Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Genel Sohbet ve Haber Bölümü > Güncel Haber Platformu > Güncel Haberler


'Gezi'den CHP'ye Kötü Haber

Güncel Haberler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 01 Temmuz 2013   #1
....
Perfect - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 26 Ağustos 2012
Alter: 26
Mesajlar: 4.953
Konular: 1293
Rep Puanı: 29838
Rep Gücü: 4959
Rep Derecesi : Perfect has a reputation beyond reputePerfect has a reputation beyond reputePerfect has a reputation beyond reputePerfect has a reputation beyond reputePerfect has a reputation beyond reputePerfect has a reputation beyond reputePerfect has a reputation beyond reputePerfect has a reputation beyond reputePerfect has a reputation beyond reputePerfect has a reputation beyond reputePerfect has a reputation beyond repute
Aldığı Teşekkürler: 123
Ettiği Teşekkürler: 182
Standart 'Gezi'den CHP'ye Kötü Haber

Prof. Dr. İrfan Gündüz ile Üsküdar'da Recep'in Yeri olarak bilinen Seyr ü Sefa Cafe’de "Gezi olaylarının perde arkası"nı konuştuk. İç ve dış faktörleri irdeledik. İşte bir AK Partili gözüyle gezi olayları:

MAŞA VE PİYONLAR İÇİMİZDEN

-Gezi Parkı protestoları niçin başladı? Olaylar nereye gidiyor?

İrfan Gündüz: Gezi’nin Gez, göz ve arpacığından bakmadan önce terör kavramını tanımak ve teröristi tanımlamak lazım. Günümüzde teknoloji geliştiği ve ülkeler teknolojik silhlarla savaştığı için artık düzenli ordularla savaş demode oldu. Bugünkü savaşların galibi ve mağlubu yoktur. Adam oradan düğmeye basıyor, senin kalbini vuruyor. Sen düğmeye basıyorsun, o ülkenin kalbini vuruyorsun. Yenen ve yenilen ülkelerin ekonomisi allak –bullak oluyor. Hele bu ülkeler bir de demokrasi ile yönetiliyorsa, bunun peşinden hemen yönetim değişikliği geliveriyor. Uluslar arası politikada Yöneticiler “Maşa varken elle ateş tutulmaz,” diyerek terör örgütlerini taşeron olarak kullanıyor ve o ülkeleri içten vurma yolunu tercih ediyorlar. Bu yüzden terör bugün uluslar arası politikanın en önemli argümanı haline gelmiştir. Birbirine dost görünen ülkeler, aralarında bir sürü stratejik, ekonomik, siyasi anlaşmalar imzalasalar, yöneticileri yüz yüze geldikleri vakit, birbirlerine sarılsalar, kucaklaşsalar bile, sırtınızı döndüğünüzde “kuyunuzu kazmaya” ve terör örgütlerinin sırtını sıvazlamaya başlıyorlar. Gizli servisleri aracılığı ile terör örgütleri ile anlaşarak istedikleri olayları bu taşeron örgütlere sipariş ediyor, siyasi, ekonomik ve sosyal istkrarınızı yok etmeye çalışıyorlar. Genellikle bunu yaparken toplumsal zaaflarınızı kullanıyor ve sizi içten çökertmeye çalışıyorlar. Bugün terör örgütlerinin konumu budur. Terör örgütleri uluslar arası iş yapan müteahhitler gibi, terör olaylarını ihale ile alır ve o ülkeyi mahvedecek, zor durumda bırakacak olayları meydana getirirler. Dolmabahçe Camisine ayakları ile giren ve orada her türlü rezaleti sergileyenler aslında toplumun secde hassasiyetini dikkate alarak bir kardeş kavgasına zemin hazırlamak isteyenlerdir, Biz terörden en çok çeken ve en çok mağdur olan ülke olarak uluslararası toplantılarda hep terörün önce tanımını yapalım sonra da terörle uluslar arası bir mücadelede ortak bir zeminde buluşalım, teröre karşı müşterek bir tavır alalım dediğimizde buna terörü en çok kullanan ülkeler karşı çıkmıştır. Hala da çıkıyorlar. Bugün terörün tanımı konusunda anlaşamadığımız gibi Terörle ortak mücadele konusunda da anlaşamıyoruz. Bu ülkeler, terörü bitirmeye asla yanaşmıyorlar. Ağacı kesen baltanın sapı nasıl ağaçtan elde ediliyorsa onlar da maşa ve piyonlarını içimizden buluyorlar.

TERÖRÜN BİTMESİNİ İSTEMEYEN ÜLKELER

-Terörün bitmesini istemeyen ülkeleri isimleri ile sayabilir misiniz?

