Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Pc Oyunları > Total War Serisi > TotalWar-Empire


Geniş Çaplı ''Fransa'' vh/vh Rehberi

TotalWar-Empire


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 26 Eylül 2013   #1
UmitDeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 17 Eylül 2013
Alter: 28
Mesajlar: 64
Konular: 55
Rep Puanı: 10
Rep Gücü: 69
Rep Derecesi : UmitDeniz is on a distinguished road
Aldığı Teşekkürler: 1
Ettiği Teşekkürler: 0
Standart Geniş Çaplı ''Fransa'' vh/vh Rehberi


Gördüğünüz üzere, forumun ihtiyaçları doğrultusunda, beğeni toplama derdine düşmeksizin hazırladığım Fransa vh/vh rehberi ile karşınızdayım.
Fransa, birçoğumuzun -özellikle de acemi Total War'cuların- zor olarak nitelendirdiği bir ülke. Ancak Fransa'yı yüceltmek ve dünyadaki tüm süpergüçleri yenerek dünyanın tek hakimi olmak istiyorsanız, bu rehberi ayrıntılarıyla uygulamanızı tavsiye ediyorum. Bu rehber özünde 1.5 için hazırlansa da 1.6'da da fazla zorluk çekilmeden uygulanabilir.

Fazla uzatmadan rehbere ilk bölümle başlayalım.-12 Adımlık Yayılma Politikanız-

Gelelim rehberin can alıcı noktasına. Bu bölümde size elimden geldiğince Fransa ile hangi yöne doğru yayılacağınızı anlatacak ve bu hamlelerle ilgili stratejik bilgiler vereceğim.
Başlamadan önce yapmam gereken iki uyarı:


I) Bunu Avusturya rehberimde de söylemiştim, bir kez daha söylüyorum. Ordularınız kaliteli askerlerden oluşmalıdır. Çok adamla değil, kaliteli adamla gelmeyeçalışın. Olabildiğince çok hat piyadesi (ekonomi buna bir yere kadar eyvallah diyor malesef) ve biraz da Chevaux-Legers üretin. Mızraklı süvariler de her zaman işe yarar. Bu ordu düzenini ben direktif verene kadar bozmamaya bakın.

II) Mlitary access, yani askeri geçiş izni satarak çok büyük paralar kazanabilirsiniz. Ben Fransa ile oynarken tüm müttefiklerimden (müttefiklerim de boldu) çok paralar tırtıkladım. Bu şekilde daha ilk turnda 30000-40000 altın arası bir para topluyorum. Şimdi, bu bir hile değildir. Oyunun müdahale edemediği bir durum olduğu gibi oyuna da müdahale edilmemektedir.
Bu yöntemin nasıl çalıştığını bilmeyenler varsa sorsun lütfen.

Rehberin ilk bölümüne başlayalım.

1-) Fransa, takdir edersiniz ki dört yanı düşmanla sarılı, Avrupa'nın neredeyse göbeğinde konum almış bir devlet. Üstelik Amerika'daki kimi kızılderili toplulukları da bize rahat vermemekte. Potansiyel düşmanlarımızı şimdi sıralayalım:

İngiltere
Hollanda
Iroquois Confederacy
Savoya

Avusturya'yı işin içine katmamamın sebebi, Orta Avrupa'da Hollanda ve İngiltere'nin Avusturya'yı desteklememesi sonucunda müttefiklik bağlarının kopmasıdır. Ancak sınır olursanız işler değişebilir.

Ordu konuşlanmasını ilk turnda önceden belirlenen hedeflere göre uygulamak, zaman kazanmak açısından hayati önem taşır. AI'nın daha ilk turndan itibaren savaş ilanlarına başlaması bunun açık bir göstergesi.
Benden size bir bilgilendirme: 1.5 ETW'de ilk turnu geçtiğinizde ikinci turn şu savaş ilanlarıyla başlar: Hollanda-İspanya, Prusya-Avusturya/Lehistan (bu üç ülkeden herhangi ikisi veya hepsi birden). Bu iş %70-80 böyledir.
İlk önce Paris'teki ordunuzu, Fransa bölgesinde bulunan fort/kale'deki askerleri ve Camille'd Hostun komutasındaki orduyu birleştirin ve oluşan orduyu Flandre sınırı yakınlarına getirin. Ama Flandre'den içeri sokmayın zira Hollanda ürküp saldırmaktan vazgeçebilir. Son dediğim mühim bir detay.
Sonra, güneyde bulunan Claude de Villars komutasındaki orduyu Savoya sınırına olabildiğince yaklaştırın. Öyle konumlandırın ki ordu Torino/Turin şehrine bir turnluk mesafede olsun. Daha sonra bu orduyu military access'den gelen paralar yardımıyla generallerle doldurun. 1 generalin ücreti 800 altındır.
Son askeri hareket hamleniz, Amerika'da bulunan ordunuzu Iroquois Territory/Iroquois Arazisi topraklarına giden köprünün dibine getirmek olsun. Daha sonra bu orduyu da generallerle doldurun. Zaten generallerin tanesinin upkeep cost'u 50 altın olduğundan zahmetsiz de bir iş.

Son iş olarak, kazandığımız paralarla olabildiğince çok yeri geliştirin. Bundan da Fransız Guyanası'ndaki baharat plantasyonundan ve altın madeninden başlayın. Paris'ten 5 birim hat piyadesi basın.
İlk turn mühimdi, bu turnda yapacaklarımız bu kadar.

2-) Hemen sonraki turnda Paris'ten basacağınız 5 birim hat piyadesini Flandre sınırında oluşturduğunuz orduya ekleyin. Zaten bu sırada Hollanda, İspanya'ya savaş açmış olacaktır. Eğer Brüksel'e yürümüşlerse Brüksel'i ele geçirin. Eğer böyle bir durum yoksa ordunuzu full seviyeye getirip Amsterdam'a yürüyün. Hollanda daha henüz yarım stack üretebilmiş olacağından neye uğradıklarını şaşıracaklar.
Sizi bölgede asıl uğraştıran şey isyanlar olacaktır. O yüzden Utrecht'taki okulu yıkıp geçin, sonra bölgeye mutluluk veren binalardan yapın. Binaları tamir ettirin. En az iki kez isyan çıkacaktır bu bölgede. Bu arada şunu belirteyim, eğer bir isyan ordusu yok ederseniz, bölgenin mutluluğu 6 artar.

