Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Genel Sohbet ve Haber Bölümü > Güncel Haber Platformu > Güncel Haberler


Antalya'daki Rus Vatandaşların Hukuki Problemleri Tartışıldı

Güncel Haberler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 28 Nisan 2013   #1
Albay
CrayzTurk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 17 Temmuz 2012
Bulunduğu yer: Rize
Alter: 33
Mesajlar: 2.104
Konular: 1150
Rep Puanı: 1885
Rep Gücü: 2110
Rep Derecesi : CrayzTurk has a brilliant futureCrayzTurk has a brilliant futureCrayzTurk has a brilliant futureCrayzTurk has a brilliant futureCrayzTurk has a brilliant futureCrayzTurk has a brilliant futureCrayzTurk has a brilliant futureCrayzTurk has a brilliant futureCrayzTurk has a brilliant futureCrayzTurk has a brilliant futureCrayzTurk has a brilliant future
Aldığı Teşekkürler: 92
Ettiği Teşekkürler: 7
Standart Antalya'daki Rus Vatandaşların Hukuki Problemleri Tartışıldı

Türkiye'de yaşayan Rus vatandaşlarının hukuki sorunlarının tartışılacağı konferans Antalya'da gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Antalya Cumhuriyet Başsavcı Vekili Cevdet Kayafoğlu, "2012'de kayda alınan 79 bin suç dosyasının 3,9'unda yabancı uyruklu davacı ve şikayetçi var" dedi.

İlki Aralık ayında Ankara'da yapılan konferansın ikincisi Konyaaltı Belediyesi toplantı salonunda yapıldı. Toplantıya AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, TBMM Türkiye-Rusya Parlamentolar Arası Grubu Başkanı ve Milletvekili Salih Kapusuz, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Rus-Türk İş Adamları Birliği (RTİB) Yönetim Kurulu Başkanı Naki Karaaslan, Rusya Parlamentosu Duma Milletvekili Rusya-Türkiye Parlamentolar arası Grubun üyesi Vasiliy Jurko, Rusya Parlamentosu DUMA Milletvekili yardımcısı, Rus-Türk İlişkileri uzmanı Ramin Gasımov, Rusya Antalya Başkonsolosu Aleksander Tolstapyenko, Rus Sanat ve Kültür Derneği başkanı İrina Balcı, Rusya Dostluk ve Kültür Derneği başkanı Marina Sorokina ve Antalya'da yaşayan rus vatandaşlar katıldı.

Toplantıda açılış konuşması yapan Rus-Türk İşadamları Birliği (RTİGB) Yönetim Kurulu Başkanı Naki Karaaslan yaklaşık yirmi yıldır Rusya'da yaşadığını, orada yaşadığı sürece çok başarılı bir iş hayatı, iyi bir aile, çok iyi dostlar kazandığını söyledi. Başka bir ülkede yaşamanın zorluklarını kendisinin de iyi bildiğini kaydeden Karaaslan, "Buradaki insanların istediği arzu ettiği rahatlıkta yaşaması. Bu değişen zamanda halklar, ırklar, dinler beraber kaynaşacak ve birlikte yaşayacak. Önümüzdeki yıllarda belki sınırlar, pasaportlar kalkacak. Başka bir yaşam bizi bekliyor. Çocuklarımızı bu geleceğe hazırlamalıyız" dedi. Türkiye'de yaşayan Rus vatandaşlarının en büyük sıkıntısının kültür ve din farkı olduğunu belirten Karaaslan, "Aramızdaki misafirperverlik yüzyıllardır devam ediyor. Bundan sonra da devam edecek. Örf, adetler ve geleneklerin mutlaka yaşanması lazım, bunları hep beraber yaşamamız lazım. Çok ihmal etmememiz gereken en önemli şey ise eğitim" ifadelerini kullandı.

"ORTAK DÜŞÜNCELERİMİZ VAR"

Antalya'da bulunmaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Rusya Parlamentosu DUMA Milletvekili yardımcısı, Rus-Türk İlişkileri uzmanı Ramin Gasımov, Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin en yüksek düzeyde olduğunu hatırlatarak, "Bizim ekonomik ilişkilerimiz de çok iyi. Bizim ortak düşüncelerimiz var, umut ediyorum ki bundan sonra da böyle devam edecek. Antalya'da faaliyetini sürdüren Rus Kültür Derneği çok önemli bir iş üstlenmiştir. Biz burada yaşayan Rus vatandaşlarına her türlü yardım etmeye hazırız. Umut ediyorum ki sizin buradaki ilişkileriniz ülkelerimiz arasındaki diplomatik ilişkileri de iyi yönde etkiler. Türkiye hükümetine de burada yaşayan vatandaşlarımıza iyi imkanlar sağladıkları için teşekkür ediyorum" dedi.

