Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Genel Sohbet ve Haber Bölümü > Güncel Haber Platformu > Güncel Haberler


Bosna Hersek'i kaosa götüren antlaşma

Güncel Haberler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 18 Şubat 2014   #1
¯¯ĶłŁłÇ_BΣЧ¯¯[BURAK]
RevalatioN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 02 Kasım 2012
Bulunduğu yer: Ünye/Ordu
Mesajlar: 2.322
Konular: 1120
Rep Puanı: 67972
Rep Gücü: 2328
Rep Derecesi : RevalatioN has a reputation beyond reputeRevalatioN has a reputation beyond reputeRevalatioN has a reputation beyond reputeRevalatioN has a reputation beyond reputeRevalatioN has a reputation beyond reputeRevalatioN has a reputation beyond reputeRevalatioN has a reputation beyond reputeRevalatioN has a reputation beyond reputeRevalatioN has a reputation beyond reputeRevalatioN has a reputation beyond reputeRevalatioN has a reputation beyond repute
Aldığı Teşekkürler: 209
Ettiği Teşekkürler: 217
RevalatioN isimli Üyeye Skype üzeri Mesaj gönder
Standart Bosna Hersek'i kaosa götüren antlaşma

Bosna Hersek'te 20 kente sıçrayan 'ekonomik bunalım' adı altındaki kaosun asıl sebebi adeta şok ediyor. Peki, Dayton Antlaşması'nın kördüğüm ettiği Bosna'daki siyasi krizin ve ekonomik bunalımın daha korkunç sonuçlara varmaması için ne yapılması gerekiyor. İkinci Dayton ne anlama geliyor?[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]'in kuzeydoğusundaki Tuzla kentinde geçen hafta başlayan ve ardından ülke geneline yayılan olaylarla birlikte Bosna Hersek'in sorunları yeniden tartışılmaya başlandı. [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] siyasetçilere göre Dayton Barış Antlaşması, ülkedeki sorunların kaynağı ve bu nedenle "İkinci bir Dayton"a ihtiyaç var. Analistlere göre ise, Amerikalı diplomat Richard Holbrooke'un mimarı olduğu, 1995'teki Bosna Hersek'teki savaşı bitiren Dayton Anlaşması'nın, savaşta "silahları susturduğunu", ancak ülkenin sorunlarını "dondurmaktan" öteye gitmiyor. Bu nedenle ülkedeki birçok siyasetçi, Bosna-Hersek'e "ikinci bir Dayton'un şart olduğunu" vurguluyor.Peki, burada AB'nin ve ABD'nin rolü ne? Bosna'daki olayların altında yatan asıl gerçeği ve çözüm önerilerini bölgenin etnik ve siyasi yapısını çok iyi tanıyan [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] ile konuştuk.
Haber7'ye konuşan eski İstanbul milletvekili ve dönemin Bosna Hersek Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Hüseyin Kansu, işsizlik ve ekonomik bunalım nedeniyle başladığı belirtilen olayların altında yatan asıl gerçeğin siyasi kriz yaratarak Ekim ayında gerçekleşecek seçimlere darbe vurmak olduğunu söyledi.

