Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Online Oyunlar > League Of Legends > League Of Legends Stratejiler & Taktikler


Saldırı Gücü Taşıyıcısı Rehberi

League Of Legends Stratejiler & Taktikler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 12 Haziran 2013   #1
Banned
Avatar Yok
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 25 Mayıs 2013
Bulunduğu yer: Ev
Alter: 23
Mesajlar: 3
Konular: 1390
Rep Puanı: 36984
Rep Gücü: 0
Rep Derecesi : Thor has a reputation beyond reputeThor has a reputation beyond reputeThor has a reputation beyond reputeThor has a reputation beyond reputeThor has a reputation beyond reputeThor has a reputation beyond reputeThor has a reputation beyond reputeThor has a reputation beyond reputeThor has a reputation beyond reputeThor has a reputation beyond reputeThor has a reputation beyond repute
Aldığı Teşekkürler: 168
Ettiği Teşekkürler: 387
Standart Saldırı Gücü Taşıyıcısı Rehberi

Saldırı Gücü Taşıyıcısı

Alt koridorda destek oyuncusu ile beraber giden ve saldırı gücü eşyaları satın alan şampiyonlar saldırı gücü taşıyıcısı olarak adlandırılır. Oyunda büyü gücü taşıyıcısından sonra en fazla hasar veren şampiyondur fakat bununla ters orantılı olarak en dayanıksız ve savaşlarda rakip takımın ilk kesmeye çalışacağı kişide siz olacaksınızdır. Amacınız rakip takımın kulesini alana kadar minyon biçmek olmalıdır.

Belki merak edenler vardır neden alt koridora gidiyoruz bunun mantığı nedir hemen açıklayayım. Saldırı gücü taşıyıcısının amacı çok hızlı bir şekilde minyon biçip en kısa süre içerisinde çok hasar verebileceği eşyaları satın almaktır. Destek oyuncusu minyon biçmeyeceği için tüm minyonları siz alabilir ve diğer karakterlerden daha fazla hasar verme yetisine erkenden sahip olabilirsiniz. Minyon biçerken, alabiliyorsak eğer rakibi öldürüp skor da almalıyız. Ancak önceliğimiz bu olmamalı. Destek karakteriyle birlikte koridora gitmek de işte bu yüzdendir. Destek karakteri hiç minyon biçmez. Bütün minyonları saldırı gücü taşıyıcısına bırakır. Destek karakterinin özelliklerini ve oynanışını bir başka rehberde ayrıntılı açıkladım o rehberi de okuyabilirsiniz. Bu arada şu anda aklıma gelen ve sizlere minyon biçerken yardımcı olabilecek bir ipucu vermek istiyorum, örneğin 2 ya da daha fazla minyonun canı tükendi ve son vuruş yapılacak seviyede bu son vuruşları kaçırmamak için yetenek kullanmaktan kaçınmayın. Rakibin durumunu, mana durumunuzu vs. göz önünde bulundurarak yetenek de kullanın. Asıl amacımız minyon biçmek olmalı. Ancak her zaman değil, çünkü koridoru itmek ve rakip minyonlarla rakip kule altına yakın yerde buluşmak bize avantaj kazandırmaz. Koridoru itmeden ayarlayarak yetenek kullanın. Koridorun itilmesi sanılanın aksine dezavantaj kazandırır. Bu konuya da yazının ilerleyen bölümlerinde değineceğim.

En iyi Saldırı Gücü Taşıyıcısı En iyi Son vuruş yapandır!

Son vuruş nedir ve nasıl yapılır?

Son vuruş oyundaki minyonları ölmesine yetecek vuruşun yapılmasıdır. Çok önemlidir çünkü temel para kazanma yolu rakibi öldürmek değil son vuruş yapmaktır. Rakip saldırı gücü taşıyıcısının skoru 1–5–4 olabilir ancak kestiği minyon sayısı 250 ise bu rakipten korkmak için bir sebebiniz vardır.

Son vuruş nasıl yapılır?


