Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Genel Sohbet ve Haber Bölümü > Güncel Haber Platformu > Güncel Haberler


KDV'de kafa karıştıran sorulara 15 cevap!

Güncel Haberler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 21 Ocak 2013   #1
Avatar Yok
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 27 Nisan 2012
Alter: 39
Mesajlar: 138
Konular: 152
Rep Puanı: 10
Rep Gücü: 145
Rep Derecesi : saklibahce is on a distinguished road
Aldığı Teşekkürler: 0
Ettiği Teşekkürler: 0
Standart KDV'de kafa karıştıran sorulara 15 cevap!

Konutta bir devir kapandı. Artık konutun metrekaresi üzerinden değil metrekare birim fiyatı üzerinden KDV oranı belirlenecek. Peki, Yeni uygulama hangi konutları kapsıyacak?, Tespit edilen değere itiraz edilebilecek mi?, 2 el konutlar nasıl etkilenecek?...İşte 15 soru ve cevap ile yeni KDV ile ilgili bilinmeyenler...

Kenan Biter'in haberi

İnşaat sektörünün bir süredir beklediği KDV belirsizliği 6 ay daha erkene çekilerek yeni yılın ilk gününde netleştirildi. Maliye Bakanlığı konutta yaptığı yeni KDV düzenlemesi ile metrekareye değil fiyata göre KDV alınması esasını getirdi. Bu karar ile birlikte yeni konutlarda 150 metrekarenin altındaki dairelere uygulanan yüzde 1'lik KDV oranı da tarihe karışmış oldu...

Önceki sistemde 150 metrekare altı konutların tesliminde yüzde 1, 150 metrekare ve üzeri konutlardan ise yüzde 18 KDV alınırken, yeni uygulama ile birlikte, büyükşehirlerde metrekare fiyatı 500 ile 1000 lira arasında olan konutlardan yüzde 8, metrekaresi 1000 lira ve üzeri konutlardan yüzde 18 KDV alınacak. Yeni düzenlemede konutların değeri ise, arsa birim fiyatı, binanın emlak vergi değeri ve piyasadan toplanan satış değerleri üzerinden hesaplanacak.

Bakanlığın yeni hayata geçirmiş olduğu bu uygulama 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren alınan konut ruhsatları için uygulanacakken, 31 Aralık 2012'ye kadar alınmış konut ruhsatları için eski KDV oranları geçerli olacak...

İnşaat sektörünün aktörleri yeni uygulamayı yüksek sesle tartışıp, uygulamanın 1+1 ve 2+1 dairelerde ciddi fiyat artışları yaşatacağını, konut taleplerini azaltacağını, projelerin önünü keseceğini, haksız rekabet yaşatacağını ve hatta 1 milyona yakın inşaat işçisinin işsiz kalmasına yol açacağını savunurken, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise eleştirilerin tam aksine, metrekaresi 1.000 lira ve üzerindeki konutlarda KDV'yi 18'e çıkaran düzenleme ile ilgili değişiklik taleplerini sert bir şekilde yanıtlayıp, herhangi bir geriye dönüş olmayacağını belirtti. Bakan Şimşek, "Bu defter kapanmıştır. Bu konuda son derece doğru bir adım attığımız kanaatindeyim" dedi.

Konutta uygulanan yeni KDV oranları ile ilgili tartışmalar inşaatçılar arasında sürerken vatandaşın da kafası karışık gibi görünüyor. Ev sahipleri ve yeni ev alacak vatandaşlar KDV'lerin nasıl uygulanacağı, değer tespitlerinin nasıl yapılacağı ve yapılan tespitlere nasıl itiraz edileceği şeklindeki bir çok sorunun cevabını arıyor.

