Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Pc Oyunları > Oyun Dünyası > Oyun İndir

Oyun İndir Her türlü oyunun bulunduğu bölüm


Delta Force Black Hawk Down

Oyun İndir


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 19 Haziran 2013   #1
Avatar Yok
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 18 Ekim 2012
Alter: 32
Mesajlar: 221
Konular: 192
Rep Puanı: 12
Rep Gücü: 227
Rep Derecesi : yamserkan is on a distinguished road
Aldığı Teşekkürler: 2
Ettiği Teşekkürler: 8
Standart Delta Force Black Hawk Down
OYUN BİLGİLERİHmmm dur bakalım, ne zaman Black Hawk Down? u sinemada izlemiştim ? Evet geçen yıl nisan ayları filandı yanlış hatırlamıyorsam. Film, aklımda sadece neredeyse bütün Amerikan ordusunun tamamen kahramanlardan oluştuğu, arada sırada kendine dikkat etmeyen bazı acemi kahramanlar! dışında kimsenin ölmediği ve bizim askerlerin ?emredersin komutanım? şeklindeki, askerlik süresince dillerine pelesenk olan cümlenin İngilizce karşılığı olan ?yes sir? ün kısaca ?uhh? diye acayip bir şekilde telaffuz edildiği bir eser olarak kalmış. Ah pardon bu arada film boyunca aç, zavallı Somali?lilerden son derece kaba bir şekilde ?sıskalar? diye sözedildiğini unuttum.
Bir müddet sonra piyasaya, filmin Novalogic tarafından bir Delta Force serisi oyunu haline getirileceği haberleri düştü. Açıkçası Delta Force oynamayı serinin 3.oyununu müteakip ? Bu ne ya abi! Bombaatarlı bi M16? yla koca oyun bitti gene. Yok yok ölmüş bu seri?? diyerekten ve hatta ?Task Force Dagger? isimli hezimeti gördükten ve bu esnada ne kadar yerinde ve stratejik bir karar verdiğimi düşündükten sonra ?Delta Force: Black Hawk Down?, bende pek umutla karşılanan bir oyun olmadı. Ama ilk gördüğümde ?ya belki bu sefer belki bombayı patlatmıştır babalar.? diyerekten oyunu aldım ve birkaç ufacık tatsızlık olsada oyundan memnun kaldım.(-aldım, kaldım- lütfen kafiyeye dikkat ediniz
Neyse sevgili okuyucu, filmi bilmeyenler için şimdi de biraz hikayeyi özetleyeyim. Olay Somali? nin başkenti Mogadişu? da ve kırsalında geçiyor. Hani bir zamanlar Sadettin Teksoy? un gittiği ve eski Somali ordusunun harap olmuş helikopterleri önünde unutulmaz ?işte bakın sayın seyirciler bu adamlar cahillikten helikopterleri bile sökmüşler. İşte dünyada bir millet böyle fakir, aç olur. Adam olmaz bunlardan.? anonsunu geçtiği yer varya orası işte. Biz buraya insani yardım! amacıyla gelen Amerikan ordusuna mensup bir delta force askeri olarak (bir dakika bu çok tanıdık bir hikaye sanki bugünlerde buna benzer şeyler duyuyorum?) orda burada asayişi sağlama operasyonlarına katılıyoruz. Piyasada aç bilaç dolanan masum Somali? liler ve başını Muhammed Farah AIDID adında birinin çektiği bir kısım kötü yürekli gerilla var. Bu gerillalar Birleşmiş Milletler tarafından aç halka yollanan gıdayı çalıyor. Bizim de gönlümüz A.B.D. ordusu olarak buna elvermiyor ve AIDID birliklerine karşı savaşa girişiyoruz. Konu kısaca böyle.