Status Quo ve Harsh Reputation özelliği, halkın alt sınıfına -1 mutsuzluk verecektir. Bu özelliğe sahip bakanlardan sakının.

3-) Hala 2. turndayız. Hatırlarsanız Savoya sınırına bir ordu götürmüştük, şimdi o orduyu generallerle doldurduktan ve 1 full stack yaptıktan sonra, bize en yakın zamanda savaş ilan edecek Savoya Dükalığı'nı direk yok edin. Böylece Rotterdam ile birlikte bir ticaret limanı daha kazanacak ve ticaret hacminizi daha da büyüteceksiniz. Ne kadar ticaret, o kadar çok para.
Bölgeyi ele geçirdikten sonra, Fransa'nın güneyindeki donanmanızı Nice şehrine getirin (ama içine sokmayın zira liman bloklanırsa gemileriniz mahsur kalır). Bu hamle, Berberi gemilerinin saldırılarına karşılık bir hamledir. Direk birli ikili gemilerini Nice limanına saldırtıyorlar.
Burada da 2 kez isyan çıkacaktır muhtemelen. 1704'e kadar Savoya'dan, 1707-1708'e kadar ise Amsterdam'dan rahat yok size. Çok fena isyan ediyorlar.
Bundan sonra İtalya'da tutunmak istiyorsanız Ceneviz ile iyi geçinin. Bu ilerlemeden sonra Avrupa'ya uzun süre el sürmeyecek ve isyanlarla cebelleşeceksiniz. Ama Yeni Dünya'da da düşmanlar bitmek tükenmek bilmiyor...

4-) Hala 2. turndayız... Sıradaki hedefimiz ise Amerika'daki ezeli düşmanımız Iroquois Confederacy. Muhtemelen daha ilk turndan savaş ilan edeceklerdir. Siz de buna karşılık Amerika'daki ordunuzu generallerle full stack hale getirin ve Iroquois'in başkentine, Cayuga'ya dalın. Orayı ele geçirdikten sonra yine en az iki kez isyan görürsünüz ama burayı alınca göreceksiniz ki, Iroquois yönetimi epey sarsılmış ve adam gibi asker basamaz duruma gelecek. Bu durumdan faydalanın ve isyanları hemen yatıştırmaya bakın. Buraları otomatik geçmeniz bir zarara yol açmaz bence çünkü süvari çoğunlklu ordunuz, onların erken dönem ordularını yiyip bitireceklerdir. Biliyorsunuz en başta Armed Tribesmen ve birçok kızılderili piyadesi, Avrupalı süvari tiplerine uzun süre direnememekteler. Bundan faydalanın derim.
Bu hamleden sonra Quebec'e 2. seviye bir kışla yaptırın, hatta elinizden geliyorsa ilk turnda başlar başlamaz yaptırın. Orası önemli bir askeri üs.

5-) Iroquois işgaline devam. İsyanlar durulunca, hemen 5-6 hat piyadesi basın ve bunu generallerle destekleyerek Niagara, Algonquin Territory'yi işgal edin. Buradaki aykalanmalar Cayuga'daki kadar sık olmayacaktır, zira asıl isyanlar başkentlerde olur.
Bu dönemden sonra Iroquois, ordularını hamisi olduğunuz Louisiana'nın üzerine salabilir. Louisiana güçsüz bir devlettir ve vergi geliri vs. beş para etmezdir. O yüzden aceleci davranın ve bir an önce Iroquois'i güçten düşürmeye bakın.

Not: Amerika'da yerleşim nüfuslarının az olmasını avantajınıza kullanın. Bölgedeki rahiplerinizi Iroquois topraklarına götürdüğünüzde 7-8 turnda bölge %100 Katolik hale gelebilir. Bu şekilde ''religious unrest'' (dini farklılıklar) bölümünden -10 mutsuzlukla düşman toprağında isyan çıkartabilirsiniz.

6-) Bakın neyi unuttuk! Hollanda Guyana'sı, Amsterdam'ı ele geçirdikten sonra rebelleşecektir ve bölgeye en yakın ülke biz olduğumuzdan bölgeye kolayca konabiliriz. Sadece Fransa Guyanası'ndan bir milis çıkartın ve yanına 5-6 general atayıp sefere gönderin. Orayı kolayca alacaksınız.
Hollanda Guyanası, içerisinde çok zengin kaynaklara sahip. Her şeyden önce eyalet içerisinde bir altın madeni ve adını bilmediğim türden başka bir maden daha var. Bunları kesinlikle açtırtın ve gelsin paralar! Üstelik bölgede çok stratejik bir liman da var, Hollanda Guyanası'nın limanından çatır çatır ticari gemi çıkartabilir ve hemen yakındaki kıtalararası geçiş bölgesinden istediğiniz yere gemiyi götürebilirsiniz.

7-) Evet, 1704 yılından itibaren artık yavaş yavaş Paris'te beşli altılı asker üretimine başlayabilirsiniz. Temeli hat piyadelerinden oluşmak üzere; topu olan, hafif süvarisi olan, kaliteli piyadeleri olan bir full ordu kurun. Bu ordunun yanına temeli generallerden kurulu yarım ordu daha verin. Daha sonra Amsterdam'da ne zamandır bekleyen kaliteli bir full ordudan alabildiğiniz kadarını alın ve Rotterdam'a götürün. Paris'te hazırladığınız orduları ise Le Havre'a götürün.
Bu ordular bir süre daha bekleyecek. Zira Iroquois ile işimiz daha bitmedi.
Yine hat piyadesi+milis+general karışımında, bize yetecek kadar bir ordu oluşturuyoruz. Birimleri isyanı durulan yerleşimdeki birliklerden de toplayabilirsiniz. Ama oluşan yeni ordu en az 10-15 tümenlik olsun.
Bu orduyu Iroquois'e son darbeyi vurmak üzere Iroquois'in son şehrine salıyoruz. Orayı kolayca ele geçiriyoruz ve Iroquois Confederacy bir daha başımıza bela olamayacak.

