Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Genel Sohbet ve Haber Bölümü > Güncel Haber Platformu > Güncel Haberler


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün Açıklaması

Güncel Haberler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 02 Haziran 2013   #1
Banned
Avatar Yok
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 03 Ocak 2012
Bulunduğu yer: TR1
Mesajlar: 1.152
Konular: 459
Rep Puanı: 5909
Rep Gücü: 0
Rep Derecesi : STaRZoN has a reputation beyond reputeSTaRZoN has a reputation beyond reputeSTaRZoN has a reputation beyond reputeSTaRZoN has a reputation beyond reputeSTaRZoN has a reputation beyond reputeSTaRZoN has a reputation beyond reputeSTaRZoN has a reputation beyond reputeSTaRZoN has a reputation beyond reputeSTaRZoN has a reputation beyond reputeSTaRZoN has a reputation beyond reputeSTaRZoN has a reputation beyond repute
Aldığı Teşekkürler: 14
Ettiği Teşekkürler: 26
Standart Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün Açıklaması

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylarla ilgili, muhalif hareketlerin ne söylemek istediğini, hükümet olarak bu süreçte hatalarının olup olmadığını gözden geçirdiklerini belirterek, "Konunun gezi parkındaki ağaçlardan veya Topçu Kışlası'nın alışveriş merkezine (AVM) dönüştürülmesinden ibaret, birkaç günle ve bir iki olayla sınırlı bir olay olmadığının farkındayız, ona göre bir değerlendirme içerisinde olacağız" dedi.

Bakan Ergün, Kanal 7'de yayınlanan Başkent Kulisi programında Taksim Gezi Parkı'nda yaşanan olayları değerlendirdi.

Gezi Parkı'ndaki ağaçlar, Taksim Topçu Kışlası'nın inşası veya onun AVM yapılıp yapılmaması etrafında konunun değerlendirilmesinin ve birkaç günlük bir değerlendirme yapılmasının eksik olacağını belirten Ergün, konunun böyle olmadığının Türkiye'deki değişik yerlerde yapılan gösterilerden de anlaşıldığını söyledi.

Demokratik olarak kendini ifade etmek isteyen herkesin her platformda bunu yapabileceğini, adres ve muhatap belli olduktan sonra hiçbir mesele olmadığını vurgulayan Ergün, "Ama bir başka taraftan da illegal bir yapı, taşı hazır, sopası hazır, molotofu hazır, 'ben de burada kendimi yakarak ifade etmek istiyorum, dökerek ifade etmek istiyorum, kırarak ifade etmek istiyorum, canını yakmadık adam bırakmayacağım, kendimi böyle ifade edeceğim' diyorsa, demokraside kendini böyle ifade etme yolu yok. Yani antidemokratik girişimlere de tabi ki izin vermemek lazım. Ona izin verdiğiniz zaman bu ülkenin demokratik bir ülke olması söz konusu olmayacaktır" diye konuştu.

Bakan Ergün, olayların bu hassasiyet içerisinde değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizerek, polis teşkilatının da gösteri yapmak isteyenleri bu hassasiyetle değerlendirip, muhatabı belli olan gösterilerdeki tavırla, muhatabı ve ne yapacağı belli olmayan gösterilerdeki tavrı birbirinden ayrıştırması gerektiğini ifade etti.

Eylem yapmak isteyenlerin de illegal örgütlere karşı dikkatli davranması gerektiğine dikkati çeken Ergün, bu yapıların vermek istedikleri mesajların illegal örgütler tarafından örtbas edileceğini söyledi.

Ergün, şöyle konuştu:

"Çok güzel mesaj vermek istiyorsunuzdur ama bir illegal örgüt, sizin bütün verdiğiniz, vermek istediğiniz mesajı yok edip gidebiliyor. Mesaj, televizyonlardaki kırma dökme, yıkma yakma görüntüleri olarak algılanıyor. Bu da sizi demokratik bir eylem yapan olmaktan çıkarıyor. Bu iki hassasiyeti bundan sonraki süreçte gösterirsek, eminim bu olaylardan çok iyi dersler çıkarmış olarak yolumuza devam ederiz. Biz bu hadiseleri de çok geniş çaplı bir şekilde değerlendireceğiz. Yani konunun Gezi Parkı'ndaki ağaçlardan veya Topçu Kışlası'nın AVM'ye dönüştürülmesinden ibaret, birkaç günle ve bir iki olayla sınırlı bir olay olmadığının farkındayız, ona göre bir değerlendirme içerisinde olacağız."

