Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Pc Oyunları > Oyun Dünyası > Oyun İncelemeleri

Oyun İncelemeleri Pc Oyunları hakkında incelemeleri bu bölüme yazabilirsiniz.


Operation Flashpoint - İnceleme

Oyun İncelemeleri


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 26 Ocak 2013   #1
=-BARIŞ-=
Revenge77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 07 Ocak 2013
Bulunduğu yer: İstanbul
Alter: 27
Mesajlar: 2.727
Konular: 2435
Rep Puanı: 3970
Rep Gücü: 2733
Rep Derecesi : Revenge77 has a reputation beyond reputeRevenge77 has a reputation beyond reputeRevenge77 has a reputation beyond reputeRevenge77 has a reputation beyond reputeRevenge77 has a reputation beyond reputeRevenge77 has a reputation beyond reputeRevenge77 has a reputation beyond reputeRevenge77 has a reputation beyond reputeRevenge77 has a reputation beyond reputeRevenge77 has a reputation beyond reputeRevenge77 has a reputation beyond repute
Aldığı Teşekkürler: 19
Ettiği Teşekkürler: 0
Standart Operation Flashpoint - İnceleme

Yazıya geçmeden önce bir hususu önemle belirtmek istiyorum: Eğer takriben 15. görevden sonra oyun göçüyorsa, yeni kopya koruma sistemiyle tanıştınız demektir. Operation Flashpoint'te, ki güzel Türkçe'mizin sağlığı açısından bundan sonra kısaca OpF olarak geçecektir, yeni bir kopya koruma sistemi kullanılmış, siz oynamaya devam ederken bazı kontroller yapılıyor ve bu kontroller sırasında orijinal dosyalar bulunamazsa, oyun belli bir andan sonra oynanamaz hale geliyor. Bu durumu geri çevirmenin bir yolu da yok.. İnternet üzerinde habire yeni tarihli crack dosyası arayan arkadaşlar boşuna uğraşmasınlar, bu durumun crack dosyasıyla bir ilgisi yok. Crack sadece cd-check korumasının geçilmesini sağlıyor ve bunun için de eninde sonunda orijinal dosyaları kırıyor, oyun da orijinal dosyayı bulamayınca kendi kendini "imha ediyor." Yani ya paraya kıyıp net üzerinden sipariş vereceksiniz zira orijinali Türkiye'ye gelmiyor, ya da oyuna uzun metrajlı bir demo olarak yaklaşacaksınız.

OpF'yi oynamak için ilk teşebbüsüm, hüsranla sonuçlandı. Zira bırakın çalışmayı, daha ilk ekranda (hani şu Codemasters yazısının girdiği ekranda) çotart diye kilitlendi oyun.. Setup'tan bütün ayarları minimum'a indirdim, hani biraz daha indirsem oyun iki boyutlu hale gelecek, yok, yine de sonuç değişmedi.. Birkaç arkadaşım daha aynı problemi yaşamış. Bunun nedenini halen çözebilmiş değilim ve fakat elimdeki bilgisayarın performans açısından abaküsten hallice olmasından kaynaklandığını sanıyorum.. Ben de oyunu kaptığım gibi Murat'a gittim. Parası varken kendine şahane bir bilgisayar toplamıştı, (PIII700, 512 RAM, GeForce 2) hoş şimdi parasızlıktan bütün parçaları tek tek elden çıkarmaya başladı ya neyse.. Oyun onun bilgisayarında yüzsüzlük yapmadan çalıştı, ben de bakalım askeri simülasyon nasıl oluyormuş diye oturdum oyunun başına..

