Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Genel Sohbet ve Haber Bölümü > Güncel Haber Platformu > Güncel Haberler


Faiz kararından iş dünyası memnun

Güncel Haberler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 21 Ocak 2014   #1
KASSADİN
ALL STAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 15 Eylül 2012
Bulunduğu yer: İstanbul
Mesajlar: 2.178
Konular: 794
Rep Puanı: 13877
Rep Gücü: 2184
Rep Derecesi : ALL STAR has a reputation beyond reputeALL STAR has a reputation beyond reputeALL STAR has a reputation beyond reputeALL STAR has a reputation beyond reputeALL STAR has a reputation beyond reputeALL STAR has a reputation beyond reputeALL STAR has a reputation beyond reputeALL STAR has a reputation beyond reputeALL STAR has a reputation beyond reputeALL STAR has a reputation beyond reputeALL STAR has a reputation beyond repute
Aldığı Teşekkürler: 46
Ettiği Teşekkürler: 26
Standart Faiz kararından iş dünyası memnun

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Cem Negrin, dövizin eninde sonunda düşeceğinin kesin olduğunu belirtti.

Hükümetin dövizdeki artışı da geçici olarak gördüğünü vurgulayan Negrin, "Ben de genel olarak öyle düşünüyorum. Bu dövizin eninde sonunda düşeceği kesin" dedi.

Faiz enstrümanını kullanan ülkeler ile Türkiye arasındaki farkın yüzde 5-10 arasında olduğunu, büyük farklar olmadığını vurgulayan Negrin, dolayısıyla Merkez Bankası bir süre borçlanma faizini artıracağına, orada sağlam durmayı tercih ettiğini dile getirdi.


İSTANBUL TİCARET BORSASI BAŞKANI ALİ KOPUZ

İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz, Merkez Bankası'nın orta vadede Türkiye'nin sürdürülebilir büyümesine zarar vermeyecek bir stratejiyi tercih ettiğini bir kez daha gösterdiğini belirtti.

Merkez Bankası'nın orta vadede Türkiye'nin sürdürülebilir büyümesine zarar vermeyecek bir stratejiyi tercih ettiğini bir kez daha gösterdiğini vurgulayan Kopuz, "Bu sebeple iş dünyası, ekonomi yönetiminin verdiği mesajların satır aralarını daha bir özenle ve daha dikkatli okumalı diye düşünüyorum. 2014 yılında Türkiye'nin sürdürülebilir büyüme serüvenini devam ettirebilmesinin önemini göz ardı etmeyelim. On yılda binbir güçlükle elde ettiğimiz ekonomik kazanımları, yersiz telaş ve endişelere kurban etmeyelim" değerlendirmesinde bulundu.


İTO BAŞKANI İBRAHİM ÇAĞLAR

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) Para Politikası Kurulunun (PPK) faiz kararının, Türkiye'nin daima üreterek büyümesini savunan işadamları tarafından memnuniyetle karşılandığını belirterek, Merkez Bankasının, iş dünyasının hassasiyetine ortak olduğunu ve tavrını üretimden yana koyduğunu kaydetti.

Çağlar, PPK'nın borç verme faiz oranında değişikliğe gitmeme kararına ilişkin yaptığı açıklamada, iş alemi olarak her zaman reel ekonominin peşinde olduklarını vurguladı.

Çağlar, şunları kaydetti:

"Biz iş alemi olarak yüksek faiz ortamını hiçbir zaman memnuniyetle karşılamayız. Yüksek faiz reel yatırımın düşmanıdır. Bizim için aslolan yatırımların artması, üretime dayalı bir büyüme modeli oluşturulmasıdır. Bu da düşük faizli ve istikrarlı bir ekonomiden geçmektedir. Merkez Bankasının bu konuda piyasayı iyi okuduğunu düşünüyorum. Öte yandan faiz artışıyla, kur dengesiyle sağlanacak bir refahın kalıcı olmayacağını hepimiz çok iyi biliyoruz. Sürdürülebilir büyüme ancak üretmekten geçiyor. Biz politika yapıcılardan asıl bu konularda kararlı ve dirayetli adımlar bekliyoruz. Türkiye'nin artık kaybedecek vakti kalmamıştır."

Merkez Bankasının tüm baskılara rağmen politika faizinde artırıma gitmediğini hatırlatarak, "Merkez Bankasının bu kararı Türkiye'nin daima üreterek büyümesini savunan biz işadamları tarafından memnuniyetle karşılanmıştır. Merkez Bankası, iş dünyamızın hassasiyetine ortak oldu ve tavrını üretimden yana koydu" ifadelerini kullandı.

Merkez Bankasının tavrını üretimden yana koyduğunu ifade eden İbrahim Çağlar, "Zaten uzun süredir değerli bir TL kuru ile çalıştığımızın farkındayız. Bu anlamda, dövizdeki dalgalanmanın bir süre sonra durulacağına inanıyoruz. Piyasa kendi dengesini bulacaktır. Bu yeni denge kurulurken üzerine bir de faiz artırımı yoluyla maliyetleri daha da yükseltecek bir hamle yapılmamış olmasını ise yerinde bir karar olarak görüyoruz" değerlendirmesini yaptı.

Merkez Bankasının ek parasal sıkılaştırmaya gerekli görüldüğü günlerde devam edileceği sinyalini verdiğini anımsatan Çağlar, "Bunu enflasyonu kısmen kontrol altında tutmaya dönük sınırlı bir aksiyon olarak görüyoruz. Ek parasal sıkılaştırmanın ne sıklıkla uygulanacağı da iş dünyasının faiz öngörüsünde bulunması için önemli olacak" görüşünü de paylaştı.BMD BAŞKANI HÜSEYİN DOĞAN

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Hüseyin Doğan, Merkez Bankasının faizleri artırmayarak sanayicinin, üreticinin üzerine bir yük getirilmemesini doğru bulduklarını belirtti.

