Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Genel Sohbet ve Haber Bölümü > Güncel Haber Platformu > Güncel Haberler


Çağlayan: İnşaallah akıllarını başlarına getirir

Güncel Haberler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 16 Ocak 2013   #1
ATAK T-129 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 07 Eylül 2012
Alter: 33
Mesajlar: 5.395
Konular: 2885
Rep Puanı: 30861
Rep Gücü: 5401
Rep Derecesi : ATAK T-129 has a reputation beyond reputeATAK T-129 has a reputation beyond reputeATAK T-129 has a reputation beyond reputeATAK T-129 has a reputation beyond reputeATAK T-129 has a reputation beyond reputeATAK T-129 has a reputation beyond reputeATAK T-129 has a reputation beyond reputeATAK T-129 has a reputation beyond reputeATAK T-129 has a reputation beyond reputeATAK T-129 has a reputation beyond reputeATAK T-129 has a reputation beyond repute
Aldığı Teşekkürler: 106
Ettiği Teşekkürler: 70
Standart Çağlayan: İnşaallah akıllarını başlarına getirir
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Hazine'nin kredi derecelendirme kuruluşu S&P ile anlaşma imzalamamasına yönelik, "inşallah akıllarını da başlarına getirir'' dedi.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Hazine'nin kredi derecelendirme kuruluşu S&P ile anlaşma imzalamamasına yönelik, ''Bunu iyi değerlendiriyorum. Hazine bu konuda istedikleri ile çalışma özgürlüğüne sahip. Dolayısıyla bunun, derecelendirme kuruluşlarının akıllarını başlarına getirilmek için yapıldığını sanmıyorum ama inşallah akıllarını da başlarına getirir'' dedi.
Çağlayan ve konuk Fransa Dış Ticaret Bakanı Nicole Bricq, Sait Halim Paşa Yalısı'nda düzenlenen Fransız CEO'larla çalışma kahvaltısından sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
Çağlayan, THY'nin Airbus'tan yapacağı alım ile ilgili, bunun nereden, nasıl alınacağına THY'nin yönetim kurulunun karar vereceğini söyledi.
THY'nin de bir çok şirket gibi Türkiye'nin hassasiyetlerine son derece duyarlı hareket ettiğini aktaran Çağlayan, ''Ayrıca Pegasus'un Airbus'a vermiş olduğu bir siparişleri de söz konusuydu. Bundan dolayı bugün TAEK, TUSAŞ, hakikaten göz bebeği şirketlerimizin en üst düzey temsilcisi de bugün bu toplantıdaydı. Bu tür alımlarda ister Pegasus, ister THY, kim ne alırsa alsın mutlak surette Airbus'un TAİ ve TUSAŞ ile işbirliği yapmasını son derece önemsiyoruz'' şeklinde konuştu.
Türkiye'nin eski Türkiye olmadığını belirten Çağlayan, Türkiye'ye mal satanların yeri geldiğinde mutlak surette o sesi de göz ardı etmemesi gerektiğini ifade etti.
THY'nin Airbus'tan uçak alımıyla ilgili görüşmelerin bir süredir sürdüğünü anlatan Çağlayan, bunun zaman zaman siyasi mülahazalardan dolayı kesintiye uğradığını ama önümüzdeki dönemde buna yönelik gelişmelerin görüleceğini dile getirdi.
Fransa'nın geçmiş dönemdeki siyasi hatalarını yapmamasını umut ettiklerinin altını çizen Çağlayan, sözlerine şöyle devam etti:
''Fransız iş dünyasına, 'Faturayı siz çekiyorsunuz' dedim. Biz ülke olarak bir kota vs koymayız. Serbest piyasa kurallarını uygulayan bir ülkeyiz. Ancak Türk halkının kotası her türlü kotanın üzerindedir. Bizim hassasiyetimiz olan ve sizlere vazife olmayan konularla ilgili senatonuzu ve parlamentonuzu meşgul ettiğiniz sürece, bilhassa sizin iş dünyanızın Türkiye'de ürünlerine karşı Türk halkından bir defans söz konusu olabilecektir. Ermeni meselesinin çözümü Fransız parlamentosu ya da senatosunun işi değil.
