Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Genel Sohbet ve Haber Bölümü > Güncel Haber Platformu > Güncel Haberler


Davutoğlu: Cinayet çözülürse ortaya çıkacak

Güncel Haberler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 23 Ocak 2013   #1
Avatar Yok
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 22 Ocak 2013
Alter: 39
Mesajlar: 66
Konular: 66
Rep Puanı: 10
Rep Gücü: 72
Rep Derecesi : mehmedcan is on a distinguished road
Aldığı Teşekkürler: 0
Ettiği Teşekkürler: 0
Standart Davutoğlu: Cinayet çözülürse ortaya çıkacak

Ahmet Davutoğlu, İmralı süreci için Fransa'daki cinayetlerinaydınlanmasının önemli olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, PKK'lı 3 kadının Paris'te öldürülmesiyle ilgili soruşturmanın süratle tamamlanmasının önemine işaret ederek, "Çünkü bu aynı zamanda son gelişmeler bağlamında da ele alındığında, terörü kimlerin provoke etmek istediği, kimlerin bu terörün ilanihaye devamında fayda umdukları, provokasyonlarla gelinen süreçte kimlerin baltalamak istediğini de ortaya koyacak bir süreçtir" dedi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Dünya Ekonomik Forumu'nun yapıldığı Davos'ta NTV'nin yayınına katılarak soruları cevapladı.

Davos'ta bu sene yine çok önemli oturumlar yapılacağını ifade eden Davutoğlu, Türkiye olarak kendilerini ilgilendiren oturumlarda katkıda bulunmaya çalışacaklarını belirtti.

Davos'ta ayrıca ikili görüşmelerde bulunacağını kaydeden Davutoğlu, bugün Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ile görüştüğünü, öğleden sonra da Gürcistan Başbakanı Bidzina İvanişvili ile görüşeceğini söyledi. "Bu kendisiyle Türkiye'nin ilk teması, bir anlamda Türk yetkililer olarak" diyen Davutoğlu, İvanişvili'nin 12 Şubat'ta Türkiye'yi ziyaret edeceğini, görüşmede bu ziyaretin hazırlıklarını ele alacaklarını söyledi.

Davutoğlu, Davos'ta ayrıca Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ile bu akşam bir araya geleceğini ve Etiyopya Başbakanı Haile Mariam Desalegn ile Mali'deki gelişmeler kapsamında bir görüşmesi olacağını aktardı.

-Paris'teki cinayetler-

Davutoğlu, Paris'te 3 PKK'lı kadının öldürülmesinin ardından son durumun ne olduğu yönündeki bir soru üzerine, cinayetlerin işlendiği günden itibaren Fransa ile yakın temas içinde olduklarını söyledi. Davutoğlu, şunları söyledi:

"Eldeki bütün bulgular, veriler, bunun katledilen kişiler tarafından çok yakinen tanınan birisi tarafından gerçekleştirildiği yönündeydi. Zaten şifreli kapının açılması, içeriden dışarıya yansıyan herhangi bir çatışma ya da bir gürültünün çıkmamış olması, tanıyan birisi üzerinde duruluyordu. Son bulgular Sakine Cansız'a şoförlük yapan Ömer Güney'in üzerinde yoğunlaştı. Fransız güvenlik yetkilileri, soruşturmayı derinleştiriyorlar.

Bizim için bu soruşturmanın açıklığa kavuşturulması büyük önem taşıyor. Çünkü bu aynı zamanda son gelişmeler bağlamında da ele alındığında, terörü kimlerin provoke etmek istediği, kimlerin bu terörün ilanihaye devamında fayda umdukları, provokasyonlarla gelinen süreçte kimlerin baltalamak istediğini de ortaya koyacak bir süreçtir. Dolayısıyla biz süratle bu cinayetlerin aydınlatılması konusunda çaba sarf ediyoruz. Bütün güvenlik birimlerimiz Fransız yetkililerle temas halinde, an be an olayı takip ediyoruz."

