Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Genel Sohbet ve Haber Bölümü > Güncel Haber Platformu > Güncel Haberler


Bakan Çelik: 48 bin işçi açığı var ama...

Güncel Haberler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 18 Ocak 2013   #1
ATAK T-129 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 07 Eylül 2012
Alter: 33
Mesajlar: 5.395
Konular: 2885
Rep Puanı: 30861
Rep Gücü: 5401
Rep Derecesi : ATAK T-129 has a reputation beyond reputeATAK T-129 has a reputation beyond reputeATAK T-129 has a reputation beyond reputeATAK T-129 has a reputation beyond reputeATAK T-129 has a reputation beyond reputeATAK T-129 has a reputation beyond reputeATAK T-129 has a reputation beyond reputeATAK T-129 has a reputation beyond reputeATAK T-129 has a reputation beyond reputeATAK T-129 has a reputation beyond reputeATAK T-129 has a reputation beyond repute
Aldığı Teşekkürler: 106
Ettiği Teşekkürler: 70
Standart Bakan Çelik: 48 bin işçi açığı var ama...
Bakan Faruk Çelik, mesleki eğitim konusuna da bakanlık olarak önem verdiklerini belirterek aralık ayı itibarıyla 48 bin işçi açığı olduğunu söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası'nın (İNTES) bir otelde düzenlediği 163. geleneksel toplantısında konuştu. Gazeteci Mehmet Ali Birand'a rahmet dileyen Çelik, Türkiye'nin kandan çok çektiğini, bu topraklarda büyük acılar olduğunu söyledi.
Son günlerde barış kelimesinin gür bir sedayla yankılandığını dile getiren Çelik, Fransa'da öldürülen 3 kadının Diyarbakır'a getirildiğini ve sonrasında toprağa verildiğini anımsatarak, bir olayın yaşanmaması, barışın, huzurun hakim olması konusunda bütün kesimlerin duyarlı davranmasının, Türkiye'nin, Türk iş dünyasının geleceği açısından son derece önemli olduğunu söyledi.
''Kan, kin oluşturuyor. Kan ve kin, Türkiye'ye çok pahalıya patladı. Onun için kan da dursun, kin de'' diyen Çelik, sözlerine şöyle devam etti:
''Bizim milletimize bu yakışmıyor. Bizim milletimiz Cumhuriyeti birlikte kurdu. Çanakkale'de, Yemen'de, Sarıkamış'ta birlikte yatıyor. Birlikte cumhuriyeti kuranların, birlikte mezarda yan yana yatanların, apartmanlarda, ailede iç içe geçmiş insanlara kan ve kinden uzak bir yaşam dilememiz en doğal bir temennidir. Olması gereken bir şeydir. Ekstra istenilen bir şey değildir. Onun için barış bu coğrafyaya yakışıyor. Dostluk, kardeşlik bu coğrafyaya yakışıyor. Umuyor, diliyoruz ki ebedi bir dostluk bu coğrafyada sağlanır, kanlar ve kinler ortadan kalkar.''
Ekonomik gelişmeler
Çelik, konuşmasında dünya ekonomisinin 2007 yılında ABD merkezli küresel bir krizle sarsıldığını ve bu krizin hala sürdüğünü belirterek, 2013 yılında küresel büyüme tahminlerini dünya bankasının yeniden revize ettiğini anlattı.
Buna göre dünya ekonomisinin yüzde 3 değil, yüzde 2,4 büyüyeceğini dile getiren Çelik, dünya ekonomisinin yüzde 19'unu oluşturan Avro bölgesinin 2013'te binde bir daralmasının beklendiğini ifade etti.
Çelik, Avrupa'da durağanlığın sürdüğünü, işsizliğin yükseldiğini bildirerek, Avrupa'daki işsizlik istatistikleri hakkında bilgi verdi.
Ekonomik gelişmeler hakkında bilgi veren Çelik, küresel kriz ve Ortadoğu'daki gelişmelere rağmen Türkiye'nin istikrarlı yürüyüşünü sürdürdüğünü anlattı.
Çelik, ''Bu olumlu tablonun ortaya çıkmasında hayata geçirdiğimiz reformlar ve özellikle de özel sektörümüzün gayretli çalışmalarının katkısı hiçbir zaman yadsınamaz. Biz önaçıcı olduk, sizler dünyanın dört bir tarafına koştunuz ve bu başarıları hep birlikte sağladık. Bu uyumun neticesidir, bu istikrarın neticesidir'' diye konuştu.
Çelik, hükümet olarak her toplantıda sanayicilere, iş dünyasına, müteahhitlere teşekkür ettiklerini vurguladı.
