Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Genel Sohbet ve Haber Bölümü > Güncel Haber Platformu > Güncel Haberler


Akkök Holding 2017’de 1,2 milyar lira yatırım yapacak

Güncel Haberler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 07 Haziran 2017   #1
Avatar Yok
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 23 Ekim 2015
Mesajlar: 763
Konular: 763
Rep Puanı: 10
Rep Gücü: 766
Rep Derecesi : demirdoven is on a distinguished road
Aldığı Teşekkürler: 0
Ettiği Teşekkürler: 0
Standart Akkök Holding 2017’de 1,2 milyar lira yatırım yapacak

Akkök Holding 2017’de 1,2 milyar lira yatırım yapacak
Kanatları hafifletti, dünya devinden
300 milyon dolarlık sipariş aldı

Akkök Holding İcra Kurulu Başkanı Ahmet C. Dördüncü, Akkök Holding şirketlerinden DowAksa’nın, dünyanın en büyük rüzgâr türbini üreticilerinden biri olan Vestas ile 4 yıllığına 300 milyon dolarlık anlaşma yaptığını açıkladı.

İSTANBUL - Türkiye ve yurt dışına yayılmış 18 üretim tesisi bulunan ve 5 bini aşkın kişiye istihdam sağlayan Akkök Grubu’ndan 1,2 milyar liralık yatırım kararı çıktı. Akkök Holding İcra Kurulu Başkanı Ahmet Dördüncü ve Akkök Holding İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Raif Ali Dinçkök, ekonomi basını ile önceki akşam iftar yemeğinde bir araya geldi.

Akkök Holding’in gelecek planlarını ve yatırımlarını anlatan Dördüncü, grubun yatırım konusunda frene basmayacağını belirterek, “Sürdürülebilir büyüme ve karlılık, ülkemiz ve paydaşlarımıza değer yaratmak bizim için her zaman önemli oldu. Amacımız Akkök Holding’i gelecek için teknoloji üreten bir konuma getirmek. Bu yüzden yatırımlarımızı da bu doğrultuda gerçekleştirmeye özen gösteriyoruz” dedi.

“Yurt dışında şirket bakıyoruz”
Geçen yıl yaşanan darbe girişimi, dünya ekonomisinde yaşanan çalkantılara rağmen Akkök Holding’in 700 milyon lira yatırım yaptığını anlatan Dördüncü, bu yıl bu rakamı 1,2 milyar liraya çıkarmayı planladıklarını söyledi. Bu yatırım tutarının yüzde 65’i kimya alanında, yüzde 17’si gayrimenkul alanında, yüzde 15’i enerji alanında ve kalan yüzde 3 ise diğer alanlara yapılacak. Türkiye’nin direncini, “Yaşadıklarımızın onda biri başka ülkede yaşansaydı Türkiye’nin gösterdiği direnci gösteremezdi” diye anlatan Dördüncü sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu yıl Ak-kim Avrupa’da bir şirket satın aldı. Yılsonuna kadar bir şirket daha almayı planlıyor. Grup olarak organik ve inorganik büyüme yollarına bakıyoruz. 2023 yılında Akkim’i 1 milyar dolar cirosu olan bir şirket haline getirmek istiyoruz. Dünyanın en büyük akrilik elyaf üreticisi olan ve pazar payı yüzde 17’i olan Aksa Akrilik ise geçen yılı 1 milyar 954 bin TL ciro ile kapattı. Aksa Akrilik’in bu yılki planları arasında yılsonuna kadar modakrilik elyaf için ilk aşamada 14 milyon dolar yatırım yapmak bulunuyor. Akrilik konusunda inovatif ürün çalışmaları devam ediyor. Modakrilik elyaf yüksek derecede güç tutuşurluk, diğer bir deyişle yanmazlık özelliğinin gerekli olduğu ürünlerde kullanılıyor. Yeni ürünümüzle Japonya, Çin ve Tayvan’a rakip olacağız.”


