Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Pc Oyunları > Oyun Dünyası > Oyun İncelemeleri

Oyun İncelemeleri Pc Oyunları hakkında incelemeleri bu bölüme yazabilirsiniz.


Age of Empires II:The Conquerors - İnceleme

Oyun İncelemeleri


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 03 Şubat 2013   #1
=-BARIŞ-=
Revenge77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 07 Ocak 2013
Bulunduğu yer: İstanbul
Alter: 27
Mesajlar: 2.727
Konular: 2435
Rep Puanı: 3970
Rep Gücü: 2733
Rep Derecesi : Revenge77 has a reputation beyond reputeRevenge77 has a reputation beyond reputeRevenge77 has a reputation beyond reputeRevenge77 has a reputation beyond reputeRevenge77 has a reputation beyond reputeRevenge77 has a reputation beyond reputeRevenge77 has a reputation beyond reputeRevenge77 has a reputation beyond reputeRevenge77 has a reputation beyond reputeRevenge77 has a reputation beyond reputeRevenge77 has a reputation beyond repute
Aldığı Teşekkürler: 19
Ettiği Teşekkürler: 0
Standart Age of Empires II:The Conquerors - İnceleme

Microsoft Age of Empires'ın bütün serilerinde olduğu gibi bu oyunda da mükemmeli yakalamış, RTS (Real Rime Strategy - Gerçek Zamanlı Strateji) türünün çok iyi bir örneği olmuş. Oyun her yönüyle çok kaliteli hazırlanmış. Görüntü şekli her zaman ki gibi perspektif olarak seçilmiş. Bütün ırklar kendi dillerinde konuşuyor, üniteler seçildiğinde kendi dillerinde tepki veriyor. (İngiliz kökenli bir millet, saldırırken Atack derken, Türk Milleti'nden bir asker Allah Allah diye saldırıyor), Oyunun müzikleri ise etnik müziklerden seçilmiş, bu da oyuna iyice konsantre olmamızı sağlıyor. Konularını oynarken o milletin ruhunu bize sindirirken, tarihini de bir parça olsun öğrenmemizi sağlıyor. Oyunu satın alıp oynamaya başladığınızda ünitelerin ve haritaların çok ayrıntılı çizilmiş olduğunu göreceksiniz. Bütün karakterler çok titizlikle hazırlanmış.

Oyun tür olarak benzerlerinden gerçek konuları işlemesi, oyunun geçtiği zamanlar ve mekanlarla ayrılıyor. Ne Command&Conquer serileri gibi gelecekte veya yaşanmamış tarihi olaylarla, ne de Warcraft gibi fantastik yaratıklar arasında geçiyor. Bütün herşey, gerçekçi hazırlanmış, hiçbir üniteye insanüstü özellikler verilmemiş. Bu da ciddi hazırlanmış bir oyun olduğunun bir kanıtı sayılabilir. Oyun Standart Game (bilgisayara karşı oynanan konusuz oyun) seçeneğindeki sonsuz harita yaratma seçeneği ve seçilebilen 18 ırk ve çok oyuncu desteği ile internet üzerinden 8 kişiye kadar aynı harita üzerinde savaşma olanağı sunuyor. Böylece sınırsız oynanabilirlik kazanıyor.

"Age of Empires II: The Age of Kings" oyununa genişletme seti olarak çıkan "Age of Empires II: The Conquerors", konusunu (oyunda campaign tabir ediliyor) tarihteki efsanevi liderlere yoğunlaştırıyor. Genişletme seti sözünden de anlaşılacağı gibi bu oyunu kurup oynayabilmemiz için, "Age of Empires II: The Age of Kings" oyununa da sahip olmamız ve oyunun önceden bilgisayarımızda kurulu olması gerekiyor. Hun Attila, El Cid, Montezuma ve Ünlü Savaşlar oyunumuza eklenen 4 yeni konu. Ayrıca oyuna 5 yeni ırk (Kore, İspanyol, Astek, Maya ve Hun), 11 yeni ünite ve 26 yeni teknoloji eklenmiş. Eklenen 5 yeni ırkla birlikte seçim yapabileceğimiz toplam 18 tane ırk bulunuyor. Aynı zamanda tek kişilik ve çok oyunculu oyunlar için yeni harita türleri ve oyun kazanma standartları sunulmuş. Dünyadan gerçek mekanlarla birlikte yağmur ormanları, donmuş göller, karlı mekanlar sürekli aynı harita şeklini görüp sıkılmamızı önleyen bir özellik katmış oyuna.