2 tane de milletvekili vardı heyette, onlar için bilhassa ifade ediyorum. Biz yeni dönemde Nicole Hanım ile beraber yeni bir yaklaşım içindeyiz. Ekonomimizi yeniden güçlendirme ve ekonomik değerlerimizi artırma noktasında yoğun hareket ediyoruz. Bu noktada Fransız iş dünyasının da, ki Fransız Odalar Birliği Başkanı da toplantıda idi, onlarında bu konuda son derece hassas oluşu önemli. Kendi ülkelerinde siyasilere baskı yapıyorlar. Onlardan yanlış yapanları doğru yola getirmek için önemli baskılar yapıyorlar. Fransız iş dünyasına bu konuda uyanık olmalarını ifade ettim. Türkiye onlar açısından önemli bir pazar ve dünyada üçüncü pazarlarda birlikte yapacağımız işler var diye ifade ettim.''
''Amerika ve AB'nin krizden çıkış noktasında en büyük pazarlardan biri olarak Türkiye'yi gösteriyor''
Çağlayan, Türkiye'de bir devlet başkanının ya da yabancı bir ülke bakanının olmadığı günün olmadığını söyledi.
Bazen günde 3-5 konuk bakan ile görüşme yaptığını belirten Çağlayan, Amerika ve AB'nin krizden çıkış noktasında en büyük pazarlardan biri olarak Türkiye'yi gösterdiğini dile getirdi.
Bakan Çağlayan, Hazine'nin kredi derecelendirme kuruluşu S&P ile anlaşma imzalamamasına yönelik olarak ise şunları kaydetti:
''Bunu iyi değerlendiriyorum. Hazine bu konuda istedikleri ile çalışma özgürlüğüne sahip. Dolayısıyla bunun, derecelendirme kuruluşlarının akıllarını başlarına getirilmek için yapıldığını sanmıyorum. Ama inşallah akıllarını da başlarına getirir. Bu noktada Hazine tercihini şimdi bu şekilde kullanmıştır. Tabi bunu kullanmış olması da farklı bir şekilde algılanmaması gerekiyor. Türkiye'nin istediği S&P, Fitch, Moody's gibi şirketlerin kendi kredibilitelerini tamir etmeleri, onarmaları ve sonrada Türkiye ile ilgili notları düzgün bir şekilde vermeleri. Bakın bugün gerek S&P'nin, gerek Moody's'in, gerekse Fitch'in Türkiye ile ilgili değerlendirmelerine bakın, yatırım yapılabilirlik açısından söylüyorum, ortalamalarını söylüyorum, maalesef Guatemala ile, Macaristan'la ve Türkiye'yi geride kalmış bir çok ülke ile aynı kefe içine koyuyorlar. Bunun son derece yanlış olduğunu ifade ediyorum. Ama S&P'nin devre dışı bırakılmasının bunlarla bir alakası yok. Bu bir tercihtir. Burada bu şirketlere düşen de, bu kredibilitelerinin onarımını, restorasyonunu süratle yeniden yapmaları belki onlara yeniden bir fırsat, imkan tanıyacaktır. Kendi yatırımcıları açısından son derece zor durumda kalmışlardır.''
Paris'teki olay
Bakan Çağlayan, Paris'te 3 PKK'lının öldürülmesine ilişkin bir soruyla ilgili, konuk bakan ile daha çok ekonomik olayları konuştuklarını söyledi.
Ancak Fransa'da meydana gelen olayın aydınlatılması, gerçek durumunun ortaya çıkartılması ve faillerinin soruşturularak ortaya çıkarılmasının Türkiye olarak beklentileri olduğunu vurgulayan Çağlayan, ''Umut ediyoruzki, Fransız makamları, başta Sayın Cumhurbaşkanı olmak üzere, her halde konu ile ilgili çalışmalarını en kısa sürede bitirerek, hepimizin beklemiş olduğu, tüm dünya kamuoyunun beklemiş olduğu sorunun cevabını vereceklerdir. Bizler konunun aydınlatılması için Fransız makamının yapacağı çalışmayı bekliyoruz. Tabiiki Fransız makamlarının bu konuyu çözecekleri inancımızı ifade etmek istiyorum'' ifadelerini kullandı.
Fransa Dış Ticaret Bakanı Nicole Bricq ise bugün yaptıkları toplantının daha önce 20 Kasım'da Paris'te gerçekleştirdikleri toplantının devamı niteliğinde olduğunu söyledi.
O toplantıda başlıca ekonomik konuları gözden geçirdiklerini aktaran Bricq, aynı zamanda her iki iş adamlarını bir araya getirdiklerini ve sorunların dile getirildiğini ifade etti.
Bu toplantıda ekonomik konuları görüşmek için bir araya geldiklerini vurgulayan Bricq, Paris'teki olayla ilgili, ''Fransa İçişleri Bakanı son derece üzücü olan bu olayla ilgili olarak, bunu tamamen açıklığa kavuşturma konusunda ne kadar kararlı olduğunu açıkladı'' dedi.
