Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Pc Oyunları > Oyun Dünyası > Oyun İncelemeleri

Oyun İncelemeleri Pc Oyunları hakkında incelemeleri bu bölüme yazabilirsiniz.


C & C: Renegade - İnceleme

Oyun İncelemeleri


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 22 Temmuz 2013   #1
=-BARIŞ-=
Revenge77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 07 Ocak 2013
Bulunduğu yer: İstanbul
Alter: 27
Mesajlar: 2.727
Konular: 2435
Rep Puanı: 3970
Rep Gücü: 2733
Rep Derecesi : Revenge77 has a reputation beyond reputeRevenge77 has a reputation beyond reputeRevenge77 has a reputation beyond reputeRevenge77 has a reputation beyond reputeRevenge77 has a reputation beyond reputeRevenge77 has a reputation beyond reputeRevenge77 has a reputation beyond reputeRevenge77 has a reputation beyond reputeRevenge77 has a reputation beyond reputeRevenge77 has a reputation beyond reputeRevenge77 has a reputation beyond repute
Aldığı Teşekkürler: 19
Ettiği Teşekkürler: 0
Standart C & C: Renegade - İnceleme

Ne olacaktı? Yılların strateji ustası Westwood firması, unutulmaz klasiği C&C’yi FPS türüne çevirerek ne derece başarı sağlayabilecekti? Bunca fps varken –ve bi o kadarı da iddialıyken (Medal of Honor gibi)- renegade kendine nasıl bir yer edinecekti?
Her şeyden önce tüm bu soru yumağının içinde böyle bir değişim cesareti gösterdiğinden dolayı Westwood bir takdiri hakediyor. Ancak bu değişimin ardında FPS türünün anlam veremediğim bir şekilde alıcı bulması mı yoksa firmanın amatör bir ruhla radikal bir manevra mı gerçekleştirmek istediğini doğrusu şu aşamada kestirmek güç, belki de yersiz. Çünkü Renegade elimizde ve artık onu kurmamız elimizde.
C&C’yi hepimizin duymuşluğu vardır. Teknolojik olarak kökü yine aynı firmanın amigadaki DUNE2’sine dayanan strateji oyunu en son YURI’S REVENGE görev paketiyle kendini yenilemişti. C&C Amerikan ve Rus mücadelesini olası dünya savaşlarıyla ve global terorizmle teknolojinin savaş başlığı altında kullanılmasını gözler önüne sererek anlatan gerçek zamanlı stratejilerin ilklerindendi. Oyunun yüksek derecede oynanabilirliği, dönemine göre yükselttiği çıta ve sürükleyicilik gibi unsurlar oyunu firmanın ve oyuncuların gözbebeği haline getirmişti.
Şimdi ise firmanın merakla beklenen FPS’sini oynamanın zamanı geldi. Dev bir strateji oyunu içerisinde, kendine has özelliklerle dolu bu dünyada, mouse başında yön veren kişiden savaşın ortasındaki asker konumuna gelmenin sırası. Artık gördüğümüz, üretip patlattığımız binaların içlerine girip, aldığımız emirler doğrultusunda sıcak savaşlar yaşayacağız.
BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ ?
  • Westwood firmasının 1991’de adventure ağırlıklı DuneI ve RTS kilometre taşı DuneII’yi 1993 yılında Amiga 500 için 4 disket olarak piyasaya sürdüğünü ?
