Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Pc Oyunları > Total War Serisi > TotalWar-Empire


ETW Rehber -Osmanlı İmparatorluğu-

TotalWar-Empire


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 26 Eylül 2013   #1
UmitDeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 17 Eylül 2013
Alter: 28
Mesajlar: 64
Konular: 55
Rep Puanı: 10
Rep Gücü: 69
Rep Derecesi : UmitDeniz is on a distinguished road
Aldığı Teşekkürler: 1
Ettiği Teşekkürler: 0
Standart ETW Rehber -Osmanlı İmparatorluğu--Giriş-

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Osmanlı İmparatorluğu 12 bölge ile, oyuna en çok bölge ile başlayan devlettir. Geniş ve zorlu bir coğrafyada yer almaktadır. Zor ve eğlenceli bir kampanya olduğu kesindir.

-Devlet Durumu-

-Balkan Toprakları

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Oyuna başladığımızıda hemen hemen savunmasız durumda olan bu topraklar başkent istanbul için doğal bir koruma vazifesi görmekte. Bu toprakları korumak ve avrupada tutunmak istiyorsanız kesinlikle erken dönemde istanbul bu vazife için büyük önem farz etmekte.
Balkan bölgelerinde erken dönemde sağlam birimler oluşturamadığınız için istanbulda bu birimleri oluşturup balkan bölgelerine bu birimleri yerleştirin. Önerdiğim birlik israyels'tir. Zaten erken dönemde genelde güveneceğiniz birlik bu birliktir.
Unutmayın balkan topraklarında Avusturya'nın gözü var ve bu bölgede savaş eksik olmaz!


-Doğu Toprakları Bağdat ve Ermenistan

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Devletin en doğusundaki bu iki önemli vilayet devletinizi doğuda savunmak ve genişletmek için çok önemli. Oyuna başladığınızda Bağdat sınırları içersindeki ordunuzu, erken dönemde iyi birimler oluşturamayan ermenistana aktarın. Olası bir gürcistan savaşında ermenistanı korumanız gerekmektedir. Bağdattan aktardığınız ordu bile burayı savunmya yetmeyebilir bu yüzden bu bölge geliştireceğiniz ilk bölgelerden biri olsun.
Bağdat ise gelişmiş bir şehir ve doğuya açılan kapıdır. Olası bir pers savaşında burayı kesinlikle iyi savunun ve oluşturabildiğiniz kadar iyi birlikler oluşturun, gerektiğinde anadoludan ve orta doğudan yardım alın. Pers diyarını ele geçirmek için Bağdat çok stratejik bir öneme sahip.


-Orta Doğu ve Mısır

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Suriye,Filistin ve Mısır bölgeleri imparatorluğumuzun oyunun başlarında en sorunsuz bölgeleri. Filistin ve Suriye'yi Bağdat ve Ermenistanı doğudaki düşmanlarınıza karşı savunmak için kullanabilirsiniz.
Mısır ise en uzak vilayetiniz. Boyundurluğunuz altındaki barbarilere yardım sağlamak ve muhtemel düşmanınız fas'ı zaptetmek için Mısır'ı kullanabilirsiniz.


-Anadolu

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Osmanlı imparatorluğunun filizlendiği belkide dünyanın en önemli coğrafyası olan Anadolu bölgesi imparatorluğun merkezi konumunda. Anadoluyu Ankara şehrinden yönetiyoruz. Oyuna başladığımızda tek okulumuz ve bilim insanımız(gentelman) bu bölgede.
Doğuya ve batıya karadan, kuzeye ve güneye deniz yoluyla bu bölgeden ulaşılabilir.
Anadolu;kafkaslar,balkanlar ve doğu ile uğraşılırken unutulabilir fakat yönetiminiz boyunca asla göz ardı etmeyin çünkü büyük bir çöküşte sığınacağınız son kaledir anadolu.


-Yaş (Iaşi) Bölgesi

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Bu bölge balkanları ve istanbulu kuzeyden gelebilecek tehlikeleri engelleyebilecek stratejik bir bölgedir.
Oyunun başlarında bu bölgede bir ordunuz bulunmkata, malum Rusya ile savaştasınız. Bu orduyu akıllıca kullanmak gerekir.
Rusya oyunun başında büyük ihtimalle kırıma yürüyecektir ve yine büyükm ihtimalle kırımı ele geçirecektir.
Bu süreç ortalama 3-5 turn arasında gerçekleşebilir. Bu süreç boyunca yaş bölgesindeki ordunuza, deniz yolunu kullanarak egedeki donanmanızı istanbula getirin ve burada oluşturduğunuz 2-4 birim arasındaki sağlam birliğinizi yine deniz yoluyla yaştaki ordunuzla birleştirin.
Rusya'nın kırımı almasını bekleyin ve aldığında ister karadan ister denizden(daha kısa sürer) ordunuzu kırıma gönderin. Zaten hırpalanmış rus ordusunu kolayca mağlup edebilirsiniz.
Bundan sonra Rusya ile ateşkes yapmanızı öneririm çünkü devam eden savaş ekonominizin belini büker.
İnat edip Rusya içlerine falza güçlü olmayan bir orduyla girmek çok güç durumlara sebep olur.
Olurda Rusya kırımı almazsa, ordunuzu yaş bölgesinde bekletin çünkü ileride illaki savaş çıkacaktır keza Avusturya ile keza Polonya-Litvanya ile.
Sonuçta bu bölgede iyi bir strateji yürütmeniz gerek.


