Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Online Oyunlar > League Of Legends

League Of Legends League Of Legends severlerin bölümü


Lag’i ve Gecikmeleri Gidermek, Ping Süresini İyileştirmek

League Of Legends


 
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 10 Kasım 2013   #1
Yunus Emre
EnFaS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 17 Ekim 2012
Bulunduğu yer: Ankara
Mesajlar: 3.083
Konular: 253
Rep Puanı: 24809
Rep Gücü: 3089
Rep Derecesi : EnFaS has a reputation beyond reputeEnFaS has a reputation beyond reputeEnFaS has a reputation beyond reputeEnFaS has a reputation beyond reputeEnFaS has a reputation beyond reputeEnFaS has a reputation beyond reputeEnFaS has a reputation beyond reputeEnFaS has a reputation beyond reputeEnFaS has a reputation beyond reputeEnFaS has a reputation beyond reputeEnFaS has a reputation beyond repute
Aldığı Teşekkürler: 150
Ettiği Teşekkürler: 27
Standart Lag’i ve Gecikmeleri Gidermek, Ping Süresini İyileştirmek

Gecikme, bilgisayarından yollanan bir paketin ya da sinyalin (“ping”), oyun sunucusuna ulaşıp senin bilgisayarına geri dönme süresinin uzamasıdır. Sinyalin gidiş-dönüşü 1000 milisaniye veya daha uzun sürerse gecikme yaşanmış sayılır.

“Lag” ise bu gecikme nedeniyle oyun içinde yaşadığın; vaktinde tıkladığın halde şampiyonunun yürümememesi ya da yetenek kullanmaması, yazdıklarının sohbet penceresinde görüntülenmemesi vb. sorunlardır.

Pek çok oyuncu lag yaşar. Hatta bazıları gecikme yüzünden defalarca oyundan düşer. Bu sorunlar genelde bilgisayarınla sunucularımız arasındaki gecikmeden kaynaklanır. Bant genişliğinin yeterli olmamaması, paket kaybı ve ağ yoğunluğu gibi bir çok nedeni vardır. Sunucularımızın kalabalık olmasından da kaynaklanabilir. Oynadığın oyundaki diğer oyuncular da lag ve ani gecikme artışları yaşıyorsa, sunucularımız kalabalıktır. Oyun içindeki gecikme süresini, CTRL+F’ye basarak görüntüleyebilirsin.
Gecikmeleri gidermek, ping süresini kısaltmak
Gecikme Olduğunun Belirtileri:
 • Yükleme ekranında yüksek ping süresi
 • CTRL+F’ye basınca görüntülenen MS değerinin yüksek olması
 • Hareket, büyü yapma, yazı gibi işlemlerde gecikme
 • Etrafında bir şeyler olurken hareket edememe
 • Oyun güncellemesinin durup, sonra aniden çok çabuk ilerlemesi
 • Sık sık oyundan düşme

Gecikmeyle İlgili Olmayan Sorunlar:
 • Düşük FPS (saniyede gösterilen kare sayısı) – Düşük FPS’yi düzeltmek ([Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] )
 • Oyunun Çökmesi – Grafik Sorunları ve Giderme Yöntemleri ([Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...])
 • Güvenlik Duvarı Hataları – Güvenlik Duvarının Ayarlanması ([Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...])
 • Uzun Yükleme Süreleri

Çözümler
Üniversite Kampüsündeki Oyunculara Özel Not
Üniversite kampüslerinde oynayan pek çok oyuncu lag sorunu yaşar. Bu durumda, League of Legends’ın ağınızdaki performansını artırmak için ağ yöneticilerinize özel ayarlar yaptırmanız gerekir. Öncelikle okulunuzdaki birimden bu konuda izin alın, sonra bize ulaşın ve e-posta adreslerini verin. Biz onlara ulaşıp, League of Legends’ın oynanma koşullarını düzeltecek yönergeleri iletiriz.
En İyi Çözüm: Kablosuz bağlantıdan uzak dur
Kablosuz ağlar, veriyi gerçek anlamıyla havadan iletir. Bağlantı engelllerden seker ve duvarlardan geçer. Bu nedenle arada sırada bağlantı kesilebilir. Kesildiğinde, bilgisayarın veriyi yeniden göndermek zorunda kalır ve bu da büyük gecikmeye neden olur. Kablosuz bağlantı sinyalini güçlendirmek bu sorunu çözebilir ama tüm kablosuz bağlantı sinyalleri bu sorunu bir dereceye kadar yaşar. Bağlantını sağlamlaştırmanın en kolay yolu, bilgisayarını ethernet kablosuyla bağlamaktır. Kablolu bağlantıya geçtiğin zaman, bilgisayarının kablolu bağlantı adaptörünü mutlaka kapa.
Kablosuz bağlantı adaptörünü kapamak için:
 • Windows’un Başlat menüsünden Denetim Masası’nı aç.
 • Ağ ve Paylaşım Merkezi’ni aç
 • Soldaki Adaptör ayarlarını değiştir seçeneğini seç
 • Kablosuz bağlantı adaptörüne sağ tıkla ve Devre dışı bırak’ı seç

