Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Genel Sohbet ve Haber Bölümü > Güncel Haber Platformu > Güncel Haberler


Sakık: Bu çözüm Başbakan'ı Nobel'e götürür

Güncel Haberler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 24 Ocak 2013   #1
ATAK T-129 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 07 Eylül 2012
Alter: 33
Mesajlar: 5.395
Konular: 2885
Rep Puanı: 30861
Rep Gücü: 5401
Rep Derecesi : ATAK T-129 has a reputation beyond reputeATAK T-129 has a reputation beyond reputeATAK T-129 has a reputation beyond reputeATAK T-129 has a reputation beyond reputeATAK T-129 has a reputation beyond reputeATAK T-129 has a reputation beyond reputeATAK T-129 has a reputation beyond reputeATAK T-129 has a reputation beyond reputeATAK T-129 has a reputation beyond reputeATAK T-129 has a reputation beyond reputeATAK T-129 has a reputation beyond repute
Aldığı Teşekkürler: 106
Ettiği Teşekkürler: 70
Standart Sakık: Bu çözüm Başbakan'ı Nobel'e götürür
BDP Muş Milletvekili ve Meclis İdare Amiri Sırrı Sakık, Türkiye'nin ilk kez barışa bu kadar yakın olduğunu söyledi. Sakık, Başbakan'ın bu sorunu çözmesi halinde Nobel Barış Ödülü'nü alabileceğini savundu.


"Bizden gelen 'operasyonlar olmasın' sesi, sayın Başbakanı rahatsız etmemeli." diyen Sakık, ne kadar Türk halkının hassasiyeti varsa Kürt halkının da hassasiyeti bulunduğunu belirtti. Sakık, "Bu konuda acıları yarıştırarak sonuca varamayız. Evet, hepimiz acı dolu yıllar yaşadık. Ama bu silahların bir an önce susmasını istiyoruz. Susması içinde herkesin duyarlı olması gerekir." ifadelerini kullandı. Sakık, "yıllardır PKK ile dost olan ülkelerin bile barış sürecinde PKK'ya ciddi şekilde düşmanlık yapabileceği" uyarısında da bulundu. Fransa'da öldürülen 3 PKK'lı kadın konusunda ise Sakık, "Kim nerede ne yaptı? Uluslararası bir güç müdür, devletin derinliklerinden midir veyahut iddia edildiği gibi bir PKK içerisinden midir? Bunu hepimizin bilmesi gerekir." değerlendirmesini yaptı. Sakık, Başbakan'ın bu sorunu çözmesi halinde Nobel Barış Ödülü'nü alabileceğine de dikkati çekti.

Cihan Haber Ajansı (Cihan) muhabirinin sorularını cevaplandıran Sırrı Sakık, Öcalan ile başlayan müzakere sürecini değerlendirdi. Çok olumlu bir iklimin yakalandığını dile getiren Sakık, ilk kez Türkiye'nin farklı kesimlerinin bir arada barışı ortak bir sesle seslendirmeye başladığını ifade etti.

Herkeste bir umut oluşturduğunu anlatan Sakık, ciddi projeler olmayınca bu görüşmelerin aksaya bildiğine dikkat çekti. İlk günden beri çözümün adresinin Öcalan olduğunu söylediklerini hatırlatan Sakık, bu görüşlerinden dolayı saldırılara maruz kaldıklarını anlattı.
Çatışmaların barış sürecini etkilediğini dile getiren Sakık, "Sayın Türk'ün cenazede söylediği şuydu: 'Barış sürecinde herkes dikkatli davranmalı. Kandil'in bombalanması soruna katkı sunmaz.' Ciddi şekilde geçmişten bugüne deneyimlerden yola çıkarak söylüyoruz, bu tür saldırılar görüşmeleri aksatıyor. Siz Türk halkının hassasiyetlerinden bahsediyorsunuz ama Kürt halkının da hassasiyetleri var. Eğer siz birileri ile barışırsanız, onlara silahları uzatarak barışamazsınız. Silahları susturarak veya hatta parmakları tetikten çekerek bunu sağlayabilirsiniz. Ülkeler arasındaki kural da budur, aşiretler arasında da kural budur. Hatta bağışlayın aşiretler arasında kavga olacağı sırada iki köy arasında köpeklerini bile denetim altına alırlar. Aman aman karşı tarafa saldırmasın. Çünkü her an buradan farklı bir şey çıkabilir. Yani bu kadar hassas bir süreçten geçiyoruz. Bunlar yapılırken operasyonlar devam ediliyor. 'Operasyonlar olmasın' sesi, sayın Başbakanı rahatsız etmemeli. Ne kadar Türk halkının hassasiyeti varsa da Kürt halkını da hassasiyeti var. Yani bu konuda acıları yarıştırarak sonuca varamayız. Evet, hepimiz acı dolu yıllar yaşadık ama bu silahlar biran önce susmalı, susmasını istiyoruz. Susması içinde herkesin duyarlı olması gerekir. Çünkü zor bir süreçten geçiyoruz." dedi.
"DÜN BARIŞMAYA MECBURDUK, BUGÜN MAHKUM OLDUK"

Barışa karşı hızlı adımlarla ilerlenmesi gerektiğini vurgulayan Sakık, Paris'teki olayın ilk kez Türkiye'nin ciddi şekilde barışa yakın adımlar attığı için yaşandığını ifade etti. Uluslararası güçlerin, Türkiye'nin iç barışını istemeyen güçlerin, güçlü bir Türkiye istemeyen güçlerin sorunun çözümünü istemediğini dile getiren Sakık, Türkiye'nin kendi Kürt'ü ile barıştığı zaman güçlü Türkiye olacağını vurguladı.

