Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Tarayıcı Tabanlı Oyunlar > Ikariam

Ikariam Ikariam ücretsiz bir tarayıcı (browser) oyunudur. Oyuncunun mücadelesi, antik dünyada insanları yönetmek üzerinedir.


İkariam Hakkında Herşey.

Ikariam


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 13 Aralık 2013   #1
Ne Mutlu Türküm Diyene
GROZNIE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 21 Nisan 2012
Alter: 32
Mesajlar: 3.862
Konular: 879
Rep Puanı: 235085
Rep Gücü: 3869
Rep Derecesi : GROZNIE has a reputation beyond reputeGROZNIE has a reputation beyond reputeGROZNIE has a reputation beyond reputeGROZNIE has a reputation beyond reputeGROZNIE has a reputation beyond reputeGROZNIE has a reputation beyond reputeGROZNIE has a reputation beyond reputeGROZNIE has a reputation beyond reputeGROZNIE has a reputation beyond reputeGROZNIE has a reputation beyond reputeGROZNIE has a reputation beyond repute
Aldığı Teşekkürler: 376
Ettiği Teşekkürler: 275
Standart İkariam Hakkında Herşey.

İkariam, Senin İnternet Tarayıcısıyla Çevrimiçi Olarak Oynayabileceğin Bir Oyundur. Burada Karşılaşabileceğin Her Ada Ulusu Başka Bir Oyuncu Tarafından Kontrol Edilir. Burada Hiç Bir Yapay Düöman Yoktur. Oyun Kendi Başına Devam Eder, Bunun Anlamı Tarayıcı Pencereni Kapattığında İkariam'daki Hayatın Devam Ettiğidir. Senin Bilim Adamların Çevrede Yeni Araştırmalarla Zaman Geçirirler Ve İşçilerin Kaynak Üretmeye Devam Eder.

Binalar, İnşa Malzemeleri Ve Nüfus

Nasıl Bir Bina İnşa Edebilirim?

Şehir Haritasındaki Boş Bir Bina Alanına Tıkladığında Karşına İnşa Edebileceğin Binaların Listesi Gelecektir. Lütfen Buradaki Sur İçin Ayrılmış (Sarı Bayrak) Özel Bir Bina Boşluğuna Ek olarak iki özel bina boşluğu (mavi bayrak) daha olduğuna dikkat et.
İnşa Malzemesine Nasıl Sahip Olurum?

Ada Haritasını Aç Ve Oduncu Kampını Seç. Göstergeyi Sağa Doğru Kaydırarak Bazı Vatandaşlarını Odun Kesmeye Gönderebilirsin.

Lüks Kaynaklara Nasıl Sahip Olabilirim?

Zenginlik(Ekonomi) Araştırmasını Yaptıktan Sonra Lüks Kaynakları (Sarap, Mermer, Kristal Veya Sülfür) Üretebilirsin. Bu Kaynaklara Sahip Olmak Da İnşa Malzemelerine Sahip Olmakla Aynı Şekildedir. Elbette Ki Kaynağını Henüz Bulamadığın Lüks Kaynakları Diğer Oyuncularla Ticaret Yoluyla Elde Edebilirsin.

Nasıl Daha Fazla Vatandaşa Sahip Olabilirim?

Şehrin Vatandaş Sayısı Kendi Kendine Artar. Memnuniyet Seviyesinin Yüksek Oluşu Artışa Hız Kazandırır.

Araştırma

Bir Akademiye Sahip Olduğunda Vatandaşlarını Bilimadamı Olarak Görevlendirebilirsin. Bu İşlem De İşçi Görevlendirmekle Aynıdır.

Sen Bilim Adamlarına Hangi Dalda Araştırma Yapacaklarını Söyleyebilirsin. Seçenekler:

-Denizcilik - Yeni Savaş Gemileri Ve Denizcilikteki İlerlemeler, Koloni Kurmak Ve Ek Olarak Yabancı Kültürler.
-Ekonomi - Mali Durumun Yanı Sıra, Yeni Bina Türleri Ve Kaynakların Üretimindeki İlerlemeler.
-Bilim - Araştırmalardaki İlerlemenin Yanı Sıra, Yeni Bina Ve Birim Türleri.
-Askeri - Yeni Birim Türleri Ve Birimlerdeki İlerlemeler.

Ticaret

Bir Limana Sahip Olduğunda, Diğer Oyuncularla Ticaret Yapmanı Sağlayan Kendi Ticaret Filonu Oluşturmaya Başlayabilirsin. Limanda Nakliye Gemilerini Doğrudan Satın Alabilirsin. Onlar Nakliye İçin Otomatik Olarak Kullanılacaklar.

Bir şeyler göndermek istediğin şehri basitçe Ada Haritasından seç. Soldaki menüden `Kaynak Taşı` seçeneğine tıkla.

Sonraki sayfadan hangi tür kaynaktan ne kadar göndermek istediğini seçebilirsin.

Her malzeme transferi 1 aksiyon puanına mal olur. Her şehrin en az 3 aksiyon puanı vardır. Her 4 seviyesinde 1 ek aksiyon puanı kazanırsınız. Transfer bittikten sonra kullanımda olan aksiyon puanı boşa çıkar.