8-) Bundan sonra açabildiğimiz kadar yerin vergisini açıyoruz, malum, isyanlarla uğraşırken birçok bölgeyi vergiden muaf tuttuk. Bu bir yere kadar devam etmeli.
Elimize geçen finansal kaynaklarla Amerika'da 10-15'er tümen arasında iki ordu oluşturuyoruz ama bu iki ordu yan yana hareket etmeli. Bu orduların temel çekirdeği hat piyadesi ve general olmalıdır.
Bu orduları ilk önce Philadelphia'ya, sonra Albany'ye gidecek biçimde konuşlandırıyoruz.
Eğer siz bu savaş hazırlıklarını yapmazsanız, İngiltere sonradan sizi yamultur söyleyeyim. Zaten On Üç Koloni bir yerden sonra kendi kendine İngiltere'ye ilhak oluyor ve sizin başınıza yeni bir dert açılıyor.
Ve büyük savaş: Bu konuşlanmaları yaptıktan sonra, tüm cephelerde saldırıya geçiyoruz. Philadelphia'yı iki orduyla ele geçiriyor, bir orduyu burada bırakıp diğer orduyla Albany'ye yürüyoruz. Nispeten daha küçük, sırf generallerden oluşmuş bir orduyla da Boston'a giriyoruz. Böylece İngiltere, Amerika'daki ana dayanaklarını kaybetmiş oluyor.
İngiltere, On Üç Koloni'yi ilhak ettikten sonra şu üç şehirden herhangi birinde veya ikisinde kuvvetli ordu bulundurur: Philadelphia ve Boston. Belki Albany'de küçük gruplar olabilir ama en güneyler, Carolinas gibi bölgeler çaresiz ve garnizonsuzdurlar.
Amerika'da dediğim planla yayılıyoruz.9-) Tüm cephelerde genel taarruza kalkacağımızı söylemiştim. Aynı şeyi Avrupa'da uygulamanın ve İngiltere'yi dize getirmenin vakti geldi.
Hatırlarsanız Le Havre'da 1.5, Rotterdam'da da yarım kadar bir ordu bekliyordu. Orduları şu limanlara ve sahillere çıkarmalıyız:
Le Havre'daki 1 full ordu: Portsmouth
Le Havre'daki yarım ordu: Bristol
Rotterdam'daki ordu: İskoçya sahilleri, Edinburgh'a en yakın nokta

Saldırı planımız budur.
İngiltere aşırı gelişmedikçe Britanya'da çok ordu tutan bir ülke değil. Bu yüzden sizi Londra'da çok fazla bir ordu karşılamayacaktır.
Bristol'e ve Portsmouth'a çıkardığınız orduları Londra'ya, bir turn sonra da İskoçya sahillerine çıkardığınız orduyu da Edinburgh'a çıkartın. Daha sonra buraları ele geçirin, bu kadar orduya bu kadar ordu olunca işiniz çok kolay olacaktır.
Savaşları ister kendiniz yapın ister bilgisayara yaptırın, çok aptal komutanlarınız yoksa alırsınız savaşı.

10-) Takdir edersiniz ki Londra bir major devlet başkenti ve bu başkentlerde isyanlar çok astronomik derecelere varabilir. İlk yapmanız gereken şey, şehri ele geçirir geçirmez binaları tamir ettirmektir. Bazı binaların repression/baskıdan dolayı verdiği mutluluk böylece aktif olur (örn: hükümet binası). İngiltere, siz Britanya'yı istila edene kadar +6 repression veren hükümet binasından yapmış olur. Bunun yanı sıra, her çeşit halka +3 mutluluk veren binayı da tamir ettirince elinize +9 mutluluk geçti bile.
Daha sonra, siz Britanya'yı işgal edene dek İngilizler çoktan Oxford'a kolaj dikmiş olurlar. Kolejler, reform çığırtkanlığından dolayı halka -6 mutsuzluk verirler. Koleji de yıktırdım mı oldu mu +15 mutluluk! Londra halkını vergiden muaf tutmanız, halka +4 mutluluk verecektir. Oradan da dört geldi, böylece sadece bir turnda halkın mutluluğunu 19 artırmış oldunuz. Bu noktadan sonra ya bir yerleri yıktırıp yerine mutluluk veren bina yapacaksınız, ya da en az 2 isyan bastırarak bölgeyi zaptedeceksiniz.

11-) Avrupa'da durulma vakti, ama Amerika'da işler bitmez! Dediklerimi yaptıktan sonra On Üç Koloni'nin bir zamanlar sahip olduğu tüm toprakları ele geçirin. Sırasıyla şu yolu takip edin:


Bundan sonra karşınıza hiçbir önemli güç çıkmayacaktır. İsterseniz On Üç Koloni'nin bir zamanlar sahip olduğu toprakları ele geçirerek ABD'nin kurulmasını sonsuza dek önleyebilirsiniz. Böylece Dublin'i de istila ederek koca bir İngiliz İmparatorluğu'na son vermiş olursunuz.
Topraklarınızı bu yönlerde genişlettikten sonra Cherokee'nin savaş ilan etmesi kadar doğal bir şey olamaz. İsterseniz onların da işini bitirin, size kalmış. İsterseniz Hindistan'a ayak basarak asıl zenginliğe orada ulaşın. VH'de önemli olan azılı düşmanları yok ederek dewvletin varlığını garantilemek ve istenilen yöne genişlemektir. Ben de bunu size bu yayılma planıyla sağladığımı düşünüyorum.