İrfan Gündüz: Bunlar isimleri bilinmeyen ülkeler değil. Başta Amerika olmak üzere, Rusya, İngiltere, Fransa, Almanya, Belçika,İsveç, İran gibi pekçok ülke var bu işin içinde. Kısaca bu ülkelerle terörün tanımı ve terörle ortak mücadele konusunda asla anlaşamazsınız. Terörü destekleyen ülkeler, emellerini nasıl gerçekleştiriyorlar? Biraz önce söylediğim gibi, bu ülkelerin ajanları ve gizli servisleri, hedef aldıkları ülkelerde taşeron örgütlerin liderlerine olayları ihale ediyorlar. Onlar da bir bahanesini bulup olay çıkarıyorlar. Terör örgütlerini kendi emelleri doğrultusunda kullanarak arzuladıkları neticeyi almaya çalışıyorlar.

-Buna müşahhas bir örnek verebilir misiniz?

İrfan Gündüz: Mesela Bergama’da dünyanın en kaliteli altın madeni var. Asteriks denilen bir adam, etrafına topladığı insanlarla sokaklarda pijamalı eylemler sergiler, bir bakarsınız Ankara’da meclisin önünde, bir bakarsınız İstanbul’da Taksim veya Cağaloğlu’nda eylemler yaptırırdı.. Sonradan anlaşıldı ki bu eylemleri yöneten Asteriks denilen adam, Alman vakıflarından beslenerek bu eylemleri organize ediyor. Diyeceksiniz ki: "Neden Alman vakıfları bu olayı destekliyor?" Çünkü Türkiye her yıl Almanya’dan 30 ton altın ithal ediyor. Bergama’daki yerli altının çıkarılmasıyla Almanya’nın Türkiye’de kaybedeceği yıllık Ekonomik kaybını önlemek ve pazarını korumak, belki de Türkiye’nin kendilerine bağımlılığını sürdürmek için. “Gezi protestoları” adıyla yağma, talan ve yakıp yıkmaya kadar varan eylemleri yaptıranlar büyüyen Türkiye’den rahatsız olanlar, kaybettikleri pazarlarda yerlerini alan Türkiye’den korkanlardır,.

SAVAŞIN İKİNCİ CEPHESİ EKONOMİ VE PAZAR KAVGASI

-Bu savaşın ikinci cephesi nedir?

İrfan Gündüz: İkinci cephesi ekonomi ve pazar kavgasıdır. Aslında terörle varılmak istenilen netice karşı ülkenin ekonomisini çökerterek yerine kendisinin geçmesi. Dünyada en ürkek şey para ve ekonomidir. Para, güvercin gibidir. Gittiği yerde güven, kar ve istikrar arar. Her türlü terör toplumsal huzuru bozar ve siyasi ve ekonomik istikrarı zedeler. Para o ülkeyi derhal terk eder. Yeni para gelmez, gelmiş olan da kaçar.

TÜRKİYE IMF BORCUNDAN VE BOYUNDURUĞUNDAN KURTULDU

-Türkiye'nin bugünkü konumuna ve Gezi Parkı'na dönecek olursak neler söylersiniz?

İrfan Gündüz: Gezi gösterilerinde bir ağacın arkasına saklanarak ülkenin itibarına ve istikrarına kastedilmiştir. Bir ağacı bahane ederek ülkeye milyarlarca dolarlık zarar verenler, aslında ülkenin itibarını yok etmek isteyenlerdir. Burada ağaç bahanesi ile çevre hassasiyetinin arkasına saklananlar “Yahudi dükkanında asılı besmele” gibi gerçek yüzlerini gizleyenlerdir. Topluma sevimli gelecek figürleri kullanarak menfi emellerini gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Yıllarca "IMF'ye hayır" diyenler, Gezi gösterilerinde sokaklarda dolaşanlar, tencere -tava çalarak toplumu rahatsız edenler, dün IMF'ye "Defol " diye bağıranlardı. Türkiye Mayıs ayı içinde son taksidini de ödeyerek IMF borcundan ve boyunduruğundan kurtuldu. Ne istiyordunuz siz? “Borç verenlerin buyruk vermesinin” devam etmesini, Ankara’da oturan bir IMF şefinin senin seçtiğin hükümete talimat vermesini mi arzu ediyordunuz? İşte ekonomik yönden bağımsız bir Türkiye. Ama bunların bağımsızlık anlayışları da karışık. Bu eylemler, esasında dış mihrakların, içteki maşaları vasıtasıyla Türkiye'nin bu yükseliş trendini durdurmak veya Türkiye'nin fiyakasını bozmak için yapılmış eylemlerdir. Bunu böyle tespit etmek lazım. YERLİ OTOMOBİL YAPACAK "BABAYİĞİT" ÇIKAMAZ, ÇÜNKÜ MARKA OLMANIZ LAZIM

-Sanayicilere seslenen Başbakan: "Yerli otomobil yapacak Babayiğit arıyoruz. Otomobilin ismini de Babayiğit koyacağız" dedi. Türkiye'nin kaymağını yiyen ve gelirlerinin yüzde 85'i üretim dışı olan bu kesim, "Yerli otomobil üretimi cinayet olur" dediler. Sizce ülkemizden niçin "Babayiğit" çıkmıyor?

