Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Pc Oyunları > Total War Serisi > TotalWar-Empire


Ottoman Empire - Very Hard - Rehberi

TotalWar-Empire


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 26 Eylül 2013   #1
UmitDeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 17 Eylül 2013
Alter: 28
Mesajlar: 64
Konular: 55
Rep Puanı: 10
Rep Gücü: 69
Rep Derecesi : UmitDeniz is on a distinguished road
Aldığı Teşekkürler: 1
Ettiği Teşekkürler: 0
Standart Ottoman Empire - Very Hard - Rehberi

oh be diyorum arkadaşlar. irlandalı çilli bebeler gibi orgazm oldum sonunda.mutlu oldum lan.2 ay boyunca kaç kere baştan başladım..kaç kere oynamaktan vazgeçtim..kaç kere krize girdim..kaç kere küfrettim..ama sonunda dünyayı dize getirdim..üzülmeyin arkadaşlar yama,update,upload,cheat olmadan da dünyayı dize getirebiliyorsunuz osmanlıyla.. "ZAFER!"

arkadaşlar bu yazı biraz walkthrough yani türkçesi nasıl olur,filmi anlatmak gibi olucak, o yüzden, ben kendi başıma hallederim diyenler okumasın yazıyı..

belli bi yere kadar tabi anlatacaklarım..ondan sonrası size kalmış..ben marathanın irana girene kadar ki sürecini anlatıcam..henüz bitirmedim oyunu ama bitirmemem için pek bi engel kalmadı..gerisi sizlerin savaş becerilerinize kalıyor..VERY HARD campaignde stratejik (campaign) mapta üstünlük sağlamanın yollarını anlatacağım.(aynı zamanda savaşlarda VERY HARD)


Tarih tekerrürden (tekrardan) ibarettir..oyuna her başlayışımda ufak tefek değişikliklerle aynı olayları tekrar ediyor..mesela ingiltere veya fransanın mısıra girmesi gibi..yada iranın mesopotamya limanını bloke etmesi gibi..yada gürcistanın ermenistana girmesi gibi..yada rusyanın kırıma girmesi gibi..yada avusturyanın bin dereden ordu getirip ne yaparsanız yapın size manyak gibi savaş açması.

hayvan gibi ordu da bastım.hayvan gibi savaşlarda kazandım..3 birime karşı 1 birimle de kazandım..her savaşım heroic victory oldu..ama her defasında ekonomiden içeri girdim..ordu bastıkça ekonomi sallandı.ilk başlarda tek bir gemi bile yapmadım..her defasında bütün limanlarıma girildi..bütün ticaret yollarım ele geçirildi..götü boklu venedik geldi baltaladı ticaretimi..rusya..italyan eyaletleri..avusturya..hepsi baltaladı..

denizden gelen darbeler bunla da bitmedi..fransa mısıra,suriyeye,kudüse girdi..ingiltere ankaraya girdi..hatta gürcistan bile girmişti ankaraya..

bütün bunların üstesinden geldim..bu sefer maratha diye bi devlet dayandı doğu sınırlarına..iran bendeydi..irana girdi..iran yetmedi mezopotamyaya girdi..baktım ardı arkası kesilmiyor..kapattım..


kendi kendime nerde hata yapıyorum dedim..cevabı çok basit..her defasında ekonomi batıyor..her defasında denizden darbe yiyorum. ekonomi ya ticaret yollarımın kesilmesinden yada çok ordu yapmaktan batıyor.

peki ne yapmalıydım? Daima uyulması gereken 2 can alıcı kural var.Her defasında da canınız boş gördüğünüz şehirlere ordu basıp deliler gibi saldırıp feth etmek isteyecek.ama kendinizi ne olursa olsun tutacaksınız.

1.Denizde ne olursa olsun üstünlük sağlanacak
2.Ekonomiye hayat verilecek

bunlar nasıl olacak? "SİZE NASIL BİR YARDIMDA BULUNABİLİRİM?"

1.Denizde üstünlük
a)En az iki Askeri Liman olacak(Antalya-Kıbrıs)
b)İstanbula Amirallik Binası (Grand Admirality) kurulacak
c)Amirallik binası kurulduktan sonra tam sürat deniz teknoloisine güç verilecek

2.Ekonomi iki şekilde iflas eder.
a)Kara Ordusunun Upkeep'i.
b)Ticaretin engellenmesi.
Yapılması gereken ise karadan gelebilecek bütün saldırıları önleyecek şekilde etrafınızdaki bütün potansiyel düşmanlarla olan kara bağlantınızı kesmek olacak.böylecek askere gerek duymayacaksınız.askere verdiğiniz parayı gemilere vereceksiniz.böylece hem ticaretiniz hayatta kalacak.hem siz ticaret yollarını sömüreceksiniz.ticaretinizi kurtarmakla kalmayıp artıya geçeceksiniz.


ilk turnde yapılması gerekenleri tek tek takip edin.