Faizin de hiç şüphesiz bir ekonomik enstrüman olduğunu aktaran Doğan, "Ancak faizi artırmayarak sanayicinin, üreticinin üzerine bir yük getirilmemesini doğru buluyoruz" ifadelerini kullandı.

Merkez Bankasının bugünkü kararını desteklediklerinin altını çizen Doğan, kendileri için piyasalardaki istikrarın korunması ve sürdürülebilir olmasının son derece önemli olduğunu da sözlerine ekledi.


ŞEKERBANK BAŞEKONOMİSTİ OZAN GAZİTÜRK

Şekerbank Başekonomisti Ozan Gazitürk, ek parasal sıkılaştırma günlerinde bankalararası piyasadaki faizlerin yüzde 7,75 yerine yüzde 9 civarında oluşması kararına ilişkin, "Bunun bir sıkılaştırma hamlesi olduğunu söyleyebiliriz. Kurlardaki yükselişe karşı bu hamlenin yapıldığı söyleniyor" dedi.

"TCMB, koridorunun üst tarafını yükseltti şeklinde çok kabaca tarif edebilirim" diyen Gazitürk, bunun bir sıkılaştırma hamlesi olduğunu ve kurlardaki yükselişe karşı bu hamlenin yapıldığının söylendiğini belirtti.

Gazitürk, kurlardaki yükselişin enflasyon görünümünü bozma ihtimali olduğunu aktararak, şunları kaydetti:

"TCMB'nin şu andaki durumu, para politikası alanı dışındaki gelişmelere bağladığını düşünüyorum. TCMB 'ekonomik olmayan sebeplerden böyle bir yükseliş gerçekleşti' yorumunu yaptığı için para politikası duruşunu değiştirmesi gerektiğini düşünmüyor. Bu yüzden diğer faiz oranlarına dokunmuyor. Fakat şu anda kurların seyrinin kontrolden çıkmasına karşı ek parasal sıkılaştırma uygulamasındaki faiz oranında elini rahatlatıyor. Şu anda zaten koridorun alt tarafı diyebileceğimiz rakam yüzde 6,75'ti. Dolayısıyla yüzde 4,50'nin ve yüzde 3,50'nin çok fazla bir önemi olduğunu söylemek zor. Toplamdaki maliyet açısından bakıldığında bankalara ortalama fonlama maliyeti olarak bunların değiştirilmemesi, para politikasının duruşunun dezenflasyon için yeterli olduğu kanaatini düşündürüyor. Ancak esas hikaye ek parasal sıkılaştırma günlerinde olsa dahi yüzde 7,75'in artırılmış olmasıdır. Şimdi bunun ne kadar sıklıkla uygulanacağına bakacağız ve kurlardaki etkisini gözlemlemeye çalışacağız."


INDEX GRUP ÜST YÖNETİCİSİ EROL BİLECİK

Index Grup Üst Yöneticisi (CEO) Erol Bilecik, doların yükselmesi ile ilgili olarak, "Beklenen gelişmeler olarak teknoloji sektöründe, raflarda TL olarak satılmakta olan tüm ithal ürünlerde yeni fiyatlamaların yapılmasına neden olacaktır" dedi.

Merkez Bankası'nın faize dokunmaması sebebiyle doların 2,26 lirayı görmesine tanık olduklarını aktaran Bilecik, "Bu gelişmeler, öncelikle ekonomiye karşı duyulan güven duygularının negatife dönmesine neden olacaktır. Ve beklenen gelişmeler olarak teknoloji sektöründe, raflarda TL olarak satılmakta olan tüm ithal ürünlerde yeni fiyatlamaların yapılmasına neden olacaktır" ifadelerini kullandı.


İHKİB BAŞKANI HİKMET TANRIVERDİ

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, Merkez Bankasının faiz artırımı ya da başka bir müdahalesi ile güven verici bir kaç hamle yapmasını beklediklerini söyledi.

Merkez Bankasının faiz artırımı ya da başka bir müdahalesi ile güven verici bir kaç hamle yapmasını beklediklerini ifade eden Tanrıverdi, bu tür dönemlerde piyasaya güven verilmezse piyasanın "başını alıp gideceğini" savundu. Tanrıverdi, bundan sonrasının daha riskli olacağını düşündüğünü aktaran Tanrıverdi, döviz kurundaki hızlı yükselişin birçok firmanın dengesini bozduğunu belirtti. Tanrıverdi, basında yer alan şirket iflaslarının olup olmadığı ile ilgili ise "Şu anda böyle bir şey yok" dedi.Üye Profil Bilgileri
ALL STAR isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Faiz koridoru krediye ayar verebilir mi? Team SoloMid Güncel Haberler 0 23 Temmuz 2013 12:53
Merkez Bankası'nın faiz sözü piyasaya yetti Team SoloMid Güncel Haberler 0 15 Temmuz 2013 15:27
Kurtulmuş: Faiz lobisi terörün bitmesini istemez ATAK T-129 Güncel Haberler 0 02 Mayıs 2013 10:40
CHP'li vekil istifa kararından dönmedi saklibahce Güncel Haberler 0 26 Ocak 2013 10:32
Dünyası küçük... ATAK T-129 Komik Yazılar & Fıkralar 0 03 Ocak 2013 10:45

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 13:46.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750