Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Online Oyunlar > League Of Legends > League Of Legends Stratejiler & Taktikler


Türkçe Oyun Rehberi: Destek Karakteri, Alt Koridor

League Of Legends Stratejiler & Taktikler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 11 Kasım 2013   #1
Yunus Emre
EnFaS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 17 Ekim 2012
Bulunduğu yer: Ankara
Mesajlar: 3.083
Konular: 253
Rep Puanı: 24809
Rep Gücü: 3089
Rep Derecesi : EnFaS has a reputation beyond reputeEnFaS has a reputation beyond reputeEnFaS has a reputation beyond reputeEnFaS has a reputation beyond reputeEnFaS has a reputation beyond reputeEnFaS has a reputation beyond reputeEnFaS has a reputation beyond reputeEnFaS has a reputation beyond reputeEnFaS has a reputation beyond reputeEnFaS has a reputation beyond reputeEnFaS has a reputation beyond repute
Aldığı Teşekkürler: 150
Ettiği Teşekkürler: 27
Standart Türkçe Oyun Rehberi: Destek Karakteri, Alt Koridor

Tekrar merhaba arkadaşlar, Takım kurgusunu ve takım mantığını anlattığım ilk rehberin ve Saldırı Gücü Taşıyıcı (SGT), Alt Koridor başlıklı ikinci rehberin ardından Destek Karakteri, Alt Koridor başlıklı üçüncü rehberle karşınızdayım. Diğer rehberleri Rehberler ve Strateji bölümünün sabit konuları arasında bulabilirsiniz. Ayrıca, bu bölümdeki Eltar ve King Asmodeus adlı arkadaşların rehberlerini de incelemenizi öneririm.

Takım mantığını ve takım mantığında SGT’nin neden alt koridora gittiğini, ne yapması gerektiğini anlatmıştık. Şimdi de alt koridordan devam edelim ve Destek Karakterini anlatalım istedim.

İlk olarak, Destek Karakterinin mantığını sizlerle paylaşacağım. Daha sonrasında da Destek Karakterli olabilecek şampiyonları, Destek karakterinin yapması gerekenleri, çeşitli eşya tercihlerini, kabiliyetleri, rünleri vs. sizlerle paylaşacağım.

Destek Karakteri

Destek karakteri, adında da rahatlıkla anlaşılabileceği gibi takım arkadaşlarına destek veren karakterlerdir. Destek karakteri SGT’nin yanında alt koridora gider ve SGT karakterini destekler. Peki nedir bu destekler? Takım arkadaşının canını bir miktar arttırabilir, eksilen canını yenileyebilir (sona,soraka,taric, ali star, nidalee…), manasını doldurabilir (soraka,…), zırhını ve büyü direncini arttırabilir (lulu, janna, karma, lux,…), hareket ve atak hızlarını arttırabilir (sona, lulu, zilean,…), belirli bir süre için zarar görmemesini sağlayabilir (kayle,…), vs. Özetle takım arkadaşlarına birebir yardımlar sağlayan karakterlerdir. Ancak destek karakteri seçiminde sadece takım arkadaşına verdiği yarar göz önüne alınmaz. Destek karakterinde aranan en önemli özellik ise CC (yavaşlatma, sersemletme, apıştırma, yapıştırma) özelliği olmasıdır. Örnek üzerinden gidersek daha açıklayıcı olur sanıyorum. Mesela Blitzcrank’ı ele alalım. En çok tercih edilen destek karakterlerinden birisidir ancak takım arkadaşına birebir özellik vermez. Peki neden tercih edilir? Çünkü Blitzcrank bir CC manyağıdır. Q’sü ile rakibi çekip, takım arkadaşlarından uzağa alıp bir de E’si ile kaldırıp, üstüne ultisiyle de silence (sessizlik) verdiği zaman rakibe fazla şans bırakmaz. Üstüne sağlam da hasar verir. Yine aynı şekilde, Leona da CC kralıdır ve o yüzden tercih edilir. Alistar ise, hem CC kralı hem de birebir yardım veren bir şampiyondur. Q’sü ve W’sü ile rakibi sersemletir, kaldırır, indirir, ittirir E’si ile de takım arkadaşlarına ve minionlara can basar. Sanırım bu kadar örnek, destek karakteri mantığını anlatmaya yetmiştir. Bu örnekler destek karakterleri özelinde daha da arttırılabilir. Zaten okuyarak CC mantığını anlamak biraz zor olabilir. Oynayarak oturacak bir kavramdır. Ayrıca farklı SGT’lere farklı destek karakterleri alınır. Karşı takımın alt koridorunda oynayan oyuncuların seçimlerine göre, ya da takımınızın stratejisine göre kombinasyonlar yapılabilir. Takımınız hasar vermek, koridoru ittirmek ve karşı takımı olabildiğince zonelamak (rakibi xp alabileceği ve farm yapabileceği alandan uzak tutmak) için ayrı, rakip takımın ittirme, ya da ilk hasarı yüksek olanlara ayrı tercihler yapılabilir. Ancak bu kombinasyonlar tüm şampiyonların tüm skilerini ve özelliklerini tam olarak bilince oturur. O yüzden oynayarak ve tecrübe ederek bu kombinasyonlarda başarı yakalayabilirsiniz.

