Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Genel Sohbet ve Haber Bölümü > Güncel Haber Platformu > Güncel Haberler


Yeşilay da 'ayranı' tavsiye etti

Güncel Haberler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 13 Mayıs 2013   #1
ATAK T-129 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 07 Eylül 2012
Alter: 33
Mesajlar: 5.395
Konular: 2885
Rep Puanı: 30861
Rep Gücü: 5401
Rep Derecesi : ATAK T-129 has a reputation beyond reputeATAK T-129 has a reputation beyond reputeATAK T-129 has a reputation beyond reputeATAK T-129 has a reputation beyond reputeATAK T-129 has a reputation beyond reputeATAK T-129 has a reputation beyond reputeATAK T-129 has a reputation beyond reputeATAK T-129 has a reputation beyond reputeATAK T-129 has a reputation beyond reputeATAK T-129 has a reputation beyond reputeATAK T-129 has a reputation beyond repute
Aldığı Teşekkürler: 106
Ettiği Teşekkürler: 70
Standart Yeşilay da 'ayranı' tavsiye etti
Başbakan Erdoğan'ın milli içkimiz ayrandır açıklamasından sonra başlayan tartışmalar Yeşilay'da katıldı.


Türkiye Yeşilay Cemiyeti Başkanı İhsan Karaman, "Yeşilay başkanı olmamın yanında, bir tıp profesörü olarak da, ayranın ve yoğurdun insan sağlığına ne kadar faydalı olduğunu, hekimler tarafından sağlık için her yönüyle teşvik ve tavsiye edildiğini biliyorum" dedi.
AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Karaman, Yeşilay ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) işbirliğinde geçen ay düzenlenen Global Alkol Politikaları Sempozyumu'na ilişkin bilgi verirken, 10'a yakın ülkenin sağlık bakanlığı temsilcileri ile 60 civarında ülkenin DSÖ temsilcilerinin katıldığı toplantıda, bin 200 katılımcının, alkol tüketiminin bedensel, toplumsal sağlığa etkileri, çevreye zararları, alkol kullanımının sınırlandırılmasına dair geliştirilen politikaların tartışıldığını anlattı.
Karaman, son 8-10 yılda Türkiye'nin, dünyada tütün mücadelesi konusunda en büyük başarılardan birini gösterdiğini ve DSÖ tarafından ödüllendirildiğini hatırlatarak, "Türkiye, tütün mücadelesinde en iyi ülke örneklerinden biriydi. Ancak alkole gelince iş değişti. Ülkemizde alkolle alakalı yeterince farkındalık olmadığını biliyoruz" dedi.
Dünyada alkolün zararları konusundaki bilinç düzeyinin, son yıllarda geliştiğine, ABD ve Avrupa ülkelerinde DSÖ'nün teşvikleri ve yönetimiyle alkol politikaları geliştirildiğine değinen Karaman, "Başta Avrupa ve ABD olmak üzere, Batı dünyası, alkolün getirdiği zararlı etkilerden çok çekti. Avrupa ile kıyaslandığında alkol tüketimi az olduğundan ve bu konuda bir bilinç oluşmadığından Türkiye'nin alkolle ilgili mücadelede, iyi ülke olması söz konusu değil" diye konuştu.
Karaman, bir halk sağlığı kurumu olan Yeşilay'ın, alkol, başta sigara ve nargile olmak üzere tütün ve tütün ürünleri, uyuşturucu ve madde bağımlılıkları, teknoloji bağımlılığı konusunda çalışma ve çabaları bulunduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:
"Yeni Yeşilay yönetimi olarak son 6 aydır çabalarımızın büyük çoğunluğunu gençlere odakladık. Asıl hedef kitlemiz, kötü alışkanlıklardan ve bağımlılıklardan korumak için mücadele ettiğimiz kitle, yetişmekte olan çocuklarımız, ergenlerimiz ve gençlerimizdir. Eğer biz, onları zararlı alışkanlıklardan ve bir şeylerin bağımlısı olmaktan uzaklaştırmazsak, geleceğimiz karanlık olacak. Bağımlılıklara karşı mücadelede gençlerin enerjisini, aktivizmini, onların içlerindeki kaynayan kanı, isyan duygusunu da yanımıza alarak, bu duyguları bağımlılık mücadelesinde kullanıyoruz."
Yeni kampanyalar
İhsan Karaman, yakında, ülke çapında nargile karşıtı ve alkol farkındalığıyla ilgili kampanyalar başlatacaklarını, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile işbirliği çerçevesinde de teknoloji bağımlılığının önlenmesine yönelik çalışmaları yapacaklarını belirterek, İstanbul Kalkınma Ajansı'nın sağladığı fonla, İstanbul'un 39 ilçesindeki ilköğretim okullarında yürütülen "Gençlik, Liderlerini Arıyor Projesi"ni, gelecek aylarda ülke çapına yayacaklarını söyledi.
Her ilde, okullardan seçilen genç liderlere, Yeşilay tarafından liderlik, sigara, teknoloji konularında bağımlılık eğitimi verileceğini, gençlerin de kendi okullarında ve çevrelerinde akran eğitimi yoluyla bu bilgileri aktaracaklarını anlatan Karaman, "Milyonlarca Türk genci bağımlılıklar konusunda bilgilendirilmiş olacak" dedi.
Karaman, İstanbul'daki bazı kamu hastanelerinde ve üniversitelerde yürütülen "Dumansız ve Sigarasız Hastane Bahçesi", "Dumansız ve Sigarasız Kampüs" projesinin, ülke çapında ilgiyle karşılandığını ifade ederek, üniversitelerden, öğrenci konseylerinden, rektörlüklerden, hastane yönetimlerinden projenin kendi kurumlarında da uygulaması konusuna talepler aldıklarını dile getirdi.