Oyunun yapımcısı Bohemia Software, Çek Cumhuriyeti menşeli bir firma. Hani haritayı açsak, çoğumuz ilk anda yerini bile bulamayız, bir nevi Türkiye. İşte bu haritada gözümsenmesi bile zor ülkeden bir grup genç çıkmış ve bizdeki gibi yeni yasaların çıkmasını falan da beklemeyip, "hep oynamak istedikleri" türden bir oyun yapmışlar. Tam beş senelerini vermişler.. Boru değil, binsekizyüzyirmibeş gün ediyor. Sonuçta bir sene önce söyleseler ağzımı kullanmadan güleceğim büyüklükte ve gerçekçilikte bir oyun çıkmış.. Size de bir sene önce gelseler ve "Büyüklüğü 150 km'ye varan bir bölgede geçecek bir fps hazırlıyoruz, oyun boyunca piyade olarak çarpışacak, tank, jip ve hatta helikopter kullanabileceksin, üstelik hepsini tek cd'ye sığdıracağız!" deseler siz ne yapardınız? O zamanlar bu kapsamda bir oyun için hiçbir bilgisayar yeterli değildi, hoş, hala da yeterli değil gibi görünüyor ya neyse.. En azından çoğumuzun bilgisayarı için.

Aslında oyun kısaca böyle özetlenebilir, devasa büyüklükte bölgelerde geçen ve savaş ortamının birebir yansıtılmaya çalışıldığı bir fps. Peki oyunu bu kadar özel kılan ne? Bunu başarmış olmaları.. Gerçekçilik açısından OpF ile yarışabilecek hiçbir oyun yok. Oyuna bitli piyade diye de tabir edilen sıradan bir asker olarak başlıyorsunuz, sorumluluğunu üstlenmek zorunda olmadığınız bir takımınız var çünkü kendi kendilerine yetiyorlar, ne yapacağını bilemeyen bot'ların bekçisi değil, bir takımın parçasısınız.. Öyle zart diye görev bölgesinde başlamıyorsunuz oyuna, bazen sürünerek ilerliyorsunuz, bazen de bir kamyonun arkasında.. Hedefe ulaştığınızda diğerleriyle birlikte kamyondan atlıyor ve bazen dehşetin ortasına düşüyorsunuz, ne olup bittiğini bile anlayamadığınız müthiş bir karmaşa, ateş ediliyor, patlamalar oluyor, yanınızdaki arkadaşınız vuruluyor, telsiz sesleri uğulduyor, tek yapabildiğiniz bir siper bulup yaşamaya çalışmak.. Ateş bile edemeyecek kadar paniklemeniz mümkün. Ama işler böyle oluyor, planlar R6'da olduğu gibi kusursuz işlemiyor, CS'de olduğu gibi silah ve mermi satın alınmıyor, gerçek yaşamda ölmek için tek kurşun yetiyor..

Fakat hemen heveslenmeyin, oyundaki her görev bu kadar da etkileyici değil. Campaign modunu seçerseniz, toplam 46 veya 47 (henüz bitiremedim) görevi sırayla yerine getiriyorsunuz. Oyunun hikayesi 80'lerde, Soğuk Savaş döneminde geçiyor. Yani Reagan ve Gorbaçov iktidarda! Bazı siyasi çekişmeleri çözmek için kullanılan askeri bir birimin (birim yerine ne anlama geldiklerini kesinlikle bilmediğim tugay, bölük vs. gibi kelimeleri de kullanabilirsiniz) sıradan bir üyesisiniz, ilk başlarda basit bir piyade olsanız da görevler ilerledikçe rütbe atlıyor, emir verebilecek duruma geliyorsunuz. Ancak bu aşamaya gelinceye kadar tek yapabildiğiniz, bazen nedenini hiç anlamadığınız emirleri yerine getirmek.. Zannedersem askerlikte de aynen böyle oluyor! Ama niye komutanım diye sorma imkanınız yok, oyunda sorarsanız karşılık alamıyorsunuz, gerçek hayatta sorarsanız askerliği yakmanız kuvvetle mümkün.. Sızma, sabotaj, bir bölgeyi ele geçirme veya savunma gibi çeşitli görevleri yerine getirmek için uğraşıyorsunuz. Çeşitli araçları şoför/pilot olarak kullanabilmeniz mümkün, ki bu araçlar arasında jip, tank ve hatta helikopter var. Korkmayın, oyunun gerçekçiliği bu noktada pek devreye girmiyor, yani tank ve helikopteri kullanmak bir simülasyonda olduğundan daha kolay, ki zaten böyle olması gerekiyor. Açıkçası oyunun bu yönünü çok merak ediyordum ve görmeden böyle bir şey yapılabileceğine inanmam gibi iddialarım da vardı, gördüm, huzura erdim, hakkaten yapılabiliyormuş! Her ne kadar çok basitleştirilmiş olsa da, bu araç kullanma işini gayet güzel halletmişler, tank neyin süremem helikopteri de kesin düşürürüm gibi bir endişeniz olmasın..


