Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Pc Oyunları > Oyun Dünyası > Oyun Çözümleri

Oyun Çözümleri Pc Oyunlar Hakkında Hata Çözümleri , Level Çözümlerini bu bölüme yazabilirsiniz.


Art of Murder: FBI Confidential Tam Çözüm

Oyun Çözümleri


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 11 Mart 2014   #1
Literary - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 16 Kasım 2013
Bulunduğu yer: PC Başı :)
Mesajlar: 916
Konular: 569
Rep Puanı: 10
Rep Gücü: 921
Rep Derecesi : Literary is on a distinguished road
Aldığı Teşekkürler: 10
Ettiği Teşekkürler: 9
Literary isimli Üyeye Skype üzeri Mesaj gönder
Standart Art of Murder: FBI Confidential Tam Çözüm

Oynanış:
Oyun oldukça kolay bir oynanışa sahip. Ekranınızın altında envanteriniz var. Sağ köşede PDA’iniz var. PDA; içinde not defteri, telefon, fotoğraf makinesi, fotoğraf klasörü, telefon defteri barındırıyor. Not defterine oyun sırasındaki önemli konuşmalar otomatik olarak kaydediliyor. Telefon defteriniz var. Oyun sırasında elinize geçen telefon numaraları otomatik olarak buraya kaydoluyor. Fotoğraf makinesi ve çektiğiniz fotoğrafların toplandığı klasör ilk başlarda aktif değil, ancak oyun ilerledikçe aktif olacak. PDA’in hemen yanında Hints adında büyüteç şeklinde bir buton var. Hints butonu, bulunduğunuz mekânlarda bakmanız gereken yerleri gösteriyor. Oyun boyunca imlecin değiştiği her objeyi alamayacaksınız. Yeri ve zamanı geldiğinde alabileceksiniz. Oyundaki en önemli ipucu şu: karakterlerle olan konuşmalarınız. Konuşmaların tamamını yapmanız gerekiyor. Çoğu zaman karakter susuyor; ama aslında konuşma bitmemiş oluyor. Bu nedenle karakter size aynı şeyleri söyleyene kadar karakterin üzerine tıklayarak konuşmaya devam edin. Farenizin iki fonksiyonu var. Sağ klik objelere bakmanızı, sol klik ise objeleri kullanmanızı sağlıyor. Bulmacaların bazılarının çözümü her oyunda değişiklik gösteriyor. Çözümleri sizin oynadığınız oyunda aynı olmayabilir; ancak mantıkları aynı. Etraftan topladığınız objeleri envanterinizde bazen birleştirmeniz gerekecek. Şöyle bir durum var: örneğin çakmak ve gazı birleştireceksiniz. Önce çakmağı alıp sonra gaza tıklarsanız bir yanlışlık olduğunu söylüyor ve kabul etmiyor. Önce gazı alıp sonra çakmağa tıkladığınızda birleştirme işlemini yapıyor. Objeleri birleştirmeyi denerken zıt birleştirmelerini denemeyi unutmayın. Sanırım bu kadar, oyuna geçelim şimdi.

1. GÜN

FBI New York Şubesi, Şehir Merkezi
Chaser ile konuşun, kendisi sizin şefinizdir. Size yeni bir ortağınız olduğunu söylüyor: Nick. Arkadaşınızın ölümüyle ilgili rapor hazırlamanızı isteyecek.

Nicole, Ruth ile konuşacak. Bir ekran aşağı ilerleyin. Hemen sağdaki sizin masanız. Masaya yakından bakın. Klavyeyi kullanın. Önce Nick’e ulaşmalısınız. Odadaki diğer masalara sağ klikle bakın. Arzu edenler hints butonunu kullanarak odada nerelere bakması gerektiğini öğrenebilir. Sizin masanızın önündeki masaya bakın. Ölen arkadaşınız James’in masasıymış bu. Ekranın en solundaki tek masa Nick’in masası. Nick’in masasının yanında, duvardaki panoya bakın. Nick’in telefon numarasını göreceksiniz. PDA’i açın en alttaki mavi deftere tıklayın. Telefon numarası listesi göreceksiniz. Nick’in numarasına tıklayın, otomatik olarak arama yapacak. Cevap veren yok. PDA’in en sağındaki kapama butonundan PDA’i kapatın. Ruth ile konuşun. Nick’in numarasının değiştiğini söyleyip size yeni numarayı mail atacak. Bilgisayarınızın ekranına bakın. Nick’in yeni numarası gelmiş. PDA’dan telefon listesine girin Nick’in yeni numarası listede. Arayın. Telesekreter çıktı. Sesli mesaj bırakacaksınız. Hemen ardından Nick’ten bir sms alacaksınız. Artık raporu hazırlayabilirsiniz. Klavyeye tıklayın. Bilgisayar ekranına tıklayın, sarı bir uyarı yanıp sönmeye başlayacak. Yazıcıda bir sorun var. Ruth’un masasında bir yazıcı var. Yazıcıya yakından bakın. Alttaki kapağı açın. Kâğıt yok. Ruth ile konuşun. Nick’in masasının ordaki kapıdan girin. Burası Storage Room (malzeme odası) Burdaki her şeyi kontrol edin. Şimdilik bir şey alamayacaksınız. Yazıcı için kâğıt gerekli. Odadan çıkın. Soldaki kapıdan (Mazzanine) çıkın. Sağınızda iki kapı var. En sağdaki laboratuar. Etrafa bakın. Ekranın en aşağısında kutular var. Karton kutuların üzerinde de yazıcı için bir top kâğıt (ream of printer paper) duruyor, alın ve ofise, yazıcının yanına gidin. Yazıcıya kâğıdı yerleştirin. Kapağı kapatın. Raporunuz çıkacak. Raporu alın ve şefinize verin. Tüm konuşmaları yapın. Her ne kadar karşı çıksanız da size yeni bir seri cinayet davası verecek. Bir çeşit ayine kurban gitmiş 3 kişi: Henry Fairbanks, Mark Chestum ve Andrew Haig. Cinayet aleti olan antika bıçak (drawing of a knife) envanterinize gelecek. Şef ile size aynı şeyleri söyleyene kadar konuşun, tüm konuşmaları bitirin. Şefin ofisinden ve Ruth’un bulunduğu ofisten soldaki kapıyı kullanarak çıkın. Merdivenlerden aşağı inin ve ekranın sağındaki kapıdan dışarı çıkın. Sağda arabanız var. Arabaya binin. Haritada beliren yere tıklayın.
Pre Columbian Sanat Müzesi
Müzeye girin ve kapıcı (Porter) ile konuşun. İki heykel arasındaki kapıdan sergi odasına (Exhibition room) girin. Müze müdürü Warren ile tüm konuşmaları yapın. Büyütece tıklayıp nerelere bakmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Hemen ortada bıçakların sergilendiği bir vitrin var. Bakın, ancak aradığınız bıçağa benzer bir şey yok. Etrafa bakın, özellikle kafası olmayan altın heykelin olduğu camekâna. Ekranın yukarısına ilerleyin. Sağ köşede duvarda asılı bir tabak ve aşağıda bir yangın söndürme tüpü var. Tabağı alamayacaksınız; ama yangın tüpünü alın. Sergi odasının girişine tekrar gelin. Solda bir kapı var. Arşiv odası, içeri girin. Etrafa bakın. Masanın üzerine ve raflara bakın, bir şey alamayacaksınız, arşivden çıkın. Sergi odasının girişine gelin sağ duvarda bir kapı var bahçeye (Orangery) çıkıyor. Kapıdan bahçeye çıkın. Büyütece basıp nerelere bakmanız gerektiğini görün. Objelere bakın ancak hiçbir işlem yapmayın. Ekranın alt sağındaki vazoları envanterinize alabiliyorsunuz; ancak bu müzeden çıkmanızı engelliyor. Bu nedenle hiçbir şey almadan bahçeden çıkın.

