Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Genel Sohbet ve Haber Bölümü > Güncel Haber Platformu > Güncel Haberler


"Geziye Neden Destek Verdik?"

Güncel Haberler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 15 Haziran 2013   #1
KONYALI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 19 Ocak 2012
Alter: 27
Mesajlar: 1.118
Konular: 185
Rep Puanı: 1849
Rep Gücü: 1125
Rep Derecesi : KONYALI has a brilliant futureKONYALI has a brilliant futureKONYALI has a brilliant futureKONYALI has a brilliant futureKONYALI has a brilliant futureKONYALI has a brilliant futureKONYALI has a brilliant futureKONYALI has a brilliant futureKONYALI has a brilliant futureKONYALI has a brilliant futureKONYALI has a brilliant future
Aldığı Teşekkürler: 14
Ettiği Teşekkürler: 12
Post "Geziye Neden Destek Verdik?"

BBC Türkçe'den Çağıl Kasapoğlu Gezi Parkı eylemlerinde taraftar gruplarının dayanışma ruhunu yeşerten Beşiktaş taraftar grubu Çarşı ile görüştü.
TOMA'Lara ele geçirdikleri iş makinalarıyla yani 'POMA'larla (Polis olaylarına müdahale aracı) meydan okudular, kendi mahallelerinde ve Taksim Meydanı'nda birlik beraberlik mesajları verdiler.

Çarşı grubunun kurucuları, sözcüleri ve üyeleriyle Gezi Parkı'nı konuşmak için İstanbul'da 'semt kültürünün' canlılığını yitirmediği Beşiktaş'ta buluşuyorum.

Meşhur Pando'da 'kaymaklı kahvaltı' yapmak için epey geç, balık pazarında rakı içmek içinse epey erken bir saatte Beşiktaş'tayım.

Her bir dükkanın önüne dizilmiş tabureler etrafında kümelenen Beşiktaşlıların neşeli sohbetlerini dinleye dinleye gidiyorum 'Çarşı'yla buluşacağım büfeye...

Benim gibi İzmirliler ancak Kemeraltı'nda görür böyle semt muhabbetini. Şahane bir ortam.

Çarşı grubunun kurucularından Cem Yakışkan, sözcülerinden Özgür Ergün ve Çarşı'nın 'neferleri' olarak kendilerini tanıtan Tolga Göksu ve Özden Beşkaralı'yla Çarşı grubunun neden Gezi Parkı'na destek verdiğini konuşuyoruz.

"HAKSIZLIĞA TEPKİ İÇİN GİTTİK"

Söze 'Çarşı'nın Cem Abisi' başlıyor.

"Televizyonda görüntüleri gördüğümüz zaman her insanın yapacağı refleksi gösterdik. Sosyal medyada Facebook'ta 'Hadi gidelim' dedik. 300-400 kişi toplandık burada. Sonra yürüyemeye başladık. Bir baktım Harbiye'ye geldiğimizde 5 bin olmuştuk zaten."

'Siyasi bir oluşum olmadıkları, yalnızca taraftar grubu oldukları' için halkın onlara güvenip peşlerine takıldığını söylüyor Cem Yakışkan. Hükümetin Gezi Parkı'nı temsilen çağırdığı toplantılara katılmayı reddetmişler.

Gezi Parkı olaylarını büyük bir eylem dalgasına dönüştüren 'polisin şafak operasyonu' Çarşı'yı harekete geçiren nedenlerin başında.

'Orada haksızlığa uğrayan insanları gördük o yüzden gittik. Çadırlar yakıldı yakıldı acımasızcaydı' diyor 'Cem Abileri'.

Grup özellikle vurguluyor... "Bizim öyle slogan üreten, pankart yapan bir departmanımız, üyelik başvurumuz yok. Hisseden geliyor."

Kurumsal bir yapıları olmadığını, 'herhangi bir siyasi görüşü temsil etmediklerini' söylüyorlar.

Üyelerden Tolga Göksu, 'Çarşı'nın 'çarşı sokaklarından doğduğunu' anlatıyor:

"Bizim 3 katlı bir merkez binamız var ve toplantılar orada yapılıyor zannediyorlar. Taksim masamız var, Mecidiyeköy masamız var sananlar da oluyor. Bizim bir tane masamız var. Çarşının içinde oturup çay, Kahve içtiğimiz masa."