Evet sevgili oyunsever kişilikler, yiğidi öldür hakkını ver demişler. Şunu üzerine basa basa ifade edeyim ki ben MoHAA? dan bu yana aksiyon düzeyi bu kadar yüksek bir oyun oynamamıştım. Öyle serinin eski oyunlarında olduğu gibi ?yok bu dağdan şöyle ineyim, yok Taklamakan Çölü kadar geniş haritada en alt sınırdan en üst sınıra kadar çıkıp kampa buradan sızayım, aman hafız mermi bitti ne yapıcaz şimdi!?? gibisinden karın ağrısı noktalar kaldırılmış. Böylece oyuna akıcılık ve heyecan getirilmiş. Ancak bu yapılırken oyuncunun bağımsız davranma isteği pek göz önüne alınmamış. Çoğu görevde çizilmiş olan belirli bir rota var ve bunun dışına çıkıldığında oyunda başarılı olma imkanı çok az. Nereye gideceğimiz köşede çıkan haritada belli ve oraya ulaştığımızda yeni checkpoint? imiz belli oluyor. Böylece haritada o nokta senin bu nokta benim dolanıyoruz. Ama sokak savaşı yaparken esnek davranma şansımız olabiliyor. Yani illa ki belirli yoldan değil de başka evlerin arasından da dolansak sonunda aynı noktaya gidebiliyoruz.
Son çıkan FPS? lerde sabit durumdaki ağır silahların kullandırılması modası bayağı yaygınlaştı. DF/BHD? da da bunu görüyoruz. Oyunda Hummer ların, Black Hawk? ların ve orda burada yöresel gerillaların kurduğu .50 kalibrelik ağır makinelileri kullanabiliyoruz. Fakat bazen başına geçtiğimiz sabit makineliden ayrılamıyoruz. Bu da zannedersem oyunda oluşan minicik bir bug.
Ben oyundaki tüm mission? ları oynadım. Akıcı bir oyun olduğundan bu missionları kısa sürede bitirirsiniz. İlk başlarken sadece 3 görev açık. Herhangi birini seçerek olaya girebiliriz. Mission? lar bitirildikçe ?Instant Action? adı altında başka bir listeye giriyor. Daha sonra bu listedeki görevlerde beğendiğimiz herhangi bir mission? ı oynabilmek mümkün. Bu gayet güzel bir özellik. Oyunda 16 mission var. Fakat bunların 6 tanesi kapalı ve kronolojik bir sıra izleyen diğer 10 mission oynanmadıkça gizli olanlar açılmıyor. Burada ilk 10 görev filmden bağımsız olarak yaptığımız ama filmin içindeki çatışmaları anımsatan görevler. Son 6 görev ise filmin senaryosunu takip eden, birebir olmasa da senaryodakine çok benzer görevler.
Genelleme yaparsak oyunda 3 farklı görev türü var. Bunlar:
* Hummer tepesinde konvoya katılma ve hedefe doğru hareket halindeyken bize saldıran düşmanı harcama,
* Helikopter tepesinde düşmana baskın verme, esir alma, adam kurtarma ve yine düşmanı harcama,
* Ayaklarımızın üstünde koşar adım görev bölgesine intikal etme, karşımıza çıkanı vurma, esir alma, adam kurtarma
gibi görevler.
Araç görevleri o kadar zor değil. Filmdekine benzer sahneler yaratılmaya çalışılmış. Yani sokak aralarından ilerlerken bizi durdurmak için yanaşan kamyonetleri patlatmak, dam tepelerindeki gerillaları öldürmek filan gibi işler bunlar. Basit yani. Araçlar falan da kolayca patlıyor. Buralarda fazla zorlanmazsınız. Tek tehlike oraya buraya gizlenmiş düşman Technical? ları (üzerinde makineli olan kamyonetler) ve roketçiler. Ama bunların da en fazla 2-3 load sonra yerlerini görüp işlerini bitirmeniz içten bile değil.
Helikopter görevleri ise biraz daha kastırıcı. Çünkü helikopterler beşik gibi sallanıyor ve yüksek hızdan dolayı nişan almak, adam vurmak zor. Oyunda şöyle bir şey yapmışlar. Ortamda masum sivil halk ile gerillalar karışık. Bu nedenle göreve giderken o kargaşada kime ateş edeceğinizi karıştırabiliyorsunuz. Üstüne üstlük roketçilerin hepsi koyu elbiselerle çizilmiş. E binalarda da zaten koyu bir ton hakim. İşte bu nedenle roketçileri vurmak çok zor. O roket atanlar da hep 12? den mi vurur be kardeşim. Elemanları bir kaçırdınız mı işiniz çok zor. Kesin indiriyorlar helikopterleri. Bu bölümlerde hızlı olmak şart.
