Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Eğitim Dünyası > Lise Ansiklopedisi > İngilizce


Conditionals (Koşullu Cümleler 2)

İngilizce


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 06 Şubat 2014   #1
Foxout - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 26 Nisan 2012
Mesajlar: 6.439
Konular: 4126
Rep Puanı: 104488
Rep Gücü: 6446
Rep Derecesi : Foxout has a reputation beyond reputeFoxout has a reputation beyond reputeFoxout has a reputation beyond reputeFoxout has a reputation beyond reputeFoxout has a reputation beyond reputeFoxout has a reputation beyond reputeFoxout has a reputation beyond reputeFoxout has a reputation beyond reputeFoxout has a reputation beyond reputeFoxout has a reputation beyond reputeFoxout has a reputation beyond repute
Aldığı Teşekkürler: 241
Ettiği Teşekkürler: 712
Standart Conditionals (Koşullu Cümleler 2)

Conditionals (Koşullu Cümleler 2)
Bu derste, koşullu cümlelerle ilgili daha detaylı açıklamalar, örnekler ve değişik kullanımlar açıklanmıştır.


Type 0 ( Zero ) ( olduğunda olur )

Bu tip anlatımda if (eğer) manasından ziyade (her ne zaman, her ne vakit) manalarında gibi kullanılmaktadır. Bu tür anlatımda kesin ve kurallaşmış durumlar ifade edilir. Gerek if clause ve gerekse main clause’daki cümleciklerin zamanı simple present tense’tedir.

- If it rains, the ground gets wet. (Yağmur yağdığında yer ıslanır.)
- The bell rings if you push this button. (Bu düğmeye bastığınızda zil çalar.)
- If you touch fire, your hands gets burnt. (Ateşe dokunursanız, eliniz yanar.)
- If you heat metal, it expands. (Metali ısıtırsanız genleşir.)

Type 1. ( olursa, olur / olacak )

Bu tür anlatımda if clause, ihtimal halinde olan ( yani gerçekleşeceği veya gerçekleşmeyeceği kesin değil fakat ihtimal halinde olan ) durumları ifade etmede kullanılır. Gelecekle ilgili durumlardan bahsedilirken kullanılır.

If clause present tense; main clause ise will / shall future, modals, (may, can, etc.) veya imperative ( emir cümleleridir).

- If it rains, we will stay at home and sleep till noon. (Eğer yağmur yağarsa, evde kalır ve öğleye kadar uyuruz / uyuyacağız.)
- If you lend him some money, you may not get it back. (Eğer ona para verirsen, geri alamayabilirsin.)
- If my mother has prepared the meal. I’ll have my dinner. (Eğer annem yemeği hazırlamışsa, yemeğimi ( akşam ) yerim.)
- Can you tell him to come home if you see him? (Onu görürsen, eve gelmesini söyleyebilir misin?)
- You will fail if you don’t study. (Çalışmazsan sınıfta kalırsın.)
- If he comes, take him upstairs. (Gelirse üst kata çıkar.)
- If they are still sleeping, tell them that they are fired. (Eğer hala uyuyorlarsa onlara kovulduklarını söyle.)

- Should in type 1
İhtimal hali oldukça uzak olan durumlarda if clasue de should kullanılır. Should’un yerine by any chance da kullanılabilir.

- If you should see Mr Fix in Istanbul, give him my regards. (İstanbul’da Mr. Fix i görecek olursan, selamlarımı söyle.)
- If a war should break out, I may emigrate to Saudi Arabia. (Bir savaş çıkacak olursa, Suudi Arabistan’a göç edebilirim.)
- If the enemy by any change attack this village, the villagers will counterattack them. (Eğer düşman bu köye saldıracak olursa, köylüler karşı saldırıda bulunacaklar.)


- Inversion in type 1

Should başa getirildiği zaman if kullanılmaz. Ancak bu, daha resmi bir kullanım şeklidir ve daha çok iş mektuplarında ve resmi yazılarda kullanılır, günlük konuşmada kullanılmaz.

