Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Online Oyunlar > League Of Legends

League Of Legends League Of Legends severlerin bölümü


Son Vuruş (Last Hit)

League Of Legends


 
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 25 Nisan 2013   #1
TrendyTurk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 23 Mart 2013
Mesajlar: 406
Konular: 68
Rep Puanı: 91
Rep Gücü: 412
Rep Derecesi : TrendyTurk will become famous soon enough
Aldığı Teşekkürler: 7
Ettiği Teşekkürler: 5
Standart Son Vuruş (Last Hit)

Türkiye server'ında bir çok kişinin son vuruşu yapamadığına hatta bilmediğine tanık oldum bende bunu sizinle paylaşmak istedim.

Kendim 1-2 küçük değişiklik yaptım geri kalanı ALINTIDIR.
Son Vuruş Nedir?

Son vuruş, oyundaki minyonların ölmesine yetecek vuruşun yapılmasıdır. Neden önemlidir? Çünkü, temel para kazanma yolu, yaygın inanışın aksine, rakibi öldürmek değil, son vuruştur. Rakip AD Carry'nin skoru 1-4-3 olabilir. Ancak kestiği minyon sayısı 250 ise, korkmanız için bir sebebiniz vardır.

Son Vuruş nasıl yapılır?

Son vuruş, minyonlar birbirlerine hasar verirken, ölmelerinden hemen önce hasar verilerek yapılır. Burada önemli nokta, son vuruşa gelene kadar geçen süreçtir. Eğer sürekli rakip minyonlara hasar vererek Son Vuruş yapmaya çalışıyorsanız, yanlış yoldasınız demektir (İstisnalar hariç, aşağıda bahsedeceğim). Genel olarak kabul görmüş olan meta, ya da sistem diyelim, minyonlara sadece son vuruşla hasar verip altın toplamak, minyonlar birbirlerini son vuruş aralığına düşürünceye kadar minyonlara hasar vermeden rakibi izlemek - rahatsız etmek - zonelamak (XP ve Gold alabileceği mesafenin dışına çıkmak zorunda bırakmak)tır.

Peki kardeşim ben neden minyonlara vurmak yerine birbirlerine hasar vermelerini beklemek zorundayım??? Git işine Allah'ını seversen...

Zorundasın çünkü minyonları hangi hızla kesersen kes, onların yeniden çıkıp gelmeleri için gerekli olan zamanı değiştiremezsin. Yani minyonlar, belirlenmiş aralıklarla "spawn" olurlar. Keseceğin minyon sayısının kesme hızınla en ufak bir alakası yoktur.

Peki, düzgün bir şekilde son vuruş yaparsanız ne kazanırsınız?

Minyonlar kendi hallerine bırakıldığında, neredeyse eşit hasar verip-alarak koridorun tam ortasında birikeceklerdir. Bu pozisyonun faydaları şunlardır:

1) Düzgün ward kullanımıyla Ormancının size başarılı bir gank atabilme ihtimalini azaltırsınız. Güvenli sayılabilecek bir biçimde son vuruş yapabilirsiniz.

2) Rakibinizi XP ve altın kazanabileceği alanın dışına itmeye çalışabilirsiniz (zonelamak). Bunu rakibi rahatsız etmeyi başardıktan sonra gerçekleştirebilirsiniz. Rakip ile minyonların arasına girebilmek, veya çalıları kullanarak onları tehlike altında hissettirmek en temel yöntemlerdir.

Peki sürekli minyonlara hasar verdiniz. Ne olur?

Dövüşecek rakip minyon kalmadığında minyonlar, rakip kuleye yönelecektir. Bu, işini bilen bir oyuncunun tam istediği pozisyondur. Çünkü kulesine yakındır ve normal şartlar altında oradaki savaşı o kazanacaktır. Eğer son vuruş yapmayı da becerebiliyorsa, avantajlı konumdadır, çünkü riskten kurtulmuştur. Sizin minyonları onun kulesine yaklaştırmış olmanız sayesinde...

Rakibin işini kolaylaştırmanın bir diğer anlamı, kendi işinizi zorlaştırmaktır. Minyonlar rakip kuleye yakın iken, sizin kendi kulenize olan mesafeniz uzamış demektir. Bu, normal seviye oyunlarda şu anlama gelir: ORMANCI GEL VE BENİ ÖLDÜR. Bu risk, rakibin sizi zonelamasını mümkün kılar (ya risk alacaksınız, ya da biraz XP ve altından vazgeçmek zorunda kalacaksınız. Tercih sizin, ama açıkça görülüyor ki, ikisi de kötü seçeneklerin).

Son Vuruş yapmaya çalışıyorum, ama beceremiyorum. Kaç minyon öldürdüysem iyiyim demektir?