O 'çay masalarından' çıkıyormuş destek eylemleri. 'Doğru olanı, halka yakışanı savunmak' için harekete geçiyorlar.

Grubun sözcüsü Özgür Ergün "Zaten Çarşı'nın da bu güzel halini yaratan örgütlü olmama hali aslında. Kurumsal olarak örgütlü olsaydık bu iş yürümezdi" diyor.

Grup içinde bir hiyerarşi yok. Emir veren, emir alan da yok.

Taksim Meydanı'nda 'öncü hareket' olarak anıldılar... Gezi Parkı'na yeni bir 'ruh' kattılar.

PEKİ NEDİR BU 'ÇARŞI RUHU'?

Özgür Ergün, "Çarşı'yı anlamak için Beşiktaş'ı anlamak lazım" diyor.

"İstanbul'da semt kalan nadir yerlerden biri burası… Köklerine bağlı renkli bir bölge. Her düşünceden, her tipten insan demokratik bir uzlaşma sağlanmış şekilde yaşıyor. Bu renklilik, bu çeşitlilik ve insanlar birbiriyle uyumlu saygılı şekilde yaşıyor. Bir üst kimliğimiz var o da Beşiktaş taraftarı olmak. Biz 'aslolan Beşiktaş'ın menfaatleridir' diyoruz. Bu kimlik bizi bir arada tutuyor. Birileri hayatı ve insanları tek tipleştirmek istediği için biz buna çok net tepki verebiliyoruz. 'Bizi kalıba sokmaya çalışma' diyoruz. O yüzden Çarşı'nın refleksi muhalif algılanıyor. Ama bunu muhalefet etmek adına yapmıyoruz. Basitçe 'Abicim ne içeceğime karışma' diyoruz."

Çarşı grubuyla beraber Galatasaray ve Fenerbahçe taraftarları da Gezi eylemlerine destek verdi.

"TRİBÜNDE BEŞİKTAŞ, SOKAKTA HALKIZ"

Kamuoyunda 'Çarşı'nın diğer büyük takımların taraftarlarını birleştirdiği' gibi bir kanı oluştu. Fakat grup bunu kendilerinin değil 'hükümetin yaptığını' söylüyor.

Tolga Göksu ortak tepkinin 'yaşam biçimine müdahale'den doğduğu görüşünde.

"Hükümetin bu memlekette yaşayan insanın yaşam biçimine karışması. Nasıl çocuk yapacağına, nasıl doğuracağına, nasıl yiyeceğimiz, nasıl içeceğimize müdahalesi, cumhuriyetin kurucularına abuk sabuk yakıştırmalar yapması bütün insanları, üzerilerinde Galatasaray, Fenerbahçe forması olan herkesi bir araya getiren etkendir. Biz yine tribünde Beşiktaş'ız sokakta halkız. Müslüman, Hristiyan, Sünni, Alevi, Ateist de birleşti. Bu yüzden Başbakan Erdoğan'a teşekkür ediyoruz."

Gezi Parkı eylemleriyle beraber birçok farklı renk içinde 'küçük bir renk' olduklarını söylüyor grup.

Cem Yakışkan grubun öne çıkmaktan da rahatsız olduğunu, eylemler için daha çok çaba sarfeden 'emek verenlerin önüne geçmek gibi bir niyetleri' olmadığını ifade ediyor.

"ERDOĞAN'I DA KORURUZ"

'Hak ve halktan' yana grup olarak tanımlıyorlar kendilerini. Ama Gezi Parkı'na taraftarları çeken polis şiddeti…

Gelecek futbol sezonunda polisin adı daha sık duyulabilir. Zira yeni düzenleme, 'özel güvenlik güçlerinin çekilmesini, yerlerine polisin görevlendirilmesini' öngörüyor.

Cem Yakışkan 'polisle bir dertleri olmadığını' söylüyor.

"Polis bizim polisimiz... Bizim kardeşimiz. Hepsi 90-91 doğumlu gencecik çocuklar. Onlara bir tepkimiz, onlarla işimiz yok. Hiçbir zaman da olamaz."

'Çarşı polisi sevmiyor' gibi bir algı oluşmasına kesinlikle karşı çıkıyorlar.

Sözcü Özgür Ergün, "Onlar da kendi haklarını savunsun. Bizim temel tavrımız hak arıyor olma hali. O hakkı aradığımızın kim olduğuna bakmayız" diyor.

