Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Pc Oyunları > Oyun Dünyası > Oyun İncelemeleri

Oyun İncelemeleri Pc Oyunları hakkında incelemeleri bu bölüme yazabilirsiniz.


South Park: The Stick of Truth (PS3) (İnceleme)

Oyun İncelemeleri


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 10 Mart 2014   #1
Literary - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 16 Kasım 2013
Bulunduğu yer: PC Başı :)
Mesajlar: 916
Konular: 569
Rep Puanı: 10
Rep Gücü: 921
Rep Derecesi : Literary is on a distinguished road
Aldığı Teşekkürler: 10
Ettiği Teşekkürler: 9
Literary isimli Üyeye Skype üzeri Mesaj gönder
Standart South Park: The Stick of Truth (PS3) (İnceleme)

Açıkçası bir oyun hakkında bu kadar heyecanlanıp, bu kadar bekleyip, bu kadar oynayıp, bu kadar yazarken takılıp kalabileceğimi düşünmemiştim. En iyisi geçmişten girelim de öyle başlayalım.

South Park, Trey Parker ve Matt Stone’un yarattığı, bolca eleştirili, bolca esprili, bolca küfürlü bir animasyon dizisi. 17. Sezonunu tamamladığımız dizi, bu 17 sezon boyunca popüler kültürün çeşitli ikonları ve güncel olaylarla dalga geçerken, bir yandan da verdiği mesajlarla izleyenlere farklı bakış açıları sağladı.

Tüm bu 17 sezonu aldığınızı ve bir oyunun içine yerleştirdiğinizi düşünün. İşte South Park: The Stick of Truth, böyle zengin bir oyun.

Mahalledeki yeni çocuk

1998 yılında çıkan ilk South Park oyununu hatırlayan var mıdır bilmiyorum. FPS tarzında hazırlanan oyun, her ne kadar seriyi konu alıyor olsa da, pek de başarılı bir yapım değildi. Ancak aradan geçen 16 sene, işleri oldukça değiştirmiş görünüyor.O ünlü Stick of Truth bu işte, bir dal parçası

Kısaca oyunun genel özellikleriyle işe başlayalım. Oyunumuz sıra tabanlı bir RPG. 2 boyutlu grafiklere sahip. Ancak 2 boyutlu dediğimizde dudağınızı hemen bükmeyin. The Stick of Truth’u oynarken, South Park’ın uzun metrajlı interaktif bir filmini izliyor hissine kapılıyorsunuz. Görsellik birebir TV şovuyla aynı. The Stick of Truth, South Park kasabasına yeni bir çocuğun taşınmasıyla başlıyor. Tabi bu çocuk da sizsiniz. Karakterinizi oluşturduktan sonra sınıfınızı seçiyorsunuz. Savaşçı (Fighter), Büyücü (Mage), Hırsız (Thief) ve Yahudi (Jew) sınıflarından birini seçiyorsunuz. Bu arada hemen bahsedelim, Jew sınıfı Cartman tarafından uydurulan, paladin/monk karışımı ilginç bir sınıf (Ne de olsa Cartman’ın Yahudilerle geçtiği dalgalara alıştık).

Gelelim oyunda neler yaptığımıza. Karakterimiz South Park’ta istediği gibi geziyor. Bu sırada yeni görevler alıyor ve gelişiyor. Hikayenin akışını sağlamak için yapmamız gereken ana görevlerin yanında, hem tecrübe puanı, hem de eşya kazanmamızı sağlayan ek görevler de bulunuyor. Az sonra tüm bu görevlerden detaylı bir şekilde bahsedeceğim.Cartman'ın üssü Kupa Kalesi

Elimizde bir nevi oyunun menüsü niteliğinde olan bir akıllı telefonumuz mevcut. Bu telefonu açtığımızda karşımıza Facebook benzeri bir sayfa beliriyor. Çeşitli sekmelere ayrılmış bu ekranda arkadaş olarak eklediğimiz karakterleri, kendi karakterimizin bilgilerini, diğer karakterlerden aldığımız mesajları, yeteneklerimizi, envanterimizi, görevlerimizi, toplanabilen eşyaları ve haritayı detaylıca görebiliyoruz.

Peki ya tipik bir RPG’den ne farkı var?

Yukarıdaki soruyu birçoğunuzun soracağına eminim. South Park: The Stick of Truth, asıl vuruşunu esprili anlatımıyla sağlıyor. Örneğin Cartman’la tanıştığınız ilk sahnede Cartman size adınızı soruyor ve karşılığında “Yani sana ***çuvalı diyeceğim öyle mi?” diye soruyor. “Hayır” cevabını verip adınızı yazsanız bile Cartman size aynı şekilde seslenmeye devam ediyor.