Taban tepme görevleri ise oyunun en can alıcı ve stresli kısmı. Yani burada yapımcıları tebrik etmek istiyorum. Bence adına ?sokak savaşı? denilen ve 2.Dünya Savaşı? nda Almanların Stalingrad? ta yenilmelerini sağlayan bataklığı çok iyi yansıtmışlar. Öyle anlar geliyor ki ?aman bu kurşun nerden geldi, pencerenin ardında biri mi var?, duvarın arkasından kim çıkacak?? gibi hayati suallere cevap arayabiliyoruz. Ayrıca mekanlara genelde koyu tonların hakim olduğunu belirtmiştim. Gerillalar da koyu tonlarda çizilmişler. Dolayısıyla gündüz oynadığımız görevlerde bile damlarda, bina içlerinde, pencerelerde duran düşmanları görmek güç olabiliyor. Özellikle bina içlerine girildiğinde oldukça çok karanlık bölge var. Ancak her zaman yanımızda bulunan gece görüş gözlüğü sayesinde bu durumlardan kolayca sıyrılabilirsiniz. Fakat hemen sevinmeyin. Gece görüş gözlüğü aslında o kadar da net bir görüşü bize sağlayamıyor. Yani bir adamın elinde silah var mı yok mu uzaktan anlayamıyoruz. Dolayısıyla dikkatle kullanılması gerekilen bir ekipman.
Düşmanlarımız olan gerillaların sayıcı hiçte az değil. Üstüne üstlük masum yerli halk bile bizi sevmiyor ve aralarından geçerken bize taş atıyorlar. Bu taş atma olayı çok nadir olarak canımızdan götürebiliyor. O da kafamıza falan gelirse. Düşmanlarımızın zekası öyle pek muhteşem değil. Ancak ***** ***** da kurşunlara hedef olmuyorlar. Üstlerine doğru ateş açtığımda siper almak için harekete geçenleri gördüm. Ayrıca çapraz ateş ya da arkamdan dolanma taktiği yapanlar bile oldu. En azından yanındaki arkadaşını vurulduğunda diğeri dönüp karşılık veriyor. Kısacası oyunda orta karar bir A.I. var. Biz vurdukça yeni düşman gelmiyor. Yani MoHAA? da rastladığımız ?vurdukça adam üreten binalar? saçmalığı oyunda yok.Ama şöyle bir aptallık var. Bizden görev öncesinde sivil kayıpları mümkün olduğunca minimumda tutmamız isteniyor. Bu doğrultuda vurulması yasak olan hedeflerin üzerinde imleç kırmızı oluyor. Ama bize taş atan sivillerin üzerinde ise imleç kırmızı/beyaz oluyor. Yani filmdeki ?istersen öldür nasılsa bunlar sıska!? mesajı burada daha güçlü bir şekilde veriliyor!
Oyun içinde son derece zekice yerlere konulmuş sağlık ve mermi sandıklarını alarak yolumuza devam ediyoruz. Neden mi zekice dedim? Şöyle anlatayım. Bu kutular ikmal noktası mantığı gibi bir mantıkla dizilmişler. Yani çatışmaya giriyorsunuz, yaralanıyor ve merminiz iyice azalmışken bunları buluyor ve böylece bir sonraki etaba hazırlanıyorsunuz. Benim gibi arkada yığınlarca alamadığım sağlık/mermi ekipmanı bırakarak bunları mundar etmekten nefret edenler için ideal. Ayrıca oyuna bir ?Third Person? görüşü de eklenmiş fakat oldukça kullanışsız. Yapımcılarda bunun farkında olmali ki görüşü T.P. yaptığınız zaman hedef imleci bile çıkmıyor.
