Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Teknoloji > Sosyal Medya > İnternet


IIS Üzerinde Mysql ve Joomla Kurulumları

İnternet


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 19 Aralık 2012   #1
werewolf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 26 Kasım 2012
Alter: 27
Mesajlar: 487
Konular: 394
Rep Puanı: 1696
Rep Gücü: 493
Rep Derecesi : werewolf has a brilliant futurewerewolf has a brilliant futurewerewolf has a brilliant futurewerewolf has a brilliant futurewerewolf has a brilliant futurewerewolf has a brilliant futurewerewolf has a brilliant futurewerewolf has a brilliant futurewerewolf has a brilliant futurewerewolf has a brilliant futurewerewolf has a brilliant future
Aldığı Teşekkürler: 13
Ettiği Teşekkürler: 0
Standart IIS Üzerinde Mysql ve Joomla Kurulumları

Merhabalar..Bundan bir önceki makalemizde İnternet İnformation Services Üzerinde PHP kurulumundan bahsetmiştik. Bu makalemizde ise İnternet İnformation Services üzerinde, Joomla ve MYSQL kurulumu hakkında bilgi sahibi olacağız.
Joomla kurulumuna geçmeden önce Joomla hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum. Joomla açık kaynaklı bir içerik yönetim sistemidir. Joomla sistem olarak (CMS) dir.Joomla sayesinde dinamik şekilde web sayfaları oluşturabilir ve Joomlanın bize sunmuş olduğu modül ve pluginler sayesinde oluşturmuş olduğumuz sayfaları içerik yönünden daha zengin bir içeriğe dönüştürebiliyoruz.
Joomla, platform olarak PHP ve MYSQL tabanlı platformlara destek vermektedir. Joomla sayesinde kişisel web sayfalarının yanısıra ticari web sayfaları da tasarlayabilmekteyiz. Joomla’nın diğer artı yönlerinden bir tanesi de, web tasarımı konusunda, gerek kodlama ve gerekse tasarım bilgisi olmayan amatör kullanıcılara bile daha rahat ve kullanışlı bir şekilde web sayfası hazırlama imkanı vermektedir. Joomla kullanıcılarına kolay kurulum seçeneğide sunmaktadır.
Joomla hakkında kısaca bilgi verdikten sonra, kurulum işlemine geçiş yapabiliriz. Joomla kurulumunu ister localhost üzerinde, isterse host üzerinde gerçekleştirebiliyoruz. Ben kurulumu localhost üzerinden gerçekleştireceğim için kurulum adımları da bu yönde olacaktır. Joomla kurulumunu gerçekleştirmek için sistemimiz üzerinde bazı bileşenlerin kurulu olması olması gerekmektedir. Bu bileşenleden bahsedecek olursak;
Sistemimiz üzerinde “İnternet information Service” servisinin kurulu olması gerekmektedir. [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] adresinden indirebileciğiniz Joomla sürümü
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] adresinden indirebileceğiniz PHP ‘nin 5.2.14 sürümü. Joomla’ya MYSQL desteği kazandırmak için mysql essential kurulum dosyaları
Joomla kurulumu için gereken sistem gereksinimlerinden bahsettikten sonra Joomla kurulumuna geçiş yapabiliriz.
NOT: İnternet İnformation Services ve Php kurulum aşamalarını bundan bir önceki makalem olan “İnternet İnformation Üzerinde Php Kurulumu” isimli makalemde anlattığım için kurulum aşamalarını detaylandırmıyorum.
Joomla kurulumunu gerçekleştirmek için, bilgisayarımızın “C:Inetpubwwwroot” dizininde “Joomla” isminde klasör oluşturuyoruz ve yukarıda belirtmiş olduğum adresten Joomla kurulum dosyalarını indirip “C:Inetpubwwwroot Joomla” klasörü içerisine çıkarıyoruz.
Joomla kurulum dosyalarının yukarıdaki resimde de gösterilen “C:inetpubwwwrootJoomla” dizini içerisine çıkarılmasından sonra [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] explorer tarayıcısını açıyoruz ve adres satırına [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] adresini yazıyoruz ve ardından “Enter” tuşuna basıyoruz. Enter tuşunun ardından karşımıza Joomla kurulum ekranı gelecektir.
“Enter” tuşunun ardından yukarıdaki resimde de görüldüğü gibi, “Joomla Kurulum” penceresi karşımıza çıkmakta. Kurulum ekranında da görüldüğü gibi, Joomla kurulumu sırasında hangi kurulum adımlarının gerçekleştirileceğine dair bilgiler ekranda yer almaktadır.. Kurulum ekranında Joomla kurulumunu istediğimiz dil seçeneklerinde kurabilmemizi sağlayan birden çok “dil seçimi” seçenekleri de mevcut.Pencerenin sağ üst tarafında ise, mevcut Joomla sürümü yer almakta.Bu ekranı “sonraki” butonunu tıklayarak bir sonraki kurulum penceresine geçiş yapıyoruz.
