Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Genel Sohbet ve Haber Bölümü > Güncel Haber Platformu > Güncel Haberler


CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Açıklaması

Güncel Haberler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 07 Haziran 2013   #1
Albay
CrayzTurk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 17 Temmuz 2012
Bulunduğu yer: Rize
Alter: 33
Mesajlar: 2.104
Konular: 1150
Rep Puanı: 1885
Rep Gücü: 2110
Rep Derecesi : CrayzTurk has a brilliant futureCrayzTurk has a brilliant futureCrayzTurk has a brilliant futureCrayzTurk has a brilliant futureCrayzTurk has a brilliant futureCrayzTurk has a brilliant futureCrayzTurk has a brilliant futureCrayzTurk has a brilliant futureCrayzTurk has a brilliant futureCrayzTurk has a brilliant futureCrayzTurk has a brilliant future
Aldığı Teşekkürler: 92
Ettiği Teşekkürler: 7
Standart CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Açıklaması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylara ilişkin, "Arzumuz gerginliklerin sona ermesi, daha huzurlu bir ortamın olması, normal günlük hayatın devam etmesi. Ama yaşanan tablonun bize gösterdiği, Sayın Başbakanın çıkışları, sanki böyle bir olayı benimsememiş, huzur istemiyor, tam tersine 'toplumda gerginlik yaratacağım, gerginlikten bir şeyler çıkaracağım, nemalanacağım' gibi bir havası var. O nedenle biraz umutsuz bakıyorum, keşke sorun çözülebilse" dedi.

Kılıçdaroğlu, S Haber'in canlı yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

Taksim Gezi Parkı'ndaki olayların hatırlatılması üzerine Kılıçdaroğlu, ortaya çıkan taleple, bu talebe verilen yanıt arasındaki dengesizliğin gerginliği yarattığını savundu.

Başbakanın daha yumuşak bir tavır takınması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Sayın Başbakan, yurt dışında veya Türkiye'de böyle meydan okuyan, halkı küçümseyen, 'ben istediğimi yaparım, sizler kim oluyorsunuz' şeklinde onları aşağılayan bir dil kullanan bir süreci bırakmadığı sürece, öyle anlaşılıyorki bu olaylar devam edecek. Arzum şu, bir siyasetçinin halkıyla barışık olması lazım. Yani Başbakanın, halkla konuşurken, halkı kucaklayan daha samimi bir dil kullanması gerekir. Eğer siz dilinizi sertleştirirseniz, karşıdaki kişileri ajite etmiş olursunuz. Daha sert tepki vermelerine yol açarsınız. Başbakanın sert konuşması bürokrasiye de yansıyor, polis de sertleşiyor. Dolayısıyla bu sertlikten vazgeçmek gerekiyor. İlk yapılması gereken bu. Eğer bunu Başbakan yaparsa eminim bu olaylar bir süre sonra sona ermiş olur."

Taleplerin ciddiye alınması gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, sağduyunun egemen olmasının ise herşeyden önce kendilerinin işine geleceğini söyledi.

"Toplumdaki gerginlik, siyaseti de gerer" diyen Kılıçdaroğlu, "Arzumuz gerginliklerin sona ermesi, daha huzurlu bir ortamın olması, normal günlük hayatın devam etmesi. Ama yaşanan tablonun bize gösterdiği, Sayın Başbakanın çıkışları, sanki böyle bir olayı benimsememiş, huzur istemiyor, tam tersine 'toplumda gerginlik yaratacağım, gerginlikten bir şeyler çıkaracağım, nemalanacağım' gibi bir havası var. O nedenle biraz umutsuz bakıyorum, keşke sorun çözülebilse. Keşke hiçbir olay olmasa, herkes huzur içinde, sokağında, caddesinde günlük yaşantısını sürdürse, Gezi Parkı yerinde kalsa..." ifadesini kullandı.

"Onların söylemek istediklerini herkes anladı mı?" yönündeki bir soru üzerine Kılıçdaroğlu, "Bence herkes anladı, bir kişi hariç. O da Sayın Başbakan. O anlamadı, hala anlamamakta direniyor. Toplumda sağduyu sahibi olan herkes bu olayı anladı" dedi.

Eylemlerin "Arap Baharı" eylemlerine değil de Batı'daki eylemlere benzediğini ifade eden Kılıçdaroğlu, demokrasi ve özgürlük taleplerinin bu tür eylemlerle dile getirildiğini söyledi.

