Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Pc Oyunları > Total War Serisi > TotalWar-Medieval II


Mediaeval 2: Total War Hakkında Özet

TotalWar-Medieval II


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 25 Eylül 2013   #1
UmitDeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 17 Eylül 2013
Alter: 28
Mesajlar: 64
Konular: 55
Rep Puanı: 10
Rep Gücü: 69
Rep Derecesi : UmitDeniz is on a distinguished road
Aldığı Teşekkürler: 1
Ettiği Teşekkürler: 0
Standart Mediaeval 2: Total War Hakkında Özet
Kalbi hızla çarptıran oyunlar diye kendimce bir tür belirledim. Ne olursa olsun, bunlar ciddi anlamda bir oyuncuyu terletir. Piyasaya çıkana kadar sabır yolunu öğretir, çıktıktan sonra hastalık etkisi yapıp, bilgisayar başında çakı verirler adamı. Akşam PC başına oturulur; hadi bir tur daha, şu görevi de yapayım, Save edip birazdan çıkarım vs… gibi oyuncunun kendini kandırdığı palavralarla, bir bakılır sabah olmuş. Makine başından o kan çanağı olmuş gözlerle yatağa yatılır ve arkasından son söz söylenir, “Yarın orayı geçeceğim, benim olacaksın”. Kendimi bu durumda bulduğum zamanlar oldu. Özellikle Relic, Blizzard, Id Software, Creative Assembly ve bir iki firmanın yapımları bana bu durumu çok yaptırmıştır. Son olarak aylar boyunca oynadığım, bazı zamanlar uğruna kız arkadaşımı bile atlattığım Total War serisinin sonuncusu geldi. Hoş geldi, bana gene uykusuz geceler ve uyduruk bahaneler kaldı.

Bağımlılık

Total War’ların hepsinin benim üstümde oldukça ilginç bir etkisi vardır. Çünkü aşırı bağımlılık durumunu ortaya çıkartır. Bazı oyunlar için bir iki gece sabahladığımı bilirim, ancak Creative Assembly’nin bu şaheser serisinde, neredeyse bir haftayı bulan hatta geçen arka arkaya sabahlamalarım olmuştur. Bir kere kendimi kaptırdığım zaman nereye gideceği belli olmaz. İllaki güneşin o ilk ışıklarını bana göstermeyi adet edinmiştir. Hatta birkaç ay boyunca sadece Total War’a odaklanırım, gerisini hiç düşünmem bile.

Toparlayıp devam edersek, uzun zamandır hasretinden yandığım, duyurulduğu zaman içimdeki yağları eriten Medieval II: Total War piyasaya çıktı. Bu sefer çift DVD olarak karşımızda ve haliyle HDD içinde güzelce bir delik açtığını tahmin edersiniz. Eğer olur da Collectors Edition olarak karşınıza çıkarsa toplamda 3 DVD. Bonus DVD için oyunun müzikleri, figürleri, yapımı vs… materyaller bulunuyor ve oldukça da doyurucu.

Formül biraz daha tatlanmış

Medieval 2’de genel olarak önceki oyunlarla temeli aynı, ancak arada sırıtan farklar var. İlk faktör para. Para insanlık tarihinde her zaman ön plandaydı, bu sefer de ön planda. “Ben barışçıyım, savaşmam kendim gelişirim” gibi bir bahaneye sakın ola ki, girmeyin. Girdiğiniz gibi pişman olma şansınız çok. Çünkü para en önemli faktörlerden biri ve gelişmeniz içinde lazım. Bunu yapmak için yeni yerlere dalıp, seferlere çıkmalı ve diğer devletlere kafa tutmalısınız. Buraya kadar kolay derken, savaş için de birazcık güçlü bir ordu da şart. Asker ve ordu içinde para lazım. Ne anlarım ben bu işten diyenlere cevap basit, ufak hamlelerle bu işi en başından hafiften kıvırtmak lazım. Bu yolda en büyük faktör olarak en başlarda diplomatlar ve tüccarlarınıza iş düşecek. Diplomatlarla komşu ülkelere gidip, “Ben var anlaşma, para” hesabına girmek olacak. Yapacağınız ticari anlaşmalar sizlere ufaktan para kazandırırken, ileride bu ülkelerin sizlere karşı daha iyi olmasını (Siz savaş açana kadar veya daha tersi durumlarda) sağlayacaktır. Öteki taraftan tüccarların yardımı ile biraz daha para kazanma imkanınız var. Harita üzerinde bulunan kaynakların üstüne tüccarı çekip koyun işte bu kadar. Gerçi çok para kazanmazsanız bile, hiç değilse elinize az da olsa gelir geçecektir. Ancak zamanla tüccarlar artıp, oraya buraya onları savurduğunuzda güzel bir şekilde onlardan para kazanma imkanınız var. Özellikle nadir bulunan bir kaynak eliniz altında olursa, feci şekilde para kazanabilirsiniz. Bu yüzden az bulunan değerli kaynaklara göz koymak ilk tercihiniz olsun. Oyunun ilk zamanlarında deniz ticaretine yatırım yapmak ve tarımcılığa önem vermek de, oldukça işinize yarayacaktır.

