Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Pc Oyunları > Oyun Dünyası > Oyun İncelemeleri

Oyun İncelemeleri Pc Oyunları hakkında incelemeleri bu bölüme yazabilirsiniz.


Metro Last Light İncelemesi

Oyun İncelemeleri


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 28 Haziran 2013   #1
....
Perfect - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 26 Ağustos 2012
Alter: 26
Mesajlar: 4.953
Konular: 1293
Rep Puanı: 29838
Rep Gücü: 4959
Rep Derecesi : Perfect has a reputation beyond reputePerfect has a reputation beyond reputePerfect has a reputation beyond reputePerfect has a reputation beyond reputePerfect has a reputation beyond reputePerfect has a reputation beyond reputePerfect has a reputation beyond reputePerfect has a reputation beyond reputePerfect has a reputation beyond reputePerfect has a reputation beyond reputePerfect has a reputation beyond repute
Aldığı Teşekkürler: 123
Ettiği Teşekkürler: 182
Standart Metro Last Light İncelemesiYıl, 2034. Nükleer patlamanın ardından yerle bir olan Moskova sokaklarında nefes almak imkansız. İnsanlık yerin altında, metroda hayatta kalma savaşı veriyor. Metronun duvarları ardında gizlenen açlıktan gözleri dönmüş yaratıklar… Bunlar yetmezmiş gibi bir de insanoğlunun sonunu getirecek olan sivil savaş bekliyor kapıda. Karanlığa boğulmuş bu metronun en ücra köşesinde beliren son bir ışık…

İlk oyunuyla geniş bir oyuncu kitlesinin beğenisini kazanan serinin ikinci oyunu Metro Last Light oyunculara sunuldu. Aralık 2012’de ilk oyunun yayımcısı olan THQ’nun iflasını duyurmasının ardından Deep Silver firması, oyunun yayın haklarını açık arttırma ile satın aldı. 4A Games’in eseri Metro Last Light, Amerika’da 14 Mayıs, Avrupa’da 17 Mayıs’ta Deep Silver eşliğinde oyunseverlerle PC, Playstation 3 ve Xbox 360 platformlarında buluştu.

Metro Last Light, karşımıza korku ve hayatta kalma temalarıyla çıkıyor. Aslen “Metro 2034″ olarak duyurulan oyunun adı daha sonradan değiştirildi. Hikayesi Dmitry Glukhovsky’in yardımlarıyla yazılmış da olsa Metro 2034′te anlatılanlardan daha bağımsız bir hikayeye sahip. Ayrıca, yapımcılar daha çok tek kişilik moda adapte olmuş olduğu için oyunda çoklu oyuncu modu bulunmuyor.Metro Last Light, Metro 2033’ün kaldığı yerden devam ediyor. İnsanlar Moskova’nın sokaklarında ve metrosunda ölümcül canavarlarla karşı karşıya oldukları gibi bir de birbirlerine karşı bir savaş içindeler. Moskova’nın her bir yanında ayrı bir tehlikeli atmosfer var. Yerin altında, metronun duvarlarının arasında sessizce dolanan evrim geçirmiş örümcekler ve fareler, yeryüzünde zehirli havasını soluyan açlıktan vahşileşmiş ölümcül yaratıklar ve bunların yanında bir de insanlığın sonunu getirme tehlikesi ile karşı karşıya kaldığımız bir sivil savaş. Metro Last Light oynarken heyecan, korku gibi duyguları hissetmek kaçınılmaz olan olaylardan biri. Yerin altında, metroda örümcek yuvalarına tek başına girip kapı açmak için hafiften şarj etmemiz gereken ve aslında hemen dibimizde olan yere kısa yoldan değil de uzun yoldan örümceklerle savaşarak gitmek de ayrı bir olay tabi. Yerlerden, olur olmadık anda, beklenmedik deliklerden karşımıza çıkmaları yetmiyormuş gibi bir de tavandan gelip tepemize atlıyorlar. Normal bir şekilde, mermiyle de ölmüyorlar. Tabi mermiyle ölmüyor olmaları onların ölümsüz olduğu anlamına gelmiyor; onları da öldürmenin bir yolu var. Onların zayıf noktaları da ışık. Işığı gördükleri anda hemen kaçışmaya başlıyorlar. Kaçamayanlar da ölüp gidiyor tabi. Neyse ki Metro’da bulunan diğer yaratıklar böyle inatçı ve egzantrik tiplemeler değiller. Onları rahat rahat kurşunlarla normal bir şekilde öldürebiliyoruz. Ama her yaratık da öyle kolay kolay ölmüyor. Zaten sadece isimleriyle bile kolay lokma olmadıklarını belli eden “Şeytanlar” da bizi bayağı zorlayan yaratıklardan biri. Zor ölmeleri bir yana, tepemizde uçup uçup duruyorlar ve gelip gidip yakalamaya çalışıyorlar. Yakaladıkları anda ise ayaklarımızı yerden kesip kaldırıp bir yerlere atıyorlar. Bir de evrim geçirmiş yengeçlere benzeyen garip yaratıklar var değinmek istediğim. “Şeytanlar” kadar zorlayıcı değiller ama en sinir bozucu tarafları, kendilerini koruyor olmaları. Savunmaya geçtiklerinde mermiler kolay kolay işlemiyor. Savunmadayken oldukları gibi kalmıyorlar, üzerimize doğru gelip iyice yaklaştıklarında saldırıya geçiyorlar. Bunlar gibi daha birçok tehlikeli yaratık Moskova sokaklarında ve metrosunda Artyom’u bekliyor.


