Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Genel Sohbet ve Haber Bölümü > Güncel Haber Platformu > Güncel Haberler


Kuzu: Barış Sürecinden Çok Umutluyım

Güncel Haberler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 27 Ocak 2013   #1
onurkayaatas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 15 Eylül 2012
Bulunduğu yer: İstanbul
Alter: 33
Mesajlar: 1.305
Konular: 565
Rep Puanı: 6126
Rep Gücü: 1311
Rep Derecesi : onurkayaatas has a reputation beyond reputeonurkayaatas has a reputation beyond reputeonurkayaatas has a reputation beyond reputeonurkayaatas has a reputation beyond reputeonurkayaatas has a reputation beyond reputeonurkayaatas has a reputation beyond reputeonurkayaatas has a reputation beyond reputeonurkayaatas has a reputation beyond reputeonurkayaatas has a reputation beyond reputeonurkayaatas has a reputation beyond reputeonurkayaatas has a reputation beyond repute
Aldığı Teşekkürler: 39
Ettiği Teşekkürler: 20
Standart Kuzu: Barış Sürecinden Çok Umutluyım

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Burhan Kuzu, terörün bitirilmesi için yürütülen sürecin olumlu yönde sonuçlanmasını ümit ettiğini belirtti.


İmralı ile yapılan görüşmelerin devletin yaptığı görüşmeler olduğunu belirten Burhan Kuzu, "Oslo süreci biraz daha kapalı götürüldü. Oslo'daki görüşmeleri biz daha sonra duyabildik. Çok doğal oldu bizim duymamamız. Gizli götürüldü, ama süreci de malumunuz bir şekilde tıkadılar. Öyle olunca, bu süreç, iyi niyetle başlanıyor, inşallah sonu gelir. Bu, şekilde gidişi, daha açık daha şeffaf şekilde takip ediliyor. Süreç konusunda benim ümidim var. Bu sefer öyle gözüküyor." dedi.
Burhan Kuzu, 'Başkanlık Sistemi ve Anayasa' konulu konferansa katılmak için geldiği Yalova'da AK Parti İl Başkanlığı'nı ziyaret etti. Ardından Ali Demirhan’a ait avukatlık bürosunun açılışını yapan Kuzu, burada gazetecilerin soruları üzerine 'İmralı süreci' ile ilgili görüşlerini açıkladı.

Kuzu, devletin terörle mücadele için harcadığı paranın ülkenin ihtiyaçları için harcanması halinde elde edilebilecek faydalar olduğuna dikkat çekti. Kuzu, “30 yıl sürmüş, 40 bin insanımız ölmüş, 10 binlerce şehit var, binlerce yaralı, binlerce dul, yetim var. Nereye kadar gidecek- Bu işin bu tarafı. Öbür tarafta 400 milyar dolardan fazla devlet oraya, havaya masraf yapmak zorunda kalmış. Başka da çaresi yok. Şuanda İstanbul'a dünyanın en büyük havaalanı yapılıyor neredeyse 150 milyon yolcu kapasiteli, 5 milyar dolara mal oluyor. 400 milyar doları hesap edin, Doğu'nun, Güneydoğu'nun halini siz düşünün. Bu paranın bu haliyle ve bunun çalışmış halini düşünün. Böyle bir durum var." diye konuştu.

