Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Genel Sohbet ve Haber Bölümü > Güncel Haber Platformu > Güncel Haberler


İstanbul'da Yarışı Topbaş Önde Götürüyor

Güncel Haberler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 09 Kasım 2013   #1
=-BARIŞ-=
Revenge77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 07 Ocak 2013
Bulunduğu yer: İstanbul
Alter: 27
Mesajlar: 2.727
Konular: 2435
Rep Puanı: 3970
Rep Gücü: 2733
Rep Derecesi : Revenge77 has a reputation beyond reputeRevenge77 has a reputation beyond reputeRevenge77 has a reputation beyond reputeRevenge77 has a reputation beyond reputeRevenge77 has a reputation beyond reputeRevenge77 has a reputation beyond reputeRevenge77 has a reputation beyond reputeRevenge77 has a reputation beyond reputeRevenge77 has a reputation beyond reputeRevenge77 has a reputation beyond reputeRevenge77 has a reputation beyond repute
Aldığı Teşekkürler: 19
Ettiği Teşekkürler: 0
Standart İstanbul'da Yarışı Topbaş Önde Götürüyor

AG Araştırma'nın Genel Müdürü Adil Gür, AK Parti'nin İstanbul'da şanslı olduğunu; ancak Sarıgül'ün yarışı kızıştıracağını dile getirdi.


Türkiye'nin en büyük ulaştırma projesi Marmaray, Cumhuriyet'in 90. yılında hizmete girdi. 31 Ekim'de AK Partili dört kadın milletvekilinin Meclis'e başörtü ile gelmesi ve yılan hikayesine dönen Mustafa Sarıgül'ün Chp'ye katılması da geçen hafta gerçekleşti.
Bu gelişmeler yerel seçimleri ne kadar etkiler, İstanbul'da son durum nedir, çözüm süreci ve Gezi'nin seçimlere etkisi ne kadar tüm bu soruları AG Araştırma Şirketi Genel Müdürü Adil Gür Yeni Şafak'a anlattı.

