Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Teknoloji > Sosyal Medya > İnternet


Uydu ISS Configuration Sistemi ve APRS

İnternet


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 19 Eylül 2013   #1
UmitDeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 17 Eylül 2013
Alter: 28
Mesajlar: 64
Konular: 55
Rep Puanı: 10
Rep Gücü: 69
Rep Derecesi : UmitDeniz is on a distinguished road
Aldığı Teşekkürler: 1
Ettiği Teşekkürler: 0
Standart Uydu ISS Configuration Sistemi ve APRS

APRS SİSTEMİ NEDİR?APRS sistemi Automatic Position Reporting System cümlesinin kısaltılmışı olup, Otomatik Mevki Bildirim Sistemi diye tercüme edilebilir. Temel olarak Amatör telsiz vasıtasıyla bulunulan yerin bildirilmesi ve o anda ne yapıldığının ikonlarla belirtilmesidir. Genellikle VHF frekansı kullanılır, ancak HF bandından da APRS sinyalleri yayımlanmaktadır. APRS Sisteminde yaygın olarak VHF bandında Avrupa:144.800, Amerika: 144.390 MHz frekansları kullanılır.

APRS sisteminin ilk amacı mevki bildirmek olmakla birlikte, geçen süreçte, karşılıklı mesaj aktarımı, Otomatik meteoroloji sistemlerinin APRS ye eklenmesi gibi detaylar ile kullanımı genişletilmiştir. Ve hatta internet kullanılarak, dünyanın herhangi bir yerindeki APRS istasyonu (tabiki dataları internette ise) ile haberleşilebilir.

APRS Sistemi, Bob Bruninga, WB4APR tarafından geliştirilmiştir. Bob Bruninga’nın oğlu, bir sebepten ABD de seyahat etmekte iken, belli noktalardan paket radyo digileri vasıtasıyla “şu an buradayım” gibi mesajlar atmış ve Bob mesajları aldıkça harita üzerinde işaretlemiş ve kabaca bir mevki takibi yapmıştır. Daha sonra bu sistemi GPS ile birleştirerek koordinatların elle değil, otomatik olarak GPS den alınması ve belirli periyotlar ile havaya yollanması şeklinde geliştirmiştir. İkinci aşama, sinyallerin taşınması için, paket radyo digileri yerine, özel APRS digilerinin kullanımı ile olmuştur. Son aşama ise, APRS digilerinden alınan dataların otomatik internete girilmesi ve internet vasıtasıyla, telsiz cihazından bağımsız olarak mevki takibi sağlanmıştır.

APRS NASIL YAPILIR?

APRS sistemindeki istasyonları, temelde KENWOOD TH-D7 veya TM-D700 kullanan ve kullanmayan diye ayırabiliriz. Kenwood’un bu model cihazları, APRS için özel dizayn edilmiştir. Aşağıda KENWOOD KULLANMAYAN istasyonlar ile ilgili ana konuları göreceksiniz.KENWOOD un yukarıdaki modellerini kullanmayan APRS istasyonlarını da ikiye ayırabiliriz.

AKTİF ve PASİF APRS İstasyonları..

PASİF APRS istasyonu konfigürasyonu şu şekildedir:GPS Alıcısı

GPS Modemi

VHF Cihaz

PASİF istasyonlar sadece bulundukları mevkiyi bildirebilir, haberleşemez, datalarının yerini bulup bulmadığını göremez.

PASİF APRS İstasyonu şu şekilde çalışır:

GPS konum bilgilerini alır ve modem vasıtasıyla VHF cihaza aktarır. VHF cihaz bu dataları, modemin özelliğine bağlı olarak, otomatik olarak veya operatörün istediği anlarda cihazı TX yaparak havaya yollar.

Hareketli istasyonlar GPS (GPS Global Position System ) vasıtasıyla mevkilerini otomatik olarak sisteme girerken, sabit istasyonların, mevki bilgilerini bir kere girmeleri yeterlidir.