Savaş

Asker yetiştirmek için kışlaya ve savaş gemisi üretmek için tersaneye ihtiyacın var. Askerler bulundukları şehri her hangi bir saldırı olduğunda otomatik olarak savunurlar.

Eğer bir başkasına saldırmak istersen, saldırmak istediğin şehri Ada Haritasından seç. Sonrasında soldaki menüde bulunan seçeneklerin:

-Yağmalamak (Asker gerektirir) - Birliklerin bu şehirdeki kaynakları ele geçirmeyi denerler.
-Şehir İşgal Etmek (asker gerektirir) - İşgal edilen şehirdeki diğer karşılaşmalar için çıkış noktası olarak kullanabilirsin. Askerlerinin bakım masraflarının bir kısmı, yine de işgal edilen şehre gider.
-Limanı Kuşatmak (Savaş gemisi gerektirir) - Kuşatılmış şehre gelen veya giden tüm gemi trafiğini engellersin.

İlk olarak şehir içinde üç noktada bulunan birimleri yok etmek zorundasın. Eğer aynı adadaki birine saldırıyor isen savaş gemileri hakkında endişe duymana gerek yok. Fakat başka bir adadaki düşmana saldırabilmek için, ilk olarak düşmanın savaş gemileriyle mücadele etmelisin.

Savaş Gemileri Ve Savaş

Nasıl Savaş Gemisi Yapabilirim?

Bir tersane inşa etmelisin. Burada savaş gemilerini üretebilirsin.

Şehrimi nasıl savunabilirim?

Şehrinizde askerler (kendinize veya dostlarınıza ait) olduğu sürece, bunlar otomatik olarak şehrinizi savunur.

Şehrimi kaybedebilir miyim?

Hayır. En kötü ihtimalle birileri belirli bir süre şehrini işgal edebilir.

Başka bir şehre nasıl saldırı düzenleyebilirim?

Hızlı seçim menüsünden öncelikle askerlerinin konuşlandığı şehri seçmelisin. Sonra saldırmak istediğin oyuncunun şehrinin bulunduğu ada haritasına geçiş yapmalısın. Kurbanına tıkladığında sol tarafta bulunan yağmala veya işgal et seçeneklerinden dilediğine tıklayarak göndermek istediğin birlik türünü ve miktarını seçip saldırını gerçekleştirebilirsin.

Neden askerlerim çok az kaynak yağmalıyor?

Ya kurbanın geniş bir depo kapasitesine sahip, ya da senin boşta olan çok az ticaret gemin var. Ticaret limanında daha fazla ticaret gemisi yapabilirsin.

Şehirler ve İttifaklar

Lütfen Yardım! Vatandaşlarım mutsuz!

Vatandaşlarının memnuniyetini taverna inşa edip, şarap ikram ederek artırabilirsin. Ayrıca bir müze inşa ederek, vatandaşlarını mutlu etmek için kültürel antlaşmalar yapabilirsin.

Yardım edin! Altın miktarı gittikçe azalıyor!

Bilim adamları, askerler ve savaş gemilerinin hepsi bakım masrafı gerektirir. Bilanço görünümüne sol üstteki altın simgesi üzerine tıklayarak ulaşabilirsin.

Nasıl yeni şehirler kurabilirim?

Yerleşim Planlama Araştırmasını tamamladığında bir saray inşa edebilirsin. Sarayın her kademesi sana yeni bir şehir kurma imkanı sağlar. Yeni bir koloni için 1.250 odun, 9.000 Altın, 40 vatandaş ve 3 tane hazır Kargo Gemisine ihtiyacın var. Bunların hepsine sahipsen, yapman gereken sadece bir ada üzerinde boş bir şehir yeri bularak, üzerine tıklayıp koloniyi başlatmak.

Nasıl bir ittifak kurabilirim?

İttifak kurmak için 3 veya daha yüksek kademede bir elçilik binasına ihtiyacın var. Elçilik binasında ittifak kurmak için gerekli seçenekleri bulabilirsin.

Tanrıların koruyucu gölgesi

Başlangıcı kolaylaştırmak için, Ikariam dünyasında yeni başlayan oyuncular hem güvendedir hem tanrıların koruyucu gölgesi altındadır. Saldırı almazlar. Bu korumanın etkin olup olmadığı, şehir isminin hemen yanındaki beyaz güvercinden anlaşılır.
Koruma şu durumlarda sona erer:

-Belediye Binası`nın 5`inci seviyesi tamamlandığında (Eğer Ikariam PLUS etkinse seviye 7 olduğunda).
-Oyuncu, başka bir oyuncuya saldırmak için ilk olarak birliklerini gönderdiğinde.
-Gemilerin, ilk koloniyi kurmak üzere vardığında.
-Oyuncu inaktif olduğunda.Binalar

Akademi

Akademi, eski gelenekler ile modern teknolojiyi birleştiren bilgiyle dolu muhteşem bir yer. Şehrin en zeki beyinleri girişi bekliyor! Her bilim adamının paraya mal olan, kendine ait bir laboratuara ihtiyacı olduğunu düşün. Daha büyük akademide aynı zamanda daha fazla bilim adamı çalıştırabilirsin.