Destek Karakterine Ne Gerek Var?

Akıllara başlıktaki soru gelebilir. Mesela destek karakteri yerine neden hasar verecek bir karakter daha alıp karşı takımı hemencecik katletmiyoruz? Eğer alt koridorda 2 tane hasar odaklı şampiyon olursa, farm bölüşüleceğinden rakibin hasar verecek şampiyonlarından eşya olarak geride kalır. Rakip öldürmek, daha önceki konularda da bahsettiğim gibi pro oyunlarda o kadar da kolay değildir. Bu yüzden rakibiniz size ölmez ve farm yapmaya devam ederse uzun oyunda önünü alamayabilirsiniz. Çünkü farm olarak eksik kaldığınızdan eşya olarak da dolayısıyla hasar kapasitesi olarak da geride kalacaksınız. Destek karakteri, bu yüzden tercih edilir. Ayrıca iyi bir destek karakteri oyuncusu takımına maç kazandırır. Oynadığı şampiyonun özelliklerini iyi bilen, nerede ne yapması gerektiğini iyi kestirebilen bir oyuncu, takım savaşlarında takımının avantajlı olmasını sağlar. Destek karakteri ne kadar öldürmelerden uzak olsa da, aslında her öldürmenin içinde de vardır. İyi bir oyuncunun maç sonunda hiç öldürmesi olmasa dahi aşağı yukarı 20-30 asisti vardır. Ayrıca takım arkadaşlarına verdiği auralarla da takım arkadaşlarının hasar, zırh, büyü direnci, hareket hızı, mana can yenilenmeleri, bekleme süresi azalmaları ve hasarsızlık gibi özelliklerini arttırarak takımına artı sağlar.

Destek Karakterlerinden bahsettik, peki Destek Karakteri’nin oynanışı nasıldır?

Destek Karakterinin çok fazla görevi vardır. Öncelikle, Keşif totemi almak haritanın olabildiğince takımı tarafından görülmesini sağlamak başlıca görevidir. Keşif totemi alarak, rakip ormancının ya da diğer karakterlerin gange geldiğini önceden görmeyi sağlamak, çok ama çok önemlidir. Rakip şampiyonlarla arasında geçenlere gelirsek, rakip şampiyonu yavaşlatmak, sersemletmek, yakalamak gibi özelliklerini kullanarak takımındaki SGT’nin olabildiğince hasar vermesini sağlamak ya da rakip takım oyuncuları takımındaki arkadaşlarını kıstırdığı zaman kendi canını feda etmek uğruna hasar verici özelliği olan kendi takım arkadaşlarını korumaktır. Başlıca görevleri bunlar olan Destek Karakterinin birazdan anlatacağım eşya seçimleriyle takım arkadaşlarına ekstra özellikler (can yenilenmesi, saldırı hızı, hareket hızı, kabiliyet süresi kısalması,…) vermesi de görevlerinden sayılabilir. Destek karakterinin üzerinde bunca yük varken, destek karakteri hiç farm (minion öldürmek) yapmaz ve koridordaki bütün farmı SGT’ye bırakır. Ayrıca, rakip takım şampiyonlarını öldürmede de skoru SGT’ye bırakmalıdır. Yani skor da almaz. Peki bu Destek Karakterleri bunca totemi, bunca eşyayı nasıl alacak diye bir soru geliyor insanın aklına… Bunun da cevabı Altın Kalp, Felsefe Taşı gibi her 10 saniyede 5 altın kazandıran eşyalar almak ve Rünleri ve Kabiliyet sayfasını altın veren şekilde düzenlemektir. Zaten Destek Karakterinin alacağı eşyalar göreceli olarak daha ucuz sayılabilir.

Not olarak da şunu ekleyeyim, destek karakteri skor almadığı ve gerektiğinde kendi canını feda ederek takım arkadaşlarını koruduğu için öldüğü zaman rakip takıma fazla altın kazandırmaz. Bu da destek karakterinin oynanış mantığının içindedir. Yani takımınızdaki destek karakterinin ölme sayısının fazla olması onun kötü bir oyuncu olduğu anlamına gelmez. Tabi ki abartı rakamlardan bahsetmiyorum.