2. En İyi Çözüm: İnternet hızını düşüren programları kapat
Tüm ağ bağlantılarının sınırlı bir bant genişliği vardır. Bu genellikle internet servis sağlayıcınla yaptığın anlaşmayla belirlenir. Türkiye’de sık kullanılan bağlantıların 1 Megabit (Mb/s), 8 Megabit (Mb/s) gibi bant genişlikleri vardır. Maksimum bant genişliğinden fazla veri alıp gönderiyorsan, gecikme artar. Bağlı olduğun ağda bu tür programlar kullanan HERHANGİ BİRİ varsa, performansın etkilenecektir.
Bant genişliğini çok kullanan bazı programlar:
 • BitTorrent, uTorrent ve Azure gibi dosya paylaşım programları
 • Mumble, Skype, Ventrilo, Teamspeak gibi sesli sohbet programları
 • YouTube, Instant Messenger Video Chat, Twitch.tv gibi akışkan video yayınları
 • Steam’den oyun veya oyun yaması indirmek.

Ağ donanımını baştan başlat
Bilgisayarın gibi ağ donanımın da çok uzun süre baştan başlatılmazsa yavaşlar. Bu genelde birkaç ay alır. Modemini ve yönelticini (router) fişten çıkarıp 30 saniye bekle. Sonra önce modemini takıp yeniden başlat, sonra yönelticini aç. Bilgisayarını da baştan başlatman faydalı olabilir.
Gereksiz ağ donanımını atla
Bazen lag’e ve bağlantı kopmasına, bozuk ağ donanımı neden olur. Bunu önlemek için yöneltici, bağlantı çoklayıcı (hub), ağ anahtarı gibi ikincil aygıtları kullanmadan, bilgisayarı doğrudan modeme bağlayabilirsin. Böylece, -varsa- sorunun hangi donanımda olduğu da ortaya çıkar.
Güvenlik duvarını kapa
Güvenlik duvarları, gelen ve giden tüm ağ trafiğini filtreler. Bu işlem vakit alır. Bu genellikle sorun oluşturmaz, ama yanlış ayarlanmış ya da bozulmuş güvenlik duvarları gecikme yaratabilir. Sisteminde birden fazla güvenlik duvarı varsa, bunlar bağlantıyı kullannmak için “yarışacağından”, gecikmeye neden olur. Güvenlik duvarını kapama hakkında bilgiyi [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]alabilirsin.
İnternet servis sağlayıcına başvur
Bu çözümler işine yaramazsa, internet servis sağlayıcına (internetini bağlamış olan şirkete) başvurmak durumunda kalabilirsin. Sorunlar zaman zaman bir teknisyenin müdahalesini gerektirebilir. İnternet servis sağlayıcıdan kaynaklanan sorunları aşağıdaki yöntemlerle tespit edebilirsin:
Hız testi yap
 • [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] adresine git
 • Sana yakın bir sunucuyu seç
 • Test sonucunu, servis sağlayıcının kullandığını söylediği hızla karşılaştır.
 • Test sonucu kullanıyor olman gereken hızdan daha düşükse internet servis sağlayıcınla bağlantı kur.

Paket kaybı olup olmadığını kontrol et
 • Windows Tuşu+R’ye bas.
 • Açılan pencereye cmd yazıp Tamam’a bas. Siyah üstüne beyaz harflerle yazılar bulunan bir komut istemi penceresi açılmış olmalı.
 • ping [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] –t yaz.
 • Enter’a bas.
 • Bilgisayarın, Google sunucularına paket gönderecek ve pencerede bununla ilgili bilgiler görüntülenecek. Birkaç dakika bekle ve İstek zaman aşımına uğradı mesajıyla karşılaşıp karşılaşmadığını kontrol et. Bu kayıp paket olduğu anlamına gelir.
 • CTRL+C’ye basarak, verinin özetini al. Ortalama süre, hız testinde çıkan hız sonucuyla uyumlu olmalı. Paket kaybı, kablolu bağlantılarda %0, kablosuz bağlantılarda %1’den az olmalı.
 • Paket kaybın %0 değilse, internet servis sağlayıcına bağlantında paket kaybı olduğunu bildir.