Kürtlerin Türkiye açısından bir tehlike değil bir büyüme, dostça, kardeşçe bir arada yaşayabilmek adına büyük bir şans olduğuna dikkat çeken Sakık, herkesin eşit haklarda, yasalarda, anayasalarda kendilerini ifade edebilecek bir Türkiye istediklerini belirtti.

Böyle bir Türkiye arzuladıkları için birilerinin rahatsız olduğunu anlatan Sakık, şöyle devam etti: "Dün mecburduk barışmaya, bugün mahkum olduk. Bu Paris'teki olay, son olay bize onu gösteriyor. Bizim mahkumiyetimiz var, bu ülkeye barış getirmeye. Çünkü bu ülkede halklar, artık barışı istiyor. Yıllardır PKK ile dost olan ülkeler bile barış sürecinde PKK'ya ciddi şekilde düşmanlıkta yapabilirler. Yani barış bu kadar zordur. Başbakan da bunu görmelidir. 'Ben talimat verdim, git, gel falan' bunlar sorunun çözümüne çok katkı sunmaz."

"BAŞBAKAN TARİH YAZIP NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ ALABİLİR"

Başbakan'ın bu konuda tarih yazabileceğini dile getiren Sakık, "Bu ülkede barışı sağlarsa Nobel Barış Ödülü'ne aday olabilir, alabilir. Çünkü böyle bir şans var ve bu konuda ben de hep söylüyorum, altını çizerek söylüyorum; Başbakan'ın Türkiye kamuoyu üzerinde ciddi etkinliği var, ciddi bir halk desteği var. Söylediği her sözün arkasında milyonlar var. Bu büyük bir şans ve Türkiye toplumu bunu bildiği için sayın Başbakan'a ciddi bir kredi açtı. Her seçimde oyları artıyor ve bu sorunun çözümüyle ilgili söylemleri değiştikçe, yani çözümle ilgili oylar artıyor. Bunun yanında mesela sayın Öcalan'ın da Kürt halkı üzerinde ciddi bir etkinliği var. Silahlı güçler üzerinde ve Kürtler üzerinde. Bu şahsiyetinde bu sürece büyük katkısı olabilir. Çünkü tarih böyle bir fırsat sunuyor. Bu fırsatı kullanmalıyız, değerlendirmeliyiz. Başbakan da değerlendirmelidir, Öcalan da değerlendirmelidir ve bizde BDP olarak DTK olarak bizde böyle bir sürece katkı sunmaya hazır olduğumuzu söylüyoruz." diye konuştu.

"BARIŞ SÜRECİNE PKK ENGEL OLUYORSA YAKASINA YAPIŞMALIYIZ"

PKK'nın barış istemezse bunu açıkça deklare edebileceğini savunan Sakık, Paris'teki olayı herkesin çok iyi araştırması gerektiğini belirterek olayın Fransa hükümetine bırakılarak çözülemeyeceğinin altını çizdi.

"Paris hükümeti ne kadar sorumluk içerindeyse bizde o kadar sorumluluk içindeyiz." diyen Sakık, şunları söyledi: "Çünkü barış sürecini biz sürdürüyoruz. Sonra da orada tetiğe basıyor, üç insan yaşamını yitiriyor. Bunu araştırmalıyız. Kimdir, neyin nesidir ve bugünü kadar barışa karşı hangi birimler, yani bir direnç sergilediler, bunu öğrenmek hepimizin hakkıdır. Sayın Başbakan'ın konuşması da daha önce iç çatışma falan diyordu da ama dün daha temkinli konuşuyor. Onun için bizim bunları bilme hakkımız vardır. Kim nerede ne yaptı, nasıl böyle bir uluslararası bir güç müdür, devletin derinliklerinden midir veyahut da iddia edildiği gibi bir PKK içerisinden midir; bunu hepimizin bilmesi gerekir. Bu vesileyle geçmişte yapılan bir çok gelişmeler, sonuca varmadan askıya alındı."

Görüşmelerin kurumsal olarak içinde olmak istediklerini anlatan Sakık, görüşmelerin açık yapılması gerektiğini belirterek, "Bu görüşmeler açık yapıldığı zaman eğer bu barış sürecine PKK engel oluyorsa; yani bir yol haritası varya Kürtlerin bir halk olarak kabul edilebilecek Kürdün üzerindeki baskıları kaldırabilecek, yasalar, anayasa güvencesi altına alınacaksa böyle bir proje varsa ve buna engel PKK oluyorsa hepimiz PKK'nın yakasına yapışmalıyız. Ama sorun bu değilse, yani salt bu sorunu Kürt sorunun çözmek yerine PKK'yı çözmek adına böyle bir diyalog ve çözüm varsa hepimiz bu yapıya karşı onların yakasına yapışıp yani sorun haysiyet sorunu değil bu ülkede bir sorun var." şeklinde konuştu.
Üye Profil Bilgileri

Haber Konularım [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] sitesinden alıntı yapılmıştır.
-----------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------
Prison Break Sezon 1 Türkçe Dublaj Bluray 720p HD Kalite İndirmek İçin [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
-----------------------------------------------------------------------
ATAK T-129 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Başbakan Çözüm Yolunu Gösterdi saklibahce Güncel Haberler 0 21 Ocak 2013 15:53
Sakık: Bizim devlet talebimiz yok ATAK T-129 Güncel Haberler 0 13 Ocak 2013 23:04
Hırsız Götürür Regoan Komik Yazılar & Fıkralar 0 03 Ocak 2013 18:11
Hırsız Götürür kasttas Komik Yazılar & Fıkralar 0 20 Aralık 2012 19:28
Bu şaka kalpten götürür! Furkan Güncel Haberler 0 27 Kasım 2012 19:26

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 12:32.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750