Fransa Dış Ticaret Bakanı Nicole Bricq: -''Türkiye'de 400 şirketimiz var. Aslında bu da olması gereken düzeyde değil ama biz Türk şirketlerinin de Fransa'da yatırım yapmasını istiyoruz''
Fransa Dış Ticaret Bakanı Nicole Bricq, Türkiye'de 400 Fransız şirketin faaliyet gösterdiğini, rakamın olması gereken düzeyde olmadığını belirterek, ''Türk şirketlerinin de Fransa'da yatırım yapmasını istiyoruz'' dedi.
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Bakan Bricq'in de katılımıyla Fransız CEO'larla çalışma kahvaltısında bir araya geldi.
Burada konuşan Bakan Bricq, devletlerin birbirleriyle buluşmalarının önemli olduğunu belirterek, Fransa için Türkiye'nin önemli bir sanayi ortağı olduğunu kaydetti.
Bricq, ''biz şirketlerimizle varız'' dediklerini ifade ederek, ''Türk havayolu şirketleri gelişmek istiyorlar. Biz tabii ki buradayız. Havacılık alanında birinci sınıf bir arzımız var'' diye konuştu.
Nükleer alanda teknoloji geliştirmek için var olduklarını anlatan Bricq, şunları söyledi:
''Büyük kentler, sürdürülebilir kentler denildiğinde de varız. Büyümekte gelişmekte olan bir ülkede hızlı kentleşme elbette sorunlar yaşanabiliyor. Biz de 'şirketlerimizle beraber varız' diyoruz. Sözü öncelikle şirketlere vermemiz lazım. İş birliğini sürdürme lazım. Ama şirketlerimizin pek de bize ihtiyacı yok aslında. Nerede büyüme varsa orada zaten yer alıyorlar. Fransız lüks sanayi, bütün dünyada yer alıyor. Aslında bizim amiral gemimiz lüks sektörüdür. Bizim ticaret dengemizde lüksün getirdiklerini çıkarırsak ticari dengemiz etkilenebilir. Bizim Türkiye'de 400 şirketimiz var. Aslında bu da olması gereken düzeyde değil, ama biz Türk şirketlerinin de Fransa'da yatırım yapmasını istiyoruz. Biz Türk şirketlerinin de sermayesininde satın almalarını, pay almalarını istiyoruz. Avrupalı olarak ben şunun bilincindeyim ki Avrupa öksürdüğünde bütün dünya zatürre olabiliyor.''
Avrupa Merkez Bankası'nın aldığı kararlara değinen Bricq, ''2012 yılı ve özellikle yılın son bölümü, Avrupa Merkez Bankası'nın aldığı önlemler ve bankalara verdiği destek sayesinde bir çöküşün önlenmesinde son derece verimli oldu'' diye konuştu.
Bakan Bricq, Avrupa'nın cazip bir pazar olduğuna işaret ederek, ''500 milyon tüketicimiz var. Türkiye'nin de yerini alması gerekiyor. Buradaki ekonomik mesajı lütfen siyasi mesaj olarak da algılayın'' dedi.
''Ekonomik ilişkilerimizi çeşitlendirmek istiyoruz''
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-Fransız İş Konseyi Başkanı Sani Şener de Türkiye ile Fransa'nın siyaset ve iş çevrelerini bir araya getirdikleri için mutluluk duyduklarını belirterek, TOBB ve DEİK olarak, Avrupa Birliği'ne (AB) tam üye olmuş bir Türkiye hedeflediklerini kaydetti.
Bu üyelik için de Fransa'nın vazgeçilemez ve ayrıcalıklı bir yeri bulunduğunu ifade eden Şener, ''Bu açıdan baktığımızda Hollande'ın Cumhurbaşkanı olmasından sonra değişen bakış açısını takdir ile karşılıyoruz. Türk iş dünyası olarak ekonomik ilişkilerimizi geliştirmek ve çeşitlendirmek istiyoruz'' diye konuştu.
Bu arada, konuşmaların ardından devam eden toplantının bir kısmı basına kapalı olarak gerçekleştirildi.

Üye Profil Bilgileri

Haber Konularım [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] sitesinden alıntı yapılmıştır.
-----------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------
Prison Break Sezon 1 Türkçe Dublaj Bluray 720p HD Kalite İndirmek İçin [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
-----------------------------------------------------------------------
ATAK T-129 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 16:13.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751