Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Pc Oyunları > Total War Serisi > TotalWar-Medieval II


Medival II Total War Osmanlı Rehberi

TotalWar-Medieval II


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 25 Eylül 2013   #1
UmitDeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 17 Eylül 2013
Alter: 28
Mesajlar: 64
Konular: 55
Rep Puanı: 10
Rep Gücü: 69
Rep Derecesi : UmitDeniz is on a distinguished road
Aldığı Teşekkürler: 1
Ettiği Teşekkürler: 0
Standart Medival II Total War Osmanlı Rehberi

Türkler... Belki de oynanması en zor ve en zevkli olan devlet. Bu devletle oynarken kimseye ama kimseye güvenmeyin, zira ne yaparsanız yapın hiç bir devlet size iyi gözle bakmayacaktır. Kısacası, Türklerle oynarken kimseyle dost olamayacaksınız, herkes sizin potansiyel düşmanınız olacaktır; din kardeşiniz olan Mısır bile, bir yandan kaybettiği toprakları almak isteyen Bizans, bir yandan yurtlarından kopup akın akın Batı'ya ilerleyen Moğollar ve Timurlar... Türklerle bu oyunu bitirmek demek, oyunu %100 çözmek demektir.Oyuna 4 bölge ile başlıyoruz, bunların ikisi Anadolu'da(Iconium-Caesarea) ve ikisi Kafkasya ve civarındadır(Yerevan-Mosul). Başlarda ekonomik sıkıntı çekebilirsiniz, bu şehirlerin en gelişmişi Iconium'dur. Başlangıç orduları genelde okçu-atlılardan oluşuyor, ve bunlar ustalıkla kullanılırsa çok büyük zaiyatlar verebiliyor.

a)-Diplomasi : Hiç bir devlet size iyi bakmayacaktır, Mısır bile... Ama diplomaside biraz yumuşak davranırsanız Mısır ile kolaylıkla müttefiklik kurabilirsiniz, çünkü dostluğa tek yanaşan ülke o, ayrıca ardı arkası kesilmeyen Haçlı Seferleri, Bizans İmparatorluğu'nun sıkıştırması ve Moğol-Timur akınları gibi olaylar olduğu sürece müttefik bulmak epey zor, bu yüzden Türklerle oynarken daima yalnız kalacaksınız.Yani sırtınızı dostlarınıza değilde duvara yaslayın ;D

b)-Ekonomi : Oyunun başında ekonomik sıkıntı çekebilirsiniz, ama önemli şehirlere Cihad düzenleyerek ekonominizi düzene sokabilirsiniz, bunun için en ideal şehir Antakya'dır. Bağdat da olabilir ama Antakya kadar gelir getiremez. Anadolu'daki gelirlerin fazla para getirmemesinin yanı sıra Orta-Doğu ve Kuzey Afrika'daki kaynaklar(altın madenleri-ipek) inanılmaz derecede ekonominize katkıda bulunuyor. Ticaret kaynağı açısından sıkıntı çekmeyeceğinize emin olabilirsiniz. Anadolu'nun verimli topraklarında tarla kurmak akıllıca olabilir, kıyı şehirlerinde(Antakya, Adana vs.) liman kurmak da gelirinizi epey artırır.

c)-Din : Katolikler her zaman düşmanınız olacaktır(ne kadar gairip ), buna emin olabilirsiniz. Siz güçlenmeye başladıkça onlar Haçlı Seferi ilan edecekler, ve tüm Katolikler düşmanınız olacaktır ama oyunun başında Papa ile anlaşabilirseniz(ki bu biraz zor) bu Haçlı Seferlerinin Ortodokslara düzenlenmesini sağlayabilirsiniz. Ama Cihad, Müslüman devletlerin en büyük silahı olduğundan işiniz epey kolaylaşacaktır, çünkü Cihad ilan etmek daha işlevseldir, dini bir lidere ihtiyaç yoktur, bu yüzden oyunun başından sonuna kadar İslam yolunda savaşan bir Mücahit olduğunuzu unutmayın! Önemli şehirleri bu yolla ele geçirebilirsiniz. (Örn: Antakya, İstanbul vs.)

