Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Genel Sohbet ve Haber Bölümü > Güncel Haber Platformu > Güncel Haberler


Dershaneler kapatılırsa ismi bakın ne olacak!

Güncel Haberler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 10 Temmuz 2013   #1
Dyrus Qalp
Team SoloMid - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 10 Şubat 2013
Bulunduğu yer: Gıbrıs
Mesajlar: 6.666
Konular: 1657
Rep Puanı: 66744
Rep Gücü: 6672
Rep Derecesi : Team SoloMid has a reputation beyond reputeTeam SoloMid has a reputation beyond reputeTeam SoloMid has a reputation beyond reputeTeam SoloMid has a reputation beyond reputeTeam SoloMid has a reputation beyond reputeTeam SoloMid has a reputation beyond reputeTeam SoloMid has a reputation beyond reputeTeam SoloMid has a reputation beyond reputeTeam SoloMid has a reputation beyond reputeTeam SoloMid has a reputation beyond reputeTeam SoloMid has a reputation beyond repute
Aldığı Teşekkürler: 342
Ettiği Teşekkürler: 477
Team SoloMid - AİM üzeri Mesaj gönder
Standart Dershaneler kapatılırsa ismi bakın ne olacak!4 bine yakın dershane ve 1.5 milyon öğrenciyi yakından ilgilendiren yeni düzenleme tekrar gündemde... Hükümet ise yeni düzenlemeyi hayata geçirmek konusunda son derece kararlı gözüküyor. Peki bu yeni düzenlemeye dershaneler nasıl bakıyor?, Hazırlık yapılıyor mu?..

Kenan Biter'in haberi

Eğitim alanında hayata geçirilen reformlar çerçevesinde Başbakan Erdoğan'ın geçtiğimiz aylarda yaptığı ''Dershaneler kapanacak'' çıkışı sonrası ilgili bakanlıklar harekete geçmiş ve yeni düzenlemeyle ilgili ilk adımı atmak üzere çalışmalara başlamıştı. Söz konusu düzenleme gündeme geldiği ilk günlerde toplumun ve dershane sahiplerinin belli bir kesiminden destek görmüş, bazı çevreler tarafından ise tepki ile karşılanmıştı. Belli bir kesim, dershanelere gerek olmadığı görüşünü savunurken diğer bir kesim ise dershanelersiz bu işin asla yürüyemeyeceğini savunmuştu.

Tartışmalar bu çerçevede sürerken, ülkede yaşanan sıcak gelişmeler bu konuyu gündemden düşürmüştü ta ki Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın yaptığı son açıklamaya kadar...

Bakan Nabi Avcı'nın geçtiğimiz günlerde, Seviye Belirleme Sınavı'nın kalkacağı ve dershanelerin kapatılacağına yönelik yaptığı açıklama, uzun bir süredir gündeme gelmeyen hatta bir ara ''rafa kaldırıldı'' yorumlarının yapıldığı yeni düzenlemeyle ilgili tartışmaları tekrardan alevlendirdi.
Avcı açıklamasında; Milli eğitime paralel bir düzeni olmaması amacıyla dershanelerin özel eğitim kurumlarına dönüştürülmesi çalışmalarının devam ettiğini, ilgili yasal alt yapı alternatifleri üzerinde çalışıldığını ve bunların önümüzdeki ders yılından itibaren yürürlüğe girecek şekilde hazırlıklarının tamamlandığını dile getirerek aradan geçen zaman zarfında yeni uygulamayla ilgili gelinen son noktayı özetlerken, uygulamanın ne zaman yasalaşıp hayata geçirileceğine yönelik ise önümüzdeki yasama yılının başında böyle bir düzenleme yapılabileceğini ifade ederek uygulamanın takvimini de bir nevi netleştirmiş oldu.