AMAÇ EKİM SEÇİMLERİNİ VURMAK VE YENİDEN DİZAYN
Boşnakların partisinin başarı gösterdiğini ve Ekim ayında gerçekleşecek olan seçimlerde de büyük başarıya imza atacaklarını söyleyen Kansu, "1992 Bosna Savaşı'ndan önce Bosna Hersek kendi içinde üniter bir devletti. Ancak ABD'nin hazırladığı Dayton Barış Antlaşması ile üniter yapısı bozularak federal bir yapıya dönüştürüldü. Cumhurbaşkanlığı Konseyi bulunuyor. Burada üç sandalye var. Bunlar Sırp, Hırvat ve Boşnak sandalyeleridir. Boşnak sandalyesinde ise Bakir İzzetbegoviç oturuyor. Bu yılın Ekim ayında Cumhurbaşkanlığı Konsey Üyeliği ve Parlamento seçimleri yapılacak. Bundan iki yıl önce İzzetbegoviç'in partisi büyük bir performans göstererek diğer belediyelerden 34 tanesini aldı ve büyük başarı kaydetti. Bu başarısı devam ettiği müddetçe Ekim ayında yapılacak parlamento seçimlerinde İzzetbegoviç'in birinci parti çıkması bekleniyor. Ancak uluslararası sistem bu durumdan rahatsız. Oradan hatları açarak siyaseti yeniden dizayn etmek istiyor" diye konuştu.
İŞSİZLİK KULLANILARAK SİYASİ [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] OLUŞTURULUYOR
Bosna'da yaşananları Türkiye'de yaşanan Taksim Gezi olaylarına benzeten ve siyasi oyun olduğunu belirten Kansu, "Özellikle de ABD bunu istiyor. Bu dizaynda iki tane siyasi partiyi koalisyon yapmaya hazırlıyorlar. Bunlar Cumhurbaşkanlığı Konsey üyesi olan Hırvat üye Jeliko Komşiç. Komsiç iki dönemdir bu görevdeydi. Daha sonra partisinden ayrılarak kendi partisini kurdu. Bir de Bosna Hersek'in İçişleri Bakanı ve aynı zamanda ülkenin en büyük medya patronu Fahridun Radonçiç var. Sistematik güçler bu iki ismi bir araya getirerek önümüzdeki Ekim seçimlerinde ülke genelinde söz sahibi olmasını istiyorlar. Perde arkasında böyle bir oyun var. Savaştan çıkmış bir ülkenin en önemli sorunu işsizliktir. Çalışanlar da ücretlerinin yetersiz olacağını söylüyor. İşte bu kaotik yapı da bu işsizliği tetikleyerek olayların büyümesini sağlıyor. Dışarıdan baktığımız zaman bu olay bize Gezi Parkı olaylarını hatırlatıyor. Bosna Hersek'te yaşanan küçük Taksim olaylarıdır" dedi.