PKK'nın kimi devletlerin taşeronu haline geldiğini anlatan Kuzu, “Önceleri kuruluş amaçlarının bölgeye hizmet olduğunu iddia eden PKK, kimi devletlerin taşeronu haline gelmiş, uyuşturucu mafyasının geçtiği yer haline gelmiş. Silah tüccarlarının emrinde çalışıyorlar. Öyle olunca da o devlet de buna ne kadar müsaade eder. Çünkü bunlara karşı uyanık olmak lazım. Bundan önceki süreçler değişik nedenlerle tıkandı. Hepinizin bildiği gibi. 'Sen tıkadın, ben tıkadım' noktasına da gelmek istemiyorum. Bunları zaten sizler biliyorsunuz. O bakımdan herhangi bir siyasi partiyi suçlamak istemem. Çünkü bu yeni süreçte mümkün olduğu kadar en azından susmak bile güzel bir şeydir, böyle bir dönemde. Bıktı artık bu süreçten insanlar. Süreçte temkinli gitmek, çok fazla konuşmamak gerekiyor. İnşallah 'ümit var' diye düşünüyoruz. Şimdi, 'bu kış aylarında bu işin zor olacağı, yaza doğru, bahardan sonra oradaki kampların boşaltılacağı' şeklinde basından duyduğumuz haberler var. Bunlar doğru olabilir, mantıken de yanlış şeyler değil. Bir çözüm bulunacak. İyi niyetli olmak gerekiyor. Dünyada İngiltere'nin, İspanya'nın, İtalya'nın başında vardı bu bela. Bu bütün ülkeler görüşmelerle bu işi bir yere bağladılar. Yoksa sonu gelmiyor yani. Bir senden, bir benden, bir oradan bir öbür taraftan bu nereye kadar. O yüzden o ülkeler ne yapmışsa, onun benzerini, daha uygun olanı neyse onu yapmaya çalışacağız. İnşallah bir sonuç alınacak." ifadelerini kullandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gece-gündüz bu işin peşinde koştuğunu ve önemli bir hale getirdiğini aktaran Kuzu, "Türkiye'nin bir numaralı meselesi bu biliyorsunuz. Bak göreceksiniz o zaman Türkiye ataklar yapacak. Şu gördüğünüz ülke 10'a, 20'ye katlayacak o zaman, buna inanıyorum. Potansiyeli çok yüksek bir ülke ama maalesef prangalar vurulmuş. Çok meşgul ediyor bizi. Üzüyor, morali bozuyor. Ne kadar güzel şeyler de yapsan akşam duyduğun 5–10 şehit, zaman zaman bunlar maalesef oldu. Hepimizi üzüyor. Aynı ailenin oğlunun biri Kandil'de birisi asker ya da polis. Böyle bir tabloyu nasıl izah edersiniz? Tabii kaynaşmış bir toplum. Çok şükür ki, tüm güç odakları, şer odakları bu kadar gayrete rağmen Türkiye'de Türk-Kürt kavgası gibi bir şeyi başaramadılar, başaramazlar.” şeklinde konuştu.

BAŞKANLIK SİSTEMİNDE PARLAMENTO GÜÇLÜ

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Burhan Kuzu, başkanlık sistemi modelinde güçlü hükümetlerin değil, güçlü parlamentonun söz konusu olduğunu söyledi.

Burhan Kuzu, AK Parti Yalova İl Başkanlığı tarafından Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen 'Başkanlık Sistemi ve Anayasa' konferansında konuştu. Yeni anayasa çalışmalarının yavaş gittiğini ve komisyona mayıs ayı başına kadar süre verildiğini kaydeden Kuzu, bu süre içinde çalışmaların bitmemesi halinde AK Parti’nin konuyu Meclis'e getirip referandum isteyeceğini belirtti.

Anayasa yapım sürecinin tamamlanması gerektiğini vurgulayan Kuzu, komisyon kararına göre, anayasa yapım çalışmalarının 31 Aralık'ta bitmesi gerektiğini ancak çalışmaların oy birliği şartından dolayı ağır gittiğini ve komisyona mayıs ayı başına kadar süre verildiğini dile getiren Kuzu, “4 ay içerisinde çalışmalar bitmezse o zaman AK Parti, sorumlu bir parti olarak, daha doğrusu 326 vekili olan en büyük parti olarak, ya bir parti ya bir iki parti ile veya onlar da yanaşmazsa kendi metnimizi getirmek suretiyle parlamentoya, destek verilirse referanduma giderek işin içinden çıkıp bir metin hazırlamak istiyoruz.” dedi.

"BAŞKANLIK SİSTEMİ İSTİKRAR GETİRİR"

Başkanlık sisteminin Türkiye’ye istikrar getireceğini söyleyen Kuzu, bu sistemle güçlü hükümetlerin değil, güçlü parlamentonun söz konusu olduğunu vurguladı. Kuzu, “Benim savunduğum ya da AK Parti'nin savunduğu modelde, aslında güçlü hükümetler yok, güçlü Parlamento var. Fakat hükümetin beni cezbeden tarafı neresi sizce? Devamlılık var. Koalisyona, mutlak paydos, ömür billah paydos. Çünkü gelen, 4 yıl hükümette kalıyor. Yüzde 51'le geliyor ya da 2 dönem en çok gelebiliyor. Sonra da bitiyor. Başka geliyor ondan sonra. Bu sistemde belki yüzde 18'lik büyüme olmayacak, belki yüzde 8 olacak büyüme. Ama hep olacak. Şimdi ne oluyor? Yüzde 18, eksi 9. Tansiyondan beter, buna can mı dayanır? Bir iniyor bir çıkıyor.” dedi.

"FEDERAL HER ÜLKEDE BAŞKANLIK MI VAR?"

Başkanlık sistemine geçilmesinin eyalet sistemine geçmek demek olmadığını hatırlatan Kuzu, izleyicilerin sorularını yanıtlarken Almanya, Yeni Zelanda gibi federal sistemin olduğu, ancak başkanlık sisteminin olmadığı ülkeleri örnek verdi.