Kapıcının yanına gidin ve size aynı şeyleri söyleyene kadar konuşun. Güney Amerika’dan gelen kargoyu daha yeni açtığından bahsedecek. Size Warren’ın telefonunu verecek. PDA’den telefon listesinden Warren’ı arayın. Telefonu kapalı. Kapıcıyla tekrar tüm konuşmaları yapın. Kapıcının hemen sağında aşağıya depoya giden merdivenler var. Depoya girin, karanlık. Sağ tarafta bir kutu var. Kapıcıya gidin ve ışıklar hakkında konuşun. Bir şeyler zırvalayacak; ama ışıkların nasıl açıldığını o da bilmiyor. Depoya dönün ve sağınızda, kolonda duran elektrik kutusunu açın. Kırmızı ve mavi düğmeler var. Düğmeler içerideki ışıkları farklı kombinasyonda açıyor; ancak tüm ışıkları yakmak mümkün değil. Ayrıca bu bulmaca değişken, yani her oyunda farklı. Mantık şu: 5 düğme var. Herhangi 4 tanesi mavi iken bir tanesi kırmızı olduğunda ışıklar farklı sırayla yanıyor. Benim oyunda 5. düğmeyi kırmızı diğerlerini mavi yaptığımda ışıklar aşağıdaki gibi yandı:Düğmelerin kombinasyonları farklı olabilir; ancak ışıklar yukarıdaki gibi yanmalı. Soldaki ilk rafta kapalı bir çanta (metal flight case) var, alın. Envanterinizde çantaya tıklayın, açılacak ve içinden X-ray cihazı (X-ray scanner) çıkacak. İkinci ışığın orada yerde şişme bot (dinghy) var, alın. Sağ üst köşedeki kutuların oraya gideceksiniz. Hemen arkada bir kolon var, kolonda bir poster ve kilitli bir kutu var. Postere ve kutuya bakın. Kolonun sağında yerde büyük bir tahta kasa var. X-ray cihazı ile bu kasayı tarayın. Aynı kasanın sağ arka alt köşesine şişme botu yerleştirin. Yangın tüpünü botta kullanın. Bot şişecek ve öndeki büyük kasa hareket edecek. Arkadaki kasayı da tarayın. Hımm, bir şeyler buldunuz. Bıçaklar var; ama bir bıçak kayıp. X-ray cihazını envaterinizde çantasının içine koyun ve aldığınız yere, rafa geri koyun. Kapıcıya gidin ve konuşun. Bıçaklardan birinin kayıp olduğunu onaylayacak. Müzeden çıkın. Arabanıza gidin. Giderken Nick’ten yeni bir sms alacaksınız. Başka bir cinayet daha işlenmiş. Kurban Borsacı John Rudoph.

Borsacı’nın Villası
Arabaya gidin, haritada yeni bir yer açılmış, tıklayın. Kapıdaki polisle tüm konuşmaları yapın. Villaya girin. Büyütece tıklayın, nerelere bakmanız gerektiğini görün ya da kendiniz bulun. Hemen önünüzde duran sehpaya yakından bakın. Masanın üzerindeki objeleri, içki şişesi, bardaklar, gazete (delil olabileceği için alamayacaksınız) ve sağdaki koltuk. Koltuk kıpırdayacak. Bu ekrandan çıkın, sağda koltuğun ayağının dibinde bir kartvizit (business card) göreceksiniz, alın. Allan Branford’a ait ve telefon numarası PDA’e kayıt edildi. Ekranın soluna gidin, koridorda sağ duvardaki resimlere bakın. Ekranın sol köşesinde bir şemsiye (umbrella) var, alın ve envanterinizde şemsiyeye tıklayın, demirini (spoke-wire) çıkaracaksınız. Ekranın sağından bilardo masasının oraya, cinayet mahaline geçin. Etrafı inceleyin. Bilardo masasının sağ ucuna yakından bakın. Mavi bilardo topunu alın. Bilardo masasındaki tüm top deliklerini kontrol edin. Aldığınız topu tüm deliklere atın. Deliklerden birinde top takılacak. Takılan delikte şemsiyeden çıkardığınız demiri kullanın. Top beraberinde, altın bir heykel kafası (head of a Pre-Columbian figurine) da getirecek. Heykel kafasını alın, evden çıkın ve arabanıza binin. Demo girecek.


2. GÜN

FBI New York Şubesi, Şehir Merkezi
Binaya girin, hemen sağdaki oda, delilerin koyulduğu oda (Evidence deposit room). Girmeye çalışın ama giriş kartınız yok. Yukarı ofise gidin, Ruth ile konuşun, masanın üzerinde delil odası kartınız var (magnetic key card), alın ve Ruth ile tekrar konuşun, Nick ofise uğramış. Şefin yanına gidin ve tüm konuşmaları yapın. Odadan çıkın ve masanıza bakın, Nick size kâğıttan bir kayık (origami boat) yapmış, alın, envanterinizde kayığa tıklayın, açılacak. James’in öldüğü binada saat 4.30’da buluşmanızı istiyor. Delil odasına gidin, kapıda kartınızı kullanın. İçeriyi kontrol edin. En soldaki üst rafa heykel kafasını bırakın. Hemen altında ikinci rafta bir kutu var. İçine bakın, henüz bir şey alamayacaksınız. Aynı rafta kapıya yakın yerde bir kutu daha var. Kutuya bakın, James’in eşyaları var. Şu an yine bir şey alamayacaksınız. Odadan çıkın. PDA’den Banford’u arayın. Ardından da Warren’ı arayıp randevulaşın. Dışarı çıkın, arabaya binip müzeye gidin.

Pre Columbian Sanat Müzesi
Sergi odasına girin ve Warren ile tüm konuşmaları yapın. X-ray cihazıyla taradığınız kasalar Bogotá’ya gönderilmiş. Bahçeye çıkın. Allan Branford ile tüm konuşmaları yapın. “Huaquero” diye bir kelime dikkat çekecek. Anlamı “mezar soyguncusu”. Sergi odasına geri dönün. Kafası olmayan altın heykele tekrar bakın. Warren’dan heykeli almak için izin isteyin. Warren sizden izin belgesi isteyecek. Müzeden çıkın ve FBI binasına dönün.