Gezi Parkı'yla ilgili ilk açıklamayı Başbakanın yaptığını belirten Kılıçdaroğlu, "Bunun kararını verecek Belediye Başkanı ve Meclis üyeleri. Başbakanların imar planlarına müdahale yetkisi yoktur. Yargı kararına rağmen 'hayır ben buraya yapacağım' diyorsunuz. Ben eminim, haklı çıksın diye yarın oradaki yargıçları da değiştirecektir. Kendi yargıçlarını atayacaktır oraya. 'Onay versinler' diye. Bunlar doğru değil. İstanbul'la ilgili kararı belediye meclis üyeleri verir" ifadelerini kullandı.

Gezi Parkı dışında Taksim'de yeşil alan kalmadığını ileri süren Kılıçdaroğlu, "İstanbul'da otel yapılacak yer mi yok? Neden meydanları, yeşillikleri yok ediyorsunuz. İstanbul'da yeşil alan kalmadı. Bırakın orası kalsın. Küçücük bir yer insanlar orada nefes alıyorlar" diye konuştu.

"Eylemlerin neden diğer illere yayıldığı" yönündeki bir soru üzerine ise Kılıçdaroğlu, "10 yıldır toplumun üzerinde baskı var. Hükümet doğrudan yurttaşların yaşam tarzına müdahale ediyor. Gençler bunu kabul etmiyor, toplum da kabul etmiyor. Küçücük bir alevdi orası. Gezi Parkı'na müdahale edildi ama orantısız müdahale edildi, gencecik çocuklar dövüldü, gaz sıkıldı, panzerler sürüldü... Neredeyse 36 saat Taksim'e biber gazından girilmedi. Sanki bir düşman ülkesine giriyorsunuz gibi. Toplumun vicdanı ayağa kalktı, kabul etmedi artık. 76 ilde eylemler olmuş. Bana dokunma, özel yaşamıma karışma diyor. Birikmiş olan enerjinin aslında toplumda boşaltılmasıdır" değerlendirmesini yaptı.

-"Eylemcilerin tertemiz alınlarından öpüyorum"

"Mala zarar verilmesini" doğru bulmadığını belirten Kılıçdaroğlu, güvenlik güçlerinin kim mala zarar veriyorsa, gözaltına alnıp yargıya teslim etmesi gerektiğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, Twitter'daki paylaşımları nedeniyle gözaltı olaylarını ise eleştirdi.

"Eylemcilere çağrınız var mı?" denmesi üzerine ise Kılıçdaroğlu, "Eylemcilerin tertemiz alınlarından öpüyorum. Onlara şunu söylüyorum, haklı talepleriniz var, bunları dile getirin. Haklı taleplerinizi toplumun kabul ettiği haklı eylem türüyle dillendirin. Toplumun büyük kısmı size destek veriyor, siz taleplerinizde haklısınız, ne olursunuz şiddetten uzak durun" ifadesini kullandı.

"Eylemler nereye kadar devam eder?" sorusu üzerine ise Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Sayın Başbakan çıkıp diyecek ki 'Tamam biz buraya Topçu Kışlası, alış veriş merkezi yapmayacağız...' diyecek, sorun büyük ölçüde bitecek. Orada Topçu Kışlası yok. Ben merak ediyorum, 10 yıllık dönemde tarihi eserlerin yerine, sarayların üzerine bina yapıldı. Ne oldu? Gazetelerde boy boy fotoğrafları çıktı, hiç sesi çıkmadı, olmayan bir Topçu Kışlası'nı yapacağım diye ortaya çıktı. Neden? Sonra otel yapacağım dedi. Ben merak ediyorum, birilerine söz mü verdi. Nereden çıktı bu?"

Olaylar sırasında şehit olan polise Allah'tan rahmet dileyen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Yakınlarına başsağlığı dileriz. Her yurttaşın başısağolsun. Güvenlik güçleri, bizim güvenlik güçlerimiz, o çocuklar bizim çocuklarımız. Saldırısız ve silahsız, demokratik taleplerini dile getirenler nasıl bizim çocuklarımızsa bu ülkede görev yapan polisler de bizim çocuklarımız. Onlar kardeşler. Onları karşı karşıya getiren siyasi anlayışa bizim itirazımız var. Polislerin çok zor koşullarda görev yaptığını biliyorum. O polisler gönüllü mü biber gazı sıkıyor? Onlara talimat veriliyor. Bizim muhatabımız ne polistir, ne de Gezi Parkı'nda eylem yapanlardır. Bizim muhatabımız polisle, eylemcileri karşı karşıya getirip orantısız güç kullanılmasına yol açan siyasi otoriteridir."

Darbe girişimi iddialarını doğru bulmadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, eylem yapan gençlerin darbe kuşağında yetişmediklerini söyledi. Kılıçdaroğlu, "Hükümeti devirme gibi niyetleri yok. Bu insanların talepleri o kadar masum ki getirip hükümete verdiler zaten. Bunlar küresel çocuklar, küresel kültürü almışlar, kendine özgü dilleri var, hayatı böyle görüyorlar. Zorlukları mizahla aşmaya çalışıyorlar, bunlar demokrasi ve özgürlük istiyorlar. Beraber yaşamak istiyorlar. Namaz kılanla diğer genç yan yana, bir birlerine destek oluyorlar" diye konuştu.