"Ne bütün göstericiler kötü ne de bütün güvenlik güçleri"

Ergün, olaylarda bazı polislerin sınırı aştığını ancak demokratik kitle örgütlerinin, sivil toplum örgütlerinin ve partilerin de şiddete başvuran, yakıp, yıkan yapılarla kendilerini ayrıştırması gerektiğinin altını çizdi. Bakan Ergün, "Ne bütün göstericiler kötü ne de bütün güvenlik güçleri kötü aslında. İçinde bir kısım kötü işler yapanlar var. Polis teşkilatında, güvenlik güçlerinde de yanlış müdahalede bulunanlar var. Eğer bunları ayrıştırabilirsek birbirinden, o zaman bu demokratik süreçlerden bir önemli netice çıkarabiliriz" dedi.

"Sokak hareketlerinden kimseye iktidar çıkmaz"

Geçmişte halkı "darbeden başka çare yok, asker yönetime el koysun, bir darbe olsun da sükunet gelsin" arayışına sevk etmek için bu tür eylemlerin kullanıldığına dikkati çeken Ergün, bunların Türkiye'de nelere mal olduğunu herkesin bildiğini söyledi. Ergün, "Türkiye'de siyasi hareketler, siyasi partiler iktidar mücadelesinde darbelerden veya sokak hareketlerinden kendilerine bir iktidar çıkacağını düşünüyorlarsa büyük bir yanılgı içinde olurlar. Türkiye'nin tarihinde bu tür teşebbüslerin Türkiye'ye neye mal olduğu çok açık, net ortada. 'Darbeler bize iktidar yolunu açsın veya sokak hareketleri bize iktidar yolunu açsın' diye bekleyenler varsa, Türkiye böyle bir ülke değil" diye konuştu.

"Önümüzdeki 2 yıl sürekli seçim var, hazırlansınlar"

Nihat Ergün, önümüzdeki 2 yılda Türkiye'de sürekli seçimlerin olacağı bir dönem yaşanacağını belirterek, şöyle devam etti:

"Mesela 10 ay sonra mahalli idareler seçimi var. Partiler iyi hazırlansınlar, biz de iyi hazırlanalım. Söylemlerimizle, politikalarımızla, adaylarımızla, projelerimizle seçimleri kazansınlar. Biz de kazanmak için uğraşacağız, onlar da kazanmak için uğraşacaklar. Sonuçta halkın idaresine başvuracağız. Halk, muhalefetteki insanlardan da oluşuyor, sessiz kitlelerden de oluşuyor ama sonunda herkes sözünü bir yerde söyleyecek, esas o söyleyeceği yere hazırlanmamız lazım bizim. Oraya herkes iyi hazırlansın, biz de hazırlanacağız."

"Muhasebesini yapacağız"

Ergün, bu süreçte iktidar olarak muhasebe yapacaklarının da altını çizerek, şunları söyledi:

"Biz de muhalif hareketlerin ne söylemek istediğini, bizim acaba bu süreçte, uygulamada hükümet olarak hatalarımız var mı? Gözden geçirmemiz gereken konular var mı? Kuşkusuz muhalefet hareketlerine biz de tek zaviyeden bakmıyoruz, yani sadece kırıp döken adamları görmüyoruz, kırıp döken adamlara karşı müdahale edilmesi, önlem alınması gerekiyor ama bir de bu muhalefet hareketlerinin içerisinde mesajlar var, doğru şeyler söyleyenler var. Doğru şeyler söyleyenlerin mesajları, bu kırıp dökme hareketi yapanlar tarafından örtülmemesi lazım. İçinde çok haklı, çok doğru birtakım mesajlar olabilir, biz o mesajları da görmeye ve duymaya çalışıyoruz."