-Devlet Detayları-

-Diplomasi

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Yapabildiğiniz kadar ticaret anlaşması yapın. Oyuna başladığınızda Rusya ile savaş durumundasınız. Dilerseniz savaşırsınız fakat ekonominiz bunun üzerine bir savaş daha eklendiğinde dayanamaz. Rusya ile barış yapmak o kadar zor değil yüksek ihtimal barış teklifininizi kabul ediyor.
Avusturya ise ateş ile barut gibisiniz buna göre balkanlarda hazırlanın çünkü savaş ilerleyen turnlarda patlak verecektir.
Persler ve Gürcistan ile ittifaklık yapabilirsiniz. İlerleyen zamanlarda bu devletler birbirine savaş ilan edecektir. Siz çıkarınız ve gücünüz yönünde birisini karşınıza alabilir ve saldırabilirsiniz, ilerleyen zamanlarda ise güçlenmişseniz diğer ittifak olduğunuz devletide halledebilirsiniz.


-Ekonomi

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Öncelikle ticaret anlaşmaları şart. Bölgelerinizdeki para getiren maden,tarım ve tekstil gibi yapıları yükselterekte ekonomiyi geliştirebilirsiniz.
En önemlisi, savaşmaktan yana bir politika daha çok asker ve ticaret yollarının kapanması demektir. Buda ekonominizi kesinlikle felç eder.
Mümkün olduğunca az devletle savaşın, savaşmayın demiyorum çünkü bu coğrafyada savaş kaçınılmaz.
Teknolojinizi tarım yönünde geliştirmeye çalışın bununla birlikte gelişen binalar ekonomiye katkıda bulunacaktır.
Vergiyide yüksek ve düşük sınıf arasında dengeleyin. Çok vergi almak halkı hem huzursuz eder hemde zamanla geliri azaltır. Çokta az alırsanız kesinlikle sorun yaşarsınız.
Bolluk ve savaş durumları hariç vergiyi dengede tutmaya çalışın.
Tabi deniz gücünüzü ve teknolojinizi yükseltirseniz yeni keşf edilmiş ticaret yollarına gidebilir ve ekonomiyi canlandırabilirsiniz.


-Teknoloji

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Askeri, Endüstriyel ve Felsefi olarak üç alanda teknoloji ağacımız mevcut. Ülkede ise tek bir okul mevcut ve tek bilim insanı oda anadoluda.
Öncelikle bilim adamımızı okulumuza koymamız şart çünkü teknolojinin hızlı gelişmesini sağlar.
Endüstriyel bölümde tarım alanında gelişmelere ilk başta ağırlık vermeliyiz bu ekonomimiz için iyi olacaktır.
Şuna dikkat edin ne kadar okul demek o kadar çok isyan demektir ona göre okul yapacağınız bölgeye dikkat ediceksiniz.
Ne kadar çok bilim insanı demek o kadar hızlı teknoloji gelişimi demektir. Tabiki bilim insanları okullarda olmadıkça faydasını göremezsiniz.


-Askeri Alan

Kara Kuvvetleri:
İlk dönemde askeri olarak orta düzeyde bir gücünüz var. Fakat geniş coğrafyamız nedeniyle orta düzeydeki ordumuz çok güçsüz kalıyor.
Erken dönemde en güçlü israyels adlı tüfekli pyadelerdir.
Ekonomiyi dikkate alarak mümkün olduğunca bu birimlerden oluşturun ve savunmasız bölgelere yerleştirin.
Sonraki dönemlerde nizam-ı cedit,yeni çeri ve sipahi gibi elit birlikler olacaktır. Kesinlikle top alanında batılı devletlere göre her dönem daha gerideyiz bu yüzden toplara falza yoğunlaşmayın hatta topların yerine atlı birlikler kullanmanızı tavsiye ederim.


Deniz Kuvvetleri:
Akdenizde yok denilecek kadar güçsüz iki parça donanmamız var. Eğer akdenize hakim olmak istiyorsak kesinlikle deniz teknolojisinde atılım yapmak gerekir. Deniz aşırı ve uzak yerleri feth etmek için daha büyük donanmaya ihtiyaç var aynı şekilde yine yeni keşf edilmiş ticaret yollarında hakimiyet kurmak istiyorsak donanmamızı çok geliştirmemiz gerekmekte.
Sadece karada güçlü olmak yetmeyebilir.