Tüccarlarınız ve diplomatlarınız sizin için ortalıkta koşuşup cirit atarken tabii ki, bazılarının menfaatlerine ters düşecektir. Ayrıca bunlar üstün insanlar değil ki, hayatları boyu sizlere hizmet etsindenler elbet öleceklerdir. Bu yüzden tüccar ve diplomat ahalisi yanında ufaktan bir koruma olsun. Olmadığı zaman başkaları tarafından öldürülebiliyorlar. Diğer devletlerin tüccarları tarafından sıkıştırılıp, dükkanlarını kapatabiliyorlar. Hatta ecelleriyle ölebiliyorlar. Bu durumları göz önünde bulundurup, ona göre değerlendirme yapmalısınız.

Arcana

Sadece iş para pul değil ki, imparatorluğunuzu devam ettirmeniz için lider lazım, hükümdar lazım. Bu olay her zaman ki gibi, babadan oğula mantığıyla devam ediyor. Ancak kraliyet ailesine dikkat etmek lazım. Biliyorsunuz tarih tekerrürden ibarettir. Aile içinde olan taht kavgaları, istenmeyen krallar vs… bunları okuldayken ders kitaplarında görmüştük. Bu yüzden evliliğe ve çevre ülkelerdeki kraliyet ailelerini iyice gözden geçirin. Yanlış bir evlilik sonucu tepkiye, tahtı kaybetmeye, kendi ailenizdekilerin size sırtını dönmesine yol açabilir. Bunlara dikkat edip, önlem alın. Yabancı ülkelerden kız alıp, onlara kız verecekseniz, size olan bağlılığını iyi değerlendirin. Düşük bağlılık, büyük bir alçaklığa dönüşebilir. Aman dikkat!

Gelelim en önemli ana öğeye, kısaca Papa ve onun emirlerine. Yanlış değil doğru, Medieval 2’de Papa var ve bize oldukça kök söktürecek cinsten. Yapımda dinler ön planda. Ne yazık ki, oyun başında sadece Hristiyan devletlerinden biri seçilebiliyor. Bu yüzden Papa ile oldukça haşır neşir oldum. Türkleri seçmek için bir kez bitirmek şart. Papa bir süreye kadar can sıkıcı olabiliyor. Çünkü bize verdiği emirleri yapmak zorundayız. Takmam kimseyi mod’una sakın girmeyin. Yanlışların en büyüğü olur. Bu yüzden usluca onun dediklerini yapmak en mantıklısı olacaktır ki, sizin adamlarınızdan biri yeni Papa seçilene kadar. Evet, oyunda Papa gerçekten önemli, hatta en ön planda yer alıyor bir süreliğine. Çünkü verdiği emirlere karşı gelirsek, diğer Hristiyan ülkelerin tepkisini çekiyor ve hedef olabiliyoruz. Eğer tüm görevlere karşı gelip, bir de diğer Hristiyan ülkelerden birine dalarsak, nanayı yememiz kesindir. Bozulan ticari anlaşmalar, diğer ülkelerin siyasi sınırlamaları, açılan savaşlar vs… başımıza gelebilir. Nispeten bizimde rahiplerimiz var ve bunlardan biri elbet başa geçiyor. İşte o zaman daha rahat olup, biraz daha istediğimiz gibi at koşturuyoruz.