Haber7 Yazarı - Gayrimenkul Uzmanı Hatice Kolçak yeni KDV uygulamasıyla ilgili vatandaşın kafasını karıştıran soruları 15 başlık altında cevaplayarak açıklığa kavuşturdu...
SORU: Konutlara uygulanacak KDV oranı değişti. Nasıl bir uygulama söz konusu olucak?
CEVAP: Konuta uygulanan KDV bugüne kadar konutun metrekaresine göre farklılık gösteriyordu.Net alanı150 metrekare üzeri olan konutlarda yüzde 18 KDV uygulaması yeni yasa ile aynen devam ediyor. Ancak150 metrekare altında olan konutlar için bugüne kadar uygulanan KDV yüzde 1 iken yeni düzenleme ile 1 ocak 2013'den itibaren değişti. Yeni düzenleme ile 150 metrekarenin altında olan konutlar için arsa vergi değerine göre kademeli KDV uygulaması yapılacak.
SORU: Konutun KDV sini belirleyen Arsa Vergi Değeri ne demek?
CEVAP: İnşaatın yapıldığı arsanın emlak vergi değeri olarak algılamalıyız.Bu durumda emlak değeri çok önemli. Zira yeni KDV düzenlemesi ile beraber arsa vergi değeri metrekareye göre; 0-500 liraya kadar olan yerlerde yüzde 1 KDV, 500-1000 lira olan yerlerde yüzde 8 KDV ve arsa emlak değeri 1000 lira ve üzeri olan yerlerde yüzde 18 KDV olarak konutlara eklenecek.
SORU: KDV' yi etkileyecek emlak değeri tespitlerini kim yapıyor?
CEVAP: Emlak değer tespit çalımaları 4 yılda bir özel bir komisyon tarafından yapılıyor. En son 2009 yılında yapılmıştı şimdi ise bu yıl 2013 te yapılacak ve yeni değerler çok daha önemli olucak. Yeni emlak değerleri ile 2014 den itibaren emlak vergilerimiz de ciddi artışlar olurken bu değerler aynı zamanda konutun Kdv sini de etkilemiş olucak. En son 2009 yılında yapılan emlak değeri çalışmalarında çelişkili değer tespitleri olmuştu ve çok konuşulmuştu. Örneğin Elazığ'da Keban barajını gören konutun fiyatı İstanbul boğazına nazır konuttan daha yüksek belirlenmişti.
SORU: Emlak değerine itiraz edebilirmiyiz?
CEVAP: Kişilerin emlak vergi değerine itiraz hakları daha önce yoktu. Anayasa mahkemesi bununla ilgili, 13 Ekim 2012 28440 nolu Resmi gazetede "Vergi Usul Kanunu'nun 49. maddesindeki hükmü, Anayasa'nın 2. ve 136. maddesine aykırı bularak oy çokluğuyla iptal etti. Böylece emlak vergi değerine karşı vatandaşın itiraz hakkı verildi yargı yolu açıldı. Böylece belirlenen emlak değerlerine mülk sahipleri itiraz edebilecekler.
SORU: Yeni KDV düzenlemesi Türkiye genelinde her yere uygulanacak mı?
CEVAP: 1 Ocak 2013 itibari ile inşaat ruhsatı almış yeni konut inşaat projelerinde uygulanacağı gibi, bu düzenleme Büyükşehir statüsü kazanmış illerimizde "lüks ve birinci sınıf" inşaat olarak yapı ruhsatı almış konut projelerinde uygulanacak. 2012'de Büyükşehir ilan edilen 13 ilimizde bu uygulamanın içinde yer alıyor.
SORU: KDV değişikliği "lüks yada birinci sınıf" inşaatlara uygulanıyor. İnşaatın hangi sınıf olduğunu nasıl anlayacağız?
CEVAP: İnşaatın yapı ruhsatında hangi sınıf olduğu yazar. Ne yazık ki inşaatlara uygulanan sınıflandırmaların yasa metinlerinde tam bir açıklama yazmıyor. Daha doğrusu belirlenen kriterler ve kullanılan malzemeler günümüzle uyuşmuyor. Belediyelere başvuru esnasında kalorifer ve asansörlü betornarme inşaat 2.sınıf olarak değerlendiriliyor. Oysa günümüzde eskiye göre çok daha iyi malzeme kullanımı ile havuz ve sosyal donatı gibi eklentiler mevcut. Dolayısıyla bu inşaat sınıflandırmasının en yakın zamanda düzenlenmesi gerekiyor.
SORU: Binanın hangi sınıfta yer aldığı zamanla değişkenlik gösterebilir mi?
