Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Genel Sohbet ve Haber Bölümü > Güncel Haber Platformu > Güncel Haberler


Engelleri Turkcell kaldırdı hayaller gerçeğe yaklaştı

Güncel Haberler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 04 Aralık 2015   #1
Avatar Yok
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 23 Ekim 2015
Mesajlar: 762
Konular: 762
Rep Puanı: 10
Rep Gücü: 765
Rep Derecesi : demirdoven is on a distinguished road
Aldığı Teşekkürler: 0
Ettiği Teşekkürler: 0
Standart Engelleri Turkcell kaldırdı hayaller gerçeğe yaklaştı

MEB himayesindeki projede 5 ayda 12 okul tamamlandı
Engelleri Turkcell kaldırdı
hayaller gerçeğe yaklaştı

Turkcell’in özel eğitime ihtiyacı olan engelli çocuklar için Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde başlattığı “Engelsiz Eğitim Programı” kapsamında 12 okulda tamamladığı özel teknoloji ve mesleki eğitim sınıflarında eğitimler başladı.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça’nın Teknoloji sınıflarının açılışını yaptığı projede hedef iki yılın sonundaTürkiye’deki özel eğitim okullarında eğitim gören 10 binden fazla öğrenciye ulaşmak.

Turkcell engelli çocukların eğitim ve istahdamına destek olmak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde başlattığı Engelsiz Eğitim Programı’nın ilk etabını tamamladı. Engelli öğrencilerin ihtiyaçlarına göre tasarlanan ve özel ekipmanlarla donatılan teknoloji ve mesleki eğitim sınıflarının açılışı Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça’nın katılımıyla İstanbul’da bulunan Sarıyer Veysel Vardal Görme Engelliler İlköğretim Okulu’nda gerçekleştirildi.

5 ayda 12 okul

Özel eğitime ihtiyacı olan engelli çocukların yetkinliklerini artırmak ve toplumsal yaşama katılımlarını sağlamak amacıyla geliştirilen Engelsiz Eğitim Programı’nın temelleri 17 Haziran 2015’te atılmıştı. Turkcell aradan geçen 5 ay gibi kısa bir sürede toplam 12 okulda teknoloji sınıfları ve mesleki eğitim atölyelerini kullanıma hazır hale getirdi. Projenin ilk etabında görme engelli çocuklar için Ankara, İstanbul, İzmir ve Diyarbakır’daki okullarda teknoloji sınıfları, işitme engelli çocuklar için Ankara’da bilişim teknolojileri sınıfı, hafif zihinsel engelli öğrenciler için Antalya’daki okulda konaklama ve seyahat hizmetleri atölyesi, Ankara, Kastamonu ve Eskişehir’deki okullarda yiyecek ve içecek hizmetleri atölyesi, açıldı. İki yıl içerisinde tamamlanması hedeflenen 7 milyon TL bütçeli proje ile 40 ilde 80 okulda 10 binden fazla öğrenciye destek olunması hedefleniyor.

Milli Eğitim Bakanı Avcı: 10 binlerce çocuğumuzun hayatını değiştirecek bu çalışmanın diğer büyük kuruluşlara da örnek olmasını diliyorum.

