Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Pc Oyunları > Oyun Dünyası > Oyun İncelemeleri

Oyun İncelemeleri Pc Oyunları hakkında incelemeleri bu bölüme yazabilirsiniz.


Soul Reaver 2 - İnceleme

Oyun İncelemeleri


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 27 Ocak 2013   #1
=-BARIŞ-=
Revenge77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 07 Ocak 2013
Bulunduğu yer: İstanbul
Alter: 27
Mesajlar: 2.727
Konular: 2435
Rep Puanı: 3970
Rep Gücü: 2733
Rep Derecesi : Revenge77 has a reputation beyond reputeRevenge77 has a reputation beyond reputeRevenge77 has a reputation beyond reputeRevenge77 has a reputation beyond reputeRevenge77 has a reputation beyond reputeRevenge77 has a reputation beyond reputeRevenge77 has a reputation beyond reputeRevenge77 has a reputation beyond reputeRevenge77 has a reputation beyond reputeRevenge77 has a reputation beyond reputeRevenge77 has a reputation beyond repute
Aldığı Teşekkürler: 19
Ettiği Teşekkürler: 0
Standart Soul Reaver 2 - İnceleme

Soul Reaver 2, adından da anlaşılacağı üzere bir oyunun (Legacy of Kain: Soul Reaver - 1999) konu olarak devamı niteliğinde, ancak önceki oyun da başka bir oyunun (Blood Omen: Legacy of Kain -1996) devamıydı. Her üç oyunda öncelikle konsol oyun makineleri için çıkartılmıştı. Ancak daha sonra üçü de PC'ye aktarıldı. Bu oyun (Soul Reaver 2) da önceki oyunlar gibi bir 3. kişi action oyunu.

Önceki oyunları oynamadım ancak bu oyunun başında "zorla ama zevkle" izletilen animasyonların ardından anladığım konusuna göre:

Raziel çok uzun bir süre önce, kutsal bir savaşçıyken, mezarı Kain denen vampir tarafından bozulmuş ve ruhu Kain'e hizmet etmek için tutsak edilmiştir. Binlerce yıl Kain'e yarı vampir yarı iblis bir formda hizmet ettikten sonra, dışlanmış ve bir çukura atılmıştır. Bütün teni yanmış ve gözleri yandığı mavi ateşin etkisiyle yok olmuş, yerlerini mavi ışık saçan oyuklar almıştır. Mavi tenli ve cidden süper karizmatik kahramanımız Raziel tam olarak hiçbir şeye benzemeyen ama hafiften insani vücut formunda sağ koluna yerleşmiş bir silah olan "Reaver"ı taşımaktadır. Bu silahla kendisi arasında özel bir bağ bulunmaktadır. Raziel bu silahın da yardımıyla kendisini bu hallere sokan Kain'den intikam almak istemektedir. Tam Kain'le karşılaşıp onunla kapışacakken Kain bizimkini geri savurur ve bir ton "nutuk" çeker, ardından açılan bir zaman kapısından geçip kaybolur, Raziel'de kurtlu olduğu için o kapıdan geçer ve kendisini bir zaman gardiyanı (Moebius) ile karşı karşıya bulur Raziel onun tehlikeli birisi olduğunu bilmektedir ama tam olarak ne yapacağını bilememektedir. Zaman gardiyanı düşmanımın düşmanı benim dostumdur mantığıyla Raziel'e bir ton nutuk da kendisi çeker. Ona nasıl 9 zaman gardiyanından 6'sının vampirler tarafından öldürüldüğünü falan anlatır. Raziel'in kafası artık iyice karışmıştır; kime ve neye inanacağına karar veremez halde Moebius'un da gazıyla Kain'den intikam almak üzere yola çıkar.