Yukarı çıkın, Ruth ile konuşacaksınız. İzin belgesi kâğıdı lazımmış. Malzeme odasına gidin. Ekranın üst tarafındaki raftan boş form (blank form) alın. Formu Ruth’a verin. Şefin yanına gidip konuşun, izni verecek. Odadan çıkın, Ruth’un masasından izin belgesini (completed form) alın. Müzeye geri dönün. İzin kâğıdını Warren’a verin. Kapıcıya gidip konuşun. Sergi odasına geri dönün. Altın heykelin gövdesini (headless figurine) alın. Alarm çalmaya başlayacak. Alarmı susturmanız gerek. Kapıcı ile tekrar konuşun. Bahçeye çıkın. Ekranın sağ alt köşesindeki vazolara (vase) gelin. Ekranın sol tarafında da saksı içinde toprak (potting soil) var. Bulmacanın çözümü yine değişken. Yapmanız gereken şu: sağdaki vazolardan birine saksıdaki topraktan koyacaksınız. Envanterinize alıp heykeli aldığınız yere vazoyu koyacaksınız. Heykelin bulunduğu camekânın sol alt köşesinde yanan kırmızı ışık yeşil olmalı. Benim oyunda soldaki vazo doğru vazoydu ve hiç toprak koymadan yeterli ağırlığa sahipti. Bulmaca değişken olduğu için sizin denemeniz gerekiyor. Herhangi bir vazoyu envanterinize alın, saksıdan bir miktar toprak alın. Camekâna gidin, önce vazoyu boş olarak koyun, ışık kırmızıysa vazoyu geri alın ve envanterinizde içine toprağı koyun. Vazoyu tekrar camekâna koyun. Eğer ışık yeşil olmadıysa saksıya gidin bir miktar daha toprak alın, bu toprağı da vazoya koyun, camekâna gidip vazoyu tekrar koyun. Işık yine değişmediyse aynı işlemi diğer iki vazoya de yapmanız gerekecek. Unutmayın, bir vazoya en fazla iki kez toprak koyabilirsiniz, çünkü vazo doluyor. Belki lazım olur diye söylüyorum, dolmuş vazoyu çuvala boşaltabiliyorsunuz.

Alarmı susturduktan sonra müzeden çıkabilirsiniz. Nick ile buluşma zamanı. Arabanıza gidin ve terk edilmiş ev resmine haritada tıklayın.

Terk Edilmiş Ev
Binaya girin. Sola dönün ve koridor boyunca ilerleyin, en soldaki daireye girin. Tuvalete girin ve lavabonun solundan, köşeden tıkacı (plug) alın. Solda yatak odası var. İçeride hâlâ yanan bir sigara var. Masanın üzerindeki tel fırçayı (wire brush) alın ve envanterinizde fırçaya tıklayın. Fırça ve telleri birbirinden ayrılacak. Koridora geri dönün. En sağdaki odaya girin, burası mutfak (kitchen). Kapısı açık bir buzdolabı var, içinde viski var, alın. Dolabın solundaki tezgâha yakından bakın. Duvardan düşmüş bir takvim göreceksiniz. Lavaboya bakın ve koridora dönün. Geldiğiniz yönde ilerleyin ve binaya ilk girdiğiniz pozisyonda gelin. Merdivenlerin ordasınız. Merdivenlerin sağına gidin. Sağdaki daireye girin. Joel Tatum diye bir sarhoşla karşılaşacaksınız. Tüm konuşmaları yapın. Görünüşe göre Nick oradaymış ve size bir şey bırakmış; ancak ayyaş nedense nereye koyduğunu hatırlamıyor (!). Dolaptan aldığınız viskiyi ayyaşa verin, markasını beğenmeyecek. Soldaki masanın altında boş içki şişesini (empty bottle with chipped neck) alın. Daireden çıkın. Mutfağa geri dönün. Lavaboya yakından bakın. Tıkacı lavaboda kullanın, boş içki şişesini lavaboya koyun, musluğu açın, lavabo su dolacak ve şişenin marka etiketi çıkacak. Etiketi alın, envanterinizdeki viski şişesi ile birleştirin. Ayyaşın istediği marka viskiyi hazırladınız. Ayyaşın yanına gidin ve viskiyi ona verin. Size karşılığında kâğıttan kuş (origami bird - nedense aklıma Prison Break ve Michael Scofield geldi, hehe!) verecek. Envanterinizde kuşa tıklayın. Kâğıtta “James’in telefonu” yazıyor. Ayyaş ile konuşun, ayyaş gidecek. Koltuktan sigortayı (fuse) alın. Merdivenlere dönün ve yukarı çıkmayı deneyin. Karanlık. Merdivenin sağına gidin. Duvardaki sigorta kutusuna bakın. Bir parçası kayıp. Kayıp parça sizde; ama bozuk. Envanterinizde fırçadan çıkardığınız teller ile sigortayı birleştirin (handful of bristle-wires) ve sigorta kutusundaki yerine yerleştirin. Bir şeyler yandı. Mutfağa gidin. Dolabın yanındaki tezgâha bakın, yanan fişi “james’in telefonu” yazan kâğıdı fiş üzerinde kullanarak çekin. Sigorta kutusuna gidin. Taktığınız sigortayı alın ve tellerle birleştirip tekrar takın. Işıklar yanacak. Merdivene geri dönün ve yukarı çıkın. Yere yakından bakın, telefon orda; ama ulaşamıyorsunuz. Fırçanın tahtasını, döşemedeki delikte kullanın. Zarar görmüş telefonu (damaged mobile phone) alın. Fırçayı alın, binadan çıkın ve FBI binasına dönün.

FBI New York Şubesi, Şehir Merkezi
Binaya girin, delil odasına gidin. Heykelin kafasının kayıp olduğunu göreceksiniz. Heykelin gövdesini rafa koyun. Kapıya yakın olan kutuyu açın ve James’in kimliğini (James' ID) kutudan alın. Diğer kutudan da makası (scissors) alın. Üst kata çıkın. Yazıcı için kâğıt aldığınız yerin solunda bir merdiven göreceksiniz. Tavana bakın, asılı kablolara tıklayın. Merdivene tıklayın, makası kullanarak kabloları kesin. Merdiveni yerine koyun. Ofise geçin. Ruth ile tüm konuşmaları yapın. Heykel kafasının akıbetini öğreneceksiniz. Malzeme odasına girin, şimdiye kadar alamadığınız her şeyi alın: batarya, plastik poşet, lamba, kimyasal madde liminol, eldiven (battery, plastic bag, lamp, luminol, gloves) ofisten çıkın ve labaratuara girin. Kapının hemen yanından ilaçlı pamukları (swabs) alın. Ofise geri dönün. Masanıza yakından bakın. Telefonun altındaki boş yere önce kabloları koyun, bataryayı koyun ve James’in telefonunu koyun. Telefon çalışacak. Pin kodunu bulmalısınız. Ruth ile konuşun. Herkesin doğum tarihlerini şifre olarak kullandığından bahsedecek. James’in doğum tarihi 24.05.1956. Masaya dönüp doğum tarihindeki rakamlarla çeşitli denemeler yapabilirsiniz; ancak pin bu numaralardan oluşmuyor malesef. Telefonun sağ en üst tuşu silme, ortadaki ise giriş (OK) tuşu. Şimdi ilaçlı bir pamuk alın ve envanterinizde James’in kimliğinde kullanarak kimliği temizleyin. Nicole kimlik kayıt kodunu okuyacak: XFAD8673. 8673 - Numarayı girin ve mavi (ok) tuşuna basın. Telefonun ekranına tıklayın. Telefondaki fotoğraflar bilgisayarınıza geçecek. Telefon yanacak. Bilgisayarın ekranına tıklayın. Bulanık bir resim göreceksiniz. Resmin üzerine tıklayın, netleşecek. Bu Huaquero. Binadan çıkın, arabaya binin ve haritadaki yeni yere tıklayın.Katilin Saklandığı Yer
Ekranın sol üstündeki kapıyı kontrol edin. Giriş yok. Ekranın sağına gidin ve soldaki dar sokağa girin. Bir kamyonet göreceksiniz. Kamyonetin arka tekerleğinin ordan levyeyi (crowbar) alın. Kamyonetin içine bakın, girin ve el frenini indirin. Komyonet serbest kalacak. Yukarıda bir yangın çıkışı var. Levyeyi yangın merdiveninde kullanın. Yukarı çıktınız. Soldaki pencereye tıklayın, açılmayacak. Levyeyi hemen sağdaki havalandırma pervanesinde kullanın. İçerisi sıcaklaştı ve adamın biri gelip pencereyi açtı. Konuşmaları dinleyin (bir anahtar arıyorlar) ve içeri girin. Karışık bir oda ve yan odadaki adamı görebiliyoruz. Burada hareket alanınız sınırlı. Büyütece tıklayın. Size birçok nokta gösterecek. Ama sadece ışığın vurmadığı, gölge olan yerlerde hareket edebilirsiniz. Hemen önünüzde, büyütecin belirdiği yere gelin PDA’den fotoğraf makinesine tıklayın, koltuğun üzerindeki çantanın fotoğrafını çekeceksiniz. Aynı hizada, gölgede, odanın sağ köşesinde bir büyüteç daha belirmişti. O noktaya gölgeden yürüyün ve tekrar aynı şekilde fotoğraf çekin. PDA’den fotoğraf klasörüne girin ve çektiğiniz fotoğraflara bakın. Çektiğiniz ikinci fotoğrafta üzerinde telefon numarası yazılı bir kâğıt var. Numaralar da değişken. Hangi numaraları görüyorsanız rakamları tepetaklak çevirin. Bendeki numara: 116252 555 idi. Baş aşağı çevirince numara: 555 252911. Ters çevrilmiş telefon numarasını PDA’den tuşlayın. İçeride telefon çalacak ve meydan kısa bir süreliğine size kalacak. Adamın olduğu odaya girin. Gardrobu kontrol edin. İçinde bir panel var. Tıklayın, gizli bir odaya kapı açılacak, girin.