12-) Korsan Adaları Saldırısı (opsiyonel sefer)
Biliyorsunuz, korsanlar ETW'nin en baş belası devletsel oluşumu. Durup dururken oraya buraya atlamaları beni çileden çıkartıyor zaten. Ama bunlardan ders aldım ve kimi bilgileri sizinle paylaşmak istedim.
Her şeyden önce, korsanlar Güney Amerika ticaretinde önemli bir bela ve sizin buna bir dur demeniz gerek. Üstelik ele geçireceğiniz korsan adaları, orta ve uzun vadede ticaret alanlarına kendi hegemonyanızı kurmanıza da ön ayak olacaktır.
Bu opsiyonel 12. adımı, uygulama şemasında 6-7. adımlar veya 7-8. adımlar arasına sıkıştırabiliriz ancak bu adımı istediğiniz zaman uygulamak size kalmış bir şey.
İlk önce sevkiyat için Fransız Guyanası'ndaki limandan bir brig çıkartın. Aynı zamanda Fransız Guyanası'ndan bir de milis üretin (Hollanda Guyanası'nı ele geçirmişseniz bu hamleleri oradan yapmanız daha mantıklı olur). Daha sonra üretilen bu milis tümeninin yanına 10-15 tane general basın. Hatta yetmezse generallerden bir full ordu yapmanız söz konusu bile olabilir (zaten bir generalin upkeep cost'u 50 altın, zararı yok).
Sonra, oluşan bu koca orduyu brig'e bindirerek Trinidad ve Tobago'ya çıkartın. Burayı ele geçirin. Orduyu çıkarırken ilk önce limana bakın boş mu diye, boşsa limandan çıkartıp bir turnda alın şehri. Eğer doluysa bir turn daha sabredeceksiniz çaresi yok. Ha, orduyu karaya çıkarttıktan sonra kımıldayamasınlar diye brigle limanı bloke ederseniz iyi olur.
Trinidad ve Tobago'yu ele geçirdiniz. Sıra diğer korsan adasında. İsyanları durduracak kadar generali şehirde bırakıp orduyu yine bindirin gemilere (ihtiyaç duyarsanız orduya general basmayı unutmayın). Trinidad ve Tobago'yu işgal ederken uyguladığınız planın aynısını uygulayın, liman boşsa dalın içeri, doluysa orduyu sahilden herhangi bir köşeye bırakacaksınız çaresi yok.
Kara ordularınız 2. adaya da girdiğinde Korsanlar tarihe karışacaktır.
Bu korsanlardan size kalan limanlarla ilgili planlarımı Ekonomik Stratejiler bölümünde okumanızı tavsiye ederim.


Bu rehberde bilerek Fransa'nın Louisiana görevi ile ilgili bir bölüm açmadım. Çünkü Louisiana toprakları son derece fakir ve sahibine çok da yarar sağlamıyor. Yani, koca Louisiana'nın toplamda 1 full ordu bile çıkaramaması ancak böyle açıklanabilir diye düşünüyorum.
Bu yayılma politikasının arkasında, aslında dostluk dolu bir diplomatik ilişki trafiği yatmakta. Rehbere ikinci bölümle devam edelim ve Fransa'da diplomasinin önemine göz atalım.-Diplomasi-
Gelelim diplomasiye. ETW 1.5'te müttefiğiniz olmadan değil genişlemeki bir karış toprak ele geçirmek bile imkansız. Ancak düşmanlar tarafıdnan çevrilmiş bir Fransa'yı güçlü bir ordunun yanında güçlü bir siyaset paklar. İşte Fransa ile ''Diplomatic Relations'' sayfasını kullanmanın ipuçları.

1-) İyice güçlenene kadar kimseye savaş ilan etmemeye çalışma politikası izleyin. Bundan kastım hiç savaş yapmayın değildir. Yani diğer devletler size savaş açsın, siz de kendimi savunuyorum deyip düşman topraklarını istila edin.

2-) Bol dostluk kurun. Sınırınızdaki devletlere karşı müttefiklik kurmaya çalışmak Fransa ile önemlidir. Bu durum, Orta Avrupa'ya bahçe kapısı kadar uzak olan Fransa için şart olan bir durumdur.

3-) Muhakkak Orta Avrupa Alman devletçikleriyle müttefiklik kurun. Bir devletle müttefik olmak, o devletten military access ile para kazanmanın yolunu açar. Bunun yanı sıra bu devletlerle müttefiklik kurmak, Fransa ile oynarken Avusturya ve Prusya'ya karşı önemli bir tampon bölge teşkil eder.
Bu devletler Hannover, Bavyera, Württemberg, Vestfalya ve Ceneviz'dir. Bu devletlerle müttefiklik imzalamak, onların size ihanet etme olasılığını en çok düşürecek şeydir. Zira bir devletle savaşa giderken arkanızın sağlam olması gerekir.


4-) Bir devleti kendinize savaş açma yönünde kışkırtmak istiyorsanız, o devletle olan tüm bağlarınızı koparmalısınız. Ticaret ve müttefiklik de buna dahil. Mesela size very friendly olarak bakan bir A devleti, bir ticaret antlaşması ve müttefiklik iptaliyle unfriendly'ye kadar düşebilir.

5-) Yeteri kadar güçlendikten sonra, zayıfın yanında yer almak iyidir. Maksat zayıfın güçlüye karşı koyması ve güçlünün daha da güçlenmemesidir. Mesela Maratha-Babür savaşında Babür'e elden geldiğince yardım edilmelidir. Bu yardımların en önemlisi para yardımı olabilir, teknoloji yardımı olabilir. Bu sayede Maratha'nın yükselişi yavaşlatılabilir.

Komşular

İspanya

Can dostunuz. Size asla sırtını dönmeyecek tek ülkedir. Portekiz ve Fas topraklarında gözü vardır, er ya da geç buraları işgal edecektir. Ayrıca donanma desteğiyle size büyük destek çıkabilir ve New Spain'i kendine bağlayınca eline geçen maddi güçle kesinlikle vazgeçilmez bir müttefiktir. Yok edeceğiniz son millet İspanya olmalıdır.