Moskova sokaklarındayken tek dikkat etmemiz gereken şey açlıktan gözleri dönmüş yaratıklardan ibaret değil. Aynı zamanda gaz maskemizde bulunan filtreye de dikkat etmemiz ve her 5 dakikada bir değiştirmemiz gerekiyor. Bu filtreler karşımıza bol bol çıkan şeyler değil o yüzden yeryüzündeyken elimizi çabuk tutmamız gerekiyor. Yoksa filtre süresi dolduğunda ve daha filtremiz yoksa, gaz maskesi kullanılmaz hale geleceğinden Artyom o zehirli havayı mecburen soluyacak ve çok geçmeden hayata gözlerini yumacaktır. Bu filtrelerden metroda toplayabildiğimiz gibi aynı zamanda Moskova sokaklarında canavarlara yenik düşmüş olan ölülerden de alabiliyoruz. Unutmadan, bu gaz maskemiz sadece yeryüzündeyken işe yaramıyor, aynı zamanda metroda da kullanmamız gereken yerler bulunuyor.

Oyunu bitirmek için illa ki düşmanlarınızı öldürmeniz gerekiyor diye bir şey yok. Kimseyi öldürmeden de oyunu bitirebilmek mümkün. Tabi bu öyle eli kolu sallayarak geçmek kadar basit bir olay değil. Hatta düşmanları öldürerek gitmekten bile daha zor, daha heyecanlı ve sabır isteyen bir şey. Zevkler ve renkler tartışılmaz tabi ama bence en eğlenceli olan yöntem de bu. Düşmanları öldürmeden geçebilmek için gölgeleri kullanıyoruz. Karanlık bizim dostumuz, ışık ise düşmanımız. Düşmanları gölgelerin altında saklanarak, ışıklara bulaşmadan çevrelerinden dolanmamız gerekiyor. Dediğim gibi sabretmemiz gerekiyor bunu yaparken. Sinsice geçerken tıkanma diye bir şey yok, oyun zaten düşmanları öldürerek geçilebileceği gibi aynı zamanda saklanarak da geçilebilecek şekilde ayarlanmış. Azıcık bekliyoruz, düşmanlarımız biraz çene çalıyor ve ardından ayrılıp bize (bilmeden) yol açıyorlar. Yapay zekadan şüphe edeceğimiz yer işte burası. Çünkü bazen öyle yerler oluyor ki düşmanlarımızın neredeyse dibinden geçtiğimiz halde bizi duymuyorlar veya görmüyorlar. Bu gariplik de yapay zekaya çok fazla önem verilmediğini gösteriyor. Her neyse, konumuza dönelim. Bu sessizce geçme olayı tabi size kalmış bir şey. “Amaaaan kim uğraşacak be öyle” diyorsanız elinize silahınızı alın ve yeri, göğü düşmanlarınızın kanlarıyla sulayın. Tek vahşi ve acımasız olanlar onlar değil, değil mi?