-Komşu Ülkeler-

Avusturya:
Kesinlikle size düşmandır, ilişkiler devamlı savaş şeklinde devam edecektir, üstünlük sağlamak için kesinlikle balkan topraklarını güçlü tutun ve akıllıaca kullanın.

Rusya:
Oyuna başladığınızda savaşta oluyorsunuz, üstünlük sağlamak için yaş bölgesini iyi müdafe etmelisiniz ve kırımı ele geçirmelisiniz yok etmeniz için kafksaları egemenliğiniz altına almalısınızi hem güney batıdan hem güney doğudan güçlü bir şekilde saldırdığınızda kesinlikle işi çok zor.
Dilerseniz barış yapabilir ve farklı bölgelere yoğunlaşabilirsiniz.


Polonya-Litvanya:
İlk başlarda ticari anlaşmadan başka bir ilişkiniz olmuyor ama sonralara doğru avrupada güçlenmeye ve genişlemeye başlarsanız büyük ihtimalle düşmanınız olacaktır.

Venedik:
Aranızda çok yakınlık yok fakat çokta kötü değilsiniz, ticari anlaşmalarla ilişkiniz yürür genelde fakat avrupada güçlenip geliştiğinizde kesinlikle düşmanınız olabilir, moradan çıkarmanız gerek bir devlet.

Persler:
İlk başlarda tarafsızsınız isterseniz ticari anlaşma yapabilir veya ittifaklıkta yapabilirsiniz fakat bölgede gürcistan veya size saldırması yüksek ihtimaldir eninde sonunda düşman olacağınız bir devlet eğer doğuda hedefleriniz varsa zaten kafadan düşmansınız.

Gürcistan:
Onlarda persler gibi eninde sonunda düşman olacağınız bir ülke, ilk zamanlar ittifaklık dahi yapabilirsiniz fakat geniş bir imparatorluksa amacınız onlarda düşmanınız sayılır.

Dağistan:
Gürcistandan sonra o bölgede karşınıza çıkacak ikinci bir düşman, kafkasları ele geçirmeniz için muhakkak bu devleti yok etmeniz gerekmekte.

Fas:
Boyunduruğunuz altındaki berberiler ile eninde sonunda savaşa girişeceklerdir ve buda sizinle düşman olacakları manasına gelir tabi berberilerin yanında yer almazsanız iş değişir, fakat yüksek ihtimal berberileri gözden çıkaramayacağınız için fas ile düşman olacaksınız erkenden bitirmeye çalışın çünkü deniz aşırı ticaret yollarınızı kesecekler ve ekonominize darbe vuracaklardır.

-Strateji-

Önünüzde üç yol var.
1-Devamlı savaştan kaçınırsınız ve gelişmekten çok müdafaya çekilirsiniz ekonomiyi ve teknolojiyi geliştirmeye çalışırsınız ama bu müdafa gücünüzün ne kadar olduğuna bağlı.
2-Savaş isteyenlerle savaşırsınız, imparatorluğu daha da büyütmek için güçlü ordular kurar iyi savaşlar çıkartır ve genişlersiniz burda önemli olan ne kadar iyi savaşabildiğiniz ve savaş zamanında ekonomi ile askeri ne kadar iyi kullanabilmenizdir.
3-Az savaşarak uzun sürede büyümeyi hedefleyebilirsiniz, az düşman edinmeye çalışırsınız. Hem ekonomiyi hem teknolojiyi hem askeri hemde halkı dengeli bir şekilde kontrol etmeniz gerekmektedir.


-Özet-

Osmanlı İmparatorluğu geniş bir coğrafyada çokça düşmanla çevrili ekonomisi düşmanlarının miktarına bağlı bir ülke. Güneyi hariç heryerde düşmanı olabilir. Büyüyebilir veya yok olabilirsniz bu oyuna nasıl başladığınızla alakalıdır ve nasıl düşündüğünüzle.
Genelde zor olmasına karşın zevkli bir oyun sunar.


Not:Farklı ülke rehberleriyle devamı gelecektir, umarım işinize yarar ve beğenirsiniz iyi oyunlar.UmitDeniz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
1911 Osmanlı Bot Skrillex Knight Online KOXP 24 21 Nisan 2015 17:33
Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu Kheron Serbest Bölüm 0 05 Temmuz 2013 16:47
Osmanlı tokadı HavijMustafa Serbest Bölüm 8 01 Mayıs 2013 01:50
Fotoğraf Moscow5 İmparatorluğu Dağılıyor Revenge77 League Of Legends Resmi Duyurular 1 25 Ocak 2013 15:32

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 15:32.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750