İrfan Gündüz: Çıkamaz çünkü önce marka olmanız, otomobil pazarında diğer markaları sollayacak bir rekabat üstünlüğüne açık ara sahip olmanız lazım. Türkiye'nin ürettiği otomobil kadar tüketici pazar bulması lazım. Bu da ancak Türkiye’ye has bir teknolojik üstünlük ve özellikli bir üretmle olur. Türkiye'de otomobil üretiminin alt yapısı hazır. Bugün Mercedes, Wolkswagen, Audi ve BMV'nin yüzde 70 parçası A sınıfı tedarikçi sıfatıyla imalatı yüksek teknolojiyle bizde yapılıyor. High teknoloji parça üreten fabrikalar var. Türkiye'de motorun yüzde 76'sının parçalarını high teknolojiyle üreten fabrikalar var. Onu yapmak mesele değil, yaptığınız zaman müşteri bulmak, dünya kamuoyuna sunabilmek ve Pazar bulmak marifet.

-Marka ya da patent almak zor mu?

İrfan Gündüz: Marka ve patent almak sorun değil. Zor olan dünya kamuoyundaki bütün insanlara sempatik gelecek, onlara cazibeli ve albenisi olan ekonomik bir uluslararası marka ortaya çıkarmak lazım. Mesela Türkiye'de Mercedes Benz’in kamyon, TIR ve otobüslere hidrolik sistem üreten fabrikası bir Türk firması tarafından satın alındı. Nasıl aldılar? Yılda 300 bin üretileni satın almak şartıyla aldılar. Pazarınızı bularak üretim yapıyorsunuz. Bugün siz pazarı garantileyin, otomobil yapmak hiç mesele değil. Aslında her yatırım ciddi bir Pazar analizi yapıldıktan sonra ancak hayata geçirilebilir,

2023'TE SAVAŞ UÇAĞIMIZ GÖKLERDE UÇACAK

-Türkiye ne yapıyor?

İrfan Gündüz: Türkiye çok şey yaptı. Burada esas olan Türkiye'nin nereden nereye geldiğini görmek lazım diye söylüyorum. 2002'de bizim fert başına düşen milli gelirimiz 2000 dolardı. Bugün 13 bin dolar Türkiye'nin milli geliri. Bugünkü hükümetin 2023 hedefi var. Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılı hedefi. Bu yıl dönümünde Atatürk'ün hedef olarak millete gösterdiği muasır medeniyeti yakalamak, hatta aşmak. Bu hedef hükümetin birinci vizyonudur. Allah nasip ederse bizim 2023'te F 35 ve F X savaş uçağımız ve sivil yolcu uçağımız göklerimizde uçacak. Altay tankımız yapıldı. Atmaca helikopterimiz yapıldı. Yerli otomobil de yapılır. O zamana kadar biz markamızı da çıkarırız. Türkiye'nin en büyük sıkıntısı enerji. Ülkemiz ekonomide İthal enerjiye dayalı ve dışa bağımlı bir ülke.

TÜRKİYE'NİN KONUMU VE SURİYE OLAYLARININ PERDE ARKASI

-Bütün dünyanın sıkıntısı enerji değil mi?

İrfan Gündüz: Tam da sorduğunuz gibi, bütün krizlerin, savaşların ve darbelerin asıl sebebi enerji kavgası. Türkiye'nin enerji konusunda çok önemli bir stratejik ve coğrafi bir konumu var. Bugün Türkiye'nin petrolü ve doğalgazı yok ama müthiş bir enerji politikası var. Dünyanın tam ortasındayız. Bunu her konuda çok iyi kullanarak yürüyoruz. Bugün Rusya'nın doğalgazı ve petrolü "Mavi Akım" la Samsun'a geliyor, Samsun'dan boru hattıyla Ceyhan'a bağlanıyor, Ceyhan'dan dünyaya pazarlanıyor. Kazakistan, Türkmenistan ve Azerbaycan doğalgaz ve petrolü Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattıyla Ceyhan'a geliyor, Ceyhan'dan dünyaya pazarlanıyor. İran'ın doğal gazı ve petrolü, NABUCCO Boru hattı projesiyle Ceyhan'a gelecek, Ceyhan'dan dünyaya pazarlanacak. Suudi Arabistan, Katar ve Kuveyt'le yaptığımız 2014’te bitmesi planlanan transit petrol ve doğalgaz boru hattı projesi var. Bakınız Suriye olaylarının niçin çıkarıldığını bilmek açısından bunları görmekte yarar var. Öbür taraftan Abdülhamit Han'ın yaptırdığı "Hicaz Demir Yolu” Hattı, hızlı tren projesi şeklinde yapılacaktı. Bütün ülkelerle gerekli anlaşmalar yapıldı.