Silahlar konusundan da bahsetmek isterim. Yanınızda toplamda 3 tane silah, bunların yanısıra da bıçak ve bombalarınız bulunuyor. Silah çeşidi olarak bir önceki oyuna nazaran daha fazla alternatif bulunuyor. Yakın dövüşte kullanabileceğimiz kendi bıçağımızla beraber bir de sessizce öldürmek için fırlattığımız atılabilen bıçaklar bulunuyor. Revolver ve Lolife olmak üzere .44 kalibre mermi kullanan 2 tane tabancamız mevcut. Tüfekler sınıfında 8 tane silah bulunuyor. Bu tüfekler de Bastard, Keleş (diğer ismiyle AK-74), değiştirilmiş rus tüfeği(bir diğer adıyla AKS-74u), Keleş 2012, RPK-74, VSV(VSK-94), Valve ve Preved. Yakın mesafede en iyi verimi sağlayan silahlar olarak bilinen 5 çeşit de “shotgun” mevcut. Ashot, Saiga-12, Shambler, Duplet ve ağır pompalı Abzats oyunda bizleri bekliyor. Helsing ve Tihar isimleriyle iki çeşit de hava basınçlı silah mevcut. Bu hava basınçlı silahlar, isimlerindeki gibi hava basıncı ile kullanılıyor. Bu yüzden her fırsatta silahların pompasını kullanaraktan hava pompalamamız gerekiyor. İsmiyle dehşet saçan ünlü Minigun ve ev yapımı bombaatar da oyunda mevcut olan silahlardan biri. Bir de zor durumlarda güvenebileceğimiz dostumuz bombalarımız var. Ayrıca silahlarımıza ek olarak dürbün, lazer, susturucu vb. şeyler takma şansımız da var. İhtiyaca, zevke ve biraz da cebimizdeki mermi miktarına (mermiler, oyundaki para birimi) göre değişir neler takacağımız, takabileceğimiz.
Metro Last Light, Nvidia destekli bir oyun ve Nvidia’nın sağladığı tüm imkanlardan son damlasına kadar yararlanmış yapımcılar. Metro Last Light’ın her bir yanı buram buram PhysX kokuyor. Sokaklarda, metroda her yerde yoğun ve düzenli bir şekilde kullanılmış. PhysX’in bu yoğun ve düzenli kullanımı da oyunun içindeki gerçeklik ve görselliği bir üst düzeye çıkarmış. Tabi ışıklandırma ve gölgelendirmeye de değinmeden edemem. El fenerimizin şarjı azalırken de ışığın da hafif hafif söndüğünü görebiliyorsunuz. Yapımcıların oyun içi ayrıntıya gerçekten önem vermiş olduğunu daha oyuna ilk girdiğimizde anda anlayabiliyoruz. Oyuncuların oyuna dalıp da saatlerin nasıl geçtiğini anlamamasını engellemek amacıyla Artyom’un kolundaki saatte gerçek saati görebiliyoruz. Şarjördeki mermileri gözüken silahları kullanırken, ateş ettiğinizde şarjördeki mermilerin de azaldığını görebilmek mümkün.