  • PC sürümünden itibaren C&C’nin intro ve demolarında gerçek karakterlerin kullanıldığını ancak RENEGADE’de sinematiklerin oyun motoruyla yapıldığını?
Tek ve Çoklu oyuncu olanağı sağlayan Renegade’in konusu dünya güvenliğini tehdit etmek amaçlı kaçırılan bilimadamlarının peşine düşmek ve bu noktadan itibaren zenginleşen bir hikayeye dayanıyor. Bilimadamlarını hapis tuttukları olası yerlere girip çıkarak, vurulan uçağımızın düştüğü düşman adasından kendimizi kurtararak ve denizaltında gizli bölmeler bularak zengileşen bir oyun hikayesi bulunmakta. Tek kişilik mod için toplam on iki görev mevcut. Ancak bu görevler yeterince uzunlar. Bunun yanında haritaların da geniş olması sebebiyle ikincil, üçüncül ve hatta gizli görevler de oyunda belirmekte. Böyle olunca sık sık kayıt yapmak lehinize olacaktır. Unutmadan bazen bu ikincil görevlerin ana göreve faydasının da olduğunu belirtmeliyim. Örneğin bir askeri kurtararak yardımcı güç ve yeni silah bulup yolunuza daha emin gidebiliyorsunuz. Ya da o görevi tamamlarken arka bir yol bularak düşmanlarınızı şaşırtabiliyorsunuz.
Bu arada böylesine büyük bir haritada en büyük yardımcınız kolunuzdaki EVA adlı bir cihaz. EVA’yı (Electronic Video Access/Elektronik Video Aygıtı[Baş harfler iki dilde de tutuyorJ])gelişmiş bir pusula olarak da düşünebilirsiniz. Sol tarafta yer alan bu cihaz ile enerjinizi, zırhınızı ve daha da önemlisi radardaki düşmanlarınızı ve hedeflerinizi görebilirsiniz. Yeşil büyük yıldız ana hedefiniz olurken kırmızı noktalar düşman birliklerini göstermekte. Bu arada sağ üst köşede göreceğiniz “range” ise metre cinsinden ana hedefinize olan mesafenizi gösterecektir.
BİNA YIKMAK, YAPMAKTAN DAHA ZOR!
Dev radarlardan yayılan radyo dalgaları EVA’nızı bozacaktır. Bunun için onları yok etmeniz gerekmekte. İster radar ister rafineri olsun binaları yok etmek için artık bir sıra tank seçip saldıramıyorsunuz. Bunun yerine binanın içine girip en aşağı kata doğru asansörlerle inmeniz ve patlayıcılarla merkezi etkisiz hale getirmeniz gerekmekte. Aslında bu noktada hangi binayı yok edeceğiniz de oyunun strateji bakımından artıları. Örneğin dev lazerleri geçmek için “powerplant” adlı güç kaynağını yok etmeniz gerekmekte. Bu sayede düşman üssünü üretimden ve müdafaadan düşürmüş olursunuz.
Tek kişilik oyunu etkileyen zorluk ayarı ise üç kademeden oluşmuş durumda. Bu zorluk seviyesi önünüze çıkan düşman sayısını, onların direncini, sizin silah ve sağlık taşıma kapasitenizi, otomatik hedef kitlenmesi gibi ayarları etkiliyor. Dolayısıyla düşman zekasının aynı kaldığını söyleyebilirim. Ancak düşman zekası rakiplerinizin sürekli ürediği düşünüldüğünden size gizli plan yapmak yerine, saldırı esnasında kaçış ve korunma gibi alanlarda geliştirilmiş. Bu bağlamda işinizin bazen çok zora girdiğini söylemek durumundayım.