Oynanış: Oyunda 3ncü kişi gözünden Raziel'i yönetiyoruz. Raziel, sadece kemiklerin üzerine yerleşmiş kaslar ile sırtında birer paçavraya benzeyen kanatlar ve karizmatik saçları ve göz yuvalarından ışık saçan bir kafadan ibaret. Ancak bütün olarak bakıldığında oldukça karizmatik bir yapıya sahip Alt çenesinden itibaren göğsüne doğru dolanmış bir atkısı var. Bu atkının niye orda olduğunu biraz oynayınca anlıyoruz. Atkıyı açtığımız zaman Raziel'in alt çenesinin olmadığını ve öldürdüğümüz rakiplerin ruhunu içtiğini görüyoruz. Raziel iblislikle vampirliğin de verdiği doğayla bir undead karakter ve asla gerçekten ölemiyor. Birisi tarafından bedeni öldürüldüğünde veya biz istediğimiz zaman, ruhsal boyuta geçiyor ve burada tekrar enerji toplayıp "uygun ortamlarda" bedensel boyuta geri dönebiliyor. Ruhsal boyuta geçtiğinde canlı olan düşmanlar görünmüyorlar, onlar yerine bazen iblisler ve serbest ruhlar görünebiliyor; içinde bulunduğumuz mekan bükülüyor, ortamın geometrisi baya bir değişiyor, önceden farkedemediğimiz bazı şeyleri farkedebiliyoruz. Ruhsal boyuttayken Raziel ortamda bulunan serbest ruhları yutarak enerjisini doldurabiliyor, kapalı parmakların arasından süzülebiliyor, bedensel boyuttayken ulaşamadığı yerlere ulaşabiliyor, ancak kolunda sabit olan Reaver'dan başka bir silah kullanamıyor. Bedensel boyuttaysa duvarlara tırmanabiliyor ve suda yüzebiliyor, fiziksel olan her şeyle etkileşebiliyor. Yani Raziel'in boyut değiştirebilme özelliğini, sıkıştığımız anlarda ruhumuzu kurtarmak veya herhangi bir boyutta ulaşamadığımız yerlere diğerinde ulaşabilmek için kullanıyoruz. Her iki boyuttayken de kanatlarımızı kullanarak yüksek yerlerden aşağı süzülebiliyoruz.

Raziel duvarlardan söktüğü baltalar, meşaleler veya düşmanlarını öldürdüğünde aldığı silahların yanında tekme tokat dalabildiği gibi çok kuvvetli olan Reaver'ı da kullanabiliyor. Raziel'in sağ kolunda bulunan Reaver adlı bu silah (bir kılıç şeklinde enerji yoğunluğu) oyunun başlarında sadece bedensel sağlığı tam olduğu zamanlarda ortaya çıkartılabilirken oyun başlarında konu icabı (Mezarını buluyoruz, burada mezarının üzerinde kırılmış olarak bulunan Reaver adlı gerçek kılıca dokunuyor ve kılıç kırık yerinden birleşiyor, Raziel onu eline alıp insan olduğu günleri hatırlıyor ve bedensel dayanıklılığının büyük bir bölümünü kaybediyor) edindiği yetenek sonucu bedensel dayanıklılığından taviz vererek Reaver'ı istediği anda ortaya çıkartabiliyor. Reaver çok güçlü ve tam anlamıyla kodumu oturtuyor ancak çok cimri ve öldürdüğünüz rakiplerin ruhunu kendisi emiyor ve siz silahı çok uzun süre kullanırsanız açlıktan kudurup sizin ruhunuzdan çalmaya başlıyor. Bu silahların yanında elinizden bir güç dalgası fırlatıp düşmanları itebiliyor ve bazı nesnelerle etkileşim yapabiliyorsunuz, elinizde Reaver varken güç dalgası fırlatırsanız karşı tarafın canını da yakabiliyorsunuz. (Bu Reaver'ın oluşturulması ve bu güç dalgası olayları bana nedense Jedi Şövalyelerini baya anımsattı...)