Sarıyer Veysel Vardal Görme Engelliler İlköğretim Okulu’nda düzenlenen açılış töreninde konuşan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı “Milli Eğitim Bakanlığımızın Turkcell işbirliği ile gerçekleştirdiği engelsiz eğitim projemizle sevgili öğrencilerimizi ileride meslek sahibi yapacağımız teknoloji ve meslek eğitim sınıflarının hayırlı olmasını diliyorum. Sınıflarımızdaki teknolojik ve mesleki donanımlarla yetişecek öğrencilerimizin aldıkları eğitimi ileride sahip olacakları mesleklerde kullanmalarını diliyoruz. 80 okulumuzdaki sınıflarımızın donanımının 2 yıl içinde tamamlanmasını planlıyoruz. Şimdiye dek Türkiye’nin çeşitli yerlerinde 12 okulumuzdaki donanımlar tamamlandı. 2016 yılında ise 11 görme engelli ile 6 işitme engelli okulumuzda ve 19 özel eğitim merkezimizde olmak üzere 36 okulumuzda belirlenen donanım ihtiyaçlarımızı karşılamış olacağız. Beceri atölyelerinin hem çocuklarımızın, hem de ailelerinin hayatlarında ne kadar büyük önem taşıdığını biliyoruz. Özel nitelik taşıyan öğrencilerimizin hayatın içinde daha çok yer almasını sağlamak, başkalarına duyacakları ihtiyacı en aza indirgemek ve ileride onları meslek sahibi yapmak bakanlığımızın öncelikli konusu. İlgili birimlerimiz bu alanda ilermele sağlamak için büyük çaba gösteriyor. Okullarımızın teknolojik olarak gelişmestirilmesinde bizim yanımızda oldukları için Turkcell’e teşekkür ediyorum. Bu çalışmanın diğer büyük kuruluşlara örnek olmasını ümit ediyorum. 10 binlerce çocuğumuzun hayatını değiştirecek bu çalışmanın diğer büyük kuruluşlara da örnek olmasını diliyor, bu konuda başta medya olmak üzere herkesi hassasiyete davet ediyorum” dedi.

Ahmet Akça: Amacımız özel çocuklarımızın hayallerine bir adım daha yaklaşmalarını sağlamak
Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça da şunları söyledi: “Biz Turkcell’de destek varsa engel yoktur diyoruz. Engellerin olmadığı, dezavantajlı vatandaşlarımızın toplumumuzun diğer bireyleriyle aynı fırsatlara sahip olduğu, tüm çocuklarımıza hayallerine kavuşması için şans ve destek verildiği bir Türkiye hayal ediyoruz. Bugün bu hayalimizin küçük de olsa bir parcasını hayata geçirmiş olmanını gururu ve mutluluğu içerisindeyiz. Bugün 12 okuldaki mesleki atölye ve teknoloji sınıfının açılışını yaparak özel çocuklarımız için hayallerine kavuşma yolunda bir ışık yaktık. Umuyoruz ki bugün burada yaktığımız ışık özel çocuklarımızın hayallerini ve yarınlarını aydınlatacak. Kalan 1.5 yılda 70 okulu daha tamamlayarak ülkemizdeki özel eğitim okullarında eğitim gören 10 binden fazla çocuğumuza yani, her 4 engelli öğrenciden birine dokunmuş olmayı hedefliyoruz. Bize bu hayırlı projeyi hayata geçirme fırsatı verdiği için Sayın Bakanımız Nabi Avcı’ya ve onun şahsında tüm Mili Eğitim Bakanlığı camiasına teşekkürlerimizi sunuyoruz. Türkiye’nin Turkcell’i engelleri kaldırma yolunda büyük bir heves ve azimle çalışmaya devam edecek” dedi.