Rüzgar türbinleri daha verimli çalışacak
DowAksa’nın dünyanın en büyük rüzgâr türbini üreticilerinden biri olan Vestas ile türbin kanatlarında kullanılan karbon elyaf pultruze profillerin tedariki için 4 yıllık bir kontrata imza attığını anlatan Akkök Holding İcra Kurulu Başkanı Ahmet Dördüncü, “Yapılan anlaşma ile 4 yılda 300 milyon doların üzerinde karbon elyaf kompozit malzeme satacağız. Fabrikanın yıllık kapasitesi şu anda 3 bin 500 ton. Devlete teşvik için başvurduk. Teşvik ile kapasite artırma yatırımı gerçekleştireceğiz. DowAksa’nın kuruluşunda açıkladığımız 1 milyar dolarlık yatırıma ulaşma hedefimiz konusunda kararlılığımızı sürdürüyoruz. Bu siparişi almamızın en önemli nedeni ise, türbinler için daha dayanıklı ve hafif karbon elyaf malzeme üretecek teknolojiye sahip olmamız. Hafif ve dayanıklı karbon elyaf sayesinde daha verimli ve hafif kanatlar yapmak mümkün olacak. İleri teknoloji ile üretilen bu kanatlar ile rüzgâr türbininin daha verimli çalışmasını sağlayacak.

1.5 dolarlık ürün 30 dolar değer sağlıyor
Dördüncü, Türkiye’de üretilecek dayanıklılığı yüksek, hafif parçaların Vestas’ın Türkiye ve Avrupa’daki müşterilerinin yanı sıra Orta Doğu, Afrika ve Hindistan’daki müşterilerinin tesislerine de gönderileceğini belirterek, Vestas’ın Türkiye’nin bu bölgelere olan lojistik avantajından faydalanacağını sözlerine ekledi. Ahmet Dördüncü, “DowAksa’nın şu an Türkiye’de bu alanda rakibi bulunmuyor. Enerjiden, altyapı güçlendirmeye, savunma sanayine kadar birçok sektöre hizmet veriyoruz. Bu inovatif ürünün katma değer oranı yüzde 300’e ulaşmış durumda. Örneğin kilosu 1,5 dolar oran malzemeyi (akrilonitril) işleyerek kilosu 30 dolar olan bir ürün ortaya çıkarabiliyoruz. Bu fiyat ürettiğimiz sektöre göre değişiklik gösterebiliyor. Ürettiğimiz katma değerli ürünlerle Türkiye’nin dış ticaret açığını kapatma konusunda yardımcı olmayı hedefliyoruz” diye konuştu. Vestas’ın Türkiye'deki ilave rüzgar enerjisi projelerinin yanı sıra bölgedeki diğer fırsatları da değerlendirdiğini anlatan Dördüncü, “DowAksa, bu talebi karşılamak için yapacağı yatırım konusunda teşvik başvurusunda bulundu. Yatırımın proje bazlı teşvik sistemi kapsamına alınmasını talep ettik” açıklamasını yaptı.

Geleceğin otomobillerinde kullanılacak
Karbon elyaf için geliştirilen teknolojinin gelecekte pek çok alanda kullanılacağını da vurgulayan Dördüncü, “Geleceğin otomobillerinde karbon elyaf kullanımında artış olacak. 2020 itibari ile birçok ülkede emisyon düzenlemeleri devreye girecek. Bu nedenle otomotiv üreticiler araçları hafifletmek için karbon elyaf kullanımını artırmak zorunda kalacak. Havacılık teknolojisinde de karbon elyafın önemi daha da artacak. Yalova’da üretilen karbon elyaflar geleceğin hafif ve sağlam otomobillerinde yer alacak” dedi.Rüzgârda yerli oranı artacak
DowAksa’nın yeni teknolojisi ve Vestas ile işbirliği sayesinde rüzgâr enerjisinde yerli oranının artacağını da dile getiren Dördüncü şunları anlattı: “DowAksa’dan önce rüzgâr türbinlerinin omurgası diyebileceğimiz spar caps’ta kullanılan karbon elyaf kompozit malzemeler diğer ülkelerden ithal ediliyordu. Yerli oranına katkı sağlayacak Bizim geliştirdiğimiz teknoloji sayesinde rüzgâr enerjisinde yerli üretim oranı artacak. Hükümetin rüzgar enerjisinde hedeflediği oran yüzde 65.”