Campaign dışında "Single Missions" diye bir seçeneğiniz de var. Burada, benzetme ne kadar doğru olur bilemiyorum ama, Delta Force'daki gibi birbirleriyle bağlantısı olmayan çeşitli görevleri yerine getirmek için debeleniyorsunuz. Ama elbette campaign daha zevkli, size de ilk olarak campaign'i denemenizi tavsiye ederim. Bundaki en büyük etken, doğru dürüst bir hikayeyi takip etmenizin dışında, ara demolar. Oyunun motoruyla hazırlanmış ve neredeyse dakika başı giren bu demolar oldukça güzel ve en önemlisi atmosferi arttırıp sizi havaya sokuyor. Hatta bir andan sonra "film gibi" izlemeye başlıyorsunuz.

Gelelim oyunun en önemli özelliği olan "gerçekçiliğe". Sağlık paketleri olmaması, adım başı rocket launcher'a ve mermiye rastlanmaması, tek kurşunla ölmeniz gibi özelliklere değinmiyorum bile, bunları zaten başka oyunlarda defalarca gördük.. Kendi adıma, OpF'deki en "gerçekçi" taraf, nişan alma sistemi. Koşarken ve yürürken nişangahınız sabit durmuyor, gerçekte olduğu gibi sağa sola sallanıyor ve bu durumdayken ateş ederseniz, yine gerçekte olduğu gibi en iyi ihtimalle takım arkadaşınızı vuruyorsunuz.. Sabit ve hedefe ulaşması en olası bir atış için bırakın kıpırdamadan durmayı, yere tam siper yatmalısınız. Bu durumda bile vurmanız kesin olmadığı gibi, hedefe isabet ettirmek için ekrandaki pointer'a bakmak yerine klasik gez-göz-arpacık yöntemini kullanmanız gerekiyor. Uzaktaki bir hedefe ateş ettiğinizde, zamanlamayı doğru yapmamışsanız (tam hedefe değil, biraz sağına veya soluna ateş etmelisiniz) sadece mermi harcamış oluyorsunuz ve çok da çabuk bitiyorlar.. Ölen askerlerin silahlarını almanız mümkün, ama bunun için elinizdeki silahı bırakmanız gerekiyor. Yine "gerçekçilik unsurları" arasında sayabileceğimiz bir başka şey ise, dinamik bir waypoint sistemi. Şöyle ki, oyunda sürekli takım liderinden çeşitli emirler alıyorsunuz, "şurda dur-şu hedefe ateş et" gibi. Tam olarak nereye gitmeniz gerektiğini anlamak için, ekranda çıkan sarı bir kareyi takip etmeli ve tam olarak onun bulunduğu yere gitmelisiniz. Sürekli yeni emirler aldığınız bir oyun için çok akıllıca düşünülmüş bir sistem. Bu waypoint sürekli değişiyor ve onu takip etmezseniz hiçbir şey olmuyor.. Herkes sarı kareyle gösterilen yere gitmenizi bekliyor ve inatla siz oraya gidene kadar kıpırdamıyorlar. Bu bazen kafa karıştırıcı olabiliyor, waypoint çok sık değişiyor ve bazen "aha nereye gitti bu" diye dolanıp duruyorsunuz, hatta bazen tek yaptığınız waypoint'i takip etmeye çalışmak oluyor..

