Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Genel Sohbet ve Haber Bölümü > Güncel Haber Platformu > Güncel Haberler


Diyanet'ten İftar Uyarısı!

Güncel Haberler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 04 Temmuz 2013   #1
....
Perfect - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 26 Ağustos 2012
Alter: 26
Mesajlar: 4.953
Konular: 1293
Rep Puanı: 29838
Rep Gücü: 4959
Rep Derecesi : Perfect has a reputation beyond reputePerfect has a reputation beyond reputePerfect has a reputation beyond reputePerfect has a reputation beyond reputePerfect has a reputation beyond reputePerfect has a reputation beyond reputePerfect has a reputation beyond reputePerfect has a reputation beyond reputePerfect has a reputation beyond reputePerfect has a reputation beyond reputePerfect has a reputation beyond repute
Aldığı Teşekkürler: 123
Ettiği Teşekkürler: 182
Standart Diyanet'ten İftar Uyarısı!

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, "Gösterişli iftar programları, sınıf ve itibar esasına dayalı ihtişamlı davetler, ramazanı yanlış bir şekilde bir tür eğlence, karnaval ve festival havasında terennüm eden eğilimlerin mevcut gidişatı ciddi olarak dikkat çekmeye başlamıştır" dedi.

Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı Konferans Salonunda düzenlediği basın toplantısında, ramazanın "Helal Kazanç- Helal Lokma" olarak belirlenen ana temasını tanıttı.

Kur'an-ı Kerim tilaveti ve tema tanıtım filminin ardından konuşmasına "Millet olarak, İslam alemi olarak yeni bir ramazana daha kavuşuyoruz" ifadesiyle başlayan Görmez, "Bizi bu mübarek aylara eriştiren Rabbimize sayısız hamd ü senalar olsun. Şükürler olsun ki bu aylara eriştik. Rabbimiz herbirimizi bu ayın fazlu kereminden, rahmet ve bereketinden feyz alanlardan eylesin" diye konuştu.

Ramazan ayının her yıl Kur'an-ı Kerim'i yeniden getirdiğini, başta İslam beldeleri olmak üzere bütün yeryüzünü mabede dönüştürdüğünü, iradeleri eğiten bir mektep olduğunu belirten Görmez, "Bu mektebin gayesi rahmettir, mağfirettir, arınmaktır, takvadır. İnsana, eğitilmiş ve beşeri arzularının egemenliğinden kurtulmuş hür bir irade kazandırmaktır" vurgusunu yaptı.

"Biz Ramazanı değil ramazan bizi değiştirmeli" diyen Görmez, "İslam dünyasında ramazanla değişmek ile ramazanı değiştirmek arasında gidip gelen yeni bir takdim formu dikkat çekmektedir. Oysa asıl ve doğru olan ramazanla değişmektir. Ramazan bütün imtihan süreçleriyle bize bu imkanı sunar" ifadesini kullandı.

Görmez, ramazanın mana ve ehemmiyetini göz ardı eden bazı kutlama ve şenliklerin de yeni bir değerlendirmeye tabi tutulması gerektiğine işaret ederek, şunları kaydetti:

"Gösterişli iftar programları, sınıf ve itibar esasına dayalı ihtişamlı davetler, ramazanı yanlış bir şekilde bir tür eğlence, karnaval ve festival havasında terennüm eden eğilimlerin mevcut gidişatı ciddi olarak dikkat çekmeye başlamıştır. İnsanlık durumumuzu Yüce Rabbimiz indinde tahkim etmenin yolu, lütuf ve ihsan ayı ramazanın maneviyatına bihakkın teslim olmak, yeniden yapılanmak ve değişmektir.

Müminlerin bu ayda yaşayacakları coşku, ibadetin coşkusudur. İbadetle neşelenen gönüller, müminler arasındaki muhabbeti de pekiştirmelidir. Yoksa ramazanın coşkusu son zamanlarda ortaya konulduğu şekliyle bir eğlence, şatafat ve gösteriye dönüşmemelidir."

İftar sofralarının israf sofralarına dönüşmemesinin önemine dikkati çeken Görmez, son yıllarda özellikle büyükşehirlerde, otellerde ve bazı mekanlarda hazırlanan iftar sofralarının, israfı ve gösterişi barındırdığını belirtti.

İftarda başta aile bireyleri, akraba, eş ve dostların bir araya gelmesinin esas olduğunu kaydeden Görmez, zenginliğin ve fakirliğin Müslümanlar arasında bir statü oluşturmadığını vurguladı.

-İftar çadırları

İftar çadırlarının güzel bir düşüncenin ürünü olarak başlatıldığını dile getiren Görmez, "Son zamanlarda bu gayenin dışına çıkarak bir gösteri aracına dönüştürülmemesine özellikle kamu hizmeti yapanların dikkat etmesi gerekir" dedi.

Ramazanlarda meydana gelen toplumsallaşmanın, doğal seyrinde yaşanması gerektiğini bildiren Görmez, "Özellikle bu toplumsallaşmalar reklama, tanıtıma ve gösteri aracına dönüştürülmemelidir. Bütün sosyal, kamusal ve ticari kuruluşlar her yıl ramazan ayında yaptıkları hayırlı faaliyetlere devam etmelidirler. Ancak bunu yaparken ramazanın sükunetine, huzuruna ve maneviyatına riayet etmelidirler" diye konuştu.