d)-Askerîye : Okçu atlılar... Kesinlikle güçlüler, oyunun başlarında en büyük dayanağınız onlar olacak çünkü, ama kullanmayı bilirseniz. Hem çok hızlılar hem uzaktan atış kabiliyetine sahipler, ama yakın dövüşte bu kadar iyi olmayabilirler. Turkish Horse Archer ve Turkomans tamamen ok atmak için dizayn edilmiş birliklerdir, ve çok hızlıdırlar, eğer düşmanı sadece ok yağmuru ile yıpratmak isterseniz bu birimler işinizi görür ama hem ok ile hem yakın dövüş ile savaşmak isterseniz Sipahi atlıları bu iş için biçilmiş kaftan... Orta döneme doğru Türklerin yavaş yavaş piyade birimleri açılıyor, mızrakçılar hashashinler vs. Ama geç dönemde en çok kullanacağınız birimler Yeniçeriler 3 tip yeniçeri var, Ağır Yeniçeri Neferi zırha karşı etkili, dayanıklı ve güçlü bir piyadedir, Yeniçeri Tüfenkçileri ise oyundaki en güçlü tüfekçi birimidir. Ve yine Yeniçeri Okçusu hem güçlü hem de süvarilere karşı koruma yapacak kazık dikebilirler. Anlaşılacağı gibi Yeniçeriler Türklerin kilit birimleridir, ancak bu yeteneklerine oranla bir o kadar da pahalıdırlar, belki bu açıdan sıkıntı olabilir, ama aldıkları paranın karşılığını hakkıyla vereceklerine emin olabilirsiniz.

KOMŞU ÜLKELERa)-Mısır : İster müttefik olun, ister savaşın, ama bilin ki her an size arkadan saldırmayı planlıyorlar. Oyunun başlarında müttefik olup ticaret anlaşması vs. yapın, ama Moğollar gelmeden işlerini bitirin, ya da bırakın Moğollar gelsin, ikiniz berbaer Moğollara karşı savaşın, ama eninde sonunda size saldıracaktır. Özellikle Macaristan ile savaş patlak verdiğinde size savaş açacak .

b)-Bizans İmparatorluğu : Oyunun başında Bizans'a hemen saldırmanız lazım ki Anadolu'nun geri kalan topraklarını ele geçirebilesiniz. Ama önce doğuyu sağlama almanızı tavsiye ederim, özellikle Mısır'ı yıkmaya bakın, ama Türklerle oynamak gerçekten zor ve karışık, bir yandan Moğollar bir yandan Mısır bir yandan Bizans ve Haçlılar... Anadolu'yu Bizanstan kurtardıktan sonrası kolay, iş Rumeli'ye yayılmaya kalıyor, ama bence İstanbul'u en sonra bırakın, hatta Cihad ilân ederek orayı ele geçirin, ama önceden bir kaç İmam yetiştirerek yollamayı ihmal etmeyin. Eğer İmam göndermezseniz isyanlarla baş edebilmeniz çok ama çok zor.

c)-Moğollar : Süvarileri çok güçlü, malesef Türklerden güçlü, ama sağlam piyadelere sahip olmadıkları ve kuşatmay yapmaya elverişli birimleri olmadığı için kuşatmalarda kolay lokma oluyorlar. Ama mümkün olduğunca meydan savaşına girişmeyin, bırakın onlar sizi kuşatsın, Yeniçeriler, Dism. Sipahi Lancer gibi birimleriniz Moğol süvarilerinin hakkından gelecektir. Eğer meydan savaşı yapmayı tercih ederseniz ordunuza kan kusturacaklar.
Strateji

Genel olarak Türklerin Yapması Gerekenler:

Adım 1: Asileri Yok Edin: Önemli asi şehirlerini hemen ele geçirmekte fayda var, zira buralar çok fazla gelir getiriyor, özellikle Antakya, Bağdat gibi şehirler. Diğer önemsiz asi şehirlerini sonra da alabilirsiniz, özellikle Haçlılar Anadolu'ya girerken epey zorluk çekecekler, bu sizin onlara karşı avantajınız olacaktır. Moğollar gelmeden doğudaki tüm şehirleri ele geçirin ve ekonominizi olabildiğince güçlendirin ki Moğollar geldiğinde hazırlıklı olasınız...
Adım 2: Mısır, Din Kardeşi?!: Din kardeşi olduğuna bakmayın, başta ne kadar sıcak görünse de sonradan darbeyi indiriyor, ama dediğim gibi, başlarda beraber cihad düzenleyebilirsiniz, ya da Moğollar geldiğinde beraber savaşabilirsiniz, yani her ihtimali düşünmek lazım, ama Moğolları yıktığınızda bu devleti de yıkmanız gerekecek, orası kesin...
Adım 3: Kahpe Bizans: Her zaman kahpeliğini yapacaktır, ilk başta müttefiklik kurabilir, ve ticari anlaşma imzalayabilirsiniz, ama sonradan Anadolu'yu tekrar almak için harekete geçecektir. Ama Haçlı seferi ilan edilmeden güçlenip, Katolik dünyasında korku salmaya başlarsanız belki bir ihtimal Papa, Haçlı seferini Bizans'a düzenleyebilir; yoksa hem Haçlılar, hem de Bizans başınıza büyük dert olur.[/b]
Adım 4: Moğollar Geliyor!: İster tüm ekonominizi bu yağmacılar için harcayıp, geldikleri gibi orta asya'ya sürün, ya da kendinizi onların kollarına bırakıp, çöküşünüzü izleyin, ama bu tamamen yenildiğiniz anlamına gelmez, baş edemeyip pes edebilirsiniz ama Moğollar topraklarınıza yerleşince her geçen zaman güçsüzleşirler, zira en güvendikleri şey süvarileridir. Aynı şey Timurlar için de geçerli, ama onlar geldiğinde epey güçlü olduğunuzu varsayarsak, Moğollar kadar etkili olduklarını söyleyemeyiz. Evet, Moğollara teslim olduğunuz bu süreç içerisinde plânlar değişiyor ve doğuya yayılma amacı güden politikanızı değiştirip direk batıya yöneliyorsunuz, Batı Anadolu, Rumeli gibi toprakları ele geçiriyorsunuz. Moğolalr tekrar zayıflayınca yine Doğu'yu ele geçirerek son adım olan Mısır'ı alıyorsunuz ve heybetli Osmanlı İmparatorluğu'nu kurmuş oluyorsunuz.


