Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Genel Sohbet ve Haber Bölümü > Güncel Haber Platformu > Güncel Haberler


Turkcell ve Türkiye’nin Zeka Küpleri’nden Teknoloji Üreten Türkiye için ilk adım

Güncel Haberler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 30 Mayıs 2016   #1
Avatar Yok
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 23 Aralık 2013
Mesajlar: 606
Konular: 585
Rep Puanı: 10
Rep Gücü: 611
Rep Derecesi : deltafx is on a distinguished road
Aldığı Teşekkürler: 1
Ettiği Teşekkürler: 0
Standart Turkcell ve Türkiye’nin Zeka Küpleri’nden Teknoloji Üreten Türkiye için ilk adım

Turkcell ‘Zeka Küpü’ projesiyle 7 Bölgede özel yetenekli öğrenciler için teknoloji odaklı eğitim seferberliğini başlatıyor

Turkcell ve Türkiye’nin Zeka Küpleri’nden Teknoloji Üreten Türkiye için ilk adım

Eğitim projelerini desteklemekte özel sektörün öncülüğünü üstlenenTurkcell, “teknolojide üreten ülke Türkiye” vizyonuyla Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde yeni bir projeye daha adım attı. Turkcell, “Zeka Küpü” projesi kapsamında, Türkiye’nin 7 bölgesinde yeni nesil teknoloji laboratuvarları açıp ve eğitimler vererek, IQ seviyesi 130’un üzerinde olan özel yetenekli çocuklara ulaşacak. Türkiye’nin zeka küplerini, teknolojiyle şekillenecek yeni dünyaya hazırlayacak.
ORDU- Gençlerin ve çocukların imkansızlıkları aşarak kendilerine uygun eğitim fırsatlarına kavuşması için yola çıkan Turkcell, Türkiye’nin büyük değeri olan özel yetenekli öğrencilerin yeni nesil teknoloji ve eğitimlerle gelişimi için de kolları sıvadı. Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde hayata geçirilen “Zeka Küpü” projesiyle, zekası ile geleceğe yön verecek, Türkiye’nin dört bir yanındaki özel yetenekli öğrencilerin, potansiyellerini gerçekleştirmesi ve geleceğe yön verecek teknolojilere erişmeleri hedefleniyor.
4. sanayi devrimiyle değişen dünyanın, “kendi yapan” liderleri bu laboratuvarlarda yetişecek
Proje kapsamında, Türkiye’nin 7 bölgesinde özel yetenekli öğrencilerin okul sonrası proje tabanlı eğitim gördüğü BİLSEM’lerde (Bilim ve Sanat Merkezi) Turkcell tarafından özel tasarlanmış, “kendin yap” kültürü ile teknolojik üretkenliği hedef alan laboratuvarlar oluşturuldu. Özel yetenekli öğrenciler bu laboratuvarlarda 3 boyutlu yazıcılar, Arduino elektronik öğrenme kitleri, robot ve yazılım ekipmanlarıyla tanışacak. Nesnelerin interneti ve yazılımcılık konusunda eğitimler alacak. Laboratuvarlarda verilen yüz yüze eğitimler, [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] üzerinden Turkcell Akademi eğitim altyapısı kullanılarak verilen online eğitimlerle desteklenecek.
Böylelikle, Türkiye’nin özel yetenekli gençleri, dünyanın her yerinde teknoloji üretenlerle aynı dili konuşacak; “kendin yap” (maker) kültürü içinde yetişecek. Bu gençler, bilişim teknolojilerinin üretimin her safhasını dönüştürdüğü ve nesnelerin internetiyle şekillenecek olan 4. Sanayi devriminin, aktif ve üreten oyuncuları haline gelecek.
Aileler ve öğretmenler de eğitilecek, ekosistem gelişecek