Gizli Oda
Duvardaki tabloya tıklayın. Gizli bir manivela var. Çevirmeye çalışın, sıkışmış. Sağdaki şifonyerin orta çekmecesine bakın. Cinayet silahını, yani bıçağı buldunuz. Alın ve başınıza neler geliyor, görün. Demonun ardından bir odada, sandalyeye bağlı duruyorsınız. Ekranın sol köşesindeki masanın sağ üst köşesine ulaşmanız lazım. Sandalye ile zıplayarak hareket edeceksiniz. Ancak bazı yerler gıcırdıyor. 2 kez ses çıkarma hakkınız var, üçüncüde yakalanıp öldürülüyorsunuz. Oyun kendi kendine kaydediyor merak etmeyin. Çözüme gelince: yer döşemeleri kare şeklinde. Şimdi size yönleri veriyorum, yönler Nicole’un oturuşuna göredir. 2 kare geri – 1 kare sola – 1 kare geri – 2 kare sola – 1 kare ileri – 1 kare sola (odanın sol duvarındasınız) 4 kare ileri – 4 kare sağa – 2 kare ileri – 2 kare sola – 2 kare ileri – 1 kare sola – 2 kare ileri gidin. Başardığınızda kendinizi gizli odada bulacaksınız.

Çekmeceye gidin. Liminol’ü bıçak üzerinde kullanın, lambayı bıçakta kullanın. Kan izlerini göreceksiniz. Eldiveleri alın, bıçakta kullanın. Bıçak, plastik poşet içinde envanterinize geçecek. Halının kapıya yakın sağ üst köşesini kaldırın. Bir kapak göreceksiniz. Açmaya çalışın, bir ses çıkacak. Duvardaki resme bakın, manivelayı çevirin. Kapak açılacak. Aşağı inin, biri arkanızdan inmeyi deneyecek; ama inemeyecek. Küçük bir odadasınız. Odanın en alt, sağ köşesinde mavi, yuvarlak bir para kutusu (cherry can) var, alın. Envanterinizde açın, içinden bozuk para (coin) alacaksınız. Para kutusunun kapağını kapatıp kutuyu geri bırakın. İndiğiniz merdivenin yanında solda bir anahtar dolabı var, dolapta bozuk parayı kullanın. Bir sürü anahtar alacaksınız. Hepsini tek tek denemeniz lazım kapıda; çünkü bu bulmaca da değişken. Bir tanesi uyacak. Anahtarı her deneyişinizde kapıyı açmayı deneyin. Çünkü anahtarların hepsi zor dönüyor ve her denemede Nicole, aynı kelimeleri söylüyor. Doğru anahtarda cümlenin sonundaki kelimeler değişiyor. Kapıyı açtınız; ama önünüzde bir engel var: kepenk. Hemen sağda bir mekanizma var. Altta manivela, üstte ise vidalı bir kutu var. Bozuk para ile vidaları sökün. Mekanizmanın dişlisi kırılmış. Kırık olan yere elinizdeki diğer anahtarları deneyin. Uygun anahtarı bulduğunuzda, anahtar mekanizmaya yerleşiyor. Alttaki manivelayı çevirin. Kepenk açılacak. Demo giriyor. Yerde yatan adamın ayağının yanındaki silahı alın. Sağa gidin, demoyu izleyin.


3. GÜN

FBI New York Şubesi, Şehir Merkezi</B>
Ruth, Nicole ile konuşacak. Şefe digin, tüm konuşmaları yapın. Sizden kanıt isteyecek. Ofisten çıkıp labaratuara gidin. Kapının hemen yanındaki masadan kan testi sonuçlarını (blood test results) alın. Ekranın yukarısına ilerleyin. İki tane alet var. Soldakine yakından bakın. Aletin hemen solunda boş tüpler var. Bir tane boş tüp (empty vial) alın. Envanterinizden bir ilaçlı pamuk alın ve poşet içindeki bıçakta kullanın, ilaçlı pamuğu tüpün içine koyun. Tüpü aletin ortasına koyun. Alt taraftaki mavi ekrana tıklayın. Analiz sonucu bilgisayarınıza gönderildi. Masanıza gidin, monitöre bakın, labaratuardan aldığınız kan testi sonucunu monitöre tıklayın. Sonuçlar eşleşecek. Ruth’un yanına gidin, şef orada, konuşacaksınız. Huaquero, kaçmaya çalışırken öldürülmüş. İlginç!

Aşağı, delil odasına inin. James’in kutusuna bakın ve anahtarı (key) alın. İçindeki diğer eşyalara bakın. Raftan heykel kafasını ve gövdesini alın, birleştirin. Kafanın içinden bir paket beyaz toz (bag of white powder) çıkacak. Labaratuara gidin, az önceki tüplerden bir tane alın. İlaçlı pamuk ile beyaz toz poşetini birleştirin, ilaçlı pamuğu tüpe koyun. Bu kez sağdaki makineye gidin. Tüpü makinenin gözüne yerleştirin. Poşetteki madde eroinmiş. Masanıza geri dönün. Klavyeye tıklayın. Hequero’nun bulanık fotoğrafı var, klavyeye iki kez daha tıklayın. fotoğrafın arka planına bakın, çekildiği yer müzenin deposu, posterden hatırlarsınız.

