Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Genel Sohbet ve Haber Bölümü > Güncel Haber Platformu > Güncel Haberler


Piyasaların gözü Mısır'da

Güncel Haberler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 03 Temmuz 2013   #1
....
Perfect - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 26 Ağustos 2012
Alter: 26
Mesajlar: 4.953
Konular: 1293
Rep Puanı: 29838
Rep Gücü: 4959
Rep Derecesi : Perfect has a reputation beyond reputePerfect has a reputation beyond reputePerfect has a reputation beyond reputePerfect has a reputation beyond reputePerfect has a reputation beyond reputePerfect has a reputation beyond reputePerfect has a reputation beyond reputePerfect has a reputation beyond reputePerfect has a reputation beyond reputePerfect has a reputation beyond reputePerfect has a reputation beyond repute
Aldığı Teşekkürler: 123
Ettiği Teşekkürler: 182
Standart Piyasaların gözü Mısır'da

Mısır'da gösteriler 4. gününe girerken, ülkedeki siyasi belirsizlik sadece iç değil, dünya piyasalarını da etkiler duruma geldi. Petrol fiyatları yükselirken, ülkedeki belirsizlik nedeniyle petrol fiyatlarında düzenli artış olasılığı piyasaların gözünü buraya çevirdi. Bu dakikalarda ABD ham petrolünün varili 10 ayın ardından 100,98 dolara yükselirken, brent petrolun varil fiyatı ise 104,58 doları gördü.

Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu (USAK) Bilim Kurulu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Kamer Kasım, Mısır'ın krizi uzun süre aşamaması durumunda, petrol fiyatlarında düzenli artış yaşanabileceği uyarısında bulundu.

"Bu da özellikle Türkiye gibi petrole oldukça bağımlı ülkelerin ekonomisini, dış ödemeler dengesi açığını çok ciddi derecede yükseltir. Bu durum Türkiye'de dış açığın artması anlamına gelir. Eğer kriz uzun süreli olursa, dünya petrol fiyatları da yükselir" diyen Kasım, ülkedeki krizin uzun süreli olması halinde bunun petrol fiyatlarını doğal olarak etkileyeceğini, özellikle Türkiye gibi petrole bağımlı ülkelerin bu durumda dış açığının artacağını, dünya petrol fiyatlarının da artış yönünde etkileneceğini anlattı.

Mısır'ın kendine özgü bir süreç yaşıdığını, uzun süren Hüsnü Mübarek döneminin ardından demokrasi denemesi yapıldığını ancak seçilen Muhammed Mursi'nin, kendisine oy vermeyen kitlenin beklentilerini pek iyi karşılayamadığı değerlendirmesini yapan Kasım, şöyle devam etti:

"Bu durum Mısır'ı bir bölünmeye götürüyor. Ortadoğu'da ABD başta olmak üzere diğer büyük ülkeler istikrarın sağlanması için Mısır'a yardım yapıyor. Bu da Mısır'ın ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Şu anda en önemli beklenti, Mısır'ın bir daha ciddi bir iç karışıklık içine sürüklenmemesi yönünde... Eğer bir daha böyle bir şey olursa tabiiki bu bütün Ortadoğu'yu etkiler. Ortadoğu'nun etkilenmesi dünya piyasalarını da etkiler."


GELECEK BİR KAÇ SAAT ÖNEMLİ

Bunun için gelecek birkaç saatin çok kritik olduğuna dikkati çeken Kasım, ordunun çözüm için verdiği ültimatom süresinin dolmasına saatler kaldığını, aslında muhaliflerin de şu aşamada ordunun müdahale etmesini istemediğini, ordu müdahale etmeden Mursi'nin bir formül bulması gerektiğini vurguladı.

Dün akşam itibariyle çekilme kararına yanaşmadığı görülen Mursi'yi, şu anda ABD başta olmak üzere diğer ülkelerin devreye girerek ikna etmeye çalıştığını, ülkenin daha da istikrarsız bir duruma sürüklenmesinin Ortadoğu'yu etkileyeceği için petrol fiyatlarının otomatik olarak yükseleceğini bilgisini veren Kasım, devamla şunları kaydetti:

"Eğer Mısır bu krizi uzun süre aşamazsa, petrol fiyatlarında düzenli bir artış meydana gelir. Bu da özellikle Türkiye gibi petrole oldukça bağımlı ülkelerin ekonomisini, dış ödemeler dengesi açığını çok ciddi derecede yükseltir. Bu durum Türkiye'de dış açığın artması anlamına gelir. Eğer kriz uzun süreli olursa, dünya petrol fiyatları da yükselir. Azar azar artışlar toplamda çok ciddi enerji fiyatlarını doğurur. Şu anda Avrupa'da ekonomik açıdan çok ciddi bir durgunluk var. Bu durumun devam etmesi Avrupa'nın içinde bulunduğu krizin de daha uzun süreli olmasına neden olur çünkü sonuç itibariyle Avrupa'daki enerji fiyatları da yükselir."


TÜRK YATIRIMCILAR TEDİRGİN DEĞİL

Bölgede ölçekli yatırımları olan ve yeni projeleri takip eden Türk iş adamlarının ise gelişmelerden endişe etmediği ve Türk işadamlarında iki ülke arasında diş ticaret hacminin artış ivmesinin devam edeceği beklentisinin hakim olduğu belirtildi.

DEİK Türk-Mısır İş Konseyi Başkanı Zuhal Mansfield, Mısır'a yapılacak yeni yatırımların ertelenmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını, Mısır'ın daha Arap Baharı'nı yaşadığı dönemde, Türkiye'yle ticaretinin yüzde 30 arttığını dile getirdi.