Tolga Göksu araya girip bu tavrı özetliyor: "Yarın polisin de hakkını ararız biz."

"Başbakan Tayyip Erdoğan'a karşı darbe olur ve tanklar devreye girerse Çarşı bu sefer de 'Tayyip Erdoğan'ın yanında yer almak için' sokaklara çıkar" diyor grup üyeleri.

Bu kadar öne çıkmak gruba sempati kazandırdığı kadar tepki de toplamış.

Çarşı grubunun eylemlere katılmaları için her bir kişiye '200 TL' ödendiğine dair sosyal medyada yer alan iddiaları reddediyorlar.

"Genç çocuklar soruyor bu paralar nerede diye. Ortada para pul yok ki. Karalamak için yapıyorlar" diyor Çarşı temsilcileri.

"BEŞİKTAŞ'I ETKİLEMEZ"

Bu kadar ön planda olmak Beşiktaş kulübü ve taraftar grubuna birçok sorumluluk da yüklüyor.

Tartışmalı stad inşasının Gezi Parkı eylemlerine destekten bağımsız değerlendirildiğini, Beşiktaş kulübünün eylemlerden olumsuz etkileneceğini düşünmüyorlar.

Ama para aldıkları gibi suçlamaların devamının da gelebileceği görüşündeler.

Cem Yakışkan "Cadı avı başlar artık" diyor.

Stadlarını korumak için de mücadele vereceklerini söylüyorlar.

Çarşı artık daha ön planda… Bu da gruba daha çok sorumluluk yüklüyor.

Yeni bir güç kazandılar, daha etkin oldular. Bu bilinçle beraber yeni adımlar da atabileceklerini ifade ediyorlar.

Çarşı grubu kurucularından Cem Yakışkan anlatıyor bu adımları:

"Belediye ile de görüşeceğiz. Kim gelirse fark etmez. Düzenlesinler semtimizi. Açık hava müzesi haline gelsin Beşiktaş. Burası tarihi bir şehir. Her sokakta bir şair vardır. Şair Leyla... Şair Nedim... Çarşı Festivali de yaparız. Esnaf o kadar zarar etti. Zararlarının karşılığını veririz."

Çarşı grubu Gezi'ye mizah taşıdı... Birlik dayanışma getirdi... Yeşil sahada 'taraftar', sokakta halk olunabileceğini gösterdi...

Bir kuşak 'TOMA'ları kovalayan POMA'larla anacak Çarşı'yı. Ama Beşiktaş'ın renkli ruhundan doğan güçlü dayanışma da Gezi Parkı'nın hafızasından silinmeyecek.Üye Profil Bilgileri
KONYALI isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 16 Haziran 2013   #2
OTTOMAN
nokiae - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 17 Ağustos 2012
Mesajlar: 1.148
Konular: 231
Rep Puanı: 6035
Rep Gücü: 1154
Rep Derecesi : nokiae has a reputation beyond reputenokiae has a reputation beyond reputenokiae has a reputation beyond reputenokiae has a reputation beyond reputenokiae has a reputation beyond reputenokiae has a reputation beyond reputenokiae has a reputation beyond reputenokiae has a reputation beyond reputenokiae has a reputation beyond reputenokiae has a reputation beyond reputenokiae has a reputation beyond repute
Aldığı Teşekkürler: 14
Ettiği Teşekkürler: 50
Standart Cevap: "Geziye Neden Destek Verdik?"

çarşı çok havaya girdi bu gezi olaylarında işallah sonuçları kötü olmaznokiae isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
[15.02.2013] ""Babes"" Premium Account zezak +18 Adult Premium Hesaplar 2 11 Aralık 2015 02:08
"Beşiktaş benim ailem ve ailemden destek istiyorum" CarmeLo Beşiktaş 0 23 Nisan 2013 10:04
"Galaxy Tab 3, IFA 2013'de geliyor; Galaxy Tab'e destek sona eriyor" MPower PC Donanım & Haber ve İncelemeleri 0 18 Nisan 2013 17:05
"Galaxy Tab 3, IFA 2013'de geliyor; Galaxy Tab'e destek sona eriyor" MPower PC Donanım & Haber ve İncelemeleri 0 03 Nisan 2013 19:43
[15.02.2013] ""Babes"" Premium Account zezak +18 Adult Premium Hesaplar 1 16 Şubat 2013 00:07

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 18:34.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750