Oyunda silahlar 3 kategoriye ayrılmış. Makineli tüfek gibi hep kullandığımız (primary), tabanca gibi zulada duran (secondary) ve arada sırada salladığımız tanksavar, C4, mayın (accesory) gibi silahlar. Tüfeklerin çeşidi çok fazla. Öyle ki hangisini seçeyim diye düşünebilirsiniz. Tam 12 farklı tüfek var. Bunlar M60, M240 gibi ağır makinelilerden tutun da emektar M16 ve türevlerine kadar geniş bir yelpazede bize sunuluyor. Üstelik çizimleri de mükemmel. Ayrıca silahlar karakterlerine göre de değişik yapılmış. Yani bir MCRT .300 Tactical tüfeği ile mükemmel nokta atışı yapabiliyorken bir M240 ile karşıdaki adamla beraber adamın etrafındaki cam ve çerçeve de iniyor. Ayrıca M16 ve türevleri ile Auto durumunda atış yaparken tüfek çok geri tepmiyor. Böylece bir adam vuracağım diye koca şarjörü harcamıyoruz. Bu da bize yapılan bir kıyak Son olarak, silahlarda şarjör değiştirmeler gerçekten çok güzel. Fakat yeni şarjör takıldıktan sonra neden kurma kolu çekilmez ki?
Secondary sınıf silahlar ise çok az. Baretta ve Colt tabancaları ile Shotgun. Ben oyunda bunları nadiren kullandım. Shotgun sokak savaşında, özellikle bina içlerinde fazlasıyla yavaş kalıyor. Tabancalar daha iyi. Özellikle .45 Colt mükemmel bir silah. Tek sorun mermileri hemen bitiyor. Tüfeklerin çizimine gösterilen önem bunlara pek gösterilmemiş. Ayrıca adamımız bunları çok saçma bir şekilde tutuyor.
Accesory kısmında ise en çok kullandığımız C4 patlayıcısı. Hemen her görevde orayı burayı uçur gibisinden bir şeyler olduğu için bunu hep alıyoruz. Burada mayınlar ve tanksavar roketi çok gereksiz şeyler. Ya zaten paso ilerliyoruz nereyi mayınlıyacağız artı gerillaların bırakın tankını sağlam görünen bir tane bile kamyoneti yok ki! Ne patlatıcaz hayvan gibi aletle!..
Bunların yanında üzerimizde el bombası, işe yaramayan duman bombaları ve flash bombaları da var. El bombaları ile flash bombaları bina içlerinde size oldukça yardımcı olacak silahlar. Bombaları farenin sol tuşuyla standart veya sağ tuşla bizim belirleyeceğimiz bir uzaklığa atmak mümkün. Aman hemen söyleyeyim, el bombalarını dikkatli kullanmalısınız çünkü oldukça etkililer. Ben kaç defa havaya uçtum.
Silah olarak M16 ve türevleri yine bir Delta Force oyununu başından sonuna dek götürmek için yeterli. Maalesef bu noktada yapımcılar gene kendilerini aşamamışlar. Ama silah çeşidini ve kullanılabilirliklerini arttırarak bunu telafi etmeye çalışmışlar. Ben sadece M16 ailesine takılmamanızı öneririm. Gerçekten onlar kadar işe yarar daha farklı silahlarda mevcut.
Oyunda belirli sayıda save hakkımız mevcut. Öldükten sonra göreve ister baştan ister save noktamızdan başlayabiliriz. Ancak kaç tane save hakkımız olacağını görevine göre oyun belirliyor. Yapacak bir şey yok. ayrıca load ve quickload süreleri de o kadar uzun değil. Oyunu multiplayer oynama şansım olmadı. Bu nedenle multiplayer bölümü hakkında fazla bir şey söyleyemeyeceğim. Ama oyun 16 kişiye kadar bildik multiplayer özellikleri olan bir oyun.
