Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Genel Sohbet ve Haber Bölümü > Güncel Haber Platformu > Güncel Haberler


Kadıköy'e yeni AVM'ye itiraz, plan AKM

Güncel Haberler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 01 Şubat 2013   #1
ATAK T-129 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 07 Eylül 2012
Alter: 33
Mesajlar: 5.395
Konular: 2885
Rep Puanı: 30861
Rep Gücü: 5401
Rep Derecesi : ATAK T-129 has a reputation beyond reputeATAK T-129 has a reputation beyond reputeATAK T-129 has a reputation beyond reputeATAK T-129 has a reputation beyond reputeATAK T-129 has a reputation beyond reputeATAK T-129 has a reputation beyond reputeATAK T-129 has a reputation beyond reputeATAK T-129 has a reputation beyond reputeATAK T-129 has a reputation beyond reputeATAK T-129 has a reputation beyond reputeATAK T-129 has a reputation beyond repute
Aldığı Teşekkürler: 106
Ettiği Teşekkürler: 70
Standart Kadıköy'e yeni AVM'ye itiraz, plan AKM
İBB, Kadıköy'de eski Salı Pazarı'nın yerine dev bir AVM yapılması için plan hazırladı. Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, karara karşı çıkarak projeye itiraz edeceklerini ntvmsnbc'ye açıkladı. Öztürk, tekrar başkan seçilirse Kadıköy'e AKM'nin bir eşini inşa edecek.

Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Salı Pazarı'nın eskiden kurulduğu alana Tepe Nautilus büyüklüğünde AVM yapılmasına karşı çıkarak, projenin Kadıköy esnafını ve trafiği olumsuz etkileyeceğini açıkladı. 15 Şubat'a kadar projeye itiraz edeceklerini ifade eden Öztürk, "Bu proje Danıştay'dan dönmüştü. Neden şimdi gündeme alındığı araştırılmalı" dedi.

Öztürk'ün yeni dönem planları arasında AKM'nin eşinin Kadıköy'e inşa edilmesi yer alıyor. Öztürk'ün 20 yıllık belediye başkanlığı dönemindeki tek üzüntüsü ise 1994'te planını yaptığı ancak Büyükşehir Belediyesi'nin engeline takıldığı için hayata geçiremediği Minibüs Caddesi için metro projesi.

Kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında kat artışının ne olacağı, Kadıköy meydanı düzenlemesinin neler getireceği, park sorunu için ara sokakların genişletilmesi ve yola terk oranlarıyla ilgili ntvmsnbc'ye konuşan Öztürk, Haydarpaşa projesiyle ilgili de değerlendirmelerde bulundu.

Salı Pazarı'na AVM yapılacak olmasını nasıl karşılıyorsunuz?

"Büyükşehir ilk başta Salı Pazarı'nın kaldırılacağını ve yerine yeşil alan yapılacağını açıkladığında kabul ettik. Eskiden piknik yapılan, futbol oynanan bir alandı burası. Biz de eski görünümüne kavuşacağını hatta eski Göksu Deresi gibi olacağını hayal ediyorduk. Ancak alttan AVM projesi çıktı. İBB, daha planlarını yapmadan ihale açtı ve AVM olarak birçok proje çıktı ortaya. Üzerinde kulelerin olduğu bir proje belirlendi. Davalar açıldı. İdare Mahkemesi iptal etti, yeşil alan imara açılamayacağı için. Danıştay'dan geçti ve kesinleşti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi yeni plan yaptı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na gönderdi ve onaylandı. Çevre İl Müdürlüğü'nde 16 Aralık'ta askıya çıkarmışlar. Bizim de iki gün önce haberimiz oldu.

Kimsenin haberi yok. İtiraz süresi içerinde, 15 Şubat'a kadar Belediye, kurumlar ve kişiler olarak itirazlarımızı yapacağız. Belediye olarak itiraz etme ve dava açma hakkımız var. Kadıköy'ü katletmek olur bu. Ulaşım ve ticari açıdan hayat felç olur. Bölgedeki esnaf iş yapamaz. Tepe Nautilus yapıldığında bu tehlikeyi sezememiştik. Mahalle arası olduğu için kabul görür yanı var.