1.Ermenistan Antlaşması

Taraflar : Osmanlı İmparatorluğu - İran

Maddeler
1.Ermenistan İran'a bırakılacak.
2.İki tarafta askeri geçiş iznine sahip olacak.
3.Askeri destek sağlanacak(Müttefiklik).
4.Ticari anlaşma kabul görecek.
5.Canister Shot ve Improved Granades İran ordusuna öğretilecek
6.Karşlığında İran Osmanlıya 2000 altın verecek

Gizli Sebepler
1.Gürcistan'ın doğu köylerini tacizleri engellenecek.
2.Mezopotamya limanı güvence altında kalacak.
3.İran doğuda tehdit oluşturmayacak.
4.İran-Gürcistan-Dağistan birbirini yiyip bitirecek (Gerçi göreceksiniz ki hepsini yiyip bitiren taraf İran olacak ta ki sapık Maratha Konfederasyonu gelene kadar)
5.Beşinci maddenin sebebi,yani teknoloji öğretilmesinin sebebi: İran'ın marathayı,gürcistanı ve dağistanı durdurması.ama yine göreceksiniz ki Marathalı manyaklar geldiğinde teknoloji bi işe yaramayacak)

2.Balkan Antlaşması

Taraflar : Osmanlı İmparatorluğu - Babür İmparatorluğu

Maddeler
1.Sırbistan'ın Belgrad şehri,Bosna ve Moldova şehirleri Babür himayesine bırakılacak
2.Canister Shot ve Improved Granades Babür'e öğretilecek
3.Müttefik olunacak
4.Askeri geçiş izinleri sağlanacak
5.Karşlığında Babür Osmanlıya 12.000 altın verecek

Gizli Sebeler
1.Avusturya'nın,Lehistan'ın,Rusy a'nın kara saldırılarını önlemek.
2.Gelişim için parasal kaynak sağlamak
3.Marathaya karşı direnç oluşturmak.
4.ÇOK ÖNEMLİ-Transilvanya önündeki kaleye asker yığmalısınız ilk turda.aksi takdirde avusturya ya size ya babüre savaş açacak.ama siz savaş açmasınıgeciktirirseniz,avustu rya genelde ilerleyen turlarda müttefik olduğu polonyaya bu sefer savaş açacak,yada prusyaya.polonya,avusturya,pru sya üçü birbirine girecek.genelde prusya baskın çıkıyor.tabi prusyaya teknolojik yardımda bulunmalısınız ve avusturyanın ticaret yollarını kesmelisiniz.daha sonra yine avusturya Transilvanya Alp Dağları üzerinden eflak ovasına inip bulgaristana girmeye çalışacak.istanbula yakın olduğu için gerekli müdahaleleri vakti geldiğinde rahatça yapabilirsiniz.

3.Trablusgarp Antlaşması
Taraflar : Barbar Kavimler - Osmanlı İmparatorluğu

Maddeler
1.Barbar Eyaletler Osmanlı Korumasından çıkartılacak.
2.Müttefiklik iptal edilecek. "İHANET!"

Gizli Sebepler:
1.Cihan devletlerine karşı saygınlık kazanmak.


Bu anlantlaşmalar oyunun bel kemiğini oluşturmakta.Bundan sonra ise izlenmesi gereken politikalardan ileri gelmektedir, şu şekilde:

İç Politika:
1.Teknolojide çok geri kalacağınızdan dolayı üniversite yapmaya ihtiyacınız var.Mezopotamyadaki medreseyi ve mısırdaki tekstil binasını kullanabilirsiniz üniversite yapımı için.

2.Suriyenin üç limanından kıbrıstakini Askeri,Kuzeydekini Ticari,Güneyindekini Balıkçı yapın

3.Yollarınızı geliştirin.Doğu batı arasındaki bağlantı kesilmesin.

4.Kara askeri disiplini sağlamak dışında pek fazla bulundurmayın.ilk başlarda avusturya için bir miktar gerekebilir.sonra zaten transilvanyaya girip orayıda Babür'e bırakabilirsiniz.