Yapmanız gereken şey çok basit. Kendiniz botlar ile oyun açıp 1v1 pratik yapacaksınız. Biraz çaba gösterirseniz, zamanlamanız düzelecektir ve aradaki farkı göreceksiniz. Genel olarak bu işi ekstra kolaylaştıran bir unsur, rünlerdir. Hasar verme rünleri, fiziksel hasar veren şampiyonlar için iyi seçimlerdir. AD Carrylerde genellikle Mark (kırmızı) ve Quintlerden (büyükler) en azından bir tanesi, bazen hepsi, düz fiziksel hasar rünlerine ayrılır. Bruiser-Offtank veya fiziksel tabanlı hasar veren şampiyonlar için de aynısı geçerlidir. Ormancılar ve orta koridordaki büyü hasarı veren şampiyonlar için bu tabii ki gereksizdir.

Her oyunun kendine göre bir ritmi (çok gank - az gank, çok ölüm - az ölüm, agresif oyun - pasif oyun) olduğundan, çok kesin bir dille "XXX sayıda minyon kesmen şart, yoksa başarısızsın" denemez. Bununla birlikte, profesyonel oyuncular, 10-12. dakikalar arasında 80-100, 20-22. dakika civarında 180-200 (genelde sadece orta koridorda olur) minyon sayısına ulaşabiliyorlar. Ve bunu neredeyse sürekli bir hale getirmişlerdir. Bu sayıları referans alarak ne durumda olduğunuzu görebilirsiniz.

Abi ben rahatsızım, öyle beklemek filan hiç bana göre değil. Yok mu bana göre bir oluru bunun?

Var. Ancak ne yaptığını ve yapabileceğini çok iyi bildiğin sürece var. Oyunun son birkaç aylık sürecinde özellikle Asya kökenli takımlar, Türkçe'sini bilemediğim "pushlamak" diyebileceğim taktiği uyguluyorlar. Bunu yaparken:

1) Alan kontrolünü sağlamak için birden fazla kilit noktaya düzenli biçimde ward yerleştiryorlar.

2) Rakibi kendi kulesinin altında öldüremezse bile geri gitmeye zorlayabilecek şampiyonlar seçiyorlar.

3) Koridorları değiştirerek üst koridora AD Carry ve Support gönderip, tank-bruiser şampiyonlarını alt koridorda kullanıyorlar.

Bana sorarsanız, Son Vuruşunuzu geliştirmeniz her şeyden önemli. Doğru biçimde minyon öldürürseniz, yüksek ihtimalle takım savaşlarında sizden beklenen hasarı veya desteği verebilecek veya tanklayabilme gücüne sahip olacaksınız.

Edit: Herhangi bir ekleme yapmak isteyen veya düzeltilmesini istediğiniz birşey varsa buyrun.

Edit 2: Kendim eklemek ihtiyacı hissettim. Bugün TR serverında girdiğim 2 oyunda da orta ve alt koridorda anormal düşük farm rakamları gördüm (dk. 20 -59 cs mid nidalee ve dk.20-87 cs vayne). Bunlar da 1400-1500 ELO üstü oyuncular bu serverda. Vayne rakibin pushladığını söyleyince bunları da yazma gereği hissettim.

Kule Altında Son Vuruş Yapabilmek

Yukarıdaki kısımdan anlaşılacağı üzere, oyun kulemize yakın oynamamızın faydaları var. Aksi de mümkün, ancak bu bir strateji meselesi. Yani yukarıda anlatmaya çalıştığım pushlama stratejisi ile başarılı olmak için, iyi bir harita kontrolüne ve "map awareness"a ihtiyacınız var. Bunu başka bir konu olarak ayırarak devam ediyorum.

Rakibiniz, son vuruş yaparak değil, bilinçli ya da bilinçsizce minyonları keserek sizi kulenizin altında kalmaya zorladı. Kulelerin minyonlara verdiği hasar çok fazla. Ne yapılması gerekir?

Burada orta koridoru bir kenara ayıracağım, çünkü genelde AP şampiyonlarının büyülerini kullanarak minyon öldürme sistemleri mevcut. Üst ve alt koridordaki şampiyonlar için ise uygulanabilecek ortak bir sistem var: Fiziksel hasar rünlerinin kullanımı. Oyunun erken devreleri için konuşacak olursak, şunu söyleyebiliriz: Yakın dövüş minyonları (öndeki 3lü) 2 kule vuruşu + 1 sizin vuruşunuz ile öldürülebilmeli. Büyücü minyonlar ise (arka 3lü) 1 kule vuruşu + 1 sizin vuruşunuz ile öldürülebilmeli. Eğer Quint ve Mark olarak Fiziksel Hasar kullanıyorsanız, bunu gerçekleştirebilirsiniz. Eğer sadece Quint veya sadece Mark olarak Fiziksel Hasar rünleri kullanıyorsanız, yakın dövüş minyonları için aynı dediğim geçerli olacaktır, ancak büyücü minyonlar için yukarıdaki sistem çalışmayabilir (şampiyon ve seçtiğiniz masterylere göre değişir). Bu durumda üst koridor için yapılacak bir şey yok (ki genelde üst koridor şampiyonlarının verdiği hasar yeterli miktarda olacaktır). Alt koridor için ise durum buysa (Zırh Delme kullanan bir AD rün sayfası vardır mesela), devreye destek / support girer ve kule vurmadan önce veya hemen sonra büyücü minyonlara bir vuruş yapar (bu vuruş asla minyonu öldürmeye yetmemelidir) ve böylece son vuruşun taşıyıcıya kalmasını sağlayabilir.TrendyTurk isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 26 Nisan 2013   #2
manyas059 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 21 Ekim 2012
Bulunduğu yer: Çanakkale
Alter: 31
Mesajlar: 152
Konular: 34
Rep Puanı: 718
Rep Gücü: 158
Rep Derecesi : manyas059 is a splendid one to beholdmanyas059 is a splendid one to beholdmanyas059 is a splendid one to beholdmanyas059 is a splendid one to beholdmanyas059 is a splendid one to beholdmanyas059 is a splendid one to beholdmanyas059 is a splendid one to behold
Aldığı Teşekkürler: 5
Ettiği Teşekkürler: 3
Standart Cevap: Son Vuruş (Last Hit)

