Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Genel Sohbet ve Haber Bölümü > Güncel Haber Platformu > Güncel Haberler


Ulusalcı CHP'liler Evlat Olsa Sevilmezler

Güncel Haberler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 21 Nisan 2013   #1
KONYALI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 19 Ocak 2012
Alter: 27
Mesajlar: 1.118
Konular: 185
Rep Puanı: 1849
Rep Gücü: 1125
Rep Derecesi : KONYALI has a brilliant futureKONYALI has a brilliant futureKONYALI has a brilliant futureKONYALI has a brilliant futureKONYALI has a brilliant futureKONYALI has a brilliant futureKONYALI has a brilliant futureKONYALI has a brilliant futureKONYALI has a brilliant futureKONYALI has a brilliant futureKONYALI has a brilliant future
Aldığı Teşekkürler: 14
Ettiği Teşekkürler: 12
Standart Ulusalcı CHP'liler Evlat Olsa Sevilmezler


BDP'li vekil Sırrı Süreyya Önder, "Ulusalcı CHP'liler için bir tek niteleme kullanabilirim. Evlat olsalar sevilmezler. Solculuktan sosyal demokratlıktan vazgeçtim" dedi. Önder, PKK'nın çekilmesinin de 8-10 gün içinde başlayacağını söyledi.


İmralı görüşmelerinde Öcalan’ın ‘Sen bize lazımsın’ dediği ve İmralı ile Kandil arasında adeta mekik dokuyan BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Kandil’i ve barış sürecine ilişkin değerlendirmelerini ilk kez anlattı.

Önder, Geri çekilmelerin 8-10 gün içinde başlayacağını, asıl sürecin ise çekilmeden sonra başlayacağını ifade ederek, “KCK kadroları, şimdiden muazzam bir eğitim çalışmasına girdiler. Sivil siyasete dönük pratik eksikliklerin tamamlanmasına dönük bir program geliştirmekle meşguller” dedi.

Öcalan’ın mektubunu BDP’li vekiller Gültan Kışanak, Pervin Buldan ile birlikte Kandil’e ulaştıran ve ayağının tozuyla geldiği Kandil’den görüşmeleri ve barış sürecini Hürriyet muhabiri Faruk Balıkçı’ya değerlendiren Sırrı Süreyya Önder, soruları şöyle yanıtladı:

-Kandil ile İmralı arasında mekik dokuyorsunuz, Sürecin işleyeceğinden umutlu musunuz? Nasıl bir barış bekliyorsunuz?

“Bu toplumun tüm meseleleriyle olduğu gibi Kürt meselesiyle de yakından ilgili sıradan insana nazaran daha yoğun bir kavrayış geliştiren birisiydim. Ama ne zamanki BDP blok çizgisinde aktif siyaset yapmaya başladım. O zaman Kürt halkının ve onun siyasetçilerinin toplumsal hayat içerisinde uğradığı fiili ayrımcılıkların benim kavrayışımı gölgede bırakacak vahim boyutta olduğunu gördüm. Bu benim süreçteki ilk şaşkınlığımdı. Barış sürecinde aktif bir rol üstlendikten sonra yaşadığım şaşkınlık birinci şaşkınlığımı gölgede bırakacak kadar büyük oldu.

Sürecin içinde olunca iki şeyi görüyorsunuz. Barışın gerçekten çok zor ve zahmetli bir iş olduğunu, ikincisi dilinden belki de gönlünden barışa geçirenlerin yüzlerce yılın oksitlenmesiyle zehirlemesiyle nasıl da birden bire sosyal demokratlık solculuk ya da dindarlık kisvesi altında bir kan emiciye dönüştüğünü gördüm. Şimdi bu ikinci hal karşısında susarak, günlük polemiklere girmeyerek, barışa daha çok yoğunlaşarak; süreci tüm insanlığın ortak iyiliği için onurla ve eşit bir barışa evirmek noktasında duruyorum.