Sorun yaşamaya devam ediyorsan
Oyuncu destek birimimize haber ver, sana yardımcı olacaklardır. Hızlı ve doğru sonuç almak için, yardım talebine aşağıdakileri mutlaka ekle:
 • Ağ analizi – [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
 • Ağ ayarların hakkında bilgi içeren bir belge – [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
 • Ağ donanımın hakkında bilgi (Kablolu mu, kablosuz mu, çoklayıcı ya da yöneltici var mı, okul ya da yurt ağına mı bağlısın vb.)
 • Yönelticinin (router) markası ve model numarası
 • Modemin markası ve model numarası

[İleri Düzey] Hizmet Kalitesi’ni (Quality of Service-QoS) ayarlamak
QoS, bazı ağ işlemlerine öncelik tanınmasını sağlayan bir ayardır ve normalde League of Legends’ın düzgün çalışması için ayarlanması gerekmez. Yanlış ayarlanırsa oyunu daha da yavaşlatabilir. Bağlantı paylaşıyorsan, bant genişliğin çok düşükse ya da aynı ağda birkaç bilgisayar League of Legends oynamaya çalışıyorsa, bu ayarı yapmanız gerekebilir. Bu ayar her modem için farklı olduğundan, modeminin el kitabına ya da üreticisine başvurman gerekebilir. Bu konuda ayrıntılı bir yazı için [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] tıkla (İngilizce).ALINTIDIRÜye Profil Bilgileri


[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Konu EnFaS tarafından (10 Kasım 2013 Saat 16:35 ) değiştirilmiştir.
EnFaS isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
EnFaS Üyesine Bu Mesaj İçin Teşekkür Edenler.
YusuF (13 Kasım 2013)
Alt 10 Kasım 2013   #2
Kheron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 29 Nisan 2013
Bulunduğu yer: Samsun
Mesajlar: 1.706
Konular: 1920
Rep Puanı: 11750
Rep Gücü: 1712
Rep Derecesi : Kheron has a reputation beyond reputeKheron has a reputation beyond reputeKheron has a reputation beyond reputeKheron has a reputation beyond reputeKheron has a reputation beyond reputeKheron has a reputation beyond reputeKheron has a reputation beyond reputeKheron has a reputation beyond reputeKheron has a reputation beyond reputeKheron has a reputation beyond reputeKheron has a reputation beyond repute
Aldığı Teşekkürler: 44
Ettiği Teşekkürler: 31
Standart Cevap: Lag’i ve Gecikmeleri Gidermek, Ping Süresini İyileştirmek

SağolasınÜye Profil Bilgileri
Kheron isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 11 Kasım 2013   #3
Dyrus Qalp
Team SoloMid - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 10 Şubat 2013
Bulunduğu yer: Gıbrıs
Mesajlar: 6.666
Konular: 1657
Rep Puanı: 66744
Rep Gücü: 6672
Rep Derecesi : Team SoloMid has a reputation beyond reputeTeam SoloMid has a reputation beyond reputeTeam SoloMid has a reputation beyond reputeTeam SoloMid has a reputation beyond reputeTeam SoloMid has a reputation beyond reputeTeam SoloMid has a reputation beyond reputeTeam SoloMid has a reputation beyond reputeTeam SoloMid has a reputation beyond reputeTeam SoloMid has a reputation beyond reputeTeam SoloMid has a reputation beyond reputeTeam SoloMid has a reputation beyond repute
Aldığı Teşekkürler: 342
Ettiği Teşekkürler: 477
Team SoloMid - AİM üzeri Mesaj gönder
Standart Cevap: Lag’i ve Gecikmeleri Gidermek, Ping Süresini İyileştirmek

Konu yararlı, sabit.Üye Profil Bilgileri
Son, that's racist.

Team SoloMid isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 11 Kasım 2013   #4
Banned
Avatar Yok
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 08 Kasım 2013
Alter: 28
Mesajlar: 22
Konular: 7
Rep Puanı: 10
Rep Gücü: 0
Rep Derecesi : crosseagle is on a distinguished road
Aldığı Teşekkürler: 0
Ettiği Teşekkürler: 0
Standart Cevap: Lag’i ve Gecikmeleri Gidermek, Ping Süresini İyileştirmek

bencede yararlı bir konucrosseagle isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 13 Kasım 2013   #5
Mid Laner
YusuF - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 24 Ekim 2012
Bulunduğu yer: forumundibi
Mesajlar: 1.665
Konular: 251
Rep Puanı: 8264
Rep Gücü: 1671
Rep Derecesi : YusuF has a reputation beyond reputeYusuF has a reputation beyond reputeYusuF has a reputation beyond reputeYusuF has a reputation beyond reputeYusuF has a reputation beyond reputeYusuF has a reputation beyond reputeYusuF has a reputation beyond reputeYusuF has a reputation beyond reputeYusuF has a reputation beyond reputeYusuF has a reputation beyond reputeYusuF has a reputation beyond repute
Aldığı Teşekkürler: 46
Ettiği Teşekkürler: 34
Standart Cevap: Lag’i ve Gecikmeleri Gidermek, Ping Süresini İyileştirmek