KIRMIZI SPOR BİR TANKA NE DERSİNİZ?
Görevleri tamamlamanız için yürümek zorunda değilsiniz. Etrafta gördüğünüz araçların çoğunu kullanabilirsiniz. Çoğunu diyorum çünkü bazen düşman araçlarını etkisiz hale getirmeniz gerekiyor. Ya da sizi kıyıya getiren hovercraftların oyuna bir etksi olmayacağı için onları süremiyorsunuz. Bunun dışında park etmiş araçlara gönül rahatlığıyla binebilirsiniz. Araçların kullanımı ise son derece rahat. Yön tuşlarıyla aracı hareket ettirip, mouse ile silahı kontrol ediyorsunuz. Tabii bu özellik size büyük avantaj sağlıyor. Hepimizin favori aracı Mammoth tanka binip bir düzine askeri çiğnemek veya uzun yolları hızlı bir ciple kısa sürede katetmek sandığınızdan daha da eğlenceli. Bu arada arazinin eğimine göre sürüş esnasında dikkatli olmalısınız. Aksi takdirde benimim yaptığım gibi aracı James Bond edasıyla kullanmaya kalkarsanız düşüp takla atan ve parçalanan bir araçtan sağ sağlim kurtulma olasılığınız düşer.
YİNE AYNASIZLAR..YİNE GÜRÜLTÜLÜ SİLAHLAR
Karşınıza bir çok düşman çıkacak. Bunların çok başarılı modeller olmadığını söylemem gerekir. Ancak en önemli özelliği uzaktan bile diğer birliklerle ayrıma gidebiliyorsunuz. Düşmanlar C&C’den tanıdığımız bol miktarda gelen ve sürümden kazanılan normal askeler, alev püskürtenler, roket atan adamlar mevcut. Bu arada NOD OFFICER adlı şahsiyetlere dikkat etmenizi öneririm. Kendileri chaingun taşımakla beraber diğer adamlardan daha üstün olup “acil yardım” sinyali gönderebiliyorlar. Dolayısıyla bu adamları haklamadığınız sürece paraşütle yeni adam gelecek ve başınız daha da şişecektir. Bu adamlar gözetleme kulelerinde(sniper’ınıza çok iş düşecek) ve siperlerin arkasında bulunuyorlar. Engineer soyundan gelen adamlar da saldırı dışında çok etkili. C&C’de olduğu gibi mühendisler araç tamir edebiliyor ve bina ele geçirebiliyor. Bu alışılmış adamların dışında sürpriz karakterler de unutulmamış. SAKURA adlı bir zamanlar kahramanımızın takım arkadaşı eski bir yakuza ve son derece güçlü, tüpüyle havalanabilen ve çılgın CARLOS MENDOZA size yeterince sorun çıkaracaktır. Bunların yanında VISCEROID adlı mutantlaşmış dev sülükler de yolunuza çıkacaktır ki bunları etkisiz hale getirmek için alev silahınız birebir etkili, aksi takdirde kurşun israfına yol açarsınız. Tüm görevleri hallederken türlü silahlar kullanıyorsunuz. Onlar yukarıda da adı geçen bildiğimiz silahlar (tabanca, tüfek, dürbünlü, roketatar, chaingun, c4 vs..). Ancak çok oyunculu modda yeni silahların ortaya çıktığını söylemeliyim.
Oyunun C&C’nin dünyasından kopmaması için grafik motoru özel olarak hazırlanmış. Kuşbakışı ya da izometrik olarak gördüğümüz tüm binalar, kara, deniz ve hava üniteleri, nehirler, özellikle oyuna ıssızlık hissi veren kiremit rengi dev kayalar, hepsi üç boyutlu alana başarıyla taşınmış. Ancak grafik kalitesinin bu alanda uzmanlaşmış Return to Castle of Wolfenstein kadar başarılı olamadığını söylemek durumundayım. Bunun dışında oyunda çeşitli sistemlerde meydana gelen buglar mevcut. Bu gibi yama ve haritalar için firmanın sitesine arada bir göz atın. Bu arada şu an uçan birimleri kullanamıyorsunuz. Bunun için de kapsamlı bir ekleme paketinin hazırlandığını biliyoruz.
AĞ ÜZERİNDEN SALDIRMAK!
