyunu. Genellikle savaşlar üzerine geçse de, diplomasi her ne kadar sınıfta kalsa da, iyi bir yayılmacılık politikasının yanında çıkarları çatışmayan müttefikler seçilirse mutlaka faydası görülecektir. Her oyunda değişebilecek olan genel stratejilerimiz olsa da, en azından varsayılan bir campaing için rehber oluşturmaya çalıştım.

Sefa ile...Üye Profil Bilgileri

Literary isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 16 Mart 2014   #2
FairyTale
WildTurtle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 12 Ocak 2014
Bulunduğu yer: İzmir
Alter: 18
Mesajlar: 1.134
Konular: 560
Rep Puanı: 24465
Rep Gücü: 1139
Rep Derecesi : WildTurtle has a reputation beyond reputeWildTurtle has a reputation beyond reputeWildTurtle has a reputation beyond reputeWildTurtle has a reputation beyond reputeWildTurtle has a reputation beyond reputeWildTurtle has a reputation beyond reputeWildTurtle has a reputation beyond reputeWildTurtle has a reputation beyond reputeWildTurtle has a reputation beyond reputeWildTurtle has a reputation beyond reputeWildTurtle has a reputation beyond repute
Aldığı Teşekkürler: 46
Ettiği Teşekkürler: 31
Standart Cevap: Medieval II Ülke Politikaları Rehberi (Resimli)

anlatım ıçın saolWildTurtle isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 16 Mart 2014   #3
Literary - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 16 Kasım 2013
Bulunduğu yer: PC Başı :)
Mesajlar: 916
Konular: 569
Rep Puanı: 10
Rep Gücü: 921
Rep Derecesi : Literary is on a distinguished road
Aldığı Teşekkürler: 10
Ettiği Teşekkürler: 9
Literary isimli Üyeye Skype üzeri Mesaj gönder
Standart Cevap: Medieval II Ülke Politikaları Rehberi (Resimli)

Rica ederimÜye Profil Bilgileri

Literary isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Resimli item rehberi! Kim ne takmalı Furkan53 Knight Online Genel Muhabbet 17 22 Kasım 2015 00:04
WoW Resimli başlangıç rehberi werewolf World Of Warcraft [WOW] 1 14 Ağustos 2015 13:19
Medieval II Total War Ayrıntılı Strateji Rehberi Literary TotalWar-Medieval II 2 16 Mart 2014 18:38
Ticari Kaynaklar Rehberi Literary TotalWar-Medieval II 1 16 Mart 2014 18:23
Warrior/Cleric rehberi(Resimli) Reveillere Silkroad Online Genel 0 21 Nisan 2013 03:55

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 10:45.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750