Gereken(ler): yok

Belediye Binası

Şehrin merkezinde, şehrin de onunla birlikte serpilip geliştiği belediye binasını bulabilirsin. Burada çalışan zeki kamu görevlileri, size lokal nüfus hakkında bilgi vermekten hoşlanır. Belediye binasının her gelişimi şehirde yaşabilecek maksimum vatandaş sayısını artırır.

Gereken(ler): yok

Depo

Kaynaklarının bir bölümü depoda korunmuş durumdadır. Bunun anlamı yağmacılar ve yağmur, kuşlar ve diğer hayvanlar onlara ulaşamazlar. Depolanan kaynakların hakkında her zaman depo bekçisi en güncel bilgilere sahiptir. Deponu geliştirilmesi daha fazla kaynak için koruma sağlar.

Gereken(ler): Kaynakların Korunması

Taverna

Yoğun bir iş gününden sonra, hiç bir şey soğuk bir testi şarabın yerini tutamaz. Bu yüzden halkın tavernada toplanmayı seviyor. Ve günün sonunda son eski şarkılar söylenmeye başladığında, herkes neşe ve keyifle evinin yolunu tutuyor. Tavernanın her geliştirilmesi, sana daha fazla şarap sunma imkanı verir.

Gereken(ler): Üzüm Presi

Saray

Güzel deniz manzaralı sarayından tüm imparatorluğunun kaderini belirlersin. İlerlettiğin her saray kademesi sana yeni bir koloni kurma şansı tanır. Sarayını geliştirmediğin sürece koloni sayını arttırman mümkün olmayacaktır.

Gereken(ler): Yerleşim Planlama

Vali Konağı

Koloninizdeki valiniz, günlük yönetim işlerinin düzgün yapılmasını garanti eder. Ayrıca koloninizdeki bozulumu azaltır. Eğer başkentinizi değiştirmek isterseniz, Vali Konağı binanızı Saray olarak yeniden yapılandırabilirsiniz.

Gereken(ler): Yerleşim Planlama

Müze

Müzede senin halkın diğer ülkelerin bizim muhteşem kültürümüzü nasıl kopyalamaya çalıştıklarını görebilir. Daha büyük sergilere ev sahipliği yapabilmek için müzeni büyütmelisin. Müzede yaptığın her geliştirme, sana bir kültürü daha yerinde sergileme imkanı verir.

Gereken(ler): Kültürel Etkileşim

Ticaret Limanı

Limanın dünyaya açılan pencerendir. Buradan yeni ticaret gemileri satın alabilir ve uzun yolculuklara çıkabilirsin. Tüm dünyadan gelen değerli ürünleri buradan alabilirsin. Gemilerin daha büyük limanlarda daha hızlı yüklenir. Kuru havuz araştırmanı tamamladığında yükleme hızını artıran yeni bir liman daha inşa edebilirsin.

Gereken(ler): yok

Donanma Tersanesi

Bir ada krallığı filosu olmadan hayatta kalabilir mi? Savaş tersanesinden hizmetinde görev yapacak güçlü gemiler inşa edebilirsin. Oluşturacağın güçlü donanmayla yedi denizleri titretebilirsin. Tershane büyüdükçe gemi inşası da hızlanır.

Gereken(ler): Kuru-Havuz

Kışla

Atak ve kendinden emin gençlerini soğukkanlı savaşçılar olarak yetiştirmenin yolu iyi bir askeri eğitimden geçer. Bunu da kışla kurarak sağlayabilirsin. Askeri kışlada kılıç, mızrak kullanmayı ve taş fırlatmayı öğrenir, en güçlü savaş makinalarını yakından tanıma fırsatı bulurlar. Kışlanı geliştirdikçe birliklerini daha hızlı eğitebilirsin.

Gereken(ler): yok

Sur

Sur, vatandaşlarınızı sadece düşmanlarınızdan değil, aynı zamanda güneşten de korur. Dikkat! Düşmanlar surlarını yıkmayı veya tırmanarak aşmayı deneyecekler. Surrun her kademesi, surlarının dayanma gücünü arttırır.

Gereken(ler): yok

Büyükelçilik

Elçilik yoğun bir yerdir: Dünyanın her yerinden diplomatlar burada anlaşmalarını yapar, gittikçe ilerletir ve ittifaklarını kurarlar. Daha büyük bir ittifak kurabilmek için elçiliğini geliştirmen gerekir. Elçiliğin her seviyesi diplomasi puanını artırır. 3. seviyeden itibaren bir ittifak kurabilirsin.

Gereken(ler): Yabancı Kültürler

Ticaret Merkezi

Tüccarlar ve nakliyeciler işlerini ticaret merkezinde yaparlar. Orada her zaman yapacakları bir iş veya avlanacak bir kelepir vardır. Nakliyeciler büyük ve iyi tanınan ticaret merkezleri için çok uzaklardan gelirler! Ticaret merkezinin menzili ve kapasitesi her ikinci büyütmede artar.

Gereken(ler): Zenginlik

Mucit Atölyesi

Şehrin en becerikli adamları mucit atölyesinde çalışır. Askerlerimizi ve savaş gemilerimizi en son icatlalarla donatarak geliştirirler. Onlar gittikçe daha iyi ve daha güçlü olabilir! Mucit Atölyesinin her kademesi askerler ve gemiler için daha fazla geliştirmeye imkan verir.