CEVAP: Yeni KDV düzenlemesine göre binaya yapılacak yeni eklentiler ile zaman içersinde binanın sınıfı değişkenlik gösterebilir.
SORU: 2. el konut piyasası dediğimiz tüketiciden satılan konutlar, yeni KDV düzenlemesinden nasıl etkilenecek?
CEVAP: Bir kere tüketici bilsin ki yeni KDV düzenlemesi 2. el konutlara uygulanmıyor.Ocak 2013 itibari ile inşaat ruhsatı almış yeni inşaatlara uygulanacak ve müteahhit tarafından size alacağınız konut için keseceği faturaya ilave edilerek sizden talep edilecektir.
SORU: Şu an piyasada yapımı devam eden inşaatlardan konut aldığımızda yüzde 18 KDV ödeyecekmiyiz?
CEVAP: Yürüyen konut projelerinin nerdeyse tamamı inşaat ruhsatlarını 2012'de aldıklarından bunlar için eski KDV düzenlemesi geçerlidir. Yani yüzde 1 KDV söz konusu.
SORU: Oturduğumuz ev için KDV ödeyecekmiyiz?
CEVAP: KDV düzenlemesi çok konuşulduğu için bazı vatandaşlarımız oturduğu ev için kendisinden alınacak ek bir vergi olarak algıladı bu durumu.Yeni uygulama tamamen sıfır inşaatlara ve 2013 ocaktan sonra inşaat ruhsatı almış konut projelerine uygulanıyor. Müteahhit sattığı konutlardan için alıcıya fatura ederek isteyecek KDV yi.
SORU: Kentsel Dönüşüm yasasıyla 7 milyon konutun yıkılıp yeniden yapılması durumu var. Kentsel dönüşümde olan binalar bu düzenlemeden nasıl etkilenecek?
CEVAP: Yeni KDV düzenlemesinde Afet yasası (Kentsel dönüşüm) kapsamında yıkılıp yapılacak riskli binalar, riskli alanlar ve rezerv alanları muaf tutulmuştur. Yani bu düzenleme buraları etkilemeyecek eski düzenleme aynen devam ettirilecek.
SORU: Bu yıl risk raporu alan bir binanın yıkılması halinde, yeni inşaat ruhsatı ile yeni bina yapılacak. Müteahhit kat maliklerinden ekstra KDV istermi?
CEVAP: Afet yasası yeni düzenlemeden muaf olduğundan müteahhit kat maliklerinden yeni düzenlemeye göre KDV isteyemez.
SORU: Yeni KDV düzenlemesi konut fiyatlarını artırır mı?
CEVAP: Yüzde 1 KDV uygulaması yerini, arsa emlak değerine göre yüzde 8 -18 uygulanacak KDV oranı nisbetinde artıracaktır. Bundan dolayı yeni ruhsat almış inşaatlardan satılan konutların fiyatı otomatikman yüzde 7-17 şeklinde artmış olucak. Daha pahalı alınan konutun fiyatı zamanlada 2.el piyasalarını etkileyecektir.
SORU: Yüzde 1 KDV ile satılan konutlar yeni başlayacak olanlardan avantajlıdır diyebilirmiyiz?
CEVAP: İnşaat firmaları ellerindeki devam konutları yüzde 1 KDV avantajını kullanarak reklam kampanyalarında kullanmaya başladılar. Yeni başlayacak konutların fiyatına eklenecek KDV ye göre şu an yüzde 1 ile satılan konutlar daha karlıdır. Nitekim size yüzde 17 fiyat avantajı sağlar.
SORU: Yeni KDV düzenlemesi ile 2013'te konut piyasası nasıl etkilenir?
CEVAP: Bu yıl bu düzenleme ile bir geçiş yılı yaşanacak. Elimizde ciddi bir konut stoğu var. Bu stok yüzde 1 KDV avantajı ile konut satışlarını eritir. Yeni sistemle inşaat ruhsatı alanlar eskiye oranla olmaz düşük kalır.saklibahce isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Doğa Alimi Kafa Kurcalayan Sorular Legion Runes Of Magic 1 11 Ağustos 2015 16:32
Kafa Karıştırma Vizit23 Komik Yazılar & Fıkralar 0 20 Ocak 2013 15:41
Kafa karıştırma Passion Komik Yazılar & Fıkralar 0 07 Ocak 2013 13:33
Mercedes'e kafa attı! Kafası yarıldı :( ATAK T-129 Komik Yazılar & Fıkralar 0 03 Ocak 2013 12:04
kafa gitti STaRZoN Darkorbit Sorular,Sorunlar ve Üye Paylaşımları 10 21 Ekim 2012 23:37

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 02:59.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750