Hollanda

Ezeli düşmanlarınızdan biri. Barış söz konusu bile olamaz, zira genişleme alanlarınız son derece kesişmekte. Tek yapmanız gereken, belirlediğim yayılma politikasını takip etmek ve Hollanda'nın diktatörü Willem başını giyotinle ayrılmış olarak bulacak. Dert edilmemesi gereken bir devlet olmakla beraber üçüncü turnu görmelerine izin vermeyin. Tek problem Amsterdam'da çıkacak isyanlar olacaktır.

İngiltere

İngiltere'nin deniz gücünden sakının! Limanlarınızı, özellikle de Le Havre'ı olası saldırılara karşı koruyun. Unutmayın: ticari mallar dünyaya ihraç edilmeden önce başkente uğrar.
Eğer dört-beş adet sixth rate basabilecek olursanız, bunun yanına sürekli brig de basarsanız İngiltere'nin Manş'taki borusuna kolayca su kaçırabilirsiniz.
İngiltere, kara gücüyle değil de deniz gücüyle düşmanlarını halt eden bir düşmandır. Barış söz konusu değil bile. Tek sorun ordularınızı karaya çıkarmak olacaktır, gerisi kolay.


Vestfalya, Württemberg, Bavyera

Bu üç devletin tuttuğu taraflar, dini ve etnik yapılaşmaları ve kafa yapıları denk olduğu için bu devletleri birlikte tutuyorum. Üçü de Avusturya'nın tarafını tutmaktalar ve Fransa için de önemli bir dost vazifesi görebilirler. Lakin Avusturya'nın damarına basarsanız bu devletlerin kanına su karıştırmış olursunuz, bu sayede sizinle olan dostluklarını bozabilirler. Aman siz siz olun bu üç devletle müttefik olun ve Orta Avrupa'da hiçbir sıkıntı yaşamayın. Bu üç devlet, bitmek bilmeyen Lehistan-Avusturya-Prusya kapışmasını sisden uzak tutmak için yaratılmış gibiler. Bu fırsatı iyi kullanın.

Hannover

Müttefik olunması gereken bir devlet daha. Bu ülkenin de paralarını her turn military access ile çalmayı unutmayın. (Biliyorum kolunuz yorulabilir ama ) Hannover Krallığı, çevresindeki her türlü ülkeyle savaşa girebilecek derecede gözü kör olduğundan, Hannover'in tampon bölge olarak kullanılması önemlidir. Yanlız Prusya ile ters düşmemeye gayret edin, yoksa Hannover ile de ters düşersiniz.
Müttefiklik imzaladığınız sürece bu devletle herhangi bir sorun yaşamazsınız.


Ceneviz

İtalya'daki varlığınızda size büyük destek olacak bir dosttur Ceneviz. Fransa'ya saldırabilecek Venedik'e karşı bir tampon vazifesi gören Ceneviz, siz ona bir şey yapmadıkça size zararı dokunmayacaktır. Müttefik olarak military access yardımıyla Ceneviz'in hazinesini de boşaltabilirsiniz (ilginçtir ki, ben Fransa ile oynarken sadece müttefik olduğum devletlerden military access ile para alabiliyordum, diğer devletler kabul etmiyordu ve bu yüzden fazla dost edinme politikasına yöneldim- nitekim başarılı da oldu). Ben 14000 altın karşılığında Korsika'yı satın da almıştım.

Iroquois Confederacy

Tek olasılığınız düşman olmak. Kılıcınızın tadına bakacak, barutunuzun sert kokusunu koklamak zorunda kalacak bir başka devlet. Ne kadar çabuk yok edilirse o kadar iyi. Bu devletle ilgili yapacak tek şey olduğu için sadece yok edin deyip geçiyorum.

Huron Confederacy (nam-ı diğer Huron-Wyandot)

Bu devlet, başka arkadaşlarımda Fransa’ya savaş açmış bulunmakta. Bende ise savaş açmıyordu. Meğer sebebi belliymiş.
Arkadaşlar, Huron devletiyle eğer ilk turndan müttefiklik imzalamazsanız onlar da sizi arkanızdan bıçaklayanlar listesine dahil oluyorlarmış. Ben ilk turndan çok kez bunu yaptığımdan Huron’u göz ardı ettim.
Sadece savaş açmamanın yanı sıra, müttefik olursanız ve sizin yanınızda savaşlara katılırsa İngiltere’ye ait Rupert’s Land bölgesini ele geçirebilirler. Aynı zamanda bu devletten söğüşleyeceğiniz military access paraları zenginliğinize zenginlik katacak ve bir müttefiğinizin daha ''yardımlarını'' böylece göreceksiniz.


Savoya

İkinci turnda yok edeceğiniz bir devlet. Yayılma politikasında bu devleti nasıl perişan edebileceğinizi kesin bir dille anlattım. Siz hele ki güneyde ordu bulundurmayın, tüm gücünüzü başka yöne kaydırdığınızda bu develt tarafından arkadan bıçaklanacaksınız. Böyle bir durum yaşamak istemeyiz.
Onları yok etmemizin tek nedeni bu değil. Savoya'nın ticaret limanı Nice ile ticaret hacminizi biraz daha büyüteceksiniz.


On Üç Koloni

Müttefik olmanız gereken bir devlet, bakmayın İngiltere'nin koruması altında olduğuna. Eğer İngiltere tarafından daha sonra ilhak edilmese kızılderililerle yapacağınız mücadelelere karşı büyük bir yardım görevi görecek. Her neyse, müttefiklik imzalanarak bu devletin paraları söğüşlenmeli. Ayrıca Iroquois ile savaşa sokulmalıdır bu devlet, zira On Üç Koloni orduları Iroquois içlerine kimi zaman asker göndererek size önemli ölçüde yardım ediyorlar. Keşke bir dönemden sonra İngiltere'nin denetimine girmese.