TÜRKİYE'YE STRATEJİK ÖNEM KAZANDIRAN PROJELER

-Suriye olaylarından sonra Hicaz Demiryolu Hattı Projesi akamete mi uğradı?

İrfan Gündüz: Akamete uğramadı ama, Suriye olaylarından sonra proje durakladı askıya alındı. Şimdilik durdu ama günü gelir tamamlanır. Irak’ın ve Kuzey Irak'ın doğalgazı ve petrolü Yumurtalık'tan dünyaya pazarlanıyor. Eğer Suudi Arabistan, Katar ve Kuveyt'in doğalgaz ve petrolü de boru hattıyla Ceyhan'a gelseydi ne olurdu biliyor musunuz? Bugün Türkiye doğalgazı ve petrolü olmayan ama dünyada iki tane doğalgaz ve petrol okyanusu var. Birisi Basra Körfezi; Buradaki tüm petrol ve doğalgaz, boru hatlarıyla Ceyhan'a gelecek ve oradan dünyaya pazarlanacak. Diğeri ise Hazar havzası. Rusya, Kazakistan, Türkmenistan, Azerbaycan, İran. Bunların da doğalgaz ve petrolü boru hatlaryla Ceyhan' a gelecek, Ceyhan'dan dünyaya pazarlanacak.

-Biz bundan para mı kazanacağız?

İrfan Gündüz: Ne para kazanması? Türkiye müthiş bir stratejik güç kazanacak. Bu ne demek? Avrupa'nın ekonomik ve siyasi istikrarı, Türkiye'nin eline geçiyor. Müthiş bir stratejik güç. Merkezi Dağıtım Vanası senin elinde oluyor. Bu gücün Türkiye'nin eline geçmemesi için Suriye olayları çıkartıldı.

-Reyhanlı'daki patlamaların da bununla bağlantısı var mı?

İrfan Gündüz: Elbette var. Türkiye’nin Orta Doğu’ya dönük ihracat kapılarının kapatılması, Transit Petrol ve Doğalgaz boru Hattı Projesi’nin engellenmesi, hızlı demiryolu hattı yapımının durdurulması ve Suriye’de mezhep çatışmasına dönüşen kargaşanın Türkiye’ye sıçratılması ve Türkiye’nin bu batağa çekilmesi için çıkartıldı. Daha da önemlisi Dünyada başlayan 2005 küresel ekonomik krizi ile bizim Amerika ve Avrupa’da kaybettiğimiz pazar 55 milyar dolardır. Esasında 2005 krizinin 2001 krizi gibi Türkiye'de daha büyük bir ekonomik anafora sebep olması lazımdı. Ama olmadı. Başbakanımız: "Bu kriz, Türkiye'ye teğet geçecek" dediği zaman herkes kıs kıs güldü. Bugün Türkiye bu açığı kapattığı gibi ihracatını daha da artırmaya başladı.

2005 KRİZİNDE KAYBETTİĞİMİZ 55 MİLYAR DOLARLIK PAZARI NEREDEN BULDUK?

-Türkiye Avrupa ve Amerika'da kaybettiği 55 milyar dolarlık pazarı nereden buldu?

İrfan Gündüz: Afrika'dan bulduk ve açığı kapattık. Ortadoğu'dan bulduk ve kapattık. Mesela dünya ihracat standardında her ülke ihracatının yüzde 55-60'ını kapı komşusu ülkelere yapar. Niçin böyledir? Çünkü komşu ülkedeki pazara siz ihraç edeceğiniz ürünü bavulla götürürsünüz. Katırla götürürsünüz. Traktörle götürürsünüz. Kamyonla, TIR'la götürürsünüz. Komşu ülkelerde hiçbir ülke bu pazarda bizimle fiyatta rekabet edemez. Bizim 8 komşumuzun yıllık ithalatı 200 milyar dolar. Bu 200 milyar dolardan aldığımız pay sadece 2,5 milyar dolardı. Mesela İran ile 2002'den önce bizim yıllık ticaret hacmimiz 800 milyon dolardı. Bugün aynı ülke ile ticaret hacmimiz 20 milyar doları geçti.

