Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Pc Oyunları > Oyun Dünyası > Oyun İncelemeleri

Oyun İncelemeleri Pc Oyunları hakkında incelemeleri bu bölüme yazabilirsiniz.


Far Cry 3 İnceleme

Oyun İncelemeleri


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 22 Haziran 2014   #1
TheStaRz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 19 Haziran 2014
Alter: 22
Mesajlar: 198
Konular: 102
Rep Puanı: 133
Rep Gücü: 202
Rep Derecesi : TheStaRz will become famous soon enoughTheStaRz will become famous soon enough
Aldığı Teşekkürler: 5
Ettiği Teşekkürler: 0
Post Far Cry 3 İnceleme

Video oyunları tarihi çok fazla başarı hikâyesi içeriyor. Sevilen serilere imza atan Crytek firmasının hikâyesi de aslında başlı başına bir başarı örneği. 2004 yılında sessiz sedasız sayılabilecek şekilde piyasaya çıkan Far Cry, Ubisoft tarafından dağıtılmasının verdiği avantajı iyi kullanmış ve çıktıktan sonra oyuncular arasında kulaktan kulağa hızla yayılmıştı. Almanya'da kurulan bir firmanın oyunu olan Far Cry, yine bu yapımcıların kendilerinin ürettiği “CryEngine” motorunu kullanıyordu.

Oyun hiç beklenmemesine rağmen büyük bir başarı yakalayarak ilk dört ayında 750.000'e yakın sattı. Bu başarı hem gözlerin Crytek firmasına çevrilmesini sağladı, hem de
oldukça uzun sürecek bir serinin de ilk adımı oldu.

Far Cry'ın yakaladığı bu başarının ardından yaşananları herkes biliyor. Crytek ile Ubisoft arasındaki anlaşmazlık dava sürecine kadar uzanmış, Far Cry'ın isim hakları Ubisoft tarafından alınmış ve Crytek firması “Crysis” isminde yeni bir seriye yönelmişti. Bu olayların ardından Ubisoft'un seriyi nasıl bir yöne kaydıracağı merakla beklenirken, bu beklentilere verilen cevap pek de hoş değildi: Tropik bir adadan bir anda çöle kayan seri, onlarca yenilik denemesi ve bunların bir kısmının başarısız olmasıyla ikinci oyunuyla hayal kırıklığı yarattı. 2008'de çıkan ikinci oyunun kısmen başarısız olması ise, Ubisoft'u yaptığı hataları tamamen düzeltmeye sevk etti ve geçtiğimiz günlerde Ubisoft bir kez daha Far Cry 3 ile karşımıza çıktı.

Öncelikle belirtilmesi gereken çok önemli bir nokta var Far Cry 3 hakkında. Yeni oyun serinin ikinci oyunuyla hiçbir benzerlik göstermiyor. İkinci oyunda denenen ve başarısız olan hiçbir mekanik bu sefer kullanılmamış, yerine çok daha hikâye odaklı bir oynanış getirilmiş. Zaten açık dünya olarak tasarlanan Far Cry 3, senaryonun getirdiği kırılmalar ve yan görevler sayesinde de serinin kesinlikle en iyisi konumunda.Oyunun hikâyesine kısaca göz atmak gerekirse, ana karakterimiz Jason Brody arkadaşları ve ailesinden üyelerle Rook ismindeki bir adaya gidiyor. Bu adanın özelliği, içeriğinde çok fazla korsan olması. Bu korsanların da en delisi olan Vaas, karakterimizi ve arkadaşlarınızı kaçırıyor ve fidye için kullanmaya çalışıyor. Biz kafesimizden kaçmayı başarıyoruz ve hem tatil için geldiğimiz adada hayatta kalmayı öğrenmeye, hem de Vaas'ın elindeki arkadaşlarımızı ve ailemizin üyelerini kurtarmaya çalışıyoruz. Hikâyenin çok fazla detaya sahip olması ve muhtemelen son dönemlerin en iyi yan karakterlerinden olan Vaas'ın baş düşmanımız olması, Far Cry 3'ün oyuncuları bağlama açısından en büyük kozu olsa gerek.