Henüz hayata geçmeyen, Suudi Arabistan'ın 10 milyar dolarlık bir yardımı olacağına dair söylentiler olduğunu, bu yardımın tek sefer değil, paketler halinde olabileceğini aktaran Mansfield, şöyle devam etti:

"Bizim kendi ticaretimizde herşey yolunda gidiyor. Ticareti durdurmazsanız. Ticareti başlatmak zordur ancak ticaret başladıktan sonra yavaşlar ama durmaz. Önümüzdeki günlerde Mısır'da yapılacak projeler var. Süveyş Kanalı Projesi yaklaşık 100 milyar dolarlık bir proje... Süveyş Kanalı bağımsız olduğu ve Süveyş Kanalı tarafından yönetildiği için zaten bütçesi belli. O projelerin bir sorunu yok. Bir de Mısır'ın kendi içinde yapılanmaları olacak, karayolu, köprüler, alt geçitler yapılacak. Zannediyorum bunları yaparken Süveyş'teki projelerden bir takım finansal destekler alacaklar.

Yeni yatırımların ertelenmesi gibi bir durum söz konusu değil. Biz bu ertelemeyi Arap Baharı'nda çok kısa bir dönem için yaptık. Zaten hemen sonra ilişkilerimiz eskisinden çok daha iyi oldu. Benim geçen sene için ticaret hedefim 5 milyar dolardı ki daha Arap Baharı başlamamıştı. 2012'yi biz 5,2 milyar dolarla kapattık. Mısır ile Türkiye arasındaki gerçek şey ilişkilerimizdir ve bu ilişkiler gelişerek devam edecektir. Çünkü birbirimizi tamamlayan noktalarımız var, ticari açıdan birbirimizin vazgeçilmezi olduk. Ne Türk yatırımcılarda, ne de görüştüğüm o bölgeye yatırım yapan diğer firmalarda, Mısır'a ait bir negatif durum var. Gerçekle ticareti çok iyi bir şekilde ayırtedebiliyorlar, bu konuda da hakikaten takdire şayan bir kültürleri var."

Şu anda Mısır gümrüğünde bir problem olmadığı ancak içerideki karışıklıktan dolayı limana gelen malların yurt içine dağıtılamadığı bilgisini veren Mansfield, gelecek günlerde istikrar tekrar sağlanmazsa limanda bekleyen malların problem yaratmaya başlayabileceğini ama endişe etmek için henüz erken olduğunu söyledi.


MALİ DURUM UYARISI

Londra Merkezli finans kuruluşu Capital Economics'in ekonomistlerinden Jason Tuvey ise ülkenin durumuyla ilgili daha karamsar bir tablo çizdi.

Olayların hangi yönde devam edeceğinin tahmin edilemeyeceğini, asıl önemli noktanın Mısır ekonomisinin gerçekleşen devrimden bu yana en büyük çaptaki gösterilerle daha da kırılgan hale gelmesi olduğu tespitini yapan Tuvey, ülkedeki durumun devam etmesi halinde mali durumun kontrolden çıkabileceği uyarısında bulundu.

"Daha da fazlası, yabancı yatırımcının ülkeden çıkışıyla Mısır Lirası'nın (Mısır poundu) daha fazla baskı altına girmesi, Merkez Bankası'nın dövizin hararetini almak için faiz oranlarını yükseltmeye zorlayabilir" diyen Tuvey, siyasi istikrar sağlanana ve yöneticiler IMF ile finansal dayanak sağlayacak, reform için çapa görevi görecek bir anlaşma imzalayana kadar, yabancı yatırımcıların Mısır'a gelmesinden şüphe duyduğunu belirtti.

Tuvey, sürmekte olan ayaklanmalar sebebiyle böyle bir anlaşmanın çok uzak göründüğünü de ifade etti.


SON SAATLER

Mısır Savunma Bakanı General Abdulfettah es-Sisi, ülkenin çeşitli kentlerinde gösterilerin devam etmesi üzerine dün halkın taleplerine kulak verilmesi çağrısında bulunarak, taraflara uzlaşma sağlamaları için 48 saat süre tanımış, siyasi çözüm bulunamadığı takdirde ordunun gelecek döneme ilişkin bir yol haritası sunacağını bildirmişti.

Mursi, devlet televizyonunda Mısır halkına hitaben dün gece yaptığı konuşmada, eski rejim kalıntılarının, düzenin bozulması ve meşruiyet zemininin yitirilmesi için gençlerin haklı öfkesini kendi emellerine alet ettiğini belirterek, "Meşruiyeti korumak için gerekirse canımı veririm" demişti.

Mısır ordusunun taraflara verdiği süre bugün akşam saatlerinde sona erecek.

Başbakan Hişam Kandil hükümetinden bazı bakanlar istifa ederken, olayların başladığı pazar gününden bugüne yaşanan çatışmalarda can kaybı ve çok sayıda yaralı olduğu kaydedildi.Üye Profil Bilgileri
Perfect isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Dünyanın gözü Fener'de Perfect Fenerbahçe 6 13 Mart 2018 23:20
Şeytani Ejder Gözü Kheron Cengiz Han 2 0 29 Haziran 2013 19:17
malt aşkın gözü ramorecai Diğer Videolar 0 02 Haziran 2013 16:50
Çin’in gözü bu kez Mars’ta RommeL Uzay ve Astronomi Bilimi 0 12 Mayıs 2013 10:56
Trabzonspor'un Gözü Transferde TreecKo Spor Dünyası 0 04 Mayıs 2013 20:31

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 15:31.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750