Hedef: 40 il 80 okul 10 binden fazla öğrenci

İki yıl içerisinde tamamlanması hedeflenen proje ile 40 ilde 80 okulda 10 binden fazla engelli öğrenciye destek olunması hedefleniyor. Proje tamamlandığında 45 Özel Eğitim Merkezi’nde kurulacak meslek atölyelerinde engelli öğrenciler okul sonrası işhayatına hazırlanacak. Turkcell’in desteği ile konaklama ve seyahat hizmetleri, yiyecek ve içecek hizmetleri, el sanatları ve benzeri alanlarda belirlenecek atölyeler mevcut okullarda kurulacak ya da yenilenecek. Oluşturulan imkanlardan 6 bine yakın öğrenci yararlanacak. 15 görme engelli, 20 işitme engelli meslek okulunda bilgisayar ve teknoloji sınıfları kurularak öğrencilerin istihdama yönelik gelişimlerinin sağlanması, teknoloji eğitimi ile gelişim fırsatları yaratılması sağlanacak. İşitme engelli gençlerin grafik tasarım, bilgisayar teknolojileri ve benzeri alanlarda istihdam edilebilir hale gelmesi için bilgisayar sınıfları ve ihtiyaç duyulan diğer atölyeler kurulacak. Görme engelli öğrencilerin kendileri için özel geliştirilmiş cihazlarla bilgiye daha kolay erişimi, teknolojinin sağladığı fayda ile kişisel ve mesleki gelişimleri sağlanacak. Turkcell’in desteği ile görme engelli gençler sesli ekran okuyucu uygulamalarını kullanabilecek, az görenler için akıllı tahta etkileşimli büyüteç gibi malzemeler ile donatılmış sınıflar kurulacak. Oluşturulan imkanlardan 4 bine yakın öğrenci yararlanacak.

Mühendis olmak isteyen de var, annesine kolye almak isteyen de

Turkcell’in Milli Eğitim Bakanlığı himayesindeki projeyle hayatlarına dokunduğu her engelli çocuk, artık hayallerinin gerçekleşeceğine inanıyor. Kimisi itfaiyeci olup yangınları söndürmek, kimisi mühendis olmak istiyor. Annesine kolye almak, evinin masrafına katkıda bulunmak tek hayali olan çocuklarımız da var içlerinde. Anne babalarının hayalleri ise onlardan çok farklı: “Ben olmadığımda yavrum ayaklarının üzerinde durabilsin.”

İtfaiyeci olmak istiyorum

Muhammet Çakır: Ben itfaiyeci olmak istiyorum. Az gördüğüm için masamdaki kamerayla akıllı tahtayı kullanabiliyorum. Bu teknolojileri kullanarak ve çok çalışarak hayallerime kavuşacağıma inanıyorum.

Zor bir hayal ama…

Caner Güneş: Bilgisayarda çok iyi yerlere gelmek istiyorum. Bilgisayar programcısı ya da mühendisi olmak istiyorum. Biliyorum zor bir hayal ama gerçekleşmeyecek bir şey yok. Bu teknoloji sınıfında ulaştığım imkanlarla, aldığım eğitimle çok güzel yerlere geleceğimi, hayallerimi gerçekleştirebileceğimi düşünüyorum.

Kızım avukat olmak istiyor

Mustafa Özkaynak (Baba): Benim kızım 10 yaşında yüzde 10 görüyor. Veysel Vardal Görme Engelliler Okulu’na gidiyor. Okulumuza bu yıl teknoloji sınıfı kuruldu. Biz bundan çok memnun olduk. Çocuklara çok iyi şeyler verebileceğine inanıyoruz; teknoloji, çocukların gören gözü, duyan kulağı olacak.
Kızım avukatlık mesleğini çok seviyor, avukat olmak istiyor. Hafızası çok kuvvetli, okumaya da çok hevesli. “Baba avukat olup çok para kazanıp hayatımı kurmak istiyorum” diyor. Araba kullanmak istiyor, farklı yerlere gitmek istiyor. Böyle şeyleri duyduğumuz zaman biz de çok mutlu oluyoruz. İnşallah bu teknoloji sınıfıyla ufkunu daha da genişletip ilerleyecek.

Oğullarımın para kazanıp bana hediye alma hayalleri var

Seval Alpaslan (Anne): Devrim ve Deniz adında iki oğlum var. Maalesef ikisi de hafif zihinsel engelli. İş okuluna gelmiş olmalarının heyecanını ben de yaşıyorum, çocuklarım da yaşıyor. Maddi geliri düşük bir aileyiz, şimdiden işe girip birşeyler alabilmenin heyecanını yaşamaya, kafalarında kurmaya başladılar. Bana da vaadleri var, “sana kolye alacağız anne” diyorlar. Bu okulların benim çocuklarımı da, onlar gibi başka çocukları da iş alanına çok iyi hazırlayabildiğine inanıyorum.