Davutoğlu, soruşturmanın işbirliği anlayışı içinde yürütüldüğünü, bilgilerin taraflar arasında paylaşıldığını söyledi.

Daha önce bu tür cinayetler aydınlatılamadığı için başka cinayetlerin önünün açıldığını ifade eden Davutoğlu, "Bu tür konularda, nasıl Türkiye'de bir dönem faili meçhul cinayetler konusu birçok huzursuzluğun sebebini teşkil etmişse ve daha sonra bu failler yakalandıkça üzerine kolay gidilmişse, Avrupa'da da bu meselenin kökleşmesi önem taşıyor" dedi.

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve kendisinin Belçikalı muhataplarıyla dün yaptıkları altılı görüşmeyi hatırlatan Davutoğlu, "Bu aslında yeni bir format. Daha önce Belçika ile 2008'de yapmıştık, yeniden yaptık. Bundan sonra her sene yapmaya karar verdik" dedi. Davutoğlu, bu modelin diğer ülkelere de benzer şekilde yansıtılması Avrupa'da teröre karşı mücadele konusunda işbirliği ortamını pekiştirecektir" diye konuştu.

-Uluslararası toplumun Suriye'ye yaklaşımı-

Suriye'de gelinen durumun daha ne kadar devam edeceği sorulan Davutoğlu, Suriye'de halkın çektiği acıların ulusalararası toplum tarafından hakkıyla değerlerilmediğini söyledi.

Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Bir tarafta ağır silahlara, hava kuvvetlerine, füze imkanlarına sahip bir rejim ve ordusu var. Diğer tarafta kendi imkanlarıyla bulundukları yerlerde kendilerini korumaya çalışan gruplar var. Bu tablo maalesef Suriye'nin geleceği açısından iç açıcı ve ümit verici bir tablo değil. Halkın taleplerini yansıtan bir sürecin mutlaka devreye sokulması lazım. Türkiye olarak bu konuda her türlü çabayı gösterdik. Bütün ilgili taraflarla, uluslararası toplumun bütün taraflarıyla, ABD ile, Rusya ile, bölgesel aktörlerle Arap Ligi'yle İran'la ve diğer bütün taraflarla temaslarımız sürdü. Ümit ederiz bu kriz Suriye halkına daha büyük acılar vermeden bir an önce durdurulur. Ama maalesef uluslararası toplum Suriye konusunda çok kötü bir sınav verdi ve bu sınav bu haliyle de gelecek için iyi bir örnek teşkil etmiyor.

-Patriot savunma sistemleri-

Davutoğlu, Türkiye'ye konuşlandırılan Patriot savunma sistemleriyle ilgili olarak da, bataryaların Türkiye'ye daha önce 2 kez getirildiğini, bu kez de aynı usullerle konuşlandırıldığını belirtti.

Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Patriot sistemleri kesinlikle savunma sistemleridir. Herhangi bir saldırı söz konusu olmadığında harekete geçmeyen sistemlerdir ve bu saldırı ancak ve ancak Türkiye'ye söz konusu olduğunda harekete geçebilecek sistemlerdir. Dolayısıyla bu savunma ağırlıklı sistem savunma ihtiyacı ortada kaldığı müddetçe Türkiye'dedir. Yarın Suriye'de istikrar oluşursa, bu risk ortadan kalkarsa, özellikle balistik füze riski, Türkiye'den de aynı gün hatta aynı saat içinde Patriotlar ve Patriotlarla gelen NATO üyesi müttefik ülke askerleri çekilirler. Bu konuda hiçbir spekülasyona mahal vermemek lazım. Bu bir devletin kendi halkının ve ülkesinin güvenliği için almak durumunda olduğu bir tedbirdir. Konvansiyonel olarak kimse Türkiye'ye meydan okuyamaz. Türkiye bu konvansiyonel tehditleri bertaraf edecek ulusal kapasiteye sahiptir ancak füze konusunda geçmişte olduğu şimdi de NATO imkanlarının değerlendirilmesinde ihtiyaç hissedilmiştir."