-Otoriterleşme eleştirileri

Otoriterleşme ve AK Parti'nin yaşam tarzına müdahale ettiği yönündeki eleştirilere de cevap veren Ergün, bu konuda ciddi bir dezenformasyon yaşandığını vurguladı. Türkiye'nin din devletine dönüşeceği yönünde de dezenformasyon yapıldığını belirten Ergün, Türkiye'nin din devletine dönüşebilecek bir devlet olmadığının altını çizdi. Ergün, "Ne Türkiye'de böyle bir güçlü siyasi düşünce vardır ne toplumsal talep vardır ne de tarihsel olarak bu mümkündür. Dini önemseyen bir toplumdur burası ama devlet otoritesinin dini bir baskı unsuru olarak kullanmasını da asla istemeyen bir toplumsal yapıdır" dedi.

Bakan Ergün, "Türk Baharı" benzetmelerini de değerlendirdi. Ergün, Türkiye ile Kuzey Afrika ülkelerini veya Ortadoğu ülkelerini bu yönüyle mukayese etmenin Türkiye'ye karşı büyük bir haksızlık olduğunu vurguladı.

"Türkiye, otoriterleşen bir sisteme sahip değil"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Beşar Esed'e benzetilmesinin büyük bir haksızlık olduğunu dile getiren Ergün, diktatörleşme eleştirilerine şöyle cevap verdi:

"Türkiye otoriterleşen bir sisteme sahip değildir. Türkiye'de iktidar uygulamalarından rahatsız olabiliriz, Türkiye'de iktidarın uygulamalarını eleştirebiliriz, iktidarın bazı uygulamaları bizim politikalarımızla, beklentilerimizle örtüşmeyebilir, hatta yanlış da olabilir. Onları demokratik usuller içerisinde dile getiririz. Biz de bunları gözden geçiririz. 'İktidar otoriterleşiyor. Başbakan dediğim dedik, tek adam olmak istiyor, diktatörleşiyor, padişah olmak istiyor, kendisini işte yeni dönemin padişahı ilan etmek istiyor.' Bütün bunları siz söylüyor musunuz? Söylüyorsunuz, söyleyin. Biz bunlara katılmıyoruz ama sizi bu düşünceye sevk eden bizim bir söylememiz, bir tavrımız var mı diye biz gene de bunu değerlendiririz. Bu söylediklerinizi doğrulayan hemen hemen hiçbir şey olmamasına rağmen, acaba küçük bir hakikat payı var mı bu söylediğinde diye biz yine de bunu çek ederiz ama gerçek şu ki Türkiye'de sistem, demokratik sistem böyle bir şeye imkan vermez.

Çünkü seçimler yapılıyor. Yani bütün bunlardan sen görüyorsun da ahali görmüyor mu? Halk başında bir diktatör mü istiyor? Türkiye'de halkın demokratik olgunluğa ulaşmadığını mı düşünüyoruz? Halkın feraset sahibi olmadığını mı düşünüyoruz? Kim diktatörleşmek istiyor, kim hizmet istiyor, kim doğru bir siyaset izliyor, kim yanlış bir siyaset izliyor, geniş halk kitlelerinin bunun farkında olmadığını düşünebilir miyiz? Eğer böyle düşünüyorsak, halkın bilinçsiz bir varlık olduğunu düşüyoruz demektir, halkın olgunlaşmadığını düşünüyoruz demektir. Halkın siyasi tercihlerini hala 2 kilo pirinçle, 2 kilo makarnayla, bir çuval kömürle siyasi tercihlerini yaptığımız gibi geri bir düşünceye sahibiz demektir. Türkiye'de halk böyle değil. Eğer bir adam diktatörleşiyorsa halk bunun farkına varır ve gereken uyarıyı yapar. ve siz de o uyarıyı dikkate alırsınız. Almadınız mı? Gidersiniz. Mesele bu kadar basit."STaRZoN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Teknoloji & Bilim Haberi Bölümü Kurallar Gandalf Bilim ve Teknoloji 0 30 Nisan 2013 12:42
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz Açıklaması CrayzTurk Güncel Haberler 0 28 Nisan 2013 16:00
Irak Sanayi ve Maden Bakanı Kerbuli istifa etti ATAK T-129 Güncel Haberler 0 25 Nisan 2013 00:25
Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı Açıklaması CrayzTurk Güncel Haberler 0 20 Nisan 2013 16:38
Maliye Bakanı'ndan varlık barışı açıklaması CrayzTurk Güncel Haberler 0 18 Nisan 2013 00:35

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 06:35.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750