Proje kapsamında öğrencilerin aileleri ve öğretmenler de unutulmadı. Ailelerin bu öğrencilere özel iletişim ihtiyaçlarına cevap verebilmeleri ve gelişimlerine kılavuzluk edebilmeleri için rehberlik hizmetleri tasarlandı. Öğretmenlerin de, Turkcell Akademi’nin sunduğu online eğitimleriyle müfredatı takip etmeler sağlanacak.
Hilmi Güler: “Geleceğe yön verecek fırsatlar yaratmak için çalışıyoruz”
Memleketi Ordu’da Turkcell’in yeniden tasarladığı BİLSEM laboratuvarının açılışına katılan ve konuşmasına Nobel Kimya Ödüllü Aziz Sancar’ın BİLSEM öğrencileri için gönderdiği tebrik mektubunu okuyarak başlayan Turkcell Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Hilmi Güler, “İmkansızlıkların çocuklarımızın eğitiminin önüne engel olarak çıkmasını kabul edilemez buluyoruz ve Turkcell olarak bu engelleri kaldırmak için çalışıyoruz. Bugün de her biri birer yıldız olma potansiyeline sahip olan özel yetenekli çocuklarımıza, yurdumuzun dört bir yanında fırsatlar yaratmak için yola çıkıyoruz. Geleceğin ödüllü bilimadamları, Aziz Sancarlar’ı bu laboratuvarlarda yetişecek. Dünya ekonomisi teknolojinin yön verdiği 4. Sanayi devrimi ile şekillenirken, bizim çocuklarımız ve gençlerimiz de bu sürecin üreten birer parçası olacak” diye konuştu.
Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu açılışta yaptığı konuşmada :”Sayın Bakanımız Hilmi Güler’in katkılarıyla BİLSEM merkezlerinden birinin ilimizde olması mutluluk verici. Herkesin bildiği gibi en büyük kazanım genç nüfus. Bu genç nüfusu şekillendirmek ve potansiyellerini ortaya çıkarabilmek de bizim asli görevlerimizden bir tanesi. Okulumuzu işte bu sebeple desteklemek ve gelişimine katkı sağlamak gerekiyor. Turkcell’in üstün teknoloji donanımıyla verdiği desteğe ve Sayın Bakanımız Mehmet Hilmi Güler’e sunduğu destekten dolayı çok teşekkür ederiz.” dedi.
Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili konuyla ilgili yaptığı konuşmada:” Milli Eğitim Bakanlığı olarak bu güne kadar özel yetenekli çocuklarımızın eğitimi için önemli adımlar attık ve atmaya da devam ediyoruz. BİLSEM’leri geliştirmek ve daha iyi noktalara getirmek de öncelikli hedeflerimizden bir tanesi. Buralarda eğitim gören çocuklarımızın ilerde ülkemiz adına büyük başarılara imza atacaklarına yürekten inanıyorum. Bu sebeple projemizin bütün kamu, sivil ve ticari kuruluşlarca desteklenmesi çok önemli. Fikrimize ve heyecanımıza ortak olan Turkcell’e ve desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Sayın Bakanımız Mehmet Hilmi Güler’e teşekkür ediyorum.” dedi.
Açılışa katılan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz konuyla ilgili şunları söyledi:” 4.Sanayi Devrimi olacaksa bu ancak bilim ve teknoloji sayesinde olacaktır. Ülkemizde üstün yeteneklerle doğan çocukları keşfetmek ve bu çocuklarımızın önünü açmak ülke olarak 4. Sanayi Devrimi’ne bizi ortak edecektir. Dr. Mehmet Hilmi Güler Bilim ve Sanat Merkezimiz de çocuklarımızın yeteneklerine uygun eğitim veren ve onların gelişimlerini destekleyen en önemli kurumlardan bir tanesi. Merkezimize katkılarından ötürü Bakanımız Mehmet Hilmi Güler’e ve Turkcell’e teşekkür ederiz.”