Ve hatta, bazı özel istasyonlar, bulundukları mevkideki hava durumunu da aktarabilmektedirler. Bunlara METEOROLOJİ istasyonu olarak isimlendirilir.

Meteoroloji istasyonları aşağıdaki dataları havaya APRS datası olarak yollar:

Rüzgarın yönü ve hızı,

Yağış var ise şiddeti,

Sıcaklık,

Hava Basıncı,AKTİF APRS İstasyonu konfigürasyonu ise şöyledir:GPS Alıcısı

GPS Modemi

VHF Cihaz

TNC (modem)

Bilgisayar

Sistemdeki AKTİF istasyonlar, birbirlerine yazılı mesaj gönderebilirler. Data yollayabilir ve bu datalarının ilgili istasyonlar tarafından alındığını görebilir.

AKTİF APRS İstasyonu şu şekilde çalışır:

GPS vasıtasıyla (veya sabit istasyon ise el ile data girilerek) mevki belirlenir,

Mevki dataları GPS Modemi vasıtasıyla Bilgisayara veya VHF cihaza aktarılır.

VHF cihaz otomatik veya manuel bu dataları havaya yayar,

Karşı istasyonlardan VHF cihaz tarafından alınan APRS sinyalleri APRS Modemi ile Bilgisayara aktarılır,

Bilgisayar bu APRS datalarını işler ve ekrana verir.APRS ile ilgili olarak iki PC programı mevcut..

Win APRS de haritalar kırık çizgiler gibi görünmekte ve görsel olmamakta.. İnternette JAVAPRS gibi uygulamalarını görebilirsiniz. UI-View programında ise Gerçek harita görüntüleri JPEG veya BMP formatında, yani bire bir aynı olmaktadır. Dolayısıyla daha görsel bir uygulama ortaya çıkmaktadır. Bu programda kullanabileceğiniz binlerce bölge haritası mevcuttur. Türkiye ile ilgili haritaları da ben hazırlıyorum.

APRS sinyallerinin dağıtımı APRS Digiler vasıtasıyla olmaktadır.

Kullanıcıların cihazları, sizin belirlediğiniz periyotlarda, havaya BEACON - o anki durumunuz ve çağrı işaretinizi içeren data sinyali - yollamaktadır. (TH-D7 de TX INTERVAL).

Bir istasyonun gönderdiği APRS sinyalini alan Digi, bunu tekrar havaya yaymaktadır. Tabiki gelen data içinde bu istenmiş ise.. RELAY ve WIDE diye temel iki komut var ve bunların uygun kullanımı ile sinyaller uzaklara yollanabilir,

Diginin yaydığı (veya sizin sinyaliniz kuvvetli ise sizin BEACON’nınız) başka kullanıcılara ulaştığı anda, TH-D7 nin veya PC nin ekranında sizin işaretiniz ve detaylı bilgileriniz okunacaktır.

Bu kişi isterse size, cep telefonlarındaki kısa mesaj servisi gibi, yazılı mesaj yollayabilir. Sizin cihazınız, yazılı mesajı alınca sizi sesli ve görsel olarak uyaracaktır. Ayrıca, mesajı aldığına dair OK sinyalide gene Digi yoluyla mesajı yollayana ulaşır. Bir istasyona yollanan mesaj, yerine ulaşana kadar, OK alınana kadar yollanmaya devam eder..

TA1IST APRS DİGİSİ:

TA1IST APRS digisi, TA2IY (DF3IY) Ali arkadaşımız ile, TA1E tarafından finanse edilen bir digidir. Normalde Paket Radyo çalışmak üzere dizayn edilen TNC içindeki eprom, APRS bilgileri ile yüklenmiştir. 144,800 MHz Avrupa standardında çalışmaktadır. Paket radyo digilerinden farklı olarak, bilgisayara ihtiyaç duymadan çalışmaktadır. Aldığı dataları tekrar havaya yaymakta, 30 dakikada bir de BEACON göndererek, mevki bildirip tanıtım yapmaktadır. Şimdilik İstanbul ve civarı ile sınırlı olan datalar, eklenecek ilaveler ile havadan Yunanistan’a ulaştırılıp buradan bütün dünyaya gidecektir. İstanbul’dan internete data aktarımı için çalışılmaktadır.