Gereken(ler): Buluş

İstihbarat Merkezi

Bilge bir imparator gerek düşmanlarını gerekse dostlarını hicbir zaman gözünün önünden ayırmaz. Bunu sağlamak için de sağlam bilgiler gerekir, bu bilgilere ``İstihbarat Merkezi`` içinde yetiştirilebilen casuslar aracılığıyla ulaşılır. Merkez büyüdükçe yetiştirilebilecek casus sayısı da artar.

Gereken(ler): Casusluk

Ormancı Kulübesi

Güçlü keresteciler en büyük ağaçları kesebilirler. Fakat onlar bilirler ki, evlerimizde en iyi odunları kullanmaya devam edebilmemiz için, orman yetiştirilmeli ve yeni ağaçlar planlanmalı. Her geliştirme kademesinde odun üretimini %2 artırır.

Gereken(ler): Geliştirilmiş kaynak toplama

Cam Eşya Atölyesi

Bu sanatın ustaları cam eşya atölyesinde parıldayan parçalar oluştururlar. Tüpler, gözlükler ve sadece bilim adamlarının anlayabileceği daha bir çok alet üretirler. Onlar çok becerikli ve bu eşyalar sadece bir kez kullanıldıklarında kırılmakta. Her gelişim kademesi kristal cam üretimini %2 artırır.

Gereken(ler): Geliştirilmiş kaynak toplama

Simya Kulesi

Rüzgar batıdan şiddetle estiğinde, koku kule çevresindeki sokakları doldurur ve bir çok vatandaş burunlarını kapatmadan evlerinden çıkmazlar. Simyagerlerimiz durmaksızın doğru karışımı bulmak için çalışır ve kuyulardan daha fazla sülfür elde etmemizi sağlamak için özen gösterirler. Binanın her kademesi için sülfür üretiminiz %2 artar.

Gereken(ler): Geliştirilmiş kaynak toplama

Bağ Evi

Bir bağcı sadece etraftaki en güneşli tepeleri, üzümün rahatlatıcı yeşilliğiyle kaplamak için seçer.. Bu, üzüm bağlarının çok daha iyi bir hasat için meyveyle dolmasını sağlar. Bağ evinin her seviye gelişimi senin üzüm üretimini %2 arttırır.

Gereken(ler): Geliştirilmiş kaynak toplama

Mermer Atölyesi

Eğitimli bir taş ustası güçlü kollarıyla her zaman doğru mermer bloklarını çıkartır. Daha az kırar ve ve bizim inşaatçılarımız her zaman ihtiyaç duydukları malzemeye sahip olurlar. Bu binanın her gelişim kademesi mermer üretimini %2 artırır.

Gereken(ler): Geliştirilmiş kaynak toplama

Marangoz Atölyesi

Sadece en iyi keresteler marangoz atölyesinde kullanılır. Bu nedenle bizim hünerli ustalarımız sağlam iskeletleri oluşturabilir ve evlerimizin her zaman tamir edilmesi gerekmez. Marangoz atölyesinin her kademesi inşaat malzemesi ihtiyacını, temel değerin %1`i oranında azaltır.

Gereken(ler): Marangozluk

Optik

Mercekler ve büyüteçler sadece bilimadamlarının daha iyi görmesini ve sıraları üzerindeki önemli kağıtları bulmalarını sağlamaz, bunlar tüm yeni teknolojilerin geliştirilmesi için de gereklidir. Optik, ihtiyacımız olan her şeyi kutular içerisinde dikkatlice depolar. Böylece bu eşyaların kaybı azalır ve kristal cam sarfiyatında da binanın her kademesinde %1 oranında düşüş olur.

Gereken(ler): Optik

Fişekçi

Düzenli olarak havai fişeklerle yapılan çalışmalar, sadece gökyüzünü değil, bazen de çevredeki binaları aydınlatır. Araştırmacılarımız, sülfür tüketimini eniyileştirmek için, sürekli yeni sülfür karışımları deniyorlar. Binanın her kademesi şehirdeki sülfür ihtiyacını %1 oranında azaltır.

Gereken(ler): Fişekçilik

Şarap Mahzeni

En iyi şaraplar sadece şehrin en derin ve soğuk mahzenlerinde olgunlaşır. Ve mahzen sorumlusu vatandaşlarına ulaşana kadar, hiç bir sızıntı olmadığından emin olur. Her kademe artışı şehrin şarap sarfiyatını 1% oranında azaltır.

Gereken(ler): Şarap Presi

Mimarlık Bürosu

Açıölçer, pergel ve cetvel: Mimarlık Bürosu, düzgün duvarlı ve sağlam çatılı bina yapımı için gereken her türlü isteğe karşılık veriyor. Çünkü iyi planlanmış binalar çarpık olanlardan daha az mermere gereksinim duyar. Binanın her kademesi şehrinizdeki mermer ihtiyacını %1 oranında azaltır.

Gereken(ler): Mimarlık

Tapınak

Tapınak bir ibadet ve kendini dinleme yeridir. Burada tanrılarına hürmet etmek ve O`nun sözlerini adada yaymak isteyen rahipler yaşarlar. Eğer sen de O`na yeterince saygı gösterirsen, O`ndan kudretli mucizeler yapmasını bekleyebilirsin.