Oyun içi sesler ve müzikler bize oyunda yardımcı olacak en önemli şeyler. Düşmanlarımızın bizi görüp görmediğini, nerede olduğumuzu bilip bilmedikleri ve etrafta düşmanların kalıp kalmadığını anlamamızda yardımcı olarak bize en büyük iyiliği yapıyorlar zaten. Filtremizin tükenmesine 1 dakika kala da uyarıyorlar sağolsunlar. Bir de yer yer gerici müzikler çıktığında da bizi birazdan neyin beklediğini az çok tahmin edebiliyoruz. Bunların yanı sıra ünlü “Ölümün sessizliği” var ki ona söylenebilecek hiçbir şey yok.
Post apokaliptik temasının hakkını veren oyunlardan biri olan Metro Last Light görsel efektleri, seslendirmeleri ve o muazzam hikayesiyle oyuncusunu kendisine bağlayabilecek bir oyun. Eğer ki gerilim, hayatta kalma ve korku temalı oyunları seviyorsanız, tüm bu temaları bir arada FPS tarzında oyuncularına sunan Metro Last Light’ı herkese tavsiye ediyoruz.Üye Profil Bilgileri
Perfect isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 28 Haziran 2013   #2
Kurucu
Foxin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 27 Kasım 2011
Bulunduğu yer: Ankara
Mesajlar: 3.322
Konular: 141
Rep Puanı: 34848
Rep Gücü: 3329
Rep Derecesi : Foxin has a reputation beyond reputeFoxin has a reputation beyond reputeFoxin has a reputation beyond reputeFoxin has a reputation beyond reputeFoxin has a reputation beyond reputeFoxin has a reputation beyond reputeFoxin has a reputation beyond reputeFoxin has a reputation beyond reputeFoxin has a reputation beyond reputeFoxin has a reputation beyond reputeFoxin has a reputation beyond repute
Aldığı Teşekkürler: 183
Ettiği Teşekkürler: 114
Standart Cevap: Metro Last Light İncelemesi

gameplaylarını izledimde grafiği pek iyi değil gibi indirsemmi karar veremedimFoxin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 28 Haziran 2013   #3
=-BARIŞ-=
Revenge77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 07 Ocak 2013
Bulunduğu yer: İstanbul
Alter: 27
Mesajlar: 2.727
Konular: 2435
Rep Puanı: 3970
Rep Gücü: 2733
Rep Derecesi : Revenge77 has a reputation beyond reputeRevenge77 has a reputation beyond reputeRevenge77 has a reputation beyond reputeRevenge77 has a reputation beyond reputeRevenge77 has a reputation beyond reputeRevenge77 has a reputation beyond reputeRevenge77 has a reputation beyond reputeRevenge77 has a reputation beyond reputeRevenge77 has a reputation beyond reputeRevenge77 has a reputation beyond reputeRevenge77 has a reputation beyond repute
Aldığı Teşekkürler: 19
Ettiği Teşekkürler: 0
Standart Cevap: Metro Last Light İncelemesi

Çok güzel oyun, yakında bende bi inceleme yaparımRevenge77 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 13 Aralık 2015   #4
Banned
Avatar Yok
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 10 Kasım 2015
Alter: 15
Mesajlar: 0
Konular: 11
Rep Puanı: 10
Rep Gücü: 0
Rep Derecesi : Cahitsanrah is on a distinguished road
Aldığı Teşekkürler: 1
Ettiği Teşekkürler: 6
Standart Cevap: Metro Last Light İncelemesi

Eline sağlık teşekkürler ederimCahitsanrah isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 14 Aralık 2015   #5
Avatar Yok
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 13 Aralık 2015
Alter: 16
Mesajlar: 61
Konular: 6
Rep Puanı: 10
Rep Gücü: 64
Rep Derecesi : MustafaUgurTr is on a distinguished road
Aldığı Teşekkürler: 0
Ettiği Teşekkürler: 1
Standart Cevap: Metro Last Light İncelemesi

Güzel olmuşMustafaUgurTr isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Metro Last Light Torrent bLueworLd Torrent Oyunlar 1 28 Mart 2014 21:43
Metro Last Light RELOADED yamserkan Oyun İndir 0 05 Haziran 2013 14:22
Metro: Last Light’tan yeni görüntüler geldi ATAK T-129 Oyun Haberleri 0 13 Mayıs 2013 23:51
Metro: Last Light, PS4 İçin de Hazırlanıyor Fior A7 Oyun Haberleri 0 26 Nisan 2013 23:51
Metro: Last Light’ın sistem gereksinimi ATAK T-129 İnternet Haberleri 0 19 Nisan 2013 23:39

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 13:48.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750