"Günümüzde nötr bir yaklaşım var"
DSÖ ve Avrupa Birliği verilerine göre, dünya üzerinde insanların, yüzde 4'ünün alkol nedeniyle öldüğünü ve ölenlerinin yüzde 9'unun 15-30 yaş aralığında bulunduğunu, aile içi şiddete uğrayan çocukların yüzde 16'sının alkol nedeniyle şiddet gördüğünü, AB ülkelerinde bir yıl içerisinde alkol ve alkolün doğurduğu zararlara harcanan paranın 70 milyar avro olduğunu aktaran Karaman, Türkiye'ye ilişkin şu bilgileri paylaştı:
"Türkiye'de yürütülen çalışmalar sonrasında, tütün kullanım oranının, yüzde 13 oranında düştüğü açıklandı. Alkolde böyle bir mücadele yok, aksine reklamlarla, teşvik bile söz konusu. Hatta bu, eskiden daha fazlaymış. Cumhuriyetin ilk yıllarına baktığımızda, bazı alkollü içeceklerin gerçekten reklamlarla tavsiye ve teşvik edildiğini bile görüyoruz. Günümüzde nötr bir yaklaşım var.
Alkollü içki tüketimi Avrupa'ya göre az bile olsa, kullanımda artış trendi olduğunu ve kullanım yaşının giderek düştüğünü görüyoruz. Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığını İzleme Merkezi'nin 2011 yılında yaptığı alan araştırmasında, alkol kullanma oranının 15-64 yaş arasındaki genel nüfusta yaklaşık yüzde 30, 15-19 yaş arasında yüzde 20 civarında olduğu görüldü. TÜİK'in 2008 ve 2010 yılında yaptığı araştırmaya göre 10 yaş altı çocukların yüzde 1,2'si, 10-14 yaş arasındaki çocukların yüzde 6,9'u alkolü denemiş. Bu rakamlar, ülkemizde alkol kullanma yaşının aşağılara düştüğü ve Avrupa'da yıllar önce görülen eğilimi taklit eder şekilde ülkemizde artabileceği endişesi yaratıyor."
Alkol reklamları
Karaman, alkol reklamları konusunda, "Dünya, alkol reklamlarının her mecrada yasaklanması gerektiğini savunuyor. Özellikle Avrupa Alkol Politikaları Birliği, alkol reklamlarının yasaklanmasıyla gençlerin alkole bağlanması arasında ters bir ilişki bulmuş. Şu anda ülkemizde bu konuda çelişkiler var. Görsel basında alkol reklamı yasak ama yazılı basında serbest. Eğer zararlıysa bir yerde yasaklamışsanız, toplum sağlığı menfaatine diğer tarafta nasıl serbest olabilir? Bu çelişkilerin kaldırılması lazım" değerlendirmesinde bulundu.
Türkiye'de alkol nedeniyle meydana gelen trafik kazalarının, karayolları güvenliğini tehdit eden en önemli unsur olduğuna işaret ederek, "Karayollarında seyrederken bir benzin istasyonunda durup markete bir su almaya girdiğinizde dolaplar dolusu alkollü içki görüyorsunuz. İnsanlar bunu alıyor ve yolda içiyor. Kendi elimizle, kendi insanımızın alkollü olarak araç kullanmasını ve kaza yapıp ölmesini teşvik etmiş oluyoruz. Bu ciddi çelişkidir, derhal yasaklanması gerekir. Buna, halk sağlığı koruma tedbirleri diyebiliriz" şeklinde konuştu.
"Yoğurdu ve ayranı bütün halkımıza bütün insanlığa zaten tavsiye ediyoruz"
Türkiye Yeşilay Cemiyeti Başkanı Karaman, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Milli içki, ayrandır" açıklaması konusunda ise şu görüşleri dile getirdi:
"Yeşilay başkanlığımın yanında, tıp profesörü olarak da ayranın ve yoğurdun, insan sağlığına ne kadar faydalı olduğunu, hekimler tarafından sağlık için her yönüyle teşvik ve tavsiye edildiğini biliyorum. Olayı alkol bağlamının dışında da düşünürsek, yoğurdu ve ayranı bütün halkımıza bütün insanlığa zaten tavsiye ediyoruz. Böyle bakıldığında, zannediyorum Sayın Başbakanımız da insan sağlığına zarar veren, bağımlılık, kanser, kalp damar hastalığı yapan, şiddete, suça, kazaya yol açan toksin, zehir olan bir içecek yerine, son derece sağlıklı ve insan sağlığına faydalı olduğu ispat edilmiş bir başka içeceği önermiş oldu ki bizim buna bir hekim olarak katılmamamız mümkün değildir."

Üye Profil Bilgileri

Haber Konularım [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] sitesinden alıntı yapılmıştır.
-----------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------
Prison Break Sezon 1 Türkçe Dublaj Bluray 720p HD Kalite İndirmek İçin [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
-----------------------------------------------------------------------
ATAK T-129 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Günün Tarihi ..... Yeşilay'ın Kuruluşu Aliaena Serbest Bölüm 1 23 Mart 2013 23:34
Tavsiye istiyorum hektor16 Darkorbit Sorular,Sorunlar ve Üye Paylaşımları 7 15 Ocak 2013 14:13
tavsiye STaRZoN Darkorbit Sorular,Sorunlar ve Üye Paylaşımları 1 15 Ocak 2013 14:09
Gemime Tavsiye Adrenalin Darkorbit Sorular,Sorunlar ve Üye Paylaşımları 7 01 Kasım 2012 14:11
Tavsiye HealerQueen Darkorbit Sorular,Sorunlar ve Üye Paylaşımları 4 10 Ağustos 2012 00:21

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 08:36.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750