Eğer, bir ilçe belediye başkanı imar planı belli olmayan yere ihale yapsaydı, görevden alınırdı. Danıştay'ın kararına rağmen neden AVM'de ısrar ediyorlar? Arkasında kimler var? Hangi güç bu kadar zorluyor? Başbakan'ın bunu açıklamasını istiyorum."

'30 bin 500 binanın 2 bin 800'ü risk taşımıyor' dediniz. Bu hesaba göre; Kadıköy'ün yaklaşık yüzde 90'ı risk altında. 1999 depreminde bir bardağın bile yerinden oynamadığı evler var. Bu oran çok yüksek değil mi?

"Bu bilimsel bir tespit. Bilime ve fene inanıyorsak, bu doğru. Depremden sonra kolon kalınlıkları, demir kalitesi değişti. Bu tarih öncesi yapılan evler risk taşıyor, ancak "yıkılır" demiyorum. Teknik adamların verdiği bilgiye göre konuşuyorum. Eğer, onlar yanılıyorsa ben de yanılıyorum.

KONUTLAR 3 BÖLÜME AYRILIYOR

Bütün Kadıköy'ü etkileyen, herkesi endişelendiren bir durum?

"Verdiğim rakamlar doğru rakamlar. Ben de doğru bilgilendirme yapmak zorundayım. En dayanıklılar, mühendislik hizmeti alan ve hazır beton ile yapılan, doğru yapılmış binalar. Hiçbir şey olmayabilir. Biz binaları üç gruba ayırdık. Kaçak yapılar ve hazır beton çıkmadan önce yapılmış binalar kesin yapılmalı. Sonra 1985-2000 yılları arasındaki binalar geliyor. En son grup, en şanslı. Binalarda test yapılacak. Test sonucu iyi çıkarsa problem yok."

Bu üç bölüm için rakamlar nedir?

"Ben de net bir rakam yok. İmar Müdürlüğü'nden bilgi alınabilir. Fikirtepe'de 1500 konut yıkıldı mesela."

Plan ve emsaller netleşmeden değer tespitinde bulunmak yanıltıcı. Evlerini yenilemek isteyenler için ne önerirsiniz?

"Heryer için değişiyor. Fikirtepe için herşey belli. Verilen haklar için devam etmeliler. Artı hak gelir, dava açılırsa bonus olur.

FİKİRTEPE MANHATTAN GİBİ OLACAK

Sosyal donatı planları nedir?

"Kentsel dönüşüm değil, kentsel yenileme demek daha doğru. Nüfusa göre yeşil alan, sosyal donatı, ihtiyaçlar hesaplanmıyor. Mevcut duruma göre ne kadar yeşil alan ayrılabileceği hesaplanıyor. Fikirtepe'de yeşil alan eksik. Belki yüzde 5 olabilir. Evler sağlıklı hale gelecek, sokaklar genişleyecek, 14 metrelik caddelerin 16 metreye çıkarılması için öneride bulunduk. Her adada kreş, sağlık ocağı gibi sosyal donatı alanları olacak. Bölgenin geleceği Manhattan'a benziyor. Zaman içerisinde mahalle yaşamından çok iş yaşamı olacak."

Ofis projeleri mi olacak?

"Gibi. Orada ki yeri kiraya verip, başka yere taşınabilirler. Getirisi iyi olacak yerler olacak."

MODA'DA BAHÇELERDEN YOLA TERK PLANI

Arkada bahçesi olan evler için bir açıklamada bulundunuz. Bu alanlara bina yapılacak dediniz?