Barışa inanıyorum

“Sürecin işleyeceğinden umutluyum. Fakat umutsuz olanların yaklaştığı yöntem de bir sorun var. Süreçten umutsuz olanlar. Kendi öz güçlerine ve bizzat kendi kendilerine karşı güvensizlik ve yetersizlik içerisinde olanlardır. Onların kurduğu paradigma süreçteki diğer aktör olan devlet hükümet ikilisine büyük umut bağlamalarında yatıyor. Kürt hareketinin ve Kürt halkının AKP ile kader birliği yapmış olmakla eleştirenler süreci analiz ederken sadece AKP üzerinden belirlemelerde bulunuyorlar. Kürtlerin müzakere yöntemleri değil, bu zavallıların meseleyi analiz ediş biçimi AKP’ ye yarar.

Sürecin tek aktörü ve tek belirleme olarak kendini göstermeye çalışan iki kesim var. Birincisi bizzati hükümet. İkincisi de siyaset teorisinden habersiz muhakeme yeteneği gelişmemiş kendisine sol sosyal demokrat, milliyetçi olarak tanımlayanlardır. Umutlu olmak için kürt siyasal hareketini kürt halkını tarihselliğiyle sistemin dışında ve ona alternatif ve hayatın tüm alanlarındaki örgütlenmişliğiyle görmek tanımak yeterlidir.

-Kandil barıştan umutlu mu?

“Kandilin, karar sürecinde yer alan kadın erkek tüm kurumlarıyla ve temsilcileriyle görüştüm. Bu sorunun bir tek cevabı var. Onlar ‘umudu’ bir yöntem olarak. Repertuarlarından çoktan uzaklaştırmışlar. Bir arada olmaları ve gerçek bir kurtuluşa inanmalarının adıdır umut. Asla, bir siyasal mücadele enstrümanı değildir. Kendi öz güçlerine ve yapılarına olan yüksek öz güvenle sürece yaklaşıyorlar. Kamunun bu konuda göremediği şey şudur. Onlar salt bir askeri savaşçı değiller. Neredeyse her biri sıfırdan yeni bir hayat inşaa edecek kadar donanımlı ve insanlıktan umutlular”

Silah artık repertuar olmayacak

“Bugüne kadar silah ve silahın getirdiği sorunlar barışın önünde hep bir engel olarak görülüyordu. Bu insanlar için silah basit bir araçtan öte bir şey değil. Bu gün bu demagojiyi boşa çıkardılar. ‘Siz eğer insan haklarına dayalı hukukun evrensel ve genel ilkelerine uygun tam demokratik bir ülke istiyorsanız ve bunun önünde silahı bir engel olarak görüyorsanız buyrun biz silahı bir mücadele yöntemi olarak repertuarımızdan tümden çıkarıyoruz. Halep te arşında yanı başımızda siz de demokrasiye ve eşitlik ülküsüne ne kadar samimi yaklaşıyorsunuz gösterin’ diyerek aslında siyasetin nasıl yapılacağını göstermiş oldular.

-Türkiye’deki PKK kadroları ne zaman çekiliyor?

“Çekilecekler, ama süreç bundan sonra başlayacak dolayısıyla süreç kaç aşamalıydı, o ne yapacaktı? Bu ne yapacaktı, silahlımı çekileceklerdi. Protokol mü hazırlanacaktı? Bunlar hep meselenin özünü kavrayamamış olanların yaratan soruları ve tartışmalardır. Silah ve sivil siyaset bir birine karşıt olarak konumlandırılmışsa silahın devreden çıkarılmasını istemek, sivil siyasete engelsiz bir alan açmakla olur. Bu nedir? Gösteri ve yürüyüş yasasındaki Mussoloni partiküllerini ayıklamaktır. Çünkü sivil siyaset mitingi yapar. Sivil siyaset toplantı yapar. Bu nedir? Dünyanın hiçbir yerinde görülmeyen yüzde 10 seçim barajını kaldırmaktır. Sivil siyaset seçimlere girmek ve temsil edilmek ister.