Eğer hızlı bir aksiyon arıyorsanız, bu "gerçekçilik unsurları" hiç hoşunuza gitmeyecektir. Çünkü hiçbir şey "anında" olmuyor. Bir çatışmaya girmek için bazen dakikalarca sürünüyor ve ağır ağır ilerliyorsunuz, çatışma başladığında ise ne olup bittiğini bile anlamadan sona eriyor. Hatta şöyle söyleyeyim, ilk iki görevi tek bir el ateş bile etmeden tamamladım! Vurmam için iki hedef verildi, vuramadım çünkü deli gibi sarı kareyi takip etmekle meşguldüm.. Ben dolanıp dururken takım arkadaşlarım görevi tamamladı, bense hiçbirşey yapamadım.. Görev bölgesine gelene kadar dolanıp durma hali bazen çok sıkıcı olabiliyor, hatta gerçekliğin dozunun kaçtığını düşünmeniz kuvvetle mümkün, neticede açık havada geçiyor oyun, yani etrafta ağaçlar dışında görecek bir şey yok ve çatışmaya girene kadar dakikalarca bu ağaçları seyrediyorsunuz.. Zaten ilk görevler siz daha n'ooluyor lan bile diyemeden tamamlanmış olacak. Saf gerçekçilik hayranları bunu çok sevecektir ama kişisel olarak ben pek hoşlanmadım. Her ne kadar oyundaki zamanı hızlandırıp yavaşlatmaya yarayan tuşlar olsa da, bir süre sonra bu tuşları çok sık kullanmaya başladığınızı fark ediyorsunuz ve "gerçekçiliğin" bir esprisi kalmıyor.

Grafiksel açıdan, çok etkileyici oyun. 150 km'ye varan açık alanlar söz konusu ve ayarları köklerseniz görülebilecek ne varsa görebiliyorsunuz! Ancak bir süre sonra renk paletinin çok sınırlı olduğunu (yeşil ve tonları!) ve ağaçların iki boyuttan oluştuğunu anlıyor, ayrıca hep aynı yerdeymiş gibi hissetmeye başlıyorsunuz ama yapılabilecek olan bu, bundan daha fazla ayrıntı olsaydı oyun hiçbir bilgisayarda çalışmazdı, ki şu haliyle bile çoğunda çalışmıyor.. Çok donuk suratlara sahip olmalarının dışında, diğer askerlerin animasyonları oldukça güzel. Patlamalar ise tam anlamıyla muhteşem! Hiç yanımdaki bir binaya tank mermisi isabet etmedi ama, etseydi herhalde aynen oyundaki gibi olurdu.. Aynı şeyi ses efektleri için de söyleyebiliriz. Şöyle dört adet hoparlörü de güzelce kompüterin etrafına döşemişseniz, kendinizi Normandiya Çıkartmasındaymış gibi hissedebilirsiniz, tam olması gerektiği gibi..Revenge77 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 14 Mart 2013   #2
Avatar Yok
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 14 Mart 2013
Alter: 25
Mesajlar: 19
Konular: 0
Rep Puanı: 10
Rep Gücü: 25
Rep Derecesi : leopar06 is on a distinguished road
Aldığı Teşekkürler: 0
Ettiği Teşekkürler: 0
Standart Cevap: Operation Flashpoint - İnceleme

+++++++++++leopar06 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 30 Mayıs 2013   #3
Avatar Yok
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 30 Mayıs 2013
Alter: 27
Mesajlar: 25
Konular: 5
Rep Puanı: 10
Rep Gücü: 30
Rep Derecesi : zabita12 is on a distinguished road
Aldığı Teşekkürler: 0
Ettiği Teşekkürler: 0
Standart Cevap: Operation Flashpoint - İnceleme

Güzel konu teşekkürler.zabita12 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Prototype 2 29 - Operation Firehawk Furkan Oyun Videoları 0 09 Aralık 2012 14:06
Prototype 2 04 - Operation Flytrap Furkan Oyun Videoları 0 09 Aralık 2012 13:56
Hitman: Absolution - Mission 16 - Operation Sledgehammer Furkan Oyun Videoları 0 07 Aralık 2012 19:35
Call of Duty: Operation Kingfish Byfeel Oyun İncelemeleri 4 14 Kasım 2012 21:14
Operation Time Out Yazısını Kaldırma [Bağlantı Zaman Aşımı Hatası] wordabula Metin2 Private Server Kurulumu 0 17 Ekim 2012 00:31

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 08:42.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750