Son vuruş, minyonlar birbirlerine hasar verirken, ölmelerinden hemen önce hasar verilerek yapılır. Burada önemli nokta, son vuruşa gelene kadar geçen süreçtir. Eğer sürekli rakip minyonlara hasar vererek Son Vuruş yapmaya çalışıyorsanız, yanlış yoldasınız demektir (İstisnalar hariç, aşağıda bahsedeceğim). Genel olarak kabul görmüş olan sistem minyonlara sadece son vuruşla hasar verip altın toplamak, minyonlar birbirlerini son vuruş aralığına düşürünceye kadar minyonlara hasar vermeden rakibi izlemek - rahatsız etmek - zonelamak (Tecrübe puanı ve altın alabileceği mesafenin dışına çıkmak zorunda bırakmak)tır.

Neden minyonların birbirine hasar vermesini beklemeliyim ben hızlı hızlı keserim diye düşünenlerdenseniz o şekilde düşünmeyin çünkü minyonları hangi hızla kesersen kes, onların yeniden çıkıp gelmeleri için gerekli olan zamanı değiştiremezsin. Yani minyonlar, belirlenmiş aralıklarla "spawn"(harekete geçerler – doğarlar) olurlar. Keseceğin minyon sayısının kesme hızınla en ufak bir alakası yoktur. Yanlış bilmiyorsam minyonların alt koridora ulaşma zamanları yaklaşık 38 saniyedir.

Düzgün bir şekilde son vuruş yaparsanız ne kazanırsınız?

Minyonlar kendi hallerine bırakıldığında, neredeyse eşit hasar verip-alarak koridorun tam ortasında birikeceklerdir. Bu pozisyonun faydaları şunlardır:

Düzgün totem kullanımıyla Ormancının size başarılı bir baskın yapabilme ihtimalini azaltırsınız. Güvenli sayılabilecek bir biçimde son vuruş yapabilirsiniz.

Rakibinizi tecrübe puanı ve altın kazanabileceği alanın dışına itmeye çalışabilirsiniz (zonelamak). Bunu rakibi rahatsız etmeyi başardıktan sonra gerçekleştirebilirsiniz. Rakip ile minyonların arasına girebilmek veya çalıları kullanarak onları tehlike altında hissettirmek en temel yöntemlerdir.

Peki, sürekli minyonlara hasar verdiniz. Ne olur?

Dövüşecek rakip minyon kalmadığında minyonlar, rakip kuleye yönelecektir. Bu, işini bilen bir oyuncunun tam istediği pozisyondur. Çünkü kulesine yakındır ve normal şartlar altında oradaki savaşı o kazanacaktır. Eğer son vuruş yapmayı da becerebiliyorsa, avantajlı konumdadır, çünkü riskten kurtulmuştur. Sizin minyonları onun kulesine yaklaştırmış olmanız sayesinde...

Rakibin işini kolaylaştırmanın bir diğer anlamı, kendi işinizi zorlaştırmaktır. Minyonlar rakip kuleye yakın iken, sizin kendi kulenize olan mesafeniz uzamış demektir. Bu, normal seviye oyunlarda şu anlama gelir: Ormancı gel beni öldür! Bu risk, rakibin sizi zonelamasını mümkün kılar (ya risk alacaksınız, ya da biraz tecrübe puanından ve altından vazgeçmek zorunda kalacaksınız. Tercih sizin, ama açıkça görülüyor ki, ikisi de kötü seçenekler).

Son Vuruş yapmaya çalışıyorum, ama beceremiyorum. Kaç minyon öldürdüysem iyiyim demektir?

Yapmanız gereken şey çok basit. Kendiniz botlar ile oyun açıp 1v1 pratik yapacaksınız. Biraz çaba gösterirseniz, zamanlamanız düzelecektir ve aradaki farkı göreceksiniz. Genel olarak bu işi ekstra kolaylaştıran bir unsur, rünler ve kabiliyetlerdir. Hasar verme rünleri, ve minyonlara vurduğunuz hasarı arttıran kabiliyetleri kullanırsanız daha iyi minyon biçebilirsiniz. Her oyunun kendine göre bir ritmi olduğundan, çok kesin bir dille "XXX sayıda minyon kesmen şart, yoksa başarısızsın" denemez. Profesyonel oyuncular için minyon kesme değeri dakikada 10 tane olarak belirlenmiştir bunu kıstas olarak kullanarakta ne kadar iyi olduğunuzu belirleyebilirsiniz.

Bu arada size ben kill almayın savaş başlatmayın demiyorum fakat aldığınız 1 kill 15 minyon kadar altın verir bunu göz önünde bulundurursanız minyon biçmenin daha risksiz ve etkin para kasma yolu olduğunu anlayabilirsiniz.