Yasal siyasal; legal demokratik hakkını talep eden insanların terörist tanımlamasıyla zindanlarda çürütülmesine neden olan TMK’yı kaldırmaktır. Çünkü TMK ‘nın kapsamına girmeyecek bu ülkede hiçbir insan evladı yoktur. İnançların ve halkların kendi üzerlerindeki kendi kültürel kimliklerinin örgütlemelerinin önündeki prangaları kaldırılması gerekir. Çünkü, birçok halk ve başta Alevilik Ermenilik olmak üzere birçok inanç bu ülkenin bu Devletin resmi söyleminde halen küfür yerine kullanılıyor. Buna itiraz etmektir. Dolayısıyla tabi iki süreç şimdi başlıyor. Silahı bırak demek bu alanları temizlemek demektir. Bu alanlar tam demokratik bir yapıya ne zaman kavuşursa silah o zaman gayrı meşru olur”

-Geri çekilme ile ilgili PKK’da sıkıntı var mı?


“Geri çekilmenin kendisi tartışılmıyor. KCK’yı oluşturan bütün yapılar sayın Öcalan’ın bu önermesini güçlendirmek ve hayata geçirmek noktasında tam bir uyum ve güçlü bir irade koyuyorlar. Tartışılan şey bunun güvenli sabotaja kapalı bir yöntemle ve ciddi bir ön hazırlıkla olmasıdır. Tahminime göre en fazla 8-10 gün içerisinde fiilen geri çekilme başlayacaktır. Karayılan’ın orta kademede ikna sorunları yaşıyoruz diyerek ifade ettiği tartışmaların bir kısmına biz de katıldık. Oradaki bir tavrı ifade etmek istiyorum. Devletin çağrışım hafızalarında güçlü bir şekilde yer ettiği oyunlarından dolayı bir kısım güçlerin tedbiren kuzey sahasında (Türkiye’de) bırakma önerisi geldi. Karayılan ve KCK yürütme kurulunun diğer üyeleri bu öneriye şiddetle karşı çıktılar. Bu öneriyi ret ettiler.

Orada söylenen bir şey beni çok etkiledi. ‘Devlet bize dönük her türlü psikolojik harbi , itibarsızlaştırmayı , kriminize etmeyi temel bir yöntem olarak hep kullanageldi. Ama halkla paylaşmasalar da bizim sözüne çok güvenilir insanlar olduğumuzu bilirler. Ve kendi içlerinde bunu asla tartışmazlar. Dolayısıyla biz sayın Öcalan’a ve Türkiye halklarına verdiğimiz sözü harfiyen yerine getireceğiz. Orada bir tek silahlı unsurumuz kalmayacak”

Geri çekildikten sonra ne yapacaklar?

“Yeni dönem ve sivil demokratik siyasetin demokratik bir kurtuluşun temel dinamiği de asıl olarak KCK kadroları olacağı için şimdiden muazzam bir eğitim çalışmaları sivil siyasete dönük pratik eksikliklerin tamamlanmasına dönük bir program geliştirmekle meşguller. Ve tabii ki Devletin sürece ilişkin vaat ettiklerini gözlemek ve takip eden adımları ona göre belirlemek noktasında duracaklar”

-Hükümetin bir barış projesi olmadığı yönünde bölgede kuşkular var? Ne diyorsunuz?

“Halkın kuşkularına dönük en önemli teminat Kürt halkının Abdullah Öcalan’a duyduğu güvendir. Kuşkularının kaygılarının olması normaldır. Fakat gerek Öcalan’a kendi evlatlarına duyduğu güvenle sürece sonsuz ve etkili bir katılım göstermektedir”

-Bir gün barış olursa barışın aktörü olarak hissedersiniz?