Facebook benzeri bu ekrandan arkadaşlarınızı ekliyorsunuz

Bu esprili anlatım oyunun her yerinde mevcut. Örnek olarak savaştığımız karakterler bakalım. Cartman’ın ordusu elf çocuklara Stick of Truth’u çaldıkları için savaş açtığı için, South Park’ta orada burada göreceğiniz elf kıyafetleri giyen çocuklarla savaşıyorsunuz. Bunun yanında evsizler, uyuşturucu müptelaları, mutant fareler, güvenlik görevlileri, Justin Bieber hayranları (yoksa Belieber mı demeliydik?) ve benzer birçok gruba karşı dövüşebiliyorsunuz. Dövüşlerin mekaniği de oldukça eğlenceli. Karakterlerinizde HP yani sağlık puanı ve PP (evet PiPi diye okunuyor) adı verilen sihir puanı bulunuyor. Yaptığınız fiziksel hareketler herhangi bir PP harcamasa da, yetenekleriniz belli puanlarda PP harcıyor. Örneğin benim seçtiğim büyücü karakter, karşısındaki düşmanı çatapatla yakmak için 8 PP harcıyordu. Her dövüşte sıra tabanlı olarak hareketleriniz yapıyorsunuz. Sıra size geldiğinde envanterinizden sağlık tamamlayan çıtır çerezlerden tutun da çikolatalara kadar birçok abur cubur yiyebilir, düşmanın size yaptığı bir etkiyi gidermek için su içebilir, PP’nizi arttırmak için de buna uygun yiyecekleri yiyebiliyorsunuz. Tabi fazla abur cuburun sonu da ishalle sonuçlanabiliyor (Ciddiyim, espri değildi bu). Dövüşte galip geldiğinizde ise rakibiniz yerde yatarken ganimetleri toplayabiliyorsunuz. Bazı durumlarda karşınıza üçlü dörtlü gruplar çıkabilirken, bazen de tek ve güçlü bir “boss” diyebileceğimiz düşmanlar da bulunabiliyor. Dövüşlerde özellikle Heavy Rain ve yeni nesil birçok FPS oyununda gördüğümüz quick-time event’ler yer alıyor. Bu QTE’ler sizin “mükemmel” vuruş yapmanızı ya da “mükemmel” blok yapmanızı sağlıyor. Ayrıca yeteneklerinizi kullanırken yaptığınız kombinasyonlar da dövüş mekaniklerini zenginleştiriyor. Bu arada özellikle “Dragonshout” yapmayı unutmayın, yaptığınızda ne demek istediğimi anlayacaksınız.


Stick of Truth'un sınıfları: Dövüşçü, Büyücü, Hırsız ve.... Yahudi

South Park kasabasını her ne kadar diziden tanıyor olsanız da, oyunda tamamen düzgün bir şekilde haritalandırılmış olarak karşımıza çıkıyor. Alışveriş Merkezi’nin, Token’ın evinin, Jimbo’nun silah dükkanının ve diğer bütün önemli karakterlerin yerleri belli ve diziye uyumlu. Hatta ordan oraya giderken uğraşmayın diye özürlü arkadaşımız Timmy’nin bisikletiyle (atıyla mı demeliydim?) sizi belli noktalara götürebildiği bir sistem de oyuna eklenmiş. Harita üzerinden görevlerinizin nerede olduğunu da görüyorsunuz. Bu da büyük bir kolaylık sağlıyor.

Eşya sistemi de oldukça başarılı. Genel olarak South Park’a uygun bir silah/zırh mantığı var. Stick of Truth’un da basit bir dal parçası olması bunun en güzel örneği belki de. Ya da Level 2 Bling’i taktığınızda %10 daha fazla para düşürecek olmanız küçük ve eğlenceli ayrıntılar. Bunun dışında etrafta bulacağınız “çöp” eşyalar bile dizinin çeşitli bölümlerine referanslar içerdiği için bunları görmek ve açıklamalarını okumak bile eğlenceli. Silahlarınızın da çeşitli özellikleri mevcut, ayrıca bu özellikleri zırhlara da takabildiğimiz rozetlerle de geliştirmek mümkün. Tüm bunların dışında karakterimizin görünümünü etkileyen sakal, gözlük, çene yapısı, saç gibi eklentileri de toplayabiliyoruz.

“Mmmmphphpmhmgmgmgpmhmgpmgpgpm gpm!”