Görme Engelli Okullarındaki Teknoloji Sınıflarında neler var

Öğrenciler için özel teknoloji ve yazılımlarla donatılmış bu sınıflarda, az gören öğrenciler öğretmenin akıllı tahtaya yazdığı yazıları önlerindeki bilgisayar ekranından, kendi görüş kapasitesine özel, dilediği büyüklük, renk ve kontrastta görebiliyorlar. Dilediği anda tahtayı önüne getiren, dilediği anda da masasına koyduğu kitabını görme durumuna uygun ayarlarda görebilmesini sağlayan sistem sayesinde az gören öğrenciler dersleri kolaylıkla takip edebiliyor. Hiç görmeyen öğrenciler ise klavyedeki tüm tuşları ve işlemleri seslendiren özel yazılım sayesinde bilgisayarı rahatça kullanabiliyorlar. Ayrıca sınıflardaki sistem sayesinde öğrenciler kitaplarını okunabilir belgeye çevirebiliyor ve gerekirse MP3 ses formatına dönüştürüp farklı ortamlarda çalışma notu olarak da taşıyabiliyor. Bunun dışında görme engelli sınıflarında taratılan kitapların kabartma alfabe (Braille) ile basılarak çoğaltılmasını sağlayan yazıcılaryer alıyor. Sınıflarda ilave destek teknolojisi olarak yüksek çözünürlüklü video büyütücü sayesinde resimlerin,objelerin detaylı incelenebilmesi de sağlanmaktadır.

Engelliler sosyal hayata artık daha aktif katılıyor

Engelli öğrencilere verdiği destekle birlikte Turkcell, tüm hizmetlerini engelli müşterilerin de faydalanabileceği hale getirmeye başladığı müjdesini de verdi. Bu kapsamda ilk etapta Turkcell Müzik, Turkcell Akademi, Mobil Asistan, Hesabım, BiP gibi Turkcell’in en çok kullanılan uygulamaları görme engelliler için erişilebilir hale getirildi. Buna ek olarak, BiP üzerinden yapılan mesajlaşma, sesli ve görüntülü görüşme özellikleri de engellilere özel olarak tamamen ücretsiz sunulmaya başlandı. Turkcell’in YGA ile birlikte geliştirdiği Hayal Ortağım uygulamasının Cepten Sesli Betimleme servisi ile görme engelliler dünyada ilk kez vizyon filmlerini herkesle aynı anda, hiçbir görsel ayrıntıyı kaçırmadan izleyebiliyor. Üstelik Aralık 2015 sonuna kadar, tüm engelli tarifelerindeki müşteriler Cinemaximum Sinemaları’nda, Pazartesi ve Perşembe günleri bir bilet aldıklarında bir bilet de hediye kazanıyor. Turkcell’in Engel Tanımayanlar çatısı altında yer alan tüm tarifelerini kullanan Hayal Ortağım üyelerine bu deneyimi doyasıya yaşamaları, sosyal hayata daha aktif katılmaları, bilgiye, eğlenceye cep telefonları üzerinden hızlı erişebilmeleri için 3 ay boyunca, ayda 1 GB internet hediye ediliyor.demirdoven isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Apple iPad Pro'yu Rafa Kaldırdı! WildTurtle Yazılım Haberleri 0 16 Mart 2014 21:04
Sezon Öncesi Dönem Yaklaştı! Babysit League Of Legends Resmi Duyurular 5 24 Ekim 2013 16:35
Londra'yı ayağa kaldırdı AnoNyMouS13 Galatasaray 0 04 Ağustos 2013 12:44
Aysal bu isimleri rafa kaldırdı Team SoloMid Galatasaray 0 16 Temmuz 2013 11:00
Engelleri aş da gel ALL STAR Galatasaray 0 03 Mayıs 2013 15:38

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 01:10.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750