Müzeye gidin. Kapıcı ile konuşacaksınız. Yalnız bu sefer pek de kibar değil, aşağı inmenize izin vermiyor. Onu ayakaltından kaldırmanız lazım. Yangın tüpünü aldığınız yere, sergi odasının sağ köşesine gidin. Duvarda asılı olan kâseyi (bowl) alın. Arşive gidin. Masanın üzerindeki büyüteç merceğini (lab magnifying glass) ve sarı-yeşil renkli küçük rafların solundan aliminyum folyoyu (aluminum foil) alın. Bakçeye çıkın. Vazoların solunda, yukarıda kırmızı bir ışık yanıyor, bu yangın sensörü, tıklayın. Ardından vazoların sağındaki heykelin ayağının dibine önce folyoyu, sonra kâseyi en son olarak da büyüteci koyun. Kapıcı ortalarda yok. Depoya inin. Işıklar bıraktığınız gibi yanıyordur herhalde. Posteri gördüğünüz kolona gidin. Postere tıklayın. James’in anahtarını posterin altındaki kutuda kullanın ve açın. Envanterinizden ilaçlı pamuk alın ve dolabın içinde kullanın, örnek alacaksınız. Ekrandan çıkın, Nick’ten bir sms daha alacaksınız. Metro işçileri bir ceset daha bulmuşlar.

Metro
İki arabanın arkasındaki binanın kapısına gidin. Kapıya tıklayın, tentede asılı duran boruyu (wire) alın. Sağdan metro istasyonuna gidin. Giriş kapısının sağında yerde duran kola şişesini (coke bottle) alın ve içeri girin. Polis ile tüm konuşmaları yapın. Kurban Joel Tatum. Terk edilmiş binadaki ayyaş. Yerden çakmağı (lighter) alın. Bankın ordan gaz bidonunu ve gazeteyi (gas can, newspaper) alın. İlerleyin, mavi saplı bir pense göreceksiniz; ancak henüz alamıyorsunuz. Karşı duvarda bir ızgara göreceksiniz. Izgaraya yakından bakın. İçinde bir şampanya şişesi var. Izgaraya tıklayın, açılmayacak. Kola şişesini ızgarada kullanın, küfü temizleyecek. Vidaları sökün ve ızgarayı kaldırın. Şişeyi almaya çalışın; çok fazla böcük var. Envanterinizde çakmağa gaz doldurun. Envanterinizde gazetelere tıklayın, parçalara ayrılacak. Parçalanmış gazeteyi şişenin yanına kullanın ve çakmakla yakın. Böcükler kaçışacak. Şampanya şişesini (champagne bottle) alın. Tenteden aldığınız boruyu şişede kullanın. Şişenin içinden Joel Tatum’un diploması (diploma) çıkacak. Arabaya geri dönün.

4. GÜN

FBI New York Şubesi, Şehir Merkezi Labaratuara gidin. Test tüpü alın ve müzeden aldığınız örneği, ilaçlı pamuğu tüpe koyup sağdaki alete yerleştirin. Bu da eroinmiş. Ofise çıkın ve Ruth ile knuşun. Şef orada değil. Şef hakkında dedikodu yapacaksınız. Şefin karısı ölmüş New York’a atanmadan önce. Ruth ile tüm konuşmaları yapın. Bütün kurbanlar New York Üniversitesi mezunu. Üniversite kütüphanesine gideceksiniz, binadan çıkın.NYU Kütüphanesi
Ekranın aşağısına girin ve koridorun sonundaki okuma odasına (reading room) girin. İçerideki kadın ile tüm konuşmaları yapın. 1986 yılı mezunlarının olduğu kitabı bulacaksınız. Giriş kapısının solundaki raflara bakın, kitap orada. Alın ve kadına verin. Kurbanların isimlerinin ve bilgilerinin olduğu sayfa yırtılmış. Kadınla tüm konuşmaları yapın. Teknolojinin nimetlerinden faydalanma zamanı. Sayfa yırtılmış olabilir; ancak tüm kitapların dijital kayıtları tutulmuş. Mikrofilmler hakkında konuşacaksınız. Tüm konuşmaları yaptığınızdan emin olun ve okuma odasından çıkıp mikrofilm odasına girin. Karşı duvardaki çekmecelere tıklayın, mikrofilmi bulmak imkânsız. Okuma odasına dönün ve kadınla tüm konuşmaları yapın. Size bir katalog numarası verecek: 01-044-86. Mikrofilm odasına geri dönün ve çekmeceler üzerindeki katalog numaralarına bakın. Sizin elinizdeki numaradan hane bakımından farklı. Kadının yanına gidin ve tüm konuşmaları yapın. Katalog numaraları yeniden düzenlenmiş; ama yeni düzenlemeler kadında yok, yeğeni bu işleri daha iyi bilirmiş. Yaşlı kadın biraz akıl yürüterek 01 kodunun yeni kodlarda 001 olduğunu söylüyor. Odaya geri gidin ve 001-044-1986 yazan ve son rakamları farklı olan tüm çekmecelere bakın. Bu bulmaca değişken mi bilmiyorum ama mikrofilmi 001-044-19867 kodlu çekmecede buldum. Mikrofilmi (microfilm) alın ve okuma odasının sağında masada duran film makinesine gidin. Makinenin solundan makarayı (reel) alın. Envanterinizde makara ve mikrofilmi birleştirin, makineye takın. Görüntü bulanık. Tabii ki o kadar kolay olmayacaktı. Makinenin lensi yok. Kadına gidin konuşun. Lens onda; ama gözlüklerini bulmadan vermeyeceğini söylüyor. Ekranın sağ alt köşesindeki masada kadının gözlüğü var. Gözlüğü alın ve kadına verin. Size lensi verecek. Lensi alın ve makineye takın. Tüm sayfaları okuyun. 20 yıl önce bir gezi düzenlenmiş ve kurbanların hepsi bu geziye katılmışlar. İlk sayfada Amazon gezisi hakkında bilgi alacaksınız. İkinci sayfada geziye katılanlardan Profesör Dickinson, Alice Dickinson, Noel Raches’in Peru ormanında Kızılderililer tarafınfan kaçırıldığının sanıldığını öğreneceksiniz. Müze müdürü Warren kayıplardan sonra gezinin yönetimini devralmış. Geziye katılanların listesini (list of the expedition members) alacaksınız. Tüm sayfaları okuduğunuzdan emin olun. Geziye katılanlardan sadece müze müdürü William Warren ve müzede karşılaştığınız ve size sürekli sarkan Allan Branford hayatta kalmışlar. Kadınla konuşun ve kütüphaneden çıkın, müzeye gidin.

Arşive gidin Warren ile tüm konuşmaları yapın. Warren’a geziye katılanların listesini gösterin. Juan Alvarado adında bir arkeologdan bahsedecek. Cusco’da yaşıyor. Müzeden çıkın, çıkışta Banford ile karşılaşacaksınız. Tüm konuşmaları yapın. Alvarado, cinayetler sırasında New York’taymış; ama Cusco’ya dönmüş. Alvarado’nun evinin resmini müzedeki bahçede düşürmüş olabileceğinden basedecek. Nicole, Ruth’u arıyor ve uçuş kayıtlarının kontrol edilmesini istiyor. Müzeye geri girin, arşive gidip Warren ile tüm konuşmaları yapın. Hequero’nun Warren’a şantaj yaptığını ve şefinizin tüm bunlardan haberdar olduğunu öğreneceksiniz. Bahçeye çıkın, içinden toprak aldığınız saksının yanından fotoğrafı (photo) alın. Bahçeden çıkın, telefon gelecek, Alvarado gerçekten de Cusco’ya dönmüş. Nick’i arayıp mesaj bırakacaksınız. Müzeden artık çıkabilirsiniz. FBI binasına gidin.