- Should you see Mr. Fix in Istanbul, give me my regards. (İstanbul’da Mr Fix’i görecek olursan selamlarımı söyle.)
- Should a war break out, I may emigrate to Saudi Arabia. (Eğer bir savaş çıkacak olursa, Suudi Arabistan’a göç edebilirim.)
- Should the enemy attack this village the villagers will counter-attack them. (Eğer düşman bu köye saldıracak olursa, köylüler karşı saldırıda bulunacaklar.)


- Will and would in type 1
Normal olarak if li cümlelerde if’in bulunduğu kısımda yani yan cümlecikte will veya would kullanılmaz. Ancak Type 1 de eğer will’i ( kabul etmek), ( razı olmak ), (istekli olmak), (lütufta bulunmak), (… nezaketini göstermek ) ve ( sakıncası yoksa ) = ( wouldn’t mind ) anlamında kullanırsak Type 1’de if’li kısımda will veya would kullanabiliriz.

- If you will lend me 500 dollars, I will be able to buy that car. (Eğer bana 500 dolar borç verme lütfunda bulunursanız o arabayı alabileceğim.)
- If you will help me, I’ll finish this in time. (Eğer bana yardım ederseniz, yardım etme lütfunda bulunursanız bunu zamanında bitiririm.)
- We shall understand the subject better if you would be kind enough to explain in a little bit more? (Eğer biraz daha izah etme nezaketinde bulunursanız konuyu daha iyi anlayacağız.)
- If you wouldn’t mind opening the window we may have more fresh air. (Eğer pencereyi açarsanız daha fazla temiz hava alabiliriz.)


- Alternatives in type 1

If clause kısmında if clause yerine imperative ( emir cümleleri ) kullanıldığı zaman da cümlenin anlamı değişmez.

- Keep the windows closed at night and you won’t get ill. (Gece pencereleri kapalı tutarsan hastalanmazsın.)
- Keep the windows closet at night or you will get ill. (Gece pencereleri kapalı tut yoksa hastalanırsın.)


- Type 1 de if li kısımda normalde simple present tense kullanıldığı yazmıştık. Bazı durumlarda present continuous tense, present perfect tense ve present perfect continuous tense de kullanılabilir.

- If he is still sleeping, I will sack him. (Eğer hala uyuyorsa onu kovacağım.)
- If she has typed the letter, I’ll post it. (Eğer mektubu daktilo etmişse postalayacağım.)
- If you have been working since 9 o’clock, you’ll need a rest. (Saat 9’dan beri çalışıyorsan dinlenmeye ihtiyacın olacak.)


- Daha önce ana cümlede yani if’in olmadığı cümlede; modal (may, can, must, vs.) kullanılabileceğini yazmıştık. If clause da ise bu modal’lardan can ve must kullanılır.

- If I must go there, I will. (Eğer oraya gitmek zorundaysam, gideceğim.)
- If I can find him, I will talk to him. (Eğer onu bulabilirsem onunla konuşacağım.)

Type 2 ( olsa, olur )

Bu tür anlatımda if clause, konuşma anındaki hayali durumları izah etmede kullanılır. İhtimal payı yoktur, sadece cümleyi söyleyen kişinin o ana ait hayali ve farazi düşünceleri izah edilmektedir.
Şimdiki zaman ve geniş zamanla ilgili durumlardan bahsedilirken kullanılır. Fiilin geçmiş zamanda olması sizi yanıltmamalıdır.
Bahsedilen olayın olma ihtimali ya çok azdır veya hiç yoktur ama zamanı henüz geçmemiştir. If clause, past clause main clause ise would / should, could, might, etc. dir.

- If it rained, we would stay at home and sleep till noon. (Bir yağmur yağsa, evde kalır ve öğleye kadar uyuruz / uyurduk.)
- If you didn’t inform him, he couldn’t get out of trouble. (Eğer uyarmazsan, başı beladan kurtulmaz.)
- We might finish the work on time if they helped us. (Eğer bize yardım etseler işi zamanında bitirebiliriz.)


- Was / were ; he, she, it ve I ile kullanılabilirler. Fakat were daha yaygın kullanılan şekildir.

- If I were you, I would go to university and be a doctor. (Yerinde olsam üniversiyete gider ve doktor olurum / olurdum.)
- If she were ( was ) a man, she might protect her family. (Eğer erkek olsa, ailesini koruyabilir.)


- Were to ( by any change ) in type 2

If clause kısmında were to kullanmak mümkündür. Bu anlatımda da yine farazi bir düşünce ve konuşma anıyla ilgili hayal vardır.
Buradaki were to nun kullanımı Type 1 deki should un kullanım biçiminin benzer halidir. Burada da were to nun yerine by any change gelebilir.
Bu tip kullanımda geleceğe dair uzak ihtimal söz konusudur ve hayalde kalmaktadır.

- If it were to rain, we would stay a home and sleep till noon. (Eğer yağmur yağacak olsa, evde kalır ve öğleye kadar uyuruz / uyurduk.)
- If you were to Mr. Fix in Istanbul, could you give him my regards. (Eğer Mr Fix’i İstanbul’da görecek olsanız, selamımı söyler misiniz?)
- The villagers would counter-attack them if the enemy by any change attacked this village. (Eğer düşman bu köye saldıracak olsa, köylüler karşı saldırıda bulunurlardı.)


- Inversion in type 2
Were başa getirildiği zaman yine if kullanmaz. Bu kalıp da ancak resmi yazılarda kullanılır.

- Were they to sell the company, we would buy it. (Şirketi satsalar biz alırız / alırdık.)
- Were I him, I would accept their offer. (Onun yerinde olsam onların teklifini kabul ederim / ederim.)
- Were he to resign, I would resign too. (O istifa etse ben de ederim / ederdim.)

- Would in type 2

Daha önce Type 1 de if clause da will kullanımının bazı şartlarda mümkün olduğunu görmüştük. Yine aynı şartlarla Type 2 de if clause da would kullanılabilir. Yani would u ( razı olmak, kabul etmek, istekli olmak, lütufta bulunmak, nezaketini göstermek) anlamında kullanırsak if clause da would kullanabiliriz.

- If you would carry my suitcases, I’d be grateful to you. (Eğer bavullarımı taşıma nezaketini gösterirseniz size minnettar olurum.)
- If you would cook the meal, I would wash the dishes. (Eğer sen yemeği pişirmeyi kabul edersen ben de bulaşıkları yıkarım.)

- Alternatives in type 2

Type 2 de main clause da could, should, might gibi modal’ların kullanıldığını görmüştük. If clause da ise could u kullanabiliriz.
- If I could speak Spanish, I would work in Spain. (Eğer İspanyolca konuşabilsem İspanya’da çalışırım / çalışırdım.)

If clause da simple past tense yerine bazen past continuous tense de kullanılabilir.
- If he were coming with us, we would be much more cheerful now. (Eğer o bizimle geliyor olsa şimdi çok daha neşeli olurduk.)

Main clause’da modal’ların continuous şeklini kullanmak da mümkündür.
- If they were here, we would be playing football now. (Onlar burada olsa şimdi futbol oynuyor olurduk.)


- If meaning since : Since anlamında if

Bir de since ( madem ki ) anlamında kullanılan if vardır. Bu tam olarak bir şart cümlesi sayılmaz. Bu anlamdaki if li cümlelerde değişik zamanlar kullanılır. Geçmiş zaman kullanıldığında geçmiş zaman anlamı verir.

- If you lost your passport why didn’t you go to the police? (Mademki pasaportunu kaybettin, niye polise gitmedin.)
- If you knew his telephone number why didn’t you call him? (Mademki onun telefon numarasını biliyordun niye onu aramadın.)► Type 3 ( olsaydı, olurdu )

Bu tür anlatımda if clause, geçmişte kalmış, tamamlanmış durumlar hakkındaki hayali konuşmaları ifade etmektedir. If clause, past perfect tense main clause ise would have, could have, might have etc. dir. Main clause da fiil 3. haldedir.
- If it had rained yesterday, we would have stayed at home and slept till noon. (Eğer dün yağmur yağsaydı evde kalır ve öğleye kadar uyurduk.)
- If you hadn’t informed him, he couldn’t have gotten out of trouble. (Eğer uyarmasaydın başı beladan kurtulmazdı.)
- We might have finished the work on time if they had helped us last week. (Eğer geçen hafta bize yardım etselerdi işi zamanında bitirebilirdik.)


- Were to have in type 3

Pek yaygın olmasa da had yerine were to have kullanılabilir.
- If it were to have rained, we would have stayed at home and slept till noon. (Eğer dün yağmur yağmış olsaydı evde kalırdık ve öğleye kadar uyurduk.)


- Inversion in type 3

Had başa getirildiği zaman if kalkar. Ancak bu şekil daha çok resmi yazılarda kullanılır. Konuşma dilinde kullanılmaz.
- Had they caught the train, they would not have been late for work. (Trene yetişselerdi işe geç kalmayacaklardı.)
- Had he not sold his car, he could not have bought that house. (Arabasını satmasa, evini alamayacaktı.)

- Alternatives in type 3


Type 3’de if clause da past perfect yerine, past perfect continuous da kullanılabilir.
- If you had been driving more carefully, you wouldn’t have hit that car. (Eğer daha dikkatli araba kullanıyor olsaydın o arabaya çarpmazdın.)


- If clause da past perfect yerine could have done kullanılabilir.
- If I could have found him, I would have paid my debt. (Eğer onu bulabilseydim borcumu ödeyecektim.)- Daha önce de belirttiğimiz gibi if li cümleler genel olarak üçe ayrılıyorsa da değişik şekilleri mevcuttur. Bazen cümlenin bir kısmı type 3 diğer kısmı type 2 de olabilir. Bu cümlenini anlamına bağlıdır.
- If you had invited him, he would be here now. (Eğer onu davet etseydin o şimdi burada olurdu.)
( Type 3 ) ( Type 2 )
Burada davet etme(me) işi geçmişte olduğu için type 3 yani past perfect kullanılmış, ana cümlede ise şu andan bahsedildiği için type 2 yani would do kullanımıştır.

- If you hadn’t eaten those sour plums last night, you wouldn’t be ill now.

(Dün gece o ekşi erikleri yemeseydin, şimdi hasta olmazdın.)Üye Profil Bilgileri
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
Foxout isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 26 Eylül 2014   #2
Avatar Yok
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 26 Eylül 2014
Alter: 26
Mesajlar: 21
Konular: 1
Rep Puanı: 10
Rep Gücü: 25
Rep Derecesi : kapren34 is on a distinguished road
Aldığı Teşekkürler: 0
Ettiği Teşekkürler: 0
Standart Cevap: Conditionals (Koşullu Cümleler 2)

süperkapren34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 14 Aralık 2017   #3
Avatar Yok
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 14 Aralık 2017
Mesajlar: 46
Konular: 26
Rep Puanı: 10
Rep Gücü: 47
Rep Derecesi : ati20 is on a distinguished road
Aldığı Teşekkürler: 0
Ettiği Teşekkürler: 0
Standart Cevap: Conditionals (Koşullu Cümleler 2)

+++ati20 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Conditionals (Koşullu Cümleler) Foxout İngilizce 4 18 Kasım 2016 14:43
Sık kullanılan ingilizce cümleler OConner İngilizce 0 08 Kasım 2013 20:21
Anlamına Göre Cümleler Nelerdir ? OConner Dil Anlatım 0 03 Kasım 2013 22:48
Lolde En Çok Kullandığınız Cümleler CrayzTurk League Of Legends 36 28 Ağustos 2013 01:58
Gereksiz Cümleler Yasaklansın! Adrenalin Öneri ve Şikayetleriniz 4 01 Nisan 2013 17:28

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 20:22.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750