Böylece diplomaside uygulamanız gereken hamleler ve Fransa'ya komşu devletlerin bir değerlendirmesini yansıtmaya çalıştım. Yayılma stratejilerinden sonra en önemli gelen şey bence diplomasidir. Bunu bir seçenek olarak sunduğu için ETW'ye de teşekkür etmek lazım.


-Ekonomik Stratejiler-

Bu noktada çok önemli iki tavsiyem olacak:

I) İlk başladığınızda François Louis de Rousselet komutasındaki dört gemilik donanmayı hemen Le Havre limanının dibine, hemen yanına çekin. Böylece Hollanda filoları veya İngiliz filosu saldırırsa bu limanı koruyabileceksiniz.

II) İlk başladığınızda Fransa’nın güneyindeki körfezde bulunan üç gemilik donanmayı, Savoya bölgesini ele geçirir geçirmez Nice limanının dibine, hemen yanına çekin. Böylece düşman limanlarını bloke etmeyi seven Berberi donanmalarını kolayca durdurabileceksiniz.
Ben Fransa ile oynarken sık sık Berberiler Nice limanına saldırıyordu. Her turn bir Galley saldırıyordu, ben de bazen savaşı kendim yaparak gemiyi ele geçiriyor ve her turn 300-400 altın arası ganimet parası topluyordum


III) Military access'ten topladığınız paraların bir kısmını filoya da yatırmayı unutmayın. Filo üretirken yaşanan tek sıkıntı nakit paradır, gemilerin bakım ücreti zaten çok düşük olur. Rennes'den muhakkak 5-6 tane sixth rate (altıncı sınıf) gemi basmayı unutmayın, yoksa İngiliz donanmaları sonra başınızı çok ağrıtır. Denizde de ağır basan taraf siz olun ve Londra'yı işgal ederken gözünüz arkada kalmasın. Manş Denizi'nde muhakkak en az 9-10 gemilik bir filo bulundurun. Bu filoyu da başta Le Havre olmak üzere Manş Denizi'ndeki ticaret limanlarınızı korumakta kullanın.

Şimdi, ekonomi köşesinde bize çok yararı dokunacak bir şeyi söyleyeyim: ticaret gemileri. Fransa sömürgeleri çok kritik yerlerde konuşlanmış durumda (gerçi Barbados limanınız olaya müdahale etmezseniz bloke edilme tehlikesiyle karşı karşıya).
Her şeyden önce Fransa Guyanası, daha sonra kolayca ele geçireceğiniz Hollanda Guyanası ve Windward Adaları'ndaki Barbados limanı, kıtalararası geçiş portalına -gemiyle- tek turnluk mesafedeler. Bunu iyi kullanın ve dünyanın dört bir yanına ticaret gemileri gönderin.
Daha ikinci turnda zaten Hollanda Guyanası'nı ele geçirebilirsiniz. O yüzden onu da işin içine katıyorum:

6 turn boyunca iki limana da Indiaman üretme görevi verin. 6 turn sonra her gemi 2 turnda çıkacağından elinizde 2x3'ten 6 Indiaman olacaktır. Hemen bu filoyu Ivory Coast (Fildişi Sahilleri)'ne gönderin. Fildişi, eğer daha fazla gemi gönderip fiyatının düşmesine sebep olmazsanız mükemmel gelir getiriyor. Daha sonra bu gemilerin sayısını 9'a çıkarırsanız iyi olur.
Yayılma politikası bölümündeki 12. opsiyonel adımı uyguladığınızda Barbados'taki blokaj kalkacak ve önünüzde şöyle bir seçenek var: Korsanlardan ele geçirdiğiniz iki limanın ikisini de ticaret limanı yapın! Evet, böylece bölgede tam 5 ticaret limanınız olacak ve dünyanın en çok deniz ticareti yapan ülkesi olacaksınız.
Şimdi, hesaplayalım: Her 2 turnda bir 5 Indiaman üretimi yapacaksınız. Bu rakam, 6 turnda tam 15 Indiaman demek!
Bu 15 geminin 9'unu baharat zengini Doğu Hindistan'daki ticaret noktalarına, kalan 6'sını da şeker deposu Brezilya sahillerine yollayın. Daha sonra bu rakamlar büyüyebilir tabii, ama ben size ne kadar çok ticaret gemisi üretme imkanınızın olduğunu ve bu işten iyi paralar kazananacağınızı söyleyeyim.


Not: Ticaret gemilerinizi tek bir ticaret noktasına yığmayın, kimi gemilerinizi de kimsenin kapmadığı noktalara götürün. Böylece hem daha fazla para kazanırsınız hem de daha çok yer kaparsınız, böylece diğer devletler savaş açmadan sizi oradan savamaz.

Deniz ticareti yapacağınız ülkeleri iyi seçin. Şu ülkelerle mecbur kalmadıkça ticaret antlaşması imzalamayın:

Danimarka: Deniz gücü düşük bir devlettir. İsveç donanmaları her zaman Baltık'ta daha güçlü olan taraftır ve her an Danimarka'nın ticaret limanını bloke edebilirler. Böylece sizin Danimarka ile olan ticari antlaşmanız yalan olur.
Prusya: Danimarka ile aynı sebep. İsveç Prusya ile de savaşa girebilir ve bir kez bunu yaptı mı, İsveç gemileri hayatta Rostock'u bloklamadan duramaz. Böylece siz de Prusya'dan alacağınızı alamazsınız ve bu devletle ticaretiniz biter.
Kırım Hanlığı: Bu devlet, Rusya'nın küçük bir dokunuşuna bakmakta. Hemen yıkılacağı için orta vadede başka bir ticari ortak bulmanız gerekecektir, yani birkaç turnluk bir ticaret için Kırım'la anlaşacağınıza gidin İtalyan devletçiklerle anlaşın.
Babür Devleti: HER campaigninizde Maratha'nın Babür'e üstün geldiğini görmüşsünüzdür. Aslında başlangıçta Babür'ün çok ticaret limanı var ama zaman ilerledikçe Maratha, Babür'ün şehirlerini ticari limanlarıyla birlikte ele geçirecek, hatta zaman zaman Babür limanlarını bloklayacaktır da. O yüzden Babür ile ticaret anlaşması yapmak orta ve uzun vadede bir şey ifade etmemektedir. O yüzden, Babür yerine Maratha ile ticaret yapmak daha akıllıcadır.
Yeni İspanya (New Spain), On Üç Koloni ve Louisiana: Bu devletler, bir süre sonra sahipleri tarafından ilhak edileceğinden ötürü sizin onlarla olan ticaret antlaşmanız da çöpe gidecektir. Yani Kırım ile aynı sebepten dolayı bu devletlerle de ticaret yapmayın.