SÜREKLİ KAN AKSIN İSTEDİLER
Bosna Hersek'teki olayları kördüğüm haline getiren Dayton Barış Antlaşması'nin bilinçli olarak hazırlandığını savunan Kansu, "[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]'nın getirdiği anayasal yapıdan güç alan Sırp siyasi liderler ısrarla 'bu ülkenin geleceğe yürüyemeyeceğini en iyisi bölünmeye gidilmeli' değerlendirmesini yapıyor. Dayton Antlaşması'nda bir madde var. O maddede 'Bosna Hersek'in bütünlüğü teminat altındadır. Bu etnisite herhangi birisi başka ülkeyle birleşemez' hükmü yazıyor. Bu hükümler yazar ama uygulama alanları zordur. Hırvatlar Dayton ile biz bu ülkenin üçüncü siyasi ve etnik faktörüyüz. Neden bizim de etnisitemiz yok diyorlar. Onlar da Hersek denilen bölge bize verilmelidir diyorlar. Boşnaklar Sırplarla savaşmaya başladığında ilk 1 yıl Bosnalı Hırvatlar Boşnaklara 'Sizinle çarpışmayacağız. Bizden size zarar gelmez' dediler. Madem Bosna Hersek bu üç etnik unsurun ortak vatanı neden bu vatan saldırıya uğradığında birlikte savunma olmadı. Hırvatlar daha sonra Boşnaklara ve Sırplara karşı savaştı. ABD'nin bastırmasıyla Boşnak-Hırvat Federasyonu kuruldu ve Hırvatlar Boşnakların ayağına pranga olarak bağladılar. İstediler ki Boşnaklar tek başına güç olmasın. ABD'nin yaptığı İngiltere'nin yüzyıllardır yaptığı siyaset anlayışına uyuyor. Dayton ile istediler ki sürekli bir kanama olsun, hiçbir zaman kalıcı barış tesis ve temin edilemesin" ifadelerini kullandı.
ABD'NİN BAŞINI ÇEKTİĞİ, TÜRKİYE'NİN DE MASADA OLDUĞU...
Bosna Hersek'te İkinci Dayton ile çözüm olacağını savunan Kansu, "AB'nin tek başına müdahale etmesi yetmez. Yüzlerce milletvekili onlarca bakanı olan küçücük bir ülkeyi ben alamam demesi lazım. Bu sorunu çözün sizi öyle üyeliğe alırız demesi lazım. Burada Dayton'un mimari ABD'nin ikna edilmesi lazım. ABD ikna edilirse, ABD de Sırplara oturan bakalım bu böyle olacak der. Dışişleri Bakanımız Ahmet Davutoğlu Dayton için "Bu bir barış antlaşması değil. Ateşkes antlaşmasıdır. Şimdi antlaşma yapılmalıdır" diyor. Bakanımız çok doğru söylüyor. Bu ülkedeki yapıların sağlıklı bir şekilde işlemesi için yeniden masaya oturularak kararların alınması gerekiyor. ABD'nin başını çektiği Türkiye'nin de içinde bulunduğu heyet Bosna Hersek'te Boşnak, Hırvat ve Sırp yetkililerin de olduğu masada buluşup konuşacak. Neden ABD derseniz. Sırplar ABD'siz asla hareket etmez. Bosna Savaşı'nda Sırplar saldırgan olmasına rağmen onları ödüllendirerek küçük bir devlet yönetimi verdiler. Şimdi Sırplar bu yönetimler tamamen bağımsızlık sağlamak istiyorlar. Bir an önce AB'nin Bosna Hersek'i üyeliğe almazı gerekiyor. Üyeliğe kabul edilirse bu tartışmalar son bulur. İşsizlik sorunu çözülür, Hayat standardı yükselir. AB kendi içine aldığı bu ülke içinde siyasi kargaşaya izin vermez" diye konuştu.
BOSNA HERSEK HARAKİRİ YAPMADAN ÖNCE...
Öte yandan, bugün Bosna Hersek ve Dayton Antlaşmasını köşesine taşıyan Yenişafak yazarı Akif Emre, Dayton'un sorgulanmasına dikkat çekti. "Dayton sorgulanmadan Bosna konuşulamaz" diyen Emre, "Antlaşma adil olmak bir yana katili ödüllendiren, mazlumu hayatta kalmak karşılığında her gün cezalandıran, insanların yaşama sevincini öldüren bir antlaşmadır. Bu yüzden Dayton'un hiçbir şey olmamış gibi devam etmesi beklenemez" ifadelerin kullandı.
Emre, kritik uyarısında "Dayton'un dayattığı yapı çökerse Hırvat ve Sırplara sahip çıkacak büyük ağabeyleri var. Boşnakların isi bu iki unsurla beraber yaşamaktan kötü de olsa Dayton'u sürdürmekten başka seçenekleri yok. Dayton bu haliyle sürdüğü müddetçe ne Bosna diye bağımsız bir yapının sağlıklı işlemesi mümkün ne de Boşnakların toplumsal ve siyasal olarak gelişip ayakları üstünde durmaları" değerlendirmesini yaparak, "Ekonomik nedenlerle başlayan sosyal çalkantıyı, harakiriye dönüşmeden önce yapılan bir uyarı olarak görmeli" diye konuştu.
Üye Profil Bilgileri

RevalatioN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 27 Şubat 2014   #2
Avatar Yok
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 27 Şubat 2014
Mesajlar: 21
Konular: 1
Rep Puanı: 10
Rep Gücü: 26
Rep Derecesi : AttilaTheHun is on a distinguished road
Aldığı Teşekkürler: 0
Ettiği Teşekkürler: 0
Standart Cevap: Bosna Hersek'i kaosa götüren antlaşma

Allah, Bosnalı Müslüman kardeşlerimizin yardımcısı olsun.AttilaTheHun isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
"Bosna Hersek'in toprak bütünlüğü önemli" RevalatioN Güncel Haberler 0 13 Şubat 2014 01:24
Şair Nef’î’yi idama götüren hicivleri!.. Thor Tarih & İnkilap Tarihi 0 03 Kasım 2013 11:17
Bosna-Hersek Kheron Serbest Bölüm 0 20 Temmuz 2013 01:15
Bakan Yıldız: 30 Yıldır Ülkeyi Geriye Götüren Sorunun Neşteri Olacağız CrayzTurk Güncel Haberler 0 28 Nisan 2013 14:35
Bosna-Hersek Pilotless Serbest Bölüm 2 23 Mart 2013 23:39

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 02:47.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750