Totem Koymak

Demin de söylediğim gibi, destek karakterinin en önemli görevlerinden birisi totem almak ve bunu haritanın stratejik noktalarına yerleştirmektir. Oyun başlarında sadece kendi koridorunu koruyacak şekilde, ilerleyen oyunlarda da haritanın belli noktalarına totemler koyarak kendi takım arkadaşlarının gizlice gelecek ganglerden korunmasını sağlarken rakip takım oyuncularının nerede olduklarını öğrenmek hatta tek başlarına kıskıvrak yakalanmalarını sağlamak da totemlerin harika getirilerindendir. Şimdilik Riot Von'un rehberinden aldığım fotoğrafı bilgilendirme amacıyla koyuyorum. İleri de kendim bir fotoğraf hazırlayıp koyacağım. Ancak şimdilik yazımsal olarak anlatmak gerekirse, drake önü, koridora nehirden gelirken girilen çalılıklar öncelikli yerlerdir. Ayrıca eğer yapılabiliyorsa, rakip takım ormanında mavi buff ve kırmızı buff yolları da rakip ormancıya gang atabilmek ya da yerini belirleyebilmek için güzel noktalardır. Zaten 100-150 oyun oynamış bir oyuncu haritadaki stratejik noktaları da az çok bilir. İlerleyen oyunda destek karakterinin görevi de bu stratejik geçiş noktalarına totem koyarak karşı takımın yerinin öğrenilmesini sağlamaktır.

Ayrıca dragon ve ya baron için takım toplanmışsa, rakip takım ormanından baron ya da dragona gelen yolları totemleyerek bu canavarları keserken olabilecek gangleri engellemek de destek karakterinin görevlerindendir.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Destek Karakteri Olarak Oynanan Şampiyonlar

Alistar, Blitzcrank, Janna, Karma, Kayle, Leona, Lulu, Lux, Nidalee, Nunu, Sona, Soraka, Taric, Zilean, Nautilus, Nami

Alışılagelmiş olan Destek Şampiyolarıdır. Ancak son şampiyonada ve son zamanlardaki oyunlarda unconventional pick (alışılmamış seçim) olarak şu şampiyonları da destek karakteri olarak görüyoruz.
Galio, Orianna, Zyra, Cho Gath, Shen, Morgana

Çeşitli eşya tercihleri

Destek karakteri şampiyonlarını tanıdık, şimdi sıra geldi eşya seçimlerine. Öncelikle şunu belirteyim destek karakterleri için belirli bir eşya listesi yoktur. Takımın ihtiyaçlarına, takımın eşya dizilimine ve karşı takımın eşya dizilimlerine göre bu tercihler değişebilir. Ben şimdilik örneksel bir liste vereceğim. Sadece fikir versin diye. Ancak dediğim gibi bu liste her oyunda illa olması gereken liste değildir takımın ihtiyaçları ve karşı takıma göre değişecektir.

Destek karakteri, takımına yardım edecek çevresindeki şampiyonlara ekstra özellikler verecek eşyalar alır. Örneğin Shurelya’nın Rüyası, aktif edildiğinde yakınındaki şampiyonlara 3 saniyeliğine %40 hareket hızı sağlar. Böylece takım savaşlarında rakip takımındaki öncelikli hedefler daha hızlı yakalanabilir, ya da zordaki takım arkadaşları kıstırılmalardan kaçabilir.

Bir not daha ekliyorum, burada listede yazılacak olan eşyaların yanı sıra, her üsse döndüğünüzde görüş totemi ve keşif totemi almanız gerekir.

Şimdi gelelim eşya listesine…

Peri Tılsımı
2x Keşif Totemi (yeşil olan)
1x Görüş Totemi (pembe olan)
Sağlık İksiri (alınabiliyorsa)
Sürat Çizmeleri
Felsefe Taşı
Altın Kalp
Gezgin Çizmesi, Merkür’ün adımları, Ionia Çizmeleri ya da Ninja Tabisi
Shurelya’nın Rüyası
Zeke’nin Sancağı
Ordu Kalkanı
Demir Solari’nin Broşu
Donmuş Yürek
Ruh Örtüsü
Doğal Afet
Athene’nin Lanetli Kadehi
Banshee’nin Duvağı

Not: Burada yazan eşyaların 6 taneden fazla olduğunu biliyorum ama aralarından seçim yapmak yukarıda da belirttiğim takım ve karşı takım durumlarına göre olmalıdır.