Dil seçimi yapılması işleminin ardından, yukarıdaki resimde de görüldüğü üzere Joomla kurulumu aşamasında gerçekleştirilen adımlar arasındaki “Denetimler” sayfası karşımıza çıkmaktadır. Denetim bölümünde ise, Joomla kurulumunda gerekli olan bileşenlerin listesi yer almakta. Bu bileşenlerden bahsedersek;
Kullanmış olduğumuz mevcut PHP sürümü
Zlib sıkıştırma desteği
XML desteği
MYSQL desteği
Configuration.php dosyası.
Yukarıda belirtmiş olduğumuz bileşenler arasında resimde de görüldüğü üzere MYSQL desteğinin aktif olmadığını görmekteyiz. Makalemizin başında belirttiğim Mysql Essential yazılımını kullanarak Joomlaya Mysql desteği de kazandırmış olacağız. Bundan sonraki adımda ise, Joomla’ya Mysql desteğinin kazandırılması işlemini gerçekleştireceğiz.
Joomla’ya MYSQL desteği kazandırabilmek için yukarıdaki bahsetmiş olduğum Mysql Essential yazılımını sistemimize kurmamız gerekmektedir. Mysql Essential yazılıını kurmak için masaüstüne kısayol oluşturduğumuz “mysql-essential-5.1.52-win32.msi” kısayoluna çift tıklıyoruz. Programın çalıştırılmasının ardından karşımıza “ MYSQL Server 5.1 Setup Wizard” kurulum ekranı karşımıza çıkacaktır.
Wizard penceresini next adımını kullanarak diğer bir kurulum ekranı olan “Setup Type” ekranına geçiş yapıyoruz. Setup Type ekranında, mysql ‘in kurulumı sırasında kullanabileceğimiz “kurulum tipleri” ni gösteren seçenekler karşımıza çıkmakta. Biz mysql kurulumuna “Complate” seçeneğini seçerek devam ediyoruz.
Complate seçeneğinin next tuşuna basarak “Ready to Install The Program” penceresine geçiş yapıyoruz.
Bu pencerede, Mysql kurulumunun yapıldığı sürücü lokasyonu ve klasör ismi gibi bilgilerin yer almaktadır. Kurulumu başlatmak için Install tuşuna basıyoruz..Install tuşunun ardından karşımıza kurulum dosyalarınn kopyalanması işleminin başladığını gösteren pencere çıkacaktır.
Ve kurulum başlıyor..
Finish tuşuna basarak kurulumu tamamlıyoruz. Kurulumun tamanlanmasının ardından karşımıza “MYSQL Server Instance Configuration Wizard” (sunucu yapılandırma örneği sihirbazı) ekranı karşımıza çıkacaktır.
Configuration penceresini de next adımını kullanarak bir sonraki pencereye geçiş yapıyoruz. Bir sonraki pencerede, mysql kurulumunda configuration tiplerini belirleyebileceğimiz seçenekler karşımıza çıkacaktır.
Configuration tipleri seçenekleri olarak iki configuration tipi karşımıza çıkmakta. Bunlar;
Detailed Configuration
Standard Configuration
Biz kuruluma konfigurasyon tipi olarak seçenekler arasından Detailed Configuration seçeneğini seçerek devam ediyoruz.Konfigurasyon tipini seçip next tuşunun ardından sunucu türlerini belirleyebileceğimiz ekran karşımıza çıkacaktır.
Yukarıdaki resimde de görüldüğü gibi sunucu türleri olarak karşımıza birden çok seçenek çıkmaktadır. Bu seçeneklerden bahsecek olursak;
Developer Machine
Server Machine
Dedicated MYSQL Server Machine
Sunucu türleri arasından, Developer Machine ( Geliştirici Makina) seçeneğini seçerek kuruluma kaldığımız yerden devam ediyoruz. Joomla kurulumu için sunucu seçiminin ardından, bir sonraki adımda ise karşımıza veri tabanı kullanımı seçeneklerini içeren ekran karşımıza çıkacaktır.
Veri tabanı seçiminde karşımıza üç adet seçenek çıkmakta. Bunlar;
Multifunctional Database
Transactional Database Only
Non- Transactional Database Only
Veri tabanı seçenekleri arasından Non- Transactional Database Only seçeneğini seçip next diyoruz.
Next adımının akabinde, karşımıza veri tabanı sunucuna bağlantı gerçekleştirecek bilgisayar sayısı için seçebileceğimiz bağlantı seçenekleri penceresi gelecektir. Biz, yukarıdaki resimde de görüldüğü üzere, “Decision Support (DSS)/OLAP” seçeneğini seçip next tuşuna basıyoruz.
Next adımından sonra Network ayarlarını yapabileceğimiz ekran karşımıza çıkacaktır. Resimde de belirtildiği gibi,bağlantı sırıasında bağlantı portu olarak, 3306 nolu port numarası seçilmiş durumda karşımıza çıkacaktır. Next diyerek bu adımıda geçiyoruz.
Bu pencerede ise, karakter seçimi yapabileceğimiz alanlar mevcut. Karakter seçimi olarak, Manual Selected Default Character Set /Collation seçeneğini seçip ve Character Set bölümünden de utf8 ‘i seçerek devam ediyoruz.
Karşımıza gelen ekranda, Install As Windows Service seçeneğinin ve Service Name’nin default olarak seçilmiş olduğunu görüyoruz. Herhangibir değişiklik yapmadan next ‘e tıklıyoruz.
Modify Security Settings penceresinde, joomla’da kullanıcı şifresi oluşturma işlemleri esnasında kullanacağımız şifre belirleme bilgileri yer almakta. Gerekli şifre bilgilerini girdikten sonra alt tarafta bulunan uzak makinelere erişim izni vermek için “Enable root acces from remote machines” seçeneğini seçiyoruz ve ardından next tuşuna basıyoruz.