-"Eğer siz dayatma kültürünü esas alıyorsanız halk da istifa ister"

Demokrasilerde bir Başbakanın "tahakküm" sözcüğünü kullanamayacağını belirten Kılıçdaroğlu, azınlığın talepleri olabileceğini, bu talebin de vatandaşların hakkı olduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu, bu tarz düzenlemeler sırasında halkın da karar alma mekanizmalarının içine sokulması gerektiğini bildirdi.

"Eğer siz dayatma kültürünü esas alıyorsanız halk da istifa ister" diyen Kılıçdaroğlu, siyasi otoritelerin böyle tepkilere kulak vermesi gerektiğine işaret etti.

Kılıçdaroğlu, tam anlamıyla demokrasinin oturması için darbe yasalarının değişmesi gerektiğini belirterek, "4 yılda bir sandığa gidip oy atmak demokrasi değildir. Demokrasinin sadece küçük bir parçasıdır. Demokrasi farklı bir kavramdır. Demokrasi güçler ayrılığıdır, medyanın özgürlüğüdür, bireysel hak ve özgürlük alanının genişletilmesidir, kişinin özel yaşamına müdahale etmemektir. Demokrasi istiyorsanız önce askeri darbeler döneminde çıkmış yasaları değiştireceksiniz" değerlendirmelerinde bulundu.

-"Başbakanla görüşmeyi düşünüyor musunuz?"

"Başbakanla görüşmeyi düşünüyor musunuz?" sorusuna Kılıçdaroğlu, "Hayır, sayın Başbakan görüşmek isterse elbette kapımız açık ama benim iktidarın hükümet etme anlayışından kaynaklanan endişelerimi bu ülkenin Cumhurbaşkanıyla paylaşmam benim en doğal hakkımdır, görevimdir ve aynı zamanda sorumluluğumdur. Çünkü ben kendi ülkemde çatışma istemiyorum. Kendi ülkemde, bütün yurttaşların barış ve huzur içinde yaşamasını istiyorum, bu ülkede hoşgörü istiyorum. Diyalog dediğimiz bir kavram var. Diyalog, oturup konuşma varken neden çatışma? Bizim bunları kaldırmamız lazım. Oturacağız iki uygar insan gibi konuşacağız. Toplumun sesini, taleplerini dinleyeceğiz" diye konuştu.

CHP'nin bu eylemlerin hiçbir yerinde olmadığını, eylemlerin, CHP'nin eylemleri gibi algılanmasını istemediklerini belirten Kılıçdaroğlu, CHP milletvekillerinin Taksim Gezi Parkı'ndaki eylemcilerin isteği üzerine, polisle diyalog sağlanabilmesi amacıyla oraya gittiklerini anlattı.

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün, sosyal medyada hakaret içerikli söylemlerde bulunduğu ve bunları nasıl değerlendirdiği sorusuna ise Kılıçdaroğlu, kimsenin küfretmeye, hakaret etmeye hakkı da yetkisi de olmadığını söyledi.

Protestocuların, CHP "eylem yapın" dedi diye eylem yapmadığını, "bırakın" dediklerinde de bırakmayacaklarını dile getiren Kılıçdaroğlu, "Eğer benim söylediğimle eve gideceklerse buradan söyleyelim herkes evine gitsin, rahat etsin. Niye olmasın? Herkes evine gitsin, annesi yemek yapmıştır huzur içinde yemeğini yesin, arkadaşlarıyla sokakta şakalaşsın, sinemaya, tiyatroya gitsin, yüzsün, kitap okusun, üniversite öğrencisiyse dersine devam etsin, sınavlar geliyor sınavlarına hazırlansın. İsteriz kim istemez bunları. Bırakabilirler de... Biz eylem yapın dedik diye eylem yapmadılar, biz eylemi bırakın dediğimiz zaman da eylemi bırakmazlar. O onların kararları. Bizim arzumuz şu: eylem yapıyorlarsa kimseye zarar gelmesin, onlara da kimse zarar vermesin. Bir arada yaşasınlar orada huzur içinde" ifadelerini kullandı.

-"Bir tv kanalını finanse etmek, sahip olmak gibi bir düşüncemiz yok"

Kılıçdaroğlu, olaylar üzerinden siyaset yaptığı, olayları seçim malzemesi olarak kullandığı yönündeki eleştirilere ise siyasetçi olduğunu, sorulan sorulara cevap vermesi gerektiğini, inandığı şeyleri söyleyeceğini belirtti.