AK PARTİ DAHA ŞANSLI
Yerel seçimler yaklaşıyor. Geçtiğimiz hafta 150 yıllık Marmaray açıldı. Nasıl görülüyor İstanbul seçimi?
Bugünkü koşullarda parti olarak Ak Parti daha şanslı. Çünkü, İstanbul hala yoğun şekilde geç alan bir şehir. Ve İstanbul'a gelen nüfus Ak Parti'nin oylarını arttırıyor. Yani İstanbul'a göç edenler ağılıklı olarak Chp değil, Ak Parti seçmeni. Bunlar Karadeniz'den, İç Anadolu'dan, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'dan göç edenler. Yani İstanbul potansiyel olarak Ak Parti seçmenlerinin arttığı göç şehri. Bu açıdan ben parti oyları bakımından Ak Parti'yi daha şanslı görüyorum. Ama Sarıgül'ün de zorlayacağı kesin, elbette seçime daha 5 ay var benim söylediklerim bu gün için geçerli.
TOPBAŞ BİR ADIM ÖNDE
İstanbul'da AK Partili Topbaş başta Marmaray olmak üzere çok büyük projeleri hayata geçirdi. seçimlerde Topbaş ya da Sarıgül'ün yapılanlar dışında vaatleri ne olabilir?
Yapılan büyük altyapı projelerine, metro, metrobüs hatlarına rağmen İstanbul'un en büyük sorunu hala trafik. İstanbul'da yaşayan bir vatandaş olarak insanlar çıldırma noktasında artık. Bence bu konuda özel projesi olan aday bir adım öne geçebilir.
AK PARTİ'DEN KİM ADAY OLUR?
Bu konuda Ak Parti ve aday olursa Kadir Topbaş daha şanslı değil mi?
Kadir Bey yapılan tüm araştırmalarda Ak Parti'den adaylığı söz konusu olan isimlerin hep bir adım önünde çıkıyor. Bunda bugüne kadar yaptığı icraatları ve uzlaşmacı görünümü ve tavrının etkili olduğunu düşünüyorum. Yani ılımlı bir isim olarak görülüyor diğer partilerin seçmenlerince de. Bugünlerde yapılan kamuoyu araştırmalarında Kadir Topbaş'lı Ak Parti şanslı görünüyor. Ancak biraz önce de ifade ettiğim gibi daha 5 ay var. 5 ay sonraki yarışın galibini bugünden kestirmek mümkün değil.
SARIGÜL SEÇİME HEYECAN KATACAK
Mustafa Sarıgül çok konuşuluyor. Neden?
Kabul edelim ki, yerel seçimlerde Sarıgül sıradan bir aday değil. Şuradan başlayayım. Yaptığımız pek çok araştırmada Türkiye'de inanılmaz bir siyasi kutuplaşma olduğunu görüyoruz. Özellikle, Ak Parti ile Chp arasında seçmen geçişliliğinin çok az olduğunu da yine bu araştırmalarda görüyoruz. Sarıgül'ü farklı kılan nokta burada ortaya çıkıyor. Sarıgül bu polarizasyonu, bu kutuplaşmayı kıracak adaylardan biri. Sarıgül'e sadece Chp'den değil, Ak Parti içerisinde de, Mhp tabanında da hatta zaman zaman Bdp tabanı içerisinde de sempati ile bakan seçmenler var.
PARTİ ADI DEĞİL, İSİM FAKTÖRÜ ÖNEMLİ
Yani ifade edildiği gibi her partiden oy alabilir iddiası doğru mu?
Evet. İstanbul'da parti ismi ile sorduğumuzda Ak Parti ile Chp arasında yaklaşık 20 puanlık bir farktan bahsetmek mümkün. Ama aynı soruyu aday isimleri ile sorduğunuzda yani Sarıgül'le sorduğumuzda bu makasın o kadar açık olmadığını görüyoruz. Özetle Mustafa Sarıgül aday gösterdiği taktirde Chp, İstanbul'da yarışa ortak olur, zevkli ve kıran kırana bir mücadele olur.
Sarıgül politik bir figür değil hatta neredeyse apolitik. Nedir onu bu kadar konuşulur kılan?
Sarıgül ile Chp arasında bir fark var. Bu siyasi değil algı farkıdır. Chp, halktan kopuk, halktan uzak, daha akademik bir kadroymuş görüntüsü içerisinde iken Sarıgül daha halk tipi, halkın içinde, halka yakın, onlara dokunan bir figür. İkinci olarak son on yıllık süreç Ak Parti ile Chp arasında bir rekabet, son aylarda da bir kutuplaşma var. Sarıgül'ün bir farkı da bu kutuplaşmanın dışında kalmayı başarmış olmasıdır. Bu açıdan Sarıgül farklı seçmen tabanlarından oy alabilmektedir. Elbette tersi de var.
BUGÜN YAPILAN ANKETLER YANILTICIDIR
Elinizde bir araştırma var mı, nedir rakamlar?
Var ve neredeyse iki haftada bir yeniliyoruz. Bunlar müşterilerimize özel. Bence seçimlere bu kadar zaman kalan yapılan anketler yanıltıcı hatta dezenformasyon amaçlı bile olabilir. Sadece kamuoyu bilgilensin diye çarşaf çarşaf internette anketler yayınlanamaz. Parasını kim veriyor veya niye veriyor bunu da açıklamak lazım. Buna şiddetle karşı çıkıyorum. Diğer taraftan bugünlerde yapılan araştırmaların doğru olmayacağını düşünüyorum. Çünkü aday isimleri belli olmadan yapılan araştırmalar yanıltıcı olur.
OY HİZMETE VE ADAYA
Yerel seçimlerde seçmen hangi saiklerle oy veriyor?
Seçmeni üç kabul edersek, her üç seçmenden biri ideolojik nedenlerle oy veriyor. Yani kutuplaşma nedeniyle oy veriyor. Yarımı veya biraz fazlası ise ya kazanmasını istediği ya da kazanmasını istemediği adayın karşısındaki adayın etrafında birleşerek oy veriyor. Bunda da kutuplaşmanın etkisi var ama bunun yanında ebette ki oradaki yerel yönetimin icraatları başarısı aday etkisinin de olduğunu unutmamak lazım. Özetle sadece parti yetmiyor aday ve icraatlar da yerel seçimlerde belirleyici. Odunu koysam kazanırım refleksiyle aday gösterilenlerin nasıl kaybettiğini yerel seçimlerde görüyoruz. Tabii en önemlisi halk, hizmet edenle etmeyeni de ayırıyor. Yani seçmenlerin tamamı sadece kutuplaşma ile tercih yapmıyor.