Gereken(ler): Çoktanrıcılık

Yığın Sağası

Bu Yığın Sahası, birçok ürünü depolama imkânı sağlıyor. Yığın Sahası`nın her genişletme aşamasına, her ürün türünden 32000 birim sığıyor. Fakat Yığın Sahası, yağmacılardan korunmuş değil.

Gereken(ler): Yığın SahasıNüfus Ve Memnuniyet

Nüfus limitin belediye binanın gelişim kademesi tarafından belirlenir. Nüfus artış hızın ise vatandaşlarının memnuniyetine bağlıdır. Aşağıdaki seçenekler vatandaşlarının keyfini yerine getirir:

Taverna sana şarap ikram etme fırsatı verir. Her gelişim kademesi ikram edilebilecek şarabın miiktarını artırır. İkram edilen şarap miktarı saatlik olarak şehir kaynaklarından eksilir.

Müzelerde diğer insanlara ait kültürel eşyaları sergileyebilirsin. Bunun için öncelikle başka bir oyuncu ile kültürel eşya anlaşması yapman gerekir. Anlaşma imzalandığında sen ne kadar kültürel eşyanın sergilenebileceğine karar verebilirsin. Her müze kademesi bir fazla sergiye izin verir, ve köydeki memnuniyet seviyesini arttırır.Altın Ve Mali Durum

Altın üretimin nüfusunun görev dağılımına bağlıdır. Gelirin aşağıdaki gibi hesaplanır:

-Her vatandaş saatte 3 altın getirir.
-Her işçi saatte 0 altın getirir.
-Her bilim adamı saatte 6 altın harcar.
-Şehrindeki savaş gemileri ve askeri birimler belirli bakım maliyetine sahiptir.
-Seferde bulunan birimlerin ve savaş gemilerinin bakım masrafı iki katına çıkar.
-Altın servetin bir şehre bağlı değildir, fakat genel olarak ada imparatorluğunun zenginlinliğine bağlıdır.

Tüm köylerdeki gelir ve giderlerinin güncel listesini sol üst köşedeki altın sembolüne tıklayarak bulabilirsin.

Odun(Kaynaklar)

İkariamda iki tür kaynak mevcuttur - odun ve lüks kaynaklar. Odun şu alanlarda kullanılır:

-Binalar ve Binaların geliştirilmesi,
-Birimler ve Savaş Gemileri,
-Lüks Kaynak Rezervlerinin geliştirilmesi,
-Koloni Kurulması.

Oduncu Kampına Ada Haritasından ulaşabileceğin gibi belediye binandaki bağlantıdan da ulaşabilirsin. Kaydırma çubuğunun yardımı ile kaç vatandaşının odun üretimi için çalışacağını belirleyebilirsin.

Oduncu Kampının gelişim kademesi, aynı anda kaç kişinin odun üretimi için çalışabileceğini belirler. Yeni bir gelişim kademesi, adadaki tüm oyuncuların bağışlarıyla yeterli miktar sağlandığında gerçekleşir. Bağış menüsünü Oduncu Kampı sayfasının sol tarafında bulabilirsin.İkariamda farklı lüks kaynaklar mevcut: şarap, mermer, kristal ve sülfür. Lüks kaynaklar sadece Zenginlik (Ekonomi) araştırması tamamlandığında üretime hazır durumda olur. Her ada sadece bir tür lüks kaynak rezervine sahiptir. Her lüks kaynak kendine özgü kullanım şekline sahiptir:

-Şarap - Taverna ve mutfak için gereklidir.
-Mermer - Bir çok binanın daha yüksek gelişim kademeleri için gereklidir.
-Kristal Cam - Akademi, dokorlar ve mucit atölyesindeki geliştirmeler için gereklidir. Cam (Bilim) keşfi yapıldığında, araştırmaları hızlandırmak için de kullanılabilir.
-Sülfür - Birimlerin çoğu ve gemileri için gereklidir.

Lüks kaynak rezervine ada haritasındaki simgesini seçerek veya belediye binasındaki linki kullanarak ulaşılabilir. Buradaki kaydırma çubuğunu kullanarak kaç vatandaşının lüks kaynak üretiminde çalışacağını belirleyebilirsin.

Oduncu kampının mevcut seviyesi, aynı anda kaç kişinin kaynak üretiminde çalışabileceğini belirler. Kaynaklar adadaki tüm oyuncular tarafından kullanılır ve bağışlarla gelişir. Bağış menüsü sayfanın sol tarafındadır.

Günlük İkariam Bonusu

-Kaydının 4. gününden itibaren her gün oynayınca her gün bonus kazanırsın.
-Bu günlük bonus belirli bir miktar altın ve şaraptan oluşur.
-Bu bonus önceki günlerde de oynadığın durumda altı güne kadar yükselir.
-Yedinci günün ödülünü kazanarak belirli bir süre boyunca ek ticari gemiler kazanırsın.
-Temel bonus ayrıca sahip olduğun şehir sayısıyla çarpılır ve bonus ada krallığınla doğru oranda büyür.Kaçak Kota

Kaçak kota, bürokrasiyi henüz araştırmamış olan bütün oyunculara açıktır. Liman veya şehir işgal altında olmasına rağmen, bu oyuncuların ürün göndermeye devam edebilmelerini sağlar.