“Sinemaya ve yazarlığa döneceğim. Politik kimliğim ve aidiyetim hep devam edecek. Sivil siyaset alanı belki vekil olarak ikincil bir plana dönüşecek ama sosyalist bir sanatçı ve yazar olarak o pratiği daha fazla öne çıkartmayı düşünüyorum”

-CHP’li vekil Emine Ülker Tarhan’ın ‘Süreyya yaz oğlum’ diye bir söz kullanarak sizi uluslararası güçlerin maşası olmakla suçladı. Haluk Koç Türkçe'nizi çok kaba buluduğunu, Devlet Bahçeli’de ağır ifadeler kullandı ne diyorsunuz?

“Ulusalcı CHP’liler için bir tek niteleme kullanabilirim. Evlat olsalar sevilmezler. Solculuktan sosyal demokratlıktan vazgeçtim. İnsanlıktan bir arpa tanesi kadar nasipleri olmamış, evlat acısı, kardeş acısı bunlar için çok yabancı. Allahtan ki tabanları böyle düşünmüyor. Tabanlarının böyle düşünmediğini yüksek sesle söyleyen yöneticilerine bile tahammülü olmayan bir yapıdan; başkaları için kardeşlik beklemek Azrail'den can beklemek gibi olur.

CHP tabanına kardeşçe bir önerim var. Herhangi bir iç toplantılarında bunlara şöyle bir soru yöneltsinler. Hiçbir kağıda bakmadan; sosyal demokrasi nedir, tarihi nerede başlar?Önemli ilkeleri nelerdir? Faşizmle nerede ayrılır? Hakkında on dakikalık bir konuşma yapmalarını istesinler. Bunlar hiçbiri kağıda bakmadan, bir dediğini bir daha söylemeden on dakika konuşabilecek sosyal demokrat bir repertuara sahip değildir.

Nefret suçu kapsamına giren herhangi bir konuda, bir dediklerini bir daha tekrar etmeden aylarca konuşabilirler. Yaratıcılıkları nefret ve ırkçılıkla sınırlıdır. İhaleye fesat karıştıranlar söz konusu olduğunda, hemen hükümetle tam bir mutabakat sergileyebiliyorlar. İhale hırsızlarına gösterdiği duyarlılığın binde birini, yitip gidecek olan evlatlarımıza gösterselerdi belki de sosyal demokratlar iktidar alternatifi ya da iktidar olabilirlerdi. Bu halk evlatlarını hırsızlardan daha çok sever. Haluk Koç ince Türkçesiyle buna bir açıklama yapsa da duysak.

MHP’ye gelince Bursa’da 50 bin kişiyi toplamışken; Bursa ormanlarındaki onlarca taş ocağının, ormanların pek yakın bir gelecekte nasıl çölleştirildiğini keşke anlatsalardı. Kürdün evladının Türkün evladına yapacağı en vahim şey kuvvetlice sarılmaktır. Oysa, bu talan vatan toprağı diye uğruna kitleleri ayaklandırdığımız cenneti bir çöle dönüştürecektir. Hangisi milliyetçiliktir, onu da MHP’nin tabanına bırakıyorum.”Üye Profil Bilgileri
KONYALI isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Keşke olsa :( Mercan Forum Çöplüğü 5 30 Mayıs 2013 16:41
BDP'liler için yeni kriter Furkan Güncel Haberler 0 08 Şubat 2013 10:28
Gözaltındaki DHKP-C'liler adliyeye sevk edildi ATAK T-129 Güncel Haberler 0 20 Ocak 2013 17:11
Evlat Vizit23 Komik Yazılar & Fıkralar 0 19 Ocak 2013 04:44
Trabzon'lular Ve Kayseri'liler Savaşırsa kasttas Komik Yazılar & Fıkralar 0 19 Aralık 2012 21:32

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 08:41.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750