Bu oyunu hiç bilmeyenler için biraz oyunun ünite ve binalarını tanıtalım:

Oyundaki üniteler sınıflara ayrılmış durumda:

Köylüler (Shepherd): Tarlalardan, av hayvanlarından, balıklardan, askerlerinizi besleyebilmeniz için gerekli yiyeceği toplarlar. Ağaç keser ve binaları inşa ederler, taş madeninde çalışıp sancağınızı korumanız için gerekli surları örer, kaleleri kurarlar. Altın madeninde çalışır ve askerlerinize ödemeniz gereken parayı elde ederler. Yani sizin en önemli ünitelerinizdirler.

Piyadeler (Infantry): Bunlar oyundaki en pratik ve ucuz asker tipidir. Kılıç ve kalkan ile yakın dövüş yaparlar. Binaları yıkmak konusunda oldukça yeteneklidirler.

Okçular (Archer): Uzaktaki askerleri öldürmek için birebirdirler. Vur - Kaç ile düşmanları bezdirirler. Yakın dövüşte tamamen yararsızdırlar.

Süvariler (Mounted Units): Bunlar atlı askerlerdir ve oldukça hızlı hareket ederler, okçulara ulaşmanın en iyi yolunu teşkil ederler.

Kuşatma Silahları (Siege Weapons): Bu grup mancınık ve şahmerdan (kale kapılarını yıkmak için kullanılan silah) gibi silahlardan oluşuyor. Binaları yıkmak ve düşman gruplarına kitle imha yapmak için kullanılırlar.

Gemiler: Bunlar denizden balık avlayan, ünitelerinizi deniş aşırı topraklara taşıyan ve savaşan gemilerdir.

Özel Üniteler (Unic Units): Bu oyundaki en güzel özelliklerden birisi bu üniteler: Her ırkın kendine özgü askerleri. Örneğin: Türklerin Yeniçerisi, Japonları Samurayı, Fransızların Şövalyeleri, İngilizlerin Okçuları...

Rahipler (Monks): Bunlar, askerlerinizi tedavi ederler ve düşman askerlerini sizin ordunuza geçmeleri için telkin ederler.

Köy Merkezi: Köylüleri bu binadan yetiştiriyoruz. Toplanan bütün maddeler buraya taşınabilir. Ayrıca, teknolojilerinizin gelişebilmesi için gerekli çağ atlamaları buradan kontrol edilir. Oyunda Karanlık Çağ, Feodal Çağ, Orta Çağ ve Emperyal Çağ bulunmakta.

Evler: Köylü ve askerler için yaşanacak yerler, ev kontenjanınız dolarsa yeni üniteler için daha fazlasını kurmak zorundasınız.

Kamplar: Ağaçların ve madenlerin yakınlarına koyarak toplanan maddelerin daha hızlı elinize geçmesini sağlar.

Değirmen: Yiyecek üreten merkezlerin yakınlarına kurarak daha hızlı yiyecek eldesini sağlar.

Manastır: Rahipleri yetiştirir.

Demirci: Ünitelerinizin silah ve zırhlarını kuvvetlendirir.

Üniversite: Yeni teknolojileri araştırır

Garnizonlar: Askerleri yetiştirir ve kuşatma silahlarını üretir.

Tersane: Gemileri inşa eder.

Kale: Özel üniteleri yetiştirir ve köyünüzü korur.

Kuleler ve Surlar: Sınırlarınızı belirler ve düşmanların köyünüzü basmasını önler.

Dünya Harikası (Wonder): Irkınıza özel imparatorluğunuzun göz bebeği. Mesela Türkler için Ayasofya

Şimdi deneyimli kulanıcıların hoşuna gidecek oyun yeniliklerinden bahsedelim:

Artık köylülere bir kamp kurmasını istediğimizde kampı kurar kurmaz, maden çıkarmaya veya ağaç kesmeye otomatik olarak başlıyorlar.

Şahmerdanlara (Ram) adam sokulabiliyor. Böylece çok daha hızlı hareket edip, binaları çok daha hızlı yıkabiliyorlar, ayrıca içine sokulan adamlar ok darbelerinden %100 korunuyorlar. Ayrıca oyuncuların sırtından büyük bir yük kaldırılmış. Değirmenlerde 15 taneye kadar tarla sıralaması yapabiliyoruz. Böylece içinde yiyecek biten bir çiftliği köylüler otomatik olarak yeniden inşa ediyorlar. Yeni ırklardan Hunların eve ihtiyacı yok