Elim klavyeye çarpmadı hayır, yukarda yazan Kenny’nin konuşmasıyla “Bana güzel bir çiçek getir genç savaşçı” demekti. Konu South Park olunca böyle görevler oluyor işte oyunda. Genç prenses kılığına giren Kenny, bize bunu dedikten sonra görev metni olarak “Kenny’ye çiçek bulup götür” dediğinde anlıyorsunuz görevi. Bir diğer görevde pederle konuştuktan sonra kendisi size “Doğru yolu İsa’yı bulduğunda bulacaksın” diyor. Peki ya göreviniz? Evet, “İsa’yı bulmak”. Kendisini kilisedeki sıraların arasında kıkır kıkır gülerken buluyorsunuz. Bu ve benzer o kadar çok görev var ki. Hem de bu görevler ana konuyla ilgili değil. Ben oyunun ilk 1-2 saatini South Park’ı gezerek, her eve girerek, herkesle konuşarak geçirdim. Ana görevleri erteleyebildiğim kadar erteledim. Çekmecelerden 5 adet don toplamak, anaokulu çocuklarıyla saklambaç oynamak ve onları South Park’ın tümünde aramak, Jimbo’dan satın aldığım bir rehberle birlikte South Park’taki ilginç hayvanları (mutant bakteri, çiftlik ineği vb.) avlamak gibi komik ve bir o kadar da eğlenceli yan görevler, bu yan görevlerdeki konuşmalar ve espriler sizin bir dakika olsun ciddi durmanıza imkân tanımıyor.Görevleri bırakın, oyunda o kadar çok ayrıntı var ki, ikinci kişiliği Professor Chaos olan Butters’ın gizli deposu, Cartman’ın odasındaki teypte çalan şarkılar ve çekmecesinde bulabileceğiniz Hristiyan Rock albümü yaparak ünlü olduğu bölümdeki Faith +1 albümü, Stan’in dolabından çıkmayacağını söyleyen Tom Cruise, Cartman’ın annesinin yatak odasındaki çekmecede bulacaklarınız (!), Kenny’nin dolabındaki Mysterion kostümü vb. Diziyi ilk bölümden bu yana izleyenler, oyundaki detayları görünce ağızları açık kalacak. Hala aklıma ManBearPig arayan Al Gore geliyor ve gülüyorum. Hadi onları geçtim, video oyunlarına yapılan göndermelere, hatta oyunun sıra tabanlı olması hakkında yapılan “Neden sıra tabanlı? –Çünkü öyle. Bu işin doğası gereği böyle.” benzeri yorumlara bile katıla katıla gülüyorsunuz.Oyun boyunca neredeyse dizinin 17 sezonu boyunca gördüğümüz tüm karakterleri görüyoruz. Aklınıza kim gelirse, neredeyse hepsi oyunda. Ayrıca etrafta dolaşan South Park sakinleri de kasabaya yaşayan bir hava katıyor. Buna oyunun sesleri de dahil. Ekstra bir şey söylemeye gerek yok, çünkü Stick of Truth’un sesleri, şovun birebir aynıları. Müzik konusunda orkestral seçim oldukça başarılı olmuş. Hele de Cartman’ın Latince olduğunu düşündüğüm seslendirmesiyle, duydukça yüzünüzden gülümseme eksik olmuyor.

Mr. Hankey the Christmas Poo!

Şimdi bu oyun hakkında ne desem az. Belki South Park sevmiyor olabilirsiniz, eğer öyleyse zaten bu incelemeyi okumanıza gerek yoktu. Ancak South Park’a başlayacaksanız ya da bir süredir izliyorsanız, emin olun bu oyun sizin South Park hayranlığınızı arttıracak. Diziyi 17 sezondur kaçırmadan takip ediyorsanız, Stick of Truth kesinlikle edinmeniz gereken bir oyun. Öyle ki RPG sevmeyenleri bile başında saatlerce tutacak kadar içeriğe sahip. 18. Sezonu beklediğimiz bu günlerde ise bu oyun, adeta başlı başına bir sezon gibi. Trey Parker ve Matt Stone’un geliştirme aşamasına bu kadar karışmasaydı ortaya ne çıkardı bilemiyorum ancak şunu söylemem gerekiyor, iyi ki karışmışlar, iyi ki böyle bir oyun yapılmış. Kesinlikle bir klasik.Üye Profil Bilgileri

Literary isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 19 Nisan 2014   #2
Avatar Yok
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 19 Nisan 2014
Alter: 33
Mesajlar: 21
Konular: 1
Rep Puanı: 10
Rep Gücü: 26
Rep Derecesi : HOTS is on a distinguished road
Aldığı Teşekkürler: 0
Ettiği Teşekkürler: 0
Standart Cevap: South Park: The Stick of Truth (PS3) (İnceleme)

teşekkürlerHOTS isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 13 Aralık 2015   #3
Banned
Avatar Yok
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 10 Kasım 2015
Alter: 15
Mesajlar: 0
Konular: 11
Rep Puanı: 10
Rep Gücü: 0
Rep Derecesi : Cahitsanrah is on a distinguished road
Aldığı Teşekkürler: 1
Ettiği Teşekkürler: 6
Standart Cevap: South Park: The Stick of Truth (PS3) (İnceleme)

Eline sağlık teşekkürler ederimCahitsanrah isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Xbox One - PS4 savaşı South Park'a konu oldu Revenge77 Oyun Haberleri 0 14 Kasım 2013 18:13
Stick of Truth ertelendi! Aliaena Oyun Haberleri 0 01 Kasım 2013 00:14
Truth or Dare (Doğruluk mu Cesaret mi ?) - 2012 - İmdb: 5.5 - Online İzle deletes61 Film Paylaşımları 0 23 Haziran 2013 18:33
Karanlik Gerçek - A Dark Truth 2012 WEB-DL XViD BTRG - Türkçe Dublaj ericcantonaa Film Paylaşımları 0 17 Mart 2013 12:47
Park Nofearblack Komik Yazılar & Fıkralar 0 28 Ocak 2013 02:21

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 02:16.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750