"Yeldeğirmeni ve Moda için. Yeldeğirmeni için durum farklı. Moda'da adanın etrafında yapılaşma var. Evlerin arkasında büyük bahçeler var. Altlar otopark, üstler bahçe olabilirdi. Yeni planlamada, binaları ortaya çekip, yeşilleri kenara almayı düşünüyoruz. Bitişik nizam olduğu için çöp kutusu koyacak yer bile yok. Bitişik nizamdan farklı site sistemine geçileblilir. Modanın avantajı adalarda yer olması. Yapıları biraz da yükselik vererek ortaya çektiğinizde, 40 apartman 10 apartmanda birleşirse, bahçeler kalacak kenarlarda. Bahçelerden yola terk olacak. Böylece sokaklarımızı kullanabileceğiz. Şu anda iki, üç şeritli sokaklar kullanılamıyor."

Kadıköy Meydanı'nda bir otel yükseliyor. Moda'da yeni yapılaşma nasıl olacak. Benzer bir yükseklik düşünülüyor mu?

"Otel 12 katlı, kotu çok düşük. Moda yukarıda kalıyor. Üç boyutlu olsaydı, kabul olmazdı projesi. 16 kattan 12 kata indi. Kadıköy'e verilecek oranın Moda'ya da verilmesi yeterli. Biz yüzde 20 imar artışı talebinde bulunduk Bakanlığa. 5 kat, 6 kat olacak."

Otel arkasındaki binalar, emsal alabilecek mi bu yüksekliği?

"Bölge planı yapılmalı. Parsel bazında plan yapılmasına karşıyız. Birilerine rant sağlanması çok tehlikeli. Biz genele bir hak verilmesini istiyoruz."

Dönüşümden 2013 için beklenti nedir?

"İmar artışı belli olmadığı için herkes, binasını test ettirmeye korkuyor ve bekliyor. İmar hakları kesin belirlenmeli ve değişmemeli. Vatandaşın güveni sarsılmamalı. Bir-iki ay içinde netleşirse yoluna girer. 2013'ten umutluyum."

Bu çalışmalarda Kadıköy Belediyesi ne zaman devreye girecek?

"İmar durumu belli olmadan kimseyi mağdur etmenin gereği yok. Bakanlığın kararlarını bekliyoruz."

Bir açıklamanızda binasını kendi yıkana bonus verilecek demiştiniz. Nedir bu bonus?

"Her uygar kentte bu yapılır. 20 daireli apartmana 20 arabalık otopark yerine 30 arabalık yer yapıldığında ya da evleri birleştirerek boş alanları artırdıklarında imar hakkı yüzde 1-2 fazla verilebilir. Bu 3 bin m2'de, 5 bin m2'de farklı olmalı. İnsanları teşvik etmek için bu yapılmalı."

Bağdat Caddesi'nde yükseklik ne olacak?

"Bağdat Caddesi'nde yükseklik olmaz. Sahil bandı, kat sayısı belli olan yerler. İmar artışı ancak tabanda olur. Silüeti bozmaz."

Bina oturum alanı için yüzde 10'luk bir artıştan bahsetmiştiniz?

"Evet, başvuruda bulunduk. Yüzde 25'ten yüzde 35'e çıkabilir."

TRAFİK %70 ORANINDA RAHATLAYACAK

Kadıköy'deki bu çalışmalarla nüfus artacak. Altyapı ve trafik bu artışı kaldıracak mı?

"Ben belediye başkanı olduğumda nüfus bugünkünün yarısıydı. Şu an iki katı. Aynı altyapı devam ediyor. Eski ev ve trafik sorunu var. Kentsel yenileme ile evlerin altına otopark yapılacağı için %70 oranında Kadıköy trafiği rahatlar.

Ulaşım için alternatifler geliştirilecek mi?

"Metro için en fazla yolcu Minibüs Caddesi'nde. 1994 yılında raylı sistem getirmeyi planladık. Almanya ile ortaklaşa yapacaktık. Büyükşehir Belediyesi, "biz yapacağız" dedi. Şu anda yeni bir metro yapma şansı olduğunu da sanmıyorum."

Kadıköy meydanını neler bekliyor?