Borsanın her sert söylemden sonra düştüğüne, faizlerin yükseldiğine işaret eden Kılıçdaroğlu, Başbakanın isterse buna neden olduğunu iddia ettiği faiz lobisini darmadağan edebileceğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, Taksim Gezi Parkı'ndaki olayların İstanbul'daki yerel seçimleri de etkileyeceğini savundu.

Gelecek seçimlerde İstanbul'u almaya kararlı olduklarını, adayı da halka sorarak belirleyeceklerini bildiren Kılıçdaroğlu, "İstanbullu'ya güven vermeye, sorunları çözmeye kararlıyız. Fazla değil 5 yıl içinde sosyal demokrat bir belediye başkanının yönettiği İstanbul'u görsünler" ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu, CHP'ye ait bir TV kanalından eylemlere destek veren yayınlar yapıldığı yönündeki bir soru üzerine, kendilerine ait bir televizyon kanalının olmadığını, bunu finanse edecek paralarının bulunmadığını belirterek, "Bir tv kanalını finanse etmek, sahip olmak gibi bir düşüncemiz yok" dedi.

-"Bence Cumhurbaşkanı olmaz..."

"Bu olayların Başbakanın, Cumhurbaşkanı olmasını engellemek için yapıldığı" yönünde görüşler olduğunun dile getirilmesi üzerine ise Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine daha uzun bir süre olduğunu söyledi.

"Daha Erdoğan'ın cumhurbaşkanı adayı olup olmayacağı bile belli değil. Söyledi mi 'ben adayım' diye. Söylemedi. Ama medya yazıp çiziyor, havaya soktular Erdoğan'ı" diyen Kılıçdaroğlu, "Sizce olmaz mı?" sorusu üzerine ise "Bence olmaz. Kendi gençliğine, bir siyasetçi 'kininizi unutmayın' derse, o kişiden cumhurbaşkanı olmaz. Bir siyasetçi kendi halkının yüzde 50'sini karşıt görürse, diğer yüzde 50'sini de yandaş görürse o kişiden cumhurbaşkanı olmaz. Cumhurbaşkanlığı birleştirici makamlardır, ayrıştırıcı değil. Siyasetin dili birleştirici olmalı. Siyasetçi bütün yurttaşları kucaklamalı" yanıtını verdi.

-Çözüm süreci

CHP'nin çözüm sürecine neden destek vermediği yönündeki bir soru üzerine ise Kılıçdaroğlu, "Bilmediğimiz bir sürece nasıl destek vereceğiz, biz bir siyasal partiyiz, ülkemize karşı sorumluluğumuz var. Barışa evet, terör bitti diye niye dizimize vuralım. Süreç nedir, hangi taahhütlerde bulunuldu bilmiyoruz. Şunu çok net söyledim, 76 milyonu Abdullah Öcalan'ın ağzına bakar hale getirdiler, bu doğru değil. Süreçle ilgili 76 milyonu bilgilendiren Murat Karayılan. Siz bir Türkiye'de bir siyasi partinin genel başkanı olsanız bunu doğru bulur musunuz? Ben doğru bulmuyorum" diye konuştu.

Bir soru üzerine Hükümetin Suriye politikasını eleştiren Kılıçdaroğlu, Beşşar Esed'le hiç görüşmediğini ve kendisini tanımadığını söyledi. Suriye'ye demokrasi gelmesini istediklerini bildiren Kılıçdaroğlu, hiçbir zaman Esed'i savunmadıklarını da kaydetti.

Üçüncü köprüye verilecek isimle ilgili bir soru üzerine ise Kılıçdaroğlu, "Toplumun değerlerine saygı duymamız gerekiyor. Toplumu rahatsız edici ifadelerden tanımlamalardan uzak durmamız gerekiyor. Seçici olmak lazım isim verirken, daha dikkatli olmak lazım. Toplumun her kesiminin kabul ettiği bir isim olabilirdi" görüşünü savundu. - AnkaraÜye Profil Bilgileri
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
CrayzTurk isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
BBP Genel Başkanı Destici Bilecik'te STaRZoN Güncel Haberler 0 02 Haziran 2013 17:30
Batman BBP Genel Başkanı Destici. CrayzTurk Güncel Haberler 0 28 Nisan 2013 16:11
Kılıçdaroğlu'ndan 1 Mayıs Açıklaması CrayzTurk Güncel Haberler 0 28 Nisan 2013 16:10
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici Açıklaması CrayzTurk Güncel Haberler 0 28 Nisan 2013 14:44
BBP Genel Başkanı Destici Batman'da CrayzTurk Güncel Haberler 0 28 Nisan 2013 14:02

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 17:14.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750