5.Doğuda ticaret filosu oluşturun(Mezopotamya Limanı)

6.Akdeniz'de güçlü bir donanma oluşturun.Adriyatik denizini Venedik ve Avusturya'ya dar edin. Ticaretlerini sömürün. "ORASI KARA EFENDİM!"

Genel Dış Politikası:

1.Yapılabilen bütün ülkelerle ticari anlaşma imzalanacak,bokunu çıkartmadıkları takdirde istedikleri para verilecek ticaret karşılığında.minor devletlere(küçük devletlere) teknoloji verebilirsiniz altın yerine.

2.Düşmanınızın düşmanlarına teknoloji öğretmekten çekinmeyin.özellikle küçük devletleri büyük devletlerin başına bela edin.küçük devletlerle bol bol cömertçe teknoloji alışverişi yapın.teknoloji satın 1000 altına 2000 altına.

3.Kimseye savaş açılmayacak

4.Ticari limanların hiçbirine girilmeyecek.2 birim açığında düşman donanmanın çıkışını kesebilecek konumda ticaret yolu sömürülecek.Askeri limanlara girilebilir.

5.En geç 1709'da Fifth,Fourth Rate gemilere geçmiş olun.

6.
Kesinlikle donanmaya para saçmaktan çekinmeyin.donanmalar ticaret yolu keserek upkeeplerinin iki katlarını çıkartacaklar.(başlarda)

7.1730lara kadar ordunun bel kemiği Cemaat Yeniçerileri olacak. "CEMAAT!"

8.Kırım'a savaş açıldığında Kırım'la olan ilişki kesilecek.Kırım desteklenmeyecek.

9.Fas'ın oyun içindeki tutumları dikkatle izlenmelidir.fas'la erkenden savaş halinde olunmamalıdır,aksi takdirde çok uzaklardan ticaretinizi baltalar..yetişmeniz çok zaman kaybettirir.

Batı Politikası:

1.Din adamlarınızın birini Kiev'e sokun. 1930lara gelindiğinde kiev müslüman şehrine dönecek %80lik bir değerle.Diğer din adamını ben Viyanaya gönderdim ama pek efektif olmadı,etrafı hristiyanlarla çevrili olduğundan dolayı çok fazla rahip dolanıyor.müslümanlık tutunamıyor.

2.Kırım Kanadı'nı kesinlikle önemsemeyin.göreceksiniz ki siz onlar kırımı kaybetmesin diye ne kadar uğraşırsanız uğraşın ,onlar kırımı kaybetmek için ellerinden geleni yapacaklar.bırakın kırımı ruslar ele geçirsin.böylece himayeniz altında sömürülecek bir liman olacak.dayayın limanın ağzına sloop ve brigleri.

3.Prusya ve İsveç'le sağlam ilişkiler kurulacak,gerekli zaman geldiğinde Prusya ile müttefik olunacak.İkisinle de teknoloji alışverişi kesilmeyecek,ve cömertçe teklifler de bulunulacak.Aksi takdirde Rusya,Polonya ve Avusturya durdurulamaz.

4.İngiltere veya Fransa 1709lara doğru Mısır'a çıkartma yapmak isteyecek gerekli cevabı verin. "MEZARLARI DENİZ OLACAK!"

5.Avusturya Mora yarımadasına çıkartma yapmak isteyecek"ALÇAKLIK!".gerekli cevabı verin. "ALINACAK ZENGİN GANİMETLER VAR!!"

6.Sakın İspanyayla baş edebilecek deniz gücünüz olmadan İspanyayı gıcık edip karşınıza almayın.

Doğu Politikası:

1.Marathalı manyaklarla kesinlikle sıcak savaşa girilmeyecek.el altından düşmanlarına yardımda bulunulacak.

2.Babür'ün toprak kayıpları adım adım izlenecek.son toprağı kaldığında Balkanlardaki Babür himayesindeki topraklar Babür yıkıldıktan sonra isyancıların elinden alınacak.Marathaya cömertliğin sınırları zorlanıp müttefiklik imzalatılacak. balkanlardaki topraklar (Belgrad,Bosna,Moldova) Marathaya bırakılacak.Mümkünse Transilvanya'nında cezası kesilecek.