SADECE MÜSLÜMAN KOMŞULARIMIZLA MI TİCARETİMİZ ARTTI?

-Kimden aldık biz bu pazarı?

İrfan Gündüz: Kimden olacak, Avrupalılardan aldık.

-Sadece Müslüman komşu ülkelerle mi ticaret hacmimiz arttı?

İrfan Gündüz: Tabii ki değil. Mesela Gürcistan, Yunanistan ve Bulgaristan ile de ticaret hacmimiz arttı. Hatta Yunanistan ile bizim aramızda it dalaşından başka hiçbir şey olmazdı. Şu anda Yunanistan ile 6-7 milyar dolara yakın bir ticaretimiz var. Suriye, Ürdün, Irak'a iğne satamazdık. Şu anda iç savaş olmasına rağmen, bizim Suriye'ye yıllık ihracatımız 15 milyar doların üzerindedir. Irak'a ihracatımız 15-20 milyar doların üstündedir. Yani biz o 55 milyar dolarlık kaybolan ihracat pazarımızı buralardan yakaladık. Bunun alt yapısını hükümetimiz çok iyi kurdu. Sayın Başbakanımız gerek şahsına gerekse Türkiye’ye halklar nezdinde kazandırdığı itibar ve sevgi ile yeni pazarların alt yapısını hazırladı. Çok önemli adımlar attılar. Afrika'da 17 tane büyükelçilik açtık. Belki bu senenin sonunda Afrika'da büyükelçiliğimiz olmayan ülke kalmayacak. Türk Hava Yolları şu anda Afrika'da 37 noktaya direkt uçuş başlattı. Bundan 8 sene önce Uganda'ya 17 saatte gitmiştim. Geçenlerde aynı Uganda'ya 4,5 saatte gittim. Ve Uganda'da çarşılar aynı Mahmutpaşa gibi olmuş. Şekerlemesinden, çikolatasından tutun, ev tekstiline, elbise, ayakkabı, çocuk giyimi, kadın giyimi, erkek giyimi, beyaz eşya, mobilya, inşaat malzemeleri, hepsi olmuş Türk Malı. Ekonomide ve ihracatta Gidemediğin yer senin değildir. Ulaşım oldukça önemlidir.

TÜRKİYE, DÜNYADA YÜKSELEN YILDIZ HALİNE GELDİ

Bugünlerde Türkiye dış pazarını genişletip, ihracatını arttırırken Avrupa'da hala büyük bir ekonomik kriz yaşanıyor. Bakın biz bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 3 büyümüşüz. Bir tek yüzde 1 mi 2 mi büyüyen bir Almanya var. Avrupa ülkelerinin hepsi düşüşte. Yunanistan iflas etmiş , İspanya sallanıyor. İtalya sallanıyor. Polonya iflas etmiş. Macaristan iflas etmiş. Güney Kıbrıs iflas etmiş. Şimdi bunlar ne yapacaklar? Onlar bu çöken pazarlarını, nereden kapatacaklar? Afrika'dan kapatacaklar. Ortadoğu'dan kapatacaklar veya diğer dünya ülkelerinden kapatacaklar. Afrika ve Ortadoğu'da bu pazarı kim yakalamış? Türkiye. Onların bu pazarda rakipleri kim? Türkiye. Dolayısıyla Gezi Parkı olaylarını bahane ederek yapılan kalkışmanın ikinci sebebi Türkiye'nin ekonomik olarak dünyada yükselen bir yıldız konumuna gelmesi ve ihracatını artırarak Batılılarla rakip olmasıdır. Öbür taraftan Arap baharı başladı. TESEV'in 2009'da yaptığı "Ortadoğu'da Türkiye Algısı" isimli bir araştırma var. Bu araştırmada Türkiye'ye duyulan sempati ve Tayyip beye duyulan güven en az yüzde 72 ile Lübnan'da idi. Ki Lübnan Hrıstiyan'ı ve Yahudisi'yle çok kozmopolit yapısı olan bir ülkedir. İkincisi Irak'ta yüzde 76, Suudi Arabistan'da yüzde 82, Filistin'de yüzde 95, Kuveyt ve Katar'da yüzde 80'in üstünde. Arap Baharı'nın aka planında esas Türkiye'ye imrenme, Türkiye gibi bir düzeni kendilerine taşıma gayretleri var. Oralarda Adalet ve Kalkınma Partisi ismiyle partilerin kurulması ve ilk seçimlerde iktidar olması bunun en güzel göstergesidir..