Ruth ile konuşun, tüm ayarlamaları yapmış. Şefin ofisine girin. Tüm konuşmaları yapın. Şef Nicole’u azarlıyor ve kıçına tekmeyi basıyor. Ofisten çıkın ve Ruth ile tüm konuşmaları yapın. Binadan çıkın. Cusco yolunda, uçaktasınız.

5. GÜN

Cusco, Peru
Diego ile tüm konuşmları yapın. Alvarado hakkında bilgi alacaksınız. Arkanızda duran dolaba bakın, fotoğraf makinesi (camera) var, alın. Dolabın sağına ilerleyin ve masanın sağında duran iki otu (buckthorn leaves, coca leaves) alın. Bu iki otu envanterinizde birleştirin. Diego’nun arkasında kalan kapıdan sokağa çıkın. Hemen solunuzda bir ATM var. Para çekeceksiniz; ama şimdi değil. Sağdaki yoldan gidin. Ekranın sağ üst köşesinde Alvarado’nun evi var. Kapıya ve tüm pencerelere tıklayın. Hepsi kilitli. Otele geri dönün ve Diego ile tüm konuşmaları yapın. Size bir iyilik karşılığında Alvarado ile bir görüşme ayarlayabileceğini söylüyor. Jose Santamaria diye bir adam araba kiralıyor. Bu adam Diego’nun jipini almış ve geri vermiyormuş. Sizden jipi kiralamanızı ve otelin kapısının önüne park etmenizi istiyor. Gerisini Diego kendisi halledecekmiş. Otelden çıkın ve ATM’den para çekin. Envanterinizdeki cicili kartınızı kart yerine yerleştirin, herhangi bir numaraya basın. Parayı ve kredi kartınızı (card, money) alın. Sağdan ilerleyin, Alvaradonun evinin sol tarafındaki sokağa girin. Kiralık araba mezarlığına geleceksiniz. Kapıda park halinde kırmızı bir araba var, 62 model Chevy Impala’ya tıklayın. Bahçeye girin, tüm araba parçaları yığınına göz atın. Duvara dayalı duran bisiklete tıklayın, garaj kapısına tıklayın. Jose ile konuşun. Otele geri dönün ve Diego ile jipin orda olmadığını konuşun. Jipi garajda sakladığından emin olduğunu söyleyecek. Araba kiralama yerine geri dönün. Jose ile tekrar konuşun. Garaja girmek için izin isteyin. Kız kardeşinin fotoğraf ekipmanlarını garajda tuttuğunu söyleyecek. Jose ile tüm konuşmaları yapın. Beraber fotoğraf çektirmek hakkında konuşacaksınız. Konuşmaya devam edin, tripod isteyeceksiniz, makineniz için. Garaj kapısına gidin ve tıklayın, bir jip göreceksiniz. Garajın açık kapısının solundan tripodu ve yerdeki mil yatağını (tripod, bearing) alın. Jose fotoğraf çekimine hazır. Envanterinizde tripot ve fotoğraf makinesini birleştirin. Bahçe kapısının sağdaki duvarının sol ucuna, yere koyun. Otomatik olarak fotoğraf çektireceksiniz. Jose ile tekrar konuşun. 100 dolara jipi size kiralayacak. Envanterde mil yatağı ile parayı birleştirin ve evin önündeki banka koyun. Fotoğraf makinesini almayı unutmayın. Otele geri dönün. Diego ile tüm konuşmaları yapın. Fotoğraf makinesini aldığınız yere bırakın. Otelden çıkın ve Alvarado’nun kapısına dayanın. Bankta bir adam oturuyor. Şimdilik onu yerinden kaldırmak mümkün değil. Kapıya tıklayın, Alvarado’nun evinin fotoğrafını kapının sağ ortasındaki delikten içeri atın. Kapının arkasındaki sesle tüm konuşmaları yapın. Sizden kimlik isteyecek, daha yakından görmesi lazımmış. Bankta oturan adamın kafasının sağ üstünde küçük bir pencere var, tıklayın. Adamı ordan kaldırmanız gerekecek. Envanterinizde birleştirdiğiniz otları adama verin. Kalkıp gidecek. Demo girecek. Kapıya tıklayın, sonunda içeri girebileceksiniz.

Sağdaki kapıdan girin, karşıdaki kapı kilitli zaten. Alvarado ile tüm konuşmaları yapın. Meğer o da katilden kaçıyormuş. Kapısını bacasını korkudan kilitli tutuyormuş. Warren’ın Dickinson’ın liderliğini nasıl eline geçirdiğini, Raches’in Dickinson’ın kızına aşık olduğunu, Brandford’un Raches’in yakın arkadaşı oldğunu, Raches’in güzel bir kol saati olduğunu, Hequero’nun Warren’a nasıl ihanet ettiğini, bahsi geçen hazinenin Warren’nın büyükbabasında olabileceğini öğreneceksiniz. Alvarado’nun Akakor’dan aldığı mücevherlerin parola korumalı bir kasada olduğunu öğreneceksiniz. Alvarado, Akakor’un bir haritasını çıkarmış ve Nicole’ü ormana götüreceğini söyleyecek. Evden çıkın.