Evet bu pencerede, configuration ayarlarını kaydediyoruz. Execute tuşuna basarak bu zamana kadar yapmış olduğumuz işlemlerin, kaydedilmesi işlemini başlatabiliriz.
Processing comfiguration penceresinde, yapmış olduğumuz işlemlerin başarılı bir şekilde kaydedildiğini görüyoruz. Finish tuşuna basarak mysql kurulumunu tamamlamış oluyoruz. Mysql kurulumundan sonra php.ini dosyasında bazı configuration değişiklikleri yapmamız gerekmektedir. Bunun için C:WİNDOWS klasörü içerisine kopyalamış olduğumuz php.ini configuration dosyasını açıyoruz ve alttaki resimde de görüldüğü gibi “extension_dir” yanında ki “./” alanı “C:PHPext”şeklinde değiştiriyoruz.
İkinci configuration işlemi ise, yine php.ini configuration dosyası içerisinde ki ;extension=php_mysql.dll” ve “;extension=php_mysqli.dl l” uzantılarının yanındaki noktalı virgülleri kaldırıyoruz.
Bu işlemlerinde yapılmasının ardından, lokal diskimiz üzerindeki C:PHP klasörü altındaki “ibmysql .dll” dosyasını “C:WINDOWSsystem32” altına kopyalıyoruz.
Bu işlemlerin de ardından sistemimizi restart ediyoruz . Restart işleminin ardından sistemimize tekrar logün oluyoruz ve ardından explorer tarayıcısını açıp adres satırına [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] yazıp enter tuşuna basıyoruz. Ardından karşımıza Joomla kurulum ekranı çıkacaktır.
Sonraki tuşuna basıyoruz ve bir sonraki adıma geçiş yapıyoruz.
Evet, yukarıdaki resimde de görüldüğü üzere MYSQL desteği “Evet” ibaresine dönüşmüş durumda.Bu pencereyi de sonraki diyerek geçiyoruz.
Lisans sözleşmesini sonraki tuşunu kullanarak geçiyoruz. Lisans sözleşmesinin ardından karşımıza Joomla’da veri tabanı işlemlerini gerçekleştirebileceğimiz Veritabanı Yapılandırması ekranı bizi karşılayacaktır.
Veri tabanı ve kullanıcı adı gibi bilgileri [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] üzerinde tanımlayabilmemiz için gerekli veri tabanı ve kullanıcı bilgilerin configuration.php dosyasına kaydedilmesi germektedir.Veri tabanı ve user işlemleri için mysql front yazılımından faydalanabilirsiniz. Fakat ben örnek olması açısından veri tabanı yapılandırması bilgilerini configuration.php dosyasına manuel olarak kaydedeceğim. Bunun için C:inetpubwwwrootjoomla klasörü içerisinde bulunan configuration.php-dist dosyasını notephad metin editörü ile açıyoruz.
Şimdi configuration dosyasında veri tabanı ve kullanıcı yapılandırma bilgilerini girmemiz gerekmektedir. Bunun için, aşağıdaki işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
var $host = ‘localhost’; (Sunucu ismi)
var $user = ‘root’; (Kullanıcı Adı)
var $password = ’12345′; (Kullanıcı şifresi)
var $db = ‘joomla’; (Veri tabanı ismi)
Evet, gerekli bilgilerin configuration dosyasına girilmesinin ardından bilgileri kaydederek configuration dosyasını kapatıyoruz.Bu işlemlerin ardından gerekli olan veri tabanı ve kullanıcı bilgilerini Joomla veritabanı yapılandırma sayfasında bulunan gerekli alanlara yazıyoruz.
Gerekli config bilgilerinin girilmesinin ardından sonraki tuşuna basarak FTP ayarlarını yapabileceğimiz sayfaya ulaşıyoruz.
Ben FTP ayarlarını daha sonra yapmak istediğim için hayır seçeneğini seçiyorum ve diğer sayfaya geçiş yapıyorum. Bir sonraki pencerede karşımıza Joomla Ana Yapılandırma sayfası karşımıza çıkacaktır. Bu sayfada, [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] adı ve yöneti şifresi gibi bilgiler yer almaktadır. Gerekli bilgiler girildikten sonra, sonraki tuşuna basarak bir sonraki adıma geçiyoruz.
Bir sonraki adımda Joomlanın başarılı bir şekilde kurulduğuna dair Bitiş sayfasına ulaşıyoruz. Bu sayfada dikkat edilmesi gereken nokta ise, Joomşla sitemize veya yönetim panelimize giriş yapabilmemiz için Joomla klasörü içerisinde bulunan Installation dizininin tamamen kaldırlması gerekmektedir. Installation dizininin kaldırılmasının ardından Joomla dizini içerisinde ki configuration.php-dist dosyasının ismini configuration.php olarak değiştiriyoruz.
Ve Joomla sitemiz karşımızda..
Evet, bu makalemizde iis üzerinde mysql ve joomla kurulumundan bahsettik. Bir daha ki makalemde görüşmek üzere hoşcakalın.
Sevgilerimle..Üye Profil Bilgileri
Evet Arkadaşlar Fiyatlar Gayet Uygundur ve 7/24 Cevap Alabileceğiniz Bir Botting Hizmet Firması.