Oyunda öyle her istediğiniz anda kayıt yapamıyorsunuz. Bu oyunun oynanış süresini uzatmak için yapılmış bir kıvranıştan başka bir şey değil. Çünkü oyun gerçekten de kolay bir oynanışa sahip, rakipleriniz sizi fazla zorlamıyor. Oyunda bulmaca adına bazı yerlerdeki kilitleri açmak, sütunları itmek, Reaver'ı bazı yerlere dokundurup onu büyülemek ve bazı nesnelerle etkileştirip bazı kilitleri açmak gibi şeyler bulunuyor. Etkileşmeniz gereken şeyler de sizi pek uğraştırmadan görünebiliyorlar. Oyunda kayıt yapmak için sağda solda bulunan ve farketmemenizin imkansız olduğu ışıklı dikilitaşlar bulunuyor. "Ne alaka böyle save mi olur?" diye düşüneceğimizi bilen oyun yapımcıları da, Raziel'in durumu bize açıklamasını sağlamışlar: Bu kayıt taşlarından ilkine geldiğimiz zaman bu taşa dokunduğunda ruhunun bu bölgedeki yoğunluğu bilmemne bilmemne sayesinde, zor durumda kaldığında ruhu bu noktadan tekrar çağırılabilirmiş falan filan... Neyse sonuç olarak her istediğimizde oyunu kaydedemediğimiz için bir kayıt noktası bulmadan oyundan çıkmamaya bakın. Çünkü Raziel fazla hızlı koşamıyor ve geçtiğiniz yerlerden tekrar tekrar geçmek çok sıkıcı oluyor.

Kontroller: Kontrol için klavye ve fareyi kullanıyoruz. Her birisi tek tek ayarlanabilen tuşlar bulunuyor. Yön tuşları ile sağa sola ekrandan öteye ve ekrana doğru koşabiliyoruz, diğer tuşları da ayarlamanıza göre, ruh emme, vurma/etkileşme, güçlü vurma, sıçrama, eğilme ve oyunda en çok işe yarayan tuş olan "otomatik odaklanma" gibi durumlara ayarlayabiliyoruz. Otomatik odaklanma sayesinde sağa sola koşturan rakibinizi tutturmak için ileri geri koşmuyorsunuz Raziel otomatik olarak sürekli ona dönüyor. Birden fazla düşmanla karşı karşıyayken de içlerinden size en yakın olana odaklanıyor. (Düşmanlar istisna durumlar dışında size aynı anda saldırmıyorlar, birisini döverken bekliyorlar, bu bana Yeşil Çam'ın aksiyon filmlerini anımsattı). Oyunda strafe denen olay ve geri geri yürüme gibi özellikler bulunmuyor. Kanatlarınız sizi uçurmaya değil de sadece bir yerden aşağı doğru atladığınızda sağa sola süzüldürmeye yarıyorlar, bunun için zıplama tuşuna sürekli basmanız gerekiyor. Bir şeylerle etkileşmek için normal vuruş tuşunu kullanıyorsunuz. Yüzmek için de koşma ve yön tuşlarını kullanıyorsunuz. Yüzdüğünüz yerden sıçrayıp karaya çıkmak veya yüksek bir yere sıçramak için de önce eğilmeye sonra sıçramaya basıyorsunuz. Kontrollerde tek zorluk ve puan kıracak durum yüzmenin gerçekten alışması çok zor olması, hiç istemediğiniz yönlere yüzebiliyorsunuz alışana kadar.Revenge77 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Oni - İnceleme Revenge77 Oyun İncelemeleri 0 26 Ocak 2013 16:43
America - İnceleme Revenge77 Oyun İncelemeleri 0 26 Ocak 2013 15:56
Sea Dogs - İnceleme Revenge77 Oyun İncelemeleri 0 22 Ocak 2013 01:23
Prototype 2 - İnceleme Revenge77 Oyun İncelemeleri 0 17 Ocak 2013 18:09
PlanetSide 2 - İnceleme Revenge77 Oyun İncelemeleri 0 17 Ocak 2013 18:06

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 08:52.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750