Hükümetin dershanelerin kapatılması konusundaki kararlı tutumu yapılan son açıklama ile bir kez daha gözler önüne serilirken, bizde Haber7 olarak, ''Dershaneler kapatılabilir mi?'', ''Kapatılması halinde ne gibi sıkıntılar doğurur?'', ''Bu düzenlemeye hazırlar mı?'', '' Yeni uygulamayla eğitimde eşitlik sağlanabilir mi?'' şeklindeki soruların cevaplarını öğrenmek üzere, Türkiye Özel Dershaneler Birliği (TÖDER) Başkan Yardımcısı ve Final Dergisi Dershaneleri Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Taşel ile bu konuyu konuştuk...
MERDİVEN ALTI KURUMLAR ORTAYA ÇIKABİLİR
TÖDER ve Avrupa Dershaneler Birliği olarak hükümete sürekli bilgilendirici raporlar verdiklerini ve bundan sonrada vermeye devam edeceklerini dile getiren Taşel, bu süreçte ülkemiz için ne doğruysa onun yapılması gerektiği kanısında olduklarını, ülke için hayırsız olan bir şeyi ne kendilerinin istediklerini ne de hükümetin isteyebileceğini ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü;
''Dolayısıyla önemli olan Türkiye için doğru adımların atılması, doğru şeylerin yapılmasıdır. Ancak biz dershaneler konusunda ilgili bakanlıkla bir çok rapor paylaştık, kendileri bunları Başbakan Erdoğan ile de paylaştılar. Biz o raporda dershanelerin bir ihtiyaçtan kaynaklandığını ve zaruri olduğunu, dershanelerin kapatılması durumunda bir takım merdiven altı kurumların ortaya çıkacağını o yüzden bu ihtiyaç ortadan kalkmadan bu anlamda hizmet veren kurumların kapatılmasının sakıncalı olacağını ifade ettik. Bunun dışında daha büyük bir tehlike olan not veren kişinin ders veren hale gelmesi durumu var. Yani okul öğretmenlerinin kendi öğrencilerine ders verme gibi bir durumla karşı karşıya kalması söz konusu... Bu da bizim Türkiye açısından asla arzu ettiğimiz bir durum değil''
DERSHANEDE 1 SAAT 4 TL, ÖZELDE İSE EN UCUZ 50 TL!
Önemli bir detayın gözlerden kaçtığını da vurgulayan Taşel, Türkiye'de dershanelerin eğitime ek desteği en ucuz olarak veren kurumlar olduğunu belirterek, ''Bugün 1 saat özel ders en ucuz 50 liraya yapılıyor, bu rakam kişiye göre 200-300 liraya kadar çıkabiliyor. Ama dershanelerin 1 saatlik ders ücreti 3-4 lira, bilemediniz en yüksek 7 lira gibi bir rakama denk geliyor. Dolayısıyla bu arada çok büyük bir uçurum var. Bir öğrenciye özel olarak 600 saat dersi 30 ile 60 bin lira arasında aldırabilirsiniz. Ama Türkiye'de bu ihtiyaç dershaneler aracılığı ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da 700-800 lirayla başlarken, İstanbul, Ankara ve İzmir gibi merkezlerde de ortalama 2000-2500 lirayla giderilebiliyor. Dolayısıyla fakirlerin çocuğu çok zor bir duruma düşer ve iyi okullara geliri az olan kesimlerinin çocuklarının girmesi son derece zor hale gelir. Parası olan bu dersi her şekilde aldırır. Ama ekonomik yönden zayıf olan insanların çocukları, aileleri bu kadar büyük bir bütçe ayıramayacakları için böyle bir imkândan istifade etme şansı ortadan kalkacak.'' dedi.
DERSHANELERLE İLGİLİ YANLIŞ BİR ALGI VAR
''Okulların kalite farkları olmasa dershanelere ihtiyaç olmaz'' şeklinde halk arasında yanlış bir algının olduğunu da ifade eden Taşel, Avrupa'nın ve dünyanın gelişmiş bir çok ülkesinde dershanelerin çok yaygın olduğunu o yüzden okulların kalitesinin ne kadar eşitlenirse eşitlensin aynı olmayacağını belirterek, ''Çünkü öğrencilerin bireysel farkları var. Bazı çocuk bir defada anlıyor, bazısı ise 3 defada anlıyor. Dolayısıyla bir çocuğun anlayabilmesi için daha çok desteğe ihtiyacı olabiliyor. '' dedi.

Taşel, dershanelere olan ihtiyacın dünyanın her yerinde var olduğunu tekrardan altını çizerek yinelerken, o yüzden ''Türkiye'de dershaneler olmayacak ya da sadece Türkiye'de dershaneler var'' şeklindeki bir mantıkla yola çıkmanın son derece yanlış olduğunu söyledi.
1 MİLYON ÖĞRENCİ ÖZEL OKULA GİDEMEZ
Dershanelerin özel eğitim kurumlarına dönüştürülmesi yönündeki çalışmayla ilgili olarak, Dershanelerin tamamının okula dönüştürülmesi halinde yine ek ders alma ihtiyacının devam edeceğini dile getiren Taşel, ''Çünkü bir insanın dershaneden 1-2 yıl içerisinde aldığı takviye gerçekten sınavdaki başarısını arttırıyor. 1 milyonu aşkın dershaneye gelen çocuğun hepsinin özel okula gitmesi düşünülemez. Devlet destek verse dahi bir ailenin 13 yıl boyunca yıllık 10 bin liraya çocuğunu okutması mümkün değildir. Ama 1-2 yıl içerisinde bu takviyeyi aldırabilir. Zaten dereceye giren İlk 1000 öğrenciyi araştırdığımızda da içinde dershane dışında sınavı kazanan 10 öğrenci var. Bu da çok istisnai bir durumdur. Dershanesiz bir çocuk başarılı olamaz gibi bir durum yok. Ama genele yaydığımızda ilk 1000 öğrencinin neredeyse % 99 u dershanelere devam eden öğrencilerdir. O nedenle dershanelere olan ihtiyaç devam edecektir diye düşünüyorum. '' dedi.