CHP AĞIR DA OLSA DEĞİŞİYOR
Geçtiğimiz hafta bazı AK Partili kadın vekiller başörtüleri ile Meclis'e girdiler. Kıyamet kopmadı. Chp'den tepki bekleniyordu, olmadı. Chp normalleşiyor mu size göre?
Birincisi sizin de yazılarınızda sık sık ifade ettiğiniz Chp son iki-üç yıldır iki ileri bir geri bir değişim süreci içinde. İkincisi de parti yeni yönetimi kutuplaşmanın Chp'ye yarar değil zarar verdiğinin farkına vardı. Başörtüsüne karşı çıkmak toplumun bir değeri ile kavga etmek demek. Bugün araştırmalarda kadınların yüzde 60'ından fazlası sokağa çıkarken başlarını bir biçimde örtüyor. Örtünme bu toplumun bir gerçeği buna karşı çıkmak bu yüzde 60'dan fazlasıyla çatışma demek. Ben yeni Chp yönetiminin bu gerçeği gördüğünü düşünüyorum.
CHP değişiyor mu, bunu araştırmalarınızda görebiliyor musunuz?
CHP bir değişim içinde. Chp klasik her şeye itiraz eden bir parti olmaktan çıkıp, Türkiye ile ilgili Türkiye'nin sorunları ile ilgili projeleri olan, Avrupalı anlamda bir sosyal demokrat parti olma yolunda adımlar atmaya çalışıyor. Ama bu o kadar da kolay değil. Ağır bir yükü var. 90 yıllık bir partiyi kısa sürede dönüştürmek, değiştirmek de kolay değil. Araştırmalarda tüm Chp'liler böyle düşünüyor da değil elbette.
TABAN DEĞİŞİMİ DESTEKLİYOR
Taban bu değişme nasıl bakıyor?
Tabanın büyük bölümü bu değişimi destekliyor. Ulasalcı seçmenlerin bir bölümü ise itiraz ediyor. Chp eleştirileri göğüsleyerek doğru bildiği yolda devam etmeli çünkü bu hem Chp'nin hem de Türkiye'nin hayrına. Güçlü bir ana muhalefet partisinden sadece o parti değil, iktidar, halk özetle herkes faydalanır.
GEZİ OLAYLARI Ak Parti'NİN OYUNU ARTIRDI
Gezi süreci partilerin oylarını nasıl etkiledi?
Bir kere Gezi süreci Ak Parti'nin oylarını olumsuz anlamda hiç etkilemedi. Hatta Ak Parti'nin oyları arttı. İlk günlerde belki partinin oyu birkaç puan düşmüş olabilir. Ama Taksim Meydanı'na bölücü örgüt afişlerinin asılması, Taksim'in trafiğe kapatılması süreçleri tabanı birleştirdi. Oyları arttı.
Hangi tabandan geldi bu oylar?
Demokratik açılımla Ak Parti'ye oy veren milliyetçi taban Ak Parti'den biraz uzaklaştı. Gezi süreci bu algının terse çevrilmesine yol açtı. Ve sadece Ak Parti'den uzaklaşan oylar değil, milliyetçi tabandan da oylar geldi. Burada Başbakan'ın mitingleri söylemleri safların sıklaşmasına parti sadakatinin artırılmasına neden oldu.
CHP'yi nasıl etkiledi Gezi?
CHP'de Gezi olaylarından olumsuz etkilendi demek yanlış olur. Gezi olayları Chp'ye birkaç puan olumlu katkı yaptı.
Tüm bu süreçler kararsızları azalttı. Ak Parti ve Chp oyları bu yüzden arttı.
SEÇİMLERDE EKONOMİ BELİRLEYİCİ OLACAK
Seçimlerde temel belirleyen ne olacak?
Seçimlerde de ekonominin belirleyici olacağını düşünüyorum. Bir de Türkiye'nin siyasal iklimi. Örneğin Suriye ya da çözüm süreci politikalarının etkileri de önemli olacaktır. Koşullar bugünkü gibi olursa Ak Parti pek çok ilde başarılı olacaktır, koşullar değişirse seçmen tercihleri de değişir.
İstanbul'u konuşuyoruz. Neden?
İstanbul bir simge, burayı kaybeden çözülür, kazanan güçlenir. Burada alınan 5-6 puanlık oy Türkiye geneline 1,5- 2 puan katkı sağlıyor.
HDP, Bdp'NİN Pkk İLE BAĞINI KOPARMA GİRİŞİMİDİR
HDP, Kürt siyaseti açısından nasıl bir değişim yaratır?
Birincisi Bdp, HDP aracılığı ile biraz daha Türkiye partisi olma yolunda adım atmaya çalışıyor. Diğer taraftan örgütle bağlarını biraz daha zayıflatmak -ne derece koparabilir bilmiyorum- istiyor ve kamuoyundaki bu yöndeki algıyı kırmak istiyor. Diğer taraftan HDP'nin, Chp'nin rakibi olacak bir sol, sosyal demokrat parti olma hedefi var. Ki bence doğru bir hedef. Özetle bu hem partinin geleceği açısından olumlu, hem de Türkiyesiyaseti açısından sağlıklı bir gelişme.
NOT: AG Araştırma, 2011 genel seçimleri öncesi yaptığı araştırmalarda seçim sonucuna en yakın tahmini yapan anket şirketlerinden biri olmuştu.Üye Profil Bilgileri
League of Legends Diamond 1 Player [Eu West],[Türkiye]

-Sadece kendini acındıran ve yalan konuşan insandan kork.-

Revenge77 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Erdoğan'dan Topbaş'a okul övgüsü SkyGuard Güncel Haberler 0 27 Ekim 2013 01:12
Kadir Topbaş'tan adaylık açıklaması Letters Güncel Haberler 0 17 Ekim 2013 11:37
Yandex.Seferler Gideceğiniz Yere Götürüyor Perfect Bilim ve Teknoloji 0 03 Temmuz 2013 17:43
PS4 yarışa önde mi başladı? Revenge77 Oyun Haberleri 0 18 Haziran 2013 22:20
Kadir Topbaş'tanFlaşGezi açıklaması ALL STAR Güncel Haberler 0 08 Haziran 2013 16:37

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 10:39.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750