Not: Fransa ile oynuyorsanız On Üç Koloni ve Louisiana ile ticaret antlaşması yapabilirsiniz. İngiltere ile oynuyorsanız sadece On Üç Koloni ile ticaret yapabilirsiniz, İspanya ile oynuyorsanız New Spain ile ticaret yapabilirsiniz. Yani ''A, ben Louisiana ile ticaret yapıyormuşum hemen iptal etmeliyim!'' deyip de üzülmeyin sonra.
Ayrıca, her zaman geniş nüfusa sahip ülkelerle tücaret antlaşması yapmaya bakın. Osmanlı İmparatorluğu buna en iyi örnektir. Osmanlı ile yapılan ticaretten diğerlerine oranla muazzam bir para gelmektedir. Ayrıca Rusya da buna iyi bir örnek olabilir. Hindistan'ı istila ettiği takdirde Maratha da bu tanıma dahil olabilir.


İsyanı dursun diye vergisini kapadığınız bölgelerden vergi alınabilip alınamayacağını zaman zaman kontol edin. Yani bölge unutulup gitmesin.
Maden ocağı, tarla gibi geliştirilince para getiren bölgeleri geliştirmeyi unutmayın. Özellikle de madenleri.
Başkentinizdeki ticaret limanı, deniz ticaretinizin kalbidir. Bu liman bloke edilirse topraklarınızdaki hiçbir ürün -deniz yoluyla gelen ürünler yani- başkente ulaşamaz. Böylece dünyaya ihraç edilemez. Sizin elinize de para geçmez. Bu konuda hassas olun. Ayrıca Amsterdam'ı ele geçirdiğinizde Rotterdam'ı da aynı özveriyle koruyun. Orası büyük bir limandır ve önemli bir ticaret merkezidir. Başkente deniz yoluyla gelen bazı mallar Le Havre'dan değil de Rotterdam'dan başkente gelmektedir.

Ticaret antlaşması yapılması/ yapılmaması gereken ülkeler ve son dediklerim, tüm devletlerde geçerli bilgilerdir. Sonraki vh/vh rehberlerimde bahsi geçen bu kritik bilgiler elbette yer alacaktır.-Teknoloji-

Bir diğer konu da, Fransa ile nasıl bir teknolojik yol izleyelim...
Teknoloji kısmında da çok merkezi bir noktada olduğumuzu bilmenizi isterim. Bavyera hariç hiçbir Orta Avrupa ülkesi, teknoloji ağacının askeri bölümünün kışla ve top mühimmatı bölümünde ilerleyemez. Çünkü bir devletin kışla teknolojilerini araştırması için, herhangi bir şehrinde 1. seviye kışla olması gerekir. Ancak bildiğiniz üzere küçük şehirlerde kışla kurulamaz, ancak askeri valilik kurulabilir. Aynı şey top mühimmatı teknolojisi için de geçrlidir. Hiçbir Orta Avrupa devletinin bir limanı olmadığı için deniz teknolojilerine de ihtiyaçları yoktur. Yani Orta Avrupa devletçikleri son hız aydınlanma ve ekonomi teknolojilerine yükleneceklerdir.
Aydınlanma ve ekonomi teknolojileri bakımından Orta Avrupa devletleri mükemmel bir zenginlik içermekte. E hazır onlardan military access ile para da çalıyorken neden o paralarla teknoloji de satın almayalım!
Böylece daha hızlı bir şekilde teknoloji kasabileceğiz. Orleans'taki okulunuzu sadece kışla teknolojilerine verin. Gerisini ise müttefiklerinize bırakın.
Bir Orta Avrupa devletinden teknoloji satın aldığınızda, military access ile çaldığınız parayı geri almayı unutmayın.
Eğer benim teknoloji yolumu izlerseniz, çok kısa zamanda bir teknoloji devi haline gelirsiniz. Bir yandan tarlalarınızı ve üzüm bağlarınızı geliştirirken diğer yandan da büyük kışlalar açacak ve bunları aslında tek kuruş ödemeden yapacaksınız.
Ara sıra military access ile elde ettiğiniz paralarla Prusya'dan askeri teknoloji de satın alabilirsiniz. Prusya kışla dalında çok hızlı ilerleyebiliyor.
Bu arada, bir yerlerden hemen ''Deneyimcilik'' (Deneycilik de olabilir) teknolojisini bulursanız iyi olur. Bu sayede Orleans'taki okulunuzu koleje dönüştürebilirsiniz.
Daha yüksek seviyelerde ticaret limanı yapmaya yarayan teknolojileri komşularınızdan satın almanız veya kendiniz araştırmanız önemlidir. Daha yüksek ticaret limanları çok daha yüksek ticaret geliri demektir.