Oyun belki de gerçek nimetlerini Multiplayer modunda gösteriyor. Bu seçenekte LAN veya net üzerinden 32 kişilik oyun desteği sunan oyunda C&C’nin dünyasında gerçek bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Önceden belirlenen kredi, yıkım veya ele geçirme gibi görevi ilk tamamlayan ekip birinci oluyor. Ancak Bir taraftan harvesterlar sizin için kaynak toplayıp bunları rafinerilerde kredi haline getirirken, öbür yandan siz araçyapım binasının içine girip tank, cip ve türevi araçları üretebiliyorsunuz. Ardından asker üretim merkezlerine gidip dilediğiniz türden askerden dilediğiniz sayıda üretip, bunları araçlara koyup çeşitli stratejiler geliştirebiliyorsunuz. Tüm bunlar için istediğiniz binanın içine girip anamakineden etkileşim sağlayan E tuşuyla gelen menüden istediklerinizi belirtmek. GDI ve NOD’lar her ne kadar birbirinden değişik birimlere de sahip olsalar neticede büyük bir fark yok. İlk zamandan beri süre gelen GDI’ların tanklarda daha yıkıcı ve NOD’ların asker tiplerinde daha çeşitli ucuz ve etkili olduğu gerçeği değişmemiş.
Genel olarak oyunun işlenişine bakacak olursak. Kurgunun biraz fazla “kahramanvari” olduğunu söyleyebilirim. Her ne kadar bir ekipmiş gibi gözükseniz de tüm olay sizin hareketlerinizle şekillenmekte. Hal böyle olunca birtakım western klişeleri de oyunda yerini almış. Örneğin henüz eğitim başında size silahları öğrenirken “hadi dostum geç şu namluluları, havaifişeklere gel” tarzında laflar ya da araçları kullanmayı gösteren hatuna “sanırım benden hoşlandı.” Türünden laflar ciddi bir oyunda biraz eğreti kaçıyor. Bu bağlamda henüz ilk görevin başındaki sinematikte kahramanımızın “orada ölen siviller var, sizin emirlerinizi dinleyemem” demesi ve üsse gelen hovercraftlardan biri eksik alarmı ve tahmin edeceğiniz üzre sizin o araca binip savaşa dalmanız bu yaştan sonra biraz komik kaçıyor. Her zaman dediğim gibi Metal Gear Solid’de olduğu gibi konu ve işleniş bütünlüğü bir oyunu eşsiz kılan en önemli etkendir.
YURİ İLE İŞİMİZ BİTMEDİ...
Sonuç olarak bir devrim niteliği taşımasa da son derece keyifle oynanan oyun türleri arasında başarılı bir uyarlama olarak değerlendirebiliriz Renegade’i. Her ne kadar iki cd ve uzun bir kurulum da gerektirse oyunu bitirmek o kadar zaman almıyor. Neticede bizlere zevkli bir action sunan Westwood belki de bu oyunu daha kapsamlı bir FPS için ön hazırlık olabilir. Yuri ile işimizin bittiğini söylemek yanlış olur.Revenge77 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 28 Ocak 2014   #2
TheTURK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 28 Ocak 2014
Mesajlar: 29
Konular: 6
Rep Puanı: 10
Rep Gücü: 34
Rep Derecesi : TheTURK is on a distinguished road
Aldığı Teşekkürler: 0
Ettiği Teşekkürler: 0
TheTURK - İCQ üzeri Mesaj gönder TheTURK - AİM üzeri Mesaj gönder TheTURK - MSN üzeri Mesaj gönder TheTURK - YAHOO üzeri Mesaj gönder TheTURK isimli Üyeye Skype üzeri Mesaj gönder
Standart Cevap: C & C: Renegade - İnceleme

İncelemelirn çok güzel saolTheTURK isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 19 Nisan 2014   #3
Avatar Yok
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 19 Nisan 2014
Alter: 33
Mesajlar: 21
Konular: 1
Rep Puanı: 10
Rep Gücü: 26
Rep Derecesi : HOTS is on a distinguished road
Aldığı Teşekkürler: 0
Ettiği Teşekkürler: 0
Standart Cevap: C & C: Renegade - İnceleme

teşekkürlerHOTS isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
S.W.I.N.E - İnceleme Revenge77 Oyun İncelemeleri 3 13 Aralık 2015 20:12
NBA 2K2 - İnceleme Revenge77 Oyun İncelemeleri 0 20 Haziran 2013 00:50
The Last Of Us - Ön İnceleme Revenge77 Oyun İncelemeleri 0 02 Şubat 2013 15:43
GTA 5 - Ön İnceleme Revenge77 Oyun İncelemeleri 0 02 Şubat 2013 15:31
Oni - İnceleme Revenge77 Oyun İncelemeleri 0 26 Ocak 2013 16:43

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 07:52.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750