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Celil Güngör gerçekleştirdiği açıklamada:” Bakanlık olarak en önemli misyonlarımızdan biri, özel yetenekli çocuklarımız için uygun çalışma koşulları oluşturarak onların gelişimine katkı sağlamak. Son iki senedir bu misyon doğrultusunda bir çok adım attık. Çocuklarımızın okul sonrası bilgi ve becerilerini geliştirecekleri BİLSEM’lerle ilgili yaptığımız çalışmalar da bunların en önemlisi… Okulumuza katkılarından dolayı Turkcell’e ve okulumuza adını veren Sayın Bakanımız Mehmet Hilmi Güler’e katkılarından dolayı çok teşekkür ederim.” dedi.

3 yılda 10.000 aileye, öğrenciye ve öğretmene ulaşılacak
Proje ilk etapta Ordu’nun yanı sıra Adana, Erzincan, Ankara, İstanbul, Kütahya ve Şanlıurfa’daki BİLSEM’lerde de hayata geçirildi. Turkcell 65 şehirde 77 BİLSEM’e laboratuvar kurarak, 3 yılda 10 bin aile, öğretmen ve öğrenciye ulaşmayı hedefliyor.
KUTU*
ORTAK AMAÇ TÜRKİYE İÇİN ÜRETMEK
Turkcell’in Milli Eğitim Bakanlığı himayesindeki projeyle hayatlarına dokunduğu her özel yetenekli çocuk, artık hayallerinin gerçekleşeceğine inanıyor. Kimisi mühendis olmak ve büyük projeler hayata geçirmek kimisi bilim adamı olup geleceğin teknolojilerini yaratmak istiyor. Ortak hedefleri Türkiye için üretmek. Öğretmenlerin ise çocuklarına güvenleri sonsuz: “Bizler yıldızların gökyüzünde ve ulaşılamaz olduğunu düşünürüz hâlbuki onlar yanı başımızdalar.”
Çölde su bulmuş gibi mutlu oldum…
Büşra Berberoğlı: Grubumla yaptığım çalışmanın ve özellikle zafer anının verdiği hazzı hiçbir şeye değişmem. Prototipimiz hatasız bir şekilde sonlandığında, kendimi çölde su bulan biri gibi hissettim. Benzersizdi. Tüm bu eğitimler bana güven ve inanabileceğim yeni bir gelecek sundu. Artık düşüncelerimi somutlaştırıp hayatla buluşturabilmek için her türlü öğreticiye ve imkâna sahibim.
Çocukların üretmesi geleceğin üretmesi demek…
Esat Alper Aykal: Çocukların üretmesi geleceğin üretmesi demek ve üreten bir Türkiye başarılı bir Türkiye demektir. Şu anda üretmeye teşvik edilmemiz bizim gelecekte de üreteceğimiz anlamına geliyor. Bu tarz eğitimler her zaman yapılmalı, zira bir şeyler üretmeden özel yetenekli olmak hiçbir fayda getirmez.
Geleceğin Türkiye’sini tasarlayacaklar…
Yıldız Ertunç/Öğretmen: Bizler yıldızların gökyüzünde ve ulaşılamaz olduğunu düşünürüz hâlbuki onlar yanı başımızdalar. Bu özel öğrencilere gerekli destek sağlanıp, yeterli eğitim verilirdikçe teknolojiyi, buluşları akıl almaz noktalara taşıyacak, geleceğin Türkiye’sini hatta dünyasını muazzam şeklide inşa edeceklerdir.
KUTU**
Zeka Küpü Bildirisi ile Türkiye’nin yeni neslinin planları oluşturuldu
Turkcell Zeka Küpü Projesinden faydalanan özel yetenekli öğrenciler gelecek nesillere ve Türkiye’ye aldıkları eğitimler sonrası bir söz niteliğinde olan Zeka Küpü Manifestosunu oluşturdular.
ZEKA KÜPÜ MANİFESTOSU
 Bilsemleri fikir fabrikası haline getireceğiz.
 Bilimle sanatın ışığında yürüyüp, yeni buluşlarla insanlığın yolunu aydınlatacağız.
 Mevcut teknolojiyi en iyi şekilde kullanırken, geliştireceğimiz teknolojilerle dünya milletlerinin
önüne geçeceğiz.
 Gelişmiş teknolojisi ve yetenekli gençleriyle, Türkiye’yi yenidünyanın teknoloji devi yapacağız.
 Teknolojik gelişmişlikte bölgesel farklar kalkacak, bütün ülke hep birlikte kalkınacak.
 Taklit değil Türk patentli teknolojinin önünü açacağız.
 Üreterek kazanacak, kazanarak paylaşacağız.
 BİLSEM’de fikri yapısı oluşan, üniversitelerde ürüne dönüşen bir teknolojiye Türkiye’yi
hazırlayacağız.
 Zekamızı, bilgimizi, ilgimizi, yeteneğimizi milletimiz ve insanlık için kullanacağız.
 Dünya çapında ödülleri ülkemize getirmek için var gücümüzle çalışacağız.
 Akranlarımıza örnek olacağız.deltafx isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Turkcell Teknoloji Zirvesi’ni tüm Türkiye izleyebilecek demirdoven Güncel Haberler 0 15 Mart 2016 16:44
Bir tıkla “Turkcell Teknoloji Zirvesi 2014” tüm Türkiye’de deltafx Bilişim Haberleri 0 27 Kasım 2014 16:10
Turkcell ve Türkiye 4G’ye hazır deltafx Bilişim Haberleri 0 22 Ekim 2014 16:54
Dünyanın En Güçlü 100 Teknoloji İnsanından Biri Türkiye’den deltafx Bilişim Haberleri 0 07 Ekim 2014 14:09
Turkcell’den Türkiye’nin ilk 4G’li akıllı telefonu: Turkcell T50 deltafx Bilişim Haberleri 0 01 Haziran 2014 17:29

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 15:21.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750