Saldırı Gücü taşıyıcıları hakkında bilinmesi gerekenleri anlattık birazda şampiyonlardan ve nasıl kullanılmaları gerektiğinden bahsedelim.


Saldırı Gücü Taşıyıcısı olarak oynanan şampiyonlar uzaktan minyon biçebilen ve saldırı gücü hasarı verebilen karakterlerdir. Uzaktan minyon biçebilen şampiyonların seçilmesindeki mantık, rakibi zonlamak, ya da rakip tarafından zonlanmaktan korunmaktır. Birazdan eşya seçimlerini de anlatacağım ama burada bir örnek vermek doğru olur diye düşünüyorum. Oyundaki çoğu şampiyon Saldırı Gücü Taşıyıcısı eşya kurgusuyla oynayabilir ancak iş zonlamak ve ya rakip tarafından zonlanmaya gelince sıkıntı çıkar örnek olarak, Master Yi, Tryndamere, Sion, Talon. gibi şampiyonlar da SGT eşya kurgusuyla eşyalar aldıkları zaman can yakıcı olabilirler. Ancak karşınızda tecrübeli ve uzaktan minyon biçebilen bir rakip varsa, sizin son vuruş yapmanızı engeller ve eşyalarını sizden önce alarak avantajlı duruma geçer. İşte bu yüzden Saldırı Gücü Taşıyıcısı özelinde oyunun ustası oyuncular ve bu oyuncuların takımları gerek turnuvalarda gerekse dereceli oyunlarda uzaktan minyon biçebilen şampiyonlar seçerler. Sistemin işlemesi, Saldırı Gücü Taşıyıcısının özelinde böyledir.

Ezreal, Corki, Graves, Ashe, Sivir, Tristina, Draven, Varus, Vayne, Miss Fortune, Caitlyn, Kog Maw, Twitch

takım metasının esas Saldırı Gücü Taşıyıcı şampiyonlarıdır. Ancak sezon 3 oyunlarında gördüğümüz ve çoğu dereceli oyunda da karşılaşabileceğimiz yeni bir Saldırı Gücü Taşıyıcısı türü de ortaya çıkmıştır. Yabancıların unconventional pick dediği, alışmamış seçimler olarak; Kennen, Twisted Fate, Kayle, Lulu gibi Büyü Gücü Taşıyıcısı ya da destek karakteri olarak da kullanılan bu karakterlerin de Saldırı Gücü Taşıyıcısı eşya kurgusuna gidebildiklerini görmekteyiz. Bu karakterlerin seçiminde, stun (sersemletme) özelliği, saldırı hızı arttırıcı özellik, hareket hızı arttırıcı özellik, savunma arttırıcı özellikler ve rakibi etkisiz hale getirme gibi özellikler etkili olmaktadır. Ancak sizin de fark edebileceğiniz gibi bu karakterler de uzaktan minyon biçebilen yapabilen ve karşı rakip tarafından zonlanmaktan kolay kaçabilecek karakterlerdir.

Saldırı gücü taşıyıcısı özellikli şampiyon eşya seçimi nasıl olmalıdır ?

Aslında her şampiyonun kendisine has özellikleri bulunmaktadır. Alt koridorda bu özelliklerini kombin edebilecekleri bir destek şampiyonu bulunduğundan ayrıca her oyun aynı olmadığından eşya seçim işi zordur herkes farklı yapılandırmalar yapabilir o yüzden eşya seçimi işini size bırakıyorum fakat ilada şu şampiyona nasıl eşya alayım diye sorarsanız yorum olarak yazın elimden geldiğince yardımcı olurum.

Hangi şampiyon hangi öteki şampiyonun zıt karakteridir?

Saldırı Gücü taşıyıcılarında bire bir counter(zıt) diyebileceğimiz şampiyon eşleşmeleri yoktur. Bazı şampiyonlar uzun menzile sahipken (örneğin KogMaw (W skili ile), Caitlyn), bazı şampiyonlar daha kısa menzile (Corki, Graves, Miss Fortune) sahiptirler ve bu bir avantaj/dezavantaj getirisidir. Ancak üst ya da orta koridorlar gibi bire bir anti şampiyonlar yoktur.(konunun altında çok ayrıntılı bir biçimde bu konu ile ilgili görsel bulunmaktadır)

Rünler ve kabiliyetler konusunda herkesin farklı davrandığı yerler var aşağıda paylaştığım videolarda bu seçimleri profesyonel Türk oyunculardan öğrenebilirsiniz.