3.Sıra İran'a geldiğinde kesinlikle İran'ın yanında yer alıp Marathaya cephe alınmayacak.Maratha İran'ı öttürecek.Benim şuana kadar tüh dediğim hatam İran'ın başkentine ve Dağistan'a Marathadan önce girememek oldu.çünkü oralar alınması gereken yerler.Akıllı davranıp almaya çalışın.ama tek hatanızda İran Ankaraya girer.
Ben İrana saldırıp ilk turnde verdiğim Ermenistan'ı geri aldım.Bana barış teklif etti ,ve gürcistan karşlığında Kudüsü istedi.olur dedim.aldım gürcistanı..nede olsa hammadde ve üniversite var.Daha sonra İranın bütün şehirleri düştüğündeyse tekrar savaş açarak Kudüs'ü de geri alarak yıktım.ama ne yazıkki İran ve Dağistan Maratha'da kaldı.artık oyun sonuna doğru kamikaze girişi yapıp oyunu öyle bitirmeyi planlıyorum.umarım askeri alandaki teknolojik yeniliklerle zorlanmadan girerim.


Kısacası yapmanız gereken şeyler başlı başına belli
-Marathayla savaşılmayacak
-Kara savaşından kaçınılacak ve karadan gelebilecek saldırıların önü kesilecek
-Deniz gücüne abanılacak.

1730larda şöyle tablolarla karşılaşacaksınız(resimleri büyük boyda görebilirsiniz) :


Diplomasi

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Ekonomi

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Erken Dönem Prestij

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

1930'lar Prestij

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Savaşmaktan yorulmuş bir brig'in rütbesi..İlk defa böyle bi rütbeyle karşılaştım

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Ticaret

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Ticaret Baltalamada gelinecek son nokta. (iki illegal bayrağı görünen gemi de osmanlı donanmasıdır.)

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]


Not : Oyunun zevkli yanları (aklıma geldikçe ekleyeceğim)

-şimdi milletin bana yaptığını ben başkalarına yapıyorum..avusturya marathanın balkanlardaki sınırlarına girmeye ... yemiyo,sınırda ****lik askerlerim var(semenilerden oluşuyor)..bi turda bütün köylerini yakıp yıkıp çıkıyorum..deli oldu avusturya ordu yığıyo sınırlara ben giremiyim köylere diye..bunu aynı şekilde rusya'ya da yapabilirsiniz.

-size barış teklif eden ülkelere hastir çekin. çünkü bi süre sonra ülkelerin size savaş açmalarını istiyeceksiniz..ticaret yollarını baltalayabilmek için..mesela iki üç tur önce ingilterenin ticaret yollarında iyi para varmış,bi savaş açsada ele geçirsem diye düşünüyodum.hakkaten akdenize ordu sokup savaş açtı.orduyu denize gömdüm.gittim sömürüyorum şuan..müthiş.

-bütün kara ordum semenilerden ibaret ..şehirlerde disiplini sağlamak için bulunduruyorum..

-Bunu söylemeyi unuttum belki bilenleriniz vardır,piyadelerle eğer topçu birliğine karşı taarruza geçiyorsanız ordu düzenini olabildiğince dik tutmaya çalışın,yani yatay saldırmayın,daha çok zarar verirsiniz.ama ikişerli sıra halinde saldırırsanız daha az zaiat verirsiniz.

-Kürtleri baya sıkı nişancı yapmışlar,orduda bulundurmak gerek.90 range 50 isabet..avrupada bile her askerde yok böyle özellik.bitek reload zayıfUmitDeniz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 21 Temmuz 2014   #2
Banned
Avatar Yok
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 21 Temmuz 2014
Alter: 30
Mesajlar: 20
Konular: 21
Rep Puanı: 10
Rep Gücü: 0
Rep Derecesi : katatoniak is on a distinguished road
Aldığı Teşekkürler: 0
Ettiği Teşekkürler: 0
Standart Cevap: Ottoman Empire - Very Hard - Rehberi

aaaaaaaaaakatatoniak isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Ottoman Union # Pro Puplic Sxe [Oyun Yönetici] daledale28 CS Skin - Plugin 1 10 Ocak 2017 11:13
Wiz Khalifa - Work Hard Play Hard (Bass Boost) HunterStar Müzik Videoları 3 03 Ekim 2015 18:04
Mount and blade ottoman mode JacKSpaRroV Oyun Yamaları 6 28 Mart 2014 21:12
Empire Total War İhtilal Rehberi UmitDeniz TotalWar-Napoleon 0 25 Eylül 2013 15:09
Mount and Blade Ottoman mod inceleme Artvinly08 Oyun İncelemeleri 0 22 Haziran 2013 13:25

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 11:14.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750