OKULLAŞMA SÜRECİNE HIZ VERECEĞİZ AMA...
Dershaneler olarak hayata geçirilmesi planlanan son uygulamaya yönelik tabi ki tedbirler alacaklarını söyleyen Taşell, eğitimci olduklarını ve yapacakları tek işin eğitim olduğunu o yüzden de okullaşma sürecine dershaneler olarak hız vereceklerini ifade ederek, ''Bu konun çok iyi düşünülmesi lazım. Sadece hukuki bir konu değil bu. Bazı şeylere olan ihtiyaç sadece hukuki düzenlemelerle ortadan kaldırılamaz. Bunun için dershaneleri kapatmak yerine dershanelere olan ihtiyaç azalabilir. İlla bir ülkede bütün hastaların devlet hastanelerinden hizmet almasını istemek ne kadar hatalıysa sadece okullardan hizmet alınsın demekte sakıncalıdır. Bir gereklilikse çocuk bunu nerede öğrenirse öğrensin. Eğer dershaneler kaldırılırsa eğitim devlet kontrolünde olmayan mecralara sürüklenecektir. Dershaneliğe olan ihtiyaç ortadan kalkmadıkça böyle bir konuyu halletmekte asla mümkün olmayacaktır.'' dedi.
İHTİYAÇ OLMASA HİÇ BİR KİMSE PARA VERMEZ
Dershaneye gidilme konusunda hiçbir zorlamanın olmadığını aksine ihtiyaç hissetmemesi halinde hiçbir insanın parasını bir kuruma vermeyeceğini dile getiren Taşel, gelecek yıl için dershanelerin kapatılması gibi bir durumun ise söz konusu olmayacağını düşündüğünü söyledi. Taşel, dershanelerin kapatılması durumunda bunun yerini dolduracak kaçak çalışan kurumların türeyeceğine de dikkat çekerek, gelecek yıl için ön eğitimleri ve sınavlara hazırlık süreçlerini de başlattıklarını o yüzden bu dönem içerisinde böyle bir şeyin söylenmesinin de doğru olmadığını söyledi.
''DERSHANE'' GİDER ''EĞİTİM KOÇU '' GELİR
Herhangi bir alanda kurs alma isteğinin hukuki olarak engellemenin mümkün olmağını da ifade eden Taşel, uygulamanın hayata geçmesi halinde ise söz konusu eğitim yerlerinin adının dershane yerine farklı bir isimle adlandırılıp eğitim hayatına devam edeceğini belirterek, zaten şimdiden de ''Eğitim Danışmanlığı'' ve ''Eğitim Koçluğu'' şeklinde farklı isimler altında bir takım kursların açıldığını da dile getirdi.
FİYATLARI DÜŞÜREBİLİR, YANLIŞLARI DÜZELTEBİLİRİZ
Sınav sistemlerinde yapılacak düzenlemelerle dershanelerin 1. derece de ihtiyaç olmaktan çıkarılması konusunda ki duruma son derece sıcak baktıklarını ve dershane olarak okulların sistemini bozacak uygulamalardan vazgeçme ya da buna benzer adımlar atanları uyarma yolunda çalışmalar yaptıklarını söyleyen Taşel, '' Bakanlığımızın dershanelerle ilgili yanlış gördüğü uygulamalar varsa ve bunları bize bildirirlerse dershaneler derneği olarak yanlış tüm uygulamalara son veririz. Eğer ücret politikasıysa devletin bu anlamda getireceği sınırlandırmalara da uyabiliriz. Kontenjandan okutulacak öğrenci sayısını artıracak düzenlemeyse bu oranı da artırabiliriz. Dershanelerin organize edilmesi konusunda ya da sisteme getirdiği bir eksi varsa bunun giderilmesi konusunda dershane dernekleri olarak bakanımıza elimizden gelen yardımı yaparız.'' dedi.

HÜKÜMETE DESTEK VEREMEYE HAZIRIZ

Türkiye'de okula dönüşütürelebilecek nitelikte 100 civarında dershane olduğunu aktaran Taşel, dershanelerin kalite ve standartlarının arttırılmasına yönelik her türlü çalışmayı da yapmaya hazır olduklarını ifade ederek, ''Dershaneye olan ihtiyacı azaltacak olan düzenlemelere zaten itirazımız olamaz. Sınav sistemleriyle ilgili düzenlemeler yapmak dershanelerin elinde değil. Dolayısıyla o tür düzenlemelere müdahale etme şansımızda yok. Fikir sorulursa söyleriz. Hükümetimize bu anlamda destek vermeye hazırız. '' dedi.Üye Profil Bilgileri
Son, that's racist.

Team SoloMid isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
futbolcu ismi verimsnz iyi :D erhankan Serbest Bölüm 1 05 Temmuz 2013 12:50
forumzero ismi Dexter Özel Yarışmalar - Anketler 11 27 Haziran 2013 15:47
MSN’in ismi değişiyor RommeL Bilim ve Teknoloji 0 24 Nisan 2013 14:45
Forumzero kapatılırsa GROZNIE Komik Resimler 8 27 Mart 2013 12:49
Forum ismi EORA ForumZero Sohbet Forumu 0 10 Şubat 2013 20:15

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 14:06.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750