Şimdi size küçük bir taktik vereyim . Daha çok mp içindir .

Ordumuzu oluşturalım:

1 General's Bodyguard(Early)
2 Peasent+1 zırh
2 Spear Militia+1 zırh
2 Naffatun+1 zırh
2 Turkish Archers+1 zırh
2 Turkomans+1 zırh
2 Spahis+1 zırh
2 Alan Light Cavalry
2 Kwarizmian Cavalry
2 Catapult

Merkeze peasent denen hafif piyadelerimizi diziyoruz bunlar zaten yem birlikler,onların kanatlarına Spear militiaları diziyoruz,önlerine naffatun ve Turkish archer'ları diziyoruz,Spearların kanatlarına Alan Light Cavalry denen hafif süvarileri(Düşmanın okçu atlısı var ise kovalamak için),onlarında kanatlarına Kwarizmian Cavalry'leri diziyoruz,arkaya catapultları,onun arkasına da Generalimizi koyuyoruz,bu arada en uç kanatlara da okçu atlılarımızı yerleştirmeyi unutmuyoruz.


Taktiği Uygulama : Şimdi okçularımız ve mancınıklarımız atışa başladığı zaman düşman biraz direnebilir ama baktı ki kayıp vermeye başlıyor hemen okçularınızın olduğu yere saldırmaya başlayacak,belki ilk başlarda atlılarını gönderebilir,sadece atlılarını gönderirse siz de sadece mızraklı birliklerinizi gönderin,atlılarını savuşturduktan sonra mızraklılarınızı eski yerine dizin,ama düşman bütün ordusunu getiriyorsa,o zaman kanatlardaki atlılarınızla merkeze yoğunlaşan düşman ordusunu ihmal edin,böylece hem ucuz ordu ile düşmanı yenmiş oluyoruz hem de hilal taktiğini uygulamış oluyoruz,burada dikkat edilmesi gereken nokta;düşmanın ordunuzun merkezine saldırmasını teşvik etmek,bu yüzden ortaya ve en öne okçularınızı koyun,en uç kanatlara da güçlü ağır süvarilerinizi koyun,bu arada düşman basit gerilla taktiği yapmaya kalkarsa;yani okçu atlıları ile sürekli yoklamaya çalışırsa, Alan Light Cavalry'lerinizi devreye sokun,çünkü bu süvariler hem çok hızlı hem de güçlü ve morali yüksek,atlı okçuları imha ettikten sonra hafif atlılarınızı hemen eski yerine dizin. Düşman ordusu iyice zayıfladığında yem birliklerle saldırın . Ağır atlılarınızı vur kaç taktiği yaptırın . İşin püf noktası düşman ordusunun merkezini hedef alın yani girin ve dağıtın .UmitDeniz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
1911 Osmanlı Bot Skrillex Knight Online KOXP 24 21 Nisan 2015 17:33
Osmanlı Bot [v4.0 1974.0 - UsKO] xxytrew Knight Online KOXP 1 27 Ağustos 2013 19:10
Osmanlı-Memlük Savaşı Kheron Serbest Bölüm 0 26 Haziran 2013 20:43
Osmanlı tokadı HavijMustafa Serbest Bölüm 8 01 Mayıs 2013 01:50
Leman Sam: Osmanlı'yı reddediyorum onurkayaatas Güncel Haberler 0 21 Ocak 2013 18:20

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 07:05.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750