Özel ve ticari kuruluşlara da çağrı yapan Görmez, toplu iftarların çalışanlarla yapılmasının önemine işaret ederek, "Yanında emeğiyle çalışan birinin darlığını gidermeden sırf desinler diye ramazan paketini dağıtan bir kişi İslam'ın infak anlayışını anlamamış demektir. Yoksulluk ve yoksunluğun sadece bir gıda paketiyle giderileceğini düşünmek, İslam'ın yardımlaşma ve dayanışmasını henüz tam kavrayamadığımız anlamına gelir" ifadesini kullandı.

Ramazan ayının, oruç ibadetinin yanında yardımlaşma ve dayanışmayı da içinde barındırdığını söyleyen Görmez, İslam'ın, yardımlaşma ve dayanışmanın rastgele yapılmasını değil ahlaki bir temele dayalı ifa edilmesini esas aldığını kaydetti.

-"Helal Kazanç- Helal Lokma"

Görmez, bu yıl Ramazan ayı temasının "Helal Kazanç- Helal Lokma" olarak belirlendiğini, farkındalığı artırmak için ay boyunca tüm çalışmalarında, vaazlarda ve hutbelerde konuyu gündeme getireceklerini bildirdi.

Günümüz toplumlarını en iyi "tüketim toplumu" ifadesinin anlattığına işaret eden Görmez, tüketimin modern zamanlarda hayatın nihai amacı haline getirildiğini belirtti.

Tüketim çarkında tükenmemenin yolunun, helal kazanç ve helal lokma bilincinin geliştirilmesi olduğuna işaret eden Görmez, "Dileriz bu çağrı, müminlerin hem üretirken hem de tüketirken zihin ve gönül dünyalarında Yüce Yaradan'ın emir ve yasaklarını, O'nun belirlediği ölçüleri göz önünde bulundurmaları için iyi bir ramazan ikramı olur" diye konuştu.

-"İslami konular, İslami ahlak ve yüksek bilgi çerçevesinde ele alınmalı"

Medyanın son yıllarda, dini konuları anlamsız tartışma ve gerilim konusu yapmaktan kaçınmaya dikkat etmesini olumlu karşıladıklarını anlatan Görmez, "Ancak hala bazı istisnaların olduğu da bir gerçektir" dedi.

İslami konuların kamuoyunda konuşulması ve gerektiği ölçüde tartışılması gerektiğini dile getiren Görmez, "Ancak bu konuşmalar reyting kaygısı ve magazin boyutunda olmamalıdır. İslami konular, İslami ahlak, yüksek bilgi ve hikmet çerçevesinde ele alınmalıdır. Dini içerikli programlarda asıl olan İslam'ın kuşatıcı ve doğru anlatılmasıdır" ifadesini kullandı.

-İmsak vakitleri

Ramazanın manevi ikliminde, müminlerin, ibadet hayatıyla ilgili gereksiz tartışmalarla meşgul edilmesini doğru bulmadığını belirten Görmez, özellikle "Ancak ne yazık ki özellikle imsak ve yatsı vakitleri ile ilgili olarak artık her yıl karşılaşmaya alıştığımız bir takım tartışmalar, televizyon ekranlarında yine boy göstermeye başlamıştır" dedi.

İmsak ve yatsı vakitlerinin bilimsel gözlem yöntemleriyle belirlenmesi için Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi ile ortak bir gözlem projesi yürüttüklerini ifade eden Görmez, çalışmaların Ankara, Bolu ve Mersin'de yürütüldüğünü söyledi.

Gözlemler sonucunda ulaşılan verilerin, Başkanlığın takvimindeki imsak vaktiyle örtüştüğünün görüldüğünü kaydeden Görmez, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Araştırmanın çıplak gözle yapılan rasatlar kısmında, Diyanet İşleri Başkanlığı görevlilerinden müteşekkil denek gözlemciler tarafından 28 yatsı, 22 imsak gözlemi olmak üzere toplan 50 görsel gözlem yapılmıştır. Ancak ışık etkisi ve ufuk kirliliği gibi tesirler göz önünde bulundurularak, sağlıklı sonuçlara ulaşılması amacıyla çıplak gözle yapılan gözlemlere bir süre daha ve fakat mümkün mertebe ışık etkisinden olabildiğince uzak daha değişik yerlerde devam edilmesi kararına varılmıştır. Tüm gözlem sonuçları elde edildikten sonra bütün bilgiler kamuoyuyla paylaşılacaktır."

Görmez, İslam aleminin ramazanını tebrik ettiğini belirterek, "Ramazan-ı şerifin, yanı başımızda Suriye'de akan kardeş kanının bir an evvel durmasına, dünyanın muhtelif yerlerinde yaşayan din kardeşlerimize reva görülen insanlık dışı muamelelerin sona ermesine ve yine dünyanın muhtelif yerlerinde saldırılara ve zulümlere maruz bırakılan Müslümanların felahına vesile olmasını Cenab-ı Hakk'tan niyaz ediyorum" diyerek sözlerini tamamladı.Üye Profil Bilgileri
Perfect isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Şimdi de Diyanet'i hacklediler! LooTos Bilim ve Teknoloji 0 03 Temmuz 2013 09:44
Diyanet, Suriye için 13 milyon lira topladı onurkayaatas Güncel Haberler 0 22 Ocak 2013 14:40
Batman İçin İftar Vakti ATAK T-129 Komik Yazılar & Fıkralar 0 03 Ocak 2013 10:40
21 Aralık ve Diyanet Takvimi DontForgetMe Komik Yazılar & Fıkralar 0 25 Aralık 2012 16:13
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez SansarSalvo Güncel Haberler 0 25 Aralık 2012 02:59

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 04:55.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750