Eline sağlık.Üye Profil Bilgileri


İLETİŞİM
BİLGİLERİ

Skype adı :forumzerodanyusuf
facebbok adı :forumzerodanyusuf
YusuF isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 15 Kasım 2013   #6
Avatar Yok
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 15 Kasım 2013
Alter: 28
Mesajlar: 22
Konular: 1
Rep Puanı: 10
Rep Gücü: 27
Rep Derecesi : dseed is on a distinguished road
Aldığı Teşekkürler: 0
Ettiği Teşekkürler: 0
Standart Cevap: Lag’i ve Gecikmeleri Gidermek, Ping Süresini İyileştirmek

ellerine sağlık hazırlayanın.dseed isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 24 Aralık 2013   #7
HeLLFoRCe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 06 Kasım 2013
Bulunduğu yer: Sihirdar Vad
Mesajlar: 159
Konular: 57
Rep Puanı: 10
Rep Gücü: 164
Rep Derecesi : HeLLFoRCe is on a distinguished road
Aldığı Teşekkürler: 7
Ettiği Teşekkürler: 5
Standart Cevap: Lag’i ve Gecikmeleri Gidermek, Ping Süresini İyileştirmek

teşekkürler..Üye Profil Bilgileri
ForumZero.Net PROFESSIONAL Internet
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
HeLLFoRCe isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 10 Mart 2014   #8
Nigga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 10 Mart 2014
Bulunduğu yer: Antalya
Mesajlar: 15
Konular: 7
Rep Puanı: 10
Rep Gücü: 20
Rep Derecesi : Nigga is on a distinguished road
Aldığı Teşekkürler: 0
Ettiği Teşekkürler: 0
Standart Cevap: Lag’i ve Gecikmeleri Gidermek, Ping Süresini İyileştirmek

Sağolasın.Üye Profil Bilgileri
"Yine sabah olacak, yine yeni bir gün başlayacak ve ben yine öleceğim."


İçtiğimiz sigara değil aslında; pişmanlığımız, yalnızlığımız, mutsuzluğumuzdur. Üflediğimiz duman ise umudumuz.


[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
Nigga isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 10 Mart 2014   #9
NewEvolution - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 09 Mart 2014
Bulunduğu yer: İstanbul
Alter: 21
Mesajlar: 25
Konular: 3
Rep Puanı: 10
Rep Gücü: 30
Rep Derecesi : NewEvolution is on a distinguished road
Aldığı Teşekkürler: 1
Ettiği Teşekkürler: 4
NewEvolution isimli Üyeye Skype üzeri Mesaj gönder
Standart Cevap: Lag’i ve Gecikmeleri Gidermek, Ping Süresini İyileştirmek

Teşekkür Ederim..Üye Profil Bilgileri

-Herzaman Öngörüler Gerçekleşmez !
-Ben Merhamet Denizinde Acımasızlık Adasıyım..Gelnelde Merhametliyimdir Ama Sinirlenirsem Acımam !

-Forumzero 2014 (New Evolution)
NewEvolution isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 22 Mart 2014   #10
Avatar Yok
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 22 Mart 2014
Alter: 29
Mesajlar: 21
Konular: 1
Rep Puanı: 10
Rep Gücü: 26
Rep Derecesi : overlord is on a distinguished road
Aldığı Teşekkürler: 0
Ettiği Teşekkürler: 0
Standart Cevap: Lag’i ve Gecikmeleri Gidermek, Ping Süresini İyileştirmek

tesekur ederimoverlord isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
 

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Kasma Sorununu Gidermek !! MertKExe Minecraft 3 20 Ekim 2013 11:16
Kalkan Doldurma Süresini Azaltma Bugu honigfisch Darkorbit Botlar ve Buglar 7 17 Şubat 2013 15:59
Yetenek Süresini Uzatma ManqueS Darkorbit Botlar ve Buglar 19 16 Ocak 2013 14:13
pbdobot un süresini uzatma mehmetdurgun Forum Çöplüğü 3 14 Ekim 2012 15:54
PBDOBot 6 Sanye toplama süresini düşürme [BlueSpark] BlueSpark Darkorbit Botlar ve Buglar 4 28 Ağustos 2012 12:26

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 13:18.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750