Jason ismindeki karakterimizi yönlendirmeye başladığımızda, izlediğimiz ara videolar ve hikâyenin gidişatı boyunca bir şeylerin farkına varmaya başlıyoruz. Normal bir öğrenci olan Jason, bu cehennem ortamında hayatta kalmak için bıçak kullanmayı öğrenmeli, sağdan soldan bulduğu bitkilerle kendisine serumlar hazırlamalı ve devasa büyüklükteki adada karşılaştığı korsanlarla mücadele etmeli. Bütün bunları yaparken en büyük yardımcısı ise biz oyuncular oluyor.

Senaryo adına söylemek istediğimiz en önemli şeylerden biri ise, yapımcıların oyuncuları görevleri yapıp yapmama konusunda tamamen serbest bırakması. İsterseniz hiç ara vermeden ana hikâyeyi bitirebilir, isterseniz de ana hikâyeye hiç bulaşmadan tamamen yan görevler odaklı bir oynanışa girişebilirsiniz. Ya da ikisini de yapmayıp, devasa büyüklükteki adanın keyfini çıkarabilir ve tamamen rastgele gelişen olaylar karşısında hareketlerinizi belirleyebilirsiniz.Far Cry 3'ün sıradan bir FPS oyunu olmamasını sağlayan özelliklerinden biri ise, oyundaki gelişim sisteminin oldukça iyi işliyor olması. Hem görevler sırasında, hem de görev dışında yaptığınız tüm hareketler karakterinizin gelişimi için önemli bir durumda. Düşmanlarınızı nasıl ve neresinden öldürdüğünüzden tutun da hangi silahları kullandığınıza, gizli şekilde oynuyorsanız bunu ne kadar başarılı şekilde yaptığınızdan aklınıza gelebilecek tüm başlıklardaki hareketlerinize göre tecrübe puanları kazanıyorsunuz. Bu tecrübe puanları ile de seviye atlıyor, her yeni seviyede kazanacağınız yetenek puanlarıyla da klasik RYO'larda olduğu gibi çeşitli başlıklar altında karakterinizi geliştirebiliyorsunuz. Yapımcıların bu karakter gelişimini görsel olarak ifade etme seçimi ise epey manidar olmuş. Kazandığınız her yeni yetenek vücudunuza yeni bir dövme olarak ekleniyor. Böylece oyunun başında dövmesi olmayan Jason, oyunun sonlarına doğru dövmelerle doluyor ve bu da oldukça hoş bir görüntü sağlıyor. Bu arada, kazanacağınız yeteneklerin bir kısmı dolaylı şekilde etki yaparken, bazıları da doğrudan yeni hareketler ve öldürme şekilleri olarak ortaya çıkıyor.

Yapımcılar açık dünya şekilde tasarladıkları Rook adasının hikâyeyi destekleyen birçok yönü bulunuyor. Bunlardan ilki, haritanın belirli noktalarında yer alan 18 radyo istasyonu. Vaas tarafından bu istasyonlara sinyal bozucular yerleştirilmiş ve bu yüzden haritanın tüm bölümleri oyunun başında açılmış değil. Bu sinyal bozucuları istasyonlardan çıkardığımızda, o bölgedeki yerleşim yerleri, korsan yerleşkeleri, dükkanlar, av bölgeleri gibi özellikler radarınızda ortaya çıkıyor. Ama bu işlemi yapana kadar bu yerleri göremiyorsunuz. Vaas'ın liderliğindeki diğer korsanlarla başınızın çok fazla belaya girmemesi için bu sinyal bozucuları hızlı şekilde çıkarmanızda fayda var. Yoksa bir nevi kör şekilde ilerliyor ve çevrenizde neler olup bittiğini radarınızdan takip edemiyorsunuz.Oyunun açık dünya şekilde tasarlanması, yapımcıların eline mükemmel bir kozu da vermiş durumda; rastgele olaylar. Birçok oyunun yapımcısı çıkış tarihi yaklaştıkça “oyunumuzda rastgele olaylar olacak” dese de genelde bu sözler çok kısıtlı kalır. Far Cry 3'ün son dönemde piyasaya çıkan oyunlardan ayrıldığı bir diğer yön de aslında bu. Oyun inanılmaz bir rastgele olay cenneti konumunda. Peşinize takılan korsanlardan kaçarken ormandaki hayvanların saldırısına uğrayabilir ya da düşmanlarınız bir anda kendilerini aslanlarla boğuşurken bulabilir. Ya da ormandan bir anda kendinizi yola attığınızda oradan geçen bir yerlinin arabasının altında kalabilirsiniz. Bunun gibi sınırsız rastgele olay, Far Cry 3'deki dünyanın ana karakter dışında da yaşadığına dair en büyük kanıt konumunda. Bu rastgelelik düşmanlarınızla savaştığınız sıradaki seçimlerinizi de etkiliyor. Korsanları nasıl öldüreceğiniz tamamen size bırakılmış durumda. İsterseniz klasik FPS'lerdeki gibi silahınıza davranın, isterseniz düşmanlarınızın bulunduğu evi ateşe verin ya da onların dikkatini dağıtarak arkalarından dolaşıp çatışmaya girmeden yolunuza devam edin. Oyun boyunca nasıl davranacağınız tamamen sizin elinizde ve oyun buna hiçbir şekilde karışmıyor.