Dış etkenler

Papa dışında, bazı gruplar yer alıyor. Bunlar gelip, ülkenizde kalmak, sizinle ilişkilerini güçlendirmek vs… hede davalarına giriyorlar. Bu grupları siyasi güçleri olanlar, ticari gücü oluşturan önemli tüccarlar vs… oluşturuyor. Hepsinin artıları eksileri var, ancak bu adamlardan görev almak, Papa ile ters düşmek gibi ilginç sonuçlar olabiliyor. Kısaca Papa ve bu gruplar arasında seçim yapmak zorunda kalabilirsiniz. Eğer kendi adamınız Papa olarak yer almıyorsa, ülkenizde olan grubu dağıtın gitsin. Yoksa başınızı oldukça ağrıtacaktır. Hatta verdikleri görevleri yapmamak veya onlara karşı çıkmak, ortamı çok kötü edebiliyor. Kısaca yapacağınız tercihlerde dikkatli olmalısınız.

Bu durumlara karşılık bir de harita ekranında yapay zekanın stratejileri var. Akıllara zarar şekilde inlik ve cinlik yapıp, sizi köşeye sıkıştırma fonksiyonu mevcut. Her türlü alavere dalavere olabiliyor. Tüccarların ölümü, siyasi oyunlar, suikastler şunlar bunlar derken, bazı zamanlar ecel terleri dökebilirsiniz. Özellikle kötü bir döneme bu olaylar rast gelirse, sonuçlar feci oluyor.

Oran


Önceki Total War oyunlarından aşina olanlara savaş ekranında yabacılık çekmeyecektir. Özellikle tecrübeli olanlar, bu kısımda eski deneyimlerinden yararlanacaklardır. Yapay zeka harita ekranındaki cinliğini, savaş sırasında konuşturamıyor. Biraz deneyim ve kolay ama etkili bir taktiklerle rakip aşağı alınabiliyor. Fakat karşı tarafın sayısı sizden fazlaysa veya teknolojik olarak daha üstünse, bu özellikleriyle can yakıcı olabilirler. Fakat yapay zeka, bu durumlar haricinde bilindik Total War mantığıyla devam ediyor.

Teknolojik özellikler demişken, çok çeşitli ayrıntılı geliştirmelerimiz var. Bunlar hatta ikiye ayrılıp, bir kez de çarpılıyor. Kale ve şehir olaylarına artık biz karar veriyoruz. Yerleşikler nerede olacak bize bırakılmış durumda. Şehir ticaret ve din açısından önemli, kale kısmı ise askeri alanda ileri bulunuyor. Ancak her ikisini artık tamamen sorumluluğumuz altında. Güvenliklerini sağlama, geliştirme gibi etkenler için ince eleyip sık dokumak lazım.

Görüntü ve konuşma

Grafikler için diyecek bir şey bulamıyorum. Creative Assembly, her yeni Total War’da grafikleri daha geliştirip, sistemin dibine vurduruyorlar. Savaş alanlarındaki birimlerimiz artık daha hareketli ve daha gerçekçi olmuş. Bir de daha ayrıntıya girmişler. Çevredeki kaplamalara, ona buna baktığınızda ayrıntıları direk görüyorsunuz. Efektler, ışık diyebilecek bir şey yok. Medieval 2’nin minimum sistem ihtiyaçlarına denk bir sisteminiz varsa. Ancak “Grafikler sağlam, sistem yeter mi?” Sorusu karşılığında eğer grafik detaylarını kapatıp, grafikleri en düşük seviyeye alırsanız; oynama şansınız var, hatta az bir buçuk kasma eylemi de olsa, oynayabilirsiniz.

Sesler her zamanki gibi süper. Her efekt son iniltisine kadar duyulabiliyor. Müzikler konusunda zaten lafım bile yok, yine harikalar. Medieval II: Total War kesinlikle mükemmel bir oyun. Belki benim fanatikliğim olacak, ama benim için şu anda 2006’nın en iyi stratejisi. Creative Assembly kesinlikle harika bir iş çıkartmış. Yeni bir klasiği bizlere kazandırdıkları için yapımcıları alkışlıyorum.UmitDeniz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Rome Total War Kheron Oyun İndir 2 08 Haziran 2013 18:06
Empire:Total War Kheron Oyun İndir 0 01 Haziran 2013 11:39
Medieval: Total War Kheron Oyun İndir 0 30 Mayıs 2013 16:59
Rome Total War bLueworLd Oyun İndir 0 23 Mayıs 2013 13:46
Empire:Total War bLueworLd Oyun İndir 0 23 Mayıs 2013 13:38

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 16:39.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750