İnşaat sektörünün lokomotif sektörlerden olduğunu vurgulayan Çelik, 1993-2003 arasında yüzde 22 küçülen inşaat sektörünün, sadece 2011 yılında yüzde 11,2 büyüme başarısına eriştiğini bildirdi.
Çelik, inşaat sektöründe 2002'de istihdam oranının yüzde 4,5, 2012'de bunun yüzde 10'lara yükseldiğini belirterek, bu sektörün sadece ülke içinde değil küresel düzeyde de bir güç, aktör olma yolunda önemli başarılara imza attığını kaydetti.
Hükümet olarak 10 yıllık her alanda olduğu gibi çalışma ve sosyal güvenlik alanında da önemli reformlara imza attıklarını dile getiren Çelik, en son iş sağlığı güvenliği yasal düzenlemelerinin düzenlendiğini bildirdi.
Çelik, işverenleri rahatlatan önemli yeniliklerin de hayata geçirildiğini ifade ederek, istihdam paketleriyle 5 puan prim indirimini, teşviğini sağladıklarını, kadın ve gençlerin istihdamında işveren prim desteğini sürdürdüklerini anlattı. Çelik, 2004 yılından bu yana prim teşvikleri kaleminden işverenlere toplam 24 milyar liralık destek sağlandığını söyledi.
Vatandaştan alınanın yine vatandaşa eşit ve adil şekilde dağıtma mücadelesi verildiğini vurgulayan Çelik, ''Bunu ne kadar adil bir şekilde gerçekleştirirseniz o kadar iyi hükümetsiniz. Kanaatime göre 3 kez milletin huzuruna çıktığımıza göre bu konuda mümkün mertebe bir adaleti, mümkün mertebe bir başarıyı gerçekleştirdiğimizi sizler de takdir edersiniz'' dedi.
Çelik, işverenler açısından bürokrasiyi de önemli oranda azalttıklarını, çeşitli kolaylıklar getirildiğini dile getirdi.
Kısa vadeli sigorta kolları için öngörülen yüzde 1 ve yüzde 6,5 oranlarının, geçen hafta yapılan yasal düzenlemeyle yüzde 2 ile sabitlendiğini anlatan Çelik, ''Böylece artık yüzde 6,5 yok, yüzde 1'de yok. Yüzde 2'de kısa vadeli sigorta kolları sabitlenmiş bulunuyor. İnanıyorum ki tehlikeli, çok tehlikeli iş kolu olan inşaat sektöründe yüzde 6,5'lerde olan bu oranın yüzde 2'lere inmesi iş dünyamız açısından önemli bir adım. Ama esas mesele bir çok ihtilafı da, kurumlar arası ihtilafı da ortadan kaldıran önemli bir düzenleme geçtiğimiz hafta Meclis'te yasalaştı. Cumhurbaşkanımızın onayında.''
İşçi ve işverenle ilgili çalışmalar
Özellikle kriz dönemlerinde işverenleri rahatlatmak ve çalışanları işten çıkarmalarını önlemeye yönelik attıkları adımlar bulunduğunu, bunun da kısa çalışma ödeneği olduğunu belirten Çelik, 2005'ten bu yana 4 binin üzerinde firmanın 227 bin çalışanın, kısa çalışma ödeneğinden yararlandığını bildirdi.
Çelik, 2011'de 649 bin 300 iş yerinin 13 milyar liralık prim borcunun yapılandırıldığını, işverenler açısından sıkıntı doğuran asgari işçilik uygulaması gibi sorunların da farkında olduklarını belirterek, ''Bunları zaman kaybetmeden önümüzdeki hafta Sosyal Güvenlik Kurumu'nda bir toplantı ile atılması gereken bir adım var ise gerçekten bir adaletsizlik sözkonusu ise bunları gidermeye dönük çalışmayı yapabiliriz'' dedi.
Mesleki eğitim konusuna da bakanlık olarak önem verdiklerini anlatan Çelik, aralık ayı itibarıyla 48 bin işçi açığı olduğunu belirtti.
Çelik, hangi şehre gidiyorlarsa oda başkanlarının eleman bulmakta sıkıntı yaşadıklarını kendilerine söylediğini belirterek, ''Gerekçe, iş var. Fakat mesleksizlik sorunu ciddi bir sorun. Arz talep uyuşmazlığı konusu ciddi sorun olarak önümüzde durmaktadır'' diye konuştu.
Bunun için atılan adımlar da olduğunu belirten Çelik, İŞKUR bünyesinde mesleki eğitimlerin devam ettiğini söyledi.
Çelik, iş dünyasına ''istediğiniz elemanı işe başlatın'' dediklerini, onun 6 ay primini ve maaşını ödeme teklifinde bulunduklarını belirterek, iş ve meslek danışmanları gibi pek çok enstrümanı da kullandıklarını bildirdi.