6. GÜN

Cusco, Peru
Sabah olmuş bile. Otele geri dönün. Diego ile konuşun. Size bir sandviç (sandwich) verecek. Alvarado’nun evine dönün, kapıdan girin, konuştuğunuz odaya girin. Alvarado öldürülmüş. Polislerin geldiğini duyacaksınız. Şömineye yakından bakacaksınız. Bıçağı alın ve bıçağın durduğu yerin hemen sağındaki yere bıçağı yerleştirin. Mücevherleri ve Akakor’un haritasını bulacaksınız (dodecahedral crystal, cubic crystal, spherical crystal, tetrahedral crystal; map to Akakor.), hepsini alın. Odadan çıkın ve bahçe kapısından çıkın, artık kilitli değil. Ekranın soluna ilerleyin ve duvara dayalı olan uzun tahtaya tıklayın. Karşıya köprü yaptınız. Kapının yanında vazolar var. 9 vazo var. Size lazım olacak olanlar en öndeki 4 vazo ve en üstte tek başına duran vazo. Tek duran vazonun sağında da 3 vazoluk boş yer var. En öndeki 4 vazoyu soldan sağa 1-4 arası numaralandırın. Tek duran vazo da 5 numaralı vazo. Şimdi 5 numaralı vazoyu alın ve boş vazo yerlerinden en sağa koyun. Öncelikle 2 numaralı vazoya ulaşmalısınız. 2 numaralı vazonun hemen üzerindeki yani ikinci sıradaki soldan ikinci vazoyu alın ve 5 numaralı vazonun yanına koyun. Şimdi gidip en büyük vazo olan 2 numaralı vazoyu alıp karşı duvara, yani tahtayla köprü yaptığınız duvara götürüp yere koyun. Geri dönüp 3 numaralı vazoyu alın ve duvarın oraya koyduğunuz vazonun üstüne koyun. Geri dönün ve 4 numaralı vazoyu alın, yine duvarın oraya taşıyın. Geri dönün. 5 numaralı vazonun yanına koyduğunuz vazoyu eski yerine koyun ve 5 numaralı vazoyu duvara taşıyın. Geri dönün, az önce eski yerine koyduğunuz vazoyu yine aynı yere taşıyın. 1 numaralı vazoyu alın, duvara koyun ve tırmanın. Bu bulmacada farklı yollar da deneyebilirsiniz. Ancak vazoların yerini değiştirirken, yerini değiştirdiğiniz vazoyu istediğiniz yere koyamıyorsunuz. Yerini değiştirdiğim 2. sıradaki 2. vazoyu sadece dediğim yere koyabilirsiniz. Diğer vazolar da sadece tek bir yere koyulabiliyor. Bu nedenle gerekli vazoları duvara taşımanın en kısa yolu size anlattığım yol.Jose ile tüm konuşmaları yapın, jipin benzini yok, yakınlarda benzin istasyonu da yok. 20 dolar karşılığında size benzin verecek. ATM’e gidin. Kartınızı yerleştirin. Makine kartı yuttu. Jose’nin yanına gidin, tüm konuşmaları yapın, fotoğraf makinesi karşılığında size benzin verecek. Otele dönün, kapıdan girmeyi deneyin. Polisler içeride. Ekranın solunda mavi küçük bir kapı var. Mutfak kapısı burası. İçeri girin. Ekranın sağ alt köşesindeki masada kibrit (matches) var, alın. Ekranın solunda dolap var. İlerleyin, dolaptan bal kavanozunu ve çilekleri (strawberry, honey) alın. Sağda tezgâhın üzerindeki çömleği (jug) alın. Bu çömleği, tezgâhın yanında, yerde duran büyük çömlekte kullanın. Envanterinizdeki çömleği, aldığınız yere geri koyun. Çilek ve balı tezgâhın üzerindeki çömleğin içine koyun. Tezgâhın altındaki odunları kibrit ile yakın. Duman çıkmaya başlayacak. Mis kokunun dışarı çıkması gerekiyor. Pencereye bakın, havalandırma ve hemen altında da düğmesi var. Havalandırmayı çalıştırın, koku bahçeye çıkacak. Otelin kapısındasınız, içeri girin fotoğraf makinesini bıraktığınız yerden alın. Jose’nin yanına gidin. Makineyi verin, size benzin bidonu (gas can) verecek. Benzin bidonunu jipin sağ arka tekerleğinin üzerindeki benzin deposunda kullanın.

8. GÜN

Andes’te Bir Yer Kaza yaptınız. Köprüden karşıya geçin. Tapınağın girişindesiniz. Yerdeki demir boruyu alın. (tube-crowbar). Tapınağın kapısına tıklayın, açılmayacak. Köprüden geri dönün ve ekranın sol köşesinden ilerleyin, jipin yanındasınız. Jipin arka tarafına tıklayın, açmak için demir boruyu kullanın, açılacak. İçinden makarayı ve krikoyu (pulley, jack) alın, yolcu koltuğunu alın. Köprüye geri dönün. Köprü kopacak. Önünüzde köprünün sağ halatının yanında yerde bir ip (cable) var, alın. İp ile yolcu koltuğunu birleştirin, iple bağladığınız koltuğu şimdi de makara ile birleştirin. Başınızın üzerindeki kayada bağlı olan ipin üzerinde koltuğu tıklayın. Koltuğa binin. Karşıya geçeceksiniz.

Akakor
Bıçakla yukarıdan sarkan ipleri kesin. Krikoyu tapınağın kapısında kullanın ve Akakor’a girin. Geldiğiniz yerde, tünelin girişinin üzerindeki sembole ve renklere çalışın. Sağ taraftaki yerde yatan iki heykele bakın. Ekranın aşağısına ilerleyin. Üç tane piramit var. Biri sağınızda, biri yukarıda, biri de ekranın aşağısında; ama aşağıdakini göremiyorsunuz. Önce yukarıdaki piramide (Small Pyramid) girin. Piramit girişinde, kapının üzerindeki sembole, renklere iyice çalışın. İçeri girin. Bir mezar göreceksiniz, mezara yakından bakın. Mezarın sol köşesinde yerde yuvarlak bir kapak (disk-cap) var, alın ve piramitten çıkın. Şimdi aşağıdaki piramide (Sun Pyramid) gidin. Kapısındaki sembole ve renklere çalışın. İçeri girin, bitkilerle kaplı. Yerde sağda bir yaprağın üzerinde su birikintisi var. Geri dönün ve sağdaki piramide (Main Pyramid) girin. Karşıdaki mavi kapıya tıklayın, ekrandan çıkın ve soldaki girintiye bakın. Bir bulmaca daha var. Bulmacayı çözmek için piramitlerin girişinde gördüğünüz sembolleri kullanacaksınız. Sarı dairenin üzerine envanterinizdeki üçgen taşı; mavi üçgenin üzerine küp şeklinde olanı; sarı dairenin sağ alt çaprazındaki yuvarlağa, küre biçimideki taşı yerleştirin. Doğru yaptığınızda kapıda bir yer açılacak. Elinizde sadece bir taş kaldı. Kalan taşı da açılan yerde, uygun olan yere koyun. Kapı açılacak, girin.

Hemen sağınızda, yerde duran kılıcı (sword) alın. Buradan geri çıkın ve mezarın olduğu piramide gidin. Mezara yakından bakın. Sol üst köşesinde bir açıklık var, kılıcı buraya yerleştirin. Kılıca tıklayın, mezar açılacak. İskeletin çenesine tıklayın, çene kemiği alacaksınız. İskeletin eline tıklayın, Alvarado’nun bahsettiği Raches’in güzel saatini alacaksınız. Demek ki bu mezar Raches’in, Dickinson’un kızına âşık olan adamın mezarıymış. Burada işiniz bitti, ana piramide geri dönün. Solda bir kapı var, kapının sağ duvarındaki resimlere tıklayın, konuşmaları dinleyin. Soldaki kapıdan girin, içinde uçağın olduğu bir bahçedesiniz. Pervanenin yanına gelin ve pervaneye tıklatın. Uçağın ön camının altında bir yer var, tıklayın, içinden kirli hava filitresini (filter) alın, envanterinizde filitreye tıklayın, temizlendi. Şimdi filitreyi yerine takın. Ekranın sol alt köşesinde, yerde boş bir kavanoz (jar) göreceksiniz, alın. Uçağın kanadının arka tarafına geçin. Bataryanın üzerinde yılan var, yılanı ordan uzaklaştırmanız gerekiyor. Piramidin içine geri dönün. Uçağın olduğu alana çıktığınız kapının solunda yerde bir istekelet oturuyor. İskeletin yanında, duvarda bir delik var. Tıklayın, deliğin içinde bir örümcek göreceksiniz. Örümceğin olduğu yerde bir şey var. Almaya çalışın, olmayacak. Bu ekrandan çıkın ve sağ duvarda, kılıcı aldığınız yerde uçuşan sinekler var. Elinizdeki sandvici sineklere tıklayın, sinekler sandvice yapışacak. Sinekli sandvici kavanoza koyun. Kavanoz, mezarın ordan aldığınız kapakla otomatik olarak kapanacak ve içinde sadece sinekler kalacak. Örümceğe gidin. Sinekli kavanozu örümcekte kullanın. Örümcek kavanozun içine girdi. Rulo halindeki nesneyi alın ve envanterinizde tıklayın, açılacak. Açılan nota sağ tıklayın, Nicole notta yazanları okuyacak. Uçağa, yılanın yanına gidin. Yılanın üzerinde örümcekli kavanozu kullanın. Yılan kaçacak, kavanoz boş bir şekilde envanterinize dönecek. Bataryaya tıklayın, su lazım. Ana piramitten çıkın ve küçük piramide yani ekranın aşağısındaki piramide gidin. Kavanozu, yapraktaki suda kullanın, suyu kavanoza dolduracaksınız. Uçağa, bataryanın oraya geri dönün. Su dolu kavanozu bataryada kullanın. Uçak hazır. Pervaneye gidin ve tıklayın.