ARAP BAHARI YAŞANAN ÜLKELERDE BATI'NIN PARMAĞI VAR MI?

-Bu Arap Baharı yaşanan ülkelerde Batı'nın parmağı yok mu?

İrfan Gündüz: Hayır, hayır. Hiç alakası yok. Batı bu fırsattan istifade ederek hep oralarda var olmak istedi. "Bu hareketleri acaba manipule edebilir miyiz, kendi istediğimiz istikamete çevirebilir miyiz?" düşüncesiyle hareket etmişlerdir. Mesela Mısır'da kendi adamları olan Baradey'i Cumhurbaşkanı adayı gösterip seçilmesini istediler. Ama tutmadı. Mursi geldi. Burada üçüncü önemli bir sebep de Türkiye; dünyada örnek alınan bir ülke haline gelmesidir. Afrika'da ve özellikle Ortadoğu'da. Bundan çok ürktüler. Tayyip beye halk kesimi nezdinde Afrika'da ve Ortadoğu'da sempati yüzde 80'lerin üstündedir. Öyle bir noktaya geldi ki buralarda Çinlisi, Rusu, Amerikalısı, Avrupalısı oralara Türkiye’siz turist olarak bile gezemez hale geldiler. Eğer siz ticaret yapacaksanız, kiminle yapacaksınız? Halkla yapacaksınız. Buralarda şimdi herkes Türkiye'ye yöneldi. Türkiye'ye artan sempatiyle doğru orantılı olarak ülkemizin ticaret ve ihracat pazarı gittikçe yükseliyor. Bunun bir başka sebebi de: AK Parti iktidarının özelleştirmelerle Devleti ekonomide devre dışı bırakarak, özel sektöre devretmesidir. Türkiye’de ekonominin dümeni artık memurların elinde değil, elini değil vücudunu taşın altına koymuş olan özel sektörün elindedir.

DIŞ BORÇ ÖZEL SEKTÖRÜN, DEVLETİN DIŞ BORCU YOKTUR

-Evet, Türkiye büyüdü, büyüdü ama dış borçlar da büyümedi mi?

İrfan Gündüz: Türkiye'de dış borçlar hiç büyümedi. Bugün Türkiye'de devletin petrol ve doğalgaz ithalatı dışında alıp sattığı hiç bir şey yoktur. Doğalgaz ve petrolü alıyor, üzerine karını koyarak, vatandaşa pazarlıyor. Onun da kanunları çıktı. O pazarlar da özel sektöre devrediliyor. Yani petrol ve doğalgaz alımı da liberalleştiriliyor. Devlet ekonomiden tamamen el çekecek. Formel bir devlet yerine fonksiyonel bir devlet yapısı oluşturuluyor.

-Devlet ekonomiden çıkınca ekonomi kimin eline geçiyor?

İrfan Gündüz: Özel sektörün eline geçiyor, Özel sektör ne yapıyor? Yani hiçbir borcu yok derken, bunu kast ediyorum. Özel sektöre borçlanmada devlet hazine garantisi de vermiyor. Özel sektör gidip ipoteğini veriyor, gerekli şartları taşıyorsa, yurt dışından veya içinden kredi buluyor, gelip ülkemde yatırım ve üretim yapıyor. Burada üretim yaparken, benim adamımın istihdamını sağlıyor. Ürettiğini de özel sektör pazarlayacak. Özel sektör öyle aktif ki, bugün her uçakta, en az 25-30 tane Türk ihracatçısı bulursunuz. Çünkü bunlar özel sektör. Devlet memuru değil. Avrupa piyasası sallanıyorsa, Afrika'ya yönleniyor. Afrika'da yoksa, Rusya'ya yöneliyor. Orda yoksa Japonya, Tayland, Güney Kore'ye yöneliyor ve malını özel sektör pazarlıyor. Çünkü özel sektör elini değil, vücudunu taşın altına koymuş. Esasında Türkiye'nin bu ekonomik başarısının arka planında özel sektörün başarısı yatıyor ve olan dış borç da tamamen özel sektörün borcudur. Herkes hesabını kitabını devletten daha iyi yapıyor.

GEZİ PARKI OLAYLARI İLE İLGİSİ

-Bunun Gezi parkı olayları ile ne alakası var?

İrfan Gündüz: Bu başarıyı engellemek için, insanların korkması, istikrarın bozulması, ürkek olan paranın ülkemizi terk etmesini istiyorlar. CNN, BBC, Router bunun için Taksim'e geldi. Almanya'nın Bild ve The Guardian gazeteleri bunun için yayın yapıyor. Şimdi bakınız, "Taksim Platformu" diye bir şey kurmuşlar. Başbakan Tayyip bey ile görüştüler. Başbakan ile görüştüklerinde: "Tamam, bu eylemi sonlandıracağız" dediler. Fakat karşınızda muhatap yok. Bir kısmı: "Tamam, bitiriyoruz" derken, bir kısmı "eyleme devam edeceğiz" dediler.