Antalya'da yaklaşık 30 bin Rus vatandaşının yaşadığını ifade eden Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek ise bunun 14 bin 800'ünün Konyaaltında yaşadığını, on bine yakınının ise konut satın alındığını belirtti. Yerel yönetim olarak şu anda Konyaaltı Sosyal Tesisat Merkezinde bütün yabancı dostlarla birçok konuda çalışmalar üreteceklerini söyleyen Başkan Böcek "Antalya'da ilk Kent Konseyini kuran Konyaaltı Belediyesi olarak da ilk Yabancı Konseyini oluşturduk. Konyaaltı'mızda onlarla birlikte yürüteceğiz. Liman mahallemizi yüzde 38 Rus vatandaşı oluşturmaktadır. Çok özel bir parkımız var orada, adı da Dostluk Parkı. Onlarla beraber armağan edeceğiz ilerleyen günlerde. Bizim belediyecilik anlayışımız insanların yaşamını kolaylaştırmak. Gittiğiniz ülkelerde kendi örf ve adetlerinizden bir şeyler arıyorsunuz ve bulamayınca mutlu olamıyorsunuz. Biz bu konudaki sorunları için de hükümet olarak Rus vatandaşlarımıza yardım etmek için büyük gayret gösteriyoruz" şeklinde konuştu.

Yerel Yönetimlerin yabancılara ve özellikle Ruslara dikkat göstermesinin çok güzel olduğunu söyleyen Rusya Antalya Başkonsolosu Aleksander Tolstapyenko, "Yurt dışında okurken, mesela ABD ve Avusturya'da hiçbir zaman yabancılara karşı böyle dikkat görmedim. Burada sorunlar yok mu? Var. Biz bunun için burada çalışıyoruz. Buradaki hükümetin de vatandaşlarımıza büyük yardımı var. Her yıl buraya milyonlarla Rus turisti geliyor. Birkaç bini mevsimsel olarak çalışmaya geliyor. Hatırlatmak istiyorum ki buradaki başkonsolosluk her zaman size yardım etmeye hazır.

Aynı zamanda Rus vatandaşlarına buradaki kanunlara da dikkat etmelerini hatırlatırken, kendilerini haklı buldukları konularda gerekli yerlere müracaat etmelerini öneriyorum" şeklinde konuştu.

"RUSYA'NIN TÜRKİYE'YE, TÜRKİYE'NİN DE RUSYA'YA İHTİYACI VAR"

Sade bir vatandaş olarak Antalya'da birkaç defa tatil yaptığını söyleyen Rusya Parlamentosu Duma Milletvekili Rusya-Türkiye Parlamentolararası Grubun üyesi Vasiliy Jurko tatil yaptığı dönemlerde her zaman sıcak bir ilgiyle karşılaştığını belirtti. "Antalya hava limanından sıcak karşıladıkları gibi sıcak şekilde de yolcu ediyorlar" diyen Milletvekili Jurko konuşmalarını şöyle sürdürdü:

"Bu sıcaklığın sonucudur ki bizim vatandaşlarımız burada yaşamaya karar vermişler. Bizler buraya gelirken kendi kültürümüzü, örf ve adetlerimizi Türk topraklarına getiriyoruz. Rusya Federasyonu her zaman vatandaşlarını destekliyor. "