"Fuar alanı medyaya da yansıdı. Bostancı Kültür Merkezi gibi bir yapı. Biz buna karşı çıktık. Çok sayıda büfe de olmamalı. Ancak, peyzaj güzel. Yeşil alan olsun. Ancak deniz otobüsü iskelesi ile vapur iskele arasında demir parmaklıklar var. Onlar olmamalı, özgürlüğü kısıtlıyor ve deniz manzarasını kısıtlıyor. Biz meydana, yapı olsun istemiyoruz. Yeşil alanı, insanlar etkin olarak kullanabilsin. Bir tarafa 3, bir tarafa 4 tane çay bahçesi yapılıyor. Eklentiler olabiliyor zamanla, bu tip mekanlar tek olmalı o nedenle yoksa meydan gidebilir. Biz her iki tarafa birer tane çay bahçesi yapılmasını önerdik."

KADIKÖY'DE KISA KULLANIM ARAÇLAR ÖNEMLİ

Otobüs ve münübüsler Et Balık Kurumu'nun arkasına taşınıyor. Tramvay yapılabilir mi meydandan bu noktaya?

"Pratiği gördükten sonra harekete geçeceğiz. Eskiden Haydarpaşa ile Kadıköy sahili arasında sandallar vardı, sonra da tamvaya binilirdi. O nedenle, kısa kullanım araçları önemli. Deniz ulaşımı da olabilir ileride."

Haydarpaşa için ne diyeceksiniz?

"Korunması gerektiğiniz düşünüyorum. 42 bin metrekare konaklama tesisi var. Üsküdar köprüsü ile Haydarpaşa arasında yapılaşma olmamalı. Köprü sonrasında yapılaşma olabilir. Ama Garı geçmemeli. Denizden fotoğraf çekildiğinde silüet bozulmamalı. Öncelikle tarihi yapı, dikkate alınmalı. Bu güzellik, para ile satın alınamaz."

Trafiği de etkileyecek?

"Minibüsler ve otobüsler ağırlıklı ama tüp geçitle ve raylı sistemle yoğunluk azalacak."

Kadıköylülere ne vadediyorsunuz?

"20 yıllık belediye başkanıyım. Projelerimiz belli. Hep aynı hızla, artırarak devam ettik. Son 3 ayda proje açıklayacağız. AKM'nin eşini buraya yapmak istiyoruz. Bugüne uyarlanmış bir versiyonunu, yer bulduğumuz yere yapmak istiyorum. Herkesin mutlu yaşaması önemli. Kadıköylülerin isteklerini 4-6 ayda bir göz önüne alıyoruz. Ona göre plan, program yapıyoruz."

Sonuçlar nedir? Ne çıkıyor?

"Bölgeye göre ve dönem dönem değişiyor. Acıbadem park istiyor. Başka bir semtimiz otopark istiyor."

İstanbul Büyükşehir Belediyesi için aday kim olur?

"İsim yok aklımda. Adaylar, oy oranlarına bakacaktır. Belki aday olmaya bakacaklardır. Son 6 aya girmeden netleşeceğini düşünmüyorum."
Üye Profil Bilgileri

Haber Konularım [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] sitesinden alıntı yapılmıştır.
-----------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------
Prison Break Sezon 1 Türkçe Dublaj Bluray 720p HD Kalite İndirmek İçin [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
-----------------------------------------------------------------------
ATAK T-129 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Plan Bozuldu System Komik Yazılar & Fıkralar 0 25 Ocak 2013 23:39
Kadıköy'de 346 gün sonra bir ilk onurkayaatas Güncel Haberler 0 24 Ocak 2013 10:00
Kadıköy'de 'Nöbetçi' devrede: 3-0 onurkayaatas Güncel Haberler 0 24 Ocak 2013 09:42
Plan bozuldu Regoan Komik Yazılar & Fıkralar 0 27 Aralık 2012 19:12
Plan Bozuldu kasttas Komik Yazılar & Fıkralar 0 19 Aralık 2012 02:50

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 01:04.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750