İşgal altında olan bir şehir/liman için kaçak kota tutarı günde 8000 üründür ve (sunucu saatine göre) saat 5:20'de sıfırlanacaktır.

İşgal altındayken (şehir ve/veya liman işgali olsun) ticaret merkezinde ürünlerin satışa sunulması mümkün olmayacaktır. Ticaret merkezinden ürün satın alma ise mümkün olacaktır.

Kaçak kota, işgal altında olan limanlarda denizaşırı nakliyatlarda uygulanır, işgal altında olan bir şehirde ise karadan yapılan nakliyatlarda uygulanır. Hem liman hem şehir işgal altındaysa, kaçak kota hem kara hem deniz nakliyatlarında uygulanır.

Ticari rotalar

Ticaret rotaları işgal sırasında değişmez. Ancak, hareket edilen şehir VEYA hedef şehir işgal altındayken işlev görmez.Casusluk

Bir istihbarat merkezine sahip olunca casus eğitebilirsin. İstihbarat Merkezinin her kademesi icin 1 casus daha eğitebilirsin.

Casus görevlendirebilmek için ilk önce bir şehre sızman gerekecek. Bunu yapmak için ada haritasını kullanıp hakkında bilgi almak istediğin şehri seçmelisin. Soldaki menüde şehre sızma opsiyonu yazılı olacak. Bu opsiyon üzerinden bir ekran belirecek. Buradan şehre kaç tane casusun sızmaya çalışacağını; kaç tanesinin, başarılı olma şanslarının yüksek olması için "çığırtkan kuş" olarak diğerlerine eşlik etmesi gerektiğini ayarlayabileceksin. Çığırtkan kuşlar yakalanmadıkları sürece ana şehre geri dönecek.

Casusların bir şehre sızmayı başardığı zaman Ada Tablosu veya herhangi bir İstihbarat Merkezi üzerinden şehre erişip casus görevlendirebiliyorsun. Her görevde ajan ve çığırtkan kuş kullanılabiliyor. Bu durumda da çığırtkan kuşlar- belirli bir asgari ölçüde olsa da- ajanların keşfedilme riskini azaltıyor. Bu, kaç tane ajanın göreve çıkacağına bağlı oluyor. Ne kadar çok ajan katılırsa hedefe ulaşma şansı o kadar yüksek oluyor. Aynı zamanda, daha fazla ajanın olması keşfedilme riskini arttırıyor.

Yerine getirilebilecek ispiyonluk görevleri:

-Depoyu İncele- Şehirde ne kadar kaynak olduğunu öğrenebiliyorsun.
-Garnizonu Gözetle - Şehirde ne kadar ve ne tür asker, savaş makinesi ve savaş gemisi konuşlandığını öğreniyorsun.
-Filo ve Asker Harekâtlarını Gözetle - Bir filonun kalkış ve varış yeri, birimlerin ve kargo gemilerin toplam sayılarıyla birlikte varış zamanlarını öğreniyorsun.
-Araştırma Seviyesini Gözetle - En son hangi keşiflerin yapılmış olduğunu öğrenebiliyorsun.
-Çevrimiçi Durumu - Bu oyuncunun şu anda çevrimiçi olup olmadığını öğreniyorsun.
-İletişimi Gözetle - İspiyonlanan kişinin gönderdiği ve aldığı (maksimum) son 15 mesajın; mesaj konusunu, tarihini ve katılan oyuncuları görebiliyorsun.
-Casusu Geri Çek - Casus, İstihbarat Merkezi`ne dönüyor.

Görev yerine getirirken keşfedilme tehlikesi sadece ajanlar için değil çığırtkan kuşlar için de geçerli. Keşfedildiklerinde bütün casuslar ortadan kaybolmaya çalışacak. Bunu başardıklarında şehirde kalabilecekler, kaçmaya başaramadıklarında tutuklanacaklar. Böyle bir durumda ağızlarından görev ve vatanları hakkında gizli bilgileri kaçırabilirler! Bu casuslar eve dönmeyecek dolayısıyla yeni casuslar eğitilmesi gerecek.

Casuslarının keşfedilme riskini etkileyen faktörler:

(-) Sızılan şehrin büyüklüğü,
(-) Çığırtkan kuşlar (kendilerine değil sadece ajanlara yardım ediyorlar)
(+) Sızılan şehirdeki, casusluktan korunma görevi yapan karşı casus sayısı,
(+) Görev Riskleri - Yakalanma risklerini yapılan görevin zorluğu da artırır,
(+) son görevden kalan risk.

Anlaşma

Diğer oyuncularla yapabileceğiniz farklı türde anlaşmalar mevcut. Ada haritasında istediğin şehrin üzerine tıkla ve soldaki menüden Diplomasiyi seç. Mesajı hazırlarken hangi anlaşmayı yapmak istediğini belirleyebilirsin.

Kültürel Eşya Anlaşması

Kültürel Eşya Anlaşması yapmadan önce Kültürel Etkileşim(Bilim) araştırmasını tamamlamalı ve en az 1 müzeye sahip olmalısın. Bundan sonra bir müzesi olan her oyuncuyla Kültürel Eşya Anlaşması yapabilirsin. Her anlaşma müzende sergileyebileceğin bir kültürel eşyaya sahip olmanı sağlar. Her sergi şehrindeki vatandaşlarının memnuniyet seviyesini artırır.