Türkiye ile Parlamentolar arası işbirliklerine de hazır olduklarını kaydeden Milletvekili Jurko 2010 yılında Rusya ve Türkiye arasında diplomatik ilişkilerin kurulması için adımlar atıldığını hatırlatarak "Türkiye'nin Rusya'ya, Rusya'nın da Türkiye'ye ihtiyacı var. Birçok Türk firmaları Rus pazarında var. Biz onları çok iyi karşılıyoruz. Bizim vatandaşlarımız da sadece Antalya'da değil Türkiye'nin farklı illerine hem yaşamak hem de çalışmak için geliyorlar. Demek ki Rus vatandaşları Türkleri, Türkler de Rusları seviyor" ifadelerini kullandı. Rusya ve Türkiye arasındaki ekonomik ve finansal ilişkilere de değinen Jurko iki ülke arasında büyük bir enerji projesinin olduğunu söyledi. Rusya'nın 'Rosatom' şirketi ile yapılan konuşmaların ardından Türkiye'de bir nükleer istasyonu kurulacağını belirten Jurko "Ucuz elektrik enerjisi sağlandığı zaman bu Türkiye'nin ekonomisine de katkı sağlayacak. Ben biliyorum ki farklı zamanlarda zor dönemlerden geçtik. Rusya'dan gaz alması konusunda zaman zaman ilişkilerin bozulmasına çalışıldı. Ancak ben eminim ki Rus gazının Türkiye'ye gelmesinden Türkiye vatandaşları çok memnunlar. Biz bundan sonra da işbirliğini sürdüreceğiz. Sadece ekonomik alanında değil kültürel ilişkileri de geliştireceğiz. Türkiye hükümetinin Rus vatandaşlarına burada sağladığı rahat koşullardan dolayı da teşekkür ediyorum" dedi.

Rusya ile ortak tarihin beş yüz yıldan öncesine dayandığını söyleyen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, TBMM Türkiye-Rusya Parlamentolar arası grubu Başkanı ve Milletvekili Salih Kapusuz, 1990'lı yıllardan sonra Türkiye Rusya ilişkilerinin çok iyi bir performansla iyiye doğru gittiğini ifade etti. Her geçen gün ilişkilerin iyileştiğini kaydeden Milletvekili Kapusuz, "Biz Türkiye'mizde misafir olarak, vatandaş olarak evlilik veya her hangi bir nedenle yaşayan Rus vatandaşlarımızı çok önemsiyoruz. Siz önemlisiniz, sizin probleminiz bizim problemimizdir. Elbette halkların kaynaşması çeşitli sebeplerle göç edilmesi, iyiliklerin yanında tabi olarak bir takım problemleri de bünyesinde bulundurmaktadır. Biz varsa bir problem her seviyede katkı vermeye hazırız" şeklinde konuştu.

"DAVA İSTATİSTİKLERİ MİLLİYET ESASINA GÖRE YAPILMIYOR"

Toplantıda konuşma yapan Antalya Cumhuriyet Başsavcı Vekili Cevdet Kayafoğlu toplantıya katılırken kendisinden Antalya'daki Rus vatandaşlarının dava istatistiklerinin istendiğini belirtti. Kayıtların milliyet esasına göre değil insan ve isim esasına göre alındığını kaydeden Kayafoğlu, "2012 rakamlarına baktığımız zaman toplamda Antalya Cumhuriyet Başsavcılığında 79 bin 668 suç evrakı kayıt edilmiş bulunuyor. Bunların içerisinde bin 500 kadar yabancı var. Bunların uyruklarını bilmiyorum. Hukuk dosyalarına baktığımız zaman kabaca göz taraması yaparsak yüzde 3,9 oranında yabancı davalı ve şikayetçi var" dedi. Rusya mahkemelerinde verilen kararlara da değinen Kafaroğlu şöyle konuştu:

"Rusya mahkemelerinde verilen kararların Türkiye mahkemelerinde tanınması ve infaz edilebilir hale getirilmesi için bir Türk mahkemesinde karar verilmesi gerekiyor. Bir kilisenin veya belediyenin verdiği kararı tanımayız."

Toplantı soru ve cevaplar şeklinde devam etti. - ANTALYACrayzTurk isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Antalya'da H1N1 vakası mehmedcan Güncel Haberler 0 23 Ocak 2013 17:16
PBDO'daki bu şey ne? rocov Darkorbit Botlar ve Buglar 9 17 Aralık 2012 00:44
PBDO-Bot Problemleri Buraya!! AtomHuro Darkorbit Botlar ve Buglar 7 17 Ekim 2012 19:57
Antalya Spor Forum Zero Diğer SüperLig Takımları 0 14 Eylül 2012 10:39
XP Problemleri [Paylaş,Bekle] Amarth Teknik Destek Servisi 8 20 Ağustos 2012 22:46

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 21:05.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750