Toplumsal huzur açısından istihdamın önemli olduğunu vurgulayan Çelik, bu konuda hedefleri bulunduğunu söyledi.
Çelik, şöyle konuştu: ''Ulusal anlamda yaptığımız projeksiyonlar ve çalışmalar var. Ulusal istihdam strateji çerçevesinde 2023 yılında, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılında işsizliği yüzde 5'e indirme hedefini açıkladık. İşsizlik yüzde 5 olacak. Bununla ilgili hedeflerimiz, bilişim, finans, inşaat, sağlık, tarım, tekstil, turizm sektörlerine ilişkin 40 hedef, 57 politika ve 205 tedbiri içeren ulusal istihdam stratejisinin tamamlamış bulunuyoruz. Şu anda Kalkınma Bakanlığı'nda son değerlendirmeler yapılıyor. Yayınlanınca 2 yılda bir gözden geçirilecek olan bu plan çerçevesinde inanıyorum ki 2023'e geldiğimizde yüzde 5'lere inmiş bir işsizlik oranıyla karşı karşıya kalacağız.''
Çelik, iş sağlığı güvenliğinin de müstakil bir yasaya dönüştüğünü belirterek, bilimsel verilerin gerekli önlemler alınırsa yüzde 98-yüzde 100 iş kazaları ve meslek hastalıklarından bir can kaybının olmasının söz konusudur demesine rağmen, maalesef henüz istenilen noktada olunmadığını bildirdi.
Bakan Çelik, 2002'de yüz bin çalışandan 17'sinin, bugün ise 8'inin hayatını kaybettiğini, gelişmiş ülkelerde yüz bin çalışanda 4, 15 Avrupa ülkesinde ise yüz bin çalışanda bir kişinin hayatını yitirdiğini söyledi.
Geçen hafta Zonguldak'ta olduğunu ve maden ocağında hayatını kaybedenlerin aileleriyle buluştuğunu vurgulayan Çelik, ''Hiçbir şey, inanın orada boynunuza sarılan yavrunun acısını gidermeye değmez. İster Ankara'yı verin, ister İstanbul'u verin'' diye konuştu.
Yasanın risk değerlendirmesi getirdiğini belirten Çelik, ''önce insan'' denmesi gerektiğini kaydetti.
Çelik, bu ülkeye yaraşır, insana değer veren bir çalışma hayatını öne çıkaran bir ülke olarak yer almayı umduklarını bildirdi.
İNTES Yönetim Kurulu Başkanı Koçoğlu
İstihdam ve asgari işçilik konusuna değinen Şükrü Koçoğlu da inşaat sektörünün yoğun olarak istihdam yaratan bir sektör olduğunu söyledi.
Türk müteahhitlik sektörünün geçen yıl yurt dışında 26,1 milyar dolarlık proje üstlendiğini hatırlatan Koçoğlu, ''Türk firmaları yurt dışında çok başarılı'' dedi.
Son yıllarda yurt dışında çalışan Türk işçi sayısının neredeyse yarı yarıya azaldığına işaret eden Koçoğlu, yurt dışında yaptıkları işlerde çalışacak Türk işçileri için hem Türkiye'de hem de ilgili ülkede sigorta primi ödemelerinin işçi sayısının azalmasında etkili olduğunu ifade etti.
Asgari işçilik oranları konusuna da değinen Koçoğlu, yasadaki mevcut oranların yüksek olduğunu belirtti.
Etkinliğe çok sayıda davetli katıldı.

Üye Profil Bilgileri

Haber Konularım [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] sitesinden alıntı yapılmıştır.
-----------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------
Prison Break Sezon 1 Türkçe Dublaj Bluray 720p HD Kalite İndirmek İçin [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
-----------------------------------------------------------------------
ATAK T-129 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Çelik'ten "Habur olmasın" uyarısı SansarSalvo Güncel Haberler 0 10 Ocak 2013 18:34
Bakan Dinçer atama tarihini açıkladı SansarSalvo Güncel Haberler 0 04 Ocak 2013 14:01
kredi açığı HEAVEN Darkorbit Botlar ve Buglar 23 17 Aralık 2012 14:18
darkorbit oyun açığı BOTLAZIMAGA Darkorbit Botlar ve Buglar 21 07 Eylül 2012 10:03
PBDO Bot Açığı GhostKiller Darkorbit Botlar ve Buglar 16 23 Haziran 2012 17:38

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 01:56.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750