Yazının başında da söylendiği gibi 5 yeni ırk seçebiliyoruz. Yeni ırkların çok ilginç silahları ve üniteleri var. Örneğin Korelilerin Turtle Ship'leri kısa menzilli ve çok hızlı top atışı yapıyor. Diğer gemileri 1-2 saniye içinde sulara gömebiliyorlar. Hunların ise TARKAN'ları var, binaları ateşe veriyorlar. Ünite terfileri arttırılmış. Gözcüler (scout) 3. bir terfi ile daha hızlı ve dayanıklı oluyor. Kargıcılar (Pikemen) yine 3. bir terfi kazanıyor. Okçular için başparmak yüzüğü denen bir teknoloji eklenmiş. Bu teknoloji ile %100 isabetle atış yapabiliyorlar... Protect Wonder, King of the Hill gibi oyun kazanma standartları eklenmiş. Her ırk için kalelerinde çok özel bir teknoloji geliştirme yeteneği eklenmiş. Oyunumuz daha birçok heyecan verici özellik içeriyor. Strateji bağımlıları için olmazsa olmaz bir oyun. Strateji türünü daha önce oynamamış veya ilgi duymamış kişiler için ise mükemmel bir başlangıç sayılabilecek bir oyun.

Oyunun teknik özellikleri ise şöyle:

Çok yüksek ekran çözünürlükleri destekleniyor (800x600, 1024x768, 1280x1024).

Oyun müzikleri CD-audio olarak yapılmış. Ses teknolojisi olarak Directsound kullanıyor ve bu sayede, oyun ses efektlerini duyarken aynı zamanda arkaplanda mp3 dinlememize olanak sunuyor, oyun müziklerinden sıkılanlar içini birebir...

Oyundan yeterince zevk alabilmek için 400 Mhz işlemci, 64 Mb RAM, ve 16Mb bir ekran kartlı bir bilgisayar yeterli bir platform olur.Revenge77 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 14 Mart 2013   #2
Avatar Yok
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 14 Mart 2013
Alter: 25
Mesajlar: 19
Konular: 0
Rep Puanı: 10
Rep Gücü: 25
Rep Derecesi : leopar06 is on a distinguished road
Aldığı Teşekkürler: 0
Ettiği Teşekkürler: 0
Standart Cevap: Age of Empires II:The Conquerors - İnceleme

+++++++++++

Ekledi ; +++++++++++leopar06 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 30 Mayıs 2013   #3
Avatar Yok
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 30 Mayıs 2013
Alter: 27
Mesajlar: 25
Konular: 5
Rep Puanı: 10
Rep Gücü: 30
Rep Derecesi : zabita12 is on a distinguished road
Aldığı Teşekkürler: 0
Ettiği Teşekkürler: 0
Standart Cevap: Age of Empires II:The Conquerors - İnceleme

Güzel konu teşekkürler.zabita12 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 31 Mayıs 2013   #4
Avatar Yok
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 31 Mayıs 2013
Alter: 42
Mesajlar: 1
Konular: 0
Rep Puanı: 10
Rep Gücü: 6
Rep Derecesi : Kerem48 is on a distinguished road
Aldığı Teşekkürler: 0
Ettiği Teşekkürler: 0
Standart Cevap: Age of Empires II:The Conquerors - İnceleme

Eskiden çok zevk alarak oynadığım bu oyunun cd sini malesef bulamıyorum.Bu konuda bana yardımcı olur musunuz lütfen.Kerem48 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 20 Haziran 2013   #5
Artvinly08 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 20 Haziran 2013
Alter: 21
Mesajlar: 22
Konular: 8
Rep Puanı: 10
Rep Gücü: 27
Rep Derecesi : Artvinly08 is on a distinguished road
Aldığı Teşekkürler: 0
Ettiği Teşekkürler: 0
Thumbs up Cevap: Age of Empires II:The Conquerors - İnceleme

Kerem48 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Eskiden çok zevk alarak oynadığım bu oyunun cd sini malesef bulamıyorum.Bu konuda bana yardımcı olur musunuz lütfen.
oyun 1996 lı yıllarından kalma onun için indirip kurÜye Profil Bilgileri
By-SiNyoR
Artvinly08 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Age Of Empires 1 Türkçe Yama wordabula Oyun Yamaları 3 27 Ocak 2017 14:22
Age Of Empires II Hamachi KRALfg Oyun Mekanı 2 16 Kasım 2013 20:47
Age of Empires II - İnceleme Revenge77 Oyun İncelemeleri 1 14 Mart 2013 03:44
Age Of Empires 2: The Conquerors Hileleri Forum Zero Oyun Hileleri 3 26 Eylül 2012 15:41
Age Of Empires II : The Age of Kings + The Conquerors Expansion - FULL - ISO Unique Oyun İndir 6 15 Eylül 2012 10:12

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 02:43.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750