Biraz da oyunun ses ve grafiklerinden bahsedeyim. Sesler bence çok hoş. Patlamalar, silah sesleri, kurşun sekme sesleri, (tahta ve metalde ayrı?), motor sesleri bayağı iyi. Ayrıca aksiyonun arttığı noktalarda araya giren müzik insanı bayağı motive ediyor. Yanından geçtiğimiz elemanın bize bağırıp çağırması, operasyon bölgesindeki karışıklık nedeniyle halktan çıkan veya görev sırasında gerillaların oraya buraya rastgele ateş etmeleri nedeniyle oluşan sesler oyun heyecanını attırıyor. Sesler ile bize daima bir kaos ortamında olduğumuzu hatırlatıyorlar. Yani öyle ortada rahatça gezinmek yok
Grafiklere gelince, ben adamların yüzleri ve pencere camları gibi ufak tefek birkaç şey dışında grafiklerde fazlaca bir sorun göremedim. Bende herhangi bir grafik arıza da oluşmadı. FPS? lerin kanında dolanan en tehlikeli virüsler olan duvar arkalarından vurulma ve görünmez engellere takılma gibi sorunları da yaşamadım. Ama bir kez bir tahta kulübenin üstüne atladığımda sanki tavanı hiç yokmuş gibi pat diye aşağı düştüm. Bir de kurşun deliklerine taktım. Duvarlarda adam gibi kurşun deliği açılmıyor. Yani filmde o .50 kalibrelik ağır makineli ile kapı, duvar, pencere yıkılıyordu. Burada, duvarlardan bırakın yıkılmayı adam gibi vurulma efekti bile yansımıyor. Bu bence grafik bakımından en önemli eksi noktası bu. Ayrıca bu Delta Force serisi bu pencere camı korkusunu üzerinden atamadı. Hala cam yerine aptal kaplamaları kullanıyorlar veya evleri camsız yapıyorlar. Uzaktan bakılınca hoş ama yanına gelince mafiş?Ayrıca oyuna kan efekti koymuşlar ama biraz az. Adam vurulunca kanın fışkırdığını görüyoruz ama duvarlar bulaşan veya yere akan kan göremiyoruz. Ama haklarını vermek lazım, ölmeler bayağı iyi. Adamları vücutlarının farklı noktalarından vurduğunuzda farklı ölüş tarzları var ki gerçekten güzel olmuş. Gerçi arada sırada, vurulunca takla atarak ölenleri filan görüyoruz ama olsun canım o kadar kusur kadı kızında da olur ayrıca kullandığımız araç, gereç, silah ve ekipman mükemmele yakın çizilmiş. Askerlerimizin hareketleri de oldukça güzel modellenmiş. Ayrıca üniformalarda gerçek kumaş gibi gözüküyor.
Oyun minimum sistem olarak 8 MB ekran kartı istiyor fakat bu seviyede bir ekran kartıyla tüm özellikler kapalı olarak belki oynayabilirsiniz. Sağlıklı bir oynayış için en az 32 MB? lık bir kart şart. Ben AMD 2000+, 256 MB DDR RAM ve 64 MB DDR RAM? li GeForce4 ile tüm özellikleri full oynadım takılma falan olmadı. Ama çatışmaların çok olduğu bazı bölümlerde oyun yavaşlayabiliyor.
Hmmm evet, yazının sonuna geldik demek. Bence Delta Force: Black Hawk Down, serinin eksik noktalarını telafi etmek için üzerinde oldukça çalışılmış, heyecanlı, sürükleyici, artık sıkmaya başlayan taktik FPS-Aksiyon türünden klasik FPS türüne yumuşak geçiş yapmak üzere tasarlanmış bir oyun. Açıkçası kuşkuyla beklediğim bir oyundu fakat bana oldukça zevkli saatler yaşattı. Evet belki size önüne çıkanı vur, öldür ilerle gibi bir oyun gelebilir ama gerçekten çok sürükleyici bir oyun olduğu kesin. Bence indirin ve hemen oynayın. Ama şunu da ifade edeyim ki oyun buram buram Amerikan propagandası kokuyor. Bu da mide bulandırıcı diğer bir husus. İyi oyunlar dilerim, görüşmek üzere.

MİNİMUM SİSTEM GEREKSİNİMLERİİşlemci: Pentium III 500 MHz
RAM: 192 MB
Direct X Versiyon 8.1+
Ekran Kartı: Direct 3D destekli - 32MB
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
OYUN LİNKLERİ[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]yamserkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Tony Hawk's Pro Skater 4 yamserkan Oyun İndir 0 03 Haziran 2013 13:48
Delta Force: Black Hawk Down yamserkan Oyun İndir 0 03 Haziran 2013 13:43
Delta Force: Black Hawk Down Full Tek Link İndir Kheron Oyun İndir 0 22 Mayıs 2013 18:50
Bu Gemi Delta Yaprmı ? dahotyo54 Darkorbit Sorular,Sorunlar ve Üye Paylaşımları 4 20 Ocak 2013 22:47
Delta [BlueSpark] BlueSpark DarkOrbit Ekran Görüntüleri ve Videolar 11 30 Eylül 2012 22:38

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 06:53.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750