Keşke size işgal ettiğiniz yerlerdeki okulları yıktırmayın deseydim ama bu, sadece 1.0'da mümkün... Eğer işgal ettiğiniz yer başkent değilse ve orada okul varsa belki yıktırmama opsiyonunuz olabilir. Ancak bir başkent işgal ederseniz ''Resistance to foreign occupying'' (yabancı işgaline karşı direniş)'ten dolayı bölge -30 mutsuzluk kazanıyor. Bu isyan dalgasını durdurmak ise ancak okulları yıktırmakla ve yerine mutluluk veren binalar yapmakla mümkün.-Fransa Ordusu Değerlendirmesi-

Evet arkadaşlar. Fransa'nın en sevdiğim yanı (bundan Tüm Kara Birimlerini Tanıma Rehberi'nde de söz ettim) çok sayıda seçkin piyade üretebilmesi. Seçkin piyadelerin oldukça kaliteli birimler olduğu düşünülürse geç dönemde bile Fransa'dan zevk alacaksınız
Fransa'nın seçkin piyadeler olarak en büyük silahı, 4 birim üretilebilen ve 7. seviye kışla (Palais Bourbon adlı bina) isteyen Swiss Guard'lar. Kendileri oyunun en iyi yakın dövüşçü seçkin piyadeleri ve tüfek atış becerileri bakımından fantastik bir beceriye sahipler. Bunların dışında Elite Units of America ile gelen Bulkeley's Regiment birlikleri, her ne kadar 5 birim çıkarılabilse de hat piyadesi sınıfındalar ve Fransa'nın en iyi hat piyadeleri diyebilirim.

Fransa'nın piyade kadrosuna baktığımızda çok detaylı bir kadro görüyoruz, demek ki Fransa ordusunun asıl silahı piyadeler.
Süvariler ise Fransa'da biraz daha arka planda kalmakta ancak oyunun en başlarında üretilebilen Chevaux-Legers birlikleri, erken dönemde çok kullanışlı mızraklı süvarilerdir ve iyi kullanım halinde düşmanın başına büyük dert açabilirler.
Ancak Fransa ordusunda çok büyük bir eksiklik görüyoruz: erken dönemde kılıçla savaşacak yetenekli bir kılıçlı süvari yok, örneğin: Regiment of Horse birimleri standart olarak tüm Batılı ülkelerde var, sadece Fransa bu birimi kullanamamakta. Regiment of Horse'ların yerini erken dönemde Chevaux-Legers'ler, orta dönemde Cuirassiers denen kılıçlı süvariler ve geç dönemde de Garde du Corps'lar alıyor.
Fransa ordusu, hafif süvari konusunda nispeten biraz şanslı. Chasseurs a Cheval denen Fransa hafif süvarileri, her ne kadar Hussars, 2nd Hussars ve Hungarian Hussars'ın hız olarak gerisinde kalsa da şöyle bir avantajı var: Chasseurs a Cheval'ler yanlarında karabinalar taşıyorlar. Yani aynı zamanda menzilli süvari görevi de yapabilirler.

Fransa topçularına baktığımız zaman, standart Avrupa topları görmek mümkün: birer makineli tüfek görevi gören Puckle Guns'lar yakın mevzi savunması için uygun. Bunun yanında 4-inch Havan Bataryaları, Darbeli Kovanlar araştırıldığında tercih edilmesi gereken bir numaralı top çeşidi.

Aşağıda kendimin çeşitli durumlarda Fransa ile kullandığım ordu kombinleri yer almakta.


Meydan muharebesinde:
1 birim General
1 birim 4-inch Mortar Battery
3 birim Puckle Guns (Saldırı savaşlarında puckle guns yerine 3 birim 4-inch Mortar Battery daha)
1 birim Carabineers
2 birim Riflemen
Olabildiğince çok seçkin piyade
Geri kalan boşluklar --> hat piyadesi


Kuşatma savaşlarında:
1 birim General
3 birim 4-inch Mortar Battery (kaleye saldırı savaşlarında 3 değil 5 birim 4-inch Mortar Battery)
4 birim Riflemen (kaleye saldırı savaşlarında Riflemen yerine seçkin piyade veya hat piyadesi)
Olabildiğince çok seçkin piyade
Geri kalan boşluklar --> hat piyadesi-Sonsöz-

Bir rehberimin daha sonuna geldik. vh/vh rehberlerim talepleriniz ölçüsünde devam edecektir. Eğer ekonomi, diplomasi vs. stratejik rehberler isterseniz onları da yaparım (gerçi ekonomi işini shalala arkadaşımızın çözdüğünü düşünüyorum ben). Fransa rehberi yapmaktaki amacım gerkeçten de ihtiyaçların sesini dinlememdir. Koca bölümde sadece bir tane Fransa rehberi var, o da ihtiyaçları karşılamıyor diye düşündüm.
İlk yapımım olan Hollanda rehberim ile vh/vh rehberlerinin önünü açtığımı ve bu konuda öncülerden biri olduğumu düşünüyorum (övgü olarak algılanmasın). ETW bölümünde diğer arkadaşlarla birlikte bu bölümün gelişimine katkıda bulunduğumu görmek benim için keyiflendirici bir şey.
Şu an kafamdaki fikir bir ''isyanlar rehberi'' yapmak. Herhangi bir ülkeyle bir campaign açarak halkın neye olumlu neye olumsuz tepki verdiğini araştıracağım. Bakanların kazandıkları özellikleri ve bu özelliklerin isyanlara katkısını değerlendirerek 1.5 oynayan arkadaşlara daha az isyanlı bir ETW yaşatmayı istiyorum. Bu isyanlar rehberi, şu anda kafamda oluşan fikirler itibariyle sizin düşündüğünüzden çok daha ayrıntılı, kapsamlı ve zor olacaktır. Ama önemli olan sizlere hizmet etmek ve daha oynanabilir bir ETW yaşatmak.UmitDeniz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Napoleon Total War Fransa Rehberi UmitDeniz TotalWar-Napoleon 2 21 Temmuz 2014 17:10
Medival II Total War Fransa Rehberi UmitDeniz TotalWar-Medieval II 0 25 Eylül 2013 15:07
Ufak çaplı bi çalışma sonucu Lazrail61 DarkOrbit Ekran Görüntüleri ve Videolar 7 29 Ocak 2013 19:09
Deva Rehberi : Şövalye,Rahip,Şampiyon vs. ~ Geniş Anlatım. werewolf Rappelz Online 1 08 Ocak 2013 23:27
Fransa kasttas Komik Yazılar & Fıkralar 0 19 Aralık 2012 23:29

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 11:40.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750