-Gezi Parkı protestocularının ileri sürdüğü şartları biliyor musunuz?

İrfan Gündüz: Biliyorum, ağaç kesimiyle ilgisi yok şartlarının. Burada açık veriyorlar, mesela
"1-Nükleer santrali istemiyoruz,
2-Üçüncü köprüyü istemiyoruz.
3-Üçüncü Hava Limanını istemiyoruz.
4-Kanal İstanbul'u istemiyoruz" diyorlar. Bu protestocuların istemediği projelere Almanya da karşı çıkıyor.
Bugün dünyada en büyük transit merkezi İstanbul oldu. Mesela geçenlerde birgünde 1194 uçan İstanbul'a inmiş- kalkmış. Bu bir dünya rekorudur. Gezi olaylarının inip kalkan uçakları ve gelen yolcuları bile ürkütemediğini gösterir. Ancak eskiden biz Amerika'ya gidecek olsak, Paris'e, Roma'ya, Münih'e yada Zürih'e giderdik. Şimdi herkes İstanbul üzerinden gidiyor.

İSTANBUL DÜNYANIN ORTASINDA

-Neden İstanbul tercih ediliyor?

İrfan Gündüz: Çünkü İstanbul dünyanın tam ortasında. Buradan 156 ülkeden 80-90 ülkeye tek uçuşla 4 saatte gidebilirsiniz. Adamlar bundan korkuyorlar. THY'nin başarısını kıskanıyorlar. Gezi Parkı olaylarında ağaç kesimini bahane ederek, çevrecilik maskesine sığınanların hedefleri farklı. Mesela Nükleer santral diyorsunuz. "Karşıyız" diyorlar. Halbuki dünyada yeni yeni nükleer santraller kuruluyor. Almanya'da bir sürü nükleer santral var. Ama Almanya bizim nükleer santral kurmamızı istemiyor. En ucuz enerji nükleer santralden elde ediliyor. Şu anda bizim enerji santrallerimizin çoğu petrol ve doğalgazla çalışıyor.Çok şükür, rüzgar ve hidro elektrik santrallerimiz (HES) var. Kurulu gücümüz 58 bin me***** üretim kapasitesine ulaştı.Biz bunu 23 bin me***** ile devraldık. Türkiye'nin 2023 hedefine ulaşabilmesi için, özellikle nükleer enerjiye, ucuz ve yerli kaynaklara dayalı enerjiye ihtiyacı var.

TÜRKİYE'NİN NÜKLEER SANTRAL KURMASINI ENGELLEYENLER

-Türkiye'nin nükleer santraller kurmasını ve nükleer enerjiye geçmesini kim engelliyor?

İrfan Gündüz: Başta yabancı ülkeler, bir de onların içimizdeki piyonları. Şimdi bizde "Ah bir ekonomik kriz çıksa da, Şu AK Parti iktidarı devrilse ve Erdoğan başımızdan gitse" diye zil takıp oynayacak muhalefet anlayışı var. Bu muhalefetin tavrında Türkiye'yi sefalete sürükleme pahasına bir gözü dönmüşlük seziliyor. Sandıkta kazanamayacağını anlayan mauhâlefetin bir kuluçka tavuğu gibi DHKPC, Partizan, Dev-yol, Dev-sol, TİKKO ve PKK gibi terör örgütlerini kanatlarının altına alarak sokağa dökmesi ve onların alnından öpmesi var. Başarılı bir şekilde yürüyen barış sürecini sabote ederek sınırlarımızın dışına çekilen PKK’nın yerine yeni terör örgütlerinin devreye sokulma gayretleri var. Terörün oluşturduğu bulanık havada balık tutmak isteyen terör rantiyecilerinin sabotaj girişimleri var. Bunun en açık örneğini Lice’de seyrettik. Uyuşturucu trafiğini eskiden olduğu gibi elinde tutmak isteyenlerin Karakol inşaatının arkasına saklanarak yaptıkları var.

SURİYE İLE ARAMIZI NİÇİN VE KİM BOZDU?

-Suriye ile aramızı kim bozdu?