Az önce bahsettiğimiz radyo istasyonlarındaki sinyal bozucuları kaldırdığınızda, o bölgeye ait detaylar radarınıza yükleniyor dediğimiz gibi. Tabi bunların dışında, bölgedeki yan görevler de ortaya çıkıyor. Vaas ile olan ana hikâyedeki mücadelenize istediğiniz anda ara verip girebileceğiniz bu yan görevlerin bazıları ana hikâyeyi detaylandırıyor, bazıları haritayı daha iyi öğrenmenizi sağlıyor, bazıları ise tamamen eğlence odaklı görevler sunuyor. Yan görevleri gerçekleştirerek buradan kazandığınız tecrübe puanlarıyla da karakterinizi daha hızlı geliştirebileceğinizi unutmayın. Radyo istasyonlarına dair unutmadan söylememiz gereken son şey ise, yakın çevredeki halkın sinyal bozucuları kaldırdığınızda ise çok daha iyi davranıyor olması. Bazıları silahları bedava verirken, bazıları da silahlarınız için cephane sağlayabiliyor. Ayrıca yine o bölgedeki halkın isteklerini yerine getirerek para kazanabiliyorsunuz.Haritaya dair bir diğer konu, devasa büyüklükteki bu haritanın belirli noktalarında korsanlar tarafından merkezler kurulmuş olması. Bu merkezlerin sınırları içerisine girdiğinizde, çoğunlukla yolda veya ormanlık alanlarda korsanlarla karşılaşıyorsunuz ve çatışmak ya da kaçmak zorunda kalıyorsunuz. Bu merkezleri ele geçirmediğiniz sürece de bu durum sürekli devam ediyor. Bir kere ele geçirdiğiniz merkezler ise tamamen size ait oluyor ve o bölgede bir daha korsanlarla karşılaşmıyorsunuz. Merkezleri ele geçirmenin daha fazla yan görev ve “hızlı ulaşım” gibi artıları da var.

Hızlı ulaşım demişken, oyuncuların Far Cry 2'de epey dert yandıkları bir konu da bu oyunda halledilmiş durumda. İkinci oyundaki harita büyüklüğüne göre hızlı ulaşım noktalarının azlığı epey eleştirilmişti. Bunu dikkate alan yapımcılar, bu sefer hızlı ulaşım noktalarını epey fazla tutmuşlar. Bu yüzden bir noktadan diğerine giderken zaman kaybetmiyorsunuz.

Klasik çoklu oyunculu modların dışında yeni modlarla da bu alanda kendini gösteren Far Cry 3, asıl silahı olan tek kişilik senaryo dışında da oyuncuların yüzünü güldürmeyi planlıyor. Call of Duty'nin sahip olduğu bir sistemi benimseyen oyun, seviye atladıkça açılan silahlar ve perk sistemiyle oyuncuların karşısına çıkıyor. Left 4 Dead'i anımsatan co-op modu da oyuncuları uzun süre ekran başında tutmaya yetecek kalitede.