10. GüN

FBI New York Şubesi, Şehir Merkezi
İki günlük uçuştan sonra New York’tasınız. Binaya girin, Ruth ile konuşun. Chaser’ın ofisine girin ve ona rapor verin. Şef sinirleniyor ve Nicole’ü davadan alıyor. Tüm konuşmaların hepsini yapın. Binadan çıkın ve kütüphaneye gidin. Okuma odasına girin ve kadınla konuşun. Kütüphaneden çıkın, Nick’ten bir sms alacaksınız. Borsacı’nın villasına gitmenizi istiyor. Arabaya binin ve villaya gidin, içeri girin. Sola gidin, duvardaki resimlerin oraya. Duvardaki mezunuyet fotoğrafına bakın. Arkasından Raches’in hippi saçlı resmi çıkacak. Resmi envanterinize alın ve tıklayın, notu okuyacaksınız. Resme bir kez daha tıklayın. Resmin arkasındaki elyazısını okuyup yazının tanıdık bir yazı olduğunu fark edeceksiniz. Villadan çıkın, müzeye gidin. Kapıcı ile konuşun. Arşive gidin ve soldaki rafların en altındaki kutuya bakın, Dickinson’nun diş kayıtlarına (dental records) tıklayın, envanterinizdeki Akakar’daki mezardan aldığınız çene kemiğini diş kayıtlarının üzerine tıklayın. Kayıtlarla uyuşuyor. Profesör Dickinson’nın iskeletiymiş. Müzeden çıkın, dışarıda Warren’ı göreceksiniz, tüm konuşmaları yapın. Arabaya binin, metroya gidin. Arabadan iner inmez şef Chaser arayıp rapor isteyecek. Warren’ı takip ettiğinizi söyleyeceksiniz, metronun adresini vereceksiniz. Chaser, adresi tekrar etmenizi isteyecek. Sizi ofise çağırıp Warren ile şahsen ilgileneceğini söyleyecek.

Masanızdasınız. Telefonun aşağısında bir rapor var. Raches’in hippi resmini rapora tıklayın. Rapordaki elyazılarını karşılaştıracaksınız. Yazılar aynı kişi tarafından yazılmış. Raporu yazan şef Chaser. Fotoğraftaki yazı da Chaser’a ait. Rapora bir kez daha tıklayın. Ruth ile konuşun, Chaser’ın ofiste olmadığını öğreneceksiniz. Ruth da eve gidecek. Chaser’ın ofisine girin. Masasına yakından bakın. Orta büyük çekmeceye bakın, önemli bir şey yok. Soldaki çekmeceye bakın, açılacak. Bir kasa var. Kasanın üzerinde CHASER yazıyor. Alt tarafta etrafı 1’den 6’ya kadar numara olan bir düğme var. Düğmenin hemen üzerinde de yukarıdaki harfleri değiştirmenizi sağlayan ve sağa-sola hareket eden iki siyah ok var. Düğmedeki rakamlar yukarıdaki harfleri simgeliyor. C-1, H-2, A-3, S-4, E-5, R-6. Yapmanız gereken şu: Şifre olan kelimeyi doğru bulmak ve yukarıya yazmak. C harfini değiştirmek için düğmeyi 1’e getirin. Yukarıdaki oklardan sağdakine ya da soldakine tıklayarak ulaşmak istediğiniz harfe ulaşın. Kasanın şifresi şu: RACHES. CHASER yazan yeri RACHES olarak değiştirdiğinizde kasanın kolunu çevirin, kasa açılacak. İçinden hiçbir şey alamayacaksınız; ama içindeki her şeyi karıştırın. Chaser, Cusco’ya uçmuş, Raches’in aşık olduğu Alice Dickinson’nın fotoğrafı, 20 yıllık gazete küpürleri, müzede aradığınız 1986 yıllığının eksik sayfası, araba kazası fotoğrafı, ince uzun bir adamın resmi... Alt kata inin, Nick’i Warren ve Chaser hakkında uyaracaksınız. Arabaya binin ve metroya gidin.

Metro
Metroya girin. Ekranın aşağısına ilerleyin. Penseyi (pliers) alın. Metrodan çıkın, sola gidin. Daha önce giremediğiniz kapıdan girin. Bir kat yukarı çıkın. Asansörün sağ orta kenarından kabloyu (uninsulated wires) alın. Sol tarafta da elektirik işleriyle ilgili bir kâğıt var, yakından bakın. Kâğıttaki şekillerde kablonun nasıl bağlanacağı, nereye bağlanacağı yazıyor: 20/07 WB. Ekrandan çıkın ve bir üst kata daha çıkın. Asansörü çalıştıran mekanizmanın hemen sol kolonunda bir elektrik kutusu var. Açın, sakın hiçbir yere dokunmayın, yoksa ölürsünüz. Üzerinde 20/07 WB yazan yeri göreceksiniz. Sakın dokunmayın. Envaterinizde pense ile kabloyu birleştirin ve 20/07 WB’ye takın. Hiçbir şeye dokunmadan bu ekrandan çıkın ve en alt kata binanın giriş katına gelin. Asansörü çağırın. Asansöre binin.

Bodrumdasınız. Ekranın sol alt köşesinde kutuların üzerinde bir şiş (skewer) var, alın. Diğer odaya geçin. Ekranın sol köşesindeki kazanın vanasını, penseyi kullanarak (knob-wheel) alın. Sağda, duvardaki deliğe bakın, merdivene tıklayın, aşağı inmiyor. Envanterinizdeki şişi, mavi varilde kullanın. İçindeki su boşalacak. Varili deliğin altına taşıyacaksınız. Delikten girin. Trene binin. Soldaki direksiyon kısmı kırılmış, kırık yere tıklayın, vanayı buraya koyun. Direksiyon yaptınız. Direksiyona tıklayın, arkanıza yaslanın.Üye Profil Bilgileri

Literary isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Alida [Tam Çözüm] Literary Oyun Çözümleri 0 11 Mart 2014 19:58
God of War 1 - Tam Çözüm Literary Oyun Çözümleri 0 10 Mart 2014 22:51
Prototype 2 32 - Murder Your Maker Furkan Oyun Videoları 1 14 Ocak 2014 20:08
MDK2 - Murder Death Kill Kheron Oyun İndir 0 30 Mayıs 2013 17:12
Pbdo bot çözüm BlackBeryy Darkorbit Botlar ve Buglar 6 28 Ocak 2013 21:58

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 20:54.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750