KENWOOD TH-D7 ve TM-D700 Kullanıcılarının, Bilgisayarsız Kullanımda Yapacağı APRS Ayarları Şunlardır:

1- Frekans 144.800 MHz Simpleksdir.

2- Menüden APRS seçeneğine girin.

3- Sırayla Çağrı işaretinizi, GPS kullanıp kullanmadığınızı, GPS kullanmıyorsanız el ile pozisyonunuzu, o anki yaptığınız işi (mobil, evde sabit vs.) ve bu işe ait işareti, beacon mesajınızı, Beacon periyodunuzu, Packet Path: Relay,Wide7-7 datasını, Beacon yollanım şeklini, Unprotocol: APK101, ne kadar uzaklıktan gelebilecek dataları istediğinizi (POS LIMIT) ve birim olarak mil-Km seçeneklerini doldurun.

4- TNC düğmesine 1 kez ve BCON düğmesine 1 kez basın. Cihaz otomatik TX yapacak ve belirlediğiniz periyotlarda yapmaya devam edecektir.

5- Zaman zaman LIST düğmesine basarak duyduğunuz istasyonları kontrol edebilirsiniz.

6- List tuşuna ikinci basışınızda, eğer var ise DX Cluster mesajlarını da görebilirsiniz..

7- Duyduğunuz istasyona mesaj yollamak isterseniz LIST den o istasyonu seçip, MSG tuşuna basın ve cep telefonundaki gibi tuşların üzerlerindeki harfler ile mesajınızı yazın. Boşluk vermek için (=) tuşunu kullanın, işaret basmak için ENT tuşunu kullanın. Jog ile OK yapınca mesaj menüden çıkarsınız ve mesajınız anında yollanır. Karşı istasyona ulaştığı anda da size yerine ulaştı mesajı gelir. UI-View Programı ile Kenwood cihazların kullanımı için [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] siteme bakabilirsiniz

ISS ile APRS: ISS (International Space Station) uydusu üzerinden APRS ve paket sinyallerini daha uzak bölgelere yollayabilirsiniz.Bu uydu, uzayda hareketli olduğundan, her geçişinde, 8-9 dakika süre ile sizin datalarınızı alır ve aktarır.

ISS Frekansları:RX: 145.800 MHz TX: 145.990 MHz

Datalarınızın, ISS tarafından alınıp alınmadığını Burdan ISS sayfalarını inceleyerek görebilirsiniz.

Bu sayfalarda, ISS nin nerede olduğunu ve kimleri duyduğu detaylı bir şekilde verilmekte, ancak, ISS nin her yer değiştirişinde silinip yenilenmektedir. Ayrıca bu sayfada, ISS nin o anki konumunu da takip edebilirsinizUmitDeniz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Yerli uydu uzay yolunda RommeL Uzay ve Astronomi Bilimi 0 12 Mayıs 2013 11:05
Uydu Antartika’ya düştü RommeL Uzay ve Astronomi Bilimi 0 12 Mayıs 2013 10:18
İlk yerli mini uydu fırlatılıyor LooTos Bilim ve Teknoloji 1 28 Nisan 2013 20:31
Japonya Casus Uydu Fırlattı CrayzTurk Uzay ve Astronomi Bilimi 0 28 Nisan 2013 17:23
Darkorbit Configuration Manager %100 Çalışıyor Monqude Darkorbit Botlar ve Buglar 33 09 Eylül 2012 21:24

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 01:07.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750