last hit değilde o kill shot değilmiydi yani ks ?Üye Profil Bilgileri
Her Mutluluğun Altında Bir Hüzün, Her Hüznün Altında BÜYÜK Bir Mutluluk yatar.

manyas059 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 29 Nisan 2013   #3
Avatar Yok
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 29 Nisan 2013
Alter: 27
Mesajlar: 7
Konular: 0
Rep Puanı: 10
Rep Gücü: 13
Rep Derecesi : KolektifOmer is on a distinguished road
Aldığı Teşekkürler: 0
Ettiği Teşekkürler: 0
Standart Cevap: Son Vuruş (Last Hit)

Genelde paldurküldür oynuyorlar ondan alıyor. Herkes en iyisini bildiğini iddia ettiğinden kendini pek geliştiremiyor

Ekledi ; Genelde paldurküldür oynuyorlar ondan alıyor. Herkes en iyisini bildiğini iddia ettiğinden kendini pek geliştiremiyorKolektifOmer isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 01 Mayıs 2013   #4
TrendyTurk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 23 Mart 2013
Mesajlar: 406
Konular: 68
Rep Puanı: 91
Rep Gücü: 412
Rep Derecesi : TrendyTurk will become famous soon enough
Aldığı Teşekkürler: 7
Ettiği Teşekkürler: 5
Standart Cevap: Son Vuruş (Last Hit)

manyas059 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
last hit değilde o kill shot değilmiydi yani ks ?
Espri mi yaptın simdi

KolektifOmer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Genelde paldurküldür oynuyorlar ondan alıyor. Herkes en iyisini bildiğini iddia ettiğinden kendini pek geliştiremiyor
Aynen öyle.TrendyTurk isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 12 Mayıs 2013   #5
Avatar Yok
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 28 Temmuz 2012
Alter: 28
Mesajlar: 1
Konular: 0
Rep Puanı: 10
Rep Gücü: 7
Rep Derecesi : maynakboy is on a distinguished road
Aldığı Teşekkürler: 0
Ettiği Teşekkürler: 0
Standart Cevap: Son Vuruş (Last Hit)

ks kill shot degil kill steal dir last hit son vuruş anlamına gelirmaynakboy isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 18 Mayıs 2013   #6
manyas059 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 21 Ekim 2012
Bulunduğu yer: Çanakkale
Alter: 31
Mesajlar: 152
Konular: 34
Rep Puanı: 718
Rep Gücü: 158
Rep Derecesi : manyas059 is a splendid one to beholdmanyas059 is a splendid one to beholdmanyas059 is a splendid one to beholdmanyas059 is a splendid one to beholdmanyas059 is a splendid one to beholdmanyas059 is a splendid one to beholdmanyas059 is a splendid one to behold
Aldığı Teşekkürler: 5
Ettiği Teşekkürler: 3
Standart Cevap: Son Vuruş (Last Hit)

maynakboy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
ks kill shot degil kill steal dir last hit son vuruş anlamına gelir
tmm anladım demek istediğinizi yeni başladığım için ancak yeni yeni termleri öğrenyiroumÜye Profil Bilgileri
Her Mutluluğun Altında Bir Hüzün, Her Hüznün Altında BÜYÜK Bir Mutluluk yatar.

manyas059 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
 

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
X4 ile vuruş denemem :) eraykaratas DarkOrbit Ekran Görüntüleri ve Videolar 16 06 Mart 2013 19:24
Vuruş gücü muholive Darkorbit Botlar ve Buglar 10 06 Ocak 2013 19:15
vuruş programı STaRZoN Forum Çöplüğü 4 25 Ocak 2012 00:30
Vuruş programı siemens Darkorbit Botlar ve Buglar 1 23 Ocak 2012 15:48
Vuruş Hilesi Devrem Forum Çöplüğü 4 20 Aralık 2011 16:45

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 14:37.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750