Kuzu, “Federal yapı meselesi bana çok soruluyor. Şunu açık söylüyorum. Bilsem ki bu başkanlık modeli Türkiye’yi yerel yapılanma, özerk bir yapılanma federal bir duruma götürecek, şu an burada vazgeçerim. Zerre kadar böyle bir şüphem yok. Nereden geliyor biliyor musunuz? Amerika’da başkanlık modeli var, oradan geldiği için burada da başkanlık olur. Güzel ama Amerika’da federal yapı zaten doğuştan var. Yani başkanı seçtiği için federal yapı oluşmadı. Zaten adamlar federal, öyle kurulmuşlar. O zaman federal yapının üzerine başkanlık üretilecek ise Almanya niye başkanlık modelinde değil, federal. Niye yeni Zelanda başkanlık modelinde değil, o da federal. Kanada öyle, Avustralya öyle. Niye bunlar parlamenter modelde federal yapı olduğu halde başkanlık modelinde değil. Böyle bir şey yok çünkü.” ifadelerini kullandı.

"GERÇEKTEN EYALET SİSTEMİYLE İLGİLİ OLSA BDP BALIKLAMA DALARDI"

Kuzu sözlerine; “Kaldı ki, 1969 yılında rahmetli 'Türkeş 9 Işık' kitabını yazıyor. Orada diyor ki; ‘Başkanlık modeli Türkiye’nin tek kurtuluşudur.’ Peki, Rahmetli Türkeş, federal yapı konusunda bizim kadar hassas değil mi, böyle bir şey olabilir mi? Eğer bu sistem, gerçekten başkanlık modeli, federal bir yapıyla ilgiliyse, eyalet yapısıyla ilgiliyse, özerk bir yapıyla ilgiliyse BDP’nin balıklama dalması lazım. MHP karşı çıkıyor, BDP karşı çıkıyor. Demek ki böyle bir şey yok.” dedi.

“SOL KESİM YÜZDE 35’LİK OYU NEDENİYLE KARŞI”

Kuzu, başkanlık sistemini istemeyen sol kesimin de yüzde 35’lik genel oyundan dolayı buna itirazı olduğunu ancak, başkanlık sistemi ile her kesimin iktidar şansı olduğunu söyledi.

Kuzu, “Bunun sebebi şu; Türkiye’de sol kesim, kimse alınmasın, yüzde 51 ile başkanlık modelinde iktidar olduğu için, yüzde 51’den az olunca 2.tura kalıyor. Sol kesim yüzde 35’te kaldığı için 2.turda iktidar sağlanmış oluyor. Yüzde 51’le iktidar olunduğu için diyor ki sol kesim, yahu yüzde 35 sol var, yüzde 65 sağ kesim var Türkiye’de genel potansiyel. 'Ben istemiyorum' diyor. Peki, ben de diyorum ki; 50 yıldır, 60 yıldır Türkiye’de parlamenter model uygulanıyor, siz zaten gelmediniz ya 60 yıldır. Sonuç itibariyle açık söylüyorum, benim anlattığım modelde sol kesinlikle gelir. Hiç tereddütsüz. Kesinlikle gelir, Ölçü şu; Özal’ından tutun, rahmetliden örnek verelim, merkez burada ise, elini açar sağdan da soldan da kucaklar, insanlar gelir, yüzde 35’lik olay değil. Ne olursan gel. Özal böyle yapıyordu geliyordu, başka türlü gelemez. Bu modelde etnik, dini kimlikte bir takım şeyler öne çıkararak gelme şansınız sıfır. Kimse gelemez. Hiçbir grup gelemez, AK Parti buna dâhil. Bu kadar basit. Ha anlaşmayı sol kesim bu şekilde yaparım diyorsa ben saygılıyım insanlara diyebiliyorsa, aynı şekilde sağ kesim de, o zaman insanlar gelebilir. Ve yüzde 35–65 rakamı bugün artık yok arkadaşlar. Bakın 10 yıldır milletvekiliyim. 4 kişilik aile düşünün, baba, anne, oğul, kız. Dört kişinin de oyu farklı farklı partilere. Ben bunu gördüm.” şeklinde konuştu.Üye Profil Bilgileri
onurkayaatas isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Ortadoğu’da Barış Skıllet Komik Yazılar & Fıkralar 0 27 Ocak 2013 01:10
Kuzu resmi Skıllet Komik Yazılar & Fıkralar 0 26 Ocak 2013 09:12
barış aykut01 Özel Yarışmalar - Anketler 2 21 Ocak 2013 14:52
Huawei Ascend D2, 116 farklı üretim sürecinden geçecek ATAK T-129 Donanım Haberleri 0 09 Ocak 2013 21:06
Hücumda kartal savunmada kuzu '' Güntekin Onay'' caylak117 Beşiktaş 2 25 Kasım 2012 21:24

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 07:01.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750