Takım savaşlarında Saldırı gücü taşıyıcısının görevi nedir?

Öncelikle her şeyin başı oynadığınız şampiyonun tüm özelliklerini bilmekten geçiyor. Şampiyonunuzu tanıyın belirli bir süre şampiyonu kullanırsanız zaten daha fazla şampiyona hakim olursunuz. Konuya başlarken yazdığım gibi saldırı gücü taşıyıcısı oyunda büyü gücü taşıyıcısından sonra en fazla hasar veren karakterdir ve bir savaş çıkması halinde ortadan kaldırılması gereken ve en kolay biçimde öldürülebilecek şampiyondur. Yani toparlayacak olursak bir takım savaşının çıkması halince öncelikli amacınız hayatta kalmak ve olabildiğince çok hasar vermektir. Takımındaki tankların ya da off tankların savaşı başlatmasını beklemeli, menzilini koruyarak hasar almaya en uzak mesafeden saldırı gerçekleştirmelidir. Takım savaşları sırasında duruma göre ilk odaklanacağınız hedef değişebilir ama elinizden geldiğince karşı takımın BGT ve SGT karakterlerine odaklanırsanız, karşı takımın hasar verme yetisini kırmış olursunuz ve bu da takım savaşını kazanmanıza yol açar.

Saldırı gücü şampiyonlarının Destek şampiyonları ile uyumunu gösteren bu görselde size alt koridorda hangi şampiyonları seçmeniz gerektiği konusunda yardımcı olacaktırThor isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 13 Haziran 2013   #2
MarX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 18 Ağustos 2012
Alter: 28
Mesajlar: 1.030
Konular: 183
Rep Puanı: 1515
Rep Gücü: 1036
Rep Derecesi : MarX has a brilliant futureMarX has a brilliant futureMarX has a brilliant futureMarX has a brilliant futureMarX has a brilliant futureMarX has a brilliant futureMarX has a brilliant futureMarX has a brilliant futureMarX has a brilliant futureMarX has a brilliant futureMarX has a brilliant future
Aldığı Teşekkürler: 5
Ettiği Teşekkürler: 4
Standart Cevap: Saldırı Gücü Taşıyıcısı Rehberi

daha iyi kavramak veö öğrenmek için riotgamesturkis twitch kanalındaki ustalar vadisine konuk olan adc ler izleyebilirsiniz.(lethilion holyphonix gibi)Üye Profil Bilgileri
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

profil ziyaretçilere açık
MarX isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 13 Haziran 2013   #3
Banned
Avatar Yok
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 25 Mayıs 2013
Bulunduğu yer: Ev
Alter: 23
Mesajlar: 3
Konular: 1390
Rep Puanı: 36984
Rep Gücü: 0
Rep Derecesi : Thor has a reputation beyond reputeThor has a reputation beyond reputeThor has a reputation beyond reputeThor has a reputation beyond reputeThor has a reputation beyond reputeThor has a reputation beyond reputeThor has a reputation beyond reputeThor has a reputation beyond reputeThor has a reputation beyond reputeThor has a reputation beyond reputeThor has a reputation beyond repute
Aldığı Teşekkürler: 168
Ettiği Teşekkürler: 387
Standart Cevap: Saldırı Gücü Taşıyıcısı Rehberi

MarX Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
daha iyi kavramak veö öğrenmek için riotgamesturkis twitch kanalındaki ustalar vadisine konuk olan adc ler izleyebilirsiniz.(lethilion holyphonix gibi)
blgi içn tşkürlerThor isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Vuruş gücü muholive Darkorbit Botlar ve Buglar 10 06 Ocak 2013 19:15
Atatürk'ün Gücü kasttas Atatürk Şiirleri & Mektupları 0 21 Aralık 2012 22:20
Sürtünmenin gücü Assassin Bilim ve Teknoloji 0 18 Kasım 2012 19:25
İtibar gücü ? Furkan53 Forum Çöplüğü 9 21 Eylül 2012 22:32
Ibot gücü ne kadar f1bilal Darkorbit Botlar ve Buglar 9 16 Eylül 2012 15:35

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 04:26.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750