-"PYD rejimle arasına mesafe koymalı"-

Davutoğlu "İmralı süreci Suriye'deki gelişmeleri etkileyebilir mi?" sorusu üzerine ise şunları kaydetti:

"Bölgede artık her olay birbiriyle ilişkili. Dolayısıyla birbirini etkilemesi doğaldır. Bir an önce Suriye'nin istikrara kavuşması önemli tabii ama Suriye ile ilgili tüm grupların da rejimle kendi aralarına mesafe koyması lazım. PYD'yi kastediyorum burada. Diğer gruplar bunu koyuyor. Muhalefet içinde yer alıyorlar. PYD'nin alacağı tutumu yakından takip edeceğiz. Türkiye'de eğer terör örgütünün silahsızlanması ve bir süreç içinde silahlarını bırakması söz konusuysa, mutlaka diğer ülkelerdeki gelişmeleri de etkileyecektir."

-"Türkiye-AB ilişkileri ivme kazanacak"-

AB dönem başkanlığının İrlanda'ya geçmesiyle yeni başlıkların açılma ihtimalinin ortaya çıkması konusunda bir soru yöneltilmesi üzerine Davutoğlu, Brüksel'de dün birtakım temaslarda bulunduklarını söyledi.

AB'nin Genişleme ve Komşuluk Politikası'ndan Sorumlu Komiseri Stefan Füle, AB'nin İçişlerinden Sorumlu Komiseri Cecilia Malmström ve İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'le birlikte dörtlü bir görüşme gerçekleştirdiklerini hatırlatan Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Önümüzdeki aylarda Türkiye-AB ilişkilerinin olumlu yönde ivme kazanacağını öngörüyoruz. Fransa ile temaslarımız sürüyor, Fransız Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ile görüşmemizde de Fransa'nın uygulamakta olduğu blokajın belli fasıllarda kaldırılması konusunda bir anlayış zeminine ulaşmıştık. Geçen Temmuz'da da Hollande'ın iktidara gelmesinden hemen sonra yaptığımız Paris ziyaretinde de belli bir nitelik oluşmuştu. Münih'te tekrar Fransa Dışişleri Bakanı dostum Fabius ile bir görüşme daha yapacağız. Ümit ederim bu alan açılacak."

AB Bakanı Egemen Bağış'ın İrlanda'da AB bakanları toplantısına katıldığını hatırlatan Bakan Davutoğlu, "Bu da önemli bir işarettir. AB sorumlu bakanlarının bir araya geldiği toplantıda aday ülkelerle birlikte Türkiye'nin de katılmış olması önemlidir. Önümüzdeki dönemde AB ile Türkiye'nin ilişkilerinde yeni bir atmosfer yeni bir ivme oluşacağına dair ümidimiz artıyor. Vize muafiyeti konusunda da yoğun çaba sarf ediyoruz" şeklinde sözlerini tamamladı.mehmedcan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Davutoğlu: Cinayet çözülürse ortaya çıkacak ATAK T-129 Güncel Haberler 0 23 Ocak 2013 16:18
Davutoğlu, İhsanoğlu'yla Mali'yi görüştü ATAK T-129 Güncel Haberler 0 18 Ocak 2013 01:30
Kamerun'dan Ahmet Davutoğlu'na ziyaret ATAK T-129 Güncel Haberler 0 17 Ocak 2013 23:15
AMD'nin düşük güç tüketen Temash APU'ları CES 2013'te görücüye çıkacak eraykaratas PC Donanım & Haber ve İncelemeleri 0 09 Aralık 2012 05:39
Beşiktaş Maçına 15 dk. Geç Çıkacak!!! NoFeaR Beşiktaş 0 24 Kasım 2012 18:09

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 14:38.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750