Far Cry 3 hem senaryo ve atmosfer, hem de oynanış anlamında son dönemlerin en iyi FPS'lerinden biri hiç kuşkusuz. Bu başarısının yanında teknik anlamda da oldukça iyi durumda üstelik.Ubisoft Montreal ve oyuna katkısı bulunan diğer yapımcı grupları, Havok fizik motoruyla çalışan Dunia Engine 2'yi kullandılar. Bu da oyunu “grafik” başlığı altında oldukça güçlü kılıyor. Oyun gerek çevre modellemeleri, gerekse karakter modellemeleri açısından oldukça kaliteli. Silah modellemelerinin de ortalamanın üstünde olması, Far Cry 3'ün görsellik anlamında da oyuncuları mutlu edebileceği anlamına geliyor.

Ses ve müzik konusunda da Ubisoft doğru seçimler yapmış. Seri boyunca başarılı olan çevre sesleri (su sesleri, konuşmalar, ağaçlar vs) üçüncü oyunda da kalitesini koruyor. Oyunun bu başlıktaki asıl başarısı ise, üzerine çok fazla uğraşıldığı belli olan karakter seslendirmeleri. Hem ana karakterimiz olan Jason'ın, hem de Vaas gibi güçlü yan karakterlerin seslendirmeleri o kadar yerinde ve doğru yapılmış ki, yapımcıların yansıtmak istediği deliliği çok iyi anlatıyorlar.

Toparlamak gerekirse, son dönemlerin en başarılı FPS'lerinden biri olan Far Cry 3, “Vaas” gibi harika bir yan karakter üzerinden anlattığı hikâyesiyle oyuncuları ekran başına kilitlemeyi başarıyor. Kaliteli senaryosu dışında yarattığı atmosfer ile verdiği sözlerin tamamını tutan Ubisoft, serinin ikinci oyununda yaptığı hatalarla üzdüğü oyuncuların tamamından başarılı şekilde özür dilemiş gibi. Far Cry 3'ü ve haliyle Jason'ın Vaas ile olan hikâyesini sakın kaçırmayın!Üye Profil Bilgileri
TheStaRz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 15 Eylül 2014   #2
Torrenter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 15 Eylül 2014
Alter: 25
Mesajlar: 23
Konular: 7
Rep Puanı: 274
Rep Gücü: 27
Rep Derecesi : Torrenter is a jewel in the roughTorrenter is a jewel in the roughTorrenter is a jewel in the rough
Aldığı Teşekkürler: 1
Ettiği Teşekkürler: 0
Standart Cevap: Far Cry 3 İnceleme

Teşekkürler ..12Üye Profil Bilgileri
2014 ÜN EN ÇOK İNDİRİLEN VE BEĞENİLEN 50 OYUNU

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
Torrenter isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 13 Aralık 2015   #3
Banned
Avatar Yok
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 10 Kasım 2015
Alter: 15
Mesajlar: 0
Konular: 11
Rep Puanı: 10
Rep Gücü: 0
Rep Derecesi : Cahitsanrah is on a distinguished road
Aldığı Teşekkürler: 1
Ettiği Teşekkürler: 6
Standart Cevap: Far Cry 3 İnceleme

Eline sağlık teşekkürler ederimCahitsanrah isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
S.W.I.N.E - İnceleme Revenge77 Oyun İncelemeleri 3 13 Aralık 2015 20:12
NBA 2K2 - İnceleme Revenge77 Oyun İncelemeleri 0 20 Haziran 2013 00:50
The Last Of Us - Ön İnceleme Revenge77 Oyun İncelemeleri 0 02 Şubat 2013 15:43
GTA 5 - Ön İnceleme Revenge77 Oyun İncelemeleri 0 02 Şubat 2013 15:31
Oni - İnceleme Revenge77 Oyun İncelemeleri 0 26 Ocak 2013 16:43

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 13:40.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750