Ticaret Anlaşması

Ticari anlaşma sadece market anlaşması yapmış oyuncular arasında yapılabilir. Bu antlaşma size ticaret merkezinde öncelik sağlar. Yani anlaşmalı bir oyuncudan malzeme alımı talimatı verdiğinizde o kaynaklar sizin için rezerve edilir, başkasına satılmaz.

Garnizon Antlaşması

Diplomasi(Denizcilik) araştırmasını yapar yapmaz başka oyuncuların şehirlerine askeri anlaşmalar teklif edebilirsiniz. Anlaşma yapıldıktan sonra, o şehri daha fazla askeri operasyon için bir üs olarak kullanabilirsin. Yine de askerlerini orada konuşlandırdığın için çift katı bakım maliyeti ödersin.

Müttefikler için garnizon anlaşması

Diplomat olarak, "diplomasi" araştırmasını tamamladıktan sonra garnizon anlaşması tekliflerinde bulunabilirsiniz. Eğer anlaşma kabul edilirse ittifakınızın tüm üyeleri anlaşmalı şehri üs olarak kullanabilir. Tabi bu esnada birlikleriniz diğer askeri harekatlarda olduğu gibi 2 katı harcama yapacaktır.

Barış Anlaşması

Eğer diplomat olarak seçilmişseniz diğer diplomatlarla barış anlaşmaları yapabilirsiniz. Barış anlaşmasının her ihalinde diplomata bir mesaj gönderilir.Din

Eski Yunan`da birden çok tanrıya inanılırdı. Sadece Yunanlılar değil, hızlı öğrenme kabiliyetleriyle meşhur Romalılar da neredeyse bütün Yunan Tanrıları`nı kopyalamış ve isimlerini değiştirmişlerdi!
Olympus`un tanrılarının bir tiyatro oyunu tadında olduklarını itiraf etmek gerek. Temelde kıskanç büyükçe bir aileyi andırıyorlardı. Her tanrının kendine özgü bir görevi, her bir şehir devletinin de koruyucu bir tanrısı yahut tanrıçası vardı.
İkariam`da her bir adanın koruyucu bir tanrısı vardır. Her adada, adayı kollayan tanrıya adanmış bir anıt vardır. Doğal olarak bu tanrı adayı koruduğu gibi, inananları için çok harika mucizelerde yapabilir!
Ama tanrılar çok talepkardırlar. Karşılığını alacağını bilmeden yardım etmezler.

Ve bir tanrının en çok beklediği şey de inançtır. İnancın sağlam işlenmesi lazım. Özellikle de böylesine herşeyin mantık ve bilime yönlendirildiği bir dünyada! Bir tanrının adaya olan ilgisi, ada halkının ona olan inancı ölçüsündedir.

Tapınaklar Ve Rahipler

Ada sakinlerini ada tanrısına inandırabilmek için halkının şehirlerinde tapınak kurmaları ve vatandaşlarından bir kaçını rahip olarak çalıştırmaları gerekir.

Büyük mucizeler bekleyen hükümdarların halkının 1/5`sını rahip yapmaları gerekir!

Ada şehirleri büyüdükçe tek bir rahibin etkisi de o derece azalacaktır. Halkın %100`ünü inandırabilmek için adadaki hükümdarlardan pek çoğunun büyük gayretine ihtiyaç duyulur! Ötekileri inancı yaymaya zorlayan pervasız krallar dahi olmalı arada.

Anıt

Başka bir zorluk ta anıtın kendisidir. Gerçi her adanın bir anıtı olduğundan işin zor kısmı halledilmiştir ama gerçek bir tanrıyı memnun etmek kolay değildir. Daha fazla inananın tanrının gücüne göre kurbanlarını adayabilmeleri için anıt, kademe 5`e kadar geliştirilebilir. Deyim yerindeyse anıt, ada tanrısının gücünün merkezidir. Eğer doğru inşa edilmezse insanlar ibadetlerini yerine getiremezler. Anıtı geliştirmek için adadaki bütün oyuncular kaynak bağışında bulunabilirler. Anıtın bütün görkemiyle adada parıldaması için lüks ürünlere gereksinim vardır. Ve kahretsin ki tam da anıtın bulunduğu adada tükenmiş olanlarından! (Yani eğer şarap adasındaysan, oradaki mucizenin kademe arttırımı için mermer, sülfür ve kristal cam gereklidir.)

Bununla beraber tanrılar dünyasına yatırım yapmaya değerdir. Ada tanrısına inanan halkın yüzdesi ne kadar çok ve anıt ne kadar büyükse, her ulusun rahiplerinin tanrılarından duacı olacakları mucize de o derece kudretli olur.

Mucize

Tamam da bu mucizeler nasıl oluyor?
Bir tapınağın olur olmaz, oradaki rahiplerin adanın Tanrısına bir mucize yapması için duacı olurlar. Bu rahipler çok akıllı adamlardır. Çünkü genelde bütün halk için dua ederler. Yani sadece anıtın bulunduğu ada şehri değil, imparatorluğun içerisindeki bütün şehirler bu mucizeden etkilenirler.

Her tanrı inananlarını desteklemek için farklı farklı mucizeler yapar. Adada tapınağın varsa, mucizeyi de istediğin an başlatabilirsin.