İrfan Gündüz: İran ile Uluslararası Nükleer Enerji Çeteleri arasında bir kriz vardı. Ben uluslararası toplantılarda bunu dile getirdim. "Dünyada en ucuz enerji nükleer enerjidir. Her ülkenin nükleer enerji santrali kurma veucuz enerji kullanma hakkı vardır. Kimsenin bu hakkı engellenemez. Biz nükleer silahlanmaların hepsine karşıyız. Bu hususta çifte standarda da karşıyız. Şimdi nükleer silah ABD'nin, Fransa'nın, Almanya'nın, İsrail'in elinde olacak; evet, ama Pakistan'ın elinde olamaz. Neden? Çünkü teröristlerin eline geçebilir. İran'ın elinde olamaz. Çünkü İran, onlara göre zaten terörist. Belki yarın Türkiye için de aynı şeyi söyleyecekler. Biz dedik ki: "Nükleer silahlar konusunda çifte standarda karşıyız. Dünyadaki bütün nükleer silahlar imha edilmeli.” İranla nükleer krizin masada çözülmesi konusunda Türkiye ile Brezilya'yı BM hakem tayin etti. Bizim çifte standarta karşı çıkışımız BM'nin büyük bölümü tarafından kabul edildi. Bizim bu karşı çıkışımızdan ABD ve Avrupa ülkeleri İran'a vuramadı. ABD ve İsrail; Suriye ve İran'a vurmak istiyordu. Dikkat ederseniz, Gezi Parkı olayları ile Brezilya'daki olaylar eş zamanlı başladı. İşte Beşar Esad için ben zamanında "Çok akıllı adam" dedim. Çünkü o dönemde Türkiye'nin yanında yer aldı. Vizeleri kaldırdı. Mayınları kaldırdı. Hudutları kaldırdı. Amik Ovası'nı sel baskınından koruyacak Dostluk barajının temeli müştereken atıldı. Sayın Başbakanımız Şam Stadı'nın açılışına Fenerbahçe'yi götürdü. Yüksek düzeyde stratejik işbirliği anlaşmaları imzalandı. Karşılıklı toplantılar yapıldı. Yatırımlar planlandı.

SÖMÜRGECİLER; İSLAM ÜLKELERİNİN YUMUŞAK KARNINI KEŞFETTİLER

-Beşar Esad, bu noktaya gelmişken, nasıl oldu da Beşar Esad, bugünkü Beşar Esad oldu?

İrfan Gündüz: Beşşar Esad'ı kışkırttılar. "Kim kışkırttı?" diye soracak olursanız, Avrupalılar, Amerika, İran, Irak-Maliki kışkırtmış olabilir. İran ve Maliki mezhep olayını ön plana çıkarıyorlar. Halbuki İran ile Türkiye'nin çok iyi ilişkileri var. Bu meseleyi ben şöyle görüyorum. Sömürgeci ülkeler, İslam ülkelerine fiili müdahaleden vazgeçtiler. Baktılar ki Irak'ın ve Afganistan'ın işgali kar getirmedi. En kolay yol, Gezi Olayları'nda olduğu gibi, İslam ülkelerinin yumuşak ve zayıf taraflarını tesbit ederek, iç tefrikaları kışkırtmaya ve kullanmaya başladılar. Bana göre bu düşüncenin ilk uygulaması önce Irak’ta, sonra da Türkiye'nin önünü kesmek açısından Suriye'de başlatıldı. Bugün Suriye'nin bu noktaya getirilmesinin arka planında Türkiye'nin Ortadoğu pazarının önünün kesilmesi yatıyor. Bunu bazıları bilmiyorlar.
Bir başka şey daha var: Gezi olayları'nda ağaç kesilmesi, topçu kışlası ve AKM'nin yıkılmasının öne sürülmesi, işin esasından habersiz kitleyi aldatmak için kullanılan bir maske. Bunun arkasında Türkiye'nin dışrıdaki imajını sarsmak yatıyor. Türkiye'deki ekonomik istikrarı ürkütmek. Arap Baharı ve Suriye olaylardan dolayı, İran da dahil, Türkiye'ye müthiş bir para akışı var. En güvenli liman olarak Türkiye'yi görüyorlar. Hedeflerden birisi de bu para akışını durdurmak. Çünkü bu para akışı çok ö
Kaynak: Selami Çalışkan/haber365-ÖzelÜye Profil Bilgileri
Perfect isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Kötü haber! RememberMe Galatasaray 0 30 Haziran 2013 16:26
The Last of Us'tan kötü haber mi var? Revenge77 Oyun Haberleri 2 15 Haziran 2013 12:53
Fornezzi'den Kötü Haber! CrayzTurk Güncel Haberler 0 28 Nisan 2013 16:51
Kötü haber Pbdo-Bot NightFoX Darkorbit Botlar ve Buglar 37 01 Şubat 2013 18:47
Kayserispor'a Kötü haber! ATAK T-129 Güncel Haberler 0 18 Ocak 2013 18:33

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 02:59.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750