Kabiliyetler ve Rünler

Yine bunlar da örnek olarak verilebilecek şeylerdir. Takıma, karşı takıma ve oynanışa göre değişebilir. Ben sadece fikir versin diye bir kombinasyon yazacağım. Önemli noktalardan bahsedeyim ve seçim hakkında daha net fikir versin.
Saniye Başı Altın, Zırh, Büyü Direnci arttıran rünler ya da kabiliyet sayfaları destek karakterinin önceliklerindendir.

Örnek dizilim:

Rünler

Damgalar

9x +0,95 Büyü Nüfusu Sezgi Damgası (Sona, Leona, Blitzcrank gibi yeteneklerinde Yetenek Gücünden artı alan şampiyonlar için) (Kırmızı olan)
ya da

9x +0,91 Zırh Direnç Damgası (Soraka gibi başlarda defansı az olan şampiyonlar için) (Kırmızı olan)

Mühürler

9x +1,41 Zırh Direnç Mührü (Sarı olan)
ya da

9x +5,35 Can Metanet Mührü (Sarı olan)

ya da

5x +1,41 Zırh Direnç Mührü ve 4x 0,25 Altın/ 10 Saniye Tamah Mührü (Sarı olan)

Nişanlar

9x -%0,65 Bekleme Süresi Koruma Nişanı (Soraka gibi bekleme süresi uzun olan şampiyonlar için) (Mavi olan)

ya da

9x +0,31 Mana Yenilenmesi Tazeleme Nişanı (Mavi olan)

ya da

9x +1,34 Büyü Direnci Koruma Nişanı (Mavi olan)

Cevherler

3x +1 Altın / 10 Saniye Tamah Cevheri (Büyük olan)

ya da

3x +26 Can Metanet Cevheri (Büyük olan)

Kabiliyetler

1/15/14 ya da 9/21/0 ya da 9/0/21 ya da 0/9/21 ya da 1/11/18

Ancak bu rakamlar bir şey ifade etmeyebileceği için sizlere tavsiye olarak diyeceğim şudur ki, yapabileceğiniz ölçüde

defansif kabiliyetleri doldurmanız,
mana ve can yenilenmesi kabiliyetlerini doldurmanız,
oyun başındaki altın miktarını (40) arttıran kabiliyeti doldurmanız,
saniye başına altın veren (2 altın/10 saniye) kabiliyeti doldurmanız,
artı (30) can veren kabiliyeti doldurmanız,
bekleme süresini azaltan kabiliyeti doldurmanız.

Bugünlük de bu kadar arkadaşlar. Daha sonra vaktim olduğunca ve dilim döndüğünce yeni rehberler yazmaya çalışacağım. Umarım bu yazdıklarım, ne kadar uzun olsalar da, işinize yarar. Eksik ve ya gedik olabilir, fikirlerinize açığım. Zaman buldukça yazdığım rehberleri de güncelleyeceğim.

ALINTIDIRÜye Profil Bilgileri


[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
EnFaS isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 15 Kasım 2013   #2
Avatar Yok
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 15 Kasım 2013
Alter: 28
Mesajlar: 22
Konular: 1
Rep Puanı: 10
Rep Gücü: 27
Rep Derecesi : dseed is on a distinguished road
Aldığı Teşekkürler: 0
Ettiği Teşekkürler: 0
Standart Cevap: Türkçe Oyun Rehberi: Destek Karakteri, Alt Koridor

eline sağlık, güzel bir konu daha.dseed isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 06 Mart 2017   #3
Avatar Yok
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 06 Mart 2017
Alter: 19
Mesajlar: 26
Konular: 1
Rep Puanı: 10
Rep Gücü: 28
Rep Derecesi : saww is on a distinguished road
Aldığı Teşekkürler: 0
Ettiği Teşekkürler: 0
Standart Cevap: Türkçe Oyun Rehberi: Destek Karakteri, Alt Koridor

teşekkürler sağolunsaww isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
OFM Oyun Rehberi SlayerFxR Soccer Manager - OSM 17 01 Ocak 2017 21:10
Türkçe mobil oyun: Logo Bulmaca ATAK T-129 Yazılım Haberleri 2 12 Ağustos 2015 14:03
Need For Speed World Oyun Rehberi Perfect Need For Speed World 15 11 Eylül 2014 13:03
İngilizceyi Türkce gibi kullanma rehberi Passion Komik Yazılar & Fıkralar 0 11 Ocak 2013 18:43
Ikv oyun rehberi werewolf İstanbul Kıyamet Vakti & İKV 0 27 Kasım 2012 04:44

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 14:04.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750