Web Site : [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
İletişim : darkbotting@hotmail.com
GSM : 0553 282 1226

Ödeme Şekilleri :
Paypal - Kredi Kartı
PTT - Banka Havalesi
Mobil Ödeme İsteyenler
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...][Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] Güvenli Alış-Veriş
werewolf isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 11 Ağustos 2015   #2
Avatar Yok
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 01 Ağustos 2015
Alter: 28
Mesajlar: 999
Konular: 0
Rep Puanı: 10
Rep Gücü: 1002
Rep Derecesi : drogonesa is on a distinguished road
Aldığı Teşekkürler: 5
Ettiği Teşekkürler: 0
Standart Cevap: IIS Üzerinde Mysql ve Joomla Kurulumları

Süper olmuş

Ekledi ; Emeğine sağlık ,drogonesa isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Navicat Filezilla Putty Mysql SORUNU OLAN GELSİN LANAK Metin2 PvP Client - Pack Paylaşımları 3 07 Haziran 2016 01:43
"Kağıt üzerinde Galatasaray, sahada biz..." qRunt Galatasaray 0 27 Ekim 2012 00:10
Counter strike 1.6 tarihi üzerinde görmediğiniz yenilikler. batuhanregw Counter-Strike Genel 16 12 Eylül 2012 23:29

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 21:18.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750