DowAksa’dan dünyada bir ilk: Tam Ölçekli Deprem Testi
DowAksa’nın rüzgâr enerjisi dışında savunma sanayii ve yapı sektöründe de önemli çalışmalara imza attığını belirten Ahmet Dördüncü: “DowAksa, geçtiğimiz yıl Türkiye'de karbon elyaf ve ileri kompozit malzeme geliştirmek amacıyla tasarlanan ve yüksek teknolojiye sahip DowAksa Global Kompozit Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi. İlk olarak milli savunma sanayine yönelik havacılık uygulamalarının geliştirildiği merkezden, uluslararası sivil havacılık sektörü de dahil olmak üzere rüzgar enerjisi, inşaat, ulaşım, denizcilik gibi sektörlere de ileri kompozit malzeme sağlanmasını hedefliyoruz” dedi. Aynı zamanda inşaat sektöründe de DowAksa’nın karbon elyaf takviyeli polimer (CFRP) teknolojisini kullanarak Yalova'da tam ölçekli binalar üzerinde bir deprem simülasyonu yapıldığını sözlerine ekleyen Dördüncü: “Proje kapsamında bir araya gelen uzman ekip, CarbonWrap adını verdiğimiz karbon elyaf lifli polimerlerle güçlendirilmiş bir binanın olası bir depremde nasıl başarıyla ayakta kaldığını karşılaştırmalı olarak gösterdi. İstanbul Teknik Üniversitesi'nden Prof. Dr. Alper İlki'nin liderliğinde tamamlanan test sonunda, karbon elyaf takviyeli malzeme ile güçlendirilen bina ayakta kalırken, güçlendirilmeyen bina yıkıldı. Gerçekleştirilen test, bu yöntemle bu ölçekte gerçekleştirilen dünyadaki ilk çalışma olma özelliğini taşıyor” diye belirtti.

“Bağdat Caddesi’nin prestijine katkıda bulunacağız”
Gayrimenkul sektöründe de iddialı olduklarını belirten Ahmet Dördüncü, “2017 yılının başında Akiş GYO’nun Saf GYO ile birleşmesiyle Türkiye’nin en büyük gayrimenkul yatırım ortaklarından biri olduk. Akiş GYO’nun 2017 ilk çeyrekte özkaynak değeri 2,36 milyar TL’ye, ilk çeyrek toplam varlıklarının değeri ise 4 milyar TL’ye ulaştı” dedi. Aynı zamanda Bağdat Caddesi üzerinde de 4 farklı proje gerçekleştirdiklerini anlatan Dördüncü, sözlerine şöyle devam etti: “Bu projelerin önemli bir kısmını 2017 yılı içerisinde tamamlayacağız. Ağırlıklı olarak perakende üniteler içeren Cadde projelerimiz, sektörün ihtiyaçlarına göre modern biçimde tasarlanarak Bağdat Caddesi'nin prestijine katkıda bulunacak. Bunun dışında Beykoz’daki konut arz açığı fırsatını da değerlendiriyoruz. 2018 yılı itibariyle yaklaşık 40.000 m2’lik alanda konut+ticari nitelikte bir projeye başlayacağız.”


“Yenilebilir enerji yatırımlarına devam ediyoruz”
Enerji alanındaki öncelliklerinin piyasa dinamiklerini göz önüne alarak, var olan santralleri optimum şekilde işletmek olduğunu ifade eden Dördüncü, sürdürülebilirlik ve temiz enerji kapsamında fırsatları değerlendirdiklerini belirtti. Bu anlamda rüzgar enerjisi yatırımlarına devam ettiklerini söyleyen Dördüncü, “Akenerji’nin 1.224 MW olan mevcut kurulu gücünün 320 MW’ı yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı. Bu yılın başında Bandırma’da kurulu Ayyıldız Rüzgar Santrali’ndeki kapasite artırım sürecini tamamladık. Bu kapasite artırımı ile Ayyıldız Rüzgar Santrali’nde var olan 5 ünitede (türbinde) 15 MW olan toplam kurulu güç, yeni eklenen 4 yeni üniteyle (türbinde) birlikte 28,2 MW’a yükselmiş oldu” dedi.demirdoven isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Turkcell, 2015'te 4G lisans bedelleri hariç 2,5 milyar liralık yatırım yapacak deltafx Bilişim Haberleri 0 18 Mart 2015 23:09
2,7 milyar TL yatırım, 735 bin fiber müşteri, 2,1 milyon haneye ışık hızında internet deltafx Bilişim Haberleri 0 19 Şubat 2015 14:36
Saski'den 1 milyar tl'lik yatırım Shooterfanas Güncel Haberler 0 26 Mayıs 2014 21:54
Teknoloji 7 milyar lira sınırını aştı! alamado Bilim ve Teknoloji 0 14 Haziran 2013 10:09
Devletin Kasasına 1 Milyar Lira Girecek KONYALI Güncel Haberler 0 21 Nisan 2013 15:47

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 02:49.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Brazzers Porno HD Porno Türk Porno Porno İzle


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757