Mucizeyi başlattıktan sonra, tekrar aynı mucizeye dua edebilmek için bir süreliğine beklemelisin. Tanrılar, güçlerini öyle pek seve seve kullanmazlar. Rahipler, bir tanrıyı cömertliğe getirene kadar çok zaman acıdan kahrolmuşlardır.

Bir ulusta ne kadar çok tanrıya ibadet ediliyorsa, o ulusun efendisi de kendisine bir takım stratejik getiriler sağlayabilecek o kadar çok mucize kullanabilir. Eğer tek bir tanrıya odaklanırsan, ödül olarak `sadece` bir sonraki mucizeyi daha kısa bekleme zamanı alırsın.

Bu noktada bilge bir beyin, mucizelerini ilerletmeyi mi yoksa tapınaklarının yerini daha dünyevi işlere kullanmak için saklamaya mı tercih edeceğine iyi karar vermesi gerekir. Hiç de kolay bir karar değil!Anıtlar

Hephaistos`un Örsü

Hephaistos; demir işleri tanrısı... Demircilerinin işlerini kutsayabilir. Bir kaç saatliğine zırhların o kadar sağlam, kılıçların o kadar keskin olur ki, bunları tanrı kendisi yapmış sanırsın.

Hades`in Kutsal Ormanı

Kudretli Hades, yeraltının hükümdarı... Yaklaşan düşmanı, bakışlarıyla taşa çeviren korkunç Gordon`lardan gönderebilir. Bunun, her savaştan sonra duvarlarımızı yükseltebilmemiz için yeteri kadar taşımız olması gibi olumlu bir yan etkisi vardır.

Demeter`in bahçeleri

Toprağın ve ekinin tanrıçası Demeter, verimli toprak ve bol ekinler bahşederek halkını kutsayabiliyor. Kutsayınca halkın daha çabuk çoğalabiliyor - tek şart, yeterli ikâmet yerinin bulunması!

Athene Tapınağı

Athena; yılmaz ve yenilmez koruyucu... Şehirlerinin ve işçilerinin koruyucu tanrıçası olarak, yağmacı saldırganlardan kaynaklarını koruyabilmen için, depolarının duvarlarını sağlamlaştırır.

Hermes Tapınağı

Hermes; çerçilerin ve taşımacılığın tanrısı... Duran gemiler ve kullanılmayan mallar görmeye tahammülü yoktur. Dok işçilerine insanüstü güçler vererek, satıcılarının hedeflerine daha hızlı varma isteklerini yerine getirir. Böylelikle her gemi, normal yükleme süresinden çok daha kısa bir sürede yükleme yapabilir.

Ares'in Kalesi

Ares; kan gölü ve katliamın ve zalim savaşların nefret edilen tanrısı, şehirlerinin etrafındaki bütün askerlerin yüreklerine saf nefret tohumları serptti. Bu savaşçılar, kendi başlarına ne geleceğine aldırış etmeden, tek bir kişi bile kalmayana kadar savaşın içine dalacaklardır.

Poseidon Tapınağı

Denizlerin tanrısı Poseidon, saygısız bir çok denizciyi tehlikelerle dolu uzun yolculuklara sürükledi. Ona kim saygıda kusur etmezse, gemisinin güven içinde sakin sular üzerinde ve doğru rüzgarlar eşliğinde giderek hedeflediği limana varacağından emin olabilir. Poseidon, mucizesi aktif iken yola çıkan tüm gemilerin seyahat sürelerini kısaltır.

Rodos Heykeli

Rodos heykeli, güneş tanrısı Helios`un bir heykelidir. Helios, güneş ışınlarını heykelin meşalesinden çıkarabilir. Bu diklemesine ve yakıcı ışıklar, bütün Yunanistan`ı aydınlatırlar ve kudretli bir tanrının, düşmanın düzenini bozarak kaçmasına sebep olan, tehdidini ifade ederler.Araştırmalar

Araştırmalarını araştırma danışmanı ile tamamlaman durumunda yeni binalar, birlikler ve özel efektler açılır. Araştırmaları tamamlamak için araştırma puanlarına ihtiyaç duyarsın, bunları akademi binasında üretebilirsin. Araştırmalar deniz yolculuğu, ekonomi, bilim ve askeri olmak üzere dört alana ayrılır. Tüm araştırmalar hakkında bir tablo ve neler açtıklarıyla ilgili bir özeti kütüphanede bulabilirsin.Üye Profil Bilgileri
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
Bu ezanlar-ki şahadetleri dinin temeli- Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli
Ey şehid oğlu şehid, isteme benden makber,
Sana ağuşunu açmış duruyor Peygamber…
GROZNIE isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
## Cs Hakkında Herşey Burda ## wordabula Counter-Strike Genel 18 10 Temmuz 2014 06:33
Ünvanlar Hakkında Herşey Jairia Point Blank Rehberi 1 16 Haziran 2014 11:18
İkariam hakkında temel bilgiler Literary Ikariam 0 18 Kasım 2013 19:48
GFB Hakkında Herşey Perseus Fenerbahçe 0 31 Ekim 2013 18:53
arge hakkında herşey SansarSalvo Darkorbit Sorular,